order m ij pels: geen loonmaatregel 'Cola maakt jonge kinderen nerveus' SPAREN MET DE PLUSREKENING: HOGE RENTE EN TOCH F3.000.-PERMAAND VRIJ BESCHIKBAAR. ter meulen Hagenaar (46) doodgestoken Rectificatie Molukkers willen rehabilitatie Recordbezoek aai Motor RA! f68.000) Van Agt op schooi in OoSui itbïa Vermiste skiërs uit ravijn gehaald 'Kortste weg naar mijn meisje' Drugsmokkel postgiro rijkspostspaarbank M r het Vrije volk Van onze verslaggever HENK BLANKEN FELIXSTOWE/I- JMUIDEN Zwaar gehavend door de stor men van de afgelopen weken is de veerboot European Gateway za terdag voor de Engelse kust rechtop getrokken. Over twee weken zal hetes schip, nadat twee gatën in de romp zijn ge'iicht, weer drijven, aldus een woordvoerder vaa-het bergingsbedrijf Wijsmuller Salvage gis teravond. Bij bladstil weer haal den de ber gers van Wijsmuller de European Gateway (links) weer overeind. De veerboot maakt nog een slagzij van Uf gra den. WÊmmmm Spiegelglad Wie spaart, heeft altijd geld achter de hand. U kunt dan makkelijker iets vervangen als 't stuk gaat. Oftoch iets kopen als 't maandbudget 't eigenlijk niet toelaat.'t Is natuurlijk wel zaak om verstandig te sparen, légen een aantrekkelijke rente en liefst zonder 't geld vast te zetten. De Plusrekening is zon spaarvorm. De Plus rekening biedt u momenteel V/2% rente en u kunt toch 3000 gulden per kalendermaand zonder kosten over latêa boeken naar uw postrekening. Alleen als u méér overboekt, wordt over het extra bedrag 1% kosten berekend. Bovendien heeft u met êen Plusrekening al het geni|k van het thuisbankieren. Als u vóór 17 april 1983 een Plusrekening opent meteen minimum inleg van f 50,-, dan ontvangt u f7,50 premie. U moet 'tgeld dan minstens één maand laterr staan. Een folder met alle informatie ligt op het postkantoor voor u klaar. Eersteklas natuurzemen. Soepele traangelooide natuur zemen in een royale maat (ca. 54 x 40 cm) en van een zeer goede kwaliteit. Met optimale vochtopname. Van 14,95 voor :e VS uitgewezen zigeunerfamilie Barjamoov werd zondag op Schiphol door een politiefunctionaris opgevangen. (Van onze parlementsredactie) UTRECHT VVD-leider Ed Nijpels voelt dit jaar niets voor een looningreep. Een maatregel om werknemers te dwingen hun prijscompensatie in te leveren voor korter werken, zoals minister De Koning overweegt, is volgens Nijpels "voorba rig en onverstandig". rr* '■r.nw.Hr binnenland 3 Veer] boot vlek]kej cos overeind gekante]ld Aan boord van het bergings vaartuig Super Servant 3 tem perde Wijsmuller-directeur Nan Half weeg zaterdag het enthousiasme. De tweede po ging was succesvol geweest, maar, zo zei hij, „we zijn er nog niet". Halfweeg doelde op de operatie die nog moet vol gen om de Gateway drijvend te krijgen en het transpoort naar, een haven. Eén van de werven die een kans maakt op de reparatie-or der is ADM in Amsterdam. Maar waar de provisorisch op gelapte ferry uiteindelijk gere pareerd zal worden en of het schip toch niet zo zwaar be schadigd is dat het alleen nog goed is voor de sloop, kon Wij smuller-woord voerder Mare Kuypers nog niet zeggen. Eigenaar Townsend Thore- sen zal binnenkort met verze keringsdeskundigen de schade aan boord opnemen. En die is aanmerkelijk groter dan di rect na de aanvaring in de nacht van 19 december vorig jaar. In een vliegende storm bot ste, de Gateway toen op een an dere .vrachtveerboot. Het schip kapseisde en beiandde op haar zij op een zandbank, twee mijl van-het Engelse plaatsje Fe lixstowe, Bij die aanvaring, zo bleek bij een eerste inspectie, liep de veerboot twee gaten op. éénivan vijftien bij vijf en een gatunet een doorsnee van vijf meter. Nadat de eerste poging van Wijsmuller op 31 januari mis lukte door een plotseling opste kende storm, is de European Gateway in de maand die volg de door de golven kapot ge beukt. Vrijwel de hele accom modatie op dek is weggesla gen, alle vrachtwagens die nog aan het bovendek hingen ver dwenen in de golven. De kosten die Wijsmuller tot gaaalBiiBi nu toe heeft gemaakt benade ren de voor de operatie uitge trokken vier miljoen gulden. Of en hoeveel de bergers uit IJmuiden nog aan de Gateway verdienen hangt af van de waarde die het schip nog heeft wanneer het geborgen in een haven ligt. Wanneer het „total loss" wordt verklaard, zijn het uiteindelijk de bergers die het schip ingaan. De berging verliep zaterdag geheel volgens plan, nadat de avond ervoor eindelijk alles in gereedheid was gebracht. De acht lieren op het dek van de Super Servant 3 waren weer verbonden met de acht kantel- jukken op de blootliggende zij de van de ferry, terwijl de veerboot ook onderlangs was verankerd. Ómdat de weersomstandig heden zaterdagmorgen buiten verwachting goed bleken, be sloot Wijsmuller tijdens het uittesten van de constructie maar direct een tweede poging te wagen om het schip over eind te trekken. Om elf uur Ne derlandse tijd werd in een spiegelgladde zee de kantelo peratie ingezet. Na een goed uur voorzichtig trekken stond de Gateway bij na recht overeind. Tegen mid dernacht slaagde Wijsmuller erin de slagzij verder terug te brengen tot veertien graden. Het schip ligt sindsdien tegen een modderheiUng, nog veran kerd aan onder meer de Super Servant 3. Gistermorgen is de ber- glngsploeg begonnen met het conserveren van de machine kamer. Juist omdat die hele maal onder water is gebleven, is de machinekamer niet al te ernstig door roest aangetast. Eer. chemisch middel moet voorkomen dat de machines, nu ze weer met zuurstof in aanraking komen, wel gaan roesten. Bij de eerste inspectie van onder meer de machinekamer is het stoffelijk overschot van het nog vermiste, zesde slacht offer van de aanvaring, niet gevonden. Het gaat om een machinist van de European Gateway, die zich hoogstwaar schijnlijk ergens tussen de ra vage in het schip moet bevin den. HCHotzh^ VOCKTOPNAMr (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De 46-jarige pachter J. H. Dekema van een koffietent aan het Hildebrand- plein in Den Haag is zaterdag dood gevonden op de stoep voor zijn zaak. De man had een messteek in de zij en in de borst. De dader is spoorloos. Omdat er geen sporen van inbraak zijn, neemt de politie aan dat de dader de koffiezaak kort na de zetbaas was binnen gekomen. Buiten waren de lui ken al voor de ramen wegge haald. In zijn rechterhand had Dekema de sleutels waarmee de speelautomaten in de zaak worden ontsloten. Sporen in de koffietent wij zen erop dat het slachtoffer daar met de dader had ge vochten en vervolgens bloe dend naar buiten was gestrom peld. Familie lijkt speelbal tussen VS en Nederland (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL „Wan neer komt er eindelijk een einde aan onze ver schrikkelijke lijdens weg?" Met deze vraag op de lippen arriveerde gisteren de zeventien leden tellende zigeuner familie Barjamov uit de Verenigde Staten, waar ze na vier maan den in Los Angeles te hebben vastgezeten werd uitgewezen naar Nederland, waar de fa milie ook niet gewenst is. De familie Barjamov, die eerder illegaal in Nederland was. verliet ons land in novem ber vorig jaar in de vaste overtuiging in Amerika te wor den toegelaten. Volgens de advocate van de familie, mevrouw G. Eelsing uit Amsterdam, had de ge meente Lelystad immers alles geregeld voor het vertrek van de statenloze Barjamovs. Het ministerie van Justitie zou uiteindelijk de kosten van circa 60.000 betalen, zo was de familie, volgens hun advo cate, verzekerd. In Amerika echter bleek al snel, dat de papieren niet in or de waren. De familie werd op gesloten in een kamp en na vier maanden teruggestuurd naar Nederland. Volgens mevrouw Eelsing heeft de Nederlandse overheid de familie wiilens en wetens op een tot mislukken gedoemde reis gestuurd. De familie Barjamov kwam in 1971 naar Nederland en kreeg toen een verblijfsver gunning voor vijf jaar. Toen die in 1976 niet werd verlengd, vertrokken de Barjamovs uit In de Zweedse Kruiswoord puzzel van afgelopen zaterdag Is nummer 17 verkeerd ge plaatst. De eerste letter komt daardoor uit op een K terwijl het een P had moeten zijn. Zowel het foutieve als hel bedoelde woord wordt goed ge rekend. zichzelf naar de VS. Ze keer den in 1978 terug en vroegen opnieuw een verblijfsvergun ning aan, die geweigerd werd. Niettemin kon de familie )gc tijd ongestoord in Lely stad blijven op uitnodiging van landdrost Han Lammers, die voor huisvesting en een sociale uitkering zorgde. Volgens mr, Eelsing was het echter na de komst van burge meester Gruijters op 1 janua 1980 gedaan met de rust van de zigeunerfamilie. „Eerst pro beerde hij de bijstandsuitke ring van de familie ongedaan te maken, maar dat lukte niet. Toen liet hij ze uit hun huis zetten, maar daar stak de rechter een stokje voor en ze mochten terug. Daarna wer den huiszoekingen gedaan, de tuin werd omgeploegd en steeds weer kreeg de familie •het sein om to vertrekken. Uit eindelijk is de groep voor al die intimidaties bezweken", al dus de advocate. De Barjamovs zien volgens hun verklaringen op Schiphol de toekomst vol angst en be ven tegemoet. Voorlopig mo gen ze naar Lelystad, waar de wel gelegaliseerde familie Ro manov hen zal opnemen. Wat er verder met de groep gaat gebeuren is nog onduide lijk. Mr. Eelsing gaat in leder geval in een civiele procedure tegen de staat schadevergoe ding eisen voor de vier maan den die de familie in Amerika in hechtenis heeft doorge bracht. Op de WD-partijraadsver- gadering zaterdag zei de WD- fractieleider dat de regering de lonen dit jaar in ieder geval moet vrijlaten. Voor ambten arensalarissen en de hoogte van de sociale uitkeringen heeft de overheid haar eigen verantwoordelijkheid, aldus Nljpeis. Op het punt van een loonin greep is er duidelijk sprake van een verschil van mening met coalitiepartner CDA. De fractieleider van de christen democraten Bert de Vries zei zaterdagavond dat een ingreep moet worden overwogen als de loononderhandelingen tussen werknemers en werkgevers niets opleveren. "Soms moet je als overheid de duw geven", aldus de Vries. Bij de vaststelling van de voorjaarsnota moet de rege ring geen rekening houden met de "lichtpuntjes", zoals de dalende rente, lage Inflatie en dalende olieprijzen, volgens Nijpels. Hij meent dat het te vroeg is om te juichen over de meevallers. De verwachte te genvallers, naar schatting 3 tot 4 miljard, hoeven niet tot extra bezuinigingen te leiden, als ze van tijdelijke aard zijn. Gaat het om blijveade tegen vallers, dan zijn extra bezuini gingen onontkoombaar, aldus Nijpels die hiermee de lijn van coalitiepartner CDA volgt. Een schot voor de boeg gaf Nijpels met de opmerking dat de regering nog voor de zo mervakantie een standpunt moet bepalen over de plaat sing van nieuwe kernraketten. De Defensienota, waarin dit standpunt wordt opgenomen, zou pas in het najaar verschij nen. Het plan van Onderwijsmi nister Deetman om de gymles sen in de bovenbouw af te schaffen is bij de VVD niet goed gevallen. Liever wil Nij pels de leraren extra salaris laten inleveren om zo de gym nastieklessen te behouden. Bij de,begrotingsbehandeling van Onderwijs volgende week zal de WD met veel wijzigings voorstellen komen. Voor de TROS-radio zei CDA-leider De Vries vanmor gen de opvattingen van Nijpels over het onderwijs te ervaren als een bedreiging voor de pro testants-christelijke en rooms- katholieke scholen. Voor het CDA is het onbespreekbaar om iets te gaan doen aan de extra, en volgens sommigen overbo dige, uitgaven aan het bijzon der onderwijs. De afschaffing en versoepe ling van overheidsregels zul len de WD-bewindslieden in het kabinet voortvarend ter hand nemen, zo hield Nijpels de partijraad voor. Nog dit jaar zullen zowel Justitie als Binnenlandse Zaken en Econo mische Zaken met nota's over de deregulering komen. MAANDAG 28 FEBRUAR11983;. ASSEN De zes Molukkers, die vrij dag door het Ge rechtshof in Leeuw arden zijn vrijge sproken van de be schuldiging op een politieauto te heb ben geschoten met de bedoeling agen ten te raken, voe len zich door de vrijspraak aller minst gerehabili teerd. Ze zullen met hun advocaten overleg gen op welke ma nier wel rehabilita tie kan worden ver- kregen, zodra de tekst van het arrest van het Hof nauw keurig is bestu deerd. Ook overwe gen zij schade claims in te dienen tegen de Staat der Nederlanden, om dat zij 'onschuldig' lange tijd in de ge- vangenis zijn vast gehouden. Aldus de vrijgela ten Molukkers op - een dit weekeinde gehouden perscon ferentie in het Mo lukse afkickcen trum Masiun in As- sen. AMSTERDAM De motortentoon stelling, die het af gelopen weekeinde in het Amsterdam se RAI-gebouw is gehouden onder de naam Motorweek end '83 heeft het record aantal be zoekers van 68.470 getrokken. Dat is aanzienlijk meer dan vorig jaar toen 61.783 belangstel lenden werden ge teld. Volgens de RAI-di- rectie trokken de moderne snor-en- bromfietsen dit jaar de meeste belang stelling. Direct nadat hij be stuurslid is gewor den van de organi satie Foster Pa rents is oud-pre mier Van Agt op reis gegan om zich voor die taak te ori ënteren. in het Co- lumbiaanse Buena ventura bezocht hij zaterdag een schoolklas. Via Foster Parents is het mogelijk in het westen financieel een kind in een van de arme landen te adopteren; AMSTERDAM Overmatig gebruik van frisdranken met cafeïne, zoals bijvoorbeeld cola, kan voor kinderen schadelijke gevol gen hebben. Ze zouden er hyper actief en nerveus van worden. In Scandinavië wordt overwogen waarschuwingen aan te brengen op flessen frisdrank met cafeïne. De Amerikaanse Food Drug Administra tion (FDA) over weegt cafeïne te schrappen uit de lijst van "onscha delijke" stoffen die zonder toestem ming in levensmid delen mogen wor den gebruikt. De cafeïne-vrije co la's. die vorig jaar op de markt wer den gebracht, zijn volgens één van de fabrikanten - Seven Up - een succes. Cafeïne-vrije koffie komt er ook in: van de koffie-omzet in Nederland is 2,5 procent nu cafeïne vrij; in de Verenig de Staten al 18 procent. Cafeïne verhoogt de bloeddruk en heeft een licht ver slavende werking. Het Nederlandse ministerie van Volksgezondheid overweegt ook een onderzoek naar schadelijke effec ten van teveel ca feïne voor kinde ren. 3REGENZ Twee Haagse skiërs, die sinds woensdag in de Oostenrijkse Al pen werden ver mist, zijn zaterdag uitgeput maar on gedeerd uit een ra vijn door een heli kopter gered. De 34-jarige Hubertus de Jong en de drie laar oudere Willem Verstappen hebben zich gedurende ze ventig uur in de ijzi ge kou met sigaret ten warm gehou den. De twee mannen raakten woensdag bij Dorbirn het spoor bijster tij dens een afdaling sn stortten in het ravijn, waar zij zon der hulp niet uit vonden komen. Zonder eten of drinken hielden zij zich bij temperatu ren onder nul warm met de rook van si garetten. Door de rook onder hun kle ren te blazen, pro beerden de Hage naars hun lichaam stemperatuur op peil te houden. Toen Verstappen en De Jong woens dagavond nog niet waren terugge keerd startte de Oostenrijkse politie een grootscheepse reddingsactie. Pas zaterdagmiddag zag een helikopter ski- en valsporen. waarop de twee mannen uit hun be narde positie kon den worden gered. In de Gruabün- der alpen in Zwit serland zijn giste ren vijf Westduitse skiërs om het leven gekomen toen zij door een lawine werden bedolven. Vier anderen ble ven ongedeerd. HENGELO - Poli- tie-agenten hebben zaterdag bij Henge- io een 19-jarige fietser van de auto snelweg naar De venter afgehaald. De jongen zei op weg te zijn naar zijn vriendin in Deven ter. Hij had de snel weg genomen om dat het hem de kortste weg naar zijn bestemming leek. Na een pro ces-verbaal bracht de politie hem naar het station waar hij de trein naar De venter nam. HELSINGBORG De 42-jarige Ne derlander F. van C. Is in de Zweedse plaats Helsingborg veroordeeld tot tien jaar gevangenis straf wegens drugssmokkel. Van C. moet bovendien een boete van ƒ400.000 betalen.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1