Vandaag met: Eroscentrum Fxlm International Facelift Euromast r I laat Kritiek Gedetineerden Slechtste bajes? Bewaarders Fleurige bekkies Dircrlie Junkiebond Alles Anecdote ZATERDAG 5 FEBRUAR119S3 Massaal po titie-optre- den bij nat in dienders jar aan "een drugspand heet, coah hier in d( Rotterdn m- se Jnsrph- struat, kan volgens dt meeste eu perts nooit de remedit ijn ivaar door het harddrug probleem verdwijnt. "Hoe groot is het hard drugprobleem eigenlijk? En hoe groot is het aantal druggebruikers in gevange nissen? Verbijsterend is dat geen van de officiële instan ties op die twee vragen een concreet antwoord kan ge ven. Bob van Amerongen ant woordt op de eerste vraag namens de Federatie Instel lingen Alcohol en Drugs (FZA.): "De schattingen van het aantal gebruikers lopen uiteen van 12.000 tot 30.000." Op de andere vraag ant woordt de "Werkgroep Druggebruik en -Handel in de inrichtingen van het ge- vangeniswezen: "Twaalf percent gebruikt, dat waren 3080 gedetineerden in het jaar 1980." Advocaten, (ex-)gedeti- neerden, bewaarders en re- classeringsambtenaren zeg gen over dit laatste cijfer: "Belachelijk. Zeker 50 per-, cent, dus 12.500 van de 25.000 f gedetineerden, gebruikt bin- nen de gevangenismuren." En Sandra van Glnniken SWOAD. I Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Alcohol- en I Druggebruikers, weten: "Als we kijken wat het harddrug- 1 gebruik de maatschappij jaarlijks kost moeten we he- laas een slag in de lucht I slaan. Anderhalf miljard f gulden?" Daarentegen zijn bij de I SWOAD meer exacte cijfers bekend over het tabaksge- bruik in Nederland: we ge- ven daar 3,8 miljard gulden aan uit. Voor bet atcohotge- i bruik is dat cijfer ongeveer i 5,7 miljard gulden. In Rotterdam zijn er vol- I gens een ruwe schatting al- leen al tussen de 2000 tot j 3500 junks. fAdvocaat mr. Gerard de Jonge, voorzitter van de Coornhertliga, haalt fel uit naar de Nederlandse over heid: "Politiek Den Haag is grotendeels verantwoorde lijk voor een falend drugbe leid." Volgens hem zitten we in een vicieuze cirkel: „99% van de drugverslaafden i keert na verloop van tijd weer terug binnen de gevan genismuren." Justitie wil met ver scherpte controles en met harde hand het druggebruik in de gevangenissen tegen gaan, "Hartstikke fout." zegt Ge rard de Jonge. "Volkomen op het verkeerde spoor," I roept ook de Rotterdamse j Junkiebond. I De Jonge en de Junkie- t bond willen de criminele he- 1 roïne-cirkel op totaal aade- re wijze doorbreken dan I Justitie. Van onze verslaggevers JIM POSTMA cn LAURENS BORST IEDEREEN krijgt vroeger of later met het heroïneprobleem te maken. Althans met de crimina liteit er omheen. Te beginnen met de man of vrouw in de straat. Regelmatig schreeuwen die moord èh brand bij het kwijt raken van hun portemonnee of handtasje. Tot de verzekerings maatschappijen, de banken en de PTT toe, die jaarlijks honderden miljoenen guldens moeten uitke ren vanwege de vele diefstallen en inbraken die junks plegen en de cheques die ze vervalsen." Even haalt rr. Gerard de Jon ge, advocaat van het Rotterdam se Advocatcncoliectief aan de Noordsingel, diep adem. Dan concludeert hij: "We zitten dus met een gigantisch maatschap pelijk probleem. En grotendeels is politiek Den Haag daar ver antwoordelijk voor. Vanwaar toch die grote politie ke weerstanden over het heroïne probleem, kun je je afvragen. Het antwoord is simpel: zodra de politieke partijen de omvang van het drugs-probleem erkennen, er kennen ze daarmee het falen van het gevoerde drugbeleid, en dus hun eigen falen." Daarmee doelt mr. De Jonge, «Üe voorzitter is van de Coorn hertliga. een vereniging voor strafrechthervorming, ook op het pas uitgebrachte rapport van de Werkgroep Druggebruik en -Handel in de inrichtingen van het Gevangeniswezen. In dit overheidsrapport, uitge bracht op verzoek van de procu reurs-generaal, wordt een warm pleidooi gevoerd voor verscherp te drugcontroles in de gevange nissen. De werkgroep werd vorig jaar ingesteld omdat vanuit het ge- vangeniswezen verontrustende geluiden waren gehoord over de drug-problematiek in inrichtin gen. uit het onderzoek bleek dat in 1980 in Nederland 3080 van de 25000 gedetineerden hard- of softdrugs gebruikten. Dit komt 1 'Drugvrij maken van gevangenissen illusie' Bewaarder Dirk Plaïsier: ,De overheid zadelt je op met problemen waar je niet tegen opgewassen bent". neer op een percentage van 12 percent. Volgens (ex-(gedeti neerden. gevangenisbewaarders, reclasscringsambtenaren en ad vocaten is dit echter nog maar het topje van de ijsberg. Het per centage zou veel hoger liggen: 40-70 percent. Enkele dagen terug heeft de staatssecretaris van Justitie, mevrouw Korte - Van Hemel, be sloten dat het grondig visiteren van gevangenen die bezoek heb ben gehad toegestaan is. In de gevangenispraktijk houdt dit in dat de gedetineerde zich volledig moet ontkleden en zich een in spectie van de anus moet laten welgevallen. Mr. De Jonge heeft hier felle kritiek op: "Evenals uit de bezui nigingen op het gevangeniswe zen. blijkt hieruit dat de staats secretaris geen verstand van de materie heeft. Zij spant hiermee voor de zoveelste keer het paard achter de wagen. In het rapport wordt er van uitgegaan dat gevangenen of hun bezoekende familieleden de drugs meenemen. Maar voorbij wordt gegaan aan de vele andere kanalen waardoor drugs de ge vangenissen kunnen binnenko men. Er moet niet worden verge ten dat aan deze smokkel grof geld is te verdienen. Zonder een beschuldigende vinger naar wie ook te wijzen zeg ik: iedereen die direct met gedetineerden in contact komt is een potentiële koerier. En ieder een betekent: advocaten, bewaar ders, directieleden, maatschap pelijk werkers, reclasserings- ambtenaren, politiemensen van de narcoticabrigade en zelfs de dominee en de pastoor. Enkele weken terug is in Arn hem nog een 57-jarige bewaarder gearresteerd op verdenking van hasj-smokkci. Hiermee wil ik nog geen be paalde groep mensen beschuldi gen. maar wel de vraag stgllen: waarom zou een advocaat een beter mens zijn dan een bewaar der? Waarbij je die twee van mij mag verwisselen. En dan bevreemdt het mij dat zo'n rapport wordt opgemaakt door voornamelijk gevangenisdi recteuren, die aan deze feiten volkomen voorbij lopen. Wil je per se het druggebruik in gevan genissen terugdringen, dan moet je dus al die potentiëie koeriers visiteren. Dat betekent dus: ook de gevangenis-directeur en de pastoor in hun kont kijken. Het drugvrij maken van ge vangenissen is een utopie. Zoals het een utopie is dat je de Rotter damse Kruiskade of de Amster damse Zeedijk vrij van drugs zou kunnen maken. Maar het ergste is dat weer wordt voorbij gegaan aan het al lergrootste probleem: de heroïne verslaving cn de criminaliteit. Bekend is dat 99 percent van de drugverslaafden na hun ontslag uit de gevangenis vroeger of la ter daar weer terug keren. Een vicieuze cirkel dus. En die willen wij, als Coorn hertliga. proberen te doorbreken door onder medisch-sociaal toe zicht heroïne te verstrekken aan verslaafden. Niet om ze ver slaafd te houden of te maken, maar om ze uit de criminele sfeer te halen, zodat ze buiten de gevangenismuren kunnen blij ven. Daarmee zal meteen het grote cellentekort verdwijnen. De poli tie zal niet meer overwerkt ra ken en de verstoppingen in de rechtelijke macht zuilen worden opgelost." Hoe makkelijk het is drugs binnen Huizen van Bewaring en gevangenissen tt smokkelen we ten Frans <30» cn Pr'.zï i2?i uit :v --SS Mr. Gerard de Jonge: ,JDan moeten ze de gevangenisdi recteur en dc pater mk visi teren...". eigen ervaring. "In het Rotter damse Huis van Bewaring bij voorbeeld." zeggen deze ex-gede tineerden. "is volop dope te krij gen. Bijna de helft van alle hasj- en heroïnegebruikers die daar .voor kortere of langere tijd zit ten komt meestal aan z'n porties. Dit gaat via het smokkelen in kleding bij binnenkomst, smok kelen via bezoek en iets regelen met een bewaarder die plat te maken is omkoopbaar dus. Een niet onaanzienlijk deel van die drugs komt inderdaad via gevangenispersoneel binnen. Sommige bewaarders houden er een dubbel salaris aan over. Bij ons is bekend we weten het uit brieven en giro-overschrijvingen die we hebben gezien dat er bedragen zijn overgemaakt op de bank- en girorekeningen van bewaarders. Soms worden er ook wel eens bewaarders betrapt. Dat lees je niet in dc krant, maar je hoort het later wel van andere gedeti neerden. Niemand hoeft daar wakker van te liggen, want ze deen ons een dienst cn er is ai zoveel corruptie. Dus waarom niet bij bewaarders?" Frans en Peter zijn zelf ver slaafd aan heromc. Frans al veertien jaar cn Peter twaalf. Als gevolg van hun verslaving hebben ze allebei herhaaldelijk moeten zitten, Frans is pas vrij. Peter moet binnenkort weer een paar maanden opknappen. De twee kennen het Rotterdamse Huis van Bewaring dan ook van binnen en buiten. Volgens Peter en Frans is ze ker de helft, maar waarschijnlijk zeventig percent van de 220 Rot terdamse gedetineerden door drugs (handel) in de gevangenis gekomen. Het merendeel, zeggen zij, is verslaafd aan heroïne. „De Noordsingel is een van de slechtste bajessen van Neder land", zegt Frans. „Er wordt daar nauwelijks met je versla ving rekening gehouden. In dc Bijlmer, waar ik zeventien maanden zat, kreeg ik anderhalf jaar lang iedere dag tien metha- dontabietten. Op die manier kon je als verslaafde nog redelijk functioneren." „Hier in Rotterdam moet je binnen een week afkicken. En als je buiten bent begin je weer van voren af aan..." ..Als gevolg van dat afkicken kreeg ik depressies, huilbuien en Schreeuwde ik de hele boel bij mekaar. Dan brachten ze me paar een isoleercel en bonden me vast op een bed. 'De fiets' noe men ze dat." „Ik moest daar twee dagen on blijven liggen. Dat was een kwel ling en een vernedering. Pissen cn poepen deed je in je broek. En terwijl je op die fiets lag spoten ze je met water schoon. Schreeuwde je te hard, dan scho ven ze je een plastic emmer over je kop. Hoorde niemand je meer..." De bewaarders zelf. die door de jongste bezuinigingsplannen van justitie weer in een verdom hoekje zijn gekomen, klagen steen en been over de erbarme lijke toestanden waarin zij moe ten werken. Dirk Plaïsier, bewaarder van het Rotterdamse Huis van Bewa ring: „Ach cr zijn zoveel geruch ten over ons in omloop, maar die moeten ze eerst maar hard ma ken. Wc zijn wel gewend om voor zondebok te worden uitgemaakt. Verslaafden bedriegen, liegen en manipuleren alles bij elkaar om maar aan drugs te komen". „Waar het om gaal is dat de overheid ons opzadelt met pro blemen waar we niet tegen opge wassen zijn. De mcesten van ons hebben een zogenaamde 'Drugs- Nico Adriaans van dc Rotter damse Junkiebond: „Vrije methadone er strekking is de beste oplossing. We willen uit de criminele sfeer". cursor" eevolgd, maar dat is niet meer dan "en Eerste Hulp bij Ongelukken." „Inderdaad is het druggebruik onder de gedetineerden schrik barend groot De grote vraag is: hoe komt het binnen? Ons is be kend dat bij omhelzingen de ge detineerden drugs krijgen van bezoekers. Die worden dan over gebracht via een zoen, waarbij soms de drugs, verpakt in con dooms. worden doorgeslikt Als je dat allemaal wil tegengaan moet je echt onmenselijk wor den. En dat betekent: geen licha melijk contact meer tussen gede tineerden en bezoekers." „Meestal zie je later dat ze drugs hebben gebruikt. Dan krij gen ze van die fleurige bekkies en staren ze duf en dromerig uit hun ogen. „Heb je weer gebruikt joh?", vraag je dan streng. En mei een zachte glimlach beken nen ze soms eerlijk." „Als bewaarder ben je emotio neel bij die jongere druggebrui kers betrokken. Je wordt er zelf depressief van als je ze steeds weer naar die gevangenis ziet te rugkeren." „In de nacht zou je hier een medisch verpleegkundige willen hebben. Want met sommige zwa re druggebruikers weet je cent geen raad. zo gaan ze tekeer. Laatst had ik er een die z'n hart zo'n tien centimeter in z'n borst omhoog sprong. Dan schrik je je als bewaarder rot. Andere keren word je weer geconfronteerd met agressieve verslaafden cn dreigt de boel te escaleren. Op die mo menen denk je: geef mijn portie maar aan Fikkie,..." Namens de directie van het Rotterdamse Huis van Bewaring zegt adjunct-directeur Maarten Beukers: „Wij willen zoveel mo gelijk de ihard-idrugs-handel hier bestrijden om dealers uit te schakelen Het zijn deze dealers die zich een machtspositie ver werven binnen de muren en dat kan leiden tot allerlei onverkwik kelijke zaken als chantage, af persing en verstoringen in de verhoudingen tussen de gedeti neerden onderling". „Nog kwalijker is dat de dea lers mensen die nog nooit ge bruikt hebben ook aan drugs hei pen cn daardoor nieuwe ver slaafden kunnen kweken. Door die drughandel binnen het Huis van Bewaring krijg je een wer vende werking, waardoor het aantal gebruikers nog sneller stijgt dan nu het geval is." „Via een inrichtingsarts krij gen verslaafden thans voor een of twee weken methadon voorge schreven. Daarna moeten ze af kicken. Twee mensen van het C.A.D. (Consultatiebureau Alco hol en Drugs) spelen in de bege leiding van de verslaafden een belangrijke rol via groepsge sprekken." „Momenteel hebben wc niette min nog een onvoldoende greep op de omvang van het drugpro bleem hier. Daarom zouden we graag bij de binnenkomst van dc gedetineerden hulpverleners en bewaarders willen betrekken, die vaststellen hoe groot hun drug probleem is. Een psycholoog kan daarbij van belang zijn." Nico Adriaans van de Rotter- 0 -nse Junkiebond: „het ver- 1 ht laten afkicken van gedeti- nc-rden heeft geen enkele zin. Later vallen ze toch weer alle maal terug. Wij pleiten voor een methadon-onderhoudsdosis bin nen de gevangenismuren, net als daarbuiten. Alleen dan kan een junk een menswaardig bestaan leiden, buiten de criminele sfeer". Net als bij alcoholverslaving is het hij heroïneverslaving de junk zelf die moet zeggen: „Ik stop er mee". Natuurlijk mag hij wel een zetje in de goede richting krijgen, via een huisarts bijvoor beeld. Maar al dat gedwongen afkicken jaagt hem precies in te genovergestelde richting en dan gaat het van kwaad tot erger." „Wat dat betreft is die fraaie Opiumwet, die koste wat het kost gehandhaafd moet worden, erger dan de kwaal die verslaving heet. Wat wij willen is: niet meer afhankelijk zijn van de zwarte markt, de dealer." „D*r is haast niets dat je een bajes niet kan binnenkrijgen, be halve dan een tractor", zegt ex- gedetineerde en thans Nieuwe Revue-verslaggever Peter Post laconiek. „En wat zc ook probe ren om de drugsmokkel tegen te gaan, er blijven altijd kanalen open. Het enige dat ze ermee be reiken is dat de verslaafde-gede tineerde. die binnen die muren in een enorm spanningsveld ver keert, stukken agressiever wordt." „Niet alleen dat. maar de prij zen van het schaarse druggoed worden dan nog verJ - opgedre ven. Nu ai wordt binnen de ge- angenismuren 1200 gulden voor een gram heroïne betaald. Bui ten kost dat zo'n driehonderd piek. En voor een stukje dat in de buitenwereld een paar tientjes kost, betaal je in het Huis van Bewaring 100 tot 150 gulden. Daardoor gaan sommige gedeti neerden rijke- naar buiten dan zc binnen zijn gekomen." „Er is ook sprake van een ge weldige ruilhandel. Dure siera den worden verkwanseld voor een paar korrels heroine of co caïne. vaak van slechte kwali teit." „Bij het schaarser worden van de produkten als gevolg van ver scherpte contr tes zuilen be waarders dus eerder geneigd zijn om te gaan dealen. De ban del wordt dan immers lucratie ver." „Daarom is de beste oplossing gratis melhadonverstrekking, omdat je dan alle zwarte handel uitsluit" Post: „Een tijd terug zat ik in Norgerhavcn bij Vcenhuizen. Wc hadden daar een prima sfeer omdat er veel mogelijk was. Op Nieuwjaarsavond haaiden een paar jongens ccn geintje uit". „Ze stopten in het pakje Marl- boro-sigarctten van de pastoor een paar jointjes. Dus tussen de tabak deden zc wat hasj." „evenlater pakte die pastoor van een bureau zijn pakje Marl boro en bood vervolgens wat si garetten aan de gevangeniadi- rcc*cur en maatschappelijk wer kers aan." „Ook dc pastoor stak er een op." „De gevangenisdirecteur riep na het aansteken van zijn sigaret verontwaardigd uit: „Maar me neer pastoor wat rookt u nu?". ..En dc pastoor antwoordde blozend: „Goh. ik wist niet. dat het zo lekker was...".

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1