mm Sjop ontkomt aan kort geding Werkloosheid stijgt fors Bij Woningbeheer alles ingepakt i Dusj ia l elvesber ïen arorrifiets verzekering voor maar f99/' t£SS? bondsspaarbank 'Biologieleraar' Herman Posthoorn: Diorama met Panorama Mesdag Door nieuwe rekenmethode: Wethouders: Slibplan is messen - slijperij' WA# sfiPP Doe meer met de spaarbank die meer doet Sch SCHIEDAM "Ik wil dolgraag dat de vrouwen sok ken breien, maar belangrijker vind ik dat de mannen met geld over de brug komen. Aan geld is op dit mo ment dringend behoefte want de dorpelingen in het Poolse Kozy hebben medicijnen nodig." w'< fmm HPPt W&Wi «MÉ Wethouder Herman Posthoorn was even biologieleraar 5? li r WMimmmm SCHIEDAM Een paar dagen lang is bij de afdeling Woningbeheer alles zoek. Geen dossier ligt op zijn plaats en zelfs ambtenaren die geacht wordeyi hun werk te doen zijn afwezig. Nee hoor, geen wanbeleid. Een verhuizing is er de oorzaak van dat alles op deze af deling stilligt. Nou ja, stil-liggen. Vanuit kantoorgebouw 's Graveland voerden gisteren en vandaag alle ingep akte kisten, dozen en kasten in verhuis wagens geladen en aan de overkant van het ivater aan de Noordvest 18 weer uit geladen. Vanaf morgen (vrijdag) wordt de telefoon in het yiieuwe onderkomen weer opgenomen. Wel eerst nummer 739166 draaien. En grappen over niet-werkende amb tenaren willen ze bij woningbeheer nbbit-meer-horen. Kom zelf langs. Dan zul je het zien. Als je het oude ver zekeringsbewijs meebrengt, regelen we het waar je bij staat. Dan zit je weer goed voor een jaar. L_ Bromfiets tot 2 versnellingen f99,- Bromfiets met 3 óf meer versnellingen f121,- -J HET VRIJE VOLK; Schiedam DONDERDAG 17 FEBRUAR11963 wegwijzer Dorpelir i|en hebben medici iaien noiig Martha Wagenaar, de coör dinatrice van "Schiedam helpt Kozy in Polen" houdt een geld inzamelingsactie om de tien duizenden inwoners van Kozy aan die zo broodnodige medi cijnen tc helpen. Zij doet een beroep op de vooral mannelij ke Schiedammers, want zegt ze: "De vrouwen hebben zich ai van hun beste zijde getoond." Eerder al ging namelijk een i (Van een onzer verslaggevers) Ontwerper Karei Mauer van het diorama in het vogelasiel van Schiedam is niet tevreden met zijn produkt. "Ik dacht het wel even te klaren in drie we ken," zegt hij spijtig, "Het zijn drie maanden geworden. Ik heb het onderschat." Niet dat de doorsnee bezoe ker zich stoort aan enkele on volmaaktheden. Het diorama is nog indrukwekkend genoeg. "Vinden jullie het ook zo lijken op Panorama Mesdag?" vroeg wethouder Herman Posthoorn aan enkele leerlingen van de lagere school De Windas. Hij opende gisteren de ronde gla zen vitrine met opgezette vo gels en natuurschilderingen en deelde gelijk een lesbrief uit aan de kinderen die er een uurtje mee zoet waren. Aan de hand van de vogels die te zien zijn in het diorama moesten zij vragen beantwoorden. Karei Mauer (hij heeft dc le rarenopleiding tekenen ge volgd) heeft het diorama in vier landschappen met de daarbij behorende vogelsoor ten verdeeld: de zee met het strand en duinen, de weilan den. de bossen en de polders met hun sloten. Inspiratie heeft Mauer opgedaan door al le vier de landschappen regel matig te bezoeken. "Goed om je heen kijken en dan maar te kenen lacht hij. Beheerder van het vogelasiel in de mo- lenstomp aan de Schiedamse- dijk, Gerrit van den Hoek, heeft het timmerwerk van het diorama voor zijn rekening ge nomen. De talloze vogels die ver scholen staan tussen het dode riet en de plastic boomblade ren, zijn slachtoffers van ver keersongelukken of omgeko men door voedselgebrek en koude De meeste opgezette vogels zijn niet afkomstig van het vo gelasiel. Eén diertje is dat wel. Het is een doodshoofdvlinder, een zeldzaam exemplaar. Het beestje is door mensen van de volkstuintjes in de buurt van het asiel gevonden. Het is waarschijnlijk voor een reus achtige bij aangezien en in één klap doodgeslagen door een volkstuinder. Het diorama is geopend voor individuele bezoekers en voor schoolklassen zowel uit Schie dam als uit Vlaardingen, vrachtwagen met meer dan driehonderd kilo in Schiedam vervaardigde kleding naar het dorp Kozy. Flanellen pyja ma's, wollen sokken en truien, baby- en kinderkleding, wan ten en mutsen: dankzij de Schiedamse vrouwen die kon den breien, haken en naaien, gaan de dorpelingen van Kozy nu warm gekleed. In het dorpje Kozy worden jaarlijks bijna driehonderd kinderen geboren. Een zieken huis is er niet. Evenmin zijn er pijnstillers. koortswerende middelen, thermometers of in jectienaalden. De pastoor van de rooms ka tholieke kerk heeft in samen werking met de artsen van het dorp een lijst gemaakt van medicijnen waaraan vooral be hoefte is. Om deze medicijnen te kun nen kopen, is geld nodig. Mar tha Wagenaar streeft naar 70.000 gulden. "Ik hoop dat elke inwoner van de stad één gul den afstaat voor Kozy." Wie wil helpen kan een wille keurige gift storten op reke ningnummer 43.93.57.373 van de AMRO-bank, ten name van mevr. M. Wagenaar "Schie dam helpt Kozy in Polen". SCHIEDAM/VLAARDIN- GEN/MAASSLUIS De werk loosheid is in januari met 21,3% toegenomen. Deze forse stijging in het Nieuwe Water weggebied is volledig te wijten aan het invoeren van een nieu we rekenmethode. Zouden de werklozen zijn geteld volgens de oude methode dan was in januari de toename 1.9% ge weest. Uit de cijfers van het Gewes telijk Arbeidsbureau Nieuwe Waterweg noord blijkt dat eind januari in deze regio 9104 mensen werkloos waren. Een toename met 1600 in één maand. Van de totale beroeps bevolking is nu van de mannen 11% werkioos en bij de vrou wen 16%. Schiedam is de koploper. Door de nieuwe, ruimere defi nitie van het Ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegen heid (waarin o.a. parttimers worden meegeteld) is van de mannelijke beroepsbevolking in Schiedam 42% zonder werk. De vrouwen zitten daar met 40% dicht in de buurt. Vlaar dingen heeft een werkloosheid spercentage van 35% bij de mannen en 37% onder de vrou wen. Directeur G. J. van Lent van het GAB meldt in het maand overzicht dat het vooral slecht gaat met de werkgelegenheid van mannen. In de bouwnijverheid steeg het aantal werkloze mannen in de maand januari van 652 naar 736 mensen, terwijl het aantal vacatures daalde van acht naar één. Dertien bouwvak kers vonden in januari werk. Bij de metaalsector nam de werkloosheid toe met 252 per sonen tot een totaal van 1260. Hier konden 21 mannen weer in het arbeidsproces worden opgenomen, maar in januari is ook in de metaal de werkgele genheid verslechterd. Het aan tal vacatures daalde van 24 naar vijftien. Het meest schrijnend is het grote aantal mannen tussen de 25 en 39 jaar dat niet meer aan de slag kan komen. In deze leeftijdscategorie zijn 2099 mannen werkloos op een totaal van 5965 werkloze mannen. Meer dan zestienhonderd bouwvakkers, metaalarbei ders, kantoorbedienden of han delsmannen zoeken nu al meer dan drie maanden een baan. Bovendien zijn 896 mannen tussen de 25 en 39 jaar al meer dan één jaar werkloos. Meisjes tussen de 19 en 23 jaar maken het minste kans op een baan. Bij het arbeidsbu reau staat deze leeftijdsgroep bovenaan de lijst van langdu rig werklozen. Tenslotte de werkloosheid onder het handels- en kantoor personeel: in de kantoorseetor zijn er 256 werklozen bijgeko men, In totaal zoeken nu 1383 personen kantoorwerk. Voor de handelssector zijn dat er 1067. Het totaal aanal werkzoe kenden uitgesplitst naar stad is als volgt: Schiedam 2512 mannen (42%) en 1261 vrou wen (497c); Vlaardingen 2108 mannen (35%) en 1158 vrou wen (37%); Maassluis 800 mannen (13%) en 362 vrouwen (11%) en tenslotte telde Maas land 61 werkloze mannen (1%) en 33 werkzoekende vrouwen (1%). Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Medewerkers van Sjop, de stichting alterna tief werk, zijn ontkomen aan een kort geding. Dc gemeente SCHIEDAM/VLAARDIN- GEN De wethouders van milieu in Vlaardingen en Schiedam betitelen de plannen van Rijnmond om giftig Rot terdams havenslib zonodig met dwang te storten ais "messenslijperij" die de onder handelingen over het slib niet zulien bevorderen. Wethouder Chris Zijdeveld van Schiedam zegt door het actieplan van Rijnmond, opge steld met steun van de verant woordelijke ministers Winse- mius en Smit-Kroes, onaange naam te zijn verrast. Wethou der IJsbrand van der Velden van Vlaardingen vindt het plan onredelijk. „Rotterdam heeft ons tot nu toe niet offi cieel benaderd met het slib waar men nu over praat. Ik be grijp daarom niet waarom nu al het mes op de keei wordt ge zet," aldus de wethouder. Een verbaasde wethouder Zijdeveld: „Ook Schiedam heeft nog geen officieel stor- ting3verzoek gekregen van Rotterdam. In principe staat Schiedam helemaal niet on welwillend tegenover Rotter dams slib. De haven moet blij ven functioneren, Schiedam pikt daar ook een graantje van mee. De gesprekken kunnen in een andere sfeer worden ge houden dan nu kennelijk de be doeling is." wilde op deze manier de stich ting uit het door haar gekraak te pand aan de Lange Kerk straat 56 krijgen. Het kort ge ding zou hebben gediend om dat Sjop geen gebruikerscont ract wil tekenen. Het college van burgemeester en wethou ders geeft Sjop nu een maand de tijd om alsnog een huur overeenkomst te ondertekenen. Met vereende krachten heb ben fractievoorzitters Gé Brouwer (PvdA) en Eet Collé (CPN) dc deuren van het stadskantoor platgelopen voor stopzetting van de rechtzaak. Hun actie heeft succes gehad. John Zwart, coordinator van Sjop: „Wij zijn het niet eens met het krakerscontract. Er staat in dat alleen het punk- winkeltje Bellenea erin mag worden gehuisvest. Alle ande re ideeen om werklozen am bachtelijke bedrijfjes te laten runnen, moeten in de ijskast. We willen in de Lange Kerk straat in ieder geval de admi nistratie en hulpverleningsac- tiviteiten aan jongeren onder brengen." Het in november gekraakte pand telt drie verdiepingen. Verwarming en licht is er niet. Dat krijgen de vrijwilligers die druk aan het opknappen zijn, pas ais het gebruikers contract is getekend. Overi gens hoeven ze geen huur te betalen, alleen de kosten van gas, licht en elektriciteit onder voorwaarde dat de gemeente het elk moment terug kan vor deren. Sjop krijgt geen subsidie. De stichting heeft inmiddels wel een subsidieverzoek ingediend. Daarvoor is een werkplan ge maakt. Sjop wil in de Lange Kerkstraat een sieradenate- lier, drukkerij, expositieruim te. buro alternatieve hulpverle ning en kledingwinkeltje star ten. Het zijn allemaal projec ten om werklozen met behoud va" .tkering werk te geven. In tommissie Sociale Zaken is het werkplan al enthousiast ontvangen. 4? WV/M S/W'0 FILM CLUB De film „Joe" wordt vrijdag gedraaid bij de filmclub Schie dam in de Nieuw- straat 12. Joe en Bill zijn twee leden van de „zwijgende meerderheid" in Amerika, die alles haten waar hun ge liefde vaderland volgens hen aan ten gronde gaat. Hippies, homosek suelen, communis ten, negers zouden volgens hen eigen lijk niet mogen wo nen in Amerika. De film van regisseur Avildsen. begint om half tien. In de hoofdrollen Peter Boyle en Dennis Patrick. Toegang vijf gulden. TEERSTOOF „Ach, laat mij toch niet sterven op het station van Etten- Leur", is de titel van het cabaretpro gramma dat vrijdag en zaterdag in De Teerstoof is te zien. Cabaret Vangrail vertelt het verhaal van Hans Wigger en Lilian van Wor- kum. Hij is onder wijzer, zij volgt een cursus „gedrags therapie". Ze wo nen in een premie koopwoning in Et- ten-Leur. Algehele onlustgevoelens spelen Lilian steeds meer parten en zij besluit Hans te ver laten. Subtiele hu mor. Toegang 12,50, met CJP en Pas 65/10,-. Voor de jeugd speelt zaterdag om half drie het pop pentheater Lucas Goudzwaard het spannende spel Verboden te nie zen". Toegang 3.50. PASSAGE In het Passage theater worden vrij dag karate-wed- strijden gehouden van de Nederland se Karate Associa tie. Aanvang half acht. Toegang ƒ20,-,/15,- en 10,-. Zondag is er een orgelconcert van de Nederland se orgel Federatie. Aanvang twee uur. Organist Jan van Weelden verzorgt een concert. Op dinsdag treedt in het Passage het duo De Mounties op met gastspeler Joke Bruis. Zij brengen het pro gamma „Drie in de pan". Aanvang 20.15 uur. Toegang f 22.50, 20,- en f 15.-. CJP en Pas "65+ geldig. Kaart/es kunnen worden gere serveerd bij de VVV, Buitenhavenweg 9, tel. 733000 of bij de kassa van het thea ter, tel 269563. KINDERFILMS In de bioscoop van het Passage-thea ter draait voor de jeugd de tekenfilm „Frank Frey". De voorstellingen zijn op donderdag-, vrijdag-, zaterdag-, zondag- en woens dagmiddag. Aan vang steeds om twee uur. DONATEURS CONCERT Muziekvereniging St. Radboud uit Kethel geeft zater dagavond een do nateursconcert in het Passage-thea ter. Voor dit con cert, dat speciaal wordt gegeven voor die mensen die St. Radbouw fi nancieel steunen, zijn nog kaarten verkrijgbaar bij de leden van de ver eniging en 's avonds aan de zaal. Ze kosten vijf gulden per stuk. De avond begint om acht uur. Voor de pauze speelt het harmo nieorkest werken van Liszt en Chan ce en een hoorn- concert van Mozart met ats solist Kees van Vliet. Na de pauze speelt de drumband vier composities en speelt het harmo nieorkest nog een aantal populaire werken. Na afloop van het concert om ongeveer half elf is er nog een gezellig bal na in de foyer van het theater. Aanvang van het concert acht uur. BINGO De bingo-balletjes rollen vanavond bij dienstencentrum De 4 Molens, Nieu we Damlaan. Aan vang acht uur. Zaal open zeven uur. ORGELBESPE LING in de aula van het Stedelijk Museum speelt zaterdag middag Addie de Jong orgelmuziek uit de 18e eeuw. Het orgelconcert is gratis toegankelijk en begint om drie uur. Einde vier uur. NIVON Het NIVON, Neder lands Instituut voor Volksontwikkeling en Natuuvrienden- werk, afdeling Schiedam houdt zaterdagmiddag 19 februari haar alge mene ledenverga dering in het FNV- gebouw aan de Stadhouderslaan. Er wordt een nieuw bestuur gekozen en de voorstellen over de zomeractivitei- ten zijn onderwerp van gesprek. Verder kunnen de vrienden van het NIVON vanavond in Zaal Irene een in druk krijgen van het werk van Uni cef. Mevrouw Van Ardenne, mede werkster van Unicef houdt vanaf acht uur een lezing met dia's over hef veel omvattende werk van de wereldorga nisatie. Toegang" voor niet-leden ƒ2.50. OOIEVAARS Invaliden-sportver eniging De Ooie vaars houdt vrijdag 18 februari een bingo-avond in de grote zaal van de Chr. Sociale Belan gen, Lange Haven 73. Het eerste nummer wordt om acht uur precies af geroepen. Zaal open om zeven uur. DE KREEK In clubhuis De Kreek aan de Lan ge Haven 92 kan de jeugd vrijdag-" middag om half twee genieten van tekenfilms. De va- cantieactiviteit be gint om half twee en duurt tot drie uur. Toegang één gulden. ZWEMBAD ZUID In zwembad Zuid is jong en oud wel kom voor een ver frissende duik in het bad. Het vrij en recreatiezwemmen Schiedam is tegen de gebrui kelijke toegangs prijzen. De ope ningstijden zijn: vrijdag van 9.00-12.30 en van 13.00-15.00 uur; zaterdag van 9.00-14.00 uur en zondag van 9.00-14.45 uur. Het. zwembad is geves tigd aan de West- frankeiandsedijk. PRAATGROEP Gescheiden men- sen kunnen met el-" kaar praten over dé mogelijkheden om de scheiding te ver werken bij de praatgroep van de Stichting Maat schappelijk Werk. Vragen als „hoe ga ik om met mijn ex- partner, wat bete kent het om alleen kinderen op te voe den, hoe denk ik over mezelf na de scheiding, hoe kan ik me nu ik alleen ben, toch gelukkig voeien?" komen aan de orde. De bijeenkomsten zijn wekelijks op dinsdagavond en duren twee uur. Deelname is koste loos. De startdatum is eind februari. Voor opgave bellen naar Pieter van Zoest en Wilna Ter- windt, Stichting Maatschappelijk Werk, Broersveid 142, tel. 731033. WEEFCURSUS Wie wil leren we ven, kan vanaf 24 februari meedoen aan een kennisma kingscursus in het M. C. M. de Groot huis aan de Stad houderslaan 30. Er worden proeflapjes gemaakt, het op zetten van een weefgetouw wordt geleerd en ook liet f ontwerpen van pa tronen komt aan de orde. De cursus kost zestig gulden aan materiaal. Het lesgeld bedraagt 45 gulden. Opge ven bij de Schie damse Gemeen- schap, Buitenha- - venweg 9, telefoon 733000 BLAUWE BRUG In wijkcentrum De Blauwe Brug aan het Bachplein 590 is vanavond een ruilbeurs. Wie siga renbandjes, luci fersdoosjes, but- tons, munten of an dere voorwerpen wil ruilen is welkom vanaf zeven uur. Toegangsprijs een gulden. DOKTER TAND ARTS APOTHEEK Wie dit weekeind een dokter nodig heeft, kan bellen met de boodschap pendienst, tel. 206611 voor de dienstdoende arts. Voor spoedrecep- ten bellen naar nummer 261480. Gaan dit weekeind uw tanden en kie zen opspelen, dan staat tandarts H. van de Heuvel ge reed om u te hel pen. U moet tevo ren bellen naar 739121 voor het spreekuur op zater dag en zondag van 17.00- 18.00 uur In de praktijkruimte aan de BK-laan 23 tb. VOGELASIEL Het vogelasiel aan de Schiedamsedijk 2a houdt zaterdag van 10.00 - 12.00 en van 14.00 tot 16.00 uur een open huis ter ere van de ingebruikneming van de expositie ruimte op de twee de verdieping van de molen. In deze expositieruimte zijn opgezette vogels te zien, geplaatst in hun natuurlijke om geving. Verder wor den er dia's ge- draaid en rondlel- dingen gehouden. QUIBUS tn café Quibus aan de Lange Haven treedt zondag avond de muziek groep Dino and Friends op. De zes- mansformatie is vanaf half tien te horen. Toegang gratis. EHBO WEEK- EiNDDIENST Het Schielandzie- kenhuis, locatie Burgemeester Knappertlaan 25 H heeft dit weekeind EHBO-dienst van vrijdagavond zes' T uur tot maandag ochtend acht uur. Telefonisch is het ziekenhuis bereik baar onder num mer. 733733. Voor een ambulance bel- len naar 333300.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2