Touwtrekken om Engelandvaarders Rotterdam vraagt weer conducteurs eroofd ik N Rechter weet te weinig over ontslagbescherming or-leden mmmrmmm De Rodeo trainingspakken mbinnen! r# ^4 Nog geen stormloop op compact-disc 'vandaag met; John TJ. onwel bij verhoor Stukgoed UIT/agenda Spor tel Ui Onrust over abortus Nog meer acties tegen harmonisatie WF RDM en in acute geldnood Gewond in verkeer WALKMAN UNISEF V-1 CtA'sSportmode voorman, vrouw en kind. Schippers jagen klant haven uit ésBSSBïi 4- Van onze verslaggever GERT VAN ENGELEN HOEK VAN HOLLAND/LONDEN Engeland vaarders kunnen zich vanaf juni tussen Hoek van Holland en Harwich laten overzetten met een su perieure plezierboot. Malaise ll Lokkertjes Verleiden TROPHY Lichtgewicht sferso cassette-speler. Verkrijgbaar in diverse Meuren, kompleet mei hoofdtelefoon en schouderriem. j> Normale prijs 5 Ösxonsprijsnu S wff Bijpassende lichtgewicht luidsprekerset Unisef VS-2 Diïonspnjï^5^ Bewijslast Henk Krul: omkeren..." "...bewijslast Informeren En dieajri ööknog voordeliger! Fantastisch voordelig: y ;fK| Km- WOENSDAG 2 MAART 1983 Sealink brengt luxe cruiseschip in vaart Om het hoofd boven water te kunnen houden, zet de verlies gevende Britse zeevaartmaat- schappij Sealink op haar lang ste lijndienst een gedistin geerd schip in met discothe ken, cabaret, sauna's, een blo- scoop met honderd stoelen, vergaderzalen en een vier ster ren restaurant. Het staatsbedrijf heeft hier toe van de Zweedse Stena Line het 14.386 ton wegende schip 'Prinsessan Blrgitta' gehuurd, dat nog maar acht maanden oud is. Het hele achterste deel van dit schip is ingericht voor ontspanning en pleziertjes. De 'Prinsessan Blrgitta' biedt plaats aan 2100 reizigers, telt meer dan duizend hutten en kan 460 auto's bergen. Om het luxueuze passagiersschip in Hoek van Holland te kunnen laten afmeren, zal de kade ge deeltelijk moeten worden ver breed. De schepen van North Sea Ferries (NSF), die dienst on derhouden tussen Europoort en Huil, bieden veel mogelijk heden voor gokken, hebben ook muziek aan boord en een over- steektarief waarbij diner en ontbijt zijn inbegrepen. Het bedrijf NSF heeft korte lings besloten dit jaar (nog) geen nieuwe schepen te laten bouwen voor de overtochten naar Huil. Aanvankelijk was het de bedoeling met deze schepen de huidige, de 'Nors tar' en de "Norland*, te vervan gen, zodat de 'Norland' en 'Norstar' weer gebruikt kun nen worden op de dienst Zee- brugge - Dover, waar gewerkt moet worden met twee ver ouderde schepen. Een woordvoerster van North Sea Ferries zei gisteren dat de operatie is uitgesteld als gevolgen van de economi sche malaise. Overigens ligt de 'Norland' nog steeds In een Engels dok. Dit veerschip is ook aangewend voor troepen transport tijdens de Falkland- oorlog, en wordt nu weer In oorspronkelijke staat terugge bracht. De "Norland" wordt tij dens zijn afwezigheid vervan gen door de 'Saint Patrick' van de Irish Continental Line. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Rot terdam wil na twee keer haar neus te hebben gestoten voor de derde keer gaan vragen om con ducteurs op de tram. Den Haag wilde er twee jaar geleden niet aan, maar Rotterdams wethouder Jan Laan (Ruimtelijke Ordening) wil nu de op vattingen over werken met behoud van een uitke ring aan het veranderen zijn nog eens een poging wagen. De poging van Laan volgt op goedkeuring van de raadscommissie Ruim telijke Ordening voor uit breiding van het aantal A» Een van de lokkertjes die Sealink voor reislustige Brit ten in petto heeft, ts een mini cruise van 24 uur, met goedko per drankjes, en een uitstapje van vier uur naar Rotterdam of Amsterdam. Vanuit Londen kost zo'n 'plezier-cruise' ƒ80,-. Welke tarieven en voordeeltjes voor Nederlanders gaan gel den, kon een woordvoerder van het Seailnk-kantoor in Hoek van Holland nog niet zeggen. Hij verwacht dat deze over een maand bekend gemaakt zuilen worden. De 'Prinsessan Blrgitta' gaat de ferryschepen 'St. Geor ge' en "St. Edmund', die beide overigens half zo klein zijn, vervangen. Van de bouw van een nieuw schip is afgezien. De "St. Edmund' is vorig jaar eni ge maanden uit de lijndienst 'verwijderd': het schip werd door de regering geconfisceerd voor het vervoer van soldaten naar de Falkland-eilanden. Met het uit de vaart nemen van deze schepen, bespaart Sealink zich de helft van de ex ploitatiekosten. Het charteren van het Zweedse schip kost jaarlijks bijna ƒ13 miljoen. Desondanks acht Sealink deze uitgave tonend. De rederij ver wacht zelfs een verlies van ƒ4.25 miljoen in het eerste jaar al om te kunnen zetten in een kleine winst, die daarna gesta dig zal toenemen. In de afgelopen twee jaar heeft Seaiink zo'n ƒ65 miljoen verlies geleden. 'Slechts' twee honderd werknemers zullen worden ontslagen als resul taat van een conflict van een jaar met de vakbonden. De Britse regering wil Sea link verkopen aan particulie ren. In de herfst van dit jaar tal de maatschappij waar schijnlijk op de markt worden aangeboden. In Engeland wordt aangenomen dat Sealink met het huren van de 'Prinses san Blrgitta' (het grootste schip waarover Sealink ooit heeft beschikt") particuliere in vesteerders wil 'verleiden*. De grootste concurrent van Sealink. de Olauline, die dage lijks afvaarten verzorgt tussen VHssingen en Sheerness, is al eerder op de luxe-toer gegaan. Deze maatschappij vaart nu twee jaar met schepen die be schikken over een zwembad, casino, sauna, discotheek en verschillende restaurants. ROTTERDAM Het echt paar B. van Leeuwen is giste ren met verwondingen opgeno men in het Sint-Franciscuszie- kenhuis. Het raakte betrokken bij een auto-ongeval op de Schieweg. De 70-jarige voet ganger J. T. Trijffel is met snijwonden en beenbreuken op- genomen, nadat hij op de Spaanse Bocht was aangere den door een auto. w/y'wM'- /y'mm De kater volgde voor de Rotterdamse sigarenhan delaar J. Lems meteen na het feest. Eind vorige week werd zijn zaakje aan het Zwaanshals in de bloemen gezet omdat het na een zeven maanden durende renovatie werd heropend. Een paar dagen later kreeg de zaak een van vader op zoon overge gaan familiebedrijfje voor het eerst in de 45 jaar van zijn bestaan be zoek van inbrekers, die voor een slordige 20.000 gulden aan rookwaar, aanstekers en stripboeken meenamen. Lems de eerste win kelier in het blok die na de renovatie terug kon had toevallig net extra veel handel in huishij had net de wisselwinkel, die hij gedurende de reno vatie had gebruikt, ont ruimd. Hij is nogal boos op de aannemer van het renovatieprojekt, die de achterkant van de zaak volgens hem voorlopig had moeten beveiligen, bijvoorbeeld met behulp van vlechtijzer. „Vandaag komen geluk kig de rolluiken die ik al had besteld, zodat het in brekers voortaan met meer zo makkelijk wordt gemaakt. En de verzeke ring dekt de schade. Maar een domper blijft het." HBWfKJWitf-r ROTTERDAM Een aantal personeelsleden van het christelijke zie kenhuis Eudokia Is ver ontrust omdat het zie kenhuisbestuur In begin sel heeft besloten een abortusvergunning aan te vragen. Het zieken huis is in principe welis waar tegen zwanger schapsonderbreking, maar wil vrouwen die in grote geestelijke ol li chamelijke nood dreigen te komen toch via abor tus helpen. (Van onze sociaal-economi sche redactie) ROTTERDAM De Indus triebond FNV wil een andere wetgeving voor ontslagbe scherming van leden van on; dernemingsraden. Op dit mo ment komt van die bescher ming niet veel terecht en werkt de wet soms zelfs ave rechts uit. Bij de bond zijn en kele gevallen bekend dat leden van ondernemingsraden bij re- VLAARDINGEN Liesveld 10 HOOGVUCT Bmnen&an 56 RIDDERKERK Geertaan 1 ROTTERDAM Beijeriandselaan 2028 (naast Kreymbo'g) Keizerswaard II lijnbaan 79c WC Zmdptein hg 622 SCHIEDAM Hoogstraat 29 organisaties in bedrijven nog eerder op straat staan dan hun collega's. Henk Krul, hoofd van het district Rotterdam van de In dustriebond, heeft dit bij zijn hoofdbestuur aan de orde ge steld. Het liefst ziet hij dat alle FNV-bonden zich hiervoor sa men sterk maken, omdat een nieuwe wet toch voorbreid zal moeten worden in commissies van de Sociaal-Economische Raad, waar FNV-bestuurders in zitten. Het Vrije Volk meldde on langs nog dat Deen Ouwerkerk, lid van de ondernemingsraad van het pijpleidingbedrijf Van der Ben, al via de rechtbank ontslagen was, terwijl het ar beidsbureau het ontslag voor zijn collega's tegenhield omdat Van der Ben intussen in Mid delburg al weer nieuwe werk nemers had aangenomen. Krul: "Een werkgever mag een OR-Hd alleen ontslaan als daar 'gewichtige' redenen voor zijn. In de praktijk is het zo dat een rechter, die toestem ming moet geven voor zo'n ontslag, daar nauwelijks naar kijkt." De ontslagbescherming voor ondernemingsraadsleden be staat, om te voorkomen dat een werkgever een werknemer alleen maar ontslaat, omdat die werknemer in de onderne mingsraad zo lastig is. Krul: "Maar de bewijslast daarvoor ligt blijkbaar bij de werknemer. We hebben hier bij voorbeeld een uitspraak ,van een rechter in een ontslag zaak bij Windmill, waarin de trechter heeft gezegd dat de werknemer niet heeft kunnen bewijzen dat zijn ontslag te maken heeft met het lid-zijn van de OR. Nou, een werkne mer kan dat natuurlijk nooit bewijzen, dat-le daérom weg gewerkt moet worden. Het zou zo moeten zijn dat een werkge ver moet bewijzen dat hij een OR-lld alleen wil ontslaan we gens een inkrimping. En dat moet dan goed duidelijk wor den voor de rechter. Want ze ker in deze tijd kan een werk gever natuurlijk altijd wel re denen van bcdrijfsreorganisa- tie verzinnen, ais hij van een lastig OR-lld af wil komen." De Industriebond wil nog "niet zover gaan om een totaal ontslagverbod voor OR-ieden te eisen. "Dat zou ook bij ande re werknemers, die niet in de ondernemingsraad zitten, niet goed vallen," zegt Henk Krul. Voorafgaand aan het ont werpen en invoeren van een nieuwe wet wil de Industrie bond alle rechters in Neder land gaan informeren over de huidige praktijk van de wette lijke ontslagbescherming. controleurs bij de RET met dertig mensen. Het totale aantal controleurs bij de RET komt daarmee op honderdenvijf. „We trekken geen blik ken controleurs open. Dit aantal is voldoende om zwartrijden onaantrekke lijk te maken," aldus di recteur drs. J. den Besten. De RET zo vertelde Den Besten is voorstan der het inzetten van con ducteurs op trams, maar niet op alle trams en niet de hele dag. „Acht uur zit ten, is geen zinvolle tijds besteding," aldus Den Besten, die eventuele con ducteurs vooral wil laten werken op bepaalde lijnen en tijdens bepaalde uren. ROTTERDAM In navol ging van de Maatschappij Vreewijk overwegen de andere Rotterdamse woningbouwcor poraties gerechtelijke stappen tegen de regering. Staatssecre taris Brokx (volkshuisvesting) wil de huren van een kwart van de Rotterdamse woningen extra optrekken. De corpora ties willen deze "huurharmoni- satie" juridisch aanvechten. M36 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Van een stormloop op de compact-disc, het nieuwste snufje van de ge luidsindustrie, is na de eerste verkoopdag nog geen sprake. Hoewel de handel verwacht dat het nieuwe afspeeisy3teem voor het eind van deze eeuw de grammofoonplaat zal hebben verdrongen, reageerde het pu bliek gisteren verdeeld. De compact-disc is een vin ding van Philips Muziek ge perst op een klein plaatje dat ongevoelig is voor krassen of andere beschadigingen. De ge luidskwaliteit is zo goed, dat de allerduurste platenspeler het resultaat alleen maar kan benaderen, aldus een woord voerder van de HIFi-zaak Dick Bakker in Rotterdam. Volgens hem is het publiek óf heel erg enthousiast over de nieuwe vondst, óf juist zwaar negatief. Een reden voor die verdeelde reactie ziet hij in het feit dat de compact-disc met afspeelapparatuur een "be hoorlijke" installatie nodig heeft om volledig tot zijn recht te komen. Gisteren is de eerste golf van afspeelapparatuur voor de compact-disc (ƒ1995.-, disc vanaf 40.-) in Nederland uit gezet. Volgens een woordvoer der van Philips in Eindhoven heeft de handel totnutoe en thousiast gereageerd maar is het nog te vroeg om een indi catie van de verkoopcijfers te geven. Andere HiFl-zaken In Rotter- ROTTERDAM De blokka de-actie van binnenschippers vorige week bij het overslag bedrijf Frans Swarttouw heeft tot gevolg dat fosfaattranspor- tcn uit Marokko meer via Ant werpen gaan plaatsvinden. Het Marokkaanse schip Sidi Daoui zal volgende week 50.000 ton fosfaat in Antwerpen lossen. De binnenschippers hielden vorige week het verdere trans port van Rotterdam naar Bel gië tegen omdat een deel van de lading niet via de schip- persbeurs was aangeboden. dam bevestigen dat de verkoop van de compact-disc nog moet loskomen. Ondanks de uitge breide publiciteitscampagne blijkt de prijs van de afspeel apparatuur voor veel mensen nog een belemmering. En al hoewel Philips het publiek heeft gegarandeerd dat er voor het eind van dit jaar ai duizend titels verkrijgbaar zullen zijn, zijn sommige men sen nog bang dat er te weinig keus za! zijn, aldus een woord voerder van een filiaal in Rot terdam. (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG/ROTTERDAM De RSV-werven RDM in Rotterdam-Heijplaat en Wilton Fljenoord in Schiedam moeten 3nel aanvullende boedelkredie ten krijgen om de levenskan sen van alie afdelingen te kun nen nagaan. Het Kamerlid Ar ie van der Hek van de PvdA heeft hier voor vanmiddag in de Tweede Kamer bepleit. Zoals bekend zijn dc door minister Van Aar- denne van Economische Zaken beschikbaar gestelde eerste en beperkte boedelkredieten maar voor twee toereikend. Daarna krijgen de afdelin gen scheepsreparatie, offshore en zware apparatenbouw geen geld meer wat direct ontslag betekent voor ongeveer 1700 mensen. De minister wil nog wel de marinebouw en werk tuigbouw bij de RDM (1500 mensen) overeind houden. Het PvdA-Kamerlid wil extra geld totdat écht vastgesteld is of er een oplossing voor de bedreig de RDM-onderdelcn al of niet mogelijk is. Ook wil hij nu al zekerheid over aanvullende kredieten voor Wilton Fijenoord. Door het beperkte eerste krediet dreigt daar opnieuw de sala risbetaling van maart niet door te kunnen gaan.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1