Verzet tegen komst computer André verliest van Lee Politie neemt vier smokkelzending ;en drags in besla i PLEIN KRIJGT 'LEUGENBOOM' Centrumpartij gooit met stenen en stinkbommen Vrachtvaarders uit Taiwan via R darri ft Pis® m; - Kernwapenvrije gemeenten nodig (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Rotterdamse taxiwereld is ver deeld over de komst van de computer. Het besluit van de Taxi Telefoon Centrale (TTC) alle taxi's vóór 1984 uit te rusten met het moderne meldsysteem stuit voor al op financiële bezwaren. Zwartrijden én het maken van overuren worden met de computer onmogelijk. Aad Zwaai: „Het gaat ons toch al niet voor de wind. Wat Kneet en Raas ook trekken, die valhelm is voor André Hazes twee maten te klein. fS Weggesnoeid Sfl r (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Rotterdamse politie reageert veel te laconiek op het nieuwe verschijnsel van het ver storen van politieke vergaderingen door politieke te genstanders. Dat vindt de Rotterdamse PPR-voorzitter Dilia van der Heem. Aanklacht Postpakket S2BB8E8E53E&S (ABONNEE WERFT ABONNEE BADHANDDOEK) IK HEB RECHT OP DE BADHANDDOEK. NAAM..! STRAAT: POSTCODEPLAATS: TELEFOON: 0.- NR MIJN NIEUWE ABONNEE IS. (voor minimaal 3 maanden) NAAM- STRAAT:... POSTCODE:......... PLAATS: TELEFOON: 0- Hij/zij betaalt 20.41 p. mnd, 60.40 p. kwartaal Het Vrije Volk, aid. AbLService Antwoordnummer 1579 3000 VB Rotterdam DE DUBBELKRANT Tag djchaiuiffeurs willen zwart werk behouden Taxichauffeur zullen via een ter. Die aansluiting kost hen beeldscherm in de auto war- samen met een nieuwe mobilo- den verbonden met de compu- foon vijfduizend gulden. De chauffeurs zijn verder bang dat ze, omdat ze verplicht op hun beurt moeten wachten, minder ritten kunnen maken. De automatisering komt voor de taxichauffeurs in een slechte tijd. Hun inkomsten zijn vooral als gevolg van de dalende omzet in de horeca flink gedaald. Tekenend is de prijs voor vergunningen voor zelfstandige chauffeurs. Vijf jaar geleden kostte zo'n (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „Een zelf standig taxichauffeur moet te genwoordig voor een redelijk inkomen elke dag een paar uur extra rijden. Liefst zes dagen in de week. Vakantie? De meesten kunnen het zich niet veroorloven. Vrouwen en kin deren gaan naar een vakantie huisje, maar zelf blijf je wer ken." Aad Zwaai (46 jaar) zit al 21 jaar op de taxi. De eerste ne gen jaar in loondienst, daarna als eigen rijder. En tot enkele jaren geleden heeft hij „best een aardige boterham" ver diend. „Nu moet iedereen op de kleintjes passen. Dan stap je niet op een taxi. Ook de horeca klaagt steen en been. En als het daar slecht gaat, krijgen wij ook klappen." Of de computer uitkomst zal brengen, daaraan twijfelt Aad Zwaai. „De Taxi Telefoon Cen trale beweert dat door de auto matisering de wachttijden worden teruggebracht, maar ik zie het niet zitten. Er zijn in Rottedam gewoon teveel ta xi's, zeshonderd stuks, en er is Jte weinig werk." De automatisering gaat wat Zwaai betreft veel te veel kos ten. Het totaal komt op drie miljoen gulden. Elke taxi moet worden uitgerust met een nieu we mobilofoon en een beeld scherm a vijfduizend gulden. „Het gaat het taxibedrijf toch al niet voor de wind", aldus Zwaai. De chauffeur vindt automa tisering op zich geen slechte zaak. „Maar het is er de tijd niet voor. Nu al zie je dat be halve de man ook zijn vrouw meerijdt. De vrouw zit over dag, de man neemt de nacht. De wachttijden bij standplaat- 1 sen waren vorig jaar gemid deld drie tot vier uur." De argwaan tegen de com puter is groot, vertelt Zwaai. „Wat gaat er met die zoge naamde ritgegevens gebeuren? Gaan ze naar derden? Zoals in het Zwitserse Zurich bijvoor beeld naar de belastingdienst en de politie? De automatise ring moet door de TTC beter worden besproken met de taxi rijders. Dat zou een hoop wan trouwen en onbegrip wegne men." En dan fel: „Alle vergun ninghouders moeten een aan deel en stemrecht krijgen in de TTC. Ook het gesjoemel met onduidelijke machtigingen moet afgelopen zijn. Het komt voor dat één man met dertig of veertig machtigingen op zak in een vergadering zit. Je krijgt zo scheve verhoudingen en scheve gezichten." vergunning nog veertig- tot vijftigduizend gulden. Het pa piertje brengt nu nog maar de helft op. De computer krijgt via het beeldscherm en de mobilofoon alle ritgegevens doorgeseind. Het apparaat registreert waar een taxi zich bevindt, het aan tal gereden kilometers, de be stemming en het ritbedrag. Na de rit zet de computer de taxi aan het eind van een wacht lijst. De tegenstanders vragen zich af of het besluit van de Taxi Telefoon Centrale over de aanschaf van de computer steunt op de meerderheid van de taxichauffeurs. Het besluit voor een nieuw meldsysteem is genomen door 320 van de 472 vergunninghou ders in Rotterdam. De 320 heb ben op basis van een gekocht aandeel stemrecht in een TTC- vergadering. Vaak wordt er tijdens deze vergaderingen met machtigingen gewerkt. De mogelijkheid bestaat volgens de tegenstanders van de com puter dat een besluit van de vergadering niet de instem ming heeft van de meerder heid van de vergunninghou ders. (Van onze verslaggever Louis Du Moulin) ROTTERDAM De maandagavond blijft de meest wonderlijke zesdaag- se-avond. De zogeheten hore- ca-avond heeft voor menige bezoeker weinig met wielren nen van doen. Zeker niet voor wat betreft de prominenten op het middenterrein, meren deels afkomstig uit de voet balwereld. ,Ach, ik geloof dat nie mand hier voor het fietsen komt", verwoordde Joop Hie- ie, Feyenoords bijna-Oiympi- sche doelman de algemene gedachte onder zijn collega's. „Dit is een goeie gelegenheid om eens met kennissen en vrienden van gedachten te wisselen. Na afloop van een wedstrijd praat je bijna nooit met elkaar. Hier, in een veel gemoedelijker stemming kan je elkaar wel beter leren ken nen." Vrijwel geheel voetballend „Rotterdam", Feyenoord, Sparta en Excelsior was van de partij op het overvolle middenterrein. Maar ook de provincie was met bekende gezichten als die van Kees van Kooten (zijn naamgenoot was er ook), Daan Schrij vers, Kick van der Vall, Jan Peters (ex-Feyenoord) en uit Belgïe was zelfs half Ware- gem onder aanvoering van Cor Peitsman en Henme Mi- ehielsen overgewipt. Bij al dit sportieve prommentenge- weld zonk de aanwezigheid van showelementen als Mies Bouwman, Oscar Harris, Ge rard Cox en Rients Gratama een beetje in het niet. Behalve die van de sfeer makers Lee Towers en André Hazes. Het toch als prestige- duel ontpopte optreden van de beide volkshelden op een avond werd duidelijk in het voordeel van de Krimpense Sinatra beslist. Allereerst omdat Lee Towers zong on der de begeleiding van leven de muziek van de Bobby Set- terband, het vakkundige huisorkest. Ten tweede om dat hij zijn show, ondanks de enorme bijval vanaf de met 8500 mensen bevolkte tribu nes, niet liet ontaarden in een rommelige oorverdovende meebrulpartij, zoals zijn Am sterdamse collega dat helaas wel deed. Met veel geroep tussen de nummers door (Olé Olé en „Hand in hand kame raden" trachtte André Hazes eenzelfde enthousiasme los te krijgen als eerder Lee To wers. Dat lukte hem even toen hij Willem van Hanegem uit nodigde naast zich op het po dium. Kort daarop begon de „Haas" een lawaaierige rock'n'rollsessie, die ook nog eens te lang duurde en waar mee hij niemand meer echt kon boeien. Desalniettemin een gezellige avond voor alle „belangrijke mensen", van wie er velen ontgaan zal zijn dat bijvoorbeeld Patrick Ser- cu en Gert Frank op hun gat vielen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Politie en douane hebben de afgelopen dagen in de Rotterdamse ha ven bij vier acties honderden kilo's hasj en marihuana opge spoord. Tien mensen zijn daar bij aangehouden. De reeks arrestaties begon afgelopen vrijdag. Toen hieid de douaneopsporingsdienst de 25-jarige S. R. en de 26-jarige R. K., beiden uit Amsterdam, aan op het moment dat zij een groot pak met rieten manden m de Rotterdamse haven kwa men afhalen. In de manden za ten enkele tientallen kilo's ma rihuana verstopt. De lading was aangevoerd met een Libe- riaans schip. In de nacht van zaterdag op zondag nam de Rotterdamse politie tweehonderd kilo hasj in beslag. De drugs waren Ne derland binnengesmokkeld aan boord van het Marokkaan se zeeschip 'Ouirgane", dat in de Prins Johan Frisohaven ligt. Een surveillance van de riverpolitie had eerder "abnor male aandacht van enkele per sonen voor het schip" gecon- (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM De zo genaamde leugenboom zal het nu kale Zevenkampse Ambachtsplein gaan mar keren. Naast enkele spcei- objecten en ander straat- meubilair krijgt de boom, van kunstenaar Marinus Boezem, eind "83 een vaste plek. Een geschiedenisboekje bracht de kunstenaar op het idee. Vroeger stonden op driesprongen in de pol ders vaak grote eikebo men. "Onder die reusach tige bomen hield men, zit tend op een bankje, pre- 1" Sm" i* t jL, cies in de peiling wie er in en uit het dorp ging, een soort sociale controle. Het r* was een plek voor meestal ï-jd sterke verhalen, vandaar fe; de naam leugenboom", zegt Marinus Boezem. §Sf "Met de verkaveling zijn al die bomen wegge snoeid en hun sociale functie verdween daar mee ook. Ik wil de boom in ere herstellen. Wie weet helpt hij ook een beetje mee het sociale kontakt in de nieuwbouwwijk te ver sterken." Sur» t i ■ei v f In een brief aan burgemees ter Bram Peper wijst zij na mens haar partij op deze ont wikkeling, die volgens PPR«le- den een gevolg is van het op treden van aanhangers van de fascistische Centrumpartij. De PPR vraagt burgemeester Pe per een beleid te ontwikkelen om te voorkomen dat er in de toekomst meer vergaderingen worden verstoord. Op 6 januari van dit jaar werd de PPR-vergadering in gebouw Odeon opgeschrikt door een steen die door de ruit vloog. Enkele PPR-leden brachten dit In verband met twee mannen, die eerder die avond hadden geïnformeerd naar de PPR-vergadering. De gealarmeerde politie weigerde volgens de PPR echter te ko men kijken. Dat stak de PPR- leden, te meer daar later die avond wel zeer snel een sur veillancewagen uitrukte toen er een etalageruit op de West- Kruiskade was gesneuveld. Dilia van der Heem: „Nog diezelfde avond bleek ook een vergadering van de EVP in ge bouw Atrium te zijn verstoord. Twee mannen, die zich eerst onopvallend tussen de EVP- ers hadden gemengd, gooiden later enkele stinkbommen ka pot in de hal van Atrium. Het is natuurlijk moeilijk te bewij zen dat leden van de Centrum partij dit hebben gedaan. Wij hebben echter wel het sterke vermoeden, omdat enkele PPR-leden eerder die avond twee mannen als CP-leden hadden herkend," aldus Van der Heem. „Wij hebben dan ook een aanklacht wegens po ging tot zware mishandeling ingediend bij de politie," aldus de PPR-voorzitter. De PPR hoopt via burge meester Peper bij de Rotter damse politie de aandacht te vestigen op het verstoren van politieke vergaderingen. stateerd, waarna politie en douane een val opzetten. 's Avonds werden drie Rot terdammers en een inwoner van Gouda aangehouden: aan boord van de "Quirgane" ont dekte de politie 200 kilo hasj. Ook twee opvarenden van het schip werden gearresteerd en in voorlopige hechtenis gezet. Gistermorgen hield de doua ne de 24-jarige M. B. uit Rot terdam aan, toen hij een post pakket kwam afhalen dat hem uit "de West" was toegezonden. In het pakket zat een kleine tien kilo marihuana Op maandagmiddag ten slot te arresteerden opsporings ambtenaren van de Rotter damse douane een 32-jarige Li banees toen deze een auto kwam afhalen die per schip naar Rotterdam was toege bracht, In de auto zat zestig ki lo hasj. Deze lading drug3 was aan het licht gekomen nadat een argwanende douaneman een speurhond bij zijn onderzoek had ingeschakeld. DEN HAAG De provincie moet de borden "Kernwapen- vrije Gemeente" aan de ge meentegrenzen toegestaan, vinden de statenleden E. Meijer en H. Pasman van de PSP-CPN-PPR in Zuid-Hol- land. Zij vinden dat de provin cie ontheffing moet verlenen, zodat gemeenten die daartoe hebben besloten de borden net zo makkelijk kunnen plaatsen als de bestaande borden "Europese Gemeente". (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Taiwan opent nieuwe handelsbetrek kingen met Nederland. Rotter dam is opgenomen in de nieu we vrachtlijndienst op Noord- Europa. Twee maal per maand zuilen schepen van de Taiwanese staatsscheepvaart- maatschappij „Yang Ming" goederen uit het land lossen en grondstoffen laden. De nieuwe dienst start op 14 maart. Behalve Rotterdam, zullen ook Le Havre, Felixsto we, Antwerpen en Hamburg worden aangedaan. Schepen van „Evergreen", een particu liere scheepvaartmaatschap pij uit Taiwan, laden en lossen al regelmatig in dezelfde ha vens. Met bet openen van de nieu we lijn lijken contacten tussen de Nederlandse overheid en Taiwanese regeringsvertegen woordigers onvermijdelijk. De Nederlandse regering er kent Taiwan niet en houdt vast aan een communiqué van 1972 dat het een deel van China is. Op grond hiervan werd eerder besloten niet in te stemmen met de bouw van twee duikbo ten voor het Oostaziatische land. Formaat 100x50 cm, exclusief gemaakt voor u met de nieuwe me tro als dessin U krijgt deze rulle kwaliteits-badhanddoek van ons als u een nieuwe abonnee via deze bon aanmeldt Natuurlijk ont vangt hij/zij de dubbelkrant eerst twee weken gratis Maak nog geen geld over Wacht op onze acceptgirokaart Vul in. knip uit, en stuur op m een gesloten envelop naar Oe postzegel betalen wij.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1