Archeologen slaags met5 schatgrave Einde van omweg taxi's in zicht 800 boeken over wandeltocht verkocht Kom ik met een hypotheek bij jullie beter onder dak?" OUDERWETSE OPRUIMING MEUBELFABRIEK MODERN""plfê 'IK BEN GEEN SCHERVENJUTTER' Carnavalsfeest aan zijden draad 1,1 miljoen voor ©ra jewijk Wereldwinkel onder dak Ledenwerfactie Amnesty succes bondsspaarbank J Sch imm&m Corrie van Vlijmen (1) en Jeanne Kalee: „De veste lasten gaan gewoon door. Geen huisbaas die zegt: 'be taal maar wat minder'. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Iedere avond zet ze de tv aan. Want de kans dat ze op het scherm meer hoort over de ko mende ontslagen bij het RSV-concern lijkt groter dan in de kantine van Wilton-Fijenoord. „Bij de tv is het nieuws eerder binnen dan hier thuis in een brief," zegt Jeanne Kalee. „En intussen hoop je maar op een klein lichtpuntje." Tineke Wolterman: „Je blijft hopen dat jouw man niet wordt ontslagen." Bui J. H. van Velzen: 'Ik smeek om een proefproces'. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Schie dams conservator Chris de Roo en de Vlaardingse amateur-archeologenclub Helinium gaan beter let ten op "schatgravers", die voorwerpen uit de grond illegaal bijzetten in hun eigen collectie of verko pen aan antiquairs. In sa menwerking met de poli tie willen de archeologen vooral jacht maken op "schatgraver" J.H. van Velzen die in het bezit is van een metaaldetector. Van Velzen is zich van geen kwaad bewust. "Ik smeek om een proces-ver baal. Ik wil een proefpro ces beginnen," zegt hij. Schervenjutter "Wilton-flats" Centje „The Pennine Way", ten voeten uit", zo heet het boek dat dé Maassluizen Gerard de Waal (51 jaar) vorig jaar heeft geschreven en uitgege- ven. Een hypotheek moet even precies bij u passen als een huis Uitvoerig advies over alle mogelijkheden Vraag voor meer informatie de folder bij uw kantoor in de buurt. nu v.3. Doe meer met de spaarbank die meer doet l.v.m. onze nieuwe kpiiektie moeten wij opruimen. Dit betekent voor hog lagere prijzen bij „Modern". Eiken kasten en bankstellen voor zeer lage prijzen! Dit geldt ook voor onze slaapkamers klassieke en moderne meubelen. Onze bekendesérviceen garantie blijven natuurlijk gelden. r Ook Uw adres voor stofferen van gebruikte meubelen. Vraagvrijblijvend prijsopgavel Buitenhaven wee 132-140 - Schiedam - telefoon 268815 - 262203 HET VROFvOLK Schiedam ■30 ZATERDAG 12 FEBRUAR11963 WV* sa.-®1! ÖJN8 S5.JW>¥ Wilton vrouwen tussen vrees Haar man werkt nu 32 jaar bij Wilton-Fijenoord, onder deel van het RS V-concern. Ook daar zullen ontslagen vallen. Jeanne is een van de vrouwen die zich verenigd hebben in de gToep "Wilton-Fijenoord-vrou- wen". Ze willen wat doen, niet passiet afwachten "tot het von nis valt", zoals de vrouwen zelf zeggen. Maar het is moeilijk om in actie te komen als je niets weet. „Je bent in het ongewisse," zegt Tineke Wolterman. „Er ls nog niets bekend; je hebt dui zend vragen, maar alles is on zeker." Haar man kwam zes tien jaar geleden van de Wil- ton-bedrijfsschool en is nu bankwerker. Zc hebben twee kinderen, een jongen en een meisje van 3 en 7 jaar. Bij Corrie van Viijmen thuis wordt de sfeer al helemaal be paald door de Sehiedamse scheepswerf: zowel haar man als haar zoon werken bij Wil-- ton. De zoon zit nu in militaire dienst. Haar echtgenoot is bij na 40 jaar bij Wilton werk zaam. Natuurlijk zagen de vrouwen de bui al een poos hangen. Want steeds vaker bleven de mannen thuis omdat er op de werf geen werk was. „Mijn man is nu al twee weken thuis." zegt Tineke. „We kun nen het gelukkig goed met el kaar vinden. Hij doet veel in huis, stofzuigen, afwassen. Hij brengt de kinderen naar school. En er is voldoende te timmeren en te knutselen. Maar je denkt toch: ik hoop dat hij straks niet ontslagen wordt. Je blijft hopen dat-ie er niet bijzit." Ook Corrie van Vlijmen zag Chris de Roo, conser.or van het Stedelijk Museum in Schiedam, zegt boos: "Dat kan hij krijgen. Dan zullen we zien dat Van Velzen wel degelijk de wet overtreedt. Hij zoekt met zijn metaaldetector terreinen af. Als hij wat vindt graaft hij een beetje en haalt zijn buit binnen. Voor amateur-archeo logen en voor mij richt hij gro te vernielingen aan." De conservator heeft inmid dels ook een detector aange schaft. "Als zelfverdediging te gen schatgravers als Van Vel zen," zegt hij. "Zo kan ik dit soort lui voor blijven." De Roo erkent echter dat zijn detector van mindere kwaliteit is dan het door com puterchips gestuurde snuffe- lapparaat van Van Velzen. Zo is het volgens De Roo voorge komen dat hij met zijn detec tor een aantal tinnen lepelsmi- siiep terwijl Van Velzen deze schat feilloos opspoorde. Van Velzen bevestigt dit. "Ik ben geen schatgraver, wilde spitter of schervenjut ter," zegt Van Velzen in zijn Vlaardingse woning waar een flinke collectie oude voorwer pen is opgeslagen. Wijzend naar het resultaat van vijf jaar verwoed speuren zegt hij kalm: "Ik heb zo vaak vonds ten bij het Stedelijk Museum aangeboden. Maar de heren hadden geen belangstelling. Volgens De Roo. die de be zigheid van Van Velzen om schrijft als een "uit de hand gelopen hobby", is dit een ab solute leugen. "Wij pakken al les aan. Maar niet van schat gravers. Van Velzen is ver plicht vondsten te melden. Ik heb bewijzen dat hij dat niet altijd heeft gedaan. Van Vel zen zegt geen ruzie te willen en roept Helinium en De Roo op met hem samen te werken: "Met mijn detector staan we sterk." Ingena Vellekoop, lid van Helinium, klinkt niet toeschie telijk. "Wij beschouwen Van Velzen als het prototype van een schatgraver. Samenwer king is uitgesloten," zegt zij boos. Ook De Roo ziet geen heil in een eendracht. "Ik heb in de prospectus van mijn metaalde tector gelezen dat in heel Europa 22000 schatgravers rondlopen. Ik wil er geen een- tjemeer zien." de moeilijkheden op de scheepswerf aankomen: „Mijn zoon was al veel thuis. Na de zomervakantie heeft hij maar twee dagen gewerkt. Dat is toch een slecht teken?" In okto ber kreeg hij z'n diploma van de bedrljfsschool. Corrie was er bij. Handen schudden en veel mooie woorden. „Maar over de «moeilijkheden in het bedrijf hoorde je r.,ks," herin nert ze zich vier maanden Ia- ter. Jeanne Kalee slaagt er aar dig in het matte gevoel van la- ten-we-er-het-beste-maar-van- hopen van zich af te praten. „Veel mannen hebben toch hun beste krachten gegeven aan het bedrijf," zegt ze met een stem waarin verontwaardi ging doorklinkt. „Ze hebben de werf helpen opbouwen. En wij hebben daardoor ook mee kun nen delen in de welvaart, een auto en een caravan kunnen kopen." Ze heeft in de drie zoge noemde "Wilton-flats" aan de Parkweg vrouwen gevraagd om mee te doen in het vrou wen-comité. „Veel vrouwen durven niet." is haar ervaring. „Dan zeggen ze: "daar ben ik geen type voor". Anderen gelo ven dat het allemaal wel met een sisser afloopt. Die denken dat hun man niet in het bedrijf gemist kan worden. Maar het maakt natuurlijk niet uit of je een boordje draagt of een ke telpak aanhebt." Dc verontwaardiging blijft als ze het heeft over "de praat jes" in haar omgeving. „Je hoort de mensen zeggen: „Jul lie hebben het zo slecht nog niet", maar ze vergeten dat al les wel in de auto en de cara van gaat zitten. Als je werkt wil je toch van die dingen kun nen'profiteren?" Jeanne werkt twee ochten den in de week in een meubel zaak. „Dat wil ik vr-thouden, want je weet maar .i. Nu is het nog een extra centje. Vroe ger was ik serveerster, maar ik zie me nu niet meer in een bar staan." Ook Tineke ziet niet vee! in "het omdraaien van de rollen". Het klinkt mooi, zelf gaan wer ken als je man zonder werk is, maar "tussen droom en daad" zit een wereld van verschil. Tineke heeft als typiste op een kantoor gewerkt. Ze heeft niet veel hoop dat ze weer als typiste aan de slag kan: „zie maar weer eens een kantoor baantje te krijgen. Haar twee kinderen zijn nog te jong om te begrijpen wat er aan de hand is. Ze zou ook niet willen dat ze wijzer waren, want „je wilt ze niet nu al met de problemen van hun ouders opzadelen. Laat ze nog maar genieten." En als ze groot worden? „Als het even kan willen we ze laten doorleren," zegt ze. „Maar ik vraag me af of de middelen er dan nog voor zijn. Waar kopen we de studieboeken van? En dan: krijgen ze wel werk als ze uitgeleerd zijn?" Corrie en Jeanne wonen nog steeds in de Wilton-flat. Voor een redelijke huur, vinden ze zelf. Waar ze bang voor zijn is dat het bedrijf de flats ver koopt, met ais gevolg dat de huur omhoog gaat. In dat ge val weten ze één ding zeker: ze zullen de verhoging weigeren: „En bioc, want ze zetten heus geen 80 verhuiswagens voor de deur." SCHIEÖAM Het carnavalsfeest van avond in wijkcen trum De Blauwe Brug heeft aan een zijden draadje ge hangen, omdat in het wijkcentrum elektronisch ver sterkte muziek ver boden is. Burge meester en wet houders willen in het centrum alle activiteiten die af hankelijk zijn van een muziekinstalla tie stopzetten. Het bericht is inge slagen als een bom. Het college- besluit is afgelopen dinsdag genomen omdat in de Blauwe Brug op de verster- kersinstaliatie geen geluidsbegrenzer zit. Deze 'dimmer' die het aantal decibels automatisch op een bepaald volume houdt, werd bij de gemeenteraadsver gadering in decem ber voor onbepaal de tijd opgeschort. Deze geluidsbe- grenzer, onderdeel van een reeks van bouwkundige ver beteringen, was te duur. Dit blijkt grote con sequenties te heb ben voor alle clubs. De cursussen jazz- gymnastiek en beatballet, de feestavonden van scholen, bedrijven, de bingo-dans avonden van de ac tiviteitencommissie voor de bewoners van Schiedam- Noord: honderden bewoners worden benadeeld. Het centrum komt eveneens in ernsti ge financiële moei lijkheden. Het ver lies aan huurop brengst en barex- ploitatie zal in de duizenden guldens lopen. Barbera Fleischman die op maandagavond en donderdagochtend jazzgymnastiek geeft kan het niet geloven. "Dat kan niet waar zijn. Dat is onmogelijk. Het is een succesvolle cursus. Dat kan toch niet zomaar kapot worden ge maakt?" Huurovereenkom sten die voor 20 december, (de dag dat de raad besloos geen krediet te ver strekken voor de verbouwing) zijn af gesloten, zullen na gekomen worden. Alle andere be- sproken dans-', feest- en muziek avonden, bruiloften en recepties staart op de helling. Het collegebesluit wordt aanstaande dinsdag in de raadscommissie voor Welzijn en Volksgezondheid onderwerp van dis cussie. MAASSLUIS Meer dan zestig woningen in de Maassluise Oranje- wijk kunnen onder handen worden ge nomen als de ge meenteraad in maart accoord gaat met het plan. Het gaat om wo ningen in de Prins Mauritsstraat, Wil lem de Zwijger straat en aan het Prinses Juliana- plantsoen. Voor het onderhoud moet dooe de raad 1,1 miljoen worden uit gegeven, die later voor een deel is te rug te verhalen op het rijk. De werkzaamhe den omvatten het vernieuwen van plafonds, deuren, kozijnen, riolering en de gas-, water en electriciteitslei- ding. Tevens wor den spouwmuren en beglazing geïso leerd. SCHIEDAM Heel onverwachts mag de Wereldwinkel Schiedam nu toch het voormalige pand van Het Vrije Volk aan de Hoog straat huren. Afge lopen maandag heeft voorzitter Franck den Duik een zogenaamd krakerscontract ge tekend. Aanvankelijk wei gerde wethouder Zijdeveld het pand aan de Wereldwin kel te geven. Er zou een informatiewin kel van de gemeen te m komen. Na een brief van de Wereldwinkel waar in uit de doeken werd gedaan dat de organisatie bin nen een maand, als dat nodig mocht zijn, het pand kon verlaten, ging Zij develd alsnog over stag. Het krakerscon tract geeft de ge meente de moge lijkheid om de or ganisatie met een opzegtermijn van één maand de huur op te zeggen. Die huur bestaat trou wens alleen uit de kosten voor gas, water en elektrici teit. „We gingen hele maal uit onze bol toen we het hoor den," aldus een te vreden wereldwin kelier Den Duik gis teren tijdens het opmeten van het pand. „Het pand is een stuk groter dan het vorige." De opening zal rond één april plaatsvin den. SCHIEDAM Er is druk overleg tussen Eurotax en de ge meente over het gebruik van de busbaan op de Koemarkt. Nadat maandagavond de Koemarkt een uur werd geblokkeerd door vijftien taxi's, is op het Stadskan toor begrip ont staan voor de taxi bestuurders van de standplaats op de Buitenhavenweg. Zij moeten omrij den over de Rotter- Van een onzer verslaggeefsters MAASSLUIS Onze eerste poging leek dan ook fataal te worden, omdat, toen we probeerden een been eruit te trekken, het andere wegzakte. Ook lag het ge vaar op de loer dat de schoen in de sterk zuigende massa zou achterblijven. In dergelijke situaties lieten we het bovenlichaam voorover vaiien om er als het ware uit te kruipen'.. Dit schrijft Gerard de Waal over de eerste van vijf-, tien wandeidagen over de Penninische route in Noord- Engeland. Na het lezen van" deze en soortgelijke passa ges maak je je een bepaalde voorstelling van de schrij ver, die de 450 kilometer in zwaar terrein bij slecht weer heeft gelopen. Zo'n man loopt zeker eike dag even van Maassluis naar VJaar- dingen, denk je dan. Maar behalve een oude wandel schoen naast de kapstok in zijn flat aan de Nieuwe Wa terweg, zijn er geen zichtba re bewijzen van de wandel- lust van Gerard de Waal. Hij ziet er ook niet uitgesproken jong en atletisch uit. Tijdens het gesprek is de bevlogen heid met de 'Pennine Way' echter onmiskenbaar: "Ik ben erdoor geobsedeerd', erkent hij meteen grif. In 1977 leer de hij de 'way' kennen. Sindsdien ia de Pennine Way niet meer uit zijn ieven te bannen. Ook nu komt de wandelroute e'ke dag wei «en keer ter s, ake. Met zijn echtgenote He.ga kwam Ge rard de Waal in 1977 in Hor ton in Ribblcsdaie (Yorkshi re) terecht. De herberg leek weinig vertier te bieden, 's Avonds ontmoette .Gerard daar de wandelaars die zich met de stafkaart op tafel voorbereidden op de volgen de etappe van hun "Pennine Way". Vanaf dat moment wist Gerard de Waal zeker, dat hij dat ook zou doen. Met een Engelse kennis probeer de hij het in 1979. Het mis lukte, z'n maat was niet te gen de zware tocht opgewas sen. 'Gerard zat hier helemaal apatisch na zijn terug komst,' zegt z'n vrouw. Met een Nederlandse vriend be gon Gerard in 1980 weer vol goede moed. Het was erg zwaar, maar het lukte. Na vijftien dagen lopen kwamen de mannen in het Border Ho tel in Schotland aan. Ze snel den naar huis om alles te vertellen: 'Dat ging veel te gauw. We hadden nog een paar dagen moeten blijven om te accli matiseren. Dat heb je nodig. Ik heb nog maanden 's nachts in mijn dromen ge wandeld. Toen dat voorbij was ben ik gaan schrijven. Het moest er allemaal uit." 'Ik ga vast en zeker weer. Het is zo ontspannend met rustgevend. Na drie dagen ben je schoongewandeid. In mei ga ik met Tom Stephen son, de man die ervoor heeft gezorgd dat de route tot stand gekomen is, per ruto naar een aantal plaatsen op de 'Pennine Way" toe. Lopen doen Helga en ik deze zomer in Oostenrijk.' damsedijk omdat de busbaan verbo den is voor taxi's. Twee chauffeurs die er toch over heen reden, kregen een bekeuring. Niemand op het Stadskantoor kan meer achterhalen waarom geen uit zondering is ge maakt voor de ta xi's. Het berust vol gens een woord voerder van de af deling Ruimtelijke Ordening op een „misverstand". SCHIEDAM Am nesty International Schiedam heeft een ledenwerfactie met een tevreden gevoel afgesloten. Veertig Schiedam mers konden wor den ingeschreven als lid van de orga nisatie die strijdt voor eerbiediging van de mensen rechten in de we reld. Vijf van hen zijn van plan om actief te gaan deelnemen aan het voeren van acties, het verko pen van materiaal en het ophalen van handtekeningen. Dat betekent dat het aantal 'actieve- Imgen' van negen op veertien is geko men. „Een relatief grote stijging," vindt de vaste kern van de afdeling. Het aanta! leden van Amnesty Schiedam bedraagt nu honderdnegen tig. Op de afsluitings avond in het Ste delijk Museum kre gen de nieuwe le den voorlichting over het werk. Een toespraak van Ine- ke Nieuwstraten, ex-bestuursiid Van Amnesty Nederland en een film van Aart Staartjes, 'Amnesty in actie" moesten het werk toelichten. Schiedam I Hoog-.:, piraat. WAAR VINDT U ONS? - Rotter- dawse- *«•'- V dijk 300

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2