Brandbrief heeft niets opgeleverd Splitsing van Zuid-Holland ook te duur? Dure 0D DAN Nedlloyd krimpt sneller in Vandaag met: Wegslepen geen autootje pesten Buizenruzie Sport Werkloosheid Zuid-Holland ntfar 120.000 Man gewond bij overval in woning Jongen gedood HBS Wmm HSR "mi'd b® De betonnen platen van het voetpad langs de Zeekant waren gisteren al goeddeels weggeslagen. Foto JEN VLIETSTRA V Onderhandelingen mwmm WOENSDAG 19 JANUAR11*3 Strandpavil j joens o rand van afgrond hl (iVan onze verslaggevers) HOEK VAN HOLLAND Hetf® strand in Hoek van Hol land is door de aanhoudende storim en het hoge water aan de~kant van de Noorderpier voddig weggeslagen. Drie strandtenten staan aan de rand van de afgrond. Het wa terpa de afgelopen nacht tot aatu het terras opgerukt. Het voetpad van betonnen platen is naar beneden gestort. De poli tie An Hoek van Holland ver wacht dat de strandtenten ver loren zullen gaan als de storm aanhoudt, üf Üïngs de hele Nederlandse kusf-is een beperkte dijkwacht ingesteld. Ook in Hoek van Holland, waar overigens met windkracht acht en een extra ver-hoging van de waterstand metjjtweeeneenhalve meter de stoön nog niet op z'n ergst is. Strandexploitanten controle ren-dagelijks of hun bedrijf nog overeind staat. Eigenaars van de dichtst bij de Noorder pier^ gelegen paviljoens, Jas Aars en Koos Keijstek, kijken nu aan de zeekant langs een steile manshoge zandwand naar beneden. "Het is nog een gelukje dat het pad is inge stort," meent Heijstek. "Die be tonplaten geven aan de onder kant" tenminste wat extra be scherming." Twee strandpaviljoens zijn inmiddels ontruimd. De gas- en telefoon- en waterleidingen zijn op verschillende plekken afgeknapt. De Hoekse dienst voor Sport en Recreatie, huurder van het strand, houden de situatie sa men met de politie nauwlet tend In de gaten. Maar ze staan in feite machteloos. "Een stalen damwand langs het eerste stuk zou misschien een oplossing zijn, meent één van hen. Een brandbrief over het af- kavelen van het Hoekse strand, heeft onlangs nog niets opgeleverd. Wim Wurtz, admi nistrateur van de dienst voor Sport en Recreatie, meent dat alleen opspuiten het strand nog kan redden. "De vraag is wie dat gaat doen of liever wie het gaat betalen. Nog afgezien van de vraag of er momenteel zand voorhanden is dat ge schikt is voor opspuiting. Volgens de strandexploitan- ten kunnen er technisch nau welijks problemen zijn. Onder de waterweg ligt vanaf Euro poort nog steeds een pijplei ding. Men kan op zeer korte termijn beginnen met opspui ten. "Maar dat moet dan inder daad op zeer korte termijn zijn, anders is het voor on3 niet meer nodig," zegt een sombere Koos Heijstek. Gedeputeerde ars. J. H. Boone: snel zeker heid (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/ROTTERDAM Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland zijn er ongerust over of de splitsing van deze provincie nog wel doorgaat, nu het kabinet heeft besloten eenzelfde splitsing van Overijssel te schrappen. Volgens Gedeputeerde J. H. Boone (PvdA) hebben bij het kabinetsbesluit alleen financiële argumenten ge speeld. Aangezien de splitsing van Zmd-Holland (in Rijnmond en Midden-Holland) een slordige twintig mil joen gulden méér kost dan die van Overijssel (ƒ50 mil joen), vragen GS zich met enige zorg af of ook de split sing van Zuid-Holland op de helling komt. Boone wil op korte termijn zekerheid, ook al omdat van het ministerie van binnenlandse zaken sinds okto ber niets meer over de kwestie is vernomen. Een woordvoerder van het ministerie heeft gisteren verklaard dat de opdeling nog dit jaar in de Tweede Kamer besproken wordt. Over de financiële kanten er van zal binnenkort weer bestuurlijk overleg plaatsvin den. Dreigement van fieletsky blijft (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het Russi sche dreigement om met graanschepen uit te wijken naar Antwerpen en Hamburg als er in Rotterdam geen Rus sisch consulaat mag komen, 13 nog onverminderd van kracht. Sovjetambassadeur prof. dr. V. Beletsky heeft gisteren ver klaard het „een eerste goede stap" te vinden dat de regering in ieder geval toestaat dat er Russische directeuren gaan werken op de scheepvaartkan toren in Rotterdam. Maar Be letsky wilde met zeggen of het regeringsbesluit voldoende is om het conflict over het consu laat uit de wereld te helpen. De ambassadeur woonde gis teren in het Rotterdamse stad huis de opening van een foto tentoonstelling over Leningrad Wel betalen, ,ni IW* •Sé maar geen BBC op TV (Vaneen onzer verslaggevers) HOEK VAN HOLLAND Hollsivan Holland betaalt wel mèejaan de tariefsverhoging op-het kabelnet, maar krijgt maart géén BBC op de buif^Het lukt Rotterdam niet onilSè Hoek op tijd op de uitge breide kabelontvangst aan te slidCdh. Bewoners van Hoek vadTHolland ervaren dit als uiterst onredelijk. Hst, GEB verkoopt de ta riefsverhoging per 1 januari van^Js,- naar ƒ10,50 met het argument van de uitgebreide beeldontvangst. Naast het hui- digéz&anbod zullen ook Belgie 1, ggfgie Frans 1 en twee En gelse-zenders op de beeldbuis verschijnen. Op de Medische Factnteit wordt daarvoor een nieuwe antenne in gereedheid gébracht. Voor een betere ont- vangétkwaliteit zijn overal in de -.stad versterkerkasten ge bouwd om het signaal "op stérkte" te houden. Dcj«5h het GEB zegt in een re- JSSf' <1 t Is* "t (Van onze sociaal- economische redactie) ROTTERDAM De werk loosheid in Zuid-Holland is vo rig jaar met 40.000 gestegen naar 117.749 werkzoekenden. Vanïté beroepsbevolking in de ze jfrgvincie zit nu 12,3 procent zondér baan. Zouden de werklozen zijn ge- teld volgens de nieuwe en rui mere definitie van werkloos heid, dan zou het werkloos heidscijfer in het afgelopen jaar zijn gestegen van 102.000 naar 141.000. In december steeg de werk loosheid met 5.000. Dat werd met name gemerkt in de dis tricten Den Haag 1- 146), Rotterdam 772), Leiden 630) en Dordrecht 662). '001 actie dat ook zonder de uitbrei ding van het aantal kanalen de tariefsverhoging noodzakelijk was geweest. "We moeten daarmee de gestegen rente en de kosten dekken," aldus een voorlichter van het GEB. Gemeenteraadslid Jan Rot- meijer van de PvdA, zelf woont hij in Hoek van Holland, zegt: "Het is onredelijk. De mensen in Hoek van Holland betalen hetzelfde bedrag en daarom verwachten zij ook hetzelfde kabelpakket als in Rotterdam." Rotmeijer geeft toe dat de tariefsverhoging van het ka belnet onvermijdelijk was, ook zonder de uitbreiding van het net, maar hij vindt het voor Hoek van Holland onverteer baar dat het langer op de uit breiding moet wachten. Hoek van Holland moest al anderhalf jaar wachten eer het werd aangesloten op het Rot terdamse kabelnet. Lange on derhandelingen zijn daarvoor gevoerd met Maassluis. Die geeft het signaal nu aan de Hoek door. Rotmeijer: "Als het maar niet weer anderhalf jaar duurt eer de uitbreiding van het aan tal kanalen ook in de Hoek wordt gerealiseerd. Het is de bedoeling het signaal met een straalverbinding over te bren gen, maar dat lijkt op vertra ging te stuiten. Ik heb zelf geopperd om voor de Hoek het signaal af te tap pen van de Westlandse kabel televisie. Die ontvangt de BBC storingvrij. Maar daarover heb ik nooit meer iets gehoord. Het is toch te gek: het BBC-sig- naal gaat over Hoek van Hol land heen naar Rotterdam. Is het in deze tijd, waarin beel den van Venus naar de aarde komen, te ingewikkeld om de afstand tussen Rotterdam en Hoek van Holland te overbrug gen?" Het GEB zegt dat zij binnen kort een voorstel naar het col lege van B en W zendt om Hoek van Holland aan te slui ten. Hoe dat luidt wil het GEB nog niet zeggen. ROTTERDAM/CA- PELLE a.d. IJSSEL De buitensporig hoge rekeningen voor stadsverwar ming in Zevenkamp, Oosterflank en Schol levaar zijn veroor zaakt door fouten in de hoofdmeters. Het GEB heeft naar aan leiding van 700 klachten de regelka- mers onderzocht. In vijf regelkamers blij ken totnogtoe de me ters een te hoog ver bruik aan te geven. De vijf regelka mers voorzien 220 woningen van stads verwarming en warm water. Alle be woners krijgen van het GEB een nieuwe herziene rekening. In een enkel geval bleek ook de compu ter van het GEB een fout te hebben ge maakt. Daardoor werd een rekening dubbel geteld, waardoor ook het dubbele verbruik in rekening werd ge bracht. Elders bleek het warmteverlies tijdens de bouwperio de van een woningen- blok in rekening te zijn gebracht. Nor maal dient dat niet aan de bewoners te worden doorbere- kend. Het GEB her- stelt ook die fouten. De bewoners die door de fouten zijn getroffen krijgen al lemaal een brief met tekst en uitleg over de foute gang van za ken. Het GEB werd vo rige week overspoeld met klachten van be woners over de hoge eindafrekeningen. Sommige bewoners moesten op grond van de meetresulta ten meer dan 3000 gulden bijbetalen. ROTTERDAM Uit protest tegen de bezuinigingsplannen in het gevangeniswezen heb ben twee ex-gedetineerden vanmorgen symbolisch "water en brood" aangeboden aan de adjunct-directeur van het Rot terdamse huis van bewaring, de heer M. Kiandermans. Een grote stakingsactie binnen de gevangenismuren van de onge veer 200 gedetineerden ging op het laatst met door. Volgens de Bond van Wets overtreders zou de gevange nisdirectie de gedetineerden onder zware druk hebben ge zet. Gedetineerden zouden be paalde baantjes verliezen als ze aan de stalling meededen. De directie ontkent dit en zegt dat ze de actie zou hebben toe gestaan. De protestactie van de ex- gedetineerden richt zich tegen de "dreigende, verregaande verslechtering van de leefsi tuatie in het Rotterdamse huis van bewaring." „Justitie sluit steeds meer mensen op, maar besteed er minder geld en aandacht aan," is de belangrijkste grief die met voorbeelden wordt onder steund. Zo worden gedetineerden strak3 in de weekeinden lang durig "achter slot en grendel" gestopt zonder wasgelegenheid en sanitaire voorzieningen. Luchten, recreatie en bezoek worden geminimaliseerd. Bezoek en gedetineerden worden volgens de BWO straks met een glazen plaat van el kaar gescheiden zodat licha melijk contact helemaal onmo gelijk wordt. De BWO vindt trouwens dat de aangekondigde stiptheids acties van de bewaarders die op hun manier ook protes teren tegen de bezuinigings plannen van staatssecretaris Korte-van Hemel niet op hun plaats zijn. „De cipiers moeten aan de zijde staan van de gedetineerden, en niet hen het slachtoffer van hun acties laten worden", aldus de BWO. Het personeel van vijf grote gevangenissen gaat eind deze maand acties voeren. „De ge vangenen zullen drie dagen lang niet als mens, maar als object worden behandeld", al dus Max Sordam, hoofdbe waarder in de Bijlmerbajes. (Van een onzer verslaggevers) mmm, De ex-gedetineerden T'ai-mat Sarton (links) en Jan van Herp beiden actief in de Bond van Wetsovertreders bieden de adjunct-directeur van het Rotterdamse Huis van bewaring aan de Noordsingel symbolisch „water en brood" aan. ROTTERDAM Het scheepvaartconcern Ned lloyd gaat zijn vloot ver sneld saneren. In de eerste helft van dit jaar zullen twaalf verouderde schepen, die toch al op de nominatie stonden om afgestoten of ge sloopt te worden, uit de vaart worden genomen. De zeeliedenbond FWZ gaat er vooralsnog vanuit dat de inkrimping van het zeevarend personeel zonder gedwongen ontslagen kan worden gerealiseerd. Vol gens woordvoerder Gerritse heeft Nedlloyd gesteld dat de rederij zich zal houden aan de afspraken die eerder zijn gemaakt over de werkgele genheid van de officieren. "Wel zullen de zeevarenden er Iets tegenover moeten stellen en wat dat iets is, we ten wij ook nog niet," aldus Gerritse. Nedlloyd heeft voorts wel verklaard dat in de sector gezellen (veelal buitenlanders) aan gedwon gen ontslagen waarschijnlijk niet is te ontkomen. Woordvoerder De Brijn van Nedlloyd. secretaris van de raad van bestuur, zegt dat ook hij nog niet weet om welke aantallen het gaat. "Dat moeten we in de ko mende maanden juist gaan berekenen." Midden vorig jaar bestond de Nedlloyd-vloot nog uit 115 schepen. Over drie jaar zal dat naar verwachting zijn teruggebracht tot 70 a 80 eenheden. Vooral het vervangen van ouderwetse vrachtschepen door moderne grote contai nervaartuigen tikt aan. Een nieuw containerschip neemt de capaciteit van vier oude stukgoedschepen over. Het vermaarde Ameri kaanse reorganisatiebureau McKinskey gaat Nedlloyd ook doorlichten. "Onze orga nisatievorm bestaat al weer ruim tien jaar. We willen la ten onderzoeken of dat die nog wel de juiste is," aldus De Bruijn. bij. Burgemeester B. Peper en havenwethouder R. den Dun nen hebben bij die gelegenheid met Beletsky overlegd over de consulaatskwestie. Geen van de betrokkenen wilde na afloop mededelingen doen. Bij de plechtigheid waren opvallend veel vertegenwoor digers van Rotterdamse ha venbedrijven aanwezig. In de ze kringen is men bang voor verlies van lading als de con- sulaatskwestsie niet wordt op gelost. Man wacht gespannen de besprekingen af die Belets ky momenteel voert met de re gering. Acht percent van de goede- renaanvoer in de Rotterdamse haven is afkomstig uit of be stemd voor de Sovjet-Unie. Het gaat voornamelijk om cont ainers en graan. Als de Russen hun schepen (zo'n 1600 per jaar) naar Antwerpen of Ham burg dirigeren, i3 dat econo misch een behoorlijke klap voor de haven. Enkele bulkcarriers met graan zijn op T ogenblik op weg naar Europa. Volgens di recteur P. van der Vorm van de Graan Elevator Maatschap pij (GEM) i3 het nog steeds onzeker of deze schepen in Rotterdam zullen worden ge lost. ROTTERDAM Een 24-ja- nge man is de afgelopen nacht bij een overval in zijn woning aan de Bas Jungenusstraat ernstig gewond geraakt. Met een schotwond in zijn buik en een messteek in het linker-bo- venbeen is hij opgenomen in het Zuiderziekenhuis. Een overvaller die zich later liet behandelen aan handen en hoofd, werd in hetzelfde zie kenhuis aangehouden. De echt genote van het slachtoffer die tijdens de overval naar de bu ren was gevlucht, herkende de 2l-jarige Rotterdammer R.TJR. De andere twee overvallers zijn nog voortvluchtig. Door een ruitje te verbreken in de voordeur waren de drie mannen de woning binnenge komen. Ze eisten geld of goud. De bewoner raakte daarop in gevecht met de overvallers. DORDRECHT De 9-jarige Dursun Sahan is gistermiddag dodelijk verongelukt bij het oversteken van de Jacob Ma- risstraat in Dordrecht. De automobilist, P.C. de K. uit Dordrecht, kon de jongen, die plotsing tussen twee gepar keerd staande auto's tevoor schijn kwam, niet meer ontwij ken. De bestuurder werd voor on derzoek meegenomen naar het politiebureau. Een bloedproef (wees een alcoholpercentage van 0,8 promille aan.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1