binii cnléi d 3 Leeuwardens bedrffwellicht alleen op rente uit I' s Verbod tv-piraat via CAI Gasunie minder omgezet TWEE DODEN BIJ SCHIETPARTIJEN Elf agenten bij rellen gewond PE aast op Van Kooten ter meulen fclêt Eerste gips- vluchten op Schiphol Meer journaal, meer S TER op tv Klacht tegen V li over zwerversfilm het vrme volk Domex toiletpapier. (Van een onzer verslaggevers) LEEUWARDEN Duizenden Nederlanders wachten nog steeds op de aflevering van het door hen bij het Leeuwardense bedrijf „Bouma Fire works" bestelde nieuwjaarsvuurwerk. De politie in deze stad kreeg dit weekeinde naar schatting twee- tot drieduizend telefoontjes van gedupeerde klanten van de firma. Ze hebben hun knallers en vuurpijlen al weken geleden betaald, maar nog niet thuis gekregen. Tolet air. Luchtverfris ser. 2 bussen van 4,98 voor •Per stuk 1,95 2 Domex keukenrollen. Zwaardere kwaliteit, zachter en grotere vochtopname voor - Volgens tra ditie schoot een groepje mocdJoen op Nieuwjaars dag aan het strand van Schevenin- gen weer snel uit de kleren voor een duik in het ijskoude zeewater. Hetzelfde gebeurde in verschillen de andere badplaatsen aan onze Noordzee kust. - i f -v FOTO'S IN 1983 NIET DUURDER! (Van een onzer verslag gevers) ROTTERDAM In Mijdrecht is vannacht het lornpenverwerkende bedrijf Karotex geheel uitgebrand. De schade aan de fabriek waar 36 mensen werken, wordt geschat op vier miljoen gulden. De rijkspolitie in deze plaats heeft in verband met de brand twee broers uit Mij drecht aangehouden. De jongens, 18 en 19 jaar oud, waren 's nachts op het industrie terrein waarop de lom penfirma is gevestigd. Benzine In Amsterdam werd deze brievenbus door een rotje 'opgeblazen". Burgers en agenten verzamelden de her en der verspreide post. MAANDAG 3 JANUAR119(3 Besteld vuurwerk kwam niet - duizenden klachten {Van onze sportredactie) ZWOLLE Het door degra datie bedreigde PEC stelt po lgingen in het werk Kees van j Kooten van Go Ahead Eagles lover te nemen. De Zwolse club I heeft met de 33-jarige spitsspe- jler al overeenstemming be reikt over een contract van .twee en een half jaar. Vanavond onderhandelt PEC met het bestuur van de Eagles, dat volgens manager Bol Maaskant niet bereid is Van Kooten "zomaar" te laten gaan. Maaskant: „Ze zullen (flink over de brug moeten ko men, want in het contract van |Van Kooten zitten nog een «paar opties." Go Ahead is veiligheidshalve vast op zoek gegaan naar een opvolger voor Van Kooten. Trainer Nico van Zoghei praat in Engeland met Michael „Smal! van Luton Town. Dubbel zacht tissue toiletpa pier. In verpakking van 12 rol len van 8,50 voor De klacht over de vermeen de, grootschalige oplichting waaraan de eigenaar van Bon ma Fireworks zich zou hebben schuldig gemaakt komen uit alle delen van het land, alsme de uit België. Bij de Leeuwar der politie is inmiddels één aangifte van flessetrekkerij binnen en verwacht wordt, dat er via andere korpsen nog meer zuilen volgen. Bouma Fireworks adver teerde in kranten met specta culaire vuurwerkaanbiedingen tegen lagen prijzen. Eén van de reclameteksten luidde „Bel nu. Dan bent u zeker van afle vering op tijd. En nog gratis thuisbezorgd ook." De firma lijkt zorgvuldig te hebben vermeden om in de ad vertenties van een uiterlijke besteldatum te reppen. „Het is daarom voor ons ook nog de vraag, of Bouma Fireworks zich op de een of andere wijze wel tot levering van vuurwerk vóór 31 december heeft ver plicht," aldus een woordvoer der van de politie in de Friese hoofdstad. Bouma Fireworks heeft de bestellers van vuurwerk in één van de reclameteksten beloofd het reeds overgemaakte be drag op hun rekening terug te storten, indien het onmogelijk zou blijken ie gewenste partij te leveren. De politie zal onder zot-ken of dit nu wel gebeurt. De politie sluit niet uit dat de eigenaar van het bedrijf, die overigens nog niet met na me wordt genoemd, te doen 13 om de rente- van het geïnde be drag. Als hij na verloop van tijd de vele tientallen duizen den gulden weer terugbetaald, zou bij niet strafbaar zijn en toch een behoorlijke rente in zijn eigen zak kunnen steken. trtrM» g' 's/r, Bij een routinecontrole van de afdeling bijzondere wetten van de politie in Leeuwarden werden vrijdag de bestelwa gens van Bouma Fireworks leeg aangetroffen. Woedende klanten die dit weekeinde de aan de Eewal gevestigde on derneming trachtten te bellen om verhaal te halen, kregen nul op het rekest. In het bedrijf was niemand aanwezig. De PTT kreeg via 003 zo, veel vragen over de telefoonaan sluiting van Bouma Fire works, dat werd besloten een automatisch antwoordappa raat in het bedrijfspand aan te sluiten, dat inlichtingen over de ontstane situatie verstrekte. {Van onze parlementsredactie) DEN HAA^* Uitzendingen van televisie-piraten mogen vanaf 1 januari niet meer via de centrale antenne-inrichtin gen worden doorgegeven. Dat verbod is door een woordvoer der van het ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur bekendgemaakt. Tech nische problemen verhinderen dat de kabelnetten tegelijker tijd ook beschermd worden te gen radiopiraten. Geprobeerd wordt een dergelijk verbod wel zo snel mogelijk in te voeren. Oorspronkelijk had het ver bod op piratenuitzendingen al op 1 september van kracht moeten worden, maar het kost te kabelexploitanten enige maanden om de technische voorzieningen aan te brengen om de piraten ook daadwerke lijk te kunnen weren. Die voor zieningen zijn in het geval van radiopiraten ingewikkelder, omdat die niet alleen buiten maar ook tijdens de legale uren uitzenden. SCHIPHOL De repatriëring van tijdens hun wintersportva kantie gewond geraakte Ne derlanders is weer op gang ge komen. Op Oudejaarsdag en Nieuwjaarsdag arriveerden op Schiphol met een lljnvlucht van de KLM uit München de eerste gewonden voor wie de SOS Centrale en de ANWB ge zamenlijk de thuisreis hadden geregeld. De meesten van hen maakten de reis op een bran card. De foto's die - zeker de laatste feestdagen van vele mooie momenten zijn genomen, zullen nog omwikkeld en afgedrukt moeten worden. DKONS doet dat óók tn 1983 graag voor U. Voor pnizen uit 1982. Een afdruk van 9 x 9 cm kost bti DDCONS bijv. nog steeds 49 a. Alle andere formaten zrjn óók goedkoop' En om het nieuwe jaar maar meteen helemaal goed te beginnen geeft DDCONS U, wanneer U Uw foto's voor 15 jan. as komt brengen en op halen, een kleurvergrceng van 13 x 18 cm. (t w v. 3,85) helemaal graus. Uiteraard mag U natuurlijk zelf Uw mooiste foto hiervoor uit zoeken. Tot ziens bij DDCONS! V taardiogc» L tesveid 10 Hoogvliet Binnenbar 56 Ridderkerk Gccrlaan 1 Rotterdam Keuerswaard 11 Bcijerlandvclaan 202B {Naast Krevmborg), lijnbaan 79a, C Zütdplcm hg 622 Schiedam Hoogstraat 29 Waal doden in weekendverkeer (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het verkeer heeft dit weekeinde aan ten- uinste 12 weggebruikers het leven gekost De 21-jarige me- rouw C. Tesselaar-Roos en haar anderhalf jaar oude zoontje lark uit Schagen verdronken gisteren in het kanaal Scha- en-Koihorn. Zij zaten in een auto, die van de weg raakte De ühtgenoot die de auto bestuurde overleefde het ongeval. Hij robeerde vergeefs zijn vrouw en kinderen te redden. In Kreileroord in Noord-Hoi- ■nd werd Linda Herder (12) .'et haar pony door een auto schept. In het Spui in Nieuw- ijerland kwam gisteren een uto terecht. De vermoedelijk nige inzittende verdronk. In 'anturnadecl verdronk de 7-jarlge J. Elzinga toen de 'agen waarin hij zat in een loot belandde. Zijn zoon, die tuurde, kwam met de schrik rij. Op nieuwjaarsdag kwam in chagen een 52-jarige man om et leven toen hij achter het .uur van zijn auto een hart- anval kreeg en te water raak- Zijn vrouw en twee zonen konden zich in veiligheid bren gen. Op oudejaarsdag verloor de 70-jarige G. Slob het leven bij een aanrijding met een perso nenauto. In Hazerswoude erd de bejaarde mevrouw De Wolf- Vijlbrief bij het verlaten van de bus door een auto geschept en op slag gedood. 's Avonds werd de 76-jarige H. Hillinga uit Winschoten op zijn fiets aangereden door een 32-jarige man die ondanks al coholgebruik toch achter het stuur sat. Hij bevond zich op het moment van het ongeluk op de verkeerde weghelft. Het slachtoffer overleed later in het ziekenhuis. Eveneens op oudejaars avond verongelukte in het Overijsselse Vriezenveen de 71-jarige mevrouw G. Wijers. De vrouw werd bij het overste ken van een weg gegrepen door een personenauto. In Nijkerkerveen in Gelder land overleed de 20-jarige me vrouw J. Huis. Zij sloeg met haar auto over de kop en werd uit de wagen geslingerd. Ze wa? op slag dood. Op; de Zui gerpias in Lelystad verdronk de 32-jarige W. Achterberg. Hij maakt een kanotocht met zijn tienjarige zoon. Toen het vaartuigje omsloeg wisten andere waterrecrean- ten de jongen op het nippertje van de verdrinkingsdood te redden. De vader kon niet meer uit het ijzige water wor den getrokken, omdat de red ders van de zoon te zeer door kou waren bevangen. Mij oenenschade bij abrieksbrand (Van onze soc.- econ. redactie) GRONINGEN De Ne derlandse Gasunie heeft vorig jaar ruim tien mil jard kubieke meter gas minder verkocht dan in 1981. De omzet is daarmee bijna terug op het peil van tien jaar geleden. Hoofddirecteur van de Gasunie, ir. G. Kardaun, zei vanmiddag In zijn nieuw jaarstoespraak voor dit jaar een lichte verdere da ling te verwachten. In to taal, binnenland en export, werd vorig Jaar "0,6 mil jard kubieke meter gas verkocht; 10,3 miljard min der dan In 1981. IN het top jaar 1977 werd 94 miljard kubieke- meter gas ver kocht (44 miljard In het binnenland en 50 miljard export). In Den Haag is gisteren een noodschooi aan de Waterloo- straat volledig uitgebrand. De schade wordt geschat op zes ton. Bij een brand in een pen sion In Enschede kwam in de oudejaarsnacht een inwoner van deze stad om het leven. Vier andere pensiongasten konden, samen met een ka mergenoot van de omgekomen man. het pand tijdig verlaten. De politie gaat ervan uit dat de brand is aangestoken. Zo wel op de begane grond van het pension als op de eerste etage zijn spore: van uitge- sprenkelde benzine gevonden. In Zuidwolde brandde zater dagmiddag een afgelegen boerderij volledig af. De bewo ners waren niet thuis. De scha de bedraagt minstens twee ton. Diezelfde dag ging ook een op slagruimte van de Koninklijke AABE-fabrieken in Tilburg in vlammen op. De brandweer wist uitbreiding van het vuur te voorkomen. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Bij een schiet partij in een café in het cen trum van Utrecht is op Nieuw jaarsavond de 37-jarige Fah- rettin Ergul uit Utrecht om het leven gekomen. Volgens getuigen is hij in de borst ge schoten door de 26-jarige Z. E. uit Utrecht met wie hij ruzie zou hebben gekregen om een zakelijke kwestie. E. vuurde drie schoten af in het volle café, wat tot gevolg had dat behalve Ergul ook een andere bezoeker geraakt werd. Deze man, die een kogel in de long kreeg verkeert buiten le vensgevaar. Het is volgens de politie een wonder dat er niet meer slachtoffers zijn gevallen. De man, die de schoten loste wist in de panieksituatie te ontko men. De 31-jarige J. Dahmen uit Roermond is zaterdagavond bij een vechtpartij op straat in Helmond docdgeschoten. Hij zou ruzie hebben gehad met een Helmondse familie. In ver band hiermee heeft de poiitie als mogelijke verdachte le 20-jarige A. C. uit Helmond aangehouden, die heeft bekend. Bij een schietpartij in een Turks restaurant in Amster dam zijn in de nacht van za terdag op zondag de 43-jarige T. A. en de 23-jarige G. O. bei den ui* Turkije gewond ge raakt. De dader, die de twee mannen van achteren neer schoot is voortvluchtig. DEN HAAG Ne derlands rumoe rigste stad bij de jaarwisseling was Den Haag, waar elt politiemannen licht gewond raakten bij charges. De Mobie le Eenheid moest vijfmaal worden in gezet om een einde te maken aan relle tjes. waarbij op ve le plaatsen brand werd gesticht. Volgens de Haagse politie was het dit maal veel rommeli ger dan in voor gaande jaren. Vooral het aantal meldingen van branden, baldadig heid en vernielin gen is gestegen. In sommige wijken, zoals de Schilders wijk. is het er vol gens de Haagse •politie hard tot zeer hard aan toege gaan. Er werden tientallen ruiten van woningen en win kels ingegooid en vele artikelen uit etalages geroofd. De ME hanteerde vele malen de wa penstok. In totaal werden twintig politieauto's beschadigd door het bekogelen met stenen. De honderd man sterke Haagse brandweer be streed 25 branden, die bijna alle waren aangestoken. Groepen rellen- schoppers maakten het blussen op ver schillende plaatsen moeilijk. Drie brandweerwa gens werden be schadigd. Vele per sonenauto's lang niet allemaal wrakken werden door jongeren op v erschillende brandstapels ge- iduwd. Een automo bilist werd zodanig met stgenen bekc geld, dat hij zijn wagen moest verla ten. In totaal ss voor veie miljoenen guldens schade aangericht. In Tilburg deden zich soortgelijke in cidenten voor. Ook daar probeerden jongeren de brand weer te hinderen bij het blussen van brandjes in sloop- panden. Ook in Leeuwarden kwam het in de loop van Oude- jaarsnacht tot on geregeldheden. In een nieuwbouwwijk werd een winkel vernield en geplun derd en moest de politie een aantal malen charges uit voeren. Zes jonge lui werden aange houden. In Helmond en Geldrop moest de politie in actie ko men, toen feest gangers op straat met elkaar op de vuist gingen. In bei de plaatsen ont stonden knokpar tijen, waarbij tien-.,, tallen mensen wa-, ren betrokken In alle gevallen keer- den de partijen zich" massaal tegen d - politie, toen die ar riveerde om de vechtenden te scheiden. In het Groningse Hoogkerk moest de politie een charge uitvoeren omdaï een brugdek ge vaar liep door een groot vuur, dat er was aangestoken. Van onze verslag gever ALE VAN DIJK HILVERSUM Da STER-reclame is er de oorzaak van, dat de tv-kijkers vanavond op hun schermen aanzien lijke veranderingen zullen bespeuren. Nederland 1 wordt Nederland 2 en omgekeerd, er komt aan het einde van de avond een nieuw NOS-Jour- naal en er zit weer STER-reciame rond een vijf mmuten- NOS-Journaal van zeven uur. Nederland 1 wordt met ingang van vandaag het „vas te" net waarop de A-omroepjen en de VPRO hun vaste avond hebben en Nederland 2 wordt het „wisselnet", waarop de andere omroepen een vas te avond hebben en de A-omroepen rouleren. Ook de zenders, waarop de NOS-Journaals worden uitgezon den, worden gewis seld. Het Jeugd journaal is vanaf vanavond vijf minu ten vroeger op Ne derland 2 te zien. Kijkers, die daarna het korte NOS- journaal willen zien, behoeven niet meer naar het andere net te schakelen, want het zeven uur-jour naal (nu 5 minuten) wordt daarna op hetzelfde net (Ne derland 2) uitge zonden, omkranst door STER-recla- me, die kennelijk „de kinderziel met meer kwetst." En kele jaren geleden vond politiek Den Haag nog. dat de STER-reclame om deze redenen niet meer om zeven uur 's avonds moest worden uitgezon den. Het NOS-journaal van half tien ver dwijnt met ingang van vanavond. In plaats ervan nu el ke avond om half elf een nieuw NOS- Journaal ter lengte van het 8 uur-jour naal (met ingang van vanavond op Nederland 1) en met met een sa menvatting van dat 8-uur-journaal De, redactie is daartoe aanzienlijk uitge breid. Het nieuwe journaal van half elf (Neder land 2) zal op dins dag, woensdag en donderdag direct gevolgd worden door de parlemen taire rubriek ..Der» Haag Vandaag" en op zaterdag door de vaste uitzending van „Studio Sport". Op woensdag- en zaterdagavonden zal het nieuwe tweede journaal ook voetbaluitsla gen tonen. Ze zul len niet worden voorgelezen, zodat wie wil, de ogen al leen even heeft te sluiten. Op vrijdag zal het nieuwe jour naal tevens een meteroloog van bet KNMI rijk zijn. die de weenend-weers- verwachtmg vertelt. AMSTERDAM Naar aanleiding van de film „Muur vast", die de VA- RA-televisie op Eerste Kerstdag uitzond, heeft de Stichting Waak zaamheid Per soonsregistratie in Amsterdam bij de Raad voor de Jour nalistiek een klacht ingediend. De stichting vindt dat in deze film, waarin met een verborgen camera het leven van Am sterdamse zwer vers in beeld werd gebracht, „de per soonlijke levens sfeer van de ge- filmden is geschon den." Zij waren daarin, aldus de stichting, volledig herkenbaar, hun gedrag werd zoda nig vastgelegd dat „diep in hun per soonlijke levens sfeer is doorge drongen". De Stichting Waak zaamheid Per soonsregistratie zegt van de organi satie Huip voor On- behuisden (HVP) te hebben vernomen dat „ten beheove van de film over matig drankgebruik is bevorderd". In de klacht bij de Raad voor de Jour nalistiek is een ver zoek opgenomen om „richtlijnen uit te vaardigen die aantasting van de persoonlijke le venssfeer bij ge bruik van verbor gen camera's en microfoons kunnen voorkomen Namens de VARA laat producent Har ry Prins weten dat niemand van de gefilmde zwervers zich benadeeld voelt, Bij de VARA is met eeri bezwaar bekend. De klacht van HVO over drankmisbruik wijst hij met „beslist niet waar" van de hènd.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1