N 7?5 Vliegramp in 1 Jmeer raadsel - vier doden W: Barbie stuurde eerste Joden naar gas-kasteeP SE] 1-commissie verkoop méér gas PvdA boos: herrie om boycotwet Ecologen zetten 2 man uit beweging •m Paniek fataal voor bejaarde ter meulen fis SPAREN MET DE PLUSREKENING: HOGE RENTE EN TOCH F3.000,- PER MAAND VRIJ BESCHIKBAAR. Moluiiüiers stoppen met hongerstaking Bejaarde hele nacht opgesloten in park Zakken vol hasj in vrachtwagen Meisje verongelukt Winterswijk heeft een PRINSES 13 IN AL ONZE FILIALEN RAS VAN DER REDDEN postgiro rijkspostspaarbank het vrue volk (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Een misverstand over het recht om for sythiatakken op gemeentelijk terrein in Leiden te snoeien leidde zaterdag tot mishandeling van tuin dersknecht B.A. Slappendel en ontvoering van diens 40-jarige broer A.B. Slappendel en de 16-jarige A.C. van de Akker, allen uit Hazerswoude. Spijt aam m rat vu hbs. Eerste klas natuurzemen. Soepele traangelooide natuur zemen in een royale maat (ca. 50 x 56 cm) en van een zeer goede kwaliteit Met optimale vochtopname. van 12,95 voor ^Jppl- Het wrak van de verongelukte Cessnadat na berging op een ponton naar de Pampushaven in Almere was gebracht. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM/HEEMSTEDE Klaus Barbie, de aan Frankrijk uitgeleverde oorlogsmisdadiger, is volgens het Rijksinstituut voor Oorlogsdocu mentatie waarschijnlijk (mede)verantwoordelijk geweest voor de "experimentele" vergassing van zeker 160 van de ruim 400 Joodse jongemannen, die op 22 februari 1941 bij de allereerste razzia op het Amsterdamse Waterlooplein waren opgepakt. Wie spaart, heeft altijd geld achter de hand. U kunt dan makkelijker iets vervangen als 't stuk gaat. Of toch iets kopen als 't maandbudget 't eigenlijk niet toelaat. *t Is natuurlijk wel 2aak om verstandig te sparen. Tegen een aantrekkelijke rente en liefst zonder 't geld vast te zetten. De Plusrekening is zo'n spaarvorm. De Plus rekening biedt u momenteel V/>% rente en u kunt toch 3000 gulden per kalendermaand zonder kosten over laten boeken naar uw postrekening. Alleen als u méér overboekt, wordt over het extra bedrag 1% kosten berekend. Bovendien heeft u meteen Plusrekening ai het gemak van uw Thuisbank. Als u vóór 17 april 1983 een Plusrekening opent met een minimum inleg van f 50,-, dan ontvangt u f 7,50 premie. U moet 't geld dan minstens één maand laten staan. Een folder met alle informatie ligt op het postkantoor voor u klaar. a'jim biamenland 3 'lUZ*e Qm takken leidt tot oiiitvoeiriieg du o ten. L. had in het verleden het snoeirecht gekregen van een tuinder, die inmiddels de gTond, waarop de takken groeiden aan de gemeente had verkocht. Hij zou niet hebben geweten, aldus de politie, dat hij dat recht niet meer had. Tijdens de woordenwisseling kreeg de oudste van de broers Slappendel een aantal forse De drie mannen waren met toestemming van de gemeente bezig forsythiatakken te snoeien op grond van de Leid- se gemeentekwekerij toen ze op felle toon werden aanges proken door de 37-jarige tuin der L. uit Leiden en twee van zijn medewerkers, die de Slap- pendel's het recht op het snoeien van de takken betwist- klappen, waarna hij in een sloot werd gesmeten. Zijn broer A.B. Slappendel en de zestienjarige Van den Akker werden gesommeerd in de auto van L. te stappen. In Leimuiden werd koffie gedron ken bij een kennis van L, die daar de gemeenteopzichter van Leiden belde met de iels, dat hij onmiddellijk 15.000 bij L's huis moest afleveren. Zo niet dan kwam het ontvoerde tweetal niet vrij. Ook de moeder van Van den Akker kreeg de telefonische aanmaning ervoor te zorgen, dat de gemeente-opzichter daadwerkelijk met het geld over de brug zou komen. Omwonenden van het terrein met de forsythiatakken, die de ruzie en de vechtpartij hadden gadegeslagen, hadden inmid dels de politie ingelicht en het kenteken van de betrokken auto doorgegeven. De ontknoping van het dra ma vond plaats op het terrein van het St. Elisabeth-zieken- huis in Leiderdorp, waar de politie de auto met L. en de ontvoerden aantrof. Volgens L. had hij onderweg spijt van zijn daad gekregen en was hij naar het ziekenhuis gereden op verzoek van de ontvoerde Slappendel. die zich ongerust maakte over zijn gewonde broer en het ziekenhuis wilde vragen hem op de plaats van de vechtpartij op te haien. Inmiddels was de gewonde Slappendel al in het ziekenhuis aangekomen, waar hij met een arm, die uit de kom was ge schoten werd opgenomen. L. en zijn helpers de 41-jari- ge G.M.Z. uit Voorschoten en de 2l-jarige L.S. uit Leiden zijn ingesloten op het bureau van de gemeentepolitie in Leiden. Zij worden verdacht van ont voering, vrijheidsberoving en afpersing. 2 ULO 49 ENSCHEDE Een 80-jari- 'ge Enschedese vrouw die za terdagnacht bij de politie een brand in een voormalige Turk se koffieshop wilde melden, overleed vrijwel tegelijkertijd 'nadat ze als gevolg van de emoties een hartaanval kreeg. Het pand brandde nagenoeg geheel uit. De politie vermoedt brandstichting. Een week gele den brandde in dezelfde straat in Enschede een bioscoop af. >^è,ée«X)®sV (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM De vier inzittenden van een Cessna sportvliegtuigje, dat zater dag neerstortte op de zand bank Pampus in het IJmeer zijn allen om het leven geko men. Het zijn de 27-jarlge KLM-verkeersvlieger Joh an G. Alderen uit Rijsenhout, de 34-jarige E. R. Fritz uit Soest, de 45-jarige Geoffrey S. Oxer uit het Engelse Co ventry en de 39-jarige Maar ten Blokland uit Amsterdam. Drie stoffelijke overschotten zijn inmiddels geborgen, naar het vierde wordt van daag verder gezocht, evenals naar brokstukken van - het wrak, die nader inzicht kun nen geven over de nog onop gehelderde oorzaak van het ongeluk. Dit onderzoek door de Rijksluchtvaartdienst en de Rijkspolitie wordt volgens woordvoerder Geelof van de Rijkspolitie bemoeilijkt, om dat het wrak nauwelijks meer als vliegtuig herken baar is. Het vliegtuig, een Cessna C 172 van de vliegschool Avia tion Francoise, was opgeste gen van vliegveld Hilversum voor een rondvlucht boven Nederland met drie inzitten den, die werkten bij het com puterbedrijf Intersystems in Amsterdam. De slachtoffers hebben vol gens de Rijkspolitie geen en kele overlevingskans gehad, gezien de geringe diepte van drie meter op de plaats waar het toestel met de neus naar voren neerstortte in het vrieskoude water van het IJmeer. In de loop van zondagmid dag heeft de politie het derde lijk geborgen, de twee andere werden zaterdagavond in het wrak aangetroffen, dat toen werd gelicht. Het lag, gemarkeerd door een olievlek, op drie meter diepte in het meer. een mijl ten noordoosten van Pampus, De laatste mensen, die het toestel gezien hebben zijn de opvarenden van het jacht 'Oranje Louise' uit Spaam- dam. Volgens hun verklarin gen hebben zij de Cessna ge zien op het moment, dat het toestel op het punt stond in het water te duiken, ongeveer 200 meter van hen vandaan. De inzittenden moeten on middellijk dood zijn geweest. Aan de zoekactie die volg de hebben twee boten van de rijkspolitie te water en een helikopter van de Dienst Luchtvaart van de Rijkspoli tie deelgenomen. S'Wwmtf'j! WuWXil Het dagblaad De Waarheid ontdekte dat de namen van Ne derlandse Joden die in het Oos tenrijkse kasteel Hartheim bij Lin2, door de Duitsers destijds "het sanatorium van Dachau" genoemd, waren vergast, over eenkwamen met namen van slachtoffers van de eerste raz zia in de Amsterdamse Joden buurt. Tot voor kort werd aangeno men dat Barbie alleen betrok ken was geweest bij de tweede razzia op Joden, in juni 1941 en dat de Nederlandse slachtof fers van kasteel Hartheim be hoorden tot de groep die be kend staat als "Wieringer- meer-werkdorp". Klaus Barbie's rol in Neder land lijkt veel belangrijker te* zijn geweest dan tot nu toe; werd aangenomen. In feite opereerde hij als officier van de Sicherheitspoiizei vlak ach ter de oprukkende Wehrmacht. Hij was een van de voorgan gers van Willy Lages. 1 Barbie, die bij de SD in Dus- seldorp al vóór de oorlog cont act had met Nederlandse poli ty 'lannen en advocaten, aP> ciae in '40 een belangrijke rol bij de reorganisatie van de Politie. Hij was in het begini van de oorlog een van de voor-| aaamste organisatoren van| net Duitse optreden in Neder-i 'and, en leidde een afdeling! van de SD-Sicherheitspolizei.j Hij had ook de leiding over de| groep Grüne Polizei, die op 16' februari 1941 in de Amster damse Van Woustraat een gro te actie tegen Joden uitvoerde na provocaties van de WA. Barbies voornaamste taak was het vernietigen van inter nationale organisaties - zoals de vrijmetselaarsloges het opsporen van vluchtenlingen uit Duitsland. Joden, commu nisten en sociaal-democraten. Zo liet Barbie in 1940 de Grootmeester der Nederlandse Vrijmetselaars, oud KNIL-ge- neraal H. van Tongeren naar Sachsenhausen deporteren. Mogelijk was bekend dat Van Tongeren een groot geldbe drag had gegeven aan het ille gale blad Vrij Nederland. Volgens De Waarheid heeft Barbie, "de slachter van Lyon", toen hij in 1944 naar Nederland terugkeerde op 8 september de zoon van Van Tongeren laten doodschieten. Hij zou daar zelf bij aanwezig zijn geweest. De vaak aanzienlijke bezit tingen van de vrijmetselaars waren aan het begin van de oorlog in beslag genomen. De Duitse officieren zouden daar van hebben meegeprofiteerd. Zie ook pag. 9 Van onze soc.-econ. redactie DEN HAAG De grote fi nanciële problemen van de overheid kunnen een beetje worden opgelost door tijdelijk meer aardgas te verkopen, meent de energiecommissie van dc SER. Het zou goed voor het herstel van de economie zijn als de regering serieus zou proberen de komende tien jaar enkele tientallen miljoenen ku bieke meters aardgas extra te verkopen. Extra verkoop is volgns de energiecommissie verant woord omdat Nederland be schikt over een grotere aard gasreserve dan kort geieden nog werd aangenomen. Voor het verbruik in eigen land is er voldoende gas tot ver na het jaar 2000. De SER-commlssle erkent in het ontwerpadvies overigens wel dat de mogelijkheden om meer aardgas te verkopen zo wel In binnen- als buitenland zeer gering zijn. De commissie ziet wel kansen om meer gas aan Belgie te verkopen. De tegenvallende aardgasin komsten dit jaar vormen één van de financiële problemen voor het land. Hoewel van VVD-kant steeds benadrukt is dat tegenvallers gecompen seerd moeten worden met nieuwe bezuinigingen, heeft vi ce-premier en minister van Economische Zaken Van Aar- denne (WD) dit weekeinde voor de TROS-radio gezegd dat dat niet noodzakelijk is. Uit de top van regeringspart ner CDA kwam eerder een der gelijk geluid. (Van onze parlementsredactle) DEN HAAG De Tweede Kamer houdt deze week waar schijnlijk een spoeddebat over het plan van het kabinet-Lub- bers het wersontwerp melding buitenlandse boycotmaatrege- len in de ijskast te stoppen. Vooral de PvdA, die morgen het spoeddebat aanvraagt, is zeer verbolgen over het voor nemen van het kabinet. Uitlatingen van premier Lubbers afgelopen vrijdag over de kwestie zijn ook geheel verkeerd gevallen bij het CIDI, het centrum voor informatie en documentatie Israël. Lub bers zei dat de huidige Israëli sche politiek en de betrokken heid van Israël bij de moorden in Palestijnse vluchtelingen kampen een rol spelen bij de overwegingen van het kabinet. Het CIDI heeft Lubbers per ex- pressbrief om opheldering ge vraagd. Het wetsontwerp was vooral bedoeld om discriminatie van joodse Nederlandse werkne mers en ondernemers te be strijden. Bedrijven die zaken doen in het buitenland zouden via die wet worden verplicht om alle mogelijke boycotmaat regelen aan te melden. In de praktijk zou het vooral gaan om de niet-joodverklaringen die Nederlandse bedrijven moeten afgeven voor werkne mers die naar een klus in een van de Arabische landen wor den gestuurd. Het kabinet-Lubbers wil juist allerlei regels en voor schriften waar het Nederland se bedrijfsleven last van heeft, afschaffen. Het anti-discrimi natie-wetsontwerp wordt door het kabinet beschouwd als zo'n lastig voorschrift. MAANDAG 14 FEBRUAR11963 LEEUWARDEN De zes Molukkers. die sinds 31 januari in de gevangenis in hongerstaking zijn gegaan omdat ze vinden, dat ze on schuldig gevangen worden gehouden,- hebben hun actie opgegeven. Zij ver klaarden. dat ze fit willen zijn voor de behandeling van hun zaak in hoger beroep door het gerechtshof in Leeuwarden, die morgen begint. Ze willen voorkomen, dat men de hon gerstaking zou ge bruiken om het ho ger beroep uit te stellen. Hel Paleis van Jus titie in Leeuwarden, waar in totaal acht gevangen gezette Molukkers voor de rechter moeten ko men zal morgen en woensdag zwaar worden bewaakt en beveiligd. Politie en Justitie verwachten demonstraties en betogingen van de Zuldmolukse ge meenschap. Muren, deuren en viaduc ten in en rondom Leeuwarden zijn dit weekeinde beklad met leuzen zoals „Molukkers vrij" en Recht voor Moluk kers." Alleen journalisten mogen de recht zaak volgen op ver- roon van een spe ciaal hiervoor aan gevraagd pasje. De voor het Hof verschijnende Mo lukkers van wie de meesten tot drie jaar gevangenis straf zijn veroor deeld door de rechtbank te Assen zouden betrokken zijn geweest bij het beschieten van een busje van de ge meentepolitie in Assen. Twee agen ten konden op het nippertje aan de kogelregen ontko men. De schietpartij ont stond op de kop af vijf jaar na de ge ruchtmakende treinkaping in De Punt en de gijzeling van kinderen in een school te Boven- smiide door Zuld- molukkers. Alle acht betrokke nen zijn bestuurslid of medewerker van de politieke organi satie Moluks Scho- lingskollektief MSK, die zich bezig houdt met begelei ding. scholing en vorming van jonge Molukkers. Deze organisatie beklaagt zich na mens de gevange nen over onrecht matigheden, bele digingen en verne deringen tijdens het politieonder zoek naar de zaak. Ook medewerkers van het Willem Pompe Instituut voor Strafrechtswe tenschappen in Utrecht hebben hun bezorgdheid geuit over de gang van zaken rond het proces tegen de Zuidmolukkers. Zij hebben een beroep gedaan op het Hof in Leeuwarden om klachten over de opsporing en het vooronderzoek zeer ernstig te nemen en deze met de grootste zorgvul digheid te behan delen. Volgens de straf rechtdeskundigen is sprake geweest van vooroordelen door Molukse jon geren als potentiële terroristen te be schouwen. De voorschnften van het wetboek van strafvordering, die er zijn ter bescher ming van de ver dachte werden vol gens de zestien medewerkers van het Pompe-instituut ernstig geschon den. Als voorbeel den van die schen dingen worden ge noemd- onbehoor lijke huiszoeking, intimidatie en handtastelijkheden en dwang tijdens de politieverhoren. APELDOORN Met ijspegels in zijn broek werd de 71-jarige E. Wou denberg uit Apel doorn zaterdag door de politie aan getroffen In het park Berg en Bos. De bejaarde man had veertien uur in het park opgeslo ten gezeten, nadat hij vrijdagmiddag een wandelingetje was gaan maken. Toen Wauden- berg weer naar huis wilde terugke ren, had het park- personeel de toe gangspoort geslo ten en was er nie mand meer aanwe zig. Pas om vijf uur de volgende och tend zag een voor bijganger de ver kleumde man ach ter het hek lopen, waarop de politie hem uit het park bevrijdde. BOSKOOP in een Engelse vrachtwagen die zaterdag in Bos koop half wegge zakt in een berm werd aangetroffen, heeft de politie een partij hasj ontdekt voor een waarde an 2,5 tot 3 miljoen gulden. Onderzoek heeft in middels uitgewezen dat de vrachtwagen met oplegger regel matig in Boskoop kwam. Hij werd ge bruikt voor het ver voer van bomen van Boskoopse kwekers naar En geland. De chauf feur is spoorloos. De vrachtcombina tie werd gevonden in een buitenwijk van deze plaats. In de laadruimtes lag een groot aantal ju te zakken met in totaal 527 kilo Li banese hasj. De Boskoopse politie heeft voor het ver dere onderzoek medewerking ge kregen van de nar coticabrigade in Den Haag. ZWOLLE Dr. Vierling, fractieme dewerker van de Centrumpartij, is dit weekeinde ge royeerd als lid van de Ecologische Be weging. waarvan hij tot oktober vorig jaar voorzitter was. De algemene le denvergadering van de E.B. besloot Vierling te royeren. omdat die namens de E.B. voor 17 de cember vorig jaar een zaal had" bes proken in het Am- sterdamsefKrasna- polsky, terwijl die ruimte bestemd was voor een bij eenkomst van de Centrumpartij. De leden van de E.B. waren daar zeer boos over en besloten tijdens de vergadering, waar bij het tot zeer felle discussies kwam. vrijwel met algeme ne stemmen drs. Vierling uit te sto ten. Ook het EB.- bestuurslid Bronk uit Amsterdam werd om dezelfde reden geroyeerd. DEN BOSCH Een 12-jarig meisje uit Den Bosch is gistermiddag in Rosmalen om het leven gekomen toen ze, door een onverwachte ma noeuvre van haar hond, met haar fiets moest uitwij ken en onder een passerende auto terechtkwam. Het slachtoffer reed met een vriendin netje op een fiet spad. terwijl de hond tussen beide fietsen in liep. Het meisje overleed op weg naar het zie kenhuis. Het carnaval Is in Nederland in volle gang. In vrijwel iedere stad wordt er in de cafés en zaaltjes gehost, ge zongen en uitbun dig gek gedaan. Winterswijk hielp ons zaterdag aan een echte primeur: in deze stad werd een Prinses Carna val geïnstalleerd, de 20-jarige Brigina de Laatste. Ce charmante en goedlachse Win- terswijkse bracht de toegestroomde fotografen een vol maakte Alaaf. ?cm

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1