wmm Pwwiifimsmsm actuele informatie ;/Ideosprookje Terugblik V a nd a a in et: 1:o lü» mPsII mpiMm W TWWW. ^5?^anv-ssTss'»T.ra^r"s;s Willie: "Zeggen die twee "loopapies" tegen me: je mag hier niet lopen, je mag hier niet staan...". (door JIM POSTMA Hennie en Wil, beiden blond, eten een patatje. Ze zijn rostituee en ze zijn trots op hun meer dan tien Kaapse ïienstjaren. Onder het eten, geleund tegen een gevel van ¥ën pand in de Atjehstraat, babbelen ze over de politie. Ewee geüniformeerde agenten in een politiewagen hou- ïen Wil en Hennie al meer dan een kwartier in de gaten. -Boven de prostituees hangt voor een raam de poster: ['Katendrechtse nachten zijn lang... de bewoners." ^Dissidenten" Haal m®. Bloed drinken Uitgekocht Gesloopt t NAAM; STRAAT:NR POSTCODE;PLAATS Daarna wil ik maandabonnement ƒ20.41 het liefst een kwartaalabonnement 60.40 DE DUBBELKRANT Depos,2e9elbe,a,enwi' tws? oet van da sten omt terrein i st wo ve"Sv SSi® ?V,tVrJx<> Vaj5 v- De Kaap ijs dood. «aW v//'y;</'/'sA rCTrnp' r zich af. Dit heeft mets meer met beleid te maken. Lang leve de Kaap!' f.AIs Hennie weer eens een pa- !;U flatje in de pindasaus doopt zegt stegen Wil, wijzend met haar jat at je in de richting van de po litiewagen: "Wat staan die ge stoorde pekingeenden' nou weer té doen?" j^Wil venijnig: Wat ze stAan te jen? Ze staan niks te doen. Ze sitten hét te doen. Naar ons koe- fkeloeren, en ondertussen...? Voel lie-iro? •-De spanning op de Kaap is Iweer om te snijden. Een stuk verderop in de Atjeh- :':'*|straat houdt een groep bewoners |een besloten vergadering. Ze zijn I vertegenwoordigers van de ac- [tiegroep "Verontruste bewoners j Katendrecht." Geen actiegroep, jdeze keer, die de Kaap prostitu- |tie-vrij wil hebben. j Integendeel. De AVBK wil de prostitutie juist graag terug. jj'Katendrecht," zeggen zij, "moet weer het gezellige uitgaanscen trum worden zoals het hier van- |af na de Tweede Wereldoorlog jwas. Een buurt ook waar de zee- Jinannen van 's werelds grootste Ijhavenstad terecht kunnen." v<" In de zitkamer thuis bij Pietje IlSlijthuis, zitten Piet van de jj Woerd, Tedje Schuller, Toon sMuller, Willem Slijkhuis en Les lie Zee. Zo maar een groepje "dissidenten?" Piet van de Woerd: "Om de Idonder niet. Pas hebben we een ipetitie ingediend op het stadhuis jniet meer dan driehonderd hand- itekeningen. Allemaal van bewo- Ihers die ons voorstel steunen. En jjdiè zijn even in anderhalve dag j opgehaald. Als we echt actie Sgaïan voeren staat 75% van de f1200 Katendrechters achter ons. ...Hoe is het in hemelsnaam mo- 1 gelijk"," valt hij nu woedend uit, udat het hele stadhuis zich gek [laat maken door een handjevol i actievoerders van de AREKA 1 (Actiegroep Redt Katendrecht) [die notabene de hele Kaap kapot [hebben gemaakt. Wat zeg ik: de 1 hele stad. Want dank zij die welwillende jorén op dat stadhuis is Rotter- jdam verloederd met prostitutie, [uitgewaaierd over de hele ge- jpeente. ^Amsterdam heeft zijn walle tjes, Den Haag wijk 7, Hamburg zijn Reperbahn, Antwerpen zijn Scheldekwartier en Rotterdam mét zijn grootste haven van de wereld heeft wat...? Zijn sexbo- ten soms? Of het Poortgebouw dan? Industrieterrein Keileweg? Of wat ze ook weer verzinnen... 'Neen, Rotterdam heeft alleen bestuurders die nu allemaal met de handen in het haar zitten, zo van: "Waar moeten we nu weer met die prostitutie naar toe." Ze staan met de rug tegen de muur en daar hebben ze zich zelf te genaan gezet. Het enige wat ze nu nog doen is kappen, maar ze zaaien niets." Willem Slijkhuis: "Eén ge sprek met burgemeester Peper en het prostitutieprobleem is hier opgelost. Daar hebben we plannen voor. Een van de moge lijkheden is om het te concentre ren in de driehoek Atjehstraat- Lombokstraat - Delistraat-Deli- plein. Trouwens over "beloofd is beloofd" gesproken, dat was ons op het stadhuis "beloofd." Maar wat doen ze? Ze maken van de Kaap een ghetto. Huizen worden dichtgetimmerd, vloeren slopen ze onder je bed vandaan, op elke hoek van de straat word je vervolgd. Je kan niet over straat lopen of zes politiemannen vragen aan je: "Waar ga je naar toe. Wat ga je doen?" Als het zo doorgaat, heb ben we gezegd, gaan we straks buiten lopen met sterren waarop staat: "Kapenees." De haat onder de Katendrech- tenaren is groot. Pietje Slijthuis: "De partijen zijn verscheurd en dat komt nooit meer goed. Dat groepje mensen die de Kaap wil len dood maken kon je vroeger nog in de ogen kijken, maar dat is nu niet meer mogelijk. Het beste zou zijn om tussen de twee partijen een Berlijnse muur te plaatsen. Dan heb je Oost en West, want zo ligt het nu." Leslie Zee: "Allerlei vergelij kingen worden hier gemaakt over de huidige situatie op Ka tendrecht. Anderen weer praten over Poolse toestanden op de Kaap. Op elke hoek van de straat zie je acht politiemannen. Dat heb je in Polen ook. Straks gaat tn "Katendrecht is dood," zeg gen ze. Maar het Kaapse pros- titutieleven zoals het tien tallen jaren is geweest be gint weer uit zijn schulp te kruipen. De actiegroep "Redt Katen drecht" (AREKA) heeft ja renlang een gevecht gevoerd om de Kaap prostitutie-vrij te krijgen. Tevergeefs dus. Gevraagd om commentaar zegt een woordvoerder van de actiegroep (40 actieve leden): "Wij staan de pers niet meer te woord. We zijn teleurge steld in de media." Wie des te meer wilde pra ten is de nieuwe actiegroep "Verontruste Bewoners Ka tendrecht (AVBK) met naar eigen zeggen minstens 400 sympathisanten. De AVBK wil de prostitutie terug op Ka tendrecht Maar de politie zegt na mens het gemeentebestuur: "Wij zullen de prostitutie op de Kaap met hand en tand te lijf gaan. Agenten van de ge- uniformeerde dienst blijven in de wijk surveilleren. Prostitu tie op straat wordt geverbali seerd." Een wassen neus? Gevraagd hoe hoog de boete dan wel is voor een prostituée die tippelt op de Kaap, ant woordt de politie: "Dat weten we nog niet. Hangt van de of ficier van justitie af." Inmiddels zijn er al tiental len prenten uitgedeeld ook elders in de stad maar nog, geen prostituée is voor de rechtbank geweest. "Waar is de gemeente nu in hemelsnaam mee bezig?", vragen veel mensen in de stad De prostituées in de stad voelen zich opgejaagd. Van de Kaap tot aan de Karei Door manstraat en van de Claes de Vrieselaan tot de Nieuwe Bin nenweg. Ze trekken op die manier door de hele stad. Nu zijn ze weer gesignaleerd bij het Noordpïein, de Afrikaander- wijk en de Provenierswijk. "Met het sluiten van de Kaap heeft de gemeente Rot terdam een historische fout begaan." En dat weten ze op het stadhuis. "We zitten nu met een erfenis die niemand heeft gewild," zeggen ze daar. En de prostituées uit Rot terdam zeggen: "We zijn geen beesten, we zijn dat opjagen als slachtvee zat. Als de ge meente geen duidelijk beleid maakt, gaan we met z'n allen terug naar de Kaap. En dan zijn we waar we wezen moe ten: terug bij AF." En als terug bij af er niet bij is dan weet de Katen- drechtse prostitutiewereld nog een oplossing bij de vele alternatieven die het Rotter damse gemeentebestuur reeds heeft bedacht:. "Dan gaan wij met z'n allen naar de Coolsingel cn maken van het stadhuis het eroscentrum. Be woners zijn er niet in de buurt, het Haagseveer zit op een steenworp afstand en ka mertjes zijn er op het stad huis genoeg." En de ambtenaren dan? Prostitutiewereld: "Laten die dan maar op de Kaap gaan zitten!" het hier nog op Noord-Ierland lij ken. Met het wegslopen van de vloer van mevrouw Willems zijn ze een stap te ver gegaan. Nog zo'n incident en de druppel loopt over de emmer." Piet van de Woerd: "Op het stadhuis hebben ze er geen idee van hoe de ketel hier kookt. Daar zit een mooie meneer van Alge mene Zaken van achter zijn bu reau maar de ene tent na de an dere te sluiten." Toon Muller: "En dan dat fraaie huisvestingsbeleid dat ze voeren. Van al die mooie nieuw bouwwoningen op de kop van de Kaap staan er tientallen leeg. "Dat komt omdat de prostitutie weer de kop opsteekt," roepen ze van AREKA. Maar dat is een leugen. Prosti tutie is er op de Kaap altijd ge weest en zal er altijd blijven. Zo lang hier echte Katendrechters wonen. Neen, die mooie huizen staan leeg omdat de mensen geen hu ren kunnen betalen van 650,-. En de Katendrechters die dat misschien wel kunnen, krijgen die woningen niet. Want als je ooit maar iets met een hoer te maken heb gehad al was het maar omdat ze je een bloemetje gaf dan ben je verdacht. En dat komt allemaal door dat fraaie wijkcomité en die project coördinator. Die houden er een zwartboek op na. Je reinste dis criminatie." Willem Slijkhuis: „Die van AREKA zijn echte hypocrieten. D'r zijn er genoeg bij die altijd een graantje van de prostitutie hebben meegepikt, net zoals wij. Maar zij durven er niet voor uit te komen. En wij wel." Willem Slijkhuis besluit de vergadering met: "Het gemeen tebestuur moet ons goed begrij pen. Wij willen geen Eroscen trum op de Kaap. Geen overlast gevende prostitutie met heroïne- toestanden, sexclubs en alle cri minaliteit van dien. Al wat wij willen is een gezellige uitgaans buurt met eethuisjes, cafeetjes en onze eigen toffe hoeren, zoals dat vroeger altijd op de Kaap was. We willen ook geen overlastge vend autoverkeer, maar een wandel- en uitgaanswijk. Mis schien als de gemeente eindelijk eens naar ons wil luisteren, dat dan de ellende op de Kaap voor bij is." „Katendrechtse nachten zijn lang," zo is overal in de sexdrie- hoek te lezen op de ramen. Het is inmiddels elf uur 's avonds. Als bij toverslag is alle politie van de Katendrechtse straten ver dwenen. In de Atjehstraat, de Deli- straat en het Deliplein, tippelen tientallen hoertjes. Als vanouds. Zelfs zitten er enkele achter de ramen in woonkamers, gecamou fleerd met feestverlichting. Ka tendrecht is niet dood. Katen drecht leeft. Bij de Chinees Wing Wah in de Atjehstraat is het druk. Chinezen en Nederlanders zitten te smul len aan pekingeenden of geroos terd speenvarken. Op het menu staan 220 gerechten, geschreven in het Chinees en in het Hol lands. Nu de politie is verdwenen komt de gezelligheid op gang. In de cafeetjes is er volop leven in de brouwerij. Enkele vrolijke Noorse zeelieden heffen in de Hellasbar in de Delistraat uit bundig het glas met Zweedse col lega's. De muziek binnen staat zacht. Nergens is er die avond sprake van overlast of overlast gevende prostituées. Achter de bierpomp in de Hel lasbar staat eigenaresse Coby, ook ex-prostituée. Coby: „Vroe ger had ik een cafeetje in de Tol huisstraat. Bij mekaar gespaard van mijn zuur verdiende centjes door plat te gaan op mijn rug. Toen kwam de gemeente. Voor 50.000,- kochten ze me uit. „Weet je wat je doet", zeiden ze destijds tegen me op het stad huis, „investeer je geld in een nieuw zaakje in de Delistraat. Want in die driehoek wordt de prostitutie geconcentreerd. Dus dat deed ik, op belofte van de ge meente. Voor ƒ75.000,- kocht ik deze bar. Maar als ik alles had geweten wat ze ons nu hebben geflikt, dan had ik er nooit aan begonnen. Gisteravond kwam de politie weer bij me langs. Zeiden ze: „Waarom verkoop je de tent dan niet?" Ja, die kunnen makkelijk lul len. Er is geen hond die je zaak wil kopen, eenvoudig omdat de nieuwe eigenaar van de gemeen te geen overlastvergunning krijgt. Dus zei ik tegen die kit: „Ik wil best verkopen, maar dan terug aan de gemeente." Zeiden ze ver baasd: „O, ja. En wat ga je daar na dan doen?" Antwoordde ik: „Gewoon weer de hoer spelen hier op Katendrecht." Aan een tafeltje in het café zit mevrouw Willems, de vrouw bij wie op last van de gemeente vo rige week de vloer uit een van haar slaapkamers is gerukt. Re den: zij zou gelegenheid geven tot prostitutie. Mevrouw Willems: „Eerst heb ben ze m'n pandje dichtgetim merd. En daarvoor kreeg ik een rekening gepresenteerd van de gemeente van ƒ3.700,- Nu sturen ze me straks weer een rekening voor het slopen van je vloer. Dit is toch niet te geloven. Door de cafédeur stapt nu "oma" Van Harlingen (66) naar binnen. Ze verontschuldigt zich met: „Ik kon nog niet slapen, dus kom ik even een nachtmutsje ha len." Ook zij heeft haar zegje te doen over toestanden op de Kaap. Oma Van Harlingen: „Die rotzooi in de stad, zie je hier niet. Van die spuiters en die heroine- hoertjes hebben ze op de Kaap nog nooit gehoord. En overlast, ho maar. Alleen gezelligheid vind je hier. En met de meisjes ga ik om als mijn eigen doch ters. Maar wat doen ze van dat ac tiecomité? Die kijken met de verrekijker of er een of twee meisjes op straat lopen. Dan bel len ze het Haagseveer of het stadhuis en roepen: „Overlast, er is overlast." Zonder te kijken of het waar is rukken ze met z'n al len uit en beginnen een razzia, zoals in de oorlog. Schoften zijn het, met dat hele zooitje van het actiecomité erbij." In de goedgevulde "Black Sea bar" in de Atjehstraat van eige naar Jan van *t Ende, zit prosti tuée "Willie". Zij zegt: „Ik zit op Katendrecht nu negen jaar in het vak en ze krijgen me van m'n le vensdagen niet meer weg. Maar wat'er hier nu gebeurt is met geen pen te beschrijven. Loop ik overdag op straat, om een boodschap te doen. Word ik 'aangesproken door de politie. „Wat loop jij hier te doen," zeg gen twee van die „loopapies" van 22 jaar tegen me. Ik zeg: „Ik ga even een krantje kopen." Roepen die kale bavianen: „neen, dat mag je niet. Je loopt te tippelen." „O," zeg ik, „dus ik mag hier niet meer lopen." Zij: „Neen, je mag hier niet lopen". Antwoord ik: „Goed, als ik dan niet mag lo pen, dan blijf ik staan." Die loop apies: „Neen, je mag hier niet staan, dat weet je toch." Nou, word je daar gestoord van of niet. Ik mag dus niet over de straat lopen, mag er niet staan, ik moet dus verplicht op m'n zolderka mertje blijven zitten. Huisarrest heet dat. Maar uit m'n huis hebben ze me ook gezet. De straat op ge pleurd. En nou zit ik op een mie zerig afgelegen zolderkamertje, omdat ik een geregistreerde hoer ben. Ze hebben zelfs een keer schot ten om m'n bed heengetimmerd. En dat allemaal via dat rotte wijkcomité. Je mag geen wipje meer maken op de Kaap of je moet toestemming vragen van het wipcomité. Dan ben je toch uitgeluid. Als omstreeks een uur "s nachts de gewone cafees dicht gaan wordt het Katendrechtse roze-nachtleven voortgezet in on der meer het "Walhalla" en de Michiel-bar aan de Sumatraweg. In "Walhalla", een soort disco- dancing, staat Dien, een reus van een meid (1.95 meter). „Ik ben geen prostituée hoor," begint ze haast verontschuldigend. „Ik ben gewoon een dochter van een bootwerker, ben getrouwd en heb een kind. Niks heb ik met de prostitutie te maken, maar ik ben hier in de wijk opgegroeid. En de hoeren waren voor mij vroeger allemaal tantes. Je had "tante Sjaan", "tante Ria" en "tante Truus". En daar kreeg ik altijd wat van. Een gulden, een ijsje en noem maar op. Vroegen ze ook wel eens aan mij: „Dienie, ga even voor me naar de drogist en haal - wat snoepjes voor me. Dan ging' ik met een briefje in m'n hand naar die drogist. En dan kreeg-ik- die snoepies mee en dan gaf ik zc aan "tante". Dat deed ik acht jaar lang. Pas toen kwam ik er achter dat die "snoepies" condooms wa-' ren. Het is inmiddels Iaat ih* de nacht geworden.. Maar het" Kaapse leventje weet van nog geen ophouden. Op de hoek van de Atjehstraat staat weer blonde Wil, deze keer- zonder patat. Onder het voorbij lopen zegt ze een versje op: „Hoer.enbazen en pooiers, dat zijn pas mensen. Bolle buiken, dikke penzen. Dat zijn pas mensen. Van werken willen ze niet weten. Maar van de "muts" blijven ze vreten. Katendrechtse nachten blijven lang. «-i. /W?4 o1 SR F 9.48 Dat is geen geld voor een krant. Dat is bijna weggeven; uitdelen. Treuzel niet langer en maak gebruik van deze voordelige manier van kennismaken met Het Vrije Volk- Metropool. Noteer mij voor deze kennismakingsaanbieding TELEFOON: 0- Vu! in Kntp uit en stuur op in open envelop naar: Het Vrije Volk, afd. Abt. Service Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam.

Het Vrije volk | 1982 | | pagina 1