Droppert overladen met complimentjes Scapino van Apollo: fraai kijkwer Ons email doet 't goed in buitenland 1 m mmM P |MpTF« Iwm WÊSmm Buiten -r - L i' 1 Lt 4-^.1 Meteen na het vertrek van koningin Beatrix dromden honderden belangstellenden samen rond het nieuwe geuzenmonument. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De meeste politici in Schiedam zijn volkomen verrast door de mededeling dat het Schieland Ziekenhuis personeel moet ontslaan. Toen verpleegkundigen van Schieland vorige week een brief ontvingen waarin de directie be loofde mededelingen te doen over „budget-finan ciering" waren veel gemeenteraadsleden nog on wetend van de plannen. ff Truus de Nijs: „Ik weet nog steeds van niks." Lente Wandelen in Schiedam Oost. Het weer is lente-acht'g. Waar Een 'opgemaakt hoofd' in de Villastraat. Een van de vele kopjes boven ramen en deuren, (boven) Kinderen zijn de winter al lang zat. Een potje voet ballen, d&t is je ware. Kier in de Stephenson- sstraat. (rechts) Ws#,. Eenden Koos dc GrÏÏbt in zijn rol van Argante. Dc twee knechten dwarrelen f&bi hem heen. (Ben Woeltjes cn Jan Ver hoeff) mpr- Email in 'tAards Goed. In het buitenland mee gewaardeerd dan in eigen land. schiedam 4 MAANOAGj J4; MAART 1W3 (Van eer. onser verslaggevers) SCHIEDAM VLAARDIN- GEN MAASSLUIS Beel dend kunstenaar Leen Drop pert In Vlaardingen mag zich een tevreden man noemen. Direct na de onthulling van zijn geuzenmonumont door koningin Beatrix op de Markt In Vlaardingen werd hij zaterdagochtend overla den met complimentjes voor zijn bronzen beeld. Nabestaanden en belang stellenden van de eerste ver zetsstrijders In de Tweede Wereldoorlog legden bloe men en kransen voor de voe ten van he> figuur neer. Daaronder bevond zich een krans van de Vriendenkring Sachsenhausen. De enthousiaste reacties kwamen pas los toen konin gin Beatrix en haar gevolg zich hadden terug getrokken in het oude stadhuis, tegen over de Grote Kerk en het monument, Daa werd zij voorgesteld aan twintig euzen en tien nabestaanden. Vanaf het moment dat de Koningin de kerk betrad tot het moment dat zij het stad huis binnen schreed, was zo wel het publiek op de Markt als in de Grote Kerk onder worpen aan de strenge orde van de Rijksvoorlichtings dienst, de Binnenlandse Vei ligheidsdienst. de Zeekadet- ten en de politie van Vlaar dingen. Niet geheel ten onrechte. In de nacht voor de onthulling hebben vier jongemannen een bus teer door een ruitje aan de achterkant van de Grote Kerk gegooid. Vrijwel onmiddellijk werd met de schoonmaak viegonnen. Enke le met teer overgoten stoelen werden vervangen. Aangenomen wordt dat de daders aanvankelijk de teer over het beeld van Droppert hadden willen gooien. Dit werd onmogelijk gemaakt door een particuliere beveili gingsdienst. De viar zijn door de Vlaardlngse politie gear resteerd en verbleven gister en ond nog op het politiebu reau. Zij krijgen procesver baal. Niemand dacht nog aan dit incidentje toen koningin Bea trix de volgende ochtend Vlaardingen werd binnen ge reden. Honderden mensen waren op het plein toege stroomd om een glimp van haar op te vangen. Onder de aanwezigen bevonden zich de burgemeesters van Schie dam, Vlaardingen en Maas sluis en commissaris van de Koningin van Zuid-Holland, mr, M. Vrolijk. Ook oud-bur gemeester Kleboom en zijn voorganger de heer Heus- dens bevonden zich onder dc genodigden. Terwijl het publiek In het voorjaarszonnetje buiten 1 - I - r if 1 JSofL wachtte, begon ln de kerk de herdenkingsdienst. Burge meester F. van Lier van Vlaardingen sprak de Konin gin toe: „Een belangrijke dag. majesteit. Velen uit na oorlogse generaties hebben bijgedragen aan bet oprich ten van het geuzenmonu- ment. Ook de mensen die geen directe relatie met oor log of verzet hebben gekend. Dit is van belang omdat wij tekenen zien die doen denken aan de jaren dertig. De tijd van opkomend fascisme en racisme in vele vormen die vooral konden gedijen onder hen die niets meer te verlie- ze nebben." Ook voorzitter van de stichting Het Geuzenmonu- ment, de heer G.B.H. Nie- stadt, richtte het woord tot de Koningin. Hij vertelde nauwgezet de geschiedenis van de geuzen die al op de avond van 14 mei van 1940 ln Vlaardingen bijeen kwamen. Tussen de verschillende onderdelen van de dienst door, speelde een ensemble van de Streekmuzlekschool Nieuwe Waterweg-Noord werken van Bach en Handel. Het gedicht De achttien do den van Jan Campert werd gebracht door voordrachts kunstenares T. de Moor-Snij ders. Nadat ledereen een deel van psalm 43 had gezongen (dezelfde psalm die de vijf tien geuzen zongen na het ho ren van hun doodsvonnis in 1941) begaf de koningin zich naar de consistoriekamer. Het publiek stroomde dc ker,. uit en wachtte buiten bij het beeld op de komst van de ko ningin. Toen zij het doek met een paar kleine rukjes van het beeld trok barstte een luid applaus los boven de Markt. Twee jaar voorbereidend werk van tientallen mensen was voltooid. Persfotografen sprongen zenuwachtig heen en weer over de ommuring rond het bronzen beeld. Amb tenaren van de Rijksvoor lichtingsdienst deden hun uiterste best om alles ln goe de banen te leiden. De orde was weer hersteld en de Ma rinierskapel uit Rotterdam speelde het eerste en zesde couplet van het Wilhelmus. Leen Droppert zag met vol doening hoe tallozen het beeld betastten. „Ik heb het niet te hoog gemaakt," zei hij. .Anders zou het de men sen afschrikken." Hij heeft zich voor het maken van het beeld laten Inspireren door de Franse beeldhouwer Ro din, maken van het beeld on der meer L'homme qui mar- che dat op de Rotterdamse Lijnbaan staat. „Hij heeft zijn beeid half af gemaakt. Maar dat is juist het sterke van dat beeld," aldus Drop pert. „Daarom heb ik mijn geuzenmonument ook niet helemaal af gemaakt. Daar gaat een enorme zeggings kracht van uit." Verrassing over ontslagen in Schieland ziekenhuis „Ik heb het vrijdag uit de krant moeten vernemen." zegt PvdA-raadslid mevrouw T. P. de Nijs-Loos. „Ik ben er volko men door verrast." Ze hoopt alsnog een officieel stuk in. handen te krijgen voordat morgenavond de Commissie Welzijn en Volksgezondheid bij elkaar komt. „Maar offi cieel ben ik nog steeds niet op de hoogte." 1 ,Als bestuur hoorden we bij toeval dat er iets ging gebeu ren," laat de socialist Hans Verlinde weten. „Van het Schieland-personeel hoorden we van dat brief je. over bud get-financiering. We dachten eerst nog dat het zou gaan om het wat langer gebruiken van versleten keukenhanddoeken. Dat er grote consequenties aan vast zouden zitten voor de per soneelsbezetting was voor ons een volslagen verrassing." Vol gens Verllnde moet alles wor den gedaan wat haalbaar is om de schade te beperken." „Te overwegen is om bij voorbeeld het personeel een uur korter te laten werken. Dan maakt je Werk vrij voor mensen die straks worden ont slagen." Volgens wethouder R. Schee- res (die zitting heeft in het be stuur van het ziekenhuisis het moeilijk om precieze ont- slagcijfers te noemen: „Het probleem i3 nog niet in zijn volle omvang te overzien, maar dat het een behoorlijke dreun Is staat vast," Een aantal maanden geleden was deze klap nog niet te voor zien geweest, is de mening van Scheeres. „Het is voor ons alle maal een verrassing. We wis ten wel dat ziekenhuizen reke ning moesten houden met een nieuwe mnanier van budgette ren. Wat dat voor leder zieken huis apart zou betekenen is pas de afgelopen weken duide lijk geworden." Wandelen in S cl iiedam-Oost (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM "Rot je op. Ga bij Je moeder de ruiten In gooien. Ik waarschuw je hoor. Ik weet waar je woont." De jonge vrouw loopt, dochtertje aan de hand, met flinke passen naar haar auto. Het groepje kinderen van duidelijk buiten landse komaf houdt zich sul. "Ja jij," roept het meisje. Ze wijst met haar hand naar het groepje en geeft een perfecte Immitatle van het gedrag van haar moeder. "Nee, Ik woon niet in de Sta tionsstraat," zegt de vrouw van achter haar stuur. "Maar Ik ken die kinderen wel. In de ze straat wonen alleen nog Turken en Marokkanen. Ze hebben al tien keer een ander huls aangeboden gekregen maar ze zijn zeker alleen te vreden met een villa." t De vrouw geeft gas en rijdt weg. Even later beginnen de kin- dern weer steentjes te gooien naar a! gesneuvelde ruiten. Wandelen In de Stations straat. Net een spookstraat met zijn dichtgemetselde woonblokken waar de huis nummers nog aan de gevels zitten. Iedere Schiedammer die het woord Stationsstraat ln zijn mond neemt bekruipt een gevoel van schaamte. Hoofd schuddend zal hij verder lo pen: maar niet meer aan den ken. De andere kant uitkijken. De Stationsstraat uitlopen is niet zo moeilijk. Lastiger is het om de direct-klaar foto van Je netvlies weg te knipperen. Zagen we het goed? Wonen cr nog steeds mensen in die stenen kazernes? Jazeker. Hier en daar staken kinderen hun hoofden buiten het raam op een- of tweehoog. Of ze speel den spelletjes op straat. je dan ook goed aan merkt is aan kinderen. Het winterse binnenzitten komt ze de neus uit. Leve de vrijheid. In de Villastraat maakte de jeugd van de opengebroken straat één grote zandbak. Kui len graven en je verschuilen achter een hoop zand. De Co- ronationstreet" van Schiedam werd de Villastraat ook wel genoemd. Omdat iedereen W/V//C ledereen kende en de buren hulp gold als een hoog goed. Een blik langs dc dakgoot le vert één lange golvende lijn op. Opvallend zichtbaar boven een groot aantal ramen en deuren zijn de gebeeldhouwde kopjes van mannen en vrou wen. Eén bewoner heeft het vaal-witte beeldje van vrouw- met-hoed opgemaakt: rode lip pen, oogschaduw en het hoofd deksel bruin geschilderd. Een beetje uitdagend kijkt ze de straat !n. Op het Van 't Hoffpletn ko men we meneer Van Vliet te gen. Ooit voorzitter van buurt vereniging Singelkwartier. Vanuit zijn woning aan de Boerhaavelaan heeft hij een fraai uitzicht over het plein. Een mooi plein, zeker. Al kle ven er volgens Van Vliet wat nadeeltjes aan. Neem nou die glasbak. De jeugd graait er flessen uit om mee te voetbal len: overal glas dat je zelfs je huis inloopt. Gelukkig is het bultige midden van het plein voorzien van een laag asfalt, zodat (alweer) de jeugd niet meer tussen de speeltuigen de stenen losrukt. Een poos geleden stonden er nog wat buurtwinkels leeg aan het Van 't Hoffploln. maar daar is gelukkig verandering in gekomen. De slager en groenteman zijn er weer en Van Vliet is cr gelukkig mee: "Je kunt ln de omgeving weer boodschappen doen. Met die le ge winkels was het plein net een kunstgebit waar de tanden uitgerammeld waren." Kijk je in westelijke richting dan trekt het stadskantoor on middellijk de aandacht. Van Vliet is niet te spreken over het gebouw dat aan de Emma- straat verrees. Het steekt veel te hoog boven de huizen uit, vindt hij. Om weer heel andere redenen vinden ambtenaren in het stadskantoor ook dat de to ren te veel verdiepingen telt. Je zou het gemeente-bolwerk moeten kantelen, dat bevor dert de samenwerkng tussen de verschillende diensten, den ken ze. Op gelijke hoogte praat je nou eenmaal makkelijker met elkaar. Via het Boerhaavepleln1 lo pen we via de Hogenbanweg terug naar de Buijs Ballotsin gel. Statige huizen aan weers zijden van het water. Eenden koesteren zich in de zon. Dóór- lopend naderen we de spoor lijn. In de Dieselstraat zijn van een aantal woningen de ramen geïsoleerd. Onder de sponnin gen is vers metselwerk te zien. Het isolatieschuim puilt nog tussen de ramen uit, als bij een Tom Poe3 waarin je je tanden zet. In de Daltonstraat leunen de huisjès moeilijk tegen elkaar. Ze moeten wel, anders vallen ze om. De Daltonflat er, tegen over staat er uitsloverig recht op bij. Ook in deze buurt weer het beeld van dichtgetimmerde huizen. Met een spuitbus zijn teksten op het hout aange bracht. Ze gaan duidelijk over lichaamsdelen onder de broek riem. Met een viltstift is een gedicht opgeschreven. I love iemand er. die iemand weet het misschien heus wel SCHIEDAM Spelers moeten lol hebben in hun eigen spel, schrijft regisseur Bruin Ot- ten in het program maboekje van 'De schelmenstreken van Scapino'. Wie zaterdagavond de voorstelling bij woonde die Apollo Toneel in Passage gal van deze kome die van Molière moet toegeven dat plezier van de (amateur)spelers in eigen kunnen ue basis vormde voor een avondje ple zier. ln een even simpe! als aantrekkelijk decor zagen we hoe de slimme knecht Scapino aan verschillende meesters zijn diensten aanbood. De hulp die hijgeeft heeft éen doel: Scapino moet er zelf financieel wij zer van worden. Leugens, bedrog en pesterijen zijn het resultaat van zijn diensten. Het publiek is lachende derde. De voorstelling oogde voortreffe lijk. De zelfgemaak te kostuums deden het in hun schitte rende kleuren pri ma in het zwart witte decor van een plein in een Ita liaanse stad. Regis seur Bruin Otten maakte er een Commedia dell'arte voorstelling van. In de traditie van het middeieeuws straattheater lie pen, sprongen en vielen de spelers m hoog tempo over het toneel. Voor sommige spe lers betekende dit zo'n grote lichame lijke krachtsinspan ning dat ze geen adem meer over hadden om ook nog iets te doen aan tekstbehande ling 8ij Ben Woeltjes in de rol van Scapino wreekte het hoge tempo zich vooral voor de pauze. Zijn start was zo over rompelend dat hij na een paar minu ten al naar adem stond te happen. Ook Jan Verhoeff als de domme knecht Sylvestre bleek moeite te hebben met het verdelen van zijn krachten: grote de len van zijn tekst waren onverstaan baar. De voorstelling kon daarom met overal boeien. De lange tekstuitweidingen van Molière (toch ai niet van deze tijd) waren door het springen en dansen van de spelers niet te volgen. Echt grappig werd het bij de kluchtige uit werking van som mige scènes. On vergetelijk bijvoor beeld zoals Koos de Groot in zijn rol van Argante besluit om Scapino een flinke som geld te geven. Hij overhan digt het bedrag met de pijn waar mee iemand voor- goed afscheid" neemt van eens minnaar. Nog een fragment om lang te onthou den is dat waarin Scapino Geronte (weggestopt in een jutezak, een gejkke rof van Sèndor Go- ra) een aframme ling geeft met zijn eigen stok. Ook? Jan Verhoeff (Syl vestre) had mo»- menten in zijn spel die hem ontroerend onvergetelijk maak te. Commedia deji'arls moet het hebbgn van grote gebajen Wie in Passagg,op de eerste rij zat moet het gevoel gehad hebben mei een vergrootglas naar de acteurs te kijken. Die uitver groting kwam acb terin de zaal beter tot zijn recht., Apollo verdienden kompliment voor de durf waarmee ti j deze klucht va'p Molière bracht.'Oe Schelmenstreken van Scapino is een voorstelling dje vooral als kijkspel opvalt. Met wat minder tekst wordt het nog leuker THEO VERH!? <V. VLAARDINGEN Nederlandse email- leurs zijn in het bui tenland bekender dan in hun eigen land. Toch heeft galerie 't Aards Goed aan de Kor- tedijk 71 het aan gedurfd een email expositie naar Vlaardingen te ha len. Maar liefst 142 kunstwerken, ver-, vaardigd door 34 emailleurs en leer lingen van de Vak school voor Goud en Zilversmeden in Schoonhoven, zijn tot en met 9 april ir 't Aards Goed te zien. Burgemeester Fred van Lier opende de tentoonstelling vrij dagavond voor vele belangstellenden met de woorden: „Je zou kunnen denken dat er moed voor nodig is om als kunstenaar je werk af te staan aan een provincie stadje als Vlaardin gen. Maar nee, Vlaardingen is geen provinciestadje. Anders had ik een tentoonstelling van zo'n kaliber niet kunnen ojoenen." Regelmatig staan Nederlanders aan de top bij buiten landse exposities van emailwerken. Zo kreeg Go de Kroon vorig jaar in het Franse Limoges de eerste prijs op de „Biennale Inter nationale de Tart Email". Dit was aanleiding voor Ne derlandse kunsten aars om een ten toonstelling samen te stellen met-als doei het email- vooral in Nederia meer bekendheid te geven. Het werk besj. uit objecten, wan: panelen, tegènlid'- email, miniaturen, sieraden en ge bruiksvoorwerpen Het email krijgt p, zijn uiteindeiiike pracht na langde bakken in dö.-ove' Soms wordt bef bakproces her haald. Ook defer 'peratuur speelt belangrijke rol bï het maken van emailkunst.'-". 't Aards Goed is geopend op woè dag, vrijdag en z= terdag van twee vijf uur. Tevens S opend op afsprar 700 F K t

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2