iZwarte lijst, caféklanteit helpt NIJVEEN ZET 19 MAN OP STRAAT mm Protest tegen hoge post voor André van der Louw Felle strijd om klandiz e 1,5 miljoen brildragers Beetje hoop voor Elektra Wachten op Davids- beeldje fÜS wf& Onderzoek 43 bankfilialen Peuter (2) verdronken Herdruk op herdruk rim- m f f M i A M'l I'! Iw, i. my&A «Ëm isetÉ De winter lijkt voorbij. Het bleke voorjaar zet zelfs al een enkele opti mist aan het zonnebaden. De kroeg baas van ca fé de Pui in Kralingen heeft zijn ta feltjes en stoeltjes di rect in een straaltje middagzon gezet. Deze jonge stu dente maak te van de primeur ge bruik. Met een wollen trui, een dik jack, en een flinke shawl bleef zij het kille briesje de baas. Stunts Een brillenwinkel-nieu- we-stijl: keus uit 900 ver schillende monturen te gen een eenheidsprijs van 75 gulden. w - t;"4. (ABONNEE WERFT ABONNEE BADHANDDOEK) IK HEB RECHT OP DE BADHANDDOEK: NAAM: STRAAT:NR:...„ POSTCODE:PLAATS: TELEFOON: 0- MIJN NIEUWE ABONNEE IS: (voor minimaal 3 maanden) NAAM: STRAAT: POSTCODE:,PLAATS:, TELEFOON: 0- Hij/zij betaalt 20.41 p. mnd, ƒ60.40 p. kwartaal Het Vrije Volk, afd. Abt.Service DEDUBBÉU<RANT i'i J--J Maarten 't Hart De kroongetuige Roman. Grote ABC. 216 blz. f23,50 SINGEL 262 Terreurg goe ^rv reg uit centtram Delft Van een onzer verslaggevers DELFT De golf van "ho- t recaterreur" die de afgelopen -maanden de Delftse binnen stad overspoelde, ebt lang- 1 kaam weg. De politie heeft de harde kern van een niets en niemand ontziende "uitgaans- bende" voor één jaar de toe- gang ontzegd tot alle plaatse lijke horecagelegenheden, snackbars en sportkantines. Deze "uiterste" maatregel trad enkele weken geleden in en is tot nu toe effectief geble ken volgem de politie. Zo'n vierhonderd horeca-ex- ploitanten ontvingen onlangs van de Delftse politie een pam flet met foto's van elf jongelui die niet langer "getapt" mogen worden. De café- en snackbar houders moeten de jongens allen uit Delft de toegang tot hun zaken weigeren. Bij eventuele problemen treedt de politie onmiddellijk op. De elf zwarte-lijsters zijn op de hoogte gesteld van de maat regel. Slechts één van hen heeft aangekondigd tegen het "uitgaansverbod" in protest te zullen gaan. Volgens de Delft se politie zoeken de elf jongelui nu hun vertier in het Scheve- ningse uitgaansleven, waar ze zich tot nu toe rustig houden. De Delftse binnenstad werd (Van onze soc.-econ. redactie) SCHIEDAM Bij het isola tie- en constructiebedrijf Nij- veen in Schiedam is tussen ne gentien van de 23 werknemers en directeur H. Nijveen een he vig conflict ontstaan. Inzet is de manier waarop de negen tien ontslag hebben gekregen, vorige maand. ..Het is gewoon schandalig. Deze man heeft zonder ont slagvergunning of wat dan ook zomaar zijn personeel op straat gezet Het gevolg hier van is dat nu niemand voor WW in aanmerking komt" zegt Wlm Thljssen, districtsbe stuurder van de Industriebond FNV. „De argumenten voor het ontslag zijn ook niet duidelijk. Zo voert hij aan de ene kant aan, dat belaatingproblemen tot een enorm geldtekort heb ben geleid. Dit kan echter nooit reden zijn om mensen te ontslaan, omdat de belasting, altijd wel een regeling wil tref fen. Aan de andere kant heeft Nijveen het over een terugloop van het werk, waardoor hij de mensen niet meer aan de slag zou kunnen houden," zegt Frans Terriet. één van de ont slagen werknemers. „Ik ben niet van plan het hierbij te laten. Een advocaat Is al begonnen deze smerige zaak voor ons uit te zoeken. Het is toch niet te geloven dat er nu al twee weken lang men sen zonder een dubbeltje inko men zitten." Directeur H. Nijveen heeft een heel andere visie op de problemen binnen zijn bedrijf. „Het is waar dat er geen ont slagvergunning voor die men sen is aangevraagd, dat was ook niet noodzakelijk want ik heb de maand opzegtermijn die in hun arbeidsovereen komst stond in acht genomen," aldus Nijveen. „Degene die nu zo'n grote bek hebben zijn trouwens ook degenen die dit bedrijf kapot hebben gemaakt. Er was altijd volop werk, maar door er met de pet naar te gooien hebben branieschoppers ervoor ge zorgd, dat de firma Nijveen bij diverse grote klanten niet meer hoeft terug te komen." MAASSLUIS Het perso neel van Verolme Elektra heeft weer een beetje meer hoop gekregen dat dit RSV-be- drijf kan blijven voortbestaan, zij het in afgeslankte vorm. Di rectie en ondernemingsraad van Verolme Elektra hebben gisteren de hele dag met de Rabo-bank overlegd over het financieren van het overle vingsplan. Die besprekingen zijn positief verlopen, aldus voorzitter Van Boerum van de OR, maar hij wil geen details kwijt Voor de afdelingen reparatie' en offshore van RDM komt wellicht toch een boedelkrediet beschikbaar. Een grote meer derheid in de Tweede Kamer wil dat minister Van Aardenne zo'n krediet beschikbaar stelt, als dat nodig is om tijd te heb ben om een zorgvuldige be sluitvorming. de afgelopen maanden bij voortduring geterroriseerd door een groep van zo'n 25 jon gelui. Meestal na gebruik van (veel) alcohol richtten zij gro te schade aan in bars, disco theken, cafés en snackbars. Tot drie maal toe zijn er zelf gemaakte bommen tot ontplof fing gebracht. Veelal rekende de groep de genuttigde con sumpties of broodjes niet af. Sommige exploitanten werden bedreigd en moesten "be schermgeld" betalen. De on dernemers durfden uit angst voor represailles geen aangifte te doen. De elf jongelui in leeftijd tussen de 18 en 29 jaar zijn iedèr minstens tot drie maal toe betrokken geweest bij openlijke geweldpleging. Zij zijn bovendien allemaal al een keer met Justitie in aanraking geweest. De zwarte lijst wordt mogelijk gemaakt door een ar tikel in de plaatselijke politie verordening. Het artikel stamt uit 1974, maar werd tot nu toe nauwelijks gebruikt Inspecteur W. Weynschenk van de Delftse politie: „Voor we gebruik maakten van het artikel hebben we eerst uitvoe rig overlegd met de burge meester en raadsleden. Uitein delijk bleek het de enige oplos sing, Straatsurveillance was niet preventief genoeg en hore- ca-exploitanten durfden geen aanklachten in te dienen. De groep legde zo'n stempel op het uitgaansleven, dat de sfeer er helemaal was verpest. Veel mensen durfden niet eens meer uit te gaan." Tast zo'n pamflet met foto's en namen de privacy niet aan? Weynschenk: „Wij menen van niet. De lijst is alleen ver spreid bij de plaatselijke hore ca. Het is natuurlijk altijd mo gelijk dat de lijst ook in andere handen terecht komt, maar daar gaan we vooralsnog niet vanuit. Voorlopig heiligt het doel de middelen." Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Het zal nog wel even duren voordat Louis Davids een monument krijgt in de Zandstraat achter het stadhuis, waar de popu laire zanger 100 jaar ge leden werd geboren. Een werkgToep Her denking Louis Davids stond anderhalf jaar ge leden al op de bres voor een Louis Davlds-monu- ment. Sinds die tijd zijn er besprekingen geweest en brieven geschreven. Bij de Commissie Kunst zaken werd een verzoek ingediend voor een ga rantiesom van ƒ70.000,- Uit het Fonds Stadsver- fraaiing hoopt men op ƒ25.000,-. Maar allerlei instan ties en diensten willen graag een «inger in de pap, zodat er op dit mo ment zelfs nog geen naam van een kunste naar bekend is die een ontwerp voor het monu ment zou kunnen maken. Vandaar dat de Com missie Kunstzaken giste ren besloot de aanvraag nog maar even aan te houden. >fi 'W-.x?.:' y>>y dsziii»VtZ&Z" t f (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG/ROTTER DAM De al maanden ver- wachte benoeming van de Rotterdamse oud-burge meester André van der Louw tot voorzitter van het Openbaar Lichaam Rijn- mopnd zal voorlopig nog niet zijn beslag krijgen. Min of meer onverwacht zijn de laatste weken in kringen van CDA en VVD bezwaren gerezen tegen de benoeming van het huidige PvdA-Ka- merlid tot de hoogste post in Rijnmond, die straks, ais Rijnmond een aparte pro vincie Zuid-Holland-Zuid wordt, zal overgaan in de functie van commissaris van de Koningin. Het motie! om de benoe ming te blokkeren is volgens het CDA het „overwicht", dat de PvdA heelt gekregen in hoge posten op provin ciaal en gemeentelijk ni veau. Men wijst daarbij op commissariaten van Noord en Zuid-Hoiland (Roel de Wit en Maarten Vrolijk) en op burgemeestersfuncties in Amsterdam en Rotterdam Van der Louw; wachten. (Wim Polak en Bram Pe per). „Het gaat absoluut niet om de persoon," aldus een woordvoerder van de CDA- Kamerfractie. „De heer Van der Louw is een bestuurder met grote kwaliteiten, die deze kwaliteiten op iedere hoge post in het besturen van land, provincie of ge meente ten toon zou kunnen spreiden. v Maar we moeten zo lang zamerhand af van het auto matisme en formalisme, dat dit soort posten in steden of districten met een PvdA- meerderheid vanzelfspre kend bezet moeten worden door PvdA-ers." De VVD, die zowel in het dagelijks bestuur van Rijn. mond als in het provinciale bestuur van Zuid-Holland nauw met de PvdA samen werkt, is wat terughouden der, maar wenst ook op dit stukje benoemingsbeleid niet af te wijken van het standpunt van de coalitie- partnor. VVD-leden in de Rotter damse gemeenteraad, als Baggerman, Kerstholt en Van Gent, zouden een benoe ming van Van der Louw met instemming begroeten. Ze worden daarin gevolgd door de VVD-leden in het dage lijks bestuur van Rijnmond, Van Duin en Bakkers. Op de achtergrond speelt ook mee het burgemeester schap van Den Haag, dat mogelijk, vervroegd vrij komt. ROTTERDAM De Am sterdamse zwart-geld-officier van Justitie mr. J, de Bruin heeft sterke aanwijzingen dat bij 43 bankfilialen in Neder land zwart geld is onderge-. bracht, met medewerking van de bankdirecties. Het gaat daarbij volgens hem niet al leen om Slavenburg's Bank. De Bruin heeft dit gezegd in een interview met het week blad Hervormd Nederland. Hij zegt ook de banken te zullen vervolgen. De Bruin klaagt In het interview over de wetge ving, die volgens hem niet vol doende is toegesneden op de „witteboordencriminaliteit" van nu. Hij zegt onder meer dat het langzamerhand Interessant wordt om te frauderen en voor enige tijd in de gevangenis te belanden, wanneer daar een fraude van enkele miljoenen tegenover staat. De mogelijk heid om te frauderen is zo groot geworden, aldus De Bruin, dat er een kleine groep mensen overblijft die met be lasting te betalen daarvoor krom moet liggen. Volgens De Bruin is er geen andere keus dan terug te keren naar het „stempelen" van vroeger, zodat zwart werken niet meer mogelijk is. Boven dien moeten er zwaardere sancties komen op beiastinge- nontduiking. aldus De Bruin in Hervormd Nederland. <o.mms. ^'KsTZe-', (Van onze sociaal- economische redactie) ROTTERDAM Het succes van nieuwkomers op de bril- lenmarkt dwingt steeds meer opticiens van de oude stempel ertoe hun prijzen te verlagen. Firma's die tot voor kort voor- ai actief waren in andere bran ches hebben zich op deze markt gestort en daardoor een ware prijzenslag ontketend. Dat een andere manier van brillen verkopen tot spectacu laire resultaten kan leiden be wijst de geschiedenis van "Prijsoptiek Hans Anders". De ze firma, opgezet door het Rot terdamse import- en exportbe drijf voor pneumatische mate rialen Rodac, opende ruim een Jaar geleden z'n eerste zaken in Rotterdam. Sindsdien is de Anders-keten aangegroeid tot veertien winkels. Directeur C. van de Peppel ziet dan ook een gouden toe komst. "Eind 1984," zegt hij, „moeten we 70 zaken in bedrijf hebben. We begonnen met 2 personeelsleden; intussen heb ben we er 60. Volgend jaar zul len we 12 tot 14 procent van de markt bestrijken." De triomfantelijke opmars van Hans Anders staat niet op zichzelf. Eerder begon het in foto-artikelen gespecialiseerde Duitse bedrijf Foto Quelle „bij wijze van aardigheidje" met incidentele stunts op bril-ge- bied. Dat sloeg aan. Inmiddels zijn er Foto-Quelle-wlnkels die het voornamelijk van de han del in brillen moeten hebben. De goedkoopste monturen van Foto Quelle kosten ƒ45,-; Hans Anders werkt met een eenheidsprijs van ƒ75,-. Hoe kan het dan dat mensen die bij een „officiële" opticien aan kloppen dikwijls veel duurder uit zijn? In Nederland kopen jaarlijks anderhalf miljoen mensen een bril. Er zijn ongeveer 1600 op ticiens, die aan een gemiddel- de dagomzet van drie a vier stuks komen. Om die geringe omzet te compenseren moet met grote winstmarges wor den gewerkt. Prijs-opdrijvend werkte verder dat de „ouder wetse" opticiens voortdurend duurdere meetapparatuur in huis haalden. „Gratis oogme tingen" was daarbij hun leus, maar de prijs van de appara ten werd wel doorberekend naar de geachte clientèle toe. Hans Anders schakelde de groothandel uit en ging een eigen merk voeren, maar bleef grondstoffen betrekken van de gevestigde leveranciers. Wie bij Anders koopt krijgt op ver toon van een recept van een oogarts 25 procent korting op de lenzen. De „officiële" opticiens, die sinds jaar en dag een vrij ge sloten en exclusieve club vor men, hebben tot nog toe slechts schoorvoetend gerea geerd op de geslaagde in braakpoging van de nieuwelin gen. Zo zag bijvoorbeeld de Brilmij zich gedwongen met voordelige aanbiedingen te ko men. De directie van Hans An ders verwacht echter dat de prijzen over de hele linie in be weging zullen komen. ROTTERDAM Het 2—ja rige meisje Seynep Karakus, is gistermiddag in een sloot langs de Westvarkenoordse weg verdronken. Tijdens het spelen struikelde het kind en viel in het water. Voorbijgan gers wisten haar vrij snel uit het water te halen, maar zij overleed op weg naar het zie kenhuis. i v c* t~r i a - „.f. 'I Vi, Vw Formaat 100x50 cm. exclusief gemaakt voor u met de nieuwe me tro als dessin. U krijgt deze ruile kwaliteits-badhanddoek van ons als u een nieuwe abonnee via deze bon aanmeldt. Natuurlijk ont-" vangt hij/zij de dubbelkrant eerst twee weken gratis. Maak nog geen geld over. Wachi op onze acceptgirokaart. Vul in, knip uit, en stuur op in een gesloten envelop naar: Antwoordnummer 1579 3000 VB Rotterdam De postzegel betalen wij. Het is een geslaagd misdaadverhaal;,, het schrijvérsvakmanschap is nog verder toege- nomen..: eén boeiend en bij vlagen briljant boek - Aad Nuis in Intermagazine Verteld met aanstekelijk plezier - Wim Sanders in Het Parool Het beste boek dat 't Hart sinds Een vlucht regenwulpen geschreven heeft - JaapGoedegebuure in Haagse Post Een ongelooflijk spannend boek dat toch literatuur is -Tamar in Vrij Nederland Spannend, ontroerend en verrassend... De thrillerkant van De kroongetuige is bijzonder geslaagd - Ivan Sitniakowsky in De Telegraaf De Nederlandse literatuur is een boek rijker dat tenminste niet saai is - Re'ne Appel in NRC-Handelsblad In iedere boekhandel ie koop

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1