3 Stompwijk na ramp in rouw jedompeld POSTIJ? Bouw verwacht een verdere omzetdaling Springstof kon uitbrekers ehevenin ;en niet helpen Bij de VARA niet aan ontslagen te ontkomen jgüll PvdA-enqu ête bezuinigingen Instortende schoorsteen doodt man ter meuten Jongen zet zichzelf onder stroom Meisje dood in badkamer KOGEL- HARDE SPRUITEN Aardgasprijs slijft dit Jaar gelij! t w ME wacht vergeefs op relletjes Tien scholen in Amsterdam bezet 'Station aanpassen voor gehandicapte' Reserves WW-fonds groeien sterk naar £r. (28x35cmi Geldig t/m zaterdag 5 maart1983. Uitsluitendbij: Schietpartij op verjaardag Man gepakt voor doden bij overval Van een onzer verslaggevers STOMPWIJK/NIJ- KERK Door verlichte vensters van Stompwijkse huizen kleuren beelden op van een zaalhandbalwed strijd. Studio Sport, the show-must go on. Eén groot deel van de bevolking van dit Zuidhol landse dorp is in de ban van zaalhandbal, sinds het perste damesteam van HVS voor elke punt moet vechten om aan de degra datie te ontkomen. Dat kan niet meer nu zondag ochtend een touringcar met speelsters en suppor ters bij H-oevelaken uit de bocht vloog. Vier doden, zeventien gewonden. Van ïiw mooiste foto of dia: AöSa ft. '0 Afgelast Schot Struktuurlinnen... IN ONZE FILIALBI MET GROENTE-AFDELING Min. Van Aardenne HETVRUE volk binnenland j i -us vo. liandballers kantelt: vier doden „Een vreselijke klap voor de vereniging en de gemeenschap hier." zegt HVS-voorzitter Ni co van Vliet met moeite zijn emoties bedwingend. Hij heeft een tocht achter de rug naar de gezinnen van de omgeko menen en de gewonden. Bij Coz van den Bosch kwam de klap dubbel hard aan. Hij ver loor zijn 21-jarige dochter Car- !a. de jongste speelster van het team en zijn 60-jarige vrouw, die mee was als supporter. De 60-jarige achterneef van zijn vrouw. Leo van den Bosch was ook bij de doden, evenals de 50-jarige Kees de Bruin, die nimmer op het appèl ontbrak als HVS ver in het land om de eer en de punten streed. Zoals gewoonlijk was er twee keer voorafgaande aan de wedstrijd getraind. Im mers, dievan Vlugheid en Kracht uit Groningen moesten een lesje krijgen. De punten waren kostbaar. Een geladen team stapte zondagmorgen dan ook in de bus. Met veel vrolijkheid en fl.9,95 Dc ravage in de lus bij Hoevelaken. De hulpver lening kwam snel op gang. De eerste dode wordt geborgen. AMi 4 WffW* L 'v '40* VtA"' zang ook. hoor", zegt de vrouw van de voorzitter. Want de punten mogen belangrijk zijn, ze handballen ook voor hun plezier. Ze moeten bij tweeën in Gro ningen zijn, waar de wedstrijd om tien voor half drie begint. Een routinetocht. Wat er bij Hoevelaken nu precies is misgegaan, is nog onduidelijk. De politie houdt het er vooralsnog op, dat de chauffeur een beoordelingsfout maakte, waardoor hij te laat de lus naar Zwolle instuurde. De bus raakte de vangrail, kantelde erover heen en rolde nog tweemaal over de lengteas eer tot stilstand te komen. „Bij dc eerste kanteling zijn de vier waarschijnlijk door dc ramen naar buiten geslingerd. Bij de tweede kanteling is de bus toen op ze terecht, geko men. Ze waren op slag dood". aldus een woordvoerder van de rijkspolitie in Nijkerk. Het is kwart voor elf als het ongeluk gebeurt. Geen kip op de weg, zoals dat heet. De poli tie is onmiddellijk ter plekke. De Cqntraalpost Ambulance vervoer Amersfoort zet al het beschikbare materiaal in. Twaalf ziekenauto's rijden van de plaats van de ramp met ge wonden naar het Sint Elisa- beth-ziekenhuis en De Lichten berg in Amersfoort. De doden worden in Nijkerk gebracht naar het mortuarium. Daar vindt de identificatie plaats. Drie mannen verlaten gebro ken het politiebureau. De vraag wat zich in de bus heeft afgespeeld, besterft me op dc lippen. „We gaan naar huis, wc zijn kapot." Rotterdam Keizerswaard 11, Bcijerlandseiaan 202B (Naast Kretmborg), Lijnbaan 79a, W.C. Zuidpiein hg 622 Schiedam Hoogstraat 29 Vlaardingen Liesveld 10 Hoogvliet Binnenban 56 Ridderkerk Gecrlaan 1 Van onze soc.-econ. redactie ROTTERDAM "De ibouw moet dit jaar rekenen op een verdere daling van dc omzet met twaalf percent (4,8 mil jard gulden) en dat kan eigen lijk niet meer". Dit stelde voor zitter Th. L. J. Hcijmans van Centobouw, dc vereniging van alle werkgevers uit de bouw wereld, vanochtend op dc Bouwbeurs '83 die deze week in Utrecht wordt gehouden. Dc werkloosheid in de bouw is inmiddels opgelopen tot 160.000 mensen, aldus Heij- mans. Volgens hem zouden pensioenfondsen en andere In stitutionele beleggers geld moeten stoppen in projecten als de inpoldering van de Mar kerwaard. Heijmans zei. dat de werkloosheid in de bouw voor een groot deel opgelost kan worden als het bedrijfsle ven meer kans zou krijgen. Hij staat hiermee overigens tegenover zijn collega De Vil der, de voorzitter van de NI- VAG, de organisatie van zeer grote bouwondernemingen. Die heeft in januari gezegd, dat de meerderheid van de huidige werklozen in de bouw noit meer in haar oude vak aan de slag zal komen. Dekastelein van café De Gouden Leeuw ïn Stompwijk heeft de geplande disco-avond afgelast. „Dat kan je niet ma ken", verklaart hij. „We zijn een klein dorp, achttienhon derd mensen. We kennen el kaar allemaal. Zo'n klap komt DEN DUNGEN De 38-ja- rige P. van Heeswijk uit het Brabantse Den Dungen is gis termiddag om het leven geko men toen hij in zijn woning be dolven werd onder een neer stortende schoorsteen. De man was met een pneu matische hamer een muur tus sen twee kamers aan het weg breken, maar door onvoldoen de stutten van het plafond viel een schouw in stukken uiteen. Hij kwam onder de stenen te recht en was op slag dood. APELDOORN De Apel- doornse politie heeft zondag morgen de 28-jarige H. van L- uit die plaats aangehouden, na dat hij de avond daarvoor op een verjaardagspartijtje de 20-jarige J. van R. met een ge weer had neergeschoten. Van R. verkeert na een operatie in middels buiten levensgevaar. De dader kreeg opnieuw ru zie met het slachtoffer over een oud meningsverschil. Na Van R. eerst bedreigd te heb ben verliet hij het verjaar dagsfeest om even later met een geweer terug te komen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Met behulp van springstoffen die de ge vangenis waren binnenge smokkeld, hebben zeven gede tineerden zaterdagavond ge probeerd uit te breken uit de Scheveningse strafgevangenis. De vluchtpoging waarbij ook een bewaker werd gegijzeld, strandde even buiten de gevan genis waar dc gestichtswacht en de politie hen met getrok ken pistolen inrekenden. De ge gijzelde bewaker bleef onge deerd. De ontsnappingspoging werd zaterdagavond rond half ne gen ondernomen tijdens de avondrecreatie en was op touw gezet door vier Nederlanders en drie buitenlanders, in leef tijd variërend van 24 tot 52 jaar. Allen zitten voor een flink aantal jaren vast voor hele se ries misdrijven, waaronder po ging tob moord, wederrechte lijke vrijheidsberoving en diefstal en beroving in ver schillende gradaties. Politie en gestichtswacht >00 r waren op "iets als een uit- braakpoging" voorbereid om dat er vrijdag al iets broeide onder de gevangenen. Bewa kers hadden toen geconsta teerd dat verscheidene gevan genen zich opvallend gedroe gen, elkaar signalen gaven en één van hen deed alsof hij ziek was. De politie, meteen door de gevangenisdirectie om ver scherpt toezicht gevraagd, liet drie extra wagens rond het complex surveilleren. Van de aanwezigheid van springstof in de gevangenis was toen nog niets bekend. Dc zeven uitbrekers hadden tafelmessen, onderdeel van het toegestane bestek in hun cel. bij zich toen ze tijdens de avondrecreatie toesloegen. In de C-vleugel probeerden ze vier bewakers te gijzelen maar één van hen kon ontsnappen. De drie anderen werden opge sloten in een cel, terwijl de ge vluchte bewaker alarm sloeg. De zeven poogden daarop met de springstof een enkele centimeters dikke ruit naar het dak te vernielen maar dat mislukte omdat de hoeveelheid springstof te gering was. De ruit werd daarna ingeslagen met de bovenkant van een bil jarttafel. Eenmaal op het dak moesten de zeven onmiddellijk weer te rug toen een wachtpost hen op merkte en een waarschuwings schot lostte. De vluchters haal den daarop één van de drie be wakers uit de cel en gingen met hem opnieuw het dak op. Het geluid van het waarschu wingsschot had nog enkele wachtposten gealarmeerd, maar de zeven konden met hun gijzelaar toch naar bene den komen en de Schevening- seweg langs de gevangenis be reiken. De vluchters werden daar nog min of meer toevallig ont dekt door een politie-agent die van de ontsanpping had ge hoord via de portofoon van een op straat aanwezige gestichts wacht. Inmiddels hadden de zeven, met hun gijzelaar, een rijtje huizen langs de Pomp- stationsweg bereikt waar ze een ruit intikten om bij de be woners een auto los te krijgen. De achtervolgende ager los te hierop twee waarschuwings schoten waarop het groepje gevangenen zich verspreidde en zo trachtte te ontkomen. De gestichtswacht hield daarna drie van hen aan, de politie vier. Volgens een woordvoerster van Justitie wordt momenteel onderzocht hoe de springstof de gevangenis is binnenge smokkeld. Alle zeven ontsnap ten stonden te boek als zware jongens en vluchtgevaarlijk. In de C-v!eugel waar ze nu af zonderlijk van elkaar zijn op gesloten, heerst een minder zwaar regiem dan in de zeer strenge B-vleugel. Twee van de ontsnapten wa ren vorig jaar juli ook betrok ken bij een geslaagde uit- braakpoging in Schcveningen. Een derde was ook al eens uit Schevcningen ontsnapt. De vluchtpoging van zaterdag avond (juurde bij elkaar niet langer dan een kwartier. ongelooflijk hard aan. Het wordt een rot week voor het dorp." Dat heeft burgemeester Dc Vreeze van Leidschendam, waaronder Stompwijk valt. ook begrepen. Met de pastoor is hij de gezinnen langs ge weest, troostend en wensend, dat men de kracht zal vin den.... Dat is op prijs gesteld; in een dorp als Stompwijk is dc bur gemeester allereerst burger vader. Pas laat 's middags is be kend geworden wie de veron gelukten zijn. „Geen wonder", zegt Nico van Vliet, „er zaten veertien Van' den Boschen in de bus. Caria had nog drie zusjes bij zich en een aangetrouwd zus je." Veertien Van den Boschen op nog geen vijfentwintig pas sagiers. „Het was een hele puzzel", vertelt de 'politieman in Nij kerk. Modern en voordelig struk tuurlinnen van 100°6 poly ester Soepelvallend en mak kelijk wasbaar Geschikt voor blouses, jurkjes en rokken m zwart, grijs, oudrose raf, ko balt enz 150 cm breed Per meter van 14,95 voor RIJEN De rijkspolitie heeft gistermiddag in Rijen P. de V. (25) uit Axel gearres teerd, die ervan wordt ver dacht op 11 januari bij een roofoverval in Rijen Peter van Dongen (24), de. zoon van een schoenwinkeher. tc hebben doodgeschoten. De verdachte, die in Rijen op visite was toen hij werd aangehouden, heeft nog niet bekend. Twee overvallers waren des tijds de woning van winkelier Van Dongen binnengedrongen. Toen Peter hen het huis uit wilde slaan zou P. de V. hem hebben doodgeschoten. Me vrouw Van Dongen (52) werd door een schot ernstig ver wond. Hoewel een uitzending van het tv-programma „Opsporing Verzocht", waarin aandacht aan dc zaak werd besteed, veel tips had opgeleverd, is de ar restatie van P. dc V. volgens de politie geen rechtstreeks ge volg van één van die tips. Dc recherche verwacht de tweede verdachte ook te kunnen arres- I teren. (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM Alle perso neelsleden van de VARA heb ben zaterdag een onheilspel lende brief van voorzitter Al- bert van den Heuvel thuis be zorgd gekregen: de 'rode om roep' moet dit jaar opboksen tegen een tekort van 2,7 mil joen gulden en geforceerde in krimping van het personeel lijkt daardoor onontkoombaar. Bestuur en directie hebben al maatregelen getroffen om 1,4 miljoen gulden te bezuini gen, maar gaten van ƒ560.000 bij dc televisiedienst en ƒ900.000 bij de vereniging en de gids moeten nog worden ge dicht. Als noodoplossingen ziet Van den Heuvel een tijdelijke ver schraling van het televisie- TOLBERT De 13-jarige Wietse Sinninghe uit Tolbert is gisteravond door elektrocutie om het leven gekomen. De jon gen zat in zijn slaapkamer een schemerlamp te demonteren, toen hij de elektriciteitsdraad raakte. Hij was op slag dood. DEN BOSCH De dertien jarige Yolande dc Wolf uit Den Bosch is zaterdag in de badka mer in haar ouderlijk huis om het leven gekomen. Volgens dc politie is de dood het gevolg van zuurstofgebrek, veroor zaakt door de brandende gey ser. aanbod en het interen op de re serves. hoewel de VARA-Ver- enigingsraad verleden jaar over dat laatste al het "onaan vaardbaar' heeft uitgesproken. En toen ging het nog maar om een tekort van enkele tonnen. Dat er nu al in miljoenen moet worden gedacht komt o.m. door de verslechtering van dc advertentiemarkt (zeer nadelig voor de VARA-gids), dc problemen met de begro ting voor de totale omroep en de invloed van de uitbreiding van de Veronica-zendtijd. Daar komen de verdere groei van Veronica, de uitbreiding voor VPRO en EO en de door minister Brinkman in het vooruitzicht gestelde bezuini gingen dan nog bovenop. Donderdag vergadert het personeel over de 'rampbrief ettsisvMhFmi/MrirasiL MAANDAG 21 FEBRUAR11*3 HILVERSUM - Aardgas wordt dit laar niet meer duurder of goedko per. Minister Van Aardenne van Eco nomische Zaken wi! eerst de ontwikke lingen van de prij zen op de oliemarkt afwachten, liet hij zaterdag weten voor de VARA-ra- dio Oe bewindsman wil nog steeds hef liefst de aardgas- prijs voor kleinver bruikers (huishou dens) koppelen aan de prijs van huis brandolie Dat laat ste produkt is op dit moment nog een dubbeltje duurder dan gas. maar door de da lende olieprijzen wordt ook die huis brandolie goedko per. Die prijsont- wikkeling wil de mi nister nu eerst af wachten. Van Aardenne her haalde nog eens dat een tegenval lende opbrengst uit het aardgas voor de staat, door de zachte winter, niet vergoed hoeft te worden door nieu we bezuinigingen Hij werd daarin in hetzelfde radiopro gramma bijgevallen door de financiële specialisten in de Tweede Kamer van CDA en VVD, Ger- ritse en De Korte, die beiden meldden dat nieuwe tegen vallers voor de schatkist niet mo gen leiden tot extra bezuinigingen of belastingverhoging. Dan moet het fi nancieringstekort maar iets groter worden VELSEN Onge veer honderd man van de Mobiele Eenheid hebben gisteren de hele dag de wacht ge houden op het in dustrieterrein De Meerweiden m Vel- sen. waar loodsen staan, die mogelijk in de toekomst zul len worden ge bruikt voor de op slag van radioactief afval Volgens de politie waren er sterke ge ruchten, dat er on geregeldheden zouden uitbreken op het terrein. maar daar is mets van gebleken. De zware en ver geefse bewaking kwam tot stand op verzoek van bedrij ven. die vestigingen hebben op het be wuste terrein. AMSTERDAM Ouders van teerlin gen hebben van ochtend in Amster dam ongeveer tien scholen bezet uit protest tegen de bezuinigingen op het onderwijs. Het personeel van de scholen steunt de acties, die drie da gen zullen duren De leerlingen van de bezette scholen van kleuter- tot voortgezet onder wijs worden door de ouders thuis gehouden of zijn in buurthuizen bezig met onder andere het schilde ren van spandoe ken De bezettmgsac- tie m de hoofdstad zijn onderdeel van acties in het onder was die deze week overal in het land gehouden worden, terwijl parlementa riërs in Den Haag de onderwijsbegro ting behandelen. In rolstoelen demonstreren gehandicapten in Am sterdam vooreen veiliger station. AMSTERDAM Enkele tientallen gehandicapten hebben dit week einde in en om het Centraal Station m Amsterdam gede monstreerd voor een veiliger en be ter toegankelijk stationsgebouw. De demonstratie was georganiseerd door de gezamen lijke organisaties, die pleitten voor verlaagde balies in de stations voor mensen in rolstoe len. waarschu wingsrichels voor blinden langs de perrons en het leg gen van vloeren, die niet glad zijn. ZOETERMEER De financiële reser ves van het Alge meen Werkloos- heidstonds AWF. dat de WW-ge!den beheert, zullen eind van het jaar aan zienlijk vergroot zijn, zo blijkt uit be rekeningen van het AWF-secretariaat. Die groei is een ge volg van de kabi netsmaatregel om de WW-premie per 1 januari vast te stellen op 4,3 per cent, terwijl het AWF 4,2 percent had geadviseerd, hel werknemers aandeel in de WW en WAO te vergro ten en de stijging van het bruto-mim- mumloon te beper ken De notitie komt woensdag tn het fondsbestuur aan de orde. Geschat wordt dat de reserves eind 1983 tot 1477 mil joen gulden zullen oplopen Find vorig jaar fcn 8 die 609 me ning et de k-_ autre- geler. jnieuwe ra mingen van het Centraal Planbu reau wordt bij het AWF verwacht dat er dit jaar 868 mil joen gulden meer zal binnenkomen dan eruit gaat. Door die betere fi nanciële positie kan het AWF de rente loze voorschotten aan de wachtgeld- fondsen van de be drijfsverenigingen, waaruit de begin periode van de werkloosheid wordt betaald, voor een belangrijk deel uit eigen middelen fi nancieren. Er hoett geen duur geld meer te worden ge leend. HILVERSUM De Partij van de Ar beid gaat de ko mende maanden de leden vragen wat die merken van de bezuinigings maatregelen van de regering Lubbers. PvdA-voorziter Van den Berg vertelde dat zaterdag voor de VARA-radio. Hij zei wel een indruk te hebben van de gevolgen van die bezuinigingsmaat regelen, „maar we willen zien hoe het individueel uitpakt bij de burgers, om dat daar zoveel van die effecten op el kaar gestapeld worden". Het is de bedoe ling van de PvdA een brede bewe ging op gang te brengen, „die ho zegt tegen de rege ring". aldus de par tijvoorzitter.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1