Ontvangststation komt in Schiedam Cynisch bordje van Korte Haven-bewoners Werkgroep Stop Rijksweg 19: Geef grond terug aan boeren Mastenbroekschooï toch jeugdhonk voor Nieuwland Valstrik voor man Amnesty werft leden Schiedam wil op tv Cursus autotechniek: Bedreigd met mes mmi vt ohrnrm' mn Wethouder doet toezegging Video-films huren? BALY, DAM 5a, SCHIEDAM .Tel. 010-267216. Sch (Van een onzer verslaggevers) SCH1ED AM/VLAARDINGEN Het zal nog een jaar duren voordat Viaardingen en Schiedam de BBC op het kabelnet kunnen krijgen uit Rotterdam. De klanten van het Rotterdamse GEB-kabelnet krijgen er in totaal zes tv-stations en tien radiozenders bij. De kijkers en luis teraars krijgen hun extra programma's eind februari of begin maart. Hierna wil het GEB nog een jaar proef draaien voor dat randgemeentes zoals Viaardingen en Schiedam de beelden krijgen doorgestuurd via de nieuwe antennes op het dak van de Medische Faculteit van de Erasmus universiteit in Rotterdam. De ontvangstinstallatie staat aan de Van Beethovenlaan in Schiedam. Niet afhankelijk Nu al U ~0Ê%zÊê Zand De onteigende grond van het zandltchaam zou weer aan de boeren teruggegeven moeten worden, meent de werkgroep. Zo krijgt het zijn oorpsronkelijke bestem- ming, landbouwgrond, weer terug. SCHIEDAM Tot grote hilariteit maar ook blijd schap van alle betrokkenen wordt de Mastenbrcek- school aan De Meesterstraat toch het jongerenhonk voor de Nieuwiand-jeugd. Deze toezegging heeft wet houder Luub Hafkamp gedaan in het bijzijn var. leden van de commissie Welzijn en Volksgezondheid en ver tegenwoordigers van de Jeugdhaven Nieuwland. De hilariteit rond deze beslissing wordt veroorzaakt door het feit dat de Mastenbroekschooï ruim een jaar geleden werd gekraakt door dezelfde jeugd die er nu met goedkeuring van het gemeentebestuur opnieuw in mag trekken. Zij besloot destijds tot bezetting van de leegstaande school om te protesteren tegen het ontbre ken van een jongerenhonk in de wijk. SPROOKJE Jongeren- werker Frans Ekel: "Er moet snel iets ko men en dat kan binnen enkele we ken klaar zijn." POPOVERLEG Super 8 speel/sexfilms, 6 voor 27,50 voor een hele week. v% i< r *•4 t"!i i'. f HET VRIJE VOLK schiedam 14 VRIJDAG 14 JANUAR11983 Viaardingen en Schiedam: nog iaar wachten op I 1 2 1 en 2 Het gaat om de nieuwe zen ders BBC 1 en 2, het Engelse station ITV. de Franse zender Antenne Deux, België Neder lands I en België Frans 2. Over de kwaliteit is het GEB ln Rotterdam voorzichtig. Mooi weer boven zee biedt de beste kansen voor een goed beeld. Het electriciteitsbedrijf stelt hogere eisen dan de sig- naalkwaliteit op dit moment biedt. Het resultaat van het na meten is bepalend voor het moment waarop de nieuwe zenders te zien zullen zijn. tlaardingen Is niet afhanke lijk van Schiedam. Als deze laatste gemeente de extra beelden ntet wil uitzenden en Viaardingen wil dit wel doen dan zal het Schiedamse ont vangststation aan de Van Beethovenlaan na de nodige aanpassingen de beelden via de huidige kabellijn naar Viaardingen doorsturen. Uiter aard betaalt Viaardingen dan alle kosten die Schiedam moet maken. Waarschijnlijk zal Schiedam wèl de béelden oppikken voor eigen gebruik en gelijk door sturen naar Viaardingen. Ge sprekken'met de PTT, aan wie de gemeentes de kosten voor de straalverbinding moeten betalen, zijn al gevoerd. Bin nen anderhalve maand zal de PTT een offerte doen aan Schiedam. De kosten bestaan verder uit het uitsplitsen van de nieuwe programma's, mocht één van de gemeentes slechts een deel van het aanbod uit Rotterdam volgend jaar willen uitzenden. Verder moet worden betaald voor apparatuur die moet wor den ingepast ln het distributie net en de aanpassing van het ontvangststation ln Schiedam (beide afhankelijk van welke programma's worden opge pikt). „Wat Viaardingen betreft kunnen wij technisch gezien nu ad de beelden van Rotter dam oppikken om zo alvast proef te draaien voor een se lect publiek," zegt directeur van de Gemeentelijke Energie- en Waterleidingbedrijven (GEWB) Ir. W. F. Pinkse. Hij ziet wei degelijk nadelen ln een ontvangststation In Schie dam. „Schiedam mag bepalen welke apparatuur Viaardingen in het station zal plaatsen. Dan kan voor ons misschien in de papleren lopen." aldus de di recteur. Een grotere zenderkeuze za! tot een stijging van de tarie ven voor gebruikers leiden. Zo is dat ook al gebeurd in Rotter dam. Inmiddels rekent Maassluis ook uit wat het kost om het Rotterdamse aanbod via een straalverbinding naar de Maassluise Seringeflat te krij gen. Deze ontvanger pikt nu al Duitsland 1, 2 en 3 (deze laat ste stuurt het energiebedrijf uitsluitend door naar andere gemeenten en neemt hem niet op ln het eigen net) van de straalverbinding met Rotter dam. De overige stations ont vangt Maassluis zelfstandig. „De gemeente heeft op voor hand al zoveel ontheffingen verleend voor wat betreft de hoogte, de kleuren en de mate rialen van het gebouw dat we het de toepasselijke naam „De ontheffing hebben gegeven". Korte Haven bewoner Geert- Jan Broeke verklaart hiermee de cynische bordjes die zijn opgehangen bij de kaalslag op het terrein van de oude Dralle- fabriek aan de Korte Haven. Daar wordt binnenkort door woningbouwvereniging De Eendracht een complex van 41 woningen neergezet. De omwo nenden vrezen echter dat het historisch karakter van de Korte Haven door dit bouw werk ernstig wordt aangetast. Geert-Jan Broeke: „Zowel de woningbouwvereniging al3 de architect hebben tegen ons ge zegd dat er door de gemeente al flink wat ontheffingen zijn verleend. Dat moet ook wel als je ziet dat het gebouw veel ho ger wordt dan de gevellijn hier op de haven. De kleur wordt' korenblauw terwijl we hier al leen de kleur donkergroen ken nen". „En kijk eens naar de par keerplaatsen. Er zijn er negen in het plan opgenomen terwijl je er volgens de bouwnormen voor die 41 woningen minstens 20 moet hebben," legt Broeke uit Begeeft de gemeente zich met de bouwvergunning die nog moet worden verleend op glad (gevaarlijk) ijs? (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM AI3 de aanleg van rijkweg 19 tussen Schie dam en Rijswijk niet doorgaat, moet de onteigende landbouw grond weer aan de boeren toe komen. Zij hebben die grond destijds moeten afstaan om oneigenlijke redenen. Als het zandllchaam van die rijksweg bovendien weer wordt afgegra ven blijft het oorspronkelijk karakter van het Midden-Delf land gebied gehandhaafd. Dit standpunt heeft de Werk groep Stop Rijksweg 19 bekend gemaakt, nadat ex-minlster Zeevalking onlangs verklaarde dat de aanleg van de rijksweg geen prioriteit meer heeft en er tot 1988 zeker geen geld voor vrij zal komen. De werkgroep noemt het niet ondenkbaar dat de weg uitein delijk helemaal zal worden ge schrapt omdat het geld er niet Is en de verkeersontwikkeling vér achter blijft. Verder zou het zeer moeilijk zijn de brede rijksweg op een aanvaardbare manier in het landschap van Midden-Delfland op te nemen. Een hinderlijk en duidelijk zichtbaar souvenir getuigt in de buurt van het Kethelplein nog van de voortvarendheid wv-y/'A waarmee de rijkswegplannen I Een motie ln de Tweede Ka- tot 1976 werden aangepakt. mer leidde in dat jaar tot stop- Op vrijdag 13 november 1981, ruim een maand na de bezetting, kondigde burge meester Te Loo de ontruiming aan. De school had volgens hem een onderwijabestem- roing en die kon niet zomaar worden veranderd. Die ontrui ming vond op 10 januari 1982 inderdaad plaats. Gelukkig zonder schermutselingen want de krakers waren naar hui3 gevlucht vanwege de strenge kou. Burgemeester Te Loo ver klaarde dat de ontruiming noodzakelijk was vanwege grove vernielingen, 'ruim een ton', en klachten van omwo nenden. Zijn collega Herman Posthoorn (CSJ) merkte na een rondleiding door de school op dat de schade hém alles meevieL De jongeren konden volgens Posthoorn binnen een half jaar aan een ander onderkomen worden geholpen. De jeugd stelde daarop een bestuur in dat het toekomstige Aladdin, het honk voor de Nleuwland- jeugd, van de grond moest til len. Ze kregen geld voor een studiereis naar Duitsland, waar ze een centrum vonden dat er precies uitzag zoals zij dat wilden. De naam? Aladdin, regelrecht gepikt uit de sprookjesboeken. Voor de Nieuwland-jeugd zou het nog lange tijd duren voordat dit sprookje uitkwam. Al veel later dan was beloofd keurde de gemeente het ge bruik van de gedeeltelijk afge brande Gabriél-kleuterschool aan de Dr. Schaepmansingel goed. De financiën zorgden echter voor een flinke vertra ging. De raad reserveerde uit een potje ruim twee ton, maar de provincie schoot niet bijster op met de goedkeuring van de ze uitgave. De jongeren, het was inmid dels eind december, besloten niet langer te wachten. Ze sta ken de handen uit de mouwen en maakten de kleuterschool alvast bouwrijp. Jongerenwer ker Frans Ekel, in dienst bij de Stichting Jeugdhaven Nieuw- land, wees het gemeentebe stuur er toen al op dat er snel Iets moest gebeuren. De jongeren waren te lang aan het lijntje gehouden, uit stel zou tot nieuwe ongeregeld heden in de wijk kunnen lei den. Vlak nadat het bestuur en de 'bouwploeg' de afgebrande kleuterschool bouwrijp hadden gemaakt, werd het pand op nieuwjaarsdag ln brand gezet De schade was aanzienlijk, het commentaar van Frans Ekel tijdens de bluswerkzaamhe den: „Ja hoor, ze hebben weer lang genoeg gewacht" Samen met het bestuur van de stichting Jeugdhaven Nieuwland werd besloten snel met de gemeente tot zaken te komen. Nieuwe ongeregeldhe den op en rond het Wibautpleln werden gevreesd. Het jonge renbestuur van Aladdin ging ook tot actie over. Ze nodigden de CSJ ambte- naren Gerrits en Mulder uit voor een gesprek in de Jeugd haven. De twee mannen van het stadskantoor noemden de mogelijkheid om de Masten broekschooï alsnog voor dit doel te bestemmen. De schooi had niet langer meer een on- derwijabestemming en zou zoals pas bekend is geworden geen onderdak geven aan een Boddaertcentrum. Het bestuur liet weten daar wel voor te voelen, maar een snelle realisering van Aladdin in de oude school had een duw- .tje in de rug nodig. Dat werd afgelopen dinsdag gegeven door de leden van de Stichting Jeugdhaven Nieuwland en le den van de politieke partijen WD, CPN en CDA tijdens de vergadering van de commissie Welzijn en Volksgezondheid. Op het laatste moment werd "Aladdin" als agendapunt op gevoerd. De commissie sprak zich unaniem uit voor een snel le vestiging van een jongeren centrum ln de voormalige Mastenbroekschooï. Wethou der Hafkamp ging daarin mee. Hij liet zich niet op een ter mijn vastpinnen maar sprak, wel van "enkele weken". In middels is ook de financiële goedkeuring van de provincie binnen. De moeilijkheden met de buurt zullen volgens Jongeren werker Frans Ekel wel mee vallen: „We maken een recht streekse uitgang met de straat via een pad dat langs de kerk naar de Nolenslaan voert. We gaan de helft van de school ge bruiken, voor de verbouwing Is nog enige tijd nodig maar ik ga ervan uit dat we er over en kele weken ln zitten. De video en geluidsapparatuur hebben we ln ieder geval al." De andere helft van de school heeft nog geen bestem ming gevonden. Volgens Ge rard Verhulsdonk, WD-frac- tievoorzltter en lid van de commissie Welzijn en Volksge zondheid, zou dat een goede oefenruimte kunnen zijn voor het Pop-overleg. zetting van de bouwwerkzaam heden. Wat nu resteert ln een kolos sale 'bult* zand die vanaf het Kethelplein langs de wijk Woudhoek de polders van Mid den-Delfland Inloopt. In de ambtelijke stukken luidt de naam van deze ontsiering 'zandllchaam*. "Wat doen we met dat zandllchaam," is de vraag die de werkgroep zich nu stelt. Op dit moment liggen er bij de provincie plannen op tafel om net hele Midden-Delfland gebied aan een reconstructie te onderwerpen. De gebieden die aansluiten op de stedelijke be bouwing van Delft, Schiedam en Viaardingen worden be stemd voor Intensieve recrea tie. Het hart van Midden-Delf land zal als landbouw- en na tuurgebied dienst blijven doen. Mocht de aanleg van Rijksweg 19 toch doorgaan dan moet ook het zandllchaam ln het recons tructieplan worden opgeno men. Is dit echter niet het geval dan voelt de werkgroep er veel voor de onteigende grond weer terug te geven aan de boeren. De leden van "Stop Rijksweg 19" zijn ook benieuwd naar de meningen die hierover leven bij de landbouwers zelf, de ste delingen, bewoners en natuur liefhebbers in dit gebied. Geheel of gedeeltelijk afgra ven van het lichaam inrichten als natuurgebied of juist be stemmen voor recreatie. Wie hierover duidelijke ideeën heeft kan ze binnen een maand op papier zetten en verzenden naar twee van de Delftse leden van de werkgroep: Rlete Kou- wenhoven, Brasserskade 92, 2612* CG Delft of Tom Jonge ling, A. Van Scheltemapleln 6, 2624 PE Delft Geopend van 10-18 uur. Donderdegvond koopavond. Geen borg - Legitimatie vereist \700f wat&waar •AMBULANCE tel. 333300 ARCHIEF Korte Haven 33, tel. 266727; openingstijden maandag tot en met vrijdag, 8.30 tot 12.15 uur en, van 13.15 tot 17.00; elke eerstel en derde woensdagavond in de maand van 19.30 tot 22.30 uur. BUREAU VOOR RECHTS HULP Hoogstraat 198, tel. 737433; spreekuur maandag middag van 14.00 tot 16.00 uur en donderdagavond van 17.00 tot 19.00 uur. Voor een af spraak waarbij een Turkse tolk aanwezig is, bellen op dinsdag middag 737433. Elke 2e en 4e vrijdagochtend komen de vrou wen ln de bijstand in het pand bijeen. GEMCENTEWERKEN. indie nen va klachten is mogelijk per brief aan Gemeentewer ken, Emmastraat 1 ot postbus 61. Voor afdeling riolering en bestrating bel 377300 of tot 16.30 uur. Afdeling plantsoe nen tel. 154605 van 8.30. 262500, toestel 231 van 8.00 tot 18.00 uur en van 13.30 tot 14.00 uur, tei. 705767. Afdeling technische werkplaats, tel. 268230. Afdeling onderhoud gebouwen tei. 260864 of 260500, toestel 279. GEZINSVERZORGING. Lange Haven 145, tel. 732800. MAATSCHAPPELIJK WERK. Broersveld 142. tel. 731033 of 831485. Open alle werkdagen van 9.00 tot 17.30 uur. Depen dance Jeugdhaven Nieuwland, Alberdastraat 65, tel. 738671. Spreekuren maandagochtend 9.30-10.30 en donderdagavond 19.30-20.30 uur. OPENBARE BIBLIOTHEEK, Centrale bibliotheek, Lange Haven 131, tel. 267877. Filia len: W. Andriessenlaan 75, tel. 708320, Lorentzlaan 75, tel. 153674. Dr. Wibautplein 210, tel. 708001, Jeugdbibliotheek, tel. 206568, Rosaschool, Archl- medesstraat. OPENBARE NUTSBEDRIJ VEN, Van Heekstraat 14, tel. 622222. Voor storingen gas, water, electriciteit. POLITIE, tel. 264666 (alarm) doorwijzing 260760. RECHTSWINKEL, Broersvest 14. tel. 730308. Spreekuur: iedere woensdag van 14.00 tot 16.00 uur, iedere donderdag van 18.00 tot 21.00 uur wijk centrum De Bever, Van Beve renstraat 40. Spreekuur iedere* tweede en vierde dinsdag vanH de maand van 19.30 tot 21.O0V uur, tel. 266442. SAMENLEVINGSOPBOUW - SCHIEDAM-NOORD W. An driessenlaan 77, tel. 702207JZ SCHIEDAMSE GEMEEN- SCHAP-WV, Buitenhavenweg 9, tel. 733000. •SOCIAAL RAADSLIEDEN. Broersvest 140. Spreekuren - dinsdagmiddag 14.00-16.00," donderdagmiddag 15.00-17.00, vrijdagmorgen - 09.00-12.00 uur. tel. 269957. In krulsgebouw Bachplein op dinsdagmorgen van 09.00-11.00 uur, tel. 706177. SPREEKUUR BUITEN LAN- - DERS, Broersvest 142. Spreekuren maandagmorgen 9.30-10.30 uur, woensdagmor gen 8.30-10.30 uur en donder dagavond 19.00-20.00 uur, tel 731033. 1 SPREEKUUR COLLEGE, Bur gemeester Te Loo, elke dins dag van 9.00-10.00 uur, tel. T' 260500. Wethouder H. W. Posthoorn, maandagmiddag 16.30-17.30 uur. De overige wethouders elke derde maan dag van de maand tussen - 16.00 en 17.00 uur. TELEFONISCHE HULP DIENST, tel. 731161. Dag en nacht bereikbaar voor mensen in geestelijke en sociale nood. SPREEKUUR VOOR TUR KEN, Wijkcentrum De Bever,*"* Van Beverenstraat 40, tel. 26442. Iedere maandagmiddag van 13.30 tot 15.30 uur. WARME MAALTIJDEN, Dienstencentrum De 4 Molens, tel. 705500. WERKLOZENPROJECT DE- TRECHTER, Broersvest 107, - tel. 265255. WIJKPOSTEN. Wijkpost Oost, dinsdagochtend, spreek uur 9.00 tot 11.30 uur, Lorentz laan 32, tel. 623733; wijkpost Zuid. Groenelaan 31, tel. 735764. Eveneens dinsdagoch tend spreekuur. In diensten centra de 4 Molens, Nieuwe Damlaan 766 en De Woud- hoek, Heljermansplein 46, kun nen ouderen iedere dag een afspraak maken voor het spreekuur. SCHIEDAM "Valsstrik voor een man alleen" heet het toneelstuk dat Utile Dulcl zaterdag uitvoert In het Pas sagetheater. De "man alleen" is nog maar net ge trouwd als zijn vrouw tijdens de vakantie In een Frans bergdorp spoorloos ver dwijnt. De man Is radeloos en overstuur, terwijl iedereen zich met de opsporing be moeit: de politie, een kapelaan, een zwerver en een ver pleegster. Uiteinde lijk leidt dit tot een verrassende ont knoping. Het toneelspel van de Franse acteur en toneelspeler Ro bert Thomas begint om kwart over acht. Het kost 7.50 en bij de WV aan de Buiten havenweg. Ook op de avond van de voorstelling kunnen aan de kassa van het theater toe gangsbewijzen worden gekocht. SCHIEDAM De Schiedamse afde ling van Amnesty International staat zaterdag met een stand voor het mu seum in de Hoog straat. Vrijwilligers zullen vertellen over het werk van Amnesty en de ac ties die de mensen rechtenorganisatie voert. De werk- en adop- tiegroep ziet zich geplaatst voor een groot probleem. Mevrouw Bep Mar cus-Spring In 't Veld is verhuisd naar een andere gemeente en heeft haar werk In Amensty moeten beëindigen. Zij was niet alleen de op richtster van de groep in 1971, maar tevens door haar geestdrift en ontembare werk lust, een stimulans voor anderen. In Schiedam wordt dan ook haar naam en Amensty In één adem genoemd. Om het werk van Amnesty op de - oude voet voort te kunnen zetten, start zaterdag een grote wervingsactie voor nieuwe (eden. In deze actie zal één persoon cen traal staan. De veertienjarige schooljongen Juan Angel Nughes die in Argentinië door militairen van school werd ge haald en sinds 1976 spoorloos is. SCHIEDAM De VW-Schiedam wil vier radio- en twee televisieshows van de omroepen NCRV, TROS en Veronica naar Schiedam halen. WV-directeur Ruud Pillard is at druk bezig om sponsors en het gemeentebestuur een financiële ga rantie te vragen. Hij verwacht overigens dat de kaartver koop voor de ver schillende shows de kosten wel zul len dekken. De houding van het gemeentebestuur tegenover deze promotie-activiteit is volgens hem zeer positief. Er heeft nog geen recht streeks contact plaatsgevonden tussen één van de omroepen en de Schiedamse WV- directeur. Waar schijnlijk zal dat ook nooit het geval zijn want aparte bemiddelingsbu- reau's hebben een gat in de markt ge-' vonden. Zij leggen contact tussen de omroep-' bonzen en die ste*" den die hun natio nale bekendheid willen vergroten. Directeur Pillard hoopt eind volgen de week meer con crete toezeggingen binnen te hebben SCHIEDAM - Auto rijden is duur. Ze ker voor degenen die een uitkering hebben. Speciaal voor mensen zon der werk begint in de LTS aan de No- lenslaan een cursus autotechniek, ln deze cursus wordt duidelijk gemaakt hoe de auto werkt en hoe bepaalde storingen door uzelf kunnen wor den verholpen. De lessen bestaan uit een theoretische uiteenzetting over de techniek van de wagen, waarna er een praktisch ge deelte volgt. De dag en tijd worden in overleg met de deelnemers vastge steld. De cursus'zat' zes weken duren en 2V4 uur per; week In beslag ge-ji men. Meer !n(Q#na-, tie bij de Ll ev toon 73 78 8y VLAARDINGEN Met de schrik nog in de benen hield een 42-Jarlge Vlaardingse vrouw een man aan in de polder langs De Vaart. Ter hoogte van de voetgan gers- en fietsers- brug was zij van haar flets gesleurd door een man, zo vertelde zij over stuur. De overvaller duw de de vrouw de berm in en be dreigde haar met een mes, waarbij hij haar om geld vroeg. Toen hem duidelijk werd dat zij geen geld bij zich had liet hij de vrouw los, De Vlaardlngsé zet te het echter op een gillen waarna de man terugholde en haar nogmaals-1 met het mes be- 1 dreigde om daarna weg te lopen. Op grond van diverse gegevens van.de vrouw werd de man aangehouden.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2