12 Bomen rond binnenstad krijgen grote beurt KSS Ruzie met vrouw: Bloemen, handtas en auto in haven Complete kluis - met inhoud - gestolen Msrnméimmmmw Adjudant Braanker met pensioen Ziekenomroep niet bij onthulling Geuzenmonument Ondanks rijverbod toch weer dronken achter het stuur Rob van Houten in De Teerstoof Volop bingo's in het nieuwe Jaar Nieuw planbord voor de politie Gratis bus Mmmm. f 'fs< mmm Sch Jongeren werker Jaap van der Graaf, ook betrokken in het conflict met het be stuur, draai de de verga dering gis teravond voortijdig de rug toe. „Het leek me be ter voor me self om na de royering van twee be stuursleden snel de saai te verlaten," verklaarde hij later in het wijkcen trum. Ook de pla tanen op het Stations plein die veel te duch ten heben van de uit laatgassen, zullen in de onderhouds beurt wor den opgeno men. mLL Wf- wmmfÊmMÊm Wonden n schiedam DINSDAG 11 JANUARI 1M3 Ji S* -- V w> v7 ^V"1 '>v> v■?A'Vv C./Ï, SSSN zet bestuursleden aan de (Van een onzer verslaggevers) Schiedam Cor van der Toorn en Hennie van öeloven, bestuursleden van de Stichting Samenle vingsopbouw Schiedam •ploord zijn gisteravond tijdens een zeer emotione le vergadering uit hun functie ontheven. Directe aanleiding hiertoe is hun fiouding tegenover het ontslag van opbouwwer ker Jos van der Lugt, vanwege vermeende frau duleuze handelingen. Een einde voor de moeilijkhe den rond het opbouwwerk |U Schiedam-Noord is hierdoor nog verder op de lange baan geschoven. In een propvol kamertje van wUkontmoetingscentrum De fïlauwe Brug werd snel afgere kend met de in onmin geraakte pestuursleden. Paul Verspeck, pestuurslid en lid van de on derzoekscommissie die het fi nancieel beheer onder de vori ge penningmeester napluist, gaf hiertoe de eerste aanzet. HU vroeg bet royement aan van Hennie van Geloven als pestuurslid/ omdat zij zich "dubbelhartig" op zou stellen tegenover haar medebestuurs leden. "Zij was het die in eerste In stantie vroeg om een controle van de boeken, omdat onder anderen Jos van der Lugt ten onrechte bedragen zou decla reren. Nu dat inderdaad is ge bleken, neemt ze opeens stel ling tegen ons," beklaagde Ver speek zich gisteravond. Hennie van Geloven sprak zijn versie van het verhaal on middellijk tegen. "Ik heb jullie verteld dat de boekhouding van vijf 'werkers' me boven het hoofd groeide. Bij de overdracht heb ik ze verteld waar ze op moesten letten om te voorkomen dat er dingen gebeuren die boekhoud kundig niet door de beugel kunnen." De tweede kandidaat die Verspeek voor het royement voordroeg, was Cor van der Toorn, omdat hij er sterk toe had bijgedragen de publieke opinie tegen het huidige be stuur te richten. Hij had mee gewerkt aan publicaties die de rol van de huidige penning meester in twijfel trokken. Zowel Van der Toorn als Van Geloven werden ondanks hun verweer door hun eigen bestuursleden afgezet. Van Ge loven verliet geëmotioneerd de vergadering, vergezeld door jongerenwerker Jaap van der Graaf. "Er stonden voor mij nog belangrijke punten op de agenda, maar ik voelde dat het beter was om maar snel de zaal te verlaten," verklaarde hij later. "'A *W/ Nadat het SSSN-bestuur Jos van der Lugt op 4 november had ontslagen vanwege ver meende frauduleuze handelin gen, werd een onderzoekscom missie voor de boekhouding in gesteld. In het verslag, onder tekend door Paul Verspeek, Henk Ravensbergen en Dik van de Schouwen wordt de fi nanciële handel en wandel van Jos van der Lugt uitvoerig be schreven. Het bestuur noemt alleen de "zwaarste punten" omdat de "chao3 in het kas boek dermate groot is, dat al leen een diepgaande accoun tantscontrole klaarheid kan brengen". De afrekening van het Free- pop festival Is zeer warrig, verschillende nota's ontbreken, de SSSN zal hierbij naar schatting 7000 gulden inschie ten. Verder zou het bestuur niet zijn ingelicht over de beta ling door de SSSN van de zaal- huur voor een vrouwengroep. Dankzij de hulp van de win keliersvereniging Spaland, zo stelt de onderzoekscommissie, heeft het Sinterklaasfeest geen verliespost van 4000 gulden maar van 1500 gulden opgele verd. Verder zou van der Lugt nog een bedrag van 600 gulden voor privé-doeleinden door de SSSN hebben laten betalen. De lijst wordt besloten met twee speelgoedauto's van 100 gulden waarvoor niemand een bestelling heeft geplaatst. Na deze bekendmaking tover de de inmiddels geroyeerde Cor van der Toorn een brief van de Stichting De Eerste Mei op tafel waarin werd toe gezegd dat alsnog een eerder toegezegd bedrag van 3800 gul den voor het Free Pop Festi val aan de SSSN zal worden overgemaakt. De SSSN zelf zal op haar beurt een rekening van de ge maakte kosten naar "De Eer ste Mei" sturen. Eenzelfde brief maar dan voor een be drag van 2000 gulden gaat naar de PvdA-afdeling Schie dam, die dit bedrag aan Van der Lugt zou hebben toegezegd voor het Free Pop-festival. Een derde brief gaat uit naar Jos van der Lugt per soonlijk. Daarin wordt hem de toegang tot de kantoren en de apparatuur van de SSSN ver boden. Volgens Henk Ravens bergen zou hij daar nog steeds gebruik van maken na zijn ontslag. Het optreden van het bestuur zorgde gisteravond in De Blau we Brug voor grote verbijste ring onder de leden van de ak- tiviteitencommissie, de 'wer kers' en de bewoners van de wijk. Uit de laatste groep vroeg een vrouw of de twee ge royeerde bestuursleden nog zoals gebruikelijk in aanmer king komen voor een bloem- stukje. "Iemand als Hennie van Ge loven die zich vijf jaar voor die ingewikkelde boekhouding heeft ingezet, moet daarvoor worden bedankt," zo betoogde zij. Het antwoord van waarne mend voorzitter Van Ravens bergen sloeg in als een bom: "Dat kan ook met een gouden handdruk, natuurlijk". (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Voor meer dan vijftig duizend gulden wordt binnenkort het bomen- bestand rond de binnenstad verder opgeknapt. Het be treft hier de verdere uitvoe ring van een plan uit oktober 1980 dat voorziet In de in standhouding van 3000 bo men in het centrum van de stad- In 1981 Is al een begin gemaakt met de werkzaam heden die zijn opgenomen in de nota "Bomen in de schil rond de binnenstad". Het ging daarbij onder meer om de plaatsing van ventilatiekokers die de oude- **TYT,'*ti i r i^rnmmt 'i 'TT iTTwi i1 r*> 'n'llMMh i II' iii l't. re bomen meer lucht geven. Hieraan ontbrak het door het inklinken van de grond rond de wortels. Ook is gelijker tijd overgegaan op vaste be mesting van de grond. Alle werkzaamheden die de afgelopen twee jaar zijn uitgevoerd kostten ruim 100-duizend gulden. Binnen kort moet nog eens de helft van dit bedrag op tafel wor den gelegd voor het snoeien en de zogenaamde "wondbe- handcling". Ervaren boom verzorgers snoeien het dode hout, takken die niet goed staan en een stuk van de kroon. Het snoeien van zwa re takken blijkt daarbij nog een vak apart. Eerst moeten ze een halve meter uit de stam worden afgezaagd om uitscheuren van de tak in de stam te voorkomen. Net als mensen kunnen ook bomen wonden oplopen. De behandeling ervan is ech ter heel verschillend. Won den aan de stam en in de kruin moeten tot op het gave hout worden uitgefrecsd. De randen worden met een mes glad gemaakt in een ellips vorm. Bij de grotere wonden wordt een middel opge smeerd dat de aangroei van een nieuwe schors bevordert. De gehele wond wordt daar na met een wondafdekmld- del ingesmeerd. In totaal zullen dit jaar 257 bomen deze twee behande lingen krijgen. In de "vrije" natuur zijn dit soort kunst matige Ingrepen vrijwel niet nodig. Stadsbomcn worden echter constant In hun ge- zondheid bedreigd door een scala van boosdoeners. Aajrd- gasiekkage, bestrating, op hoging en afdichting van de grond, verdichting van de bodem voor verkeer, graaf werkzaamheden bij de aan leg van riolering en natuur lijk de bodemverontreinging, worden hiertoe gerekend. Naast de genoemde onder houdswerkzaamheden wordt tussen de oude bomen ook jonge aanplant neergezet. Alleen op die manier blijft het huidige bomenbestand op peil: de jonge bomen be reiken een behoorlijke om vang ais de oude bomen bij na afsterven. Het is de bedoeling om de bomen net als alle andere gemeente-eigendommen tot in lengte van jaren op de be groting te zetten onder een aparte post onderhoud. Bij de samenstelling van de ge meentelijke bomennota is een planning gemaakt voor de komende 25 jaar. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Een tot nog toe onbekende vrouw uit Sint Annaland is in Schiedam op vreemde wijze haar handtas en auto kwijt geraakt. De politie kreeg 's ochtends rond elf uur de melding binnen dat er een auto in de Buitenhaven zou zijn geduwd. Ter plaatse lepelden twee getuigen het volgende ver haal op: „Een man en een vrouw hadden hier onenig heid. De man werd zo kwaad dat hij eerst de bloe men, daarna de handtas en als laatste haar auto in het water liet verdwijnen. Ze zijn daarna alie twee ver trokken." De brandweer die even later ter plaatse kwam vond inderdaad de handtas waarin het kenteken van de bewuste personenwagen zat. De papieren stonden op naam van een vrouw uit Sint Annaland. Ook vonden duikers van de brandweer de wagen waar niemand in zat. Het voertuig is gisteren op het droge gebracht. SCHIEDAM Adjudant W. A. Braanker (60) gaat na een lange diensttijd bij de gemeen tepolitie met pensioen. Hij maakt vanaf 1 januari gebruik van het functioneel leeftijds ontslag. Braanker was de laat ste Jaren werkzaam als adju dant van de geüniformeerde dienst en hield zich voorname lijk bezig met verkeeïsaaflgé- legenhcden. Op het politiebureau aan de Lange Nieuwstraat wordt vrij dag 14 februari een receptie voor zijn afscheid gehouden tussen kwart voor drie en vier uur. SCHIEDAM Niet de Ziekenomroep Schiedam, maar de Schiedamse Ge meenschap zal op 12 maart de ont hulling van het Viaardlngse Geu zenmonument in een radio-uitzen ding verslaan. Eer der had het Schie damse college hier de Ziekenomroep voor aan willen wij zen. Oud-minister van CRM De Boer wees er echter op dat een zendmachti ging alleen wordt verleend aan "een rechtspersoonlijk heid bezittende cul turele instelling die representatief is voor de gemeen te". De Ziekenomroep voldeed niet aan deze eis, een feit dat onlangs nog eens werd onder streept door de vroeger illegaal op ererende Radio Boemerang. Het college is nu tot de slotsom gekomen dat uitsluitend de Schiedamse Ge meenschap aan de eisen van het mi nisterie beant woordt. „Deze stichting be hartigt het welzijn van de bevolking in sociaal-cultureel opzicht in samen werking met ver enigingen en instel- lingen en is daar- door representatief te noemen," is de mening van het col lege. De uitzendingen op ot rond 12 maart zullen via het ka belnet in de Schie damse huiskamers te horen zijn. Het Geuzenmonument wordt opgericht ter nagedachtenis aan "De Geuzen", een verzetsgroep uit de 'v' Tweede Wereldoor- - log die uit Vlaar- dingse en Schie damse leden be- stond. SCHIEDAM Een echtpaar dat net iets te diep in het glaasje had geke ken, heeft op rijks weg 19 een rijver bod genegeerd. De politie trof de ech telieden 's och tends om vijf uur aan op de parkeer plaats van de rijks weg. Zowel de man, de 42-jarige B. L. S. uit Helle- voetsluis als zijn vrouw waren niet bij machte de auto te besturen. De politie legde hen een rijverbod op en zorgde voor vervoer naar het bureau. Tot grote verbazing van de agenten reed ech ter de vrouw twee uur later met de zelfde auto op rijksweg 19. Zij bleek met een taxi het voertuig opgehaald te heb ben en wilde naar huis gaan. De poli tie liet haar een blaas- en bloed proef afleggen, de uitslag daarvan le verde een verlen ging van het rijver bod op. SCHIEDAM In Theater De Teer stoof is vrijdag- en zaterdagavond een try-out te zien van de "Rob van Hou tenshow". Van Houten, de laatste tijd bekend door zijn optredens in het kinderprogram ma Sesamstraat en de VPRO-produktie "De Lachende Scheerkwast", plaatst figuren op het toneel die iedereen kent uit het dagelijks en niet- alledaagse le ven. De optredens be ginnen om 21.00 uur. Kaartjes zijn verkrijgbaar bij de VVV of op vrijdag avond en zaterdag middag aan de kassa van het thea ter. "Vervelend, verve lend", Is de titel van de voorstelling die poppentheater Krikkemik zater dagmiddag geeft voor de vijf- tot tienjarigen. De eer ste poppen treden op om 14.30 uur. SCHIEDAM Ook in 1983 zullen de blngollefhebbers weer ruimschoots aan hun trekken komen. De beken de Ooievaars-spel leider Wolthuis draait morgen avond 12 januari weer een bingo waarvan de op brengsten ten goe de komen aan de invalidensportver- eniging. In de grote zaal van Christelij ke Sociale Belan gen wordt om 20.00 uur precies het eerste nummer afgeroepen. De zaat is ai een uur eerder open. Bij de Stichting Lentefeest kunnen de bingospelers' Ij vanavond al te- recht. Het spel be-f gint om 20.00 uur, 3 de zaal Is om 19.00'* uur open. De op- brengst is bestemd4 voor het werk dat Lentefeest verricht voor gehandicap ten. H VLAARDINGEN Een complete brandkast, met een Inhoud van ten minste 6000 gulden aan bankcheques en een klein kluisje, is afgelopen week einde gestolen uit een takel- en trans portbedrijf In de Bellstraal. De brandkast werd uit zijn verankering gehaald en via een trap naar de bene- denetage gekan teld. De politie ver moedt dat de kluis vervolgens via een steekwagen In een vrachtauto is gelan den. - MAASSLUIS „Nu zitten we nog provisorisch op een kladje te pieteren", aldus adjudant Schellekens van de Maassluise politie. Misschien komt daaraan spoedig een eind. De politie heeft een nieuw planbord aange vraagd, waarop de diensten van het personeel duidelijk worden vermeld. Kosten: 7.400 gul den. „Het is een bord dat ook al in enkele matige diensten, vakanties, cursus sen. Nu is het zo dat niemand van elkaar weet wan neer hij op vakantie gaat. En dat kan niet, want de politie moet continu met een bepaald perso neelsbestand bezet zijn", vertelt adju dant Schellekens. andere steden, zoals Zoetermeer. wordt gebruikL Je., kunt er alles een- half jaar tevoren op uitzetten: onregel- MAASSLUIS Voor de tweede maal verzorgt de VVV Maassluis gra tis busvervoer naar een voorstelling van het Nederlands Danstheater. De voorstelling vindt plaats op zaterdag 29 januari in het Scheveningse Cir- custheater. Het Danstheater brengt een nieuw ballet van Nils Chrlste. Het busvervoer wordt weer gere-, geld omdat de vori ge maal een succes" is geworden.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2