Vakbond verklaart havenonder nemer de oorlog De thuiskluis raakt in Bezuinigen met Hilton-buffet... Wmm WËmmmm 'Verkeer in haven minder veilig' Wereldschrijvers komen hier Kind verdronken 1 n ïiiHIlinoEic Yandaag met: John U, smeet met bontmantels UiT/agena Sport P h Mvft Dc drijvende kraan Taurus waarmee Rijndijk in Rotterdam werkt. 141 ROTTERDAM De Vervoersbond FNV heeft de oorlog verklaard aan de Rotterdamse havenonderne mer Jan Rijsdijk. Met brieven aan diverse bedrijven in de haven probeert de bond te voorkomen dat Rijsdijk nog aan de slag komt. Dance boek Toewijding Moelijkheidsgraad wordt langzaam opgevoerd Loodsen Groot koffieconcert Vier jaar voor neerschieten man (ABONNEE WERFT ABONNEE BADHANDDOEK) IK HEB RECHT OP DE BADHANDDOEK: NAAM: STRAAT:NR: POSTCODEPLAATS: II TELEFOON: 0- MIJN NIEUWE ABONNEE IS: {voor minimaal 3 maanden) NAAM: STRAAT: POSTCODE:PLAATS: TELEFOON: 0- Hij/zij betaalt 20.41 p. mnd, ƒ60.40 p. kwartaal Het Vrije Volk, afd. Abt.Service DE DUBBELKRANT DINSDAG 1 MAART19A3 jr..- 'Faillissement van Riisdiik was een truc9 Is p»;f pp (Van een onzer j.vl verslaggevers) t?$ ROTTERDAM De 'ffji thuiskluis raakt in Neder ig land in trek. Het toene- mende gevoel van onvei- fs:~j l'gheid en de angst voor l'/j diefstal doet de vraag |y| naar inbouwkluisjes en 'ïj<t kieine brandkastjes stij- gen. Brandkastfabrikan- ten hebben hun omzet in zulke kleine kluisjes met |gj| tenminste 15 percent zien k§ stijgen. vjg Lips Brandkastenfabriek m Dordrecht zegt dat jWv vooral de laatste jaren de S| vraag naar safe-loketten g.gï bij banken stormachtig is fe'J geweest. Daarna heeft de fabriek het nakijken ge- had door de investerings stop bij banken. Sinds die tijd bestaat een steeds sterkere vraag naar thuiskluizen. Brand- kastfabrikant Martens in Doetinchem heeft dezelfde ervaring. „Het aanta! or ders stijgt met de dag", zegt hij. „De mensen wil len ook in hun vrije tijd de beschikking hebben over de spullen, die zij ander3 in het safe-loket bij de bank hebben liggen." Zijn medewerker Wisse- iink: „De angst voor dief stal blijkt groter te wor den. Waardevolle zaken die niet te verzekeren zijn bergt men nu in een kiuis in huis." BOTTERDAM Het Hilton hotel tn Rotterdam lijkt een van de weinige be drijven, die verdient aan de bezuinigingen. Het dure Hilton schijnt met zijn overheerlijke koude bufetten een plaats bij uit stek te zijn om op een rui me afstand van de harde werkelijkheid knopen door te hakken. Het Rotterdamse college bereidde er met al zijn top ambtenaren in 1981 de be zuinigingsronde voor. On langs verbleef het Vlaar- dingse college van b. en w. een heel weekeinde in Hil ton. Viaardlngse raadsle den spreken daar luidruch tig schande van. "Dit is the limit", zeggen zij. "Dat ge tuigt van minachting. In tijden van bezuinigen met de botte bijl vertoeven de heren in Hilton". De woede van de bond is ver oorzaakt toen Rijsdijk begin deze maand twee b.v.'s van hem failliet liet gaan, negentig man op straat zette en de vol gende dag met een nieuwe b.v. werk in de haven uitvoerde. Om aan voldoende personeel te komen werd anoniem geadver teerd. De nieuwe b.v. heeft de naam Interstevedoring gekre gen en houdt zich ook bezig met de overslag van goederen. De eerste dagen is gewerkt met acht ex-werknemers, die al een 'WW-uitkering hadden aangevraagd. Onder escorte van de rivier politie haalde een sociaal re chercheur van het GAK deze mensen toen echter van het schip Jade Star. waarop ge werkt werd. De Vervoersbond FNV had het GAK gewaar schuwd. Woordvoerder B. Duym van de Vervoersbond FNV beves tigt dat er van een georgani seerde actie sprake is. "We waarschuwen de bedrijven dat er spanningen onder hun per soneel kunnen ontstaan al3 ze met Rijsdijk in zee gaan, om dat Interstevedoring met goed kopere krachten werkt." "We willen voorkomen dat Rijsdijk weer stevig voet aan de grond krijgt in de haven. We blijven hem nazitten." In dit verband zijn er al meerdere brieven uitgegaan naar Rotterdamse bedrijven. Zo ontvingen Transworld Ma rine Agency Company NV, Scheepvaart agentuur Neder land Overzee BV, Seaport Ter minals BV en de Vereniging van Samenwerkende Vervoer en Zeehavenondernemingen een exemplaar. "Wij kunnen U op geen enkele wijze garande ren dat Uw opdrachte naar be horen zullen worden uitge voerd," zo staat er dreigend in. De leden van de Vervoers bond FNV bij de graanover- slagbedrijven GEM en Grain- wave onderschrijven inmid dels de wens van de bedrijven om de service-verlening in de Rotterdamse haven te verbete ren. De directies van de bedrij ven willen de openstelling in de weekeinden verruimen. De vakbondsleden zien dat als één van de twee mogelijkheden. De andere is investeren. Binnen enkele weken wordt een principe-keuze gemaakt. KT" P fl r V t ROTTERDAM Eén, twee. drie, vier, vijf, zes, zeven, acht... schuifdeuren dicht, dis coverlichting aan en laat de muziek beginnen. Wat vijf mi nuten geleden nog een body building centrum was. is nu het decor voor het populairste dat'de fitness rage momenteel te- bieden heeft: aerobic dan cing. De sport komt. zoals alles wat er op fitness gebied te koop is, uit de Verenigde Sta ten. Het is een paar jaar gele dén uitgevonden door de actri ce Jane Fonda, die sinds die tijd een ware kruistocht is be gonnen om haar vinding over heel de wereld populair te ma ken- De laatste tijd heeft ze op haar tocht gezelschap gekre gen van een andere grootheid uit de showbusiness: Oiivia Newton-John. In Nederland is Penny de Jager pleitbezorg ster en is Adèle Bloemendaal de bekendste beoefenaarster van de liefhebberij. Fonda heeft haar vondst neergelegd in een heus aerobic dance boek, het grote Workout boek. Een bijbel, die Iedereen in staat stelt om kennis te ma- kei» met de oefeningen, waar van je net zo slank wordt als' de schrijfster zelf. Omdat je er thuis voor de spiegel niet zo snel toe komt om je in het zweet te /gaan dansen, hebben diverse sport scholen op de rage Ingespeeld. Fitness Club Stoker in Rotter dam is één van de scholen, waar sinds twee maanden, het aerobic danefhg beoefend wordt. „Het is nu eenmaal niet voor iedereen weggelegd om zich kilometers lang af te beulen voor een betere conditie, uren lang onder de gewichten te zvyeten voor een goed figuur en dagelijks de spieren op te rek ken voor wat soepelheid. Aero- bfè*"dancing is van alledrie een beetje," zegt Giselle Mas3y, in- structrice bij de Fitness Club. „Daar komt nog bij, dat bij het aerobic dancing de mede danseressen en de muziek voor afleiding zorgen, zodat het vooral voor beginnende spor ters een ideale manier is om met- de uitputtende verschijn selen, die trainen met zich brengt, in aanraking te ko men." aldus Giselle. (Van onze sociaal- economische redactie) ROTTERDAM De veilig heid van het scheepvaartver keer en de economische positie van de Rotterdamse haven gaan achteruit als de voorge nomen bezuinigingen bij de verkeersbegeleidende scheep vaartdiensten worden doorge voerd. Daarvoor waarschuwt de Dienstcommissie Rijnmond, een soort ondernemingsraad, van de scheepvaart- en mari tieme diensten van de over heid (DGSM). Door de bezuini gingen zouden bij de loods- dienst, de vaarwegmarke- ringsdienst en de verkeers dienst in het Waterweggebied tot en met 1986 ruim 100 van de in totaal 850 arbeidsplaat sen moeten verdwijnen. In een brief aan minister drs. N. Smit-Kroes van Ver keer en Waterstaat schrijft dc Dienstcommissie Rijnmond dat elke bezuiniging in de per sonele sector vermindering van de dienstverlening tot ge volg zal hebben. Zij vreest lan gere wachttijden voor de scheepvaart, een toename van de onbeloodste vaart en ver minderde verkeersbegeleiding. "Kortom, vermindering van veilighied en milieu en een verslechtering van de econo mische positie van de haven van Rotterdam," aldus de brief. De "ondernemingsraad" van de DGSM Rijnmond wijst er voorts op dat nu reeds de dienstverlening door onderbe zetting niet naar behoren kan worden verricht. Voorts wordt erop gewezen dat de DGSM als dienstverle nend bedrijf zeer winstgevend werkt: in 1982 bedroegen de in komsten 120 miljoen gulden waartegen 80 miljoen aan uit-" gaven stonden. Alle diensten zouden te ma ken krijgen met vermindering van arbeidsplaatsen. Overigens blijkt uit een in terne notitie van de loodsen dat deze dienst ondoelmatig werkt. De heer De Froe hoofd van dc loodsdienst in de Rijn mond zegt dat de loods gemid deld driekwart van zijn ar beidstijd geen loodswerk ver richt. In 1981 zijn er 51.000 ioods- Het niveau van de trainin gen is er op gebaseerd, dat cr met volledige toewijding wordt gesport. In de cursus zit een duidelijke opbouw, waar door iedere training net iets zwaarder is dan de vooraf gaande. Iedere training begint met een paar lichte strekoefenin gen, met op de achtergrond vrij rustige muziek. Al snel neemt de moeilijkheid en de snelheid van de oefeningen toe. Het ritme van de begeleidende muziek wordt opgevoerd, om in een monotone dreun over te gaan. Nodig omdat het ritme niet te ingewikkeld te volgen moet zijn en de gedachten niet te veel mogen worden afgeleid door leuke melodietjes. De strekoefeningen eindigen met volledige spagaten, voor waar een kinderspel. „Het is dan ook van het grootste be lang dat iedereen zijn eigen grenzen bepaalt," zegt Giselle. .Anders is het risico van bles sures veel te groot." Na de strekoefeningen is het de beurt aan de buikspieren, net als alle andere oefeningen worden ook deze in series van acht herhalingen afgewerkt, zonder noemenswaardige adempauze. Niet zo verwon derlijk dus dat er na zo'n twin tig minuten al aardig wat zweetdruppels ontstaan en er bij iedere nieuwe oefening meer commentaar komt op de onmensleijkheid van het zware werk. Later volgen de oefeningen, waarbij de dames een dumbeii (halter) in de handen nemen. Hierme" worden de schouder en armspieren tot activiteit ge bracht. Op de maat huppend, dc spieren losgooiend, wordt de training afgesloten, waarna de dames uitgeput op het tapijt neerzakken. ROTTERDAM Schrij vers van wereldklasse als Elias Canetti, Jorge Luis Borges, Susan Sontag en Ma ils! Kunene zullen, met nóg zo'n vijftig tot honderd ver maarde auteurs, worden uit genodigd wanneer in Rotter dam plannen voor een zeven daagse literatuurmanifesta tie in daden worden omge zet. Het evenement is ge pland voor oktober. De plannen komen uit de koker van de Kunststichting en de Gemeentebibliotheek, die met hun initiatief willen inhaken op de in 1981 in Oost-Berlijn gehouden ont moeting "Schrijvers voor vrede". Daar is toen de wens geuit dat er een voortzetting zou komen, bij voorkeur in een stad die net als Berlijn door oorlogsgeweld is getrof fen. De plannen komen donder dag in de raadscommissie Kunstzaken. Wanneer daar bereidheid blijkt om een ge meentelijke subsidie van on geveer 85.000 beschikbaar te stellen, zal ook het minis terie van Weizijn, Volksge zondheid en Cultuur om een bijdrage worden gevraagd. Geld zal er verder moeten komen uit recettes, de ver koop van een tekstboek en rechten voor radio en tv. Een voorlopige begroting vermeldt een eindbedrag van enkele tonnen. Rotterdam zal zich wat het onderwerp van de mani festatie betreft niet, zoals dat in Oost-Berlijn het geval was, tot "oorlog" beperken maar meer algemene zaken aanpakken, zoais 'massame dia en schrijverschap', 'na tionalisme door taaleenheid' en 'conditionering van men sen door taalmanipulatie'. De lijst van uit te nodigen schrijvers wordt opgesteld in samenwerking met Ne derlandse auteurs. Daartoe is al contact gelegd met on der anderen Louis Ferron, Oek de Jong, Manuel Kneep- kens en Bob den Uyl. verrichtingen geweest. Eige naren van schepen hebben ech ter 76.000 keer moeten betalen. Dat verschil ligt in het feit dat schepen ook loodsgeld ver schuldigd zijn als zij geen ge bruik maken van een loods (onder meer als zij te lang moeten wachten op een loods). Gezien de ondoelmatigheid van de loodsdienst is er bij de andere DGSM-diensten kritiek op de wens van de loodsen om er juist elf arbeidsplaatsen bij te krijgen. De loodsen hebben een werkgroep samengesteld die de mogelijkheden zal na gaan voor een efficiëntere dienstuitvoering. Deze rijkstoodsdienst en die van de gemeente Rotterdam, de havcnioodsdienst, zullen nauwer met eikaar gaan sa menwerken. Na een over gangsperiode van vijf jaar zul len beide loodsdiensten volle dig in elkaar geschoven moe ten zijn. (Van een onzer verslaggevers) MAASSLUIS Een 4-jarig Pakistaans jongetje is in dc Zuidvhet in Maassluis ver dronken. Gistermiddag werd zijn stoffelijk overschot door de politie opgedregd. Het ventje was sinds zater dag 12 februari spoorloos ver dwenen. Getuigen hadden hel jochie langs de Zuid vliet zien spelen. Op deze plek trof de po litie een wak tn het ijs aan. Op de bodem van de Zuidvlict werd zijn mutsje gevonden Het dreggen werd bemoeilijkl door het ijs dat pas gisteren was gesmolten waarna dc zoekactie werd hervat. Aan de speurtochten hebbers ook de Maassluise en Rotter damse brandweer meegedaan. ROTTERDAM 't Woens dagse Koffieconcert in de Rot terdamse Doelen biedt de be zoekers morgen 't "Grote werk": in de grote zaal speelt het RPhO onder Edo de Waart delen uit Bruckners Zevende symfonie. Om 12.45 uur heft De Waart zijn dirigeerstok. DEN HAAG De 38-jarige Schiedammer F C.S. is door de Haagse rechtbank tot vier jaar gevangenis veroordeeld, om dat hij als gokbaas een onte vreden klant had neergescho ten. Formaat 100x50 cm, exclusief gemaakt voor u met de nieuwe me tro als dessin U krijgt deze rulle kwaldeiis-badhanddoek van ons als u een nieuwe abonnee via deze bon aanmeldt. Natuurlijk ont vang! hij/zij de dubbelkrant eerst twee weken gratis. Maak nog geen geld over Wacht op onze acceptgirokaart Vu! m. knip uit, en stuur op in een gesloten envelop naar: Antwoordnummer 1579 3000 VB Rotterdam De postzegel betalen wij -oor

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1