Schiedam 18 er nis over PvdA wil raads- discussie over anti- kernwapenborden wegwijzer met invullen KWALITEIT DIE BETAALBAAR BLIJFT J KORTAF 1 f X UW MODEMEESTER IN-OPTIEK 'Woningverdeling afstemmen op getal tweehonderd stom' Sch (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM "Die pleurisruiten moeten eruit. Onze woningen zijn verziekt. Er is 27 miljoen gulden in het rioolwater gegooid. Hoe lang moeten we nog in de schimmel en stank zitten," riep Jo Schaap uit West de leden van de stadsvernieuwingscommissie toe. Geen contact Jan van Vel zen (l) en Henk Hekke- man, lid van het kollek- tief, voor het gewraakte pand aan de Noordmolen straat: "We zitten hier nog wel een paar maan den." •TEERSTOOF iilililillll "Van Gogh en landschap" is de titel van het doek, geschilderd door de Schiedamse kunstenaar Tong van Wassem. Te zien in het Stedelijk Museum in de collectie "Aankopen 1978-1982 (Zie Wegwijzer). de 'BejMUngifiéhsrafö Öê'Ean- ge Nieuwstraat. Daar zitten ambtenaren klaar om te hel- Mr. J- Buiter: vertellen er gelijk ze ver moedelijk terug krijgen of moeten bijbetalen: Brand Leuke vlotte damesbril. - Model 'Monika' f Snel gekocht: Complete halve bril. Model 'Argus 2' f #5/— Pjlotenmodel. Wit metaal - A- Model'Pierre' f 95/~ I w ogen verdienen een soed advies, van I eèn vakopticien als Arsus. En uw gezicht ver- I dient de aandacht die het nodig heeft bij de keus van een nieuw montuur. Een stukje kwaliteit die u bij Argus vindt en :t die betaalbaar blijft. Want bij Argus kunt u uw keus al maken vanaf 45,-. Dat kan als je een assortiment hebt van meer dan 1500 montu ren: Kwaliteit hoeft niet altijd duur te zijn. Kijk maar mee: s 1500 monturen adviezen oogneting computer-oogtesten low-vision apparatuur video kontaktlenzen boortoestellen gratis informatieboekje Oranjestraat 19 - Schiedam Koopcentrum Koningshoek - Maassluis Teiefoon: (010) 73 87 00 Telefoon: (01899) 190 39 HET VRIJE VOLK DONDERDAG 24 FEBRUAR11983 Huurders zijn het spuugzat SCHIEDAM Waar zijn de negentig woningen op het Schuttersveld gebleven? En de Lindenhof? Stationsstraat? Schisnoko? Vragen van ver schillende leden van de stads- vemieuwingscommissle die onbeantwoord blijven. "Uitge steld." dat is het enige wat wethouder C. van Tilborg op dit moment kwijt wil. Nu Volkshuisvesting Schie dam dit jaar maar 200 woning wetwoningen heeft toebedeeld, liggen bouwplannen in de ijs kast. "We werken voor joker," concludeerden de project teams uit de stadsvemieu- wingswijken Oost, Zuid en West. Op het lijstje dat de gemeen te, bij het rijk wil indienen staan alleen de Mariastraat (56) en de binnenstadsnieuw- bouw (113). De resterende 31 woningwetwoningen zijn opge soupeerd in 1982, omdat de ge meente toen een voorschot heeft genomen. De gemeente wil ook dit jaar alvast voor schotjes nemen op het jaarlijk se contingent. "Wij vinden dit beleid verwerpelijk. Het is nog maar de vraag of in '84 ook weer tweehonderd in de wo ningwetsfeer mag worden ge bouwd. Door dit opschuifsys- teem wordt de stadsvernieu wing steeds verder opgescho ven. De drie oude wijken moe ten voorrang krijgen." zei Van Puyvelde namens Oost, Zuid en West. De wethouder kreeg ook van de commissieleden het uit drukkelijke verzoek zich kei- "hard op te stellen. "De plan ning moet niet worden afge stemd op jaarlijks 200 woning wetwoningen. Dat is stom, want Den Haag vindt dat dik ke mik," waarschuwde PvdA- raadslid Van Kleef. De wethouder benadrukte dat Schiedam nog volop In on derhandeling is met Volks huisvesting. Hij heeft goede hoop dat de sociale woning bouw op het GTB-terrein en in de Stationsstraat in 1984 door gaan. "Ik ben toch bang dat er van de bouwplannen niets terecht komt," reageerde Eef Collé van de CPN. De raad heeft maandag 147 woningwetwonin gen aan de binnenstad toebe deeld. We moeten ons niets aantrekken van dat getal van 200. Gewoon bouwen!" SCHIEDAM De afdeling Schiedam van de Partij van de Arbeid wil dat de raad nog één keer stemt over het al of niet plaatsen van anti-kernwapen borden bij de gemeentegren zen. Een voorstel daartoe van Martha Wagenaar werd gis teravond op de maandelijkse ledenvergadering aangeno men. In de novembervergade- ring van de raad is een motie van 'klein links', waarin werd geijverd voor de borden, weg gestemd. Leden van de PvdA stemden toen tegen. Op de ledenvergadering bleek alleen Chris Zijdeveld te gen de plaatsing van de bor den. „Ik heb een ander beeld over hoe je Je doelstelling, de kernwapens de wereld uit, zou kunnen bereiken," aldus de wethouder. In het partijblad Voorwaarts waren Zijdeveld en Martha Wagenaar een discussie aan gegaan waarin de laatste op het programbeginsel van de partij wees en daaruit conclu deerde dat de borden er moe ten komen. „Geen. enkele poli tieke partij is vóór kernwa pens maar de PvdA heeft in haar programbeginsel staan dat ze onaanvaardbaar zijn. Dat betekent dat Je ze niet ac cepteert." De gemeenteraad heeft wel uitgesproken dat Schiedam een kernwapenvrije gemeente Is en wil blijven. Voor Yvonne Siljee betekent dat dat de bor den dan ook geen bezwaar moeten zijn. „Dat is consistent beleid", aldus het partijlid. Han van der Horst tenslotte trok een lijn naar de Ameri kaanse vredesbeweging. „In SCHIEDAM Uit een wo ning aan de Schiedamseweg is een bontjas ter waarde van zesduizend gulden verdwenen. De dief kwam binnen door de voordeur te forceren, wat een schade van driehonderd gul den veroorzaakte. SPORTCURSUS Actieve sporters kunnen bij de Sportraad een ABO-cursus volgen die opleidt tot begelei der van verenigingsactivitei ten. Dc Algemene Basis Oplei ding is bedoeld voor mensen vanaf 16 jaar die met dit be wijs een vervolgopleiding in i een tak van sport willen gaan volgen. Dc cursus kost 75.— en omvat twaalf lesavonden. Startdatum is dinsdag 8 maart (19.30 tot 22.00) in gebouw Christelijke Sociale Belangen, Lange Haven 73. Opgeven bij de Sportraad, telefoon 260500, toestel 247. Amerika staan bij dé gemeen tegrenzen borden met een hoop informatie over de stad. Als in Nederland een hoop gemeen ten de borden plaatsen is dat een belangrijke steun voor de vredesbeweging daar en mis schien nemen ze dat idee over." Het PvdA-bestuur zal het college van Burgemeester en Wethouders het' verzoek doen het onderwerp wederom op de raadsagenda te zetten. Om het voorstel dan aan te nemen moeten wel de vijf tegenstem mers binnen de PvdA van ge dachten veranderen. Het bouwschandaal van de 213 gerenoveerde SL Jozefwo ningen bracht gisteren tiental len bewoners uit West op de been. Na de renovatie die in 1981 is voltooid, regent het klachten over condensvorming op de ruiten, schimmels op de muren en grondwater ln de kelders. Het zou allemaal te wijten zijn aan een verkeerd uitgevoerde renovatie. De huurders zijn het spuug zat. "Het Is een schande dat er al 2!4 jaar mensen over de vloer komen die de zaak bekij ken. maar niets doen. Waar ls de deskundigheid? De verwijten naar de wo ningbouwcorporatie- St. Jozef en de overkoepelende woning stichting de SSSW vlogen over de hoofden van de raadsleden heen St. Jozef-vertegenwoordi ger P. Aalsma gaf de bewoners zelf de schuld van de huidige ongemakken. Er zou volop inspraak zijn geweest en de huurders had- der zelf gekozen voor allumi- niumramen waardoor het wa ter nu niet weg kan. Hoonge lach, vanuit de zaal. Raadslid W. Oomen van de PvdA probeerde er nog een grapje van te maken: "Ik heb altijd geleerd dat St. Jozef een prima timmerman was. Ik krijg de indruk dat de sfeer van de renovatie onderling aardig verziekt is." Ook zijn collega Van Kleef noemde het een zootje. Dat dit een juiste indruk is, bestreed niemand. Wethouder Van Tilborg kreeg een bemid delende rol in het conflict tus sen huisbaas en huurders. .Al le politici zetten vraagtekens bij de SSW omdat blijkt dat de woningcorporaties de stads vernieuwing niet aankunnen. De kritiek is ongezouten." con cludeerde ook hij. St. Jozef heeft bovendien de deurwaarder ingeschakeld om achterstallige huur op te ha len. Vijfentwintig huurders weigeren de verhoging te beta len vanwege de slecht uitge voerde renovatie. „Is er voor St. Jozef geen aanleiding af te zien van de deurwaarder?" vroeg Van Tilborg. "Laat hem maar komen, riepen de bewo ners uit. SCHIEDAM De bestuurs leden van Muziekkoiiektief 't Slachthuis voelen zich 'over vallen' door;de gemeente. Vol komen onverwachts kregen de leden uit handen van een deur waarder een dagvaarding voor een rechtszitting gisteren. De gemeente wil het kollckticf via de rechter uit het door de mu zikanten gekraakte pand aan de Noordmolenstrat 4 hebben. Al twee jaar maken zo'n elf popgroepen dankbaar gebruik van de oefenruimte in het pand. De woning is gekraakt en dus doen de muzikanten het zonder verwarming. Een gene rator zorgde tot voor kort voor de eiectriclteit voor de diverse installaties. "Het is volkomen onver wachts omdat wij nog in ge sprek waren met Herman Pos thoorn", vertelt een verbaasde Jan van Velzen, een van de vijftien bestuursleden. "Wat de dagvaarding nu precies in houdt weten we niet. Het is nog geen kort geding." De bestuursleden hebben een advocaat in de hand genomen die een verweerschrift naar de Arrondissementsrechtbank in Rotterdam heeft gestuurd. De iedén zelf zijn niet naar de zit ting geweest. Volgens Jan kan de afhandeling van de zaak nog een aantal maanden op zich laten wachten. "Het Muziekkoiiektief is al tijd bereid geweest om een ge sprek te hebben met Posthoorn over het verlaten van het pand. Ais wij zouden hebben geweten dat de gemeente de rechter in zou schakelen wa ren we wel weggegaan". De afgelopen maanden heb ben de muzikanten de deur van het stadskantoor welhaast platgelopen om ..een gesprek met de wethouder te krijgen. Ook telefonisch lukte het hen niet in contact te treden met de bewindsman. Vorige week vrijdag werd uiteindelijk een onderhoud met Posthoorn werkelijkheid. Daarin verklaarde hij dat de gerechtelijke procedure niet meer gestopt kan worden .maar dat er wel uitgekeken rou worden naar alternatie ven. Jan van Velzen meent dat de gemeente juist nu de rechter inschakelt omdat er een koper voor het pand 13 gevonden. "Die hadden ze eerst niet.-Zon der koper kun je volgens mij ook geen reden voor ontrui ming hebben." "Wij kregen eind vorig jaar een brief dat er iemand kwam om het pand te bekijken. Toen wij weigerden hem toe te la ten, dreigde de gemeente de rechter in te schakelen. Toen wij daarop wel toestemming gaven kwamen er toch dag vaardingen. Vreemd". V,' Muziekkoiiektief verbaasd over dagvaardingen Nelleke Burg brengt zaterdag avond conferences, liedjes, imitaties en een eenakter op de pianken in theater De Teerstoof aart de Nieuwstraat 12. Haar nieuwe thea terprogramma (try- out) omvat liedjes op teksten van Hessel van der- Wal, Flip Broek man, Hans Dqrre- .steijn en Nelleke zelf. Verder speelt ze het spel "to neelstuk voor één vrouw". Op vrijdag is de Teerstoof ge sloten. Toegang 10,- met CJP en Pas 65/7,50. Voor de jeugd speelt zaterdag middag poppen theater Guido van Deth het spel "De Muizenlemmer". Een poppenspel voor de jeugd van 8 tot 12 jaar. Toe gang, 3,50. Aan vang half drie. QT In sociëteit QT, Nieuwstraat 12 speelt zaterdag avond de vijfmans formatie Stealer. De Rotterdamse popgroep brengt rock en new-wave. Aanvang half elf. Een enkeltje QT kost vijf gülden. Voor vijftien piek kunnen de bezoe kers een heel jaar gratis popmuziek beluisteren. MUSEUMCON CERT In de aula van het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat geven pianisten Cees van As en Klaas Trampman zondagmiddag een concert. Ze spelen "quatre mains" werken van Mozart, Schubert, Debussy, Hindemith en Ra- vel, De belde pia nisten hebben juist een succesvoHe toernee door Duits land achter de rug. De toegangsprijs voor het concert dat om half drie begint is voor leden van de vereniging vrienden van het museum ƒ3.-; voor niet-leden 5,-. CJP en Pas 65: f3.-. •THEECONCERT Het Koninklijk Schiedams Man- nenkoor Orpheus geeft zondagmid dag een theecon cert in het wijkcen trum "De Blauwe Brug" aan het Bachplein 590. Het programma zal on der meer bestaan uit werken van Ne derlandse compo nisten en enige songs uit "Porgy en Bess". Het con cert begint om half drie en duurt één uur. De toegang is gratis. PRESTATIELOOP De voetbalvereni ging SV HV Schiedam en de Atletiekvereniging Metro uit Rotter dam hebben zater dag een prestatie loop uitgeschreven. Deelname is moge lijk voor iedereen. Er zijn diverse af standen waaruit gekozen kan wor den. De 1V4 kiiome- tertocht is een mi- niloop voor de al lerkleinsten, de 4 en 8 kilometer gaat over een parcours dat ligt op de grens van Schiedam en Vlaardingen en door het park 't Nieuwlant voert. De zestienkilometer tocht gaat door het park 't Nieuwlant en het Beatrixpark. Aanvang miniloop: 11.00 uur; aanvang 4 km: 11.30 uur; aanvang 8 km.: - 12.00 uur en de 16 kilometer start om 13.00 uur. Opgeven bij het clubgebouw vap de SV&HV Schiedam aan de Sportlaan in j, sportpark Harga, vanaf 10.30 uur. De startplaats is dé: Sportlaan voor de ingang van het complex SV&HV Schiedam. DOKTER TANDARTS APOTHEEK - Wie dit weekeind een dokter nodig heeft kan belled*'": met de boodschap pendienst, teiefoon 20 66 11. Voor spoedrecepten bel len naar telefoon nummer 26 14 80. Gaan dit weekeind uw tanden en kie- zen opspelen, dan kunt u bellen naar tandarts D. J. van Gendt, M. C. M. de Grootstraat 9, tele foon 73 7348. U moet tevoren een afspraak maken voor het spreekuur op zaterdag en zondag van 17.00 tot 18.00 uur. EHBO WEEK ENDDIENST Het Schieiandzie- kenhuis lokatie Stadhouderslaan heeft dit weekeind EHBO-dienst vanaf vrijdag 18.00 uur tot maandag 8.00 uur. Telefoon: 73 37 33. Voor een ambulance bellen naar nummer 33 33 00. STEDELIJK MU SEUM In het Stedelijk Mu- seum aan de Hoog- straat 112 is een tentoonstelling te zien over de eigen aankopen van het museum, gedaan in de jaren 1978- 1982. Het museum is dagelijks ge opend van 9.00 tot 17.00 uur en op za terdag en zondag van 13.00 tot 17.00 uur. .■U.M.II'M.'M'f'l ss - (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Wie hét moei lijk vindt om zijn belastlngbil- -j_ jet in- te 'vulW n n bij Een wegspringende vemk bij het demonteren van een uit laat was er de oorzaak van dat een auto in de Jonker Frans straat in brand vloog en hele maal uitbrandde. Het opladen, vap een in zaakte iöpjiwo- nenden een ruit van de garage insloegen en een beginnend autobrandje met een poeder blusser konden doven. pen de cijfertjes op de juiste manier in te vullen. 25.000 inwoners van Schie dam hebben de beruchte blau we envelop al door de bus ge kregen en hoofd van dienst Mr. J. Buiter verwacht dat onge veer duizend mensen de weg naar de Lange Nieuwstraat zullen weten te vinden. "De mensen moeten bij ons niet met argwaan komen," zegt hij. "We moeten af van het idee dat ze hier bij de dui vel te biecht gaan. Wij zijn niet alleen ambtenaren die er op uit zijn te halen wat er te ha len valt. We wijzen de mensen bijvoorbeeld ook op aftrekpos ten." Iemand die" met een onge opende envelop binnenstapt en die aan de baile afgeeft met de woorden "zoekt u het verder maar uit", wordt niet gehol pen. En ondernemers moeten er ook hun boekhouder maar aanzetten, evenals mensen met een vermogensaangifte. De be lastingdienst helpt alleen de "eenvoudige gevallen". Wel graag papleren meenemen, zoals loonopgave, doktersreke ningen en het spaarbankboek je. Gedurende de maand maart is het belastingkantoor ook op de donderdagse koopavond open. Men kan dan van 19.00 tot 21.00 uur terecht. Wie ervan verzekerd wil zijn op tijd ge holpen te worden, kan via de telefoon een afspraak maken (737555). De suggestie om ln de ver schillende Schiedamse wijk centra spreekuur te houden wordt door Buiter afgewezen: "Daar is onze stad eigenlijk te klein voor. Er zijn goede open baar vervoersverbindingen en daarbij komt nog dat we er niet voldoende de mankracht voor hebben." 'uüt

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2