Grote onrust in 'Schieland Nu geding tegen sexkarren ToA spoed met haven- m useura Vlammenzee in Biesbosch a Bfoü? ?tHK0PEfIS oevTMjrf 325 banen weg bij Smit Slikkerveer Helft inkomen kwijt aan wonen Vandaag mets Grafleus betaalt tandarts met prenten Stukgoed port m NIEUWS Bijverdienste voor jong en oud STRAATVERKOPERS Gegeven voor leven Hef Vrije Volk tst. 224 ■u ÊÈm Schade vraa9t met spoed: gebied waar SeDuHhT're,din9s- n'et verkocht wordtnt no3 "onVtoSt""em'e '««een. Geïnteresseerd? PWtabjm», 09.00 .oMMOeJ Te hoog gegrepen Onmogelijk v VRUDAG 11 MAART 1M3 Ziekenhuis zei bijna honderd man op straat Duikers van de Vlaardlngse brand weer leggen het le venloze lichaam van de 21-jarlge Schie dammer M. B. op een brancard. De man dook gistermid dag tot grote verba zing van omstanders een ba! achterna in het water van de Oude Haven. Twee getuigen slaagden er niet In de man te redden. De nieuws gierigheid van de Vlaardlngers ging alle perken te bui ten. Op de kant ke ken naar schatting 600 mensen toe. De politie moest er aan te pas komen om de verkeerschaos In de binnenstad op te los- sen. SCHIEDAM Onder het medisch- en adminis tratief personeel van het Schielandziekenhuis is grote onrust ontstaan nu als gevolg van een terug lopende bezetting gedwon gen ontslagen onvermij delijk zijn. De directie heett het perso neel vanochtend Ingelicht. Vol gens algemeen directeur Son- neveld gaat het in ieder geval om enkele tientallen arbeids plaatsen die zullen verdwijnen. Op dit moment werken in het ziekenhuis 900 mensen voor 625 bedden waarvan slechts 75 percent is bezet. Gevreesd wordt dat 100 man eruit vlie gen. Het Schieland-ziekenhuis ontstond een half Jaar geleden uit een fusie van het christelij ke Nolet-ziekenhuis met het Gemeenteziekenhuis. Dit sa mengaan bleek noodzakelijk omdat de beide instellingen anders als gevolg van het bed denplan van minister Garde niers in grote moeilijkheden zouden komen. Door een effici ënte samenwerking en een goede verdeling van de specia lismen konden al te grote klap pen voor de personele bezet ting en de kwaliteit van de ver pleging worden voorkomen. Tijdens de fusie-onderhande lingen die jaren hebben ge duurd kwam vast te staan dat er geen negatieve gevolgen voor het aantal arbeidsplaat sen zouden zijn. De rechtsposi tie van het personeel heeft wel tot heftige meningsverschillen geleid. Uiteindelijk konden de vak organisaties de buit binnen ha len. Alle personeelsleden van het Schielandziekenhuis zitten nu in het Algemeen Burgerlijk pensioenfonds en zijn verze kerd via het Instituut Ziekten kostenverzekering voor Amb tenaren. Het is in de toekomst de bedoeling dat het Nolet-ge- bouw een andere bestemming krijgt en het gebouw van het voormalige Gemeentezieken huis aan de Burgemeester Knappertlaan als hoofdgebouw gaat fungeren. Een personeelslid zei van ochtend over de ontslagdrei ging: „Net nu er rust in de tent was krijgen we dit weer." if yy -" 'WBbM opO -v 'vG-*'; Rijdend eroscentrum Keileweg; veel kijkers, weinig kopers. ROTTERDAM Opnieuw is tegen de Rotterdamse bor deelhouder Henk Smol een kort geding aangespannen. Ditmaal eisen de vijf "buur bedrijven" aan de Keileweg dat Smol vier prostitutieca- ravans voor zijn gesloten bordeel Plaza Rossa verwij dert. Het kort geding dient komende maandag bij de Rotterdamse rechtbank. Het bordeel Plaza Rossa aan de Keileweg was gister avond na een uitspraak van de rechter gesloten. Voor de deur had Smol ech ter vier caravans laten plaat sen van waaruit zo'n tien prostituees gewoon hun werk voortzetten. Tientallen klan ten lieten zich door de dames verleiden om de caravans ook van binnen te bekijken. De politie heeft inmiddels laten weten niet tegen de ca- ravan-prostitutie op te zullen treden, zolang het verkeer op de Keileweg geen hinder van het sexgebeuren ondervindt Smol zelf was hoogst ver ontwaardigd over het nieuwe kort-gedlng dat de vijf be drijven tegen hem hebben aangespannen. "Met deze ca ravans wil ik die vijf huiche laars eens gezond laten den ken", zei Smol geïrriteerd. Smol doelde daarbij op de dl- rekteuren van de vijf bedrij ven die hem steeds een kort geding aanspannen. "Tegeli jkertijd kondigde hij aan dat de bewuste direkteuren ko mende week het één en ander te wachten staat. "Als ik dat kort geding verlies," verkon digde de sexbaas, "staan er de volgende dag twee cara vans met meisje bij hen thuis voor de deur. "Dan maken ze ook eens mee wat al die mensen in de oude wijken voor hun deur heb ben." Overigens ziet Smol de toe komst voor de Keileweg som ber in. "Mijn enige hoop is. gevestigd op het gezond ver stand van die vijf direkteu ren. Die mensen zouden zich er eens op moeten beraden om die stroom van processen te stoppen. Als zij hun bezwa ren overboord zetten, kunnen we zonder problemen aan de slag. Over eventuele financi ële schade hoewel Ik er niet in gt 'oof kan altijd ge praat worden met ons. Ten slotte willen wij er ook wijzer van worden." Het experiment met de vier caravans verliep gister avond geheel naar wens van Smol en zijn compagnon Kees van Boerum. Iedere ca ravan was uitgerust met ver warming en een stroomag- gregaat. De meisjes lokten de klanten van de straat af naar binnen. Smol liet verder weten dat er de komende dagen meer campers en caravans bij zul len komen. "Zelf zui'en we er nog wel een paar plaatsen, maar ook andere gt interes seerden zijn van ha*te wel kom. Wij zullen ze geen stro breed in de weg leggen." (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De bouw van het nieuwe Scheep vaart- en Havenmuseum aan de Leuvehaven kan spoe dig beginnen. De gemeenteraad liet gisteren met een meerderheid van eén stem wethouder Linthorst in de steek. Deze had nog tot eind mei willen wikken en we gen of de museumbouw (ruim 25 miljoen gulden) in de huidige tijd financieel verantwoord is. Het debat over verder uitstel (B. ei W. hadden begin januari alle voorbereidingen abrupt la ten stoppen) werd een span nende aangelegenheid. De meeste fracties bleken be vreesd voor "uitstel is afstel". Vorig jaar had de raad het geld voor de bouw al beschik baar gesteld. De PvdA (met uitzondering van Eric Bakema) en D'66 voelden wel voor opschorting van de beslissisng tot 26 mei. Dan behandelt de raad de voorstellen voor de tweede be zuinigingsoperatie (ongeveer 180 miljoen in vier Jaar). Een PvdA-motle kwam niet in stemming. CDA en WD hadden een eigen motie, inge- dien door mevrouw Buijs (CDA), waarin wordt ge vraagd onmiddellijk met de museumbouw aan de Leuveha ven te beginnen. Deze haalde een verrassende 2321 meer derheid. Vóór de motie stem den CDA, WD (de heer Polak had iang geaarzeld, maar greep toch de kans voor open doel), PSP/PPR, CPN en de PvdA'er Bakema In de raad ontbrak alleen wethouder Si mons (op dienstreis naar Os lo), zodat de fracties van PvdA (Van een onzer verslaggevers) DORDRECHT De brand weer "heeft gisteravond uren lang de handen vol gehad aan een hevige vuurzee met me- teiinoge vlammen in de Dordtse Biesbosch. Langs de Nieuwe Merwede, tussen de Prinsenheuvel en de Westha- ven, was een stuk rietland in brand gevlogen dat volstrekt ontoegankelijk is. Zelfs met rubberbootjes kon de brand weer er niet bij komen. Aanvankelijk was er groot alarm gegeven, omdat ver- moed werd dat er schuren in 'het gebied stonden- Toen dat „niet het geval bleek en men zag "dat het alleen om riet ging, besloot de bevelvoerder "jde brand 'in te sluiten' en het rietveld 'gecontroleerd af te la ten branden'. *;De zogenaamde plaat met - riet en kreupelhout is eigen dom van Staatsbosbeheer en verpacht aan de gebroeders H. Dezen waren gistermiddag be zig geweest met het verbran den van het riet. Door de straf fe wind is de brand 's avonds weer aangewakkerd. Het vuur -j door de toren hoge vlam..-,en tot In verre omtrek te zien. Gevaar voor de aan de Biesbosch grenzende wijken is er geen moment ge weest. Wel heeft de brandweer' met assistentie van de Rijks politie urenlang moeten na blussen om te voorkomen dat de vlammenzee zou overslaan naar tuinderijen. Het gebied is ontoegankelijk voor onbevoegden en bestaat uit natuurterreinen en tuin derijen. Onder meer is de ge meentelijke boomgaard er ge vestigd. Een zeer belangrijk natuurreservaat waar een en kele maal flamingo's zijn ge signaleerd. ligt wat verderop, maar ook d4t heeft niet te lij den gehad van de brand. De schade is waarschijnlijk nihil, omdat riet tóch eens in de zoveel tijd afgebrand moet worden om een betere kwali teit riet te krijgen. en D'66 niet verder kwamen dan 21 tegenstemmen. In de vijf uren die aan deze ontkno ping vooraf gingen had wet houder Linthorst (Kunstzaken, tevens Financiën) uitvoerig toegelicht waarom het zuiver der is de beslissing in mei te nemen. Dan namelijk kan de raad overzien wat de tweede bezuinigingsoperatie teweeg brengt. Dan ook pas kan de raad met de nodige overtui ging aangeven in hoeverre de musea (of de kunstsector in het algemeen) moeten worden ontzien. De financiële vooruitzichten zijn op het ogenblik zo somber, dat doorgaan met alle voorge nomen museumplannen te hoog gegrepen is, aldus Lint horst. Het gevaar bestaat dat je straks we' prachtige gebou wen hebt (Leuvehaven. geres taureerd Schielandshuls), maar dat het geld ontbreek om er volop activiteiten in te ont plooien. De woordvoersters van WD en CDA benadrukten de onmo gelijke situatie waarin het Ma ritiem Museum zich nu al een aantal jaren bevindt: dakloos, niet in staat te functioneren. Zij vonden terugdraaien van de bouwplannen in feite onbe hoorlijk. PSP/PPR en CPN zagen in uitstel van de nieuwbouw een drukmiddei ("soort chantage- beletd" - CPN); "stok achter de deur" PSP/PPR) om de museumdirecties bezuinigin gen te laten uitvoeren. Zij steunden daarom de motie van mevrouw Buij3, hoewei voor de CPN "kunstbeleid meer is te zoeken in amateurkunst dan in het zetten van dure mu seumgebouwen". (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM In het Rotterdamse Sophia Kinderzieken huis is gisteren een polikliniek voor Jeug dige kankerpatiënt jes geopend. Daar mee zijn de laatste miljoenen van de op brengst van de actie "Geven voor Leven", die in 1974 werd ge houden, besteed. Het Sophia Kinder ziekenhuis had van deze opbrengst, die Inclusief de rente op een gegeven moment 81 miljoen bedroeg. 18,2 miljoen gulden toegewezen gekregen om meer te kunnen doen aan de bestrij ding van kanker bij kinderen. Een deel van dat bedrag was bestemd voor huis vesting van de poli kliniek oncologie. Het heeft echter ge ruime tijd geduurd voordat hiervoor ruimte in het zieken huis kon worden vrij gemaakt. Dat is nu gelukt dankzij de afdeling- kinderpsychiatrie, die bereid was huis vesting buiten het ziekenhuis te accep teren, in afwachting van de geplande nieuwbouw van So phia. Tijdens de opening van de polikliniek deelde het hoofd van de afdeling haemato- logie/oncologie van het Sophia Kinder ziekenhuis dr. G. E. van Zanen mee dat er jaarlijks ongeveer vijfhonderd nieuwe gevallen van jeugd- kanker bekend wor den. Het gaat daarbij om ruim vijftig vor men van kanker bij kinderen. (Van onze sociaal-economi sche redactie) ROTTERDAM Bij Smit Slikkerveer, onderdeel van Ho- lec, verdwijnen 325 van de 1000 banen. Een deel van de men sen zal gedwongen worden ont slagen. De problemen bij het bedrijf worden vooral veroor zaakt door het verschuiven en schrappen van overheidsop drachten. De Industriebond FNV In Dordrecht spreekt van een "kille aanpak" en vindt ge dwongen ontslagen onaan vaardbaar. Volgens districts hoofd Herman Berkhout van de Industriebond moet eerst worden onderzocht of die ont slagen via arbeidstijdverkor ting zijn te voorkomen. De on dernemingsraad van de elec- tromotorenfabrlek wil een on derzoek door een organisatie bureau. CAPELLE AAN DEN IJSSEL Huurders van woningen in vak G van de Capelse wijk Oostgaarde, de zogenoemde Ambonezen- wijk. zijn meer dan de helft ,van hun minimuminkomen kwijt aan woonlasten. Dit blijkt uit een onderzoek dat het bureau Bouwhulp uit voerde onder de 228 huur ders. Deze opzienbarende conclusie geldt voor een kwart van de onderzochte huishoudens. Zij blijken 20 percent meer van hun inko men kwijt te n dan huur ders elders in het land. In de Inkomensgroep mini mum tot modaal, ruim 26 percent van de huurders, wordt 40 percent van het in komen besteed aan wonen. Ook het modale deel van de huurders komt aan dit per centage. 1

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1