BRONZEN FIEN VOOR PIEN Haaranalyse duidt op gif in Dordrecht Loodsen: 'Duidelijkheid' Per gezin niet meer dan f 125 betalen Russen U p varen I otterdamse haven voorbij 'Ik roofde uit snoepzucht' vanaaag me t s Ccun u ~V V ill V' ei o» i..» j e*. 'oii i ei et ei S u *Lu£ goea L x «L Cj o lj j. II fe s$ Justitie onder vraagt schietgrage agenten 'WM SI»® ÉT,- m m m pi m S3 Aisiiiit Van onze verslaggever BAS de JONG ROTTERDAM De files bij de Van Brienenoord- brug zullen nog jarenlang blijven. Rotterdam kan de verbreding van de brug vergeten. Hoewel vorig jaar minister Zeevalking nog 250 miljoen gulden reserveer de voor twee extra rijstroken, komt dit bedrag nergens meer voor in het nieuwe financieringsplan dat tot 1987 geldt. Brugverbreding zal niet eerder aan de orde ko men dan in 1990. Tot die tijd kunnen de automobilisten in de spits bij de Van Brienenoord hun lol op. Plannen Het oefen- rondje voor wielrenners blijft nog ja renlang in tact. l «tóffSffe WÊS0&1& WmMÊÊëï *7)1 Een bronzen Fien van Bep en een kusje van Gerard voor Jasperina. (Foto: Niels van der Hoeven). Marine-order l-f* i o-v f 'f C'5 th VA te $f M li ¥3 tó 11 0 rV^C^r^vW^"' Brugverbreding is van de baan Verkeerswethouder J. Laan van Rotterdam zegt dat hij niet wakker ligt van deze ont- een spoortunnel of spoorbrug,' is het voorlopige oordeel van de verkeersspecialist in de wikkeling. „Het geld dat voor' Tweede Kamer voor de PvdA, die brug beschikbaar is, zou den we liever hebben gebruikt voor een versnelde bouw van P. Castricum. „Rotterdam en Rijnmond hebben aan het mi nisterie gevraagd om nut en noodzaak van een bredere Erienenoordbrug toe te lichten. Dat wachten we dus eerst maar af." Directeur van de Verkeers dienst Rotterdam, ir. C. de Wijs meent dat de plannen voor de verbreding van de brug beslist niet in de ijskast zijn gezet. In maart verwacht hij de eerste bespreking op het ministerie over de toekomst van de Van Brienenoordbrug. Het optimisme van De Wijs spoort niet met de negatieve geluiden van Verkeer en Wa terstaat. Dit jaar is ongeveer 464 miljoen voor nieuwbouw aan wegen uitgetrokken. Voor dat bedrag kan men hooguit het huidige bouwprogramma aanpakken en afwerken. De verwachting is dat gezien de bezuinigingsdrift in de komende jaren niet veel meer beschikbaar komt. "In dat ka der past dan zeker geen aan passing van de Van Briene noordbrug", aldus eer. hoofd ambtenaar van het ministerie. De discussie over de verbre ding van de Van Brienenoord brug is al jaren oud. Van meet af aan bleek de brug een te ge ringe capaciteit te hebben voor het doorgaand verkeer, het fo rensenverkeer en het stadsver- keer. De brug trok niet alleen verkeer aan, maar bundelde alle ongelijksoortige stromen tot één geheel, terwijl een aparte stadsstrook al verlich ting had kunnen brengen. Om een andere aanpak te be vorderen werden er plannen ontwikkeld voor de Alexander- tunnel, naast de Van Brienen oord. Rotterdam wilde dit wel, mrar eiste tegelijk een afzien van de verbreding van de W////S', W/r//''" 'wfr. brug. In de loop van de jaren ze ventig is de rijksoverheid te ruggekropen van het tunnel plan. Men ging alle aandacht richten op de brugverbreding. Eerst waren het vier stroken (plan Westerterp uit 1976) la ter zes stroken door een aan bouw in westelijke richting (plan Zeevalking 1982) 200 miljoen. Zeevalking komt ook de eer toe dit plan weer te heb ben uitgekleed tot uiteindelijk twee rijstroken. Roltrappen en windscher men voor fietsers werden ge schrapt, het kunstwerk ver dween van het programma en wethouder Laan kreeg te ma ken met een tot op het bot af gekloven plan. Ook dat maakt nu geen kans meer op snelle verwezenlijking. (Van onze kunstredac tie) ROTTERDAM In aanwezigheid van tal van ras-Rotterdamse coryfeeën als Coen Mou- lijn, Lee Towers, Wim Koopmans, Bob Janse en Jan Teulings werd gisteravond met de aan bieding van een bronzen Fien een beeldje van Fien de la Mar door de Bentveldse "artiesten"- beeldhouwster Bep Sturm van den Bergh door Gerard Cox aan Jasperina ("Pien") de Jong in het Luxor Thea ter de eerste Rotter damse voorstelling van de musical "Fien" be klonken. De honderdenvijfde in totaal de honderdste werd eind vorige maand in Apeldoorn gevierd en het begin van een reeks voorstellingen tot en met zondag 27 fe bruari. De publieke belang stelling voor "Fien" een musical over het le ven en de carrière van de in Rotterdam gebo ren "legendarische" ac trice Fien de la Mar, door Eric Herfst, Ivo de Wijs en Joop Stokker- mans met Jasperina de Jong. Gerard Cox. Rients Gratama, Willy van Hecsvelde, Reina Boelens en Loeki Knol in de belangrijkste rol len is inmiddels zo groot gebleken dat de toernee door Nederland en Vlaanderen tot eind 1983 is verlengd. Vanavond MSV-debat in Kamer - f ff f WOENSDAG 9 FEBRUAR119«3 i DORDRECHT Haarana- lyses van bewoners van de Dordtse gifwijk Merwedepol- der hebben een verhoogde con centratie van zware metalen als nikkel, arseen, cadmium en lood aangetoond. Daarnaast is de mineralen- huishouding in het lichaam bij slechts twee van de 91 onder zochte gifwijkbewoners in or de. Bij de anderen was deze min of meerdere maten ver stoord. Dit heeft de Vereniging Ac tiecomité Vervuiling Merwede- polder (VAM) gisteren bekend gemaakt. De onderzoeksresul taten zijn afgelopen vrijdag door de direkteur van de Ne- ROTTERDAM De Rotter damse havenloodsen en de rijksloodsen willen zo snel mo gelijk "complete duidelijk heid" over hun positie. Zij heb ben hierop gisteren aange drongen bij de Tweede Kamer commissie voor Verkeer en Waterstaat. Er bestaan plan nen voor het laten samengaan van de loodsdiensten in het Rijnmondgebied. Deze voorstellen zijn opge steld. zonder dat de loodsen er zelf bij betrokken zijn geweest. Volledige integratie noemen de Rotterdamse loodsen onaan vaardbaar. Onder heel strikte voorwaarden willen de rijks- loodsen er echter wel mee ak koord gaan. derlandse vestiging van het Amerikaanse laboratorium Mineralab, H. van Delft, aan de betrokken bewoners meege deeld. Van Delft wil zelf niet over de onderzoekresultaten praten. Komende week bespreekt hij de uitkomsten van de Dordtse haaranalyses met Amerikaan se specialisten. „Volgens Van Delft," aldus VAVM-voorzitter H. J. C. Ver meer, „zou de norm voor zwa re metalen bij de helft van het aantal onderzochte personen zijn overschreden. Met name bij kinderen van jonger dan tien jaar is veel lood en cad mium aangetroffen. Daarnaast is ook bij veel personen een ho ge concentratie aluminium ge constateerd. De verstoring van de mine- ralenhuishouding," vervolgt Vermeer, „Is volgens Van Delft minder erg. Die huishou ding is bij veel mensen in Ne derland niet in orde." ROTTERDAM Gezin nen die meer dan één "blau we kaart" van het zieken fonds in huis hebben gekre gen hoeven niet bang te zijn dat ze voor hun kinderen die met de ouders meever zekerd zijn, extra "recept knaken" moeten betalen. Per gezin hoeft in een jaar niet meer dan ƒ125 gulden aan eigen bijdrage voor ge neesmiddelen te worden af gedragen. Dat zegt de Stichting Zie kenfonds Rotterdam in ant woord op vragen van ver ontruste verzekerden, die vreesden dat ze "dubbel ge pakt" zouden worden omdat ze voor meeverzekerde kin deren boven de 16 jaar een aparte blauwe kaart toege stuurd hadden gekregen. Eén van de verzekerden die daarover bij het fonds opheldering heeft gevraagd is de Rotterdammer A. Wennekes. Hij heeft een studerende zoon van 17 jaar, die bij zijn vader (de "hoofdverzekerde") is mee verzekerd. Voor deze zoon, die nog op school zit, heeft hij een aanvullende verze kering afgesloten. Wennekes kreeg twee blauwe kaarten in de bus, één voor hem en één voor zijn zoon, die sinds januari een eigen verzekeringsnum mer heeft. Wennekes vrees de dat zijn zoon nu als af zonderlijke verzekerde werd beschouwd en dus zelf ƒ125 per jaar zou moeten bijbetalen bij medicijnen. Die zorg is weggenomen na een telefoontje met het ziekenfonds. "Als de zoon medicijnen nodig heeft kan de blauwe kaart van de va der worden gebruikt. Maar zelfs als ze allebei de kaar ten gebruiken hoeven ze sa men niet meer dan 125 per jaar aan receptknaken te betalen," aldus het fonds. (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG Vanavond overlegt de Tweede Kamer met minister Van Aardenne over vier RSV-bcdrljven,dic door de bewindsman zijn uit gesloten van boedelkrediet. Op verzoek van het PvdA-Kamer- Hd drs. A. van der Hek wordt bekeken of het viertal alsnog op een of andere manier valt te helpen. Het gaat om de Machinefa briek Breda, Thomassen in Amsterdam, Verolme Electra en de Gieterij Middelburg. Maar ook de andere meest dringende problemen bij RSV zullen in het debat worden aangesneden. Het PvdA-Kamerlid dr3. H. van den Bergh wil dat minis ter De Ruiter (defensie) aan de Kamer een brief stuurt waarin hij de financiële be trokkenheid van Defensie bij het voortbestaan an de mari newerven van RSV uiteen zet. Staatssecretaris Van Houwe- lingen (defensie) zegt vanoch tend in de Volkskrant dat hij niet meer dan enkele tientallen miljoenen ruimte voor RSV ziet zitten bij Defensie. Het RSV-drama blijkt intus sen tot sterk uiteenlopende re acties te leiden. Zo spreken de besturen van Hengelo, Twente en Overijssel in een telex aan de Kamer commissie voor Economsiche Zaken de hoop uit dat RSV-op- lossingen er niet toe zullen lel den dat wordt afgestapt van de concentratie van de zware ke- telbouw in Hengelo, waarrtoe eerder was besloten. In een brief aan het ge- meentgebestuur van Rotter dam spreekt de ondernemings raad van de Machinefabriek en Scheepswerf van P. Smit Jr. haar zorg uit dat de be richtgeving over RSV potenti ële klanten tot terughoudend heid heeft gebracht, terwijl het dit bedrijf juist goed gaat en eventueel mensen er bij kan nemen bij goedlopende op drachten. De gemeenteraad van Rid derkerk doet in een gezamen lijke motie een dringend be roep op de regering de werkge legenheid op het gebied van de scheepsbouw, scheepsrepara- tie en offshore in het Rijn mondgebied veilig te stellen. 7 -3 i nA- vrt'2 h» P 'd' v 45KW, J OUD-BEI JER- LAND De rijksre cherche stelt een on derzoek in naar de handelwijze van twee politieagenten van de gemeente Oud-Beijerland die twee jongens uit die stad hebben neerge schoten bij een aan houding. De Dordtse officier van Justitie mr. L. Ph. den Hollander heeft tot een onder zoek opdracht gege ven, dat de juiste toe dracht van de schiet partij aan het licht moet brengen. De twee jongens. Hans Hijweege (20) en Michel Gorissen (18) werden zondag avond laat neerge schoten, nadat zij hadden geweigerd mee te gaan naar het bureau. De agenten wilden het tweetal aanhouden op ver denking auto's te hebben vernield. Toen de jongens wei gerden mee te gaan ontstond een korte vechtpartij, waarbij Hans Hijweege één van de agenten een klap gaf. Daarop trokken de agenten hun pistool en lo3ten een waar schuwingsschot. Ver volgens richtten zij hun wapens op de be nen van de twee Oud- Beijerlanders en schoten gericht. Hel 19-jarige zusje van Michel was daarvan getuige. De kogels door boorden de benen van Hans en veroor zaakten schotwonden bij Michel. Hans is in het Zuiderziekenhuis opgenomen. De Dordtse officier van Justitie wil geen commentaar geven totdat de zaak is uit gezocht. „De agenten hebben de situatie als schotvaardig beoordeeld. Zorgvul dig onderzoek zal moeten uitwijzen of de agenten daarin juist zijn geweest," luidt de enige toe- -ÏV (Van onze soc.-ccon. redactie) ROTTERDAM De Sowjet- Unie blijkt geen genoegen te nemen met dc toelating van Russische directeuren bij en kele handelsagentschappen in Rotterdam. Sinds het moment waarop het kabinet zijn beslis sing heeft bekend gemaakt, nu een maand geleden, heeft nog geen enkel Russisch graan schip de Rotterdamse haven aangedaan. Zoals bekend eiste de Sow- jet-Unie bij monde van zijn ambassadeur in Den Haag ook de vestiging van een eigen con sulaat in de Maasstad. Nu de regering die wens naast zich heeft neergelegd, vreest de di rectie van de Graan Elevator Maatschappij (GEM) dat de Russen werkelijk hun dreige ment waarmaken om Rotter dam te mijden. Geen van de tien schepen, die voor de Sowjet-Unie be stemd graan vervoeren, heeft tot nog toe de haven aange daan. De meeste zijn doorge varen naar Hamburg. Een en kel schip heeft zijn lading in Antwerpen gelost. GEM-directcur Jansen ver wacht dat de Russen dit jaar 33 miljoen ton graan uit Cana da, de Verenigde Staten en Ar gentinië zullen importeren. De GEM behandelde in het vorige winterseizoen (november-mei) 1,4 miljoen ton voor Rusland. ROTTERDAM De 16-jari ge Rotterdamse scholier F. M. heeft tegenover de politie be kend de afgelopen weken voor meer dan 500 gulden aan mar sen, nutsen, donuts, patat, fri- cadellen en limonade te heb ben gekocht, wat hij betaalde via het roven van tasjes. Agenten hielden de snode lekkerbek vorige week vrijdag aan op de Siinge, nadat diens signalement was verspreid omdat hij die ochtend twee keer tevergeefs had gepro beerd een vrouw %-an haar handtas te beroven. Nadat de scholier het week einde op het hoofdbureau van politie had doorgebracht be kende hij zijn tasjesroven. Hij bleek in totaal 15 vrouwen te hebben beroofd, waarvan de politie maar enkele aangiften heeft binnengekregen. De jonge eetverslaafde bleek het vooral te hebbem gemunt op winkelende vrouwen in Zuidwijk. F. M. is voorgeleid aan de ofticier van justitie. '700 f

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1