OR ziet 'schrikbeeld yan politiestaat' IS UIT GRATIS oven estart Druiper op z'n retour Machine valt op man Vos in Vlaardingen bijt 18 kippen dood Geen ATV in gel ele hav *11 Poolse baby voor operatie naar Rotterdam NIEUWS STRAATVERKOPERS oevraaod Het Vrije Volk £T^JverK0PERS i Kleine schuld eisers RSV samen in actie HÉ Bijverdienste voor jong en oud Bel 010-147400 tst 23d I Vandaag met: Kilde straffen Ajax-fans Btnxgcei fanerds Sport NIET TE KOOR WEL BIJ ELKE :r« (Van onze verslaggevers) ROTTERDAM De ondernemingsraad van Slaven- burg's Bank heeft bij de voorzitter van de Tweede Ka mer Dolman zijn beklag gedaan over het optreden van politie en FIOD op 18 februari. De overval op kantoren van de bank in Rotterdam, Dordrecht en Den Haag doet „de grondslagen van de rechtstaat geweld aan en stelt ons het schrikbeeld van een politiestaat voor ogen," aldus de OR. Sj anker De heer Son neveid met êën van zijn (nog doffe) kippen. Hij had er vijftig. Nu zorgt hij voor 32 stuks. •- vaagt met spoed: j heeft. a geen wederverkoop jong enludV6rd'enste VOor iedereen, j Geïnteresseerd? 1 °P werkdagen van09.00 tol 16*00^^ I T "7"» DONDERDAG 3 MAART 1983 e- V' -4V» i" 1 "iI t -■"f':.-"'- A-"'!?!'-'- ViJ- P 1; .'j 7* 'Te|efoon van bank wordt afgeluisterd9 Dolman heeft niet gerea geerd op de brief, hoewel de OR had gevraagd voor 1 maart te reageren. De OR van Slavenburg*s Bank blijkt zich te ergeren aan de „ruime en tendentieuze voorpubilciteit", waardoor Justitie bedrijven en personen grote commerciële en soms ook psychische schade zou be rokkenen. Tijdens het vooron derzoek zou het Openbaar Mi nisterie zich van alle publici teit moeten onthouden en zoge naamde lekken dienen te voor komen, aldus de OR. Het weekblad Vrij Neder land heeft In zijn uitgave van deze week de inval bij Slaven burg nauwkeurig gerecon strueerd. Dat was mede moge lijk door loslippigheid van di verse medewerkers van de bank. In een PS. onder het ver haal wordt die zegslieden be richt dat VN .jullie voorlopig niet meer zal bellen op de bank": sinds vorige week wor den de telefoons afgeluisterd. De actie is grondig voorbereid Zo hebben politie en Justitie lange tijd doorgebracht bij de Rotterdamse brandweer, om dat die beschikte over een ge detailleerde plattegrond van hoofdkantoor en bijkantoor aan de Coolsingel. De inval is volkomen geslaagd: vijftig be lastende dossiers werden mee genomen. Aanvankelijk was de unieke 'inval gepland voor eind de cember vorig jaar. Doordat overleg en toestemming op hoog niveau nodig wa3, heeft de uitvoering zes weken op zich laten wachten. De minis ters van Financiën en Justitie, respectlelijk Ruding en Kort- hils Altes, zaten met hun toe stemming 'op z'n zachtst ge zegd' in een moeilijke situatie: Ruding werkte voordat hij mi nister werd bij een concurrent van Slavenburg, de Amro Bank, en Korthals Altes was advocaat van Slavenburg. Ais zodanig moet Korthals Altes ook „hebben geweten wét politie, justitie en FIOD zou den vinden", aldus VN, dat openbaart dat bij de inva! ge zocht én gevonden zijn: dos siers op valse namen en valse rekeningen, zowel van klanten als van topfunctionarissen van de bank. Officier van Justitie mr. J. de Bruin zegt in het weekblad al welke de gevolgen van de inval zullen zijn. „Het staat voor mij als een paal boven water dat straks een aantal le den van de Raad van Bestuur wordt beschuldigd van vals heid in geschrifte." Volgens VN heeft ex-lid P. Slavenburg, het pakket aandelen dat hij nog In zijn bezit had, inmid dels verkocht Zijn boer. R. Slavenburg, die nog lid is van de Raad van Be stuur. is „aangeraden zo ge ruisloos mogelijk en op korte termijn terug te treden." Bennie Wijnstekers verrichtte vanochtend op het veld van DCL aan de Oldegaarde de aftrap van het kennismakingstoernooi "Voetbal Overdag". Het door de gemeente In nauwe samenwerking met de KNVB, afdeling Rotterdam, opgezette projekt ls speciaal bedoeld voor al die Rotterdammers die om wat voor reden ook (bijvoorbeeld werkeloosheid) over dag veel vrije tijd hebben en die tijd sportlef willen besteden. Na het toernooi start op 13 maart een competitie met ln totaal twintig voetbalteams. De gemeente ls overigens voorne mens ook met korfbal en biljarten overdag te gaan beginnen. Diverse randgemeenten zijn eveneens druk bezig plannen voor groots opgezette sportcompetities overdag uit te werken. ROTTERDAM De golf van ongeremde sexuele vrij heid die in de jaren zestig op gang ls gekomen lijkt over zijn hoogtepunt heen. Het ziet ernaar uit dat we ons sexueel weer wat "degelij- ker" gaan gedragen en met name minder veelvuldig van partner wisselen. Tot die (uiterst voorzich tig geformuleerde) conclusie komen deskundigen nu het' aantal geslachtsziekten plot seling blijkt te dalen. In Rot terdam bijvoorbeeld liepen vorig Jaar van elke 100.000 inwoners 420 mensen gonor- rhoe ("een druiper") op. Het jaar daarvoor waren dat er nog.475 per 100.000 inwoners. Ook elders in het land wer den, vorig Jaar minder drui pers geregistreerd. Prof. dr. J. Huisman, hoofd van de afdeling Infectieziek ten! ]en Hygiëne van de Rot terdamse GG en GD, noemt de' terugloop van de gonor- rhoe "vrij spectaculair", vooral omdat deze ziekte ja renlang juist steeds sneller om'zich heen heeft gegrepen. In 1976 bijvoorbeeld was het aantal gevallen per 100.000 inwoners nog 335. De huidige plotselinge da ling is geen toeval, gelooft prot Huisman. Hij wijst er op dat ook in Amerika de j* druiper op zijn retour ls. In Zweden geldt dat zelfs al een ij aantal jaren. .JDe meest voor de hand ^liggende verklaring", aldus de Rotterdamse hoogleraar, Z „is dat onze sexuele moraal "wat aan het veranderen is. ^Zekerheid daarover heb je 1 natuurlijk nooit de men sen die nu geen druiper oplo pen krijgen we per slot van rekening niet te zien maar het lijkt redelijk om aan te nemen dat de slinger, die in de jaren zestig de kant van de grote sexuele vrijheid op sloeg, nu de andere kant op gaat". De veranderende maat schappelijke omstandighe den (speciaal de terugloop van de welvaart) kunnen daar volgens hem mee te maken hebben. Ook acht hij het denkbaar dat de publici teit over moeilijker bestrijd- bare geslachtsziekten zoals herpes genitalis een rol speelt Het 13 mogelijk dat mensen daardoor wat voor zichtiger zijn geworden. Prof. Hulsman gelooft niet dat de uitgebreide voorlich tingscampagne rond de ge slachtsziekten (bijvoorbeeld de posters met de tekst „Een druiper? Naar de dokter er mee") veel invloed heeft ge had. De ervaring leert vol gens hem dat dergelijke campagnes maar weinig mensen bewegen om voor zorgsmaatregelen. zoals het gebruik van een condoom, te nemen. ,Jn Amerika is in het ver leden een soortgelijke cam pagne gehouden die nauwe lijks resultaat heeft opgele verd. Integendeel, terwijl er meer voorlichting werd ge geven dan ooit ging het aan tal geslachtsziekten kaars recht omhoog." De daling van het aantal gonorrhoe-gevallen is des te opmerkelijker omdat er te genwoordig steeds meer moeilijk bestrijdbare geval len voorkomen. Het gaat daarbij om gonococcen (de bacteriën die genorrhoe ver oorzaken) die niet na de ge bruikelijke penicillinekuur verdwijnen. Dergeljke vormen van go- norrhoe zijn wel te verhel pen. maar dat duurt langer. Dit houdt in dat er langduri ger kans op overbrenging van de geslachtziekte be staat. Hoewel het nog niet uit de cijfers blijkt zijn er aanwij zingen dat tegelijk met de gonorrhoe ook de tweede „klassieke" geslachtsziekte, de syfilis („sj&nker") op de terugtocht is. De cijfers wij zen uit, dat de ziekte in 1982 voorkwam bij 39 van elke 100.000 Rotterdammers. In 1981 werd bij 35 per 100.000 Rotterdammers syfilis ge vonden. Daarbij moet echter in aanmerking worden geno men dat er de laatste tijd in Rotterdam gericht naar deze ziekte wordt gezocht Ver pleegkundigen bezoeken ont moetingspunten voor homo- sexuelen, zoals bepaalde sauna's, en doen daar (des gewenst anoniem) onder zoek. In het Epidemiologisch Bulletin, een periodiek dat de afdeling van prof. Huis man uitgeeft, zijn de Rotter dammers overigens „nog maar amateurs vergeleken met Amsterdam" ais het om geslachtsziekten gaat. Te- venovcr de 420 Rotterdamse gonorrhoegevallen per 100.000 Inwoners stonden er in Amsterdam 725. Ar-XA-V-V.v,-WriWisal, xi<Vv«Örf«"'«w -< (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Een vos heeft achttien kippen van de heer G. Sonneveid doodgebeten. De Vlaardin- ger was op vakantie toen het dier zijn kippenren aan de Zuidbuurt aan het water wist binnen te dringen. Op de dag van de slachtpartij vroor het zodat de vos over het ijs kon lopen. De overgebleven kippen schijnen de slachtpartij zich als de dag van giste ren te herlnenren. Hun ve- renpak ziet er bij sommi gen nog dof uit als gevolg van de paniek die uitbrak toen zij plotseling oog in oog stonden met het beest. ,JHet ls een wonder dat mijn kippen niet van de leg af zijn geraakt." zegt de heer Sonneveid die zijn vo gels als hobby houdt. „Hij heeft een verschrikkelijke ravage aangericht. Mijn arme kippen zijn heel snel doodgebeten en de vos heeft het bloed uit hun li chaam gezogen. Hij heeft »een kip meegenomen. De vos had kennelijk geen honger." Deze dieren zijn een uiterst zeldzame verschij ning rond de Zuidbuurt. zo zegt de heer Sonneveid die hierover navraag heeft verricht bij autochtone pol derbewoners. Vast staat dat vier vos sen in de naburige Broek polder leven. De gemeente Vlaardingen, die de wild stand in deze polder regelt, laat de viervoeters ooglui kend toe. Ze ruimen zieke konijnen op en dragen zo bij aan het goede natuurlij ke evenwicht. „Maar dan vier vossen laten we niet toe in de pol der." zegt de heer R. Blom van Algemene Zagen op het stadhuis. Over de scha de die één van de vossen aan de kippen heeft toege bracht zegt hij: „Zoiets kan nu eenmaal gebeuren. De heer Sonneveid kan probe ren de schade te verhalen op de gemeente al geef ik hem weinig kans." Omwonenden langs de Zuidbuurt zijn door dit tra gische voorval gewaar schuwd. De heer Sonne veid: „De mensen zijn be hoorlijk geschrokken. Ik laat voorlopig mijn kippen niet meer naar buiten. Ze blijven veilig in het hok. Het deurtje naar de ren heb ik gebarricadeerd." MAASSLUIS Bij het over laden van landbouwmachines is gisteren de 38-jarige Omar Aktas uit Maassluis onder één van de machines terecht geko men. Het ongeluk gebeurde op het terrein van Van Gend en Loos bij station Centrum ln Maas sluis. Werknemers laadden de landbouwmachines over van een vrachtwagen op een spoor wegwagon. De heer Aktas kon pas wor den bevrijd nadat een hijs kraan de machine omhoog trok. Hij is opgenomen ln het Holy-ziekenhuls. ROTTERDAM Een groep van vijftig kleine bedrijven die geld tegoed heeft van Rijn- Schcide-Verolme komt in ac tie. De leveranciers en onder aannemers van RSV-bedrijven gaan hun krachten bundelen en voorstellen doen aan be windvoerders en politiek Den Haag. Morgenavond houden de cre diteuren een vergadering. Vol gens een woordvoerder (van het bedrijf Marflex) dreigen vooral de kleine schuldeisers de dupe te worden van de sur séance. „De grote jongens en leveranciers zijn wel afgedekt door een verzekering bij de Nederlandse Credietverxeke- rings Maatschappij." Hij vreest dat een aantal be drijven meegesleurd wordt in de ondergang van RSV. Bij de vijftig kleine crediteuren wer ken naar schatting 1000 men sen. Zij zouden vorderingen hebben op RSV van vele mil joenen. (Van onze sociaal- economische redactie) ROTTERDAM De haven werkgevers willen alleen maar praten over werktijdverkor ting in de afzonderlijke secto ren van de haven. Volgens hen is de behoefte per sector ver schillend. Dat hebben de werk gevers gezegd gisteren in de onderhandelingen met de Ver- voersbonden FNV en CNV over de raam-CAO voor de ha vens. De door de vakbonden ge wenste arbeidstijdverkorting vinden de werkgevers onbe taalbaar tenzij de havenwer kers hiervoor evenredig inle veren. De vakbonden willen een drastische arbeidstijdver korting om met name de te ruglopende werkgelegenheid op te kunnen vangen in het klassieke stukgoed. De Vervoersbond FNV wil dat die betaald wordt uit de rendementen van de bedrijven voor zover die nog redelijk zijn, uit de stijging van de pro- duktiviteit en geheel of gedeel telijk uit de prijscompensatie. De vakbonden hebben bere kend dat tien percent arbeids tijdverkorting in het stukgoed alleen al 500 banen kan opleve ren. Voorzitter Ger Ros van de Bedrijfsgroep Havens van de Vervoersbond FNV opperde de gedachte de gemeente Rotter dam een overbruggingskrediet te vragen om de gewenste ar beidstijdverkorting direct te kunnen realiseren. De werkgevers komen dan niet voor grote lasten te staan. Het krediet zou volgens Ros la ter terugbetaald kunnen wor den vla de in te houden prijs compensatie en uit andere (werkgevers) bronnen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM In het Rot terdamse Sophia Kinderzie kenhuis zal deze week een acht maanden oud Pools meisje worden geopereerd aan een waterhoofd. Dat moet hier ge beuren omdat een dergelijke Ingreep in Polen niet mogelijk ls. Als het kind niet zou worden geopereerd zou het zeer waar schijnlijk geestelijk gehandi capt opgroeien en Jong ster ven. Een in Vllsslngen wonende Pool, de loodgieter J. Lipow- ski, heeft met geleend geld de borgsom van 9800, die het zie kenhuis heeft gevraagd, be taald. De totale kosten van de ingreep zullen veel hoger zijn. Llpowskl schat die op "tussen 21.000 en 25.000 gulden". De ba by, Alexandra Sztylka uit Pos- nan, zal hier enkele weken moeten blijven. Lipowski hoopt de kosten van de Ingreep bij elkaar te krijgen door middel van een inzamelingsactie. Bijdragen kunnen worden gestort op gi ronummer 329443. Erbij ver melden: ten bate van actie "Helpt Alexandra". metra j 'üt i f

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1