mEMEKBI 'PI»! ISWMËffiBQNW0@R6RMI§PQSiï£R,28*35! ter meulen Aardbeving' stelde niet weel voor Kabinet wil korter werlcen afdwingen Drie SFeyenoorders in «leng Oranje Intercity treinen weer moderner E 'rie doden bij steekpartijen CDA-FRACTIEVOORZITTER DE VRIES: 'Met extra snoeien bij tegenvallers' Lubbers: Kinderbijslag buitenlanders korten Partijraad CDA wil bijstand in tact laten 250 OM. 2 KILO Prof. Bastiaans kan doorgaan HHS Plofkraak met teveel springstof amrr Echlpaar dood M AL ONZE FILIALEN Douane haalt drugskoerier uit trein Arrestatie na moord op actrice Van onze sociaal-economische redactie ROTTERDAM Het vandalisme in treinen en op stations is de afgelopen drie jaar met zeven percent afgenomen. Dat cijfer steekt gunstig af bij het landelijke cijfer voor vernielingen, dat vol gens het Centraal Bureau voor de Statistiek in dezelfde drie jaar met 25 percent is toegenomen. Bij aankoop van 3 kleurenfilms Fuji, Kodak, Agfa of Dixons, geldig t/m zaterdag 12 februari. Dixons Vlaardingen Liesveld 10 Hoogvliet Binnenban 56 Ridderkerk Geertaan I Rotterdam Keizcrswaard 11, Bojcründsclaan 202B (Naast Kreymborg) Lijnbaan 79a. W C Zuidpletn hg 622 Schiedam Hoogstraat 29 Reforma Honing. 6 Stuk Paimoiive zeep. van 4,25 voor Head Shoulders. binnenland 3 MAANDAG7 FEBRUARI IMS NS ikrif.gt meer greep op treinvandalisme Toch heeft de NS nog grote zorgen over vernielingen door bepaalde groepen voetbalsup porters en jongeren, die vooral op- weekeindavonden na dan cing- of discobezoek agressief zijn tegen personeel en mate riaal. Van de geregistreerde vernielingen is 35 percent het gevolg van het optreden van deze jongeren. Aan gebouwen werd in 1982 voor totaa! 2 mil- joen gulden vernield. Dit staat in het vandaag ver schenen jaarverslag van de Nederlandse Spoorwegen. Vol gens de NS werpt de huidige aanpak van het „voetbalvanda lisme" een nauwe samen werking tussen NS, plaatselij ke politie, vervoersbedrijven en supportersclubs „de best mogelijke vruchten af." De vernielingen kunnen nog steeds niet worden voorkomen, maar de daders worden in toe nemende mate achterhaald. Uit het jaarverslag blijkt ook dat het aantal treinreizi- NIJMEGEN - In het Nij meegse Radboudziekenhuis zijn gisteren de heer en me vrouw P, van Brakel beiden 68 uit Herpen overleden na een botsing in Reek met een auto, die door een 67-jarige vrouw bestuurd werd. Het echtpaar had geen voorrang verleend. gers in 1982 ongeveer twee per cent is gestegen. De opbrengst, waarvoor het toegenomen aantal reizigers heeft gezorgd, heeft echter daarmee geen gelijke tred ge houden. De stijging komt voor namelijk voort uit de groei van het aantal abonnement houders, die per kilometer aanzienlijk minder betalen dan de kopers van een los kaartje. De Spoorwegen, die voor 1982 een record-tekort boeken van ƒ106 miljoen (tegen 30 miljoen in 1981) zijn nog steed3 bijzonder populair bij die abonnementhouders. Dit aantal reizigers is het vorig jaar met 10 percent tot 734.000 personen gestegen. De ontvangsten uit het reizi gers vervoer stegen voor NS tot 995 miljoen gulden tegen ƒ927 miljoen in 1981. Dat Is een stij ging van 7,3 percent, hetzelfde percentage als waarmee de ta rieven zijn verhoogd. De uitga ven van NS bedroegen ruim 2,5 miljard gulden. De grootste klantenbinder voor de NS blijft de vastrechtkaart: er waren er vorig jaar 330.000 in omloop. Het aantal doden op overwe gen is vorig jaar gestegen, zo valt ook te lezen uit de jaarcij fers: 67 slachtoffers (waarbij inbegrepen zelfmoorden) vie len er toen tegen 51 het jaar daarvoor. De meeste doden vielen bij overwegen met auto matische knipperlichtinstalla ties. Music Hall is de naam van een van de vijf Songfestivaldeelnemers op 23 februa ri in het Haagse Congresgebouw. Het zes tal, dat strijdt om uitzending Tiaar het Eurovisiesongfestival in Munchen op 23 april, wordt artistiek begeleid door Peter Koeleivijn. Als producent en liedjes schrijver leverde de popveteraan de groep dc liedjes "Voulez vous danser" en "Stop the show", twee num ,-s die ge heel aansluiten bij het revi achtige ima go van het sextet. Music Halt bestaat uit (van links naar rechts boven) Maureen Makcna, Frank Biezen en Cecilia de la Rie plus van links naar rechts beneden) Lia Syberdeb, Alfred Martens en Shirley- Jane Mercier. Presentator van de natio nale finale in Den Haag is Ivo Niehe. Crote pot Wil de bloemen honing inh 450 ar van 3,50 voor Anti-roos shampoo met gratis kam Van 4,75 voor mm KOOL 59 OEGSTGEEST Prof. dr J. Bas- tiaens kan zijn werk ten behoeve van oorlogsslachtoffers in de Jelgersmakli- mek m Oegstgeest voortzetten op de door hem geeiste manier. Met deze beslissing van het ministerie van Welzijn, Volks gezondheid en Cul tuur (WVC) is een einde gekomen aan een conflict tussen de hoogleraar en de besturen, die de kliniek beheren over de plaats waar Bastiaans zijn werk zou voortzetten. De hoogleraar wei gerde het aanbod om met zijn patiën ten te gaan werken in de nieuwbouw van de Jelgersma- kliniek, die hij on geschikt vindt. Hij meende alleen met zijn werk te kunnen doorgaan in een gedeelte var ie oude kliniek, waar vooral patiënten met concentratie- kampsymdromen zich veiliger voelen. EINDHOVEN Twee kleine aard- bevinkjes, die en kele seconden duurden, maar geen schade aan richtten hebben de telefoons van de politiebureau's in Eindhoven. Waalre en omgeving zater dagmorgen rood gloeiend doen staan. Tientallen veront ruste inwoners meldden de politie, dat ze een romme lend geluid hadden gehoord, anderen spraken van lichte knallen. Ook personeel van het politiebureau in Waalre nam een van de schokjes duidelijk waar. 'Het v/as of boven ons hoofd een zware kast werd ver plaatst. alles trilde een beetje', aldus een wachtmeester in Waalre. Volgens het KNMI in De Bilt ging het om twee onbeteke nende aardschok- jes, die geen enke le aanleiding tot verontrusting hoef den te geven. De laatste lichte aardbeving in Ne derland deed zich mei vorig jaar voor in Limburg en het grensgebied van Belgie en Duits land. Ook deze aardbeving richtte geen schade aan. De lichte aardbe vingen houden vol gens het KNMI ver band met het breukpatroon in grondlagen. HILVERSUM Het kabinet-Lub- bers zal desnoods arbeidstijdverkor ting gaan afdwin gen als werkgevers en werknemers het vrijwillig met eens worden over korter werken. Minister De Koning (Sociale Zaken) zei dat van morgen voor de NCRV-radio. Vast staat nu at dal in zes bedrijfstak ken en twee bedrij ven, waaronder de bouw (250.000 werknemers) de prijscompensatie wordt uitbetaald in piaats van arbeids tijdverkorting. Het gaat om in totaal ruim 340.000 werk nemers. Minister De Koning is erg pessimistisch over de CAO-onderhan- delingen. Hij vreest dat er van arbeids tijdverkorting erg weinig terecht komt. De Koning dreigt dan ook met een loonmaatregel. 6E1ÜIB VI* 7 FEBit T/M S F£BR. ZEIST Ajax en FC Utrecht zijn, ieder met vier man, het sterkst verte genwoordigd in de selectie van Jong Oranje. KNVB- coach Rob Baan heeft achttien spe lers opgeroepen voor een trainings dag te Zeist ter voorbereiding op de wedstrijd tegen Jong Spanje op 16 februari m Utrecht. De achttien man zijn: Jan-Wiliem van Ede, Gert Kruys, Jan Wouters en Herman Verrips (FC Utrecht), Ruud Gullit, Mario Been en André Hoekstra (Feyenoord), Frank Rijkaard, Marco van Basten, Wim Kieft en John van 't Schip (Ajax). Danny Blind (Sparta), Re ne Maessen (Fortu- na Sittard), René Roord (FC Twente), Erwin en Ronald Koeman (FC Gro ningen), 8erry van Aerie (PSV) en Sjaak Storm (Ex celsior). ROTTERDAM Het mate riaal voor de Intercitytreinen op de lijn Rotterdam-Den Haag-Amsterdam zal in de loop van dit jaar worden ver nieuwd. De aflevering van 40 electrischc driewagenstellen, bestemd voor deze lijn, zal in het najaar van 1983 beginnen. De aflevering van 15 electri schc driewagenstellen van het type „Sprinter" zal deze zomer zijn voltooid. Begin 1984 zal het totale „Sprinterpark" bestaan uit 30 twee- en b driewagenstellen. De tweewagenstellen zuilen worden ingezet op de Zocter- meerlijn en de Hofpleinlijn (tussen Rotterdam en Den Haag), de driewagenstellen gaan stoptreindiensten in de gehele Randstad verzorgen. Voor het goederenvervoer is toestemming gevraagd om 50 nieuwe Diesel-electrtsche lo comotieven aan te schaffen bij de Westduitse firma Brown- Boveri/MAK. Deze firma is bereid tot vol ledige compensatie van de or der, wat voor de werkgelegen heid in ons land van groot be lang is. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Steekpar tijen hebben dit weekeinde het leven gekost aan drie jonge mensen. In een bar in Vlissm- gen liep zaterdagochtend de ARNHEM - Ruim tachtig balletjes cocaïne kwamen za terdagmiddag tevoorschijn uit het lichaam van een 21-jarige Colombiaan, die de Koninkijke Marechausse eerder die dag op het station van Arnhem had aangehouden. De man zat in de internationale trein uit West-Duitsiand en was op weg naar Amsterdam. Nadat de Koninklijke Mare chaussee hem uit de trein had gehaald en garresteerd op ver denking van overtreding van de opiumwet, bekende de Zuid amerikaan als koerier van co caïne te zijn ingehuurd. 21-jarige A. B. een messteek in de hartstreek op. De zwaarge wonde man werd door een ca fébezoeker naar een ziekenhuis gebracht, waar hij bij aan komst overleed. De politie heeft in verband met de steek partij twee Vlissingse jongens van 10 en 21 jaar aangehouden. In Heerlen kostte een ver meende verkeersovertreding de 19-jarlge R. Gake uit "net Westduitse Erfstadt het leven. Nadat de jonge Duitser in de nacht van zaterdag op zondag de overtreding begaan zou hebben, bracht een andere ver keersdeelnemer hem de dode lijke messteken toe. Kort na de steekpartij hield de politie de 30-jarige R. S. uit Heerlen in zijn woning aan. De man wordt er van verdacht de mes steken te hebben toegebracht. In dezelfde nacht kwam de 20-jarige Rachaei van der Zee in haar woning in Amsterdam door messteken om het leven. De dader, de 26-jarige S. G. FC meldde zich na het misdrijf zelf bij de politie. Volgens de politie is een hoog oplopende ruzie de oorzaak van het dra ma. (Van een onzer verslaggevers) DRONTEN Bij een plofkraak van de nacht kluis van de Rabobank in Dronten is vanmor gen vroeg zoveel springstof gebruikt dat er stukken steen uit de gevel werden geslagen. De daders schrokken zelf zó van de knal, dat ze hoewel het cilin- derslot van de kluis ver nield werd waar schijnlijk niets konden meenemen. De Rabobank staat in het centrum van Dron ten. Veel omwonenden schrokken door de knal wakker. AMSTERDAM In het Griekse Argos is de Amster dammer J. B. van W. (20) ge arresteerd, die ervan wordt verdacht op 15 december vorig jaar in een woning te Amster dam de actrice Elisabeth Jane Zeldman (38) uit Philadelphia te hebben gewurgd. Het lijk van de actrice wed na een week gevonden. De politie zocht de bewoner van het huis, die zich Hans de Ruiter noemde. Die valse naam had Van V*. aangeno men, nadat tn februari vo rig jaar wis ontsnapt uit e Utrechtse Van der Hoevcnkli- niek. De verdachte was ter be schikking van de regering ge steld. ondermeer wegens ver krachting. Hij werd in de kli niek behandeld. Nadat Van W.'s ware Identi teit was vastgesteld verspreid de de politie vla Interpol een verzoek om arrestatie. In Ar gos liep hij tegen de lamp. Hij zal tezijnertijd worden uitgele verd. (Van onze parlements redactie) EDE Het kabinet-Lub- bers moet nieuwe aardgas- en belastingtegenvallers niet op vangen met extra bezuinigin gen. "Voor 1983 zijn de boeken gesloten" zei CDA-fractieiei- der De Vries zaterdag tijdens de partijraad van de christen democraten. "Op zulke tegen vallers reageren met nieuwe bezuinigingen, betekent het gevaar van de neerwaartse spiraal versterken." Volgens Dc Vries moet de overheid de bestedingen op een verantwoord niveau handhaven, met het oog op het behoud van werkgelegen heid- "Zelfs ais dit ten koste gaat van het terugdringen van het financieringstekort." De CDA-voor man riep het ka binet en coalitiepartner WD op aan dit beleid mee te wer ken. "Waar nodig zal de frac tie niet aarzelen bij te stu ren," waarschuwde hij. WD-fractieleider Ed Nij- peis daarentegen vindt dat aan extra bezuinigen voor het opvangen van nieuwe tegen vallers niet valt te ontkomen. Nijpels zei dat zaterdag op een bijeenkomst ter gelegen heid van het 35-jarig bestaan van de WD in Breda. Nijpels wil vasthouden aan afspraken in het regeerak koord, dat tegenvallers wor den opgevangen door ombui gingen. Die zijn in de voor- (Van onze parlenientsredactie) EDE Premier Lubbers wil de verlaging van de kin derbijslag voor kinderen die in het buitenland verblijven doordrukken tegen de wil van een Kamermeerderheid in. Lubbers zei zaterdag tijdens de CDA-partljraad in Ede dat deze maatregel, "hoe pijnlijk ook", absoluut noodzakeljk is en dus maar door de CDA- fractie geaccepteerd moet worden. CDA en PvdA wijzen het voorstel af, omdat het discri minerend is voor buitenlan ders die in Nederland wel de volle belastingen en sociale premies betalen. Dan hebben zij ook recht op volledige kin derbijslag, vindt men. Lubbers wil met de korting dit jaar 50 miljoen besparen, oplopend tot 150 miljoen gul den in 1986. Met dit geld kan het onderwijs aan minderhe den worden veiliggesteld, al dus de premier. "Een on eigenlijk argument." wilde een prominent CDA-fractielld zaterdag wel kwijt. "Veel Ka merleden voelen zich gepakt, omdat Lubbers via de partij raad probeert een omstreden bezuinigingsmaatregel door de strot van de fractie te du wen." Lubbers zei in zijn toespraak tot de partijraad ook dat een sociaal beleid niet pee defini tie een beleid is dat meer geld uitgeeft. Als voorbeeld noem de hij het RSV-concem waar te lang geld ln is gepompt en waar het wegschuiven van de problemen asociaal geworden is. De bezuinigingsmaatrege len zijn volgens Lubbers pijn lijk. "Maar er moet toch rond te komen zijn met wat we hadden in 1973 Dat geldt ook voor de overheid. Daar om moet het aantal ambten aren met twee percent per jaar terug," zei de minister president. "Kil boekhouden? Daarna za! het beter zijn dan ervoor. Da's de afweging.". jaarsnota niet te vermijden, aldus Nijpels. Nijpels zei niet de indruk te hebben dat CDA en WD op dit punt zullen bot sen. De Vries echter zei op de CDA-partijraad: "Grote delen van de samenleving ervaren inmiddels aan den lijve hoe hard de maatregelen voor 1983 uitwerken. Het is niet verwonderlijk als dan de ban ge vraag wordt gesteld of straks bij de Voorjaarsnota weer een nieuwe bczuini- gingsgolf over onze hoofden zal spelen. Voor mij is dat ze ker geen automatisme." Premier Lubbers en minis ter Ruding (Financier;) rea geerden zaterdag desge vraagd niet afwijzc.d op de verlangens van De Vries. Ook de premier vindt dat de over heid niet altijd op tegenval lende inkomsten hoeft te rea geren met nog forsere be snoeiingen. Maar Ruding liet er geen twijfel over bestaan dat het nog veel te vroeg is om de boeken voor dit jaar nu al te sluiten. "Het regeerak koord spreekt over het finan cieringstekort duidelijke taal." De Vries zei verder dat het kabinet zich internationaal sterk moet maken voor een krachtsinspanning om de eco nomie uit het slop te halen. Deze suggestie voor een extra 'geld-injectie' werd vorige week ook gedaan door de Europese vakbeweging en toen door de regering afgewe zen. "Op dit punt kan het daadkrachtig kabinet van on ze premier Lubbers wel een aansporing gebruiken," con stateerde de CDA-fraetielei- der. Hij toonde zich bezorgd dat dc onderhandelingen over het inleveren van de prijscom pensatie in ruil voor werk zo slecht verlopen. De Vries waarschuwde dat de koppe ling tussen lonen en uitkerin gen in gevaar komt ais werk gevers en werknemers geen zaken doen. "Ik roep hen op te bewijzen dat werk boven in komen gaat, zelfs al3 de rela tie tussen inleveren en nieuwe banen niet direct zichtbaar kan worden gemaakt." (Van onze parlementsrcdactie) EDE De bijstandsuitke ring moet in de toekomst bij voorkeur gekoppeld blijven aan het minimumloon. En een herziening van het stelsel van sociale zekerheid mag niet dienen om op verhulde wijze bezuinigingen door te voeren, maar alleen om on volkomenheden te corrigeren. Op deze wijze scherpte de partijraad van het CDA zater dag in Ede een nota over de toekomst van de sociale ze kerheid aan. In de oorspron kelijke tekst van het partijbe stuur werd nog gesproken over een bijstandsuitkering los van het minimumloon, "afgestemd op de minimale kosten van bestaan in onze samenleving". De partijraad sprak uit dal voor de hoogte van de bij standsuitkering "gedacht wordt aan het minimumni veau van de volksverzeke ring." Voorzichtigheidshalve wordt ook gepleit voor een studie die een beter inzicht moet verschaffen in de hoog te van dit sociaal bestaansmi nimum. Hiermee is een ont koppeling niet volledig uitge sloten, in het geval dat de stu die uitwijst dat het best wat minder kan. De hele zaterdag was inge- rimd voor een discussie over de toekomst van het stelsel van de sociale zekerheid. De partijraad gaf uiteindelijk Kamerleden en bewindsleden van het CDA de opdracht een eerder gepubliceerde nota van het wetenschappelijk bu reau als uitgangspunt te ne men bij stelselwijzigingen. In dit rapport wordt in bedekte termen gekozen voor een systeem dat sterk rekening houdt met zelfstan dige uitkeringsrechten van mannen en vrouwen, het zo genaamde vangnet-systeem: Men krijgt een lage uitkering en heeft de mogelijkheid zich vrijwillig bij te verzekeren. De discussiedag had vol gens veel afgevaardigden "iets van een gokmachine", omdat noch de kosten van de voorgestelde maatregelen, noch de bijbehorende uitke ringshoogten zijn berekend. "We weten niet eens waar over we praten," merkte een partijraad-ganger op. Niettemin werd de nota, verpakt in een voorstel van het partijbestuur, met 68 te gen 5 stemmen aangenomen. Het merendeel van de 700 af gevaardigden had inmiddels de papier-winkel in de verga derzaal voor de bar verruild.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1