wegwijzer Het blijft moeilijk voor rolstoelen a/.// 'Ik ben werkelijk verbaasd' mmm ^Van de Velden moet weg bij Hermes DVS 'Rem op wvm-ers opheffen' Praten over scheiding Bromfietser rijdt jongen aan Vuurwerk ontdekt Flardlnga, Geuzen en Burgerwacl^gezocht Budget GAB al flink opgepeuzeld: Sch Sllil I Vijf ton ffff m füÜHÉÉ! Her en der verspreid in Zuid haalden de ONS-vuilnismannen nog wat papier op. Ingang I #:t|f mtm www mmm w-m mmlr II W //'■4 'At ,Ai De secretarie van de deelgemeente Hoek van Holland: voor rolstoelers niet toegan kelijk, zoals het echtpaar Van der Hoek aantoont Lift •TEERSTQOF DONDERDAG 27 JANUARI 19ft3 6> V%,Sy Busie van part iculiere: n v afgeladen (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De particulie re papierinzamelaars hebben gisteren een goede dag gehad. Ze reden voor de ONS-papier- ophaalwagen uit en graaiden alle buiten gezette tassen, zak ken en dozen met papier voor de vuilnismannen weg. „Het doel is in ieder geval bereikt," grapt VROM-chef Hendriks. „Het papier komt niet meer bij de "vuilnis terecht, maar wordt apart ingezameld en verkocht voor hergebruik," zegt ook de mllieucontroleur van de VROM. „De verenigingen en scholen zijn wakker geschud en zijn met nieuw elan gestart met het inzamelen. En dat Is toch altijd ook wel weer gunstig." Sneu was het wel voor de vuilnismannen die 's middags in Zuid voor hun ogen een af geladen busje vol papier zagen wegrijden en zelf bijna voor Jan Joker de route maakten. Die route had uitgebreid In kranten gestaan, zodat het voor de particuliere inzame laars niet zo moeilijk was om het traject te volgen. In een en kel straatje was nog een doos of vuilniszak met papierwaren achtergebleven. Ook "s ochtends in Oost had den zij hetzelfde verschijnsel al waargenomen. Toch werd hier nog voor iets meer dan twee en halve ton aan papier binnengehaald. „We hadden het al een beetji verwacht," zegt de milieucont roleur. Direct na het bekend maken van de proef van de ONS zijn verenigingen al ge start met ophaalacties. We hadden niettemin verwacht de ze dag vijf ton aan papier te kunnen ophalen. Dat is nu niet gelukt, maar het is ook een proef. Volgende keer zullen we het toch Iets anders aanpakken. Met een megafoon de wijk in gaan en mensen oproepen om pas op dat moment de spullen buiten te zetten." Nu konden de bewoners van Oost vanaf acht uur de kranten en andere papierwaren buiten zetten, en die in Zuid 's mid dags vanaf één uur. Tijdens de ophaalronde reed ook een straataanveegbusje achter de wagen. „Het weer zat vandaag mee," zegt Hendriks, „Als het hard gewaaid zou hebben, wa ren er nog heel wat papieren over de straat verspreid." De proef van de Nutsbedrij ven zal een half jaar duren. Daarna wordt bezien of het lo nend Is geweest om het papier (Van een onzer verslaggevers) HOEK VAN HOLLAND "Wanneer je woningen bouwt voor rolstoelpatïënten, dan heb je toch eigenlijk ook de plicht om te zorgen dat de mensen ook in staat zijn zich enigszins zelfstandig te bewegen. Wan neer mijn vrouw ziek zou zijn, dan ben ik niet eens in staat om bijvoorbeeld op het post kantoor geld te halen". De klacht komt van de heer D. van der Hoek. "Rolstoeler," noemt hij zichzelf en hij is een van de bewoners van de aange paste woningen die aan de Rietdijkstraat werden ge bouwd, als verlengstuk van het Bertus Bliekhuis. Hij Is sedert veertien jaar in valide na een verkeerd uitge pakte hernia-operatie en moet nu sedert vijf jaar gebruik ma ken van een rolstoel, in april 3981 kwam hij naar Hoek van Holland in de toen net afge bouwde aangepaste woningen. "We wonen hier fantastisch", aldus de 56-jarige ex-Schie dammer. "Toen we gingen ver huizen zeiden onze kennissen dat we zeker aanpassingspro blemen zouden krijgen, maar dat is niet gebeurd. De sfeer in dit dorp is persoonlijker, men selijker vooral. Dat merk je in de winkels. Bovendien kunnen i W W' S/ê/ /Sr/s/,,V W/y/sAA /W WW mvf/4 yy we hier urenlang wandelen in de vrije natuur." En met die laatste opmer king zijn we dan weer terug bij de probleemstelling: Hoek van Holland kent nauwelijks aan passingen voor "rolstoelers". Mevrouw van der Hoek: Van onze medewerker AAD VAN HASSEL SCHIEDAM Hermes DVS- trainer Jan van de Velden gist '.nog altijd naar de werkelijke redenen achter het bestuursbe sluit zijn contract aan het eind van het seizoen niet te verlen gen. Van de Velden kreeg vori ge week te horen, dat het nieu we bestuur van de Schiedam mers op zijn aanwezigheid (straks) niet langer prijs stelt. „Ik ben werkelijk verbaasd. Op sportief gebied valt er toch niets op mijn prestaties af te dingen, zou ik zo zeggen." Van de Velden liet Hermes DVS in zijn eerste jaar op de tweede plaats, achter CVV, eindigen, en ook nu weer doet de club nog volop mee in de race om het kampioenschap: derde, op drie punten van de koplopers Papendrecht van Wilhelmus. f „Ook luiheid valt mij niet te verwijten. Ik ben drie tot vier avonden met de club bezig, en Ik heb er zelfs het tweede elftal bijgenomen, toen daar geen trainer voor was te vinden", zegt Van de Velden in zijn flat aan de Rolterdamsedijk. ,r Hermes DVS-voorzitter Wlm van de Sloot geeft weinig meer opheldering. „Er is ook geen - speciale reden voor ons be- l sluit. In de anderhalf jaar dat 1 hij bij ons is, is hij een goede en bekwame vakman gebleken. 4 Op zijn technische kwaliteiten '"valt niets aan te merken. Maar na ampel beraad met de spe- lersraad bleek ons, dat hij so ciaal niet optimaal functio neerde. En dan moet je een verbintenis niet continueren." Van de Velden: „Ik weet het niet hoor, maar ik heb zo mijn eigen gedachten. Er is iets voorgevallen, een maand of vijf geleden, waar ik nu niet verder over wil praten, maar dat heeft er wel toe bijgedra gen, dat ik alles een beetje af standelijker ben gaan bekij ken. En dat is kennelijk slecht gevallen bij een aantal men sen, die grote invloed hebben in de vereniging". Op 'sociaal* gebied in gebre ke' gebleven? „Ik wil met die mensen alleen liever niet zo veel te maken hebben. Ik kom met op hun festiviteiten nou, dat schijnt dan het sociale evenwicht te verstoren. Maar Ik ben wel degelijk een club mens: zelfs de klaverjasavon- den van de supporters slaan mijn vrouw Hennie en ik niet één keer over. Maar het be stuur vond het klaarblijkelijk prima, dat er door betrekkelij ke buitenstaanders aan de po ten onder mijn positie werd gezaagd." Jan van de Velden heeft de afgelopen dagen aan de tien tallen telefoontjes gemerkt, dat lang niet ledereen het eens is met het bestuursbesluit. „Er waren er bij, die er hun ont steltenis over uitspraken dat ik weg moet. En zo voel ik het zelf ook. Ik vind Hermes DVS een hardatikke fijne club. Toch een vereniging met naam, niet, met een gezellig sportpark en uitstekende traiiüngsmogelijk- heden." De oud-doelman van SW (meer dan 500 wedstrijden), die zijn tralnerscarriere begon bij HOV, en vier jaar assistent trainer was bij sW, weet nog niet wat hij na Hermes DVS gaat doen. Zo snel mogelijk de A-cursus voor trainers volgen? Van de Velden: „Er is ergens gepubliceerd, dat ik was ge weigerd. Maar dat is niet waar. Ik heb me niet eens aan gemeld. Ik zou er ook eerst goed over moeten nadenken voor ik daar mijn tijd in stak. Ik heb het druk genoeg. Boven dien, als je ziet hoeveel A-trai ners er zonder werk zitten met al die problemen in het betaal de voetbal...". Hij hoopt, en reken er eigen lijk ook een beetje op, dat er na Hermes DVS een andere ge renommeerde club op hem af zal komen. „Maar ik ben ook niet te beroerd om zelf te solli citeren." Vooralsnog wil hij eerst ech ter een sportieve 'wraak* op het bestuursbesluit: kampioen worden en promoveren naar de hoofdklasse. Komende zon dag kan Hermes DVS een be langrijke stap in die richting zetten door het op bezoek ko mende Papendrecht beentje te lichten. „Aan mij zal het niet liggen", aldus Van de Velden. "Sterker nog...er was een win kelier die na een verbouwing een drempelvrije Ingang wilde maken en dat mocht niet." Haar klachten richten zich overigens niet in hoofdzaak tot de winkels. Die zijn als regel redelijk bereikbaar en in geval van nood is er altijd wel hulp. "Het zijn merkwaardig ge noeg juist de overheidsgebou wen waar we problemen heb ben. Bij het postkantoor kan mijn man nooit naar binnen. Hij moet altijd buiten wachten. want ik zie geen kans om de rolstoel tegen die twee hoge opstappen op te krijgen." Een wandeling met het echt paar leert, dat er in De Hoek inderdaad veel knelpunten zijn. De secretarie met zijn be kende trapje is er één van. Ook hier kan een rolstoeler, zelfs met hulp, niet binnenkomen. Het echtpaar Van der Hoek geeft toe dat die problemen niet eenvoudig zijn op te los sen. Het zijn bestaande gebou wen en het wegnemen van de drempels kan een kostbare zaak zijn omdat dan meerdere aanpassingen nodig zijn. "Sommige gemeenten heb ben dergelijke gevallen opge lost met een rolstoellift", zo geeft mevrouw Van der Hoek als mogelijke oplossing. Overigens heeft zij bepaald niet aan alle drempels een he kel. Verkeersdrempels vormen vaak een uitkomst voor haar. Ze dienen als oversteekplaats om de vaak vrij hoge trottoir banden te vermijden. En verder moet zij vaak met haar man op de rijbaan lopen omdat op straathoeken de trot toirs te hoog zijn. Ook hier zou een oplossing redelijkerwijs te maken zijn. Wanneer op elke straathoek één trottoirband wordt verlaagd dan ontstaat er een zeer bruikbare oprit. "Maar laat vooral niemand denken dat we het hier slecht naar ons zin hebben", zo stelt mevrouw Van der Hoek nog maals. "We willen niet meer weg uit Hoek van Holland, maar misschien is het moge lijk om het de rolstoelers en hun begeleiders iets gemakke lijker te maken." (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM/VLAARDIN- GEN/MAASSLUIS Gemeen ten en instellingen langs de Nieuwe Waterweg komen in moeilijkheden wanneer de rem op het aanstellen van werklo- I zen via de werkverruimende maatregel niet na 1 april wordt opgeheven. Dit ver klaarde gisteren directeur J. A. van Lent van het Geweste lijk Arbeidsbureau in Schie dam. Alle arbeidsbureaus In Ne derland hebben al meer geld besteed aan deze maatregel dan zij er de eerste drie maan den van dit jaar aan op moch ten maken. Ook het budget van drie mil joen voor '83 van het Schie- damse arbeidsbureau is "al aardig opgepeuzeld", zoals Van Lent zegt. Hij heeft nu al twintig "wvm-ers" van de 100 die dit jaar mogen worden ge holpen, al een baan gegeven. De meeste van deze mensen zijn al vorig Jaar in contact ge bracht met instellingen en ge meenten in Schiedam, Vlaar- dingen en Maassluis. Nu zij eenmaal "in de molen" zitten kan de stop op de wvm'ers, on langs door het rijk aangekon digd. hen niet meer in gevaar brengen. Het arbeidsbureau verwijst in ieder geval tot 1 april geen wvm-ers meer door naar eventuele Werkgevers. Vorig jaar nog begon het openbaar lichaam Rijnmond met een vacaturecampagne onder instellingen en gemeen ten om zo veel mogelijk banen te scheppen. Omdat zo veel wvm-ers hier door in contact konden worden gebracht met de enthousiaste werkgevers is Van Lents bud get voor dit jaar al een flink stuk opgemaakt. Dit is een lan delijk beeld. "We plukken nu de wrange vruchten van wat we toen heb ben gezaaid," aldus Van Lent. Officieel heet het dat het af schaffen van de wvm-maatre- gel een idee van Den Uyl voor werkgevers geen pro bleem is. De werkzaamheden bestaan Immers uit "aanvul lende" zaken, werk dat niet per sé nodig is. "In de praktijk pakt het ech ter anders uit. Wanneer een wvm-er na een Jaar weggaat (de wettelijk vast gestelde tijd) blijkt hij plotseling een onmisbare schakel te zijn die een flink gat laat vallen." al dus Van Lent. te schelden van het overige af val. Nu verdwijnt nog steeds twintig procent van het oud papier en karton in het huis houdelijk afval dat het reini- ging3bedrijf jaarlijks inza melt. Het gescheiden inzame len van oud papier, karton, scheelt de ONS afvoer- en Ver werkingskosten naar de VAM in Wijster. Overigens wil het bedrijf geen concurrent worden van verenigingen en scholen die dit ook al ophaalden. Om die re den wordt de actie van giste ren van de particulieren ook niet veroordeeld. De volgende ophaaldatum is woensdag 23 februari. SCHIEDAM Praten over de scheiding en met anderen ervaringen uitwisselen. Dat kan bij de groepsbijeenkom sten van de Stichting Maat schappelijk werk. Wie het ge voel heeft alleen te staan, of in de naaste omgeving onvol doende steun vindt, kan in zo'n groep met anderen van ge dachten wisselen. De bijeenkomsten zijn be doeld voor mannen en vrou wen die mogelijkheden zoeken de scheiding te verwerken en hun weg weer te vinden. Onderwerpen zoals „hoe ga ik met mijn ex-partner om; wat betekent het om alleen kinderen op te voeden, hoe kan ik nu ik alleen ben, mezelf toch gelukkig voelen", kunnen aan de orde komen. Het ligt aan de groep zelf wat er besproken wordt. De bijeenkomsten zijn weke lijks op de dinsdagavond en duren twee uur. Deelname Is gratis. Informatie geven Pie- ter van Zoest en Wilma Ter- windt. Zij zijn bereikbaar bij het Maatschappelijk Werl£ Broersveld 142, tel. 731033. Naar aanleiding van de aan melding nodigen zij u uit voor een informatief gesprek. SCHIEDAM De elfjarige Marco van P. is op de zebra bij de Parklaan geschept door een bromfietser. Het jongetje liep een gebroken kaak en scheen been op. Hij werd enkele me ters meegesleurd. De berijder van de bromfiets reed door, maar werd later door de poli tie achterhaald. Op de Horvathweg reed een bestuurder tegen een benzine pomp aan, omdat hij zijn aan dacht meer bij het dashboard had dan bij het stuur. Hij i3 met een hersenschudding in het ziekenhuis opgenomen. De benzinepomp werd vernield. De 58-jarige Vlaardinger bleek ook een borreltje te hebben ge dronken, hoewel een bloed proef niet nodig was. SCHIEDAM De politie heeft een niet verkochte partij vuurwerk, die lag opgeslagen op een zolder, in beslag geno men. De 453 kilo knallers en sierpijlcn had een winkel op het Broersveld tijdens de feest dagen niet aan de man kunnen brengen en tot volgend jaar willen bewaren. De opslag ruimte voldeed echter niet aan de voorschriften. Theatergroep Nijinski brengt vrij dag en zaterdag in De Teerstoof Reis naar de winter. Vier mensen zitten voor hun vakantiehokjes in de nazomer. Zo lang hun gezond heid en het weer het toelaten geven ze het niet op. Het belangrijkste nieuws is het weer bericht en wat voor verwikkeling dat geeft, is voor een tientje te zien. Met CJP of Pas 65 voor 7,50. Aanvang ne gen uur. Voor de kinderen speelt za terdagmiddag om half drie poppen speler Lucas Goud zwaard "Verboden te niezen". Een to verboek raakt zoek en dat geeft pro blemen, zeker om dat Josiast het met de reuzen aan de stok krijgt. De kin dervoorstelling kost ƒ3,50. QUIBUS in café Quibus speelt zondag de groep Sentimental Brothers. Zij bren gen Kaseko muziek uit Suriname, swin gende muziek ge speeld door vijf personen. Quibus zit aan de Lange Haven 28. Toegang vrij. Aanvang onge veer tien uur. AMNESTY De mensenrechten organisatie Amnes ty International staat zaterdag met een stand in win kelcentrum 't Hof van Spaland. De speciale stand is gericht op de vrijla ting van de scholier Juan Angel Nughes die door het Argen tijnse leger is ont voerd en die sinds dien wordt vermist. FILMCLUB De Italiaanse film "La Luna" is vrij dag te zien bij de filmclub Schiedam in de Nieuwstraat 12. De film handelt over de verhouding tussen Caterina en haar zoon Joe. Ca terina is een be roemde zangeres, haar carrière loopt als een trein. Zij komt echter tot de ontdekking dat zij niets over haar zoon weet en dit brengt haar in een crisis. In de hoofd rollen Jiil Clay- burgh en Matthew Barry. De film be gint om half tien. Donateur worden kost vijf gulden, in clusief toegang tot de eerste film. •RHEUMAPATIEN- TEN De Rheumapatiën- tenvereniging Nieu we Waterweg Noord praat woensdagavond over de gehandi capten in het ver keer. Adjudant Braanker zal vertel len welke proble men gehandicapten onderweg tegen kunnen komen. De avond begint om half acht in diens tencentrum De 4 Molens, Nieuwe Damlaan 766. Voor vervoer kan wor den gezorgd, beiien naar mevrouw J. van Apeldoorn- Bakker, tel. 70 02 21. •FRANSE LES Een introductiecur sus Frans begint vanavond in het M. C. M. de Groothuis van 20.45 tot 22.15 uur. De cursus kost tachtig gulden en staat onder leiding van mevrouw F. Knottenbelt. De lessen zijn speciaal gericht op mensen die deze zomer naar Frankrijk met vakantie willen. Aanmelden bij de SG, Buitenhaven weg 9, tel. 73 30 00. Dinsdag begint in hetzelfde gebouw een cursus Duits. Deze veer tien lessen worden gegeven van 21.00 tot 22.15 uur. Kos ten, eveneens tach tig gulden. BLAUWE BRUG Het koffieconcert dat Laus Deo op zondag tussen 12.30 uur en 14.00 uur zou geven, gaat niet door. BOERENBAL De Rietzeilers vie ren zaterdag ai feest op het boe rentaal in zaai Irene. Het feest begint om 20.11 uur en leden hebben gratis toe gang. Kaarten zijn aan de zaal ver krijgbaar. •CLUBHUIS OOST In clubhuis Oost aan de Galileistraat wordt elke maan dag volksdansles gegeven, ledereen is welkom met of zonder volksdans ervaring. Het kost zes gulden per maand en dansen uit Joegoslavië. Griekenland, Israël en Nederland wor den geleerd. Voor de jeugd is,er elke woensdagmiddag in het clubhuis een instuif en de oude re kinderen hebben op vrijdagavond van 18.30 tot 21.00 uur soos. •DE KREEK In clubhuis De Kreek is iedere woensdag een han- denarbeidinstuif en volksdansen voor de jeugd van 8 tot 12 jaar. Aanvang steeds om half twee. Het kost één gulden per keer. Op dinsdagavond kan de jeugd to neelspelen. Dit be gint om zeven uur en tenslotte kan er dinsdagmiddag vanaf 15.45 uur naar hartelust wor den getimmerd voor 50 cent. TRIMMEN Bij de Wielerbaan in het Hargapark wordt iedere dins dag gewerkt aan de conditie. Het trimmen is van acht tot kwart over ne gen en kost ƒ2,50 per keer. MUSEUM In het museum is deze week nog de tentoonstelling "Wat is de BKR waard? te zien. Te vens hangen er prenten van schoolkinderen die zijn gemaakt tij dens de lessen om leerlingen ver trouwd te maken met de moderne kunst in eigen om geving. Het mu seum aan de Hoog straat 112 is dage lijks geopend van 10.00 tot 17.00 uur en op zondag van 13.00 uur tot 17.00 uur. PATIËNTENVER ENIGING Leden van de Pati- entenbelangenver- eniging zitten elke avond bij de tele foon om klachten over de gezond- heldszorg aan te horen of vragen te beantwoorden. Van maandag tot vrij dag tussen zeven en acht uur 's avonds bellen naar,; de volgende num- mers: 738114 of 704074 Of 266128. SPORTFOND- SENBAD in het Sportfond- senbad aan de BK- laan kan het gezin behalve op zater- dag, ook zondags 'een frisse plons in het bad nemen. Het familiezwem- men kost 'drie gul den, kinderen ƒ1,50 en is van 11.00 tot 12.30 uur. BLOEMSCHIK KEN In de school voor LH NO Liedewei j- de", Parkweg 212,. wordt 14 maart een bloemschikcursus gegeven. De lessen zijn van 19.30 tot 21.30 uur en de stichting bevorde ring Onderwijs aan Volwassenen wil nu alvast weten op hoeveel deelne- 1 mers ze kan reke nen, bellen naar 01717-20 iO. DOKTER TAND ARTS APOTHEEK Wie dit weekeind een dokter nodig heeft, kan bellen met de boodschap pendienst, tel. 206611, voor de dienstdoende arts.' Voor spoedrecep- ten bellen naar nummer 261480. Gaan dit weekeind uw tanden en kie zen opspelen, dan staat tandarts R. H. F. Bakker, Faas- senplein 68, tel. 709915, gereed om u te helpen. U moet tevoren bellen naar het spreekuur dat wordt gehouden op zaterdag cn zondag van 17.00 tot 18.00 uur. EHBO WEEK- EfNDDIENST Het Schielandzie- kenhuis, locatie Stadhouderslaan, telefoon 733733 heeft dit weekeind EHBO-dlenst van vrijdagavond 18.00 uur tot maandag- ochtend acht uur. Voor een ambulan ce moet men beliep naar nummer 333300. VLAARDINGEN Jan Anderson zoekt toto's en voorwerpen van de vooroorlogse wan delsportvereniging "Flardinga", van de reservepolitie-orga- nisatie De Burger wacht, van de Geu- zenbeweging of van leden van de Ge uzen persoonlijk. Hij wil deze spullen lenen voor een ten toonstelling over de eerste verzetsgroep van Nederland, de Geuzen. Op 13 maart zal koningin Beatrix het Geu- zenmonument in Vlaardingen onthul len. Op 4 maart wil Jan Anderson In zijn streekmuseum de expositie ope nen. Al op 15 mei 1940 kwamen en kele Vlaardingers "tgïr bij elkaar In de 2e Maasboschstraat 3 (het woonhuis van Arij Kop) om de toestand te bespre ken en te zien wat zij konden doen te gen de Duitse be zetters. Omdat de groep al datzelfde jaar werd opgepakt en 15 van hen op 13 maart 1941 wer den gefusilleerd op de Waalsdorper- vlakte en 154 leden werden afgevoerd naar Buchenwafd is er weinig materiaal meer overgebleven. Tevens zoekt Jan Anderson naar de originele exempla ren van de illegale bladen De Geus van 1940 of Geu- zenberichten die al le twee vanaf 18 mei 1940 versche nen. Ook zoekt hij het jeugdboek Over de Watergeuzen, geschreven door Jan Kijne (één der Geuzen). Gaarne berichten aan het Streekmu seum Jan Ander son, Kethelweg 50 in Vlaardingen. Tel. 343843, tel. 358044 of tel. 344953.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2