Vermey wil afstoting taken w Spacetower in jasje WBÊtatuli besmeurd Jvlok gevangi ^H1S 2 GRATIS TOEGANGSKAARTEN VOOR DE ROTTERDAMSE ZESDAAGSE 1983- JAM IN Klap voor musea BADHANDDOH Vandaag met: De Reus stapt uit B.S'I +-H-- in de boeien +++-*--*- Sport maar hierdie hapji "1 ~W7~\ "I 1 es... Studiecentrum kankerzorg gaat dicht Grote hasjvangst S&Ê 9 ~p t* c* (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het dienstbetoon van de Rotter damse politie aan het publiek staat dit jaar voor het eerst op de tocht door bezuinigingen. Hiervoor heeft hoofdcommissaris A. Vermeij gisteren in zijn nieuw jaarstoespraak gewaarschuwd. Amsterdam Loyaal Moeizaam gevecht Extra aandacht Rotterdams fallussymbool: geen haarscheurtjes, wel reconstructie. FOTO DICK LEMCKE De met teer besmeurde m uursch ilderi ng. (voor za.middag 15 januari a.s.) 14 jan. 1983 t/m 19 januari, - - w DEDUBBËLKRANT esr. Iff?» Vervolg voorpagina 33, (ABONNEE WERFT ABONNEE BADHANDDOEK] LPo/ 1>E DUBBELKRANT w W U.J! VRUOAG 7 JANUARI 1*3 Demeentepolirie bezuinigt op ci iienstverlening Tdt'nu toe ontkende Vermeij altijd dat de financiële beper kingen van de afgelopen jaren ook de burgers zouden treffen. Volgens de hoofdcommissa ris komt de gewone dagelijkse taakuitoefening op straat in gevaar door talloze ingrijpen de gebeurtenissen, waarbij vee! politiepersoneel moet worden ingezet. Als voorbeel- (Van een onzer I jp verslaggevers) ROTTERDAM Het comité Vrouwen Hn de Bijstand voert .vandaag actie op de nieuwjaarsreceptie in het Rotterdamse stadhuis. De vrouwen moeten rondkomen met minimuminko mens en vinden het ongepast dat ge meenschapsgeld wordt uitgegeven aan recepties. Zij zijn van plan alle hapjes en drankjes mee te nemen om hun keu kenkasten aan te vul len. .1 De Bijstandsvrou wen voeren deze maand in het hele land acties. In Rot terdam is elke week een actie te verwach ten. „Winkelen op bij standsniveau" staat volgende week don derdag op het pro gramma. -ssOertig vrouwen be stellen in grote su permarkten slechts kleine hoeveelheden levensmiddelen bij wijze van protest. „We vragen bijvoor beeld een halve bloemkool, twee plakjes kaas of een half pakje soep, want de prijzen van de huidige standaard- hocveclheden kunnen we niet meer betalen. We passen de inko pen aan aan onze porlemonnee's,zegt het comité. Vrouwen die met cén bijstandsuitke ring moeten rondko men zijn er de laat ste vier jaar naar hitn eigen berekenin gen al 200 gulden per maand op achteruit gegaan, terwijl de kosten van levenson derhoud alleen maar toenemen. Zij eisen dat zij er 400 gulden per maand bijkrij- gen. Het comité vindt dat de vakbonden hun in de kou laten staan. „De vakbon den maken zich uit sluitend druk om het behoud van de koop kracht van mannen die per jaar meer dan 24.000 gulden verdienen. Laat die mannen maar inleve ren." den hiervan noemde de com missaris de extra surveillan ces om de prostitutie in Katen- drecht. Cool en Middelland te lijf te gaan. Ook grote evene menten en voetbalwedstrijden slokken veel manuren op. De hoofdcommissaris hoopt het probleem van de vermin derde "service en dienstverle ning" enigszins het hoofd te kunnen bieden door efficiënter werken. „We moeten ons ook afvra gen, of we geen taken moeten afstoten", opperde Vermeij. „Is het wel reeel dat de politie moet zorgen voor het wegsle pen van geparkeerde auto's? Moeten wij als politie wel de bewaking van consuls op ons nemen?" vroeg de commissa ris zich filosoferend af. Hij wees erop dat de bijstand aan consuls het afgelopen jaar zo'n 30.000 manuren vergde. In zijn nieuwjaarsrede haal de Vermeij ook uit naar zijn Amsterdamse collega J. Val ken. Die pleitte deze week voor het gratis verstrekken van he roine aan verslaafden. „Laat er geen twijfel over bestaan dat we daar in Rotter dam heel anders over denken," zei Vermeij. Een werkgroep "normverva ging bij de politie" zoals die in Amsterdam is ingesteld vindt Vermeij in Rotterdam niet nodig. „In Amsterdam is alles anders. We merken hier niets van normvervaging bij onze agenten. Het blijkt ook niet uit klachten die bij ons binnenkomen". Ket is algemeen bekend dat de politie het betreurt dat de prostitutie niet meer in een be paald stadsdeel geconcen- ROTTERDAM Het Studie centrum voor Sociale Oncolo gie in Rotterdam, waar wordt onderzocht hoe de zorg en na zorg van kanket patiënten het beste kan worden aangepakt, gaat dicht. Het Koningin Wil- helminafonds, dat het centrum had opgezet, is teleurgesteld over de wijze waarop het zich heeft ontwikkeld. Projekten die nu nog bij het Studiecentrum lopen zuilen el ders worden ondergebracht. De vier vaste en acht tijdelijke werknemers zullen niet op straat komen te staan, aldus het KWF. Het centrum is in 1975 opge richt om knelpunten op te spo ren in de zorg en nazorg van kankerpatiënten. Eén van de projekten die er zijn uitge voerd was een onderzoek over omgaan met borstkanker in het gebied Waterweg-Noord. ROTTERDAM De douane- opsporingsdienst heeft ruim vijftien kilo hasjolie en 45 kilo hasj ontdekt in een personen auto, die in een container van uit Antwerpen was verscheept. De 28-jarige vrouw C. G. uit Parijs, die de auto kwam afha len, is aangehouden. De waar de van de drugs bedraagt on geveer een miljoen gulden. treerd is. Desondanks zei Ver meij gisteren dat hij over het beleid niet in discussie wilde treden. „We volgen het beleid loyaal, maar ook kritisch wan neer nodig." Zo blijft de politie ook dit jaar extra surveilleren in Ka tendrecht. Cool en Middelland De problemen rondom de pros titutie noemde de hoofdcom missaris „een moeizaam ge vecht". „Aan de ene kant heb ben de burgers recht op be scherming tegen overlast en aan de andere kant kan ik ook begrijpen dat horecaonderne mers klagen omdat hun brood winning in gevaar is." Door de bezuinigingen ko men ook onderzoeken naar moordzaken enigszins in ge drang volgens Vermeij en zijn collega Blaauw. Als voorbeeld zei Biaauw dat uitgebreide buurtonderzoeken door minder rechercheurs en in kortere tijd gebeuren. Het komende jaar zullen ook slachtoffers van de „kleine cri minaliteit" een andere opstel ling van de recherche kunnen verwachten. „We gaan minder onderzoeken instellen naar aangiften waar vrijwel geen aanknopingspunten inzitten," aldus de beleidsprognose van het Rotterdamse korps. „In plaats daarvan willen we juist meer met slachtoffers praten om hen te wijzen op mogelijk heden om bepaalde risico's in de toekomst te vermijden." Vermeij hoopt dat de straat- surveillances op peil kunnen blijven. Drie wijken zullen dit jaar zelfs extra aandacht krij gen van de Rotterdamse poli tie: Beverwaard, Zevenkamp en de Oosterflank. Volgens Vermeij terroriseren bepaalde groepen jongeren deze wijken en is het nu de hoogste tijd om daar wat aan te doen. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM De space tower op de Euromast krijgt een nieuw jasje. Bij deze spec taculaire operatie zal een kraan van zeker 110 meter worden ingeschakeld. De kraan, die over ongeveer een maand wordt geïnstalleerd, is nodig om nieuwe loodzware onderdelen naar boven te hij sen. Euromastdirecteur W. A. Wegerif hoopt voor de paasva kantie de reconstructie rond te hebben. Sinds zijn komst in 1970 is de spacetower één van Rotter dams belangrijkste toeristi sche attracties. Dc "schroef" die langs een zeventig-meter- paa! omhoog klimt, biedt via de enorme ramen van boven tot onder uitzicht op Rotter dam en omgeving. Ontwikkelingen in de tech niek hebben de Euromastdi rectie doen besluiten de ver nieuwing grootsschceps aan te pakken. „Er is geen sprake van een gevaarlijke situatie. Geruchten over haarscheur tjes missen elke grond. Er is niets aan de hand wat de vei ligheidsaspecten betreft. Maar net ais ieder ander apparaat is de tower aan een zekere ver nieuwing toe na die dertien jaar," aldus de heer Wegerit Het publiek zal weinig van de nieuwe snufjes merken, be halve misschien dat het aantal technische storingen zal afne men. De verbeteringen betreffen vooral de draagconstructie. Een deel van de nieuwe onder delen zal met de gewone lift naar boven worden gebracht. De rest wordt beneden in el kaar gezet en met behulp van de kraan naar boven gehesen. Zo gebeurde dat ook de eer ste keer met hulp van speciaal ingehuurde Zwitserse con structeurs. Wanneer precies met het hijswerk wordfbegon- nen, is nog onbekend. Dit hangt onder meer af van de windkracht. 30 jaar achteruit ROTTERDAM Het zes meter hoge schilderij van, de schrijver "Multatuli" (1820-1887) is gisteren ernstig be-- schadigd. Vandalen hebben er gisteren stukken teer te- - genaan gegooid en het is de vraag of de muurschildering nog wel te redden is. Bob-Kemper, coördinator "townpalntlng" van de Rotter-, damse Kunststichting, is diep geshockeerd over deze ver nielzuchtige actie. Hij zegt: „Het schilderij hebben-wij pas op veler ver-' zoek weer in ere hersteld op de boek van de Rotterdam-; se Van Oidenbarneveidtstraat en hoek Mauritsweg (schuin tegenover de poëzieshop Woutje Pieterse). Kemper, zelf schilder, is zeer emotioneel bij het portret van Multatuli betrokken. De muurschildering is gemaakt naar een beroemde foto van de schrijver en is uitgevoerd volgens een idee van de Rotterdamse kunstenaar Matthieu Ficheroux. Boven het portret van Muitatuli hangt zijn tekst: „Van dc maan af gezien zijn we allen even groot." ROTTERDAMDe eerste klap van Rotterdams nieuwe bezuinigingsronde valt in de museumwereld. De nieuwbouw van het Maritiem Museum op het Churchiliplein wordt ten- minst vijf weken opgeschort. Ook de verbouwing van het Schiclandhuis en het museum voor Land en Volkenkunde staat op de helling. Het Lijn baancentrum van dc Kunst stichting zit eveneens op de wip. Wethouder Linthorst van Kunstzaken trapt met deze voorstellen krachtig op de rem om de kosten van Rotterdams ambitieuze museumplannen in de hand te houden. In de top van de museumwereld is be roering ontstaan. De museum directeuren staan al geruime tijd op gespannen voet met el kaar. Linthorst oppert plannen om de genoemde musea bij elkaar onder te brengen. Dat is goed koper dan het exploiteren van onafhankelijke musea, die alle maal een eigen staf en eigen depots hebben. Linthorst overweegt onder andere het Museum voor Land en Volkenkunde in te lijven bij of het Schiclandhuis of het Ma ritiem Museum. Volgen3 een woordvoerder van de gemeen te is dat slechts één van de ge dachten: „We weten niet wat er uitkomt. We moeten in ieder gevai nu even stoppen, voor we niet meer terug kunnen." (Van onze verslaggever JIM POSTMA) ROTTERDAM In het Rot terdamse Huis van Bewaring aan de Noordsingel zullen zo wel bewaarders als gedetineer den actie gaan voeren. "We denken daarbij aan het mas saal langer blijven zitten tij dens de recreatieuren. tot het weigeren van gevangenen om terug te gaan naar hun cel," zegt Theo Metz namens de Bond van Wetsovertreders (BWO) in Rotterdam. Metz vervolgt: "Met de be zuinigingsmaatregelen van dc staatssecretaris wordt de gc- vangenisklok dertig jaar te ruggedraaid. Recreatie en andere verwor venheden waarvoor gedeti neerden jarenlang hebben ge knokt komen in het geding en dat pikken wij niet. In het land zal per gevangenis ook harde acties worden gevoerd," aldus de BWO-woordvoerder. De bezuinigingsvoorstellen van de regering in Rotterdam alleen at leiden tot het verlies van 30 arbeidsplaatsen bij het Huis van Bewaring. Nu nog werken er 117 bewaarders Gevangenisdirecteur T. F. J. Koehorst van de Noordsingel zegt: "Dit gaat onherroepelijk ten koste van de vaak toch al overwerkte bewaarders en ten koste van de gedetineerden. In de weekeinden zullen zij dan verplicht langer op hun cel moeten blijven wat ten nadele is van hun recreatietijd. Dit is erg vervelend voor hen en dat zal kunnen leiden tot de nodige spanningen in het Huis van Bewaring zelf. Ook doordeweeks zullen de be zuinigingsplannen bijzonder voelbaar zijn in juist een ver ouderde gevangenis als de Noordsingel. Op de cellen zijn nog steeds geen w.c.'s en als gedetineer den die opgesloten zijn hun be hoefte willen doen. dan zuilen zij langer op een bewaarder moeten wachten dan gebruike lijk, Dit kan tot onaanvaardba re situaties leiden. Wij zijn hier erg ongelukkig mee. En we voeren nu druk overleg met onze hoofden van dienst om tot andere alterna tieven te komen. Die zullen we zeker naar voren brengen tij dens onze gespreksronden met de regering", aldus directeur Koehorst. De Coornhertiiga, de vereni ging van strafrechthervor ming in Utrecht, maakt even eens ernstig bezwaar tegen de bezuinigingsplannen van de staatssecretaris. „Ze komen er op neer dat de bewegingsvrij heid van de gedetineerden wordt beperkt." De vereniging noemt dit ver der in strijd met de bescheiden verbeteringen die dc staatsse cretaris van Justitie in sep tember vorig jaar in de be leidsnota „Taak en toekomst van het Nederlandse Gevange niswezen" aan de gedetineer- den had toegezegd. „Als er nu geen serieuze po ging wordt gedaan de gevan genisbevolking te beperken en de behandeling van de gevan genen slechter wordt, zal er in de Huizen van Bewaring en in gevangenissen een explosieve situatie ontstaan", aldus de Coornhertiiga. Ook de CFO (CNV-bond van personeel bij overheid, gezond heid, welzijn en sociale werk voorziening) is tegen de aan gekondigde bezuinigingen van het gevangeniswezen. De bond vreest een verslechtering van het arbeidsklimaat en een ho ger ziekteverzuim bij het ge vangenispersoneel. Formaat 100x50 cm. exclusief gemaakt voor u met de nieuwe me tro als dessin U krijgt deze rulle kwaliteits-badhanddoek van ons als u een nieuwe abonnee via deze bon aanmeldt Natuurlijk ont vangt hij/zij de dubbelkrant eerst twee weken gratis IK HEB RECHT OP DE BADHANDDOEK: NAAM: STRAAT:NR: POSTCODE:PLAATS:. TELEFOON: 0. MIJN NIEUWE ABONNEE IS: (voor minimaal 3 maanden) NAAM: STRAAT'. POSTCODE'PLAATS: TELEFOON: 0. Hij/zij betaalt 20.41 p. mnd, p 60.40 p. kwartaal Maak nog geen geld over Wacht op onze acceptgirokaart. Vul m, knip uil, en stuur op in een gesloten envelop naar: Het Vrije Volk, afd. Abt.Service Antwoordnummer 1573 3000 VB Rotterdam De postzegel betalen wij, 'V* F

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1