Buitenlanders jn notq: c Rookwaar gestolen Bende opgerold O Koor toast op '83 Gat in weg na verbranding kerstbomen GEWB stoort vanavond de televisie Hoekse twisten laaien weer op Duikers-cursus in Sportfondsenbad Nieuwe bezem blaast sneeuw van fietspad: WAO-ers bijeen Sch (Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM Het wordt hoog tijd dat de gemeente een samen hangend beleid ontwik kelt ten aanzien van de buitenlanders. Vooral voor vrouwen moet veel meer worden gedaan. Zij zitten in een dubbele achterstandspositie. Geen mannen Ook bij de stadsver nieuwing dient reke ning te wor den gehou den met de wensen van de buiten landers, voor wat be treft huur- hoogte en woninggroot te. Poeders De foto-copieën waar op is te zien, hoe de hui zen in de binnenstad bij de Baan worden ge bouwd zijn al vergeeld. Heeft het voorlichtings winkeltje aan de Hoog straat 34 eigenlijk nog wel een functie? Geen winkelier Binnenstad Het win keltje van Zijdeveld, waar de 'winkelier' al in geen tijden meer is gesigna leerd. Buit van 12 mille Y'O "V Een scène uit de bloedige tivisten tussen Kabel jauwse en- Hoeks gezinde lieden. Paardenmarkt HET VRIJE VOLK schiedam 10 DINSDAG 4 JANUARI 1983 rGeef vrouwen eigen badhuis' Man en kinderen passen zich vaak sneller en beter aan de Nederlandse situatie aan. Bui tenlandse vrouwen komen al leen te staan, omdat zij nauwe lijks mogelijkheden hebben contacten te leggen via werk of school. Zij missen het con tact met de directe familie daarom veel meer dan de ove rige gezinsleden. Bovendien vervolgt de no ta zitten vrouwen in een keurslijf. Buitenlandse vrou wen kunnen of mogen hun wensen niet kenbaar maken zonder overleg en Instemming van de echtgenoot. Zij komen vaak niet verder dan het huis. spreken de taai niet en zijn in veel gevallen analfabeet Vrouwen die alleen komen te staan door een echtscheiding hebben nauwelijks een eigen rechtspositie en worden vaak gedwongen naar het land van herkomst terug te keren. Het Stedelijk Overleg Bui tenlanders pleit voor het op richten van een eigen Hamam: een badhuis uitsluitend voor vrouwen. Zo'n badhuis vormt binnen de Islam-cultuur de plaats bij uitstek waar vrou wen samenkomen, zonder dat daarbij mannen aanwezig zijn. Het zou goed zijn voor de grote groep buitenlandse vrou wen extra geld uit te trekken, omdat de verborgen eenzaam heid bij hen erg groot is. Geld (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Een kerst boomverbranding op de hoek Morsestraat-Fultonstraat heeft een gat in het wegdek ge slagen. De hoge stapel dennen bracht zoveel hitte teweeg dat het plaveisel smolt en de on dergelegen waterleiding het begaf. Zowel het vuur als het waterlek waren in korte tijd onder controle. De viering van het nieuwe jaar bracht ook op het Frans Halsplein consternatie teweeg. Daar vierden enkele inwoners de eerste uren van nieuwjaar zo uitbundig dat de politie als geluiddemper maar de ste reoapparatuur uit een woon huis heeft meegenomen. Dit gebeurde nadat de buurt de slaap niet kon vatten, vanwege de muziekoverlast En ten slotte heeft een al te uitbundige hond ook nog enige opwinding veroorzaakt bij 23 schapen in een weiland in Ke- thel. Een op jagen beluste Pin cher vloog op de Harreweg, blind en doof voor de kreten van zijn ontstelde baas. op de wijfjesschapen en rammen af, en vatte er twee tussen zijn kiezen. Een derde dier belandde van schrik In de sloot en werd door de politie bevrijd uit zijn nete lige positie. Het is nog niet ze ker of de door de hond teweeg gebrachte onrust, zonder ge volgen blijft voor de schapen, die binnenkort moeder worden. SCHIEDAM Alle goede voornemera ten spijt was het voor rokers een te grote uitda ging om van sigaretten, pijpen' en aanstekers die bij een win kel aan de Vlaardingerdijk voor het grijpen lagen, af te -■blijven. Er verdween uit de etalage waarvan de ruit was gesneu veld, voor honderden guldens aan rookwaar. Van de voorbij gangers die de verleiding niet konden weerstaan, werd een zeventien-jarige Schiedammer gesnapt door de politie. Een nertsbontjas, windjack, spaarbankboekje en girobe taalkaarten haalden inbrekers overdag weg bij het huis van de 32-jarige J. F. Z. De ongeno de gasten hadden ook hier een ruit ingegooid. bijvoorbeeld voor cursussen fn speciale vrouwenruimtes. De sociale contacten worden er door versterkt. „Er mogen ab soluut geen mannen binnenko men," stelt het SOB. Taallessen en meer onder wijs voor iedereen is belang rijk. Het beste lijkt het SOB om speciaal de buitenlanders meer scholingsmogelijkheden te bieden, zowel overdag als 's avonds. Bij de gemeente zou een vaste Turkse en Marok kaanse tolk moeten zijn die niet alleen werkt voor de ge meentelijke diensten maar ook beschikbaar is voor particulie re organisaties en instanties in de wijk. Wat betreft de gemeentelijke voorlichting, deze blijkt voor Nederlanders al ondoorzichtig. Buitenlanders hebben als ex tra handicap dat ze het Neder lands niet goed machtig zijn en de meeste formulieren van instellingen zijn in die taal op gesteld. Meer vertaalwerk is noodzaak. Bovendien zouden groot scheepse veranderingen van bijvoorbeeld uitbetaling van de Sociale Dienst ver van tevoren moeten worden aangekondigd in bladen. Een tekort aan tolken is er ook In de gezondheidszorg, wat een apart probleem is. In Isla mitische landen wordt eerst de familie of vriend geraad pleegd, eer de dokter eraan te pas komt. Medicamenten In de vorm van poeders worden wantrouwend aanschouwd. De apotheker zou in dezen een voorlichtende functie kunnen vervullen. Wat betreft de godsdienst vindt het SOB dat rekening moet worden gehouden met het rituele slachten, het gods dienstig leven en het rituele begTaven. In het SOB zijn tal van orga nisaties vertegenwoordigd die zich inzetten voor buitenlan ders. Zij hebben de beleidsnota gezamenlijk uitgebracht. In vergelijking met de beleidsno titie van de gemeente, noemt het SOB zijn eigen nota „veel breder", daar de buitenlanders er nauw bij betrokken zijn ge weest en tal van onderwerpen apart aandacht krijgen. Voorlichtingswm keltje is aan 'f verkrotten (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM „Het winkeltje van Zijde veld" heet het in de volksmond, maar win kelier Chris Zijdeveld is al maanden niet meer gesignaleerd in het pandje aan de Hoogstraat 34. Het bordje met de openings tijden laat dan ook eventuele bezoekers in het ongewisse over de heropening. „Ik zou daar graag een flore rend bedrijf in zien," vertelt stadsvernieuwingswethouder Cor van Tilborg. „Dat is ook voor de winkeliers op de Hoog straat vee! gezelliger, het ver krot nu en dat is beslist niet de bedoeling." In tegenstelling tot zijn col lega-wethouder Chris Zijde veld, ls Van Tilborg niet van plan in het 'winkeltje' tekst en uitleg te geven over bouwplan nen voor bijvoorbeeld het stadsvernieuwingsgebied Schienoko. „Ik denk dat ik daar in de Hoogstraat voor joker zou zit ten. Schienoko heeft een eigen overlegplatform en daar zal ook ik af en toe mijn neus la ten zien. Ik voel er niets voor om met een vaste regelmaat ergens "spreekuur" te houden. Wie mij wil spreken, kan mij bereiken via andere kanalen. Telefonisch of via de commis sie Stadsvernieuwing, Ik vind de wijkinformatfewinkels van de stadsvernieuwingsgebieden dé plek voor bewoners om zich te laten informeren. En dat lijkt me een taak voor het pro jectteam in zo'n wijk. Dat wil niet zeggen dat ik onbereik baar zal zijn. Ik ben voor ledereen te spreken." Het "winkeltje van Zijde- (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN/SCHIE- DAM Ais vanavond de televisie af en toe even uit valt, dan ligt dat niet aan het toestel. Het GEWB-per- soneel van Vlaardlngen en Schiemda heeft prfkactles op de TV-kabel aangekon digd, Zij doen dit uit solidari teit met een staking van het GEWB-personeel In Delft, die vandaag Is ge houden. De bedoeling is om Hilversum zo'n acht maal even te onderbreken. Waar schijnlijk zal de actie al leen reclameuitzendingen betreffen. Cor de Zwart, voorzitter van de Vlaardlngse ABVA/ KABO (ambtenarenbond): „Maar een volgende keer pakken we misschien be langrijkere programma's. Nu nog niet, want we willen niet direct de bevolking te gen ons in het harnas ja gen". De prikacties liggen In het verlengde van de „sta king" bij het Vlaardingse energiebedrijf vorige maand; toen bleef een avond lang de straatver lichting uit. De acties zijn telkens ge organiseerd door de AB- VA/KABO, die zich sterk verzet tegen de kabinets plannen om de ambtena rensalarissen te bevriezen. Daartegen was ook de sta king in Delft vandaag ge richt. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Met de aan houding van vijf jeugdige Schiedammers, heeft de politie een reeks van inbraken in win kels, kantines en scholen opge helderd. De jongeren liepen te gen de lamp, nadat twee van hen een automobilist op de Laurens Costerstraat hadden mishandeld. De jongens versperden de bestuurder de weg, wat ont aardde in een handgemeen. Bij verhoor op het politiebureau kwam aan het licht dat het tweetal, A. R. en F. J. S., sa men met hun plaatsgenoot J. H. G., al maanden op het inbre kerspad waren geweest. Ze worden er onder andere van beschuldigd stereoappara tuur te hebben gestolen uit een huis aan de Lauren? Coster straat, en uit de Sint Aloysiua- school aan de Lange Singel straat. Snoepgoed, frisdrank en geld uit de fooienpot ver dwenen verder tot vier keer toe uit de kantine van de voet balvereniging DVS. Sigaretten werden meegeno men uit een winkel aan de Sin gel en ook de kassa van een groentewinkel in de Laurens Costerstraat werd leegge haald. Ook verdween er een kleuren-tv uit een vormings centrum en zijn op verschillen de plaatsen in de stad fietsen meegenomen. Bij de zeventienjarige inwo ners R. T. en M. E. S. werden de gestolen spullen in de we derverkoop gedaan. De officier van justitie heeft, middels het snelrecht al twee daders voor het gerecht gebracht. VLAARDINGEN Een fik se hoeveelheid bier en rookar tikelen ls de buit van inbre kers, die een kraak Rebben ge zet bij een winkelbedrijf aan de Reigerlaan. De totale waar de van de artikelen bedraigt 12.500 gulden. veld" blijft daarom voorbehou den aan de gelijknamige wet houder. „Daar komen nog hele leuke dingen," zegt de betrok kene veelbelovend. „Het is maar beperkt open natuurlijk, maar ik denk er niet over om het af te stoten. Op het ogen blik ligt de binnenstad en het Broersvest overhoop en zodra er nieuwe projecten starten, zal ik weer aanwezig zijn om tekst en uitleg te geven." Dit jaar wordt het pandje gebruikt om te praten over de bebouwingsplannen in de ver volgfase voor de binnenstad en het Stadserf. „Ik verheug me er zelfs op weer aanwezig te zijn in de winkel," bekent hij. „Het afge lopen jaar heb ik mijn aan dacht moeten verdelen tussen bouwplannen en mijn eigen po litiek. Ik had liever met het pu bliek willen praten en dat ga ik ook zeker weer doen." Het pandje ls destijds door de gemeente aangekocht, voor een eventuele doorbraak voor een grote winkelpromenade in het centrum. De verwachting is dat in maart de deuren weer open gaan. En wat het verge len betreft: „We zorgen er steeds weer dat de fotocopieën verniewd worden", zegt Zijde veld. Het rijdende servicekantoor van Het Vrije Volk en V.V.V. Rotterdam staat morgen woensdag 5 januari in Vlaardlngen van 13.30 tot 16.00 uur aan 't Veerplein oost, bij 't viaduct t/o het Liesveld. leder die deze advertentie op 5/1 inlevert In Infomobiel krijgt een aardige attentie. SCHIEDAM Een toast op het nieuwe jaar brengt van avond het Konin klijk Schiedams Mannenkoor Orp heus uit in het Sit- ton Party House, Hoogstraat 99. De nieuwjaarsreceptie begint om acht uur. Tevens wordt op gepaste wijte te ruggeblikt op het afgelopen jaar van het zangkoor. Ook de sportver eniging De Ooie vaars doet dat van avond in het pand je aan de Westmo lenstraat 26. Hier worden tevens de sportvrouw en sportman van het jaar bekend ge maakt en wordt een nieuwe bus overhandigd. Bij de Rheuma- patlëntenvereniglng wordt woensdag vanaf 19.30 uur het gals op het nieuwe jaar geheven in dienstencentrum De 4 Molens aan de Nieuwe Dam- laan 766. En tenslotte is "#8 zaterdag, w? ;nedT"' de oliebollen en de champagne op zijn en de knallen vat», het vuurwerk gro- tendeels verstomd, een nieuwjaarsfeest in zaal Irene met. medewerking van het orkest Spring- field. Dit nieuw- jaarsbikost vijl gulden. 3 Van 1419 tot 1467 stond ons land onder gezag van Philips de Goede. Deze Bourgondi sche hertog deed zijn naam eer aan, want hij deed zijn best om de welvaart op aile mogelij ke gebieden te bevorderen. Philips had een zeer uitgebreid gebied onderzijn hoede. Toch slaagde hij er wonderwel in om in een tijd, waarin er van mo derne communicatie geen sprake was, goed op de hoog te te zijn van wat er omging in zijn landen. Ook trok hij zich in zekere ma te het lot van een kleine stad als Schiedam aan. Hij betuigde althans spijt over het feit, dat onze stad niet meer zo bloeide ais voorheen. Rotterdam daarentegen ging het voorspoedig. Vooral bui tenlandse handelaars kwamen er graag. Er was in die jaren weinig te horen over Hoekse en Kabeljauwse twisten, al wa ren die dan nog niet echt ver dwenen. Ook onder het bewind van Phi- 'ips' zoon Karei de Stoute werd er niet veel over vernomen, omdat ieders belangstelling vooral gericht was op de oorlo gen, die Karei bijna doorlo pend scheen te voeren. Toen Karei sneuvelde, stond zijn dochter Maria voor de taak van het regeren, maar zij werd daarbij al spoedig bijgestaan door haar echtgenoot, Maximi- liaan van Habsburg. Deze - Maximiliaan had vriendelijke plannen met onze stad. Hij gaf in 1483 toestemming tot het houden van een jaarlijkse - paardenmarkt, waar dan ook- gretig gebruik van werd ge-,,, maakt. Toch laaiden de twisten juist onder het bestuur van Maximi liaan weer op. „Jonker" Frans van Brederode verzamelde weer ta! van Hoeks gezinde on tevreden lieden om zich heen, om her en der de nodige plun dertochten te ondernemen.- Rotterdam stond dit keer bOr venaan de lijst. De stad werd tijdens een koude december- nacht overrompelo. Er werd geen bloed vergoten, maar de geroofde buit was enorm. Ook Schiedam kreeg bezoek van- de plunderaars, die met hun buit bij de Overschiese poort verschenen. Gelukkig voor onze stad werd de schade enigszins beperkt, doordat men van te voren ge- waarschuwd was. Toch kwa men de Schiedammers er niet helemaal zonder kleerscheuren af, maar hoe dat ging verteijk de volgende week... HENRIETTE VAN ALDERWERELT SCHIEDAM Zuurstofflessen en waterdichte pakken vormen zaterdag het decor van het Sportfondsenbad, wanneer de duik school Aquatilles er open huis houdt, ledereen die meer wii weten over deze onderwatersport, kan kijken naar de verrichtingen van de duikers in het bassin. De snel aan popu lariteit winnende duiksport is door het Sportfondsen bad opgenomen in het cursuspakket. Alie Schiedammers vanaf dertien jaar kunnen zich in schrijven voor de drie introductieles sen (op 15.19 en 22 januari) bij de nieuwe duikschool Aquatilles. De duiktessen zijn een vervolg op de snorkelcursussen voor de jeugd. Kin deren die hier ken nis mee hebben gemaakt, kunnen nu doorstromen naar de duiksport die onder deskun dige leiding van de school staat. Tijdens het open huis dat zaterdag is van twee tot half vijf, mag iedereen die het duiken ook eens wil proberen, zich aanmelden voor de kennisma kingslessen. 'r Naast het ademha len krijgt ook "de zwemtechniek ats onderdeel van het duiken, ruime aan- dacht, want dat is een noodzakelijke - voorbereiding op het duiken met zuurstoflessen en loodgordeis. VLAARDINGEN Met een nieuwe brede roibezem, gemaakt van kunststof, hoopt de dienst Gemeente werken de fietspa den de winter door te helpen. Fietsers zullen nu bij sneeuwval niet automatisch tot hun enkels in de smurrie terecht ko men. De roibezem vervangt namelijk het strooien. Ook de methode van de vorige winter, het verschuiven van de sneeuw, behoort nu tot het verieden. De roibezem wordt gemonteerd onder een licht vrachtwa gen. Door het enorm hoge toe rental van de be zem wordt de sneeuw op de fiets paden opzij gebla zen. Het fietspad is dan weer begaan baar met een breedte van meer dan anderhalve meter. De heer P. Zeven- huijzen, chef van de afdeling Bestra ting van Gemeente werken, vertelt dat- de bezem pas één keer is gebruikt. Dat was ruim twee., weken geleden, toen er maar epn (9| dun laagje snèeuw op de fietspaden lag. SCHIEDAM "Heeft het vak bondslidmaatschap voor de WAO-er nog zin?" Daarover praat dinsdag 11 januari de FNV- WAO-werkgroep in dienstencentrum De Vier Molens, Nieuwe Damiaan 766. Ook de positie van de WAO-er in deze tijd van bezui nigingen en rege ringsmaatregelen wordt onder de loep genomen. Gastspreker is FNV-beleidsniede-"' werkster mevrouw*' V. Domela-Nïeu- nC wenhuis. Aile WAO- ers en andere be-11' iangsteltenden zijn1'1 welkom op de ont-1' moetingsmiddag, die om twee uur - begint. VlOOif

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2