m Bezettingsactie Blauwe Brug opgeschort Gemeente onderzoekt boekhouding Bussen moeten omrijden mm Gemeente gaat woon wagens verhuren Clubhuis Oost krijgt ook speel-o-theek wmm T&nrfPi Schiedam mag slechts 550 woningen bouwen 7500 mensen in Schiedam zoeken woning over bezuinigen zasnog y te praten zijn, Sch Sfg22M A «sic "Aitfcï .«-■» *3* V^flS - (Van een onzer verslag geefsters) SCHIEDAM De ge- rneente Schiedam wil géén stiefkindje zijn dat met minder genoegen moet nemen omdat de buurgemeente Rotterdam al het geld en aandacht krijgt van de machtheb bers. Het is een grote stad met dezelfde ernstige pro blemen als Rotterdam, Amsterdam, Den Haag en Utrecht. Ook Schiedam kampt met verkrotting, buitenlandse minderhe den, verstedelijking, werkloosheid, jongeren die zich vervelen en leeg loop. En ook Schiedam be strijdt deze stadsproble- men. Maar moet het met minder geld en middelen doèn. Zorgenkindje De markante torenspitsen van het Marconiplein. De Rotterdamse problemen overschaduwen die van Schiedam; volgens het stadsbestuur ten onrechte, want het kampt, met dezelfde maatschappelijke verschijnselen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Door tussenkomst van wethouder Luub Hafkamp is een einde gekomen aan de bezetting van het SSSN-kantoor in de Blauwe Brag* door drie jeugdwerkers. Hafkamp deed woensdagochtend vroeg de toezegging dat er een onafhankelijk accountantson- derzoek komt naar de beschuldigingen over financieel wanbeheer bij de Stichting Samenlevingsopbouw Schie- dam-Noord. Wanbeleid Eer VVD-wet- houder Haf kamp toog in t holst vn dc nacht naar De Blauwe Brug: „Er komt zo snel mogelijk een accountants onderzoek om verdere escalatie te voorkomen." DOKTER TAND ARTS APOTHEEK I wat deb.k.rMrett: Kunstenaars in de beeldende kunstenaarsregeling. Het museum laat zien wat de BKR waard is HET VRIJE VOLK s chiiedam 18 DONDERDAG 13 JANUAR11963 i »v mmm v. -^i^v AifUu*.5^ <-?>*.<> s K x ■- ""f n*-' Bezuinigingen ir Pen Haag doodsteek voor ons beleid' Deze noodkreet zendt het stadsbestuur aan beleidsma kers in Den Haag en provincie. „Zij moeten gaan beseffen dat Schiedam een zorgenkindje is, dat evenveel zorg, geld en mankracht nodig heeft als de grote vier," stelt het college in het rapport „Grootstedelijke crisisverschijnselen... ook in Schiedam!" ,£>e bezuinigingsdrift in Den Haag gaat ten koste van ste- den als Schiedam," zegt het. -„Dat betekent inleveren en in- krimpen, want de regering heeft plannen om extra aan dacht te geven aan de vier gro- te steden." Schiedam zit in het verdom- i hoekje, is de ervaring van het i stadsbestuur. Het wordt over- i vleugeld door de Rotterdam stadsproblematiek en in Den I Haag is men nauwelijks op de hoogte van de problemen waar de jeneverstad tegen op bokst. „Schiedam heeft recht op een gelijke behandeling," zegt so- ciograaf Frans Griffioen. Hij toont met cijfer aan dat er geen verschil is tussen ver- i schijnselen die voorkomen in Rotterdam, Den Haag, Utrecht en Rotterdam. „Schiedam heeft- evenals Rotterdam een eigen industri ële ontwikkeling gekend, ver krotting, leegloop, buitenlan ders, misdaad, vergrijzing, wo ningnood, de leefbaarheid: dat alles is vergeleken met de si tuatie van de grote steden in vier grote en vier middelgrote steden. De cijfers spreken duidelijke taal. „Schiedam is een unieke stad én... een bijzondere!" zegt burgemeester Te Loo. „Het draait altijd uit op een verde- IMW dlgend gesprek in Den Haag, zodra Schiedam wordt aange roerd. Beleidsmakers en be stuurders waren niet overtuigd van de ernstige situatie. Nu kunnen we met dit rapport aantonen dat Schiedam wel de gelijk een zorgenkindje Is." Wethouder Chris Zijdeveld van Ruimtelijke Ordening voegt eraan toe: „Voor de gro te steden heeft Den Haag amb tenaren, die speciaal beiast zijn met de stadsproblemen. Schiedam is een oude stad met een grote historische kern en relatief grote oude wijken. In 1946 hadden we bijna evenveel inwoners als nu (67.000 inwo ners). De eenzijdige werkgelegen heid (scheepswerven), de ver ouderde bebouwing en struc tuur van de stad, de bevol kingssamenstelling (een hoog aantal jongeren onder de Schiedamse werklozen, veel AAW en WAO-ers). In Den Haag heeft men geen besef van de problemen waar wij mee kampen." De ongelijke behandeling staaft Zijdeveld met een aan tal voorbeelden. Zo is een Schiedamse nieuwbouwwoning vele malen duurder dan een Rotterdamse, krijgen Schie dammers een verhuiskosten vergoeding die een paar hon derd gulden lager is, dan die van Rotterdammers: wordt in Rotterdam meer rijkssubsidie op nieuwbouw gegeven en ver schillen de huurberekenings- methoden. Ook burgemeester John te IjOO doet een duit in het zakje. "De grote steden dreigen een monopolie-positie te krijgen. Bijvoorbeeld: het politie-beleid. Rotterdam telt één agent op 125 inwoners. Schiedam moet het doen met één agent op 500 inwoners." De verdeling van de politie over de gemeente wordt her zien zegt Te Loo. "Wij hebben Binnenlandse Zaken verzocht rekening te houden met de Schiedamse situatie: Wij wil len méér agenten, maar Den Haag denkt aan afbouwen met negen man, omdat we met on ze 72.000 inwoners bóven de sterkte zitten. Het is niét waar dat problemen opgelost zijn, zodra de stadsgrens is gepas seerd. Bij de Hogebanweg is de wereld precies hetzelfde.". - "De jeugdwerkloosheid springt er het meest uit," zegt Griffioen. "Schiedam heeft een triest record. Het telt bijna drie keer zoveel werkloze vrouwen als Rotterdam. Ook wat betreft het tekort aan wo ningen voor een- en tweeper soonshuishoudens, blaast Schiedam een goede partij mee. Er is evenveel vraag naar als in Rotterdam." De vergrijzing: Schiedam zit met veertien percent direct on der drie van de vier grootste steden. Voorts is vijf percent van de bevolking afkomstig uit landen rond de Middellandse Zee. In Rotterdam is het stads- gemiddelde van de wijken met buitenlanders 6% Wethouder tenslotte: "Schie dam heeft een belangrijke im puls gekregen door de stads uitbreiding, stadsvernieuwing: de nieuwbouwstroom is in vol le gang. Ook de doortrekking van tramlijn 1 naar Woud- hoek-Noord is gestart. Op dit moment zijn we bezig uit een diep dal omhoog te klauteren. Wanneer nu gekort wordt op subsidies, als het beleid nu door bezuinigingen wordt inge krompen, is dat voor Schiedam de doodsteek." „We hebben in de commissie besloten dat de feiten boven ta- {el moeten komen," legt Haf- Icamp uit. „Het financieel on derzoek moet uitwijzen wat er waar is van alle beschuldigin gen die er tot nu toe zijn geuit. De accountants krijgen daar bij de opdracht om juist die posten uit de boekhouding waar onenigheid over is nader te onderzoeken. Er is geen ter mijn gesteld waarbinnen het onderzoek moet zijn afgerond. Het is wel zaak dat zo snel mo gelijk te doen om verdere es- calatie te voorkomen," meent de wethouder. Hij heeft zowel het bestuur als de personeelsleden van de stichting gevraagd een "pas op de plaats" te maken door de conflicten voorlopig te laten rusten en het onderzoek een kans te geven. De jeugdwer- kers beëindigden op zijn ver- l zoek ook de bezettingsactie. De- drie jongerenwerkers Jaap/van der Graaf, Edgar I Kerssenberg en Jaco Troost f besloten dinsdagmiddag hun kantoor In de Blauwe Brug te ioó f bezetten en stelden daarbij een drietal eisen aan het bestuur. Het ontslag op staande voet van opbouwwwerker Jos van der Lugt moest worden inge- strokken evenals het royement van de bestuursleden Henxüe van Geloven en Cor van der Toorn. De derde eis was dat het gemeentebestuur zou in grijpen in "het wanbeleid van het stichtingsbestuur". Nu de gemeente een onaf hankelijk onderzoek heeft toe gezegd, blijven de andere twee eisen, intrekken van het ont slag van de opbouwwerker en de twee bestuursleden, gehand haafd. De opzegging van het ver trouwen in het SSSN bestuur door het drietal is daarom nog van kracht. De activiteiten van de jeugdwerkers lopen nor maal door, zowel in Dc Blauwe Brug als in het speciale onder komen voor de jeugd aan het metropad. Jaap van der Graaf die een gedeelte van zijn werkuren zou besteden aan de realisering van een Open Jongeren Cen trum in Noord is hiertoe niet in staat omdat het OJC-stich- tlngsbestuur het vertrouwen in hem heeft opgezegd. Drie vrij willigers van dit jongereneen- trum-in-wording hebben naar aanleiding van de moeilijkhe den voor de eer bedankt. In een open brief laten Rob Bergsma, Henny Kremer en Bing Thé weten dat ze "het niet meer zien zitten nog langer deel uit te maken van de organisatie". In de brief wordt fel stelling genomen tegen de houding van het bestuur. "Het blijkt de laat ste tijd steeds meer dat de re laties tussen het bestuur, vrij willigers en de beroepskracht (Jaap van der Graaf, redactie) op een zodanige manier zijn verziekt dat verder werken ons niet mogelijk lijkt. Daarbij kunnen we ons niet aan de in druk onttrekken dat vreemd "fr*'it?-f VA'-j'iï 'Af't ijklóPz'/ï 'j gedrag en enkele andere zieke lijke neigingen van enkele be stuursleden hieraan debet zijn," staat in de brief te lezen. Als enige oplossing voor de moeilijkheden zien de vrijwil ligers het aftreden van het hui dige OJC-bestuur. "Er moet een nieuw bestuur komen dat een breder draagvlak heeft en een betere relatie met de doel groep," schrijven de drie vrij willigers. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Enkele bewoners van het woon wagencentrum aan de Schiekade willen van de gemeente een woonwagen huren omdat hun eigen mobiele huls In een zeer slechte staat verkeert. Het college Is van plan de wagens aan te schaffen en vervolgens te verhu ren. Eenzelfde systeem als wordt gehanteerd bij de uitgifte van gemeente woningen. De wagens kosten tussen de 30- en 50.000 gulden. Het college wil nu een bedrag van drie ton laten reserveren om een nieu we aanvrage snel te kun nen verwerken. Het alter natief is dat Iedere aan vraag apart in behande ling komt en wordt voor gelegd aan de provincie. Hierdoor ontstaan echter zeer lange wachttijden. De kosten die de ge meente maakt voor de woonwagens worden bij na volledig vergoed door het ministerie van Volks huisvesting. Het verschil tussen de huurprijs die door Den Haag is vastge steld en de werkelijke kosten worden door het ministerie In de vorm van een subsidie bijge past wegwijzer Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM De gemeente Schiedam mag dit jaar niet meer dan 550 nieuwbouwwo ningen bouwen. Meer geld trekt het ministerie van volks huisvesting niet uit. De minis ter heeft bij de verdeling van gesubsidieerde woningbouw aan Rijnmond ln totaal 9777 toegewezen. Meer dan de helft daarvan "gaat* naar Rotter dam: 5622. Vlaardingen en Maassluis zijn er nog slechter vanaf gekomen dan Schiedam: respectievelijk 410 en 153. Van een onzer verslaggeef sters SCHIEDAM Een grote wens van speel-o-theek Ikkie gaat ln vervulling. Ook-in club huis Oost aan de Galileistraat 86 komt een dependance waar ouders en kinderen speelgoed kunnen lenen. Ikkie die mo menteel alleen nog ln de Blau we Brug een uitleeneentrum heeft, heeft bij het stadskan toor al meermalen te kennen gegeven ook ln andere wijken kinderspeelgoed te willen uit lenen. Ondanks het krappe budget, is de afdeling Jeugdzaken, on der de bepaling dat het niet mag lelden tot subsidieverho ging, akkoord gegaan. „Wij vinden het verkeerd om goede 'initiatieven de grond in te bo ren, omdat wij krap in het geld zitten." zegt ambtenaar Mul der. Ikkie is druk bezig met de voorbereiding van de depen dance. Het is de bedoeling op zaterdagmiddag in het clubge bouw aanwezig te zijn. Van een onzer verslaggeef sters SCHIEDAM Bijna 7500 mensen in Schiedam zoeken een woning. Meer dan twintig percent van de geregistreerde woningzoekenden heeft op kor te termijn een huis nodig. Het Bureau Huisvesting heeft in de maand december 1739 mensen aan de balie gekregen om zich ln te laten schrijven of te infor meren naar vrijkomende hul zen. 187 mensen hebben een wo ning toegewezen gekregen: het merendeel kreeg een vier- of driekamerwoning. Twee-en- twintig mensen betrokken een nieuwbouwhuis, de overigen zijn opgeschoven naar reeds eerder bewoonde onderko mens. FILMCLUB The romantic Eng lish Woman is vrij dag te zien bij de fiimclub Schiedam in de Nieuwstraat. Elisabeth Relding breekt uit haar be schermde leven er» komt in contact met de gigolo en heroïnekoerier Thomas. Zij heb ben een korte ver houding die spaak (oopt. In de hoofd rollen Gtenda Jack son en Michael Gai ne. De film begint om half tien en kost vijf gutden. Dona teurs ƒ3,50. •TEERSTOOF De Rob van Hou tenshow is vrijdag en zaterdag pre sent in theater De Teer stoot met een nieuwe theaterpro ductie, getiteld "Entertainers op het slapjje koord en de hoge draad." Amusement staat voorop bij Rob en diens naaste mede werker, pianist Pim de Bruyn Kops. Aanvang negen uur. Toegang kost f 12,50, met korting een tientje. Voor de jeugd speelt zaterdag middag om half drie het poppen theater Krikkemik "Vervelend? Verve lend!", de geschie denis van een echt scheiding bekeken door de ogen van een kind. PASSAGE Het Afrikaans ballet Senegal du Sene gal brengt van avond zang, dans en legenden uit de Senegalese folklore op de planken In het Passage-thea ter. De wervelende show begint om kwart over acht. Het kost ƒ25,-, (20,- en 15,-. GT In sociëteit QT zingt zaterdag Floor van Zutphen. QUIBUS Quibus aan de Lan ge Haven 28 biedt de bezoekers zon dag een jszz-av- ond. Saxofonist Aart Gisolf, bassist Koos Wittenberg, pianist Pieter de Bruin en John Buk man achter de drums zorgen voor swingende jazz. SLECHTHOREN DEN Een film over de problemen van slechthorenden is dinsdagmiddag te zien in diensten centrum De Vier Molens om twee uur. Mevrouw Beck-Verwey uit Bunnink geeft een toelichting. De contactmiddag van de Nederlandse Vereniging voor Slechthorenden wil voortaan vaker bijeen komen. Wie vragen of opmer kingen heeft kan ze dinsdag kwijt. SPORTFOND- SENBAD De hele familie kan voortaan niet alleen op zaterdag maar ook op zondag een frisse plons nemen in het Sportfond- senbad aan de BK- iaari 245. Het fami- liezwemmen tussen elf en half één kost voor volwassenen drie gulden. Kinde ren betalen 1,50. MUSEUM De tentoonstelling "Wat is de BKR' waard?" Is vanwe ge de grote belang stelling verlengd tot 30 januari. Diverse kunstenaars uit eigen stad en daar buiten laten zien welke werkstukken zij maakten tijdens de BKR-periode. Verder is er in het museum aan de Hoogstraat een ex positie van leerlin gen uit het lager onderwijs die zich hebben laten inspi reren door grafiek. enlging zitten elke avond tussen zeven en acht uur bij de telefoon om vragen over de gezond- heidszorg aan te horen. Van maan dag tot vrijdag bel len naar 738114 oL 704074 of 266128.- VOLKSDANSEN Volksdansen leren kan op maandag avond van 20.30 tot 22.30 uur in clubhuis Oost, Gali leistraat 86. Het kost zes gulden per maand en dit sei-1 zoen worden dan sen geleerd uit Joegoslavië, Grie kenland, Noord- Amerika, Roemenië en Bulgarije. TRIMMEN Wie de conditie wil. opvijzelen, kan iedere dinsdag avond terecht op de Wielerbaan in het Hargapark tus sen 20.00 en 21.15 uur. Onder deskun dige leiding wordt een groot aantal oefeningen afge- werkf. Wie eerst een kijkje wil ne men, is ook van harte welkom. Spe ciaal voor vrouwen' is er woensdagoch tend van 09.00 tot 10.30 uur een sjxirt en spel instuif in Sjxirtha! Margriet." BELASTINGHULP Leden van de Ooievaars kunnen- met hun belasting problemen bij de *- FNV-consuient te-- recht op de woens dagavonden in het, clubgebouw West- molenstraat 26. Formulieren mee nemen. Wie dit weekeind een dokter nodig heeft kan belten v met de boodschap pendienst, tei. 206611. Voor spoedrecepten bel len naar 261480." Voor tandartshufp 4.' Een zangeres met een ongelooflijke energie en een aanstekelijk ent housiasme in haar optreden. Al ruim tien jaar is zij zeer uitdrukkelijk aan wezig in de pop- scene. Het optre den in QT begint om half elf. Het kost vijf gulden en voor vijftien piek is de toegang een heel jaar gratis. KLAVERJAS- VEREN1GING De klaverjasver- enlging Het Sin- geikwartier komt vrijdag bijeen in zaal Marijke. De avond begint om acht uur en ieder een is van harte welkom. Zaterdagmiddag Is er om drie uur een orgelbespeling in de aula. Het mu seum is dagelijks geopend van tien tot vijf uur en op zondag van één tot vijf uur. KARNAVAL De Rietzeilers zoe ken nog deelne mers voor de car navalsoptocht op 12 februari. Deel name is gratis, op geven bij P. M. L. Dries, tel. 159433 of 's avonds 700123; bij W, A. van de Steen tel. 734093 ('s avonds). PATIËNTENVER ENIGING Leden van de Pati- entenbelangenver- dit weekeind cont act opnemen met tandarts Engelkes, BK-laan 78, tele foon 267880. Er moet telefonisch een afspraak wor den gemaakt voor het spreekuur op zaterdag en zondag van 17.00 tot 18.00 uur. EHBO WEEK ENDDIENST Het Schielandzle- kenhuis, locatie Stadhouderslaan 25 heeft dit week eind EHBO-dienst van vrijdagavond zes uur tot maan dagochtend acht uur. Telefoon zie kenhuis: 733733. Voor een ambulan ce bellen naar 333300. VLAARDINGEN/ SCHIEDAM - Van zaterdag 15 januari om 8 uur tot zon dagavond 16 ja nuari einde dienst, wordt de wegkruH sing Burg. Knap- pertlaan-Aleida- straat in Schiedam wegens wsrkzaam- heden, voor het verkeer afgesloten. Gedurende die pe riode geldt een tij delijke routewijzi ging voor de auto buslijnen 52 (RET), 52 (WN), 53 (WN). 59 (RET), 80 (ZWN) en de RET-nacht- buslijnen N2 en N3. In de richting Vlaardingen vol gens de bussen de bestaande route tot de Nieuwe Haven bij de Burg. Knap- pertlaan. Vervol gens wordt gere den via de Nieuwe Haven. De lijnen 52 (RET) en N3 rijden dan rechtdoor naar de Nieuwe Dam- laan en komen daar weer op hun eigen route. De lijnen 52 (WN). 53 (WN), 59 (RET), 80 (ZWN), 81 (ZWN) en N2 vol gen de Nieuwe Ha ven tot de Vlaar- dingerdijk. Vervol gens wordt gere den via de Vlaar- dingerdijk, Rem- brandttaan en het Rubensplein, waar na de bestaande route wordt ge volgd. in de richting Schiedam/Rotter dam wordt via de zelfde omleidings route gereden, uiteraard in omge keerde volgorde. De bushaltes langs het niet bereden traject komen tij dens de omlegging te vervallen. Langs de omleidingsroute wordt gebruik ge maakt van be staande bushaltes van de RET-lijnen 53 en 54.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2