WF KAN VOOR ZICHZELF ZORGEN 'Renovatie? Ik ga zelf maar verbouwen' GYMNASTIEKLES VOOR OUDEREN 'Voor lachen en plezier is geen mens te oud' BEKENDMAKING!!! MEUBELFABRIEK „MODERN" life Directeur WF-RDM vertrekt KORTAF Reddingsactie voor gemeente-archief WMïïmmZê: *'**$&ASÈÊ',i$& S^i WÊm WMi. m' WW, Jubilaris B. Rij kuiter onderscheiden Sch S-Wv*- van stadsvernieuwingsplan- Vragen Redactie Editie Schiedam: Hoogstraat 125b, 3111 HD Schiedam. Tel. 265205/266646. Editie Vlaardingen/Maassluis: Hoogstraat 125b, 3111 HD Schiedam. Tel. 736049/736061. Postadres: Postbus 467, 3130 AL Vlaardingen Abonneeservice: tel. 147400. Koud Beter jfpfj WwA-a-A "Km- Gymnastieken voor ouderen: meer dan alleen armen en benen bewegen. Annabel Engles: „Iedereen mag gerust komen kijken bij de gymles sen: het ver plicht tot niets." Wist dat Meubelfabriek Modern een enorme keuze heeR'in ailerièi stijlen meubelen die kunt bezichtigen op ruim 2000 m2;toonzaal? Wist U dat Meubelfabriek Modern een zeer lage prijzenpolitiek voert?? Wist U dat service en garantie'bij ons zeer hoog in het vaandel staat?? Wisf U dat wij reeds sedert 1915 eeri gevestigd Bedrijf "zïjn?? Redenen te meer om alvorens II beslist te kijken bij „Modern". V Ook Uw adres voor'stofferen.van gebruikte meubelen. Vraag vrijblijvend prijsopgave! Theatercafé Bewonersavond Nieuwbouw Orgelconcert Eng op straat De Doele Buitenhavenweg j 32-140 - Schledam - telefooh 268815 - 262203 In Vlaardingen zijn alle waardevolle documenten, wd op film vastgelegd. Ook het Schiedamse gemeen tearchief kijkt reikhalzend uit naar de microverfil ming. HET VRIJE VOLK sciied am 14 WOENSDAG 23 FEBRUAR11983 •yrc i-». «WS'' ,y A'S "Vs" .41 y Ouders protesteren tegen bezuinigingen Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Wilton- Feijenoord Is heel goed In staat voor zichzelf te zorgen. Tot 1981 heeft de marine- sector werk voor zevenhon derd man. Geen bedrijf in Nederland dat zich daarop kan beroepen. In een brief op poten aan de Eerste en Tweede Kamer laten be drijfsleiding en personeel van WF weten zich te erge ren aan de versprekingen, foute berichten en andere onzin over de situatie in ons bedrijf." Volgens bedrijfsleiding en personeel "heeft Taiwan de bouw van haar onderzeebo ten aan WF opgedragen en bij niemand anders." „Het steeds weer melden dat Wil ton alleen maar marine-ak- tiviteiten verricht om de ca- paciteltentekorten van K.M.S. en R.D.M. te over bruggen is volslagen on juist," aldus de brief, die er verder op wijst dat WF nooit directe of indirecte steun van de overheid nodig had om een sluitende exploitatie te krijgen. Volgens bedrijfsleiding en personeel "is het te dol dat een marine-activiteit bij een gezond bedrijf als WF moet verdwijnen omdat andereu (ook de overheid) hun zaken onzorgvuldig hebben ge daan." „Wilton Feijenoord vraagt dat zijn geld, dat voor een geroot deel bestaat uit voor uitbetaalde termijnen op de Taiwan-opdracht, wordt aangezuiverd," zo gaat de brief verder. „De RSV en de overheid hebben deze situa tie doen ontstaan." Het Fabriplein: centrum nen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM „Gaat het al leen om het Fabriplein? In dat geval ga ik weg." De man staat al op om de vergade- reing in dienstencentrum De 4 Molens te verlaten. Als hij hoort dat de stadsvernieu wingsplannen ook voor de aan grenzende straten van het Fa briplein gelden, gaat hij weer zitten. Hier en daar klinkt ge giechel onder de ruim zestig belangstellenden die naar het dienstencentrum zijn gekomen om te horen hoe een begin wordt gemaakt met praten over stadsvernieuwing in hun buurt. Nog dit jaar moet er een plan op tafel liggen over de manier waarop Fabriplein en omgeving moet worden opge knapt. De bewoners krijgen veel tekst en uitleg vanachter een tafel waaraan leden van de projectgroep zitten. Regelma tig klinkt geite-wollen-sokken- taal: „We moeten een totaal plaatje maken", „snelle plan ning", „Praten uit de vrije vuist". De bewoners laten het allemaal gelaten over zich heen komen. Ze kijken naar dia*s waarop plattegronden van de wijk, netjes ingekleurd zijn. De gemeente zal een lijstje maken van de groenvoorzie ning, verkeer, bevoikinsgege- vens, en stelt een onderzoek in naar de kwaliteit van de wo ningen. En de bewoners? Zij zullen vragenlijsten moeten in vullen en verder regelmatig moeten vergaderen. Een vrouw ziet het somber in: „Dan zit je in een bewoners- groep. je maakt plannen en dan zegt de gemeente dat het niet kan. Hebben we alles voor niks gedaan. Trek je mooi aan het kortste eind. Dat doen we al jaren." Ze woont in een huis van wo- ningbouwvereniging Schie dam Vooruit. Binnen die ver eniging praat men al jaren over het opknappen van de huizen. „Zeventig procent van de bewoners moet erachter staan," laat een ander weten. „Dat getal halen we nooit. Er wonen veel te veel bejaarden. Die willen hun huis niet meer uit." Projectleider Han de Kluy- ver houdt de moed erin: „Eind mei praten we met jullie over de renovatieplannen, als het met de financiering wil lukken kan begin volgend Jaar met het opknappen worden begon nen." Een van de vrouwen merkt op dat ze al jarenlang aan het lijntje wordt gehouden: „We worden steeds lekker gemaakt, maar ik denk dat ik zelf maar begin te verbouwen, ben ik vlugger klaar." De vragen komen los. Loopt je WW-uitkering geen gevaar als je in een bewonersgroep zit? Kunnen bewoners-eige naars worden gedwongen ver beteringen aan te brengen? Ook de klachten komen op ta fel. Veel bewoners hebben last van bouwverkeer dat af- en aan rijdt. Op een aantal plaat sen is al sprake van nieuw bouw. „De riolering wordt ver rot gereden," roept een man. Volgens Han de Kluyver is het nog niet mogelijk om heipalen met helicopters aan te voeren. De oplossing van een dreigen de woordenwisseling wordt gvonden door de klachten „morgen te bespreken in buurtcentrum De Bever." Het groepje Turken dat aan één tafeltje zit houdt zich zeer rustig. Ze verstaan de helft niet en laten zich door een tolk alles uitleggen. (Van een onzer verslaggevers) SCHÏEDAM/VLAARDIN- GEN/MAASSLUIS De drei gende bezuinigingen in het on derwijs hebben geleid tot ver schillende acties in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis. Het verst gingen vijftien Vlaar- dingse openbare lagere scho len, waar de ouderraden of groepen verontruste ouders de overige ouders hebben opge roepen hun kinderen vandaag thuis te houden. De acties vormen een reac tie op de bezuinigingsplannen van minister Deetman. In de krokusvakantie publiceerde hij een tweede bezuinigingslijstje met elf punten na al eerder zo'n lijstje met 34 punten te hebben bekend gemaakt. In to taal gaat het hierbij om bezui nigingen ter grootte van 625 miljoen gulden. De Vlaardingse wethouder Maarleveld heeft begrip voor de oproep in zijn stad. „Wij gaan ervanuit, dat de scholen open zijn", voorspelde hij gis termiddag. „Maar ik sluit niet uit dat ze met een aangepast rooster zullen werken." Hij verwacht niet dat de leer plichtambtenaar vandaag alle ouders zal verbaliseren, die hun kinderen thuishouden. „Ik heb niet de indruk dat de leer plichtwet voor dit soort geval len is geschreven." Wel vond hij dat de onderwijsbonden, onderwijzers en ouders „uiter mate voorzichtig" moeten zijn in het betrekken van school kinderen bij hun acties. Op de meeste openbare scho len in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis Is inmiddels een actiekrant verspreid met daar in een uitgebreide uiteenzet ting over de bezuinigingen. Ze bedreigen direct de kwaliteit van het onderwijs, aldus de ABOP die de krant uitbracht, en daarom moeten de ouders bij de acties worden betrokken. In Schiedam is verder op een groot aantal scholen een brief kaart verspreid met een pro testtekst. Voorzien van handte kening van ouders en even tueel een tekening van de kin deren worden ze verzameld en gaan ze richting Den Haag. Verder zal de ABOP-afdeling Schiedam een protestbrief op stellen naar aanleiding van een onderzoek door de afdeling onderwijs. Daarbij wordt beke ken wat de bezuinigingen nu precies voor Schiedam beteke nen. De protestbrief zal ter on dertekening aan wethouder Posthoorn, politieke partijen en organisaties voorgelegd worden. Tenslotte organiseren diverse Schiedamse scholen eigen 'acties' zoals een extra ouderavond, extra ouderraad vergadering of open ochtend voor ouders. Sluitstuk van de acties is (voorlopig) een tribunaal dat vanmiddag in Den Haag wordt gehouden. Burgemeester Van Lier is in zijn functie van vice- voorzitter van de Vereniging voor Openbaar Onderwijs (VOO) één van de "aankla gers". De christelijke onder wijsbonden en de VOO houden 's avonds ln hetzelfde gebouw, Amicitia, een bijeenkomst. ftv',vw/,-.WAv.'M' .-. J ">A AW. -* (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Een jaar voordat hij met pensioen zou gaan, heeft de heer W. Zipp (64), directeur van Wilton- Fijenoord en de Rotterdamse Droogdok Maatschappij, zijn functie neergelegd. Hij ver trekt per 1 maart. Zipp trad, na aan de HTS de opleiding werktuigbouwkunde gevolgd te hebben, in 1941 in dienst bij WF. Hij begon op de tekenkamer werktuigbouwkun de. Tien jaar later werd hij be vorderd tot chef van de teken kamer voortstuwingsinstalla ties. Hij was daar speciaal be last met stoomturbines. Tot hij in 1978 directeur van WF en RDM werd, bekleedde hij de volgende functies: chef algemene tekenkamer werk tuigbouwkunde (1961), plv hoofd afd. werktuigbouwkun de/nieuwbouw (1963), hoofd van dezelfde afdeling (1966) en bedrijfsdirecteur (1975). Als directeur van WF en RDM was hij verantwoordelijk voor de afdelingen marine/ scheepsbouw, off-3hore, mate rials management, technisch- wetenschappelijke afdeling en kwaliteitsdienst. 'S' SCHIEDAM „Kom, da mes, wat meer met de heupen swingen! Laat die armen maar zwaaien en vergeet niet om op de tenen te lopen.',' Dansles? Een mode-opleiding tot man nequin? Welnee! De aanwijzin gen zijn bestemd voor de 55-plussers gymnastiekclub die elke dinsdag de ledematen wat extra beweging geeft. Het bewegingsuurtje is veel méér dan een ordinaire gym les. Lachen, serieuze onder werpen of klctsverhalen tegen elkaar vertellen: alles mag en niets moet op de wekelijkse gymnastiekles in clubhuis Zuid aan de Dwarsstraat 42. „Nou, ze hadden de stoelzit tingen ook wel even kunnen voorverwarmen. Brrr.. wat koud!" merkt een van de deel neemsters op. „U krijgt het in een mum van tijd warm," ver zekert gymleraar Mijndert Witsel de rillerige vrouwen. „Ga maar achter de stoel staan, dan zet ik een lekker muziekje op." Hoe gezellig het er toe kan gaan op zo'n gymgroep is bij veel bewoners in Zuid nog niet bekend. Zuid telt negenhon derd ouderen. Toch doen er met de gym maar zestien mensen mee. Allemaal vrou wen. „Mijn man is met geen stok de deur uit te krijgen. 'Veels te koud.' roept hij." „Een beetje beweging is juist heel belangrijk voor de ouder wordende mens," vertelt le raar Witsel. Spieren worden stijver en de gewrichtsbanden minder elastisch." „Ik voel aan den lijve dat ik iedere week mijn arm méér en béter kan bewegen," zegt een zestigjarige mevrouw. „De eerste paar lessen kwam mijn hand niet verder dan tot net achter op mijn rug. Nu kom ik al tot aan het schouderblad! Kijk maar," zegt ze de daad bij het woord voegend. Iedere deelnemer staat het vrij om de oefeningen te doen op zijn of haar eigen manier /&74ZG6wv/,y/ sjWj s. en tempo: alles wordt aange past aan wat de deelnemers kunnen en willen. Witsel geeft ook nuttige tips: „Als je achter het fornuis staat, moet je af en toe even op je tenen gaan staan, dat is goed voor de beenspieren. Annabel Engles, de coördi natrice van het volwassenwerk in clubhuis Zuid heeft hard ge knokt voor de gymles: „Voor de ouderen was er helemaal geen gelegenheid om Iets der gelijks te doen in de eigen wijk. Het clubhuis heeft nu de ruimte beschikbaar gesteld. Nog veel meer ouderen zouden actief moeten worden," zegt ze. Het clubhuis Zuid aan de Dwarsstraat, doet dit samen met de Raad voor Bejaarden- werk. Het is elke dinsdagmid dag van 14.00 tot 14.45 uur. De ze gymclub is vol, maar bij voldoende aanmelding van nieuwe deelnemers kan er met een tweede groep begonnen worden van 15.00 tot 15.45 uur. Een middagje kijken, kost niets en verplicht tot niets. Leeftijd is onbelangrijk. ln het theatercafé van het Passage theater speelt don derdagavond vanaf half negen het dixielandorkest van de muziekschool. Het optreden van- de leerlingen staat onder leiding van muziekleraar Cees Matla. De toegang is gratis. De nieuwbouw in de Mariastraat, hoek Nieuwe Haven staat donderdag avond centraal op een informatie avond in diensten centrum De 4 Mo lens, aan de Nieu we Damlaan 766. De bewoners die een toewijzing heb ben voor een huis zullen op de hoogte worden gebracht van de stand van zaken. Ook wordt meer verteld over de voorbereidingen voor de tweede fa se. Aan de orde ko men het keuken blok, het tegelwerk, de kozijnen, de ra men en de deuren. Er wordt die avond voornamelijk ge praat over de kleu ren en materialen die in de woningen worden gebruikt. Op het gerestau reerde orgel van de Dorpskerk in Ke- thei speelt vri|dag de Schiedamse or ganist Arie Metaal. Hij brengt werken van Bach, Boël- mann, Böhm, Franck, Krebs, Pa- chelbel en Walond ten gehore. Het or gelconcert begint om half acht. De toegang is gratis. De vrouwelijke le den van de Echte Nederlandse Fiet sersbond praten donderdagavond over alles wat vrou wen angst inboe zemt tijdens het fietsen. Het gaat om plaatsen als on verlichte paden, eenzame wegge tjes, tunneltjes, straten in de stad en "enge mannen". Waar komt die angst vandaan? Helpt karate? Afhankelijk van de response die er op deze avond komt, wil de fietsersbond een lijst maken van dingen die veran deren moeten en dingen waar wat aan gedaan kan worden. Zoals een meefietsplan, méér verlichting, minder bosjes bij fietspa den of bushaltes. De praatavond be gint om acht uur en wordt gehouden in zaal Irene, Nieuwe Haven 155. Het nieuwe activi teitenprogramma van clubhuis St. Joris Doele biedt de jeugd een sportavond op dinsdag van 19.00 tot 21.30 uur. Die zelfde avond Is er van 19.00 tot 21.00 uur een naaicursus. Op woensdagmid dag kunnen de kin deren van 13.30 tot 15.30 uur meedoen aan een kinderclub met handenarbeid, sport en spel, film en uitstapjes. Woensdagavond is er beatballet tus sen 19.00 tot 20.30 uur. Ook de video club is dan aan het werk van 19.00 tot 22.30 uur. Op vrij dag is er een weke lijkse discoavond. Het clubhuis staat aan het Doeleplein 1. SCHIEDAM Unieke historische Schiedamse docu menten gaan de vernieling in, omdqt de gemeente geen geld beschikbaar steit voor microver filming van het ma teriaal. „De micro verfilming, waarop nu reeds zo'n acht jaar wordt aange drongen, moet ein delijk eens zijn be slag krijgen," zegt gemeentearchivaris Van der Feyst. Het veelvuldig raadplegen van de oude documenten heeft onherstelbare schade tot gevolg. Het al eeuwenoude papier is niet be stand tegen het daglicht. Door de lichtflits van het fo tokopieerapparaat slijten de kostbare materialen dubbel zo hard. „Over tien jaar zijn de Schiedamse ge schiedkundige ge gevens voorgoed verdwenen," zegt de archivaris. „Als de stad prijs stelt op behoud van zijn oude gegevens," moet er dit jaar een reddingsactie ko- men, want het wordt steeds moei lijker om het mate riaal op film vast te leggen." Wanneer de docu menten zouden zijn verfilmd op micro fiches kunnen de bezoekers de ge wenste informatie op een schermpje aflezen. Het ai eeuwenoude perka ment of met de h'and geschreven papierwerk is dan veilig gesteld. De microverfilming kost honderddui zend gulden. De gemeente zet dat geld ai jarenlang onderaan de priori teitenlijst. Ook voor 1983 gaan andere zaken voor. Vooral het bevol kingsregister, de burgerlijke stand- gegevens en nota riële akten uit vroe gere eeuwen zijn j WAAR VINDT U ONS?y V Rotter- A .„ifaras&L Koe;:;\ dijk::;. SCHIEDAM - Incassochef B. D. L. Rijkuiter van de Openba re Nutsbedrijven heeft van middag een gouden medaille in de Orde van Oranje-Nassau opgespeld gekregen. Burge meester Te Loo reikte de on- derscheidng uit, omdat Rijkui ter veertig jaar in dienst is bij de ONS. dringend aan mi- croverfilming toe. Deze materialen worden het vaakst opgevraagd door de bezoekers om te onderzoeken of te fotokopiëren. Wet- - telijk is het archief ook verplicht de bezoeker een af schrift te verstrek ken. Die service komt nu in de knel. - Uit het jaarverslag van het gemeente- - archief blijkt dat ook in 1982 het aantal bezoekers flink is toegeno men. Het archief- personeel turfde 2105 bezoeken. Onderwerpen van onderzoek in de leeszaal waren on der andere genea- logie (waaronder nogal wat aanvra gen over 16e eeuw- - se), industrieën, bouwtekeningen van huizen en openbare gebou wen, straatnamen en bibliografische gegevens van Schiedam.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2