PvdA-plan: bijstands moeders 50 erbij Woelig nachtje in Utrecht Zondagmarkt blijft open ondanks verbod A ter meulen 'Nu hoor ik het ook' definitief gestopt 'Milieu dicht Mf huis verbeteren' Na 31 jaar bloot kwartet compleet SPAREN MET DE PLUSREKENING: HOGE RENTE EN TOCH F 3.000.- PER MAAND VRIJ BESCHIKBAAR. VVD favoriet bij jongeren Rinke Tolman (91) overleden Huwelijk van twee vrouwen verdeelt COC JOH AN BEERT A houdt een GRANDIOZE ORGEL OCGASIONSHOW wmÊBm- :.w' postgiro rijkspostspaarbank het vrije volk voordelig zelf zomermode maken- prachtige kwaliteit gabardine van 70/30% polyester/viscose Geschikt xvoor rokken, blazers en pantalons In camel, beige, grijs, écru enz 150 cm breed Nu enorm laag geprijsd Per meter van 15,- voor (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Aruba heeft veel water bij de' wijn moeten doen. Dit was de reactie van de leider van de Arubaan se delegatie Betico Cr'oes op het resultaat van de Rondetafelcon ferentie door Nederland en de eilanden van de Nederlandse Antillen, die zaterdag in Den Haag werd afgesloten. Betico Croes in Ahoy van 15 t/m 21 maart a.s. Zie ook pagina 10 Standhouders zagen kans de sluiting van de Zwarte Markt door de politie ie uelet- ten. Wie spaart, heeft altijd geld achter de hand. U kunt dan makkelijker iets vervangen als 't stuk gaat Of toch iets kopen als 't maandbudget 't eigenlijk niet toelaat.'t Is natuurlijk wel zaak om verstandig te sparen. Tegen een aantrekkelijke rente en liefst zonder 't geld vast te zetten. De Plusrekening is zo'n spaarvorm. De Plus rekening biedt u momenteel 5'/>% rente en u kunt toch 3000 gulden per kalendermaand zonder kosten over laten boeken naar uw postrekening. Alleen als u méér overboekt, wordt over het extra bedrag 1% kosten berekend. Bovendien heeft u met een Plusrekening al het gemak van het thuisbankieren. Als u vóór 17 april 1983 een Plusrekening opent met een minimum inleg van f50,-, dan ontvangt u f 7,50 premie. LI moet 'tgeld dan minstens een maand laten staan. Een folder met alle informatie ligt op het postkantoor voor u klaar. Voedsel bi rmerciami Betico Croes: 'Aruba doet water bii de wiin Besloten werd 'na veel han gen en wurgen' dat Aruba op 1 januari 1986 uit de Nederland se Antillen treedt en in prlnci- AMSTERDAM Het lande lijk bestuur van het C.O.C., de vereniging voor integratie van homosexualelt, is boos op de C.O.C.-afdeling Amsterdam vanwege een uitlating over het huwelijk tussen twee vrouwen in Groningen. Een medewerk ster van het C.O.C. Amsterdam verklaarde na afloop van het huwelijk "dit toe te juichen omdat het de emancipatie van homosexuelen bevordert." Het landelijk bestuur is het daar "beslist niet mee eens". „Het C.O.C. is van mening da- thet aan de mensen zelf is hoe zij hun relatie willen inrichten en of ze het al dan niet kerke lijk willen laten Inzegenen. "Jos van Rooij, landelijke be stuurslid» gelooft allerminst dat deze "doorbraak" de eman cipatie van homesexulen zou bevorderen. pe in 1996 onafhankelijk wordt. In de tussentijd krijgt Aruba een aparte status in het Ko ninkrijk der Nederlanden. Op een aantal gebieden moet nog overeenstemming worden bereikt tussen Aruba en de overige vijf eilanden. Dat zijn kwesties als de boedelschei ding van de Antilliaanse finan ciële reserves, de exploitatie van de bodemschatten en de lechntsche uitwerking van het invoeren van een eigen munt voor Aruba. Nederland is volgens pre mier Lubbers, die de conferen tie voorzat bereid om na de volledige onafhankelijkheid van Aruba in 1996 op een aan tal terreinen te blijven samen werken. Het gaat daarbij om de ontwikkelingssamenwer king. rechtspraak, buitenland se betrekkingen en defensie. Betico Croes schetste de nu overeengekomen weg naar de onafhankelijkheid van Aruba als een geleidelijke. 'We heb ban.' zei hij,"nlet gekozen voor de revolutie, maar voor de evolutie." Hij zei verder erkentelijk te zijn voor de toezegging van Nederland om zich in te span nen voor een 'volkenrechtelijke erkenning van Aruba in de we reld na het bereiken van de on afhankelijkheid.' Volgens premier Don Marti na, leider van de Antilliaanse delegatie staan de eilanden van de Nederlandse Antiiien door het slagen van de confe rentie eindelijk aan het begin van een periode van duidelijk heid over staatkundige zaken. 'Dat biedt de nodige zekerheid, rust en stabiliteit," aldus Mar tina- 3 (Van onze parlementsredac- tie) DEN HAAG Bijstands moeders moeten er vijftig gul den per maand bij krijgen, vindt de PvdA. In de Tweede Kamer is vanochtend een plan daarvoor ter tafel gelegd. Za terdag kondigde PvdA-kamer- lid Flip Buurmeijer dat al aan in het VARA-radioprogramma In de Rooie Haan. Na bestudering van de eis van de bijstandsmoeders, dat ze er vierhonderd gulden per maand bij moeten hebben, is volgens Buurmeijer gebleken dat vooral de kinderbijslag ontoereikend is in dit geval. Daarom zou een één-ouder-ge- zin met twee kinderen er vijf tig gulden bij moeten krijgen. De koopkracht voor een alleen staande vrouw -net twee kin deren zou daaidoor met 4.5 percent verbete Volgens bere ilngen van de PvdA zouden zo'n 150.000 mensen in aanmerking komen voor zo'n uitkering, die via de Bijstand betaald zou moeten worden. De maatregel zou de staat per jaar negentig mil joen gulden kosten De Rooie Vrouwen in de PvdA stelden zich juist dit weekeinde achter de vierhon- derd-gulden-els van de bij standmoeders op. net ais eer der onder andere de PSP-vrou- wen hadden gedaan. (vaneen onzer verslaggevers) BEVERWIJK Honderden landhouders hebben zich gis teren" verzet tegen sluiting goor de politie van de Zwarte ïarkt in de Beverwijks vei- nghallen. Organisator B. G. jfan Kampen, een makelaar uit chagen, werd aangehouden i naar het politiebureau over gebracht. I De, politie slaagde er niet in |e veilinghallen te ontruimen i moest zich terugtrekken. De politiemensen werden wegge duwd, aan de kieren getrokken en geschopt. Een aantal stand houders dreigde een politie- busje om te gooien en in brand te steken als de politie niet snel zou vertrekken. De Bever- wijkse commissaris besloot toen de twaalf politiemannen terug te trekken om een esca latie te voorkomen. De gemeenteraad van Be verwijk had onlangs besloten de markt op zondag te verbie den. Maar organisator Van Kampen liet weten op aan drang van de standhouders toch door te gaan. Toen hij gis teren weigerde de deur van de veiüngha! te sluiten, werd hij aangehouden. In de loop van de dag is hij op vrije voeten gesteld. Vandaag zullen het gemeen tebestuur en de officier van justitie overleg plegen hoe bij herhaling van het Zwarte Markt-gcbeuren gehandeld moet worden. Moment van rust tijdens een rumoerig poeziefeest Hugo Claus (links) bladert in een boekje en Diana Ozon wacht af wat Harry Mulisch van haar bundeltje „Laag bij de gronds" zal zeggen. Veel van die mo menten waren er overigens niet. zaterdagavond en zater dagnacht in het Utrechtse Vre- denburg. Want zo'n tien uur lang ging het er soms onstui mig aan toe tijdens de Nacht van de Poezie, ai weer de der de in de reeks. Dichters wer den toegejuicht, maar soms ook uitgejoeld Een overvloed aan Belgisch bier sloeg de remmen extra los. Tussen alle poezie door waren er allerhan de verzetjes» zoals het optre den van dc Zangeres zonder Naam die met het Nederlands Blazersensemble en accordeo nist Harry Mootcn een smarte lijke vertolking van Luceberts De Soldatenmoeder gaf. Veel bezoekers beëindigden he* feest liggend. (Van onze parlements redactie) HILVERSUM Dc VVD is veruit favoriet onder jongeren van zestien en zeventien jaar. In die groep heeft de partij een aanhang van 37 percent, wat twee jaar eerder ongeveer twaalf percent was. Dat blijkt uit een verkie- zingsonderzoek dat is uitge voerd in opdracht van het blad voor schoolverlaters 'Wat nu?' De WD-winst wordt in het blad vooral toegeschreven aan de komst van Ed Nijpels als 'nieuwe, jonge, vlotte lijsttrek ker'. De aanhang onder de jonge ren voor de andere partijen liep duidelijk terug. De PvdA van 35 naar 29 procent, het CDA van 16 naar 14 percent en D'66 van 21 naar 5 percent. Ook dc PPR verliest belangstelling van de jongeren, maar de PSP wint iets. De Centrumpartij, die in de cijfers van 1981 niet is verwerkt, heeft vier percent aanhang onder de jongeren. AMERSFOORT Rinke Tolman, bioloog en schrijver van meer dan vijftig boeken op natuurgebied, is zaterdagmid dag in een verpleeghuis in Amersfoort overleden. Hij is 91 jaar geworden Tolman, op 25 mei 1891 gebo ren In het Friese Oosterzce. heeft vee! bijval gevonden voor de wijze waarop hij de wetenschappelijke benadering van de natuur probeerde te po pulariseren. Hij was twintig jaar (van 1935 tot 1955) uitgever van het tijdschrift "De wandelaar in weer en wind" en publiceerde in de periode 1920 tot 1970 boe ken als "De kievit", "De bloei der seizoenen", "Vlinders", "Zwervend langs de zuidwal", en "Het wisselend jaargetij". MAANDAG M MAART 1M3 Frans Hals erna: einde va 7i een experiment... Paul Hacnen: terug naar de. jaren vijftig... HILVERSUM Voor de iweéde keer en nu voor goed, heeft de lei ding van de radio dienst laten weten is de KRO ge stopt met het vrij dagse programma "Nu hoor ik het ook" van Frans Halsema en Paul Haenen Voor de rooms-ka- tholieke omroep is de maat vol na een aflevering van het feuilleton "Kwellin gen", afgelopen vrijdag In deze persiflage op de serie "De Weg" van de KRO-televt- sie werd de sug gestie gewekt dat een vrouw zwanger was of van mijn heer pastoor of van de rooms-kathoke- ke onderwijzer. "Kwetsendoor deelde de radiolei- ding Waarop be sloten werd de banden met Halse ma en Haenen te verbreken omdat zij 'kennelijk niet kunnen garanderen dat hun program ma binnen de doel stellingen van de KRO blijft'. Het eerste conflict met Halsema en Haenen dateert van eind 1982 De twee hadden toen een parodie gemaakt op intern beraad bij de KRO over hun toen al omstre den programma "Nu hoor ik het ook" werd enkele weken onderbro ken en pas hervat toen de kwestie met de twee caba retiers was uitge praat en er nieuwe afspraken waren gemaakt Commentaar van Haenen op het stopzettingsbesluit "Ze maken zich daarmee gewoon belachelijk. Wan neer je over zo'n tekst val!, ga je te rug naar de jaren vijftig Haenen zegt nooit meer iets voor de KRO te willen doen. Zijn collega gaaf niet zo ver Halse ma betreurt onder het motto "Over satire valt nu een maal met te twis ten" het einde van een experiment Overigens kan de 'grap' van Halsema en Haenen niet als een onverwachte verrassing voor de KRO worden be stempeld Hans Wijnants. die na het conflict van de cember als 'oppas ser' van de cabare tiers was aange steld. wist dat-ie er in zat en had zich tegen uitzending met verzet Woensdag zet de KRO zich nog met Halsema en Hae nen aan tafel Maar alleen om een fi nanciële regeling te treffen waarmee het voortijdig be ëindigen van het "Nu hoor ik het ook'-contrac! kan worden qoedqe- maakt. BOXTEL Verbe ter Nederland, te beginnen in Boxtel Want in die Bra bantse gemeente is tenslotte de eerste EKO-WERKER van ons land aange steld Jan Juffermans is de gelukkige ,,lk- ben bereid er hée! hard voor fe lo pen", zegt hij Deze eko-werker moet, in een part-time baan van 24 uur per week, mensen, bedrijven en plaat selijke besturen in Boxtel en omgeving helpen bij het be vorderen van een milieuvriendelijke werkwijze. ,,lk ga bijvoorbeeld kinderen leren op de goede manier te tuinieren en te composteren. ik wil adviezen geveri over de manier waarop je de stookkosten kan drukken De baan wordt be taald door de ge meente Boxtel, de provincie Noord- Brabant en door het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke orde ning en Milieu Het idee om een eko- werker aan te stel len is overigens ge boren in De Kleine Aarde, het bekende rmlieu-edukatie en voorlichtingscen trum waar Juffer mans al enige jaren als uitgever werkt Voorlopig blijft hij bij De Kleine Aar de, op den duur moet hij los van dit centrum gaan wer ken „Bij de Kleine Aar de is iedereen ge dreven door de ge dachte dat het an ders kan, er word! geknokt tegen kortzichtigheid Veel mensen weten gewoon met wat voor schade ze aan het milieu toebren gen." Jan Juffernuins: Milieu verbete ren:' Begin in Box Juffermans heeft een praktische aanpak voor ogen Hij wil de grote we reldvraagstukken, zoals het voedsel probleem, in 'plaat selijk verband dui delijk maken Voor een kilo vlees is vele kilo's plantaardig voedsel nodig, en dat ter wijl de wereldbe volking een enorm gebrek aan voedsel heeft Eigenlijk be staat dat probleem met. het voedsel op de wereld word! al leen verkeerd ver deeld Als je hier in Boxtel propageert minder vlees te eten, dan zet je een zeer kleine, maar toch wezenlijke stap in de goede richting" Andere dingen waar Juffermans zich sterk voor maakt slimmer ge bruik van de voor radige energie, her gebruik van spullen die anders maar op de vuilnisbelt ko men „Vooral mensen met een uitkering kunnen maar moei lijk de energiekos ten opbrengen, ik wil via woning bouwverenigingen en dergelijke be middelend en advi serend optreden Ik denk met alleen aan betere isolatie van huizen, maar ook aan allerlei hulpmiddeltjes om de energiekosten drastisch te druk ken Sommige van die middeltjes kan ik zelf ontwikke len Een idee heeft hij ai in de praktijk ge bracht eenmaal in de maand is er in Boxtel een markt voor tweedehands spullen „Die markt loopt erg goeo, ko pers en verkopers komen er in groten getale op af ALPHEN AAN DEN RIJN Na 31 jaar durft het gemeen tebestuur van Al phen aan den Rijn het eindelijk aan een "te bloot" kunstwerk te plaat sen Het gaat om een relief van de kunstenares Sonja Meyer. Zij kreeg in 1952 opdracht van de gemeente om vier reliefs te ma ken voor het Al- phense badhuis. Het kunstwerk wekte in 1952 veel beroering omdat de voorstellingen met "kuis" genoeg zouden zijn De ge meenteraad stalde de kunstwerken op zolder In 1956 durfde de raad iets meer drie reliefs werden in het bad huis geplaatst Het vierde, een badend jongetje met zijn "blote moeder" bleef op zolder. Nu, in 1983 is het kwar tet eindelijk com pleet dankzij de in spanningen van de Historische Vereni ging van Alphen aan de Rijn en de Gemeentelijke Sportstichting.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1