in de Leuvehaven ter meulen 1 Besluit over RDM binnen paar dagen ^iipmm Prostitutie op wieltjes in de haven voile 91 lot n Ouders terug in de klas heksenjacht Veel meer behoefte aan warme hap bij bejaarde thuis prachtige Vandaag met: Hoe reageert "Moeders" op de werkloosheid? UIT Sport m Ij Saneren gifwijk kostte U 121 min rk Arrestatie na dood vriendin m r.« :«i 'm Spelend jongetje verbrijzelt voet 60 tot 80 cm hoog 15 Harde guldens goedkoper... Goedkoper Hypotheken W illemsbrugdeel het stad-1 Ongeruste ouders gisteren op de Coolsingel op bezoek bij Rotterdams wethouder I Hans Simons (Onderwijs). DONDERDAG 10 MAART 1963 11 [aijtiemMuseuiio fail ei amaats' (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Een deel van de collectie van het nog te bouwen Maritiem Museum in Rotterdam kan ^'^buitengaats" geparkeerd worden in de Leuvehaven. •"-Dit plan wordt uitgewerkt ter invulling van de rigoreu- i>ze bezuinigingsvoorstellen van wethouder Linthorst. Dé kade tussen het nieuwe C museum (waar Zadkine vroe- "ger-stond) en de vuurtoren Klein Duimpje kan plaats bie- Een fantastische aanbieding 'voorjaarstruien Grof gebreid, met ronde hals van 50/50% katoen/acryl in de aller nieuwste modekleuren o.a. re seda. rose, geel, bleu. wit enz. •'Maten S-m-l-xl. Var» 39,90 voor den aan "grote havenstukken". Men denkt daarbij aan bijzon dere oude (stoom) havenkra nen en boeien. In de Leuveha ven kan een ponton komen waaraan oude binnenvaart)- schepen worden afgemeerd. Op die manier wint het Mari tiem Museum "buitengaats" terrein. Het zal dan uiteinde lijk minder ontluisterd uit de strijd komen, dan nu op han den lijkt. Vanmiddag praat de Rotterdamse gemeenteraad over de museumbezuinigingen. Klein Duimpje, het voorma lige Lage Licht uit Hoek van Holland, Is bijna in oude glorie hersteld. Het 50.000 kilo wegen de vuurtorentje op de kade van de Leuvehaven hoopt men te gen mei in gebruik te nemen. Er komt een kleine expositie over vuurtorens en andere kustbewaklngsactivitelten in. Op het ogenblik zijn er. zoals bekend, grote moeilijkheden, met de verwezenlijking van het nieuwe Maritiem Museum, omdat wethouder Linthorst van Financiën en Kunst in plaats van één, twee museums aan het Churchillplein wil on derbrengen. Ooit was beloofd dat het Maritiem Museum na de afbraak terwille van de oost-west-lljn van de metro 'een eigen onderkomen zou krijgen aan de Leuvehaven. Dit gebouw werd door archi tect Quist ontworpen. Nadat bleek dat er bezuinigd moest worden, heeft Quist nieuwe te keningen gemaakt, waarop een nog steeds voor het Maritiem Museum aanvaardbaar ge bouw stond. "Het is echter wei een plan dat tot op het bot is afgekloven", aldus ingewijden. Quist zelf sprak van een mini mum-oplossing. Wethouder Linthorst heeft nu het idee opgevat het Mari tiem Museum en het Museum voor Land en Volkenkunde on der één dak te huisvesten. Het betekent dat het Maritiem Mu seum in weerwil van alle beloften van de gemeenteraad onder een absoluut mini mum moet gaan en de stad daarmee een van haar groot- Van onze sociaal- economische redactie) ROTTERDAM Binnen en kele dagen valt een beslissing over het voortbestaan van de scheepsreparatle bij dc RDM. Een nieuw reddingsplan van directie en ondernemingsraad van RDM is door de bewind voerders niet direct afwijzend ontvangen. Er zijn echter nog grote financiële hobbels te ne men. "Ons is wel duidelijk ge worden dat de zaak snel rond moet komen. Het ls een kwes tie van. dagen," zegt voorzitter M. Vlsehschraper van de on dernemingsraad. Is de beslissing negatief, dan zal op korte termijn ontslag worden aangevraagd voor naar schatting 1600 werkne mers. Dat is Inclusief de 500 tot 600 arbeidsplaatsen in de. offshore-afdeling waarvoor be windvoerders en minister Van Aardenne van Economische Zaken geen toekomst meer zien. Zoals bekend wil de be windsman bij de RDM wel de afdelingen marinebouw en werktuigbouw (samen 1500 werknemers) overeind houden. Het aangepaste reddings plan van de RDM voor de scheepsreparatle, dat uitgaat van een inkrimping met enkele honderden arbeidsplaatsen, zou 30 miljoen gulden gaan kosten; vijf miljoen gulden goedkoper dan een eerder plan van de ondernemingsraad. Het nieuwe plan valt of staat echter met de bereidheid van de gemeente Rotterdam om de RDM te steunen. De gemeente heeft zich eerder bereid ver klaard de terreinen van de RDM te kopen voor 25 miljoen gulden. Maar dat is vrijwel onmoge lijk, omdat daarop al zware hypotheken rusten. Het geld zou dan op een andere manier moeten worden gegeven, wel licht als aandelenkapitaal. Omdat ook nog andere finan ciers over de brug moeten ko men, wil Vischschraper van daag of morgen nog een be sluit van Rotterdam. V'-VG'.A Tussen vuur toren en De Buffel (ach tergrond) ruimte ma ken voor Ma ritiem Mu seum. 'i-i LEKKERKERK De sanering van Ne- g!i derlands eerste gro- §|f te gifwijk Lekker- lp kerk-West heeft het I Rijk een bedrag van U ruim 121 miljoen PIJ gulden gekost. De [fff bijdrage die de ge- meente moest beta len Is uiteindelijk af- ÏS3 gerond op 9 ton. Het v'\ Rijk was aanvanke- M lijk van plan Lek- kerkerk enkele mil- pï| joenen guldens te la- 'fff, ten betalen. De bodemveront- reiniging In de' nieuwbouwwijk Lek- |S| kerkerk-West werd pij In het vroege voor- gf! jaar van 1930 ont- dekt na stankklach- ten van de bewoners. §gj Onderzoek wees uit dat de bouwplaats was opgehoogd met afval van het contal- nerbedrljf Wljnste- fS kers uit Rotterdam. j|gl Onder de huizen igi werden vaten met Ipl zeer giftig benzeen en tolueen aange- sfj troffen. Afgraven van de verontrelnlg- de grond onder de woningen was de enig verantwoorde saneringsmaatregel. Van onze verslaggever LAURENS BORST ROTTERDAM Plaza Ros- sa-exploitant Henk Smol broedt in het geheim op een nieuw plan voor een "eroscen- trum" In Rotterdam. De voor bereidingen zijn al bijna afge rond en binnen enkele dagen kan het superbordeel zijn deu ren openen. Het nieuwe eros- centrum zal uitsluitend zijn gericht op straat- en raam- prostitutle. Over de juiste locatie van het bordeel hult Smol zich nog in een diep stilzwijgen. Ook wil hij niet ingaan op de suggestie dat het bordeei wordt inge'- richt op de boot die hij eerder wilde aanschaffen voor de ka de aan de Keileweg. Het enige dat Smol over zijn nieuwste in itiatief kwijt wil 13 dat het "bordeel morgen al open zou kunnen gaan". De bordeelhou der zeg-t zich voorlopig nog even te willen concentrerei. 'p de ontwikkelingen rond de Kei leweg. Vanmiddag plaatste Smol daar met zijn compagnon Kees van Boerum twee staca- ste museum-attracties ziet in eenschrompelen. Ook het Mu seum voor Land en Volkenkun de moet Inleveren. In de nieuwe visie, waarbij op de kade aan de westkant van de Leuvehaven grote stuk ken zouden komen en andere stukken eventueel onderge bracht worden In een pavil joen, krijgt het Maritiem Mu seum voor "onverplaatsbare" spullen wat levensruimte. Voorwaarde daarbij 13 wel dat de binnenschippers afmeer- en parkeerruimte houden op plaatsen in de buurt. Het Willemsbrugdeel zal dan bij de Boeg verdwenen zijn om de parkeermogelijkheden groot genoeg te laten worden. Het brugdeel wordt zoals be kend rechtop gezet bij het Oude Hoofd. ROTTERDAM Een sprong op een bewegende bouwkraan in de Rotterdamse Berkelstraat i3 gistermiddag een negenjarig jongetje nood lottig geworden. De linkervoet van José Monteiro werd ge deeltelijk verbrijzeld. Hij raak te vier tenen kwijt. com- 9i Zolang de voorrood strekt. li mr ««TUINCENTRUM SO, AAPHER DER WEG RiODERKERK (RIJS00RD) Woon 010- smoof 828482 Goopend-. mo. 13.00 - 17.45, dï. 1 *r, 8.45 - 17.45, to. 8.45 - 17.00, vhjdogcvond TOt 70 <5 uur. ROTTERDAM Met span doeken, advertenties, optoch ten maar vooral met schoolbe- zettingen is vandaag het ver zet tegen de bezuinigingsplan nen van minister Deetman kracht bijgezet. Ouders keer den overal in Nederland woe dend terug naar school. Ook in Rijnmond zaten de volwasse nen onder protest weer ln de klas. Waar oudera verstek lieten gaan, namen leerlingen de rol van bezetter over. De ouders van openbare la gere school De Rakkers/De Dolfijn in Poortugaal zetten vanmorgen de leerkrachten bulten de deur. Ook Combina tie '70 en kleuterschool De Mei tak ln het Rotterdamse Oude Noorden en de Duckdalfschool in Feljenoord werden door ouders overgenomen. De kleu ters van De Kleuterhof aan de Tak van Foortvlietstraat hiel den een protestmars door de wijk. De oudercommissie van de Rotterdamse Dirk van der Waaijschoo! in het Oude Wes ten pakten het protest vandaag weer anders aan. Na een op roep om kinderen thuis te hou den organiseerden zij een pro testbijeenkomst voor ouders in wijgebouw Odeon. Ook in Spijkenisse zijn scho len bezet. Naar schatting tach tig percent van de ongeveer drieduizend leerlingen deed gisteren mee aan de aktie, die uitmondde ln een demonstra tieve optocht naar huis. 2 monstra- ravans, een gemotoriseerde camper en een gewone cara van. In deze "hordeeltjes op wieltjes" worden vanavond de gestaakte Plaza-Rossa protitu- tie-aktlvlteiten voortgezet. Op nadrukkelijk advies van zijn advocaat stuurde Smol gisteravond twintig teleurge steld prostituées vroegtijdig naar huis en sloot zijn bordeel Plaza Rossa. Gisterochtend bepaalde de Rotterdamse rechtbank dat de prostltutle-aktivitelten ln Pla za Ro3sa In strijd waren met het bestemmingsplan voor de Keileweg. Rechter mr. Nlvard bepaalde dat Smol met onmid dellijke ingang en op straffe van een hoge dwangsom zijn bordeel moest 3luiten. Smol, die altijd heeft laten weten een "lange juridische adem te hebben" - verklaarde gisteravond onverwachts dat hij vermoedelijk niet in beroep zal gaan tegen de uitspraak. Licht aangezogen zei hij; "Ik heb vaak gezegd dat als de rechter volgens het boekje recht spreekt, er nooit ergens een eroscentrum kan komen. Immers, welk bestemmings plan laat prostitutie toe. Ik had gehoopt dat de rechter een wat bredere kijk op het probleem zou hebben. Hij heeft zich ech ter helemaal aan de regels ge houden". Smol meent dat uiteindelijk de gemeente de grootste ver liezer is. "Kijk, ik zit er mis schien voor een tonnetje in, maar daar kom Ik wel weer overheen. De gemeente zit ech ter nog steeds opgeknapt met prostitutie-overlast In oude wijken. Als het Keileweg-plan definitief van de haan is, heeft de gemeente geen enkel instru ment om de problemen in de stad op te lossen". Het "caravanidee" geeft Smol zelf weinig kans van sla gen. "Veel verwachting heb ik er niet van. Tenslotte is een ca ravan nou niet bepaald ideaal voor prostitutie. En als de pan den aan dc Keileweg taboe blijven voor ons, dan zullen de caravans ook geen lang leven zijn beschoren. Je moet ze maar zien als een probeersel tje of beter, als een warmhou- dertje. Met die caravans blijft het prostitutie-probleem een beetje in de publiciteit", aldus Henk Smol. In de omgeving van de Kei leweg, aan de Vierhavenstraat. heeft de eigenaar van café Sport een gedeelte van zijn pand verhuurd aan een bor deelhouder. Deze heeft twee meisjes voor hem werken en timmert druk aan extra ka mertjes. Het café staat recht tegenover in aanbouw zijnde nieuwbouwwoningen aan het buitendijks gebied van Delfs- haven. Dc caféhouder ver wacht dat zijn raamprostitutie slechts van tijdelijke aard zal zijn. "Voorlopig pik ik nog een graantje mee", la zijn redena tie. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM De Rotter damse recherche heeft gister avond de 22-jarige Rotterdam mer M. H. ll aangehouden op verdenking van moord of doodslag op zijn 24-jarige vriendin Ruth C. Castillo. De vrouw werd gistermorgen na het waarschuwen door de ver dachte van de GG en GD ge vonden in haar woning aan de Rosestraat te Rotterdam. De vriend, die op hetzelfde adres woont, heeft geen beken tenis afgelegd, maar er zijn tijdens de verhoren gistermid dag bij de recherche sterke vermoedens gerezen dat hij Iets met de dood van de vrouw te maken heeft. De precieze doodsoorzaak van de vrouw is nog niet be kend. Sectie zal dat moeten uitwijzen. Er waren volgens de politie geen duidelijke sporen van geweld die wijzen op het gebruik van een steek- of vuur wapen. Wel zegt de politie dat er sprake is geweest van een misdrijf. -WK GSD: Géén (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM De Rot terdamse Gemeentelijke Sociale Dienst 13 tegen het in behandeling nemen van anonieme tip3 over sociale fraude. Wèl reageren op naamloze „aangiften" is volgens GSD-directeur drs. P. H. La man vragen om moeilijkheden. Ook wethou der W. van der Have (So ciale Zaken) 13 bang voor het „uitlokken van een hek senjacht" op ultkeringstrck- kers. „Ik ben nooit voorstander ge sest van de behandeling van anonieme tips," aldus Lam&n. „maar ik ben wel van mening dat het college van B. en W, het nu alweer een aantal Jaren oude frau- debeieid opnieuw moet beoordelen. Mijn advie3 zal luiden anonieme tlp3 niet te behandelen." Het advies van de Sociale Dienst om het fraudebeieid opnieuw te bekijken en een advies om alle relevante klachten in behandeling te nemen, hebben voigens La- man enige weken geleden geleld tot het misverstand dat de GSD op het punt staat de behandeling van anonieme tips in te voeren. „Niets is minder waar. Wc krijgen vijf tot tien brie ven per week en er is wat mij betreft geen aanleiding het beleid te veranderen," aldus La man. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Het aantal bejaarden dat de warme maal tijd thuis laat bezorgen, is zeer klein. Voornaamste redenen hiervoor zijn een slechte orga nisatie van de maaltijdenver strekking én grote verschillen in subsidiëring door gemeen ten. De prijs van een maaltijd varieert voor bejaarden van ƒ4,50 tot ƒ8.75. De warme maaltijden ko men zo blijkt uit een rap port van het Provinciaai Plat form Bejaardenwerk maar bij 3300 van de 400.000 bejaar den in de provincie Zuid-Hol land. Onderzoeken wijzen ech ter uit dat ongeveer 20.000 be jaarden behoefte zouden heb ben aan een dergelijke dienst verlening. Het Provinciaal Platform Bejaardenwerk Zuid-Holland pleit in het rapport voor een sterke verbetering van de maaltijdverstrekking, omdat het zeker in een tijd van bezui nigen een goedkope manier is om oudere mensen zolang mo gelijk zelfstandig te laten wo nen. Vooral voor de provincie Zuid-Holland is wat het Plat form Bejaardenwerk betreft een taak voor betere organisa tie van de al vijfentwintig jaar oude voorziening weggelegd. Het onderzoek wijst onder meer uit dat niet alleen de prijs voor bejaarden, maar ook de kostprijs van dc in Zuid- Holland verspreide maaitijden erg verschilt. Nog een pro bleem dat het Platform Be jaardenwerk is tegengekomen, is het verdwijnen van de "tweede" auto. Daardoor wordt het vervoer van maaltijden door vrijwilligers moeilijker. '&,üi

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1