Weddeverhoging van 25% De Rodeo tenoiskollektie isbinaen! A Minima krijgen ook bijdrage van hervormde kerk «aasaaag TOWERS OPENT TOWER IGrote vanggl van heroïne in Rotterdam Redding van Verolme Elektra nu dichtbij RAL mag vliegen Schipper mishandeld mmmm Vandaag met: Deftige Brede Maatschappelijke Discussie Stracgcec' 0êÈ0ê C&XsSportmode voorman, vrouwen kind. Mevr. TRIX GILLE-DE WOLFF exposeert van 9/3 t/m 8/4-1983 Wandkleden 4 SSëÊëéëÊS mém&. Booy-top nog vast gmmmm i En die is óóknog voordeliger! 'inleveren 3-Kleurig shirt. Katoen. Natte vinger Normen 'Vrij fors' Geëxposeerd materiaal is te koop ■Sf): *\*S WÊmmSmk Duivenhouders vrezen sluiting van de Belgische of Franse grens. wwmm C iigSïi WÊÉÊÈÊÊ0¥m Gatwick Pander» gesloten Bezwaar legen hoge vergoedicig voor bijbaantje Duiven worden ingeënt (Van onze verslaggever GERT VAN ENGELEN) DORDRECHT De bittere bezuinigingsslagen gaan voorbij aan de (zes) dagelijks bestuursleden van het Zuiveringsschap Hollandse Eilanden en Waarden: met terugwerkende kracht zal de vergoeding voor hun bij baan per 1 januari 1983 met 5.000 worden verhoogd tot 25.000 per jaar. Er is slechts één dagelijks bestuurslid dat van oordeel is dat de verhoging van de wedde niet te rijmen valt met deze tijden van krapte. Dat is de so- cialiste Mathilde van Donke laar uit Dordrecht, toevalliger wijze het enige bestuurslid dat de hogere vergoeding het best zou kunnen gebruiken. Voor de overige leden komt het bestuurslidmaatschap op het tweede plan. Met hun ge wone banen verdienen zij ai beduidend meer dan Jan Mo daal. J. Bikker (Meerkerk) is veehouder. Drs. J. v.d. Linden (Nleuw-Beijerland) ls bedrijfs economisch adviseur. L.W. Pons (Bolnes) bezit een fruit- tecltbedrijf. Drs. C.P. Veerman (Goudswaard) is docent aan de TH in Delft en A.C.H. Harte- loh (Zwijndrecht) is raadslid (WD) en sinds enkele maan den ex-wethouder. „Als de tijden anders wa ren," zegt Tilly van Donkelaar, „dan zou ik zeggen: het is een magere beloning, de tijd die je erin moet steken, wordt er niet geheel mee betaald. Maar ik vind dat het nu maatschappe lijk niet kan. Alle mensen moe ten inleveren, alles moet naar beneden. Je kunt nu gewoon niet aankomen met zo'n verho ging" Voor Tilly van Donkelaar vormt de wedde het enige in komen. „Je begrijpt dus wel met welke gemengde gevoe lens ik protesteer." De dagelijks bestuursleden hebben niet zelf om de verho ging van 25% gevraagd. Het was de zogeheten Verenigde Vergadering die in juni 1980 de wedde vaststelde op ƒ20.000,- met de toezegging dat zij later zou worden aangepast. De ver goeding was namelijk met 'de natte vinger' berekend. Het schap, dat vooral bekend is om de landelijk hoogste prijs voor schoon water, was kort tevo ren opgericht en had nog geen en-aring met billijke vergoe dingen Drs. J. v.d. Linden: „De ver- (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Leden van de Hervormde Ge- meente in Rotterdam-Cen* trum met een minimum- inkomen krijgen van hun kerk een extraatje van 65 gulden. Met deze bijdrage wil de kerk de lasten van de minst-draagkrachtigen verlichten. Voorwaarde voor het verkrijgen van dit ex traatje is dat men ook van het Rijk de uitkering voor echte minima heeft ont vangen. In de kerkbode „Her vormd Rotterdam" zullen de „armlastige" leden, die in aanmerking komen voor de 65-guldenbijdrage, worden opgeroepen zich bij hun gemeente te mel den. De Sociale Dienst was namelijk niet bereid namen en adressen van de echte minima te verstrek ken. De Hervormde Gemeen te kan niet hoger gaan dan een bijdrage van 65 gulden. De Sociale Dienst of de belastingen waren anders met het geld gaan strijken. hoging ls volstrekt verant woord als je let op de grote hoeveelheid tijd die je ermee kwijt bent. We blijven er trou wens nog mee onder provincia le normen die voor zulke wed- des gelden." Van der Linden geeft grif toe dat de dagelijks bestuursleden al meer dan modaal verdienen. .Anders krijg je toch niet de mensen die je nodig hebt. Geld moet geen belemmering zijn voor zo'n functie." Zijn mede-bestuurslid Harte- ioh zegt desgevraagd: „Dat je al een baan hebt, en een boven modaal inkomen, doet alle maal niets ter zake. Het is een normale zaak dat je betaald wordt voor het werk dat je doet." De heer Bikker vindt dat de commissie met de voor gestelde verhoging „nog aan de veilige kant is gebleven. „Je moet op onmogelijke tijden be schikbaar zijn," stelt hij, en „het werk is vrij fors." De be stuursleden zijn" tien tot vijf tien uur per week aan dit werk kwijt. Galerie Het Vrije Volk, Witte de Withstraat 25 In Rotterdam. Dagelijks van maandag t/m vrijdag 10.00-16.30 uur geopend. Zaterdags en zondags gesloten. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Houders van postduiven zijn massaal begonnen '.iun dieren in te la ten enten. Het opduiken van een geheimzinnige virusziek te heeft grote onrust veroor zaakt. In Krimpen aan den IJssel stierven een paar dui ven aan de ziekte. In Rotter dam zijn nog geen ziektege vallen gemeld, maar dc dui- venhouders nemen wel hun voorzorgsmaatregelen. Uit voorzorg heeft de Rot terdamse Postduivenhou- dersbond alle ledep geadvi seerd hun postduiven zo snei mogelijk in te laten enten. In de regio Rotterdam zijn zo'n zesduizend liefhebbers van de duivensport. Gezamenlijk bezitten zij ongeveer 100.000 vogels. Vanwege dit grote aantal dieren zal de Inenting nog wel enige tijd vergen. Arie van Cortenberghe, voorzitter van de Rotterdam se Postduivenbond: "De ver enigingen moeten maar spe ciale inentingsbijeenkomsten houden. Dat werkt sneller en bovendien kan het de kosten wat drukken. Het serum zelf kost ongeveer één gulden per duif. Maar ja. als zo'n dieren arts iedereen apart moet be zoeken gaat het natuurlijk wel in de papieren lopen." De Rotterdamse postduivenver eniging Recht voor Allen in de Tidemanstraat ls als eer ste begonnen met de inentin gen. In Viaardingen houdt dokter Van der Sluis een dui- venspreekuur. Van Cortenberghe is niet blij met de enorme publici teit die de ziekte heeft gekre gen. „Ik maak me zorgen over de reactie in het buiten land. Over een paar weken begint het seizoen weer voor ons. Als in België en Frank rijk de grenzen worden geslo ten voor onze duiven, kunnen we het wel vergeten." De virusziekte Para-Mixo 3 werd drie weken geleden voor het eerst ontdekt bij postduiven in Groningen, Amsterdam en Limburg. De heer Van Hout, secreta ris van de Nederlandse Bond van Postdulvenhouders: „De ziekte was tot nu toe onbe- HM*» kend. We weten ook niet waar ze vandaan komt. Wc vermoeden uit Italië of Span je. Zo'n besmette vogel krijgt Ineens een enorme dorst, een dunne ontlasting, gaat wag gelen, zwaait veel met z'n kop en valt steeds neer. Bin nen een dag is het afgelo pen". Ook Van Hout gelooft dat de ziekte een ramp kan bete kenen voor de Nederlandse Duivensport. „We moeten de ziekte zo snel mogelijk de kop indrukken. Voor sommi ge mensen kan het doodgaan van een postduif een enorme financiële strop betekenen. Tenslotte kost een beetje goe de duif al gauw zo'n duizend gulden. De inenting is geluk kig niet zo duur, maar dan moet wel iedereen het doen." Overigens kon Van Hout gisteren niet zeggen of er wel voldoende van het vaccin voorradig is. „Ik weet het niet. En bovendien is het ook de vraag of het in heel Ne derland verkrijgbaar is." Inmiddels hebben sommige onderafdelingen van de bond hun leden al verplicht ge steld om dc duiven te laten inenten. Wanneer dat niet ge beurt mogen zc niet meedoen aan wedstrijden. De kans op verspreiding van het virus tijdens deze wedstrijden is erg groot omdat alie duiven bij elkaar in grote vrachtwa gens worden gestopt. De heer Van Cortenberghe: „Laten we hopen dat het alle maal meevalt. Met z'n dui zenden hebben wc net zes maanden naar het nieuwe seizoen uitgekeken". Rotterdam heeft zijn absolu te topattractie terug. De zoge heten spacetower van de Euromast, met zijn ruim 180 meter het hoogste punt van de stad, is na een ingrijpende verbouwing weer opengesteld. Een andere topper uit de on middellijke omgeving, Lee To wers, was uitgenodigd om als eerste "toerist" plaats te ne men in de "ruimtecabine". De populaire zanger, vroeger ais onderhoudsmonteur gewend om op grote hoogte te werken, hief het glas champagne en sprak vervolgens zijn bewon dering uit voor het op 'n een zaam niveau staande bouw werk. "Blijft toch een klein wonder wat de mensen die de ze toren hebben neergezet hebben verricht." De Euro mast-staf rekent met de ge ruislozere, comfortabelere spacetower alsmede de groei van Nederland als vakantie land op een drukke zomer. Foto: Niels van der Hoeven rtï/A fa?*// y.i'/v///// y'S-r/W.'SV1 ryyjyr. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Op verden king van handel in heroïne heeft de politie gisteren in Rot terdam zes mannen gearres teerd. Er is voor 2,5 miljoen gulden aan heroïne en opium in beslag genomen. Na een tip werden in een wo ning aan de Allard Pierson- straat twee Rotterdammers en een Belg aangehouden. Ook de drie inzittenden van een auto die voor de deur van de wo ning stond geparkeerd, zijn aangehouden. In de wagen is drie kilo heroïne en een weeg schaal gevonden. Van onze sociaal-economische redactie MAASSLUIS Verolme Elektra te Maassluis lijkt ge red. Een aantal banken is be reid het electrotechnisch be drijf te steunen op voorwaarde dat de bewindvoerders Verol me Elektra vrijmaken van RSV-schuiden. Om Verolme Elektra open te kunnen houden moeten iets meer dan 200 van de 570 men sen worden ontslagen. Dat is inmiddels, op verzoek van de bewindvoerders, gebeurd. Binnen een paar weken komt er echt duidelijkheid over de toekomst van Verolme Elek tra. Insiders geven het bedrijf een goede kans om voort te be staan. In gebouw De Ark te Maas sluis zijn dc 200 ontslagen werknemers vanmorgen voor gelicht over de stappen die ze moeten nemen. Voor hen is een sociaal plan opgesteld. Verolme Elektra dreigde enige tijd geleden te worden meegesleurd in de val van het RSV-cöncern. Het behoorde tot de vier bedrijven waaraan mi nister Van Aardenne (Econo mische Zaken) geen steun wil de geven. Direct na het bekend worden van gevolgen van het RSV-de- bacle vormde het Verolme Elektra-personeel een actieco mité dat samen met de onder nemingsraad en de directie stappen ondernam om het be drijf van de ondergang te be hoeden. Al snel zegden de gemeenten Maassluis en de provincie Zuid-HoSland financiële steun toe aan een overlevingsplan voor Verolme Elektra, dat o.a. inhield dat iets meer dan 200 van de 570 werknemers moest worden ontslagen. ROTTERDAM De raads man van de ingesloten top mensen van het tank-schoon maakbedrijf Booy Clean gaat in beroep tegen de weigering van de Rotterdamse rechtbank om zijn cliënten vrij te laten. Gisteren is de voorlopige hech tenis met dertig dagen ver lengd. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Lucht vaartmaatschappij Rotter dam Airlines (RAL) zal passagiersvluchten gaan verzorgen vanaf Zestienho ven naar diverse vakantie bestemmingen en steden in Engeland, Duitsland en Frankrijk. De nieuwe maatschappij kan binnen enkele weken gaan vliegen nu de Raad van State be zwaren van enkele Rijn mondgemeenten tegen het verlenen van een vergun ning aan de RAL heeft ver worpen. Mr. J. G. V/. Simons van de Stichting Rotterdams Luchtvaart Syndicaat heeft gisteren meegedeeld, dat er al vergunningen zijn verleend voor een aanta! lijnvluchten. Ook heeft de maatschappij dc mogelijk heid gekregen om charter vluchten uit te voeren. In eerste instantie za! er met gehuurde vliegtuigen een geregelde dienst wor den geopend op de Londcn- se luchthaven Gatwick. Si mons verwacht dat daarna spoedig ook naar Bor- deaux/Lc Havre. Luxem burg/Bazel en Klagenfurt zal worden gevlogen. De financiers van de RAL zijn zakenmensen met belangen in dc reiswereld. Mr. Simons wil niet zeggen om wie het precies gaat. De luchtvaartmaat schappij, het geesteskind van André Verlinden, maakt nog deel uit van de failliete boedel van reisor ganisatie Christoffel. Later bij huiszoeking in de woning van de inzittenden trof de politie nog eens drie kilo he roine en 150 gram opium. De heroïne was verstopt in de schuur. Twee heroïnepanden aan dc 's-Gravcndijkwal in Rotter dam zijn op last van het ge meentebestuur gesloten Zowel het café ais de daarboven gele gen woning fungeerde als tref punt van handelaars en ge bruikers van verdovende mid delen. De omwonenden onder vonden ernstige overlast. ROTTERDAM Woedende binnenschippers hebben giste ren verhinderd dat een huur- schip van rederij Van der Ge vel een lading aluminium van Rotterdam naar het Belgische Dubbel zou vervoeren. Dc re der dreigt met juridische stap pen tegen de toerbeurtvereni ging noord-zuid of tegen indi viduele schippers. Havenwet houder Den Dunnen probeert te bemiddelen. Volgens directeur J. van der Gevei is een medewerker van zijn bedrijf op de schippers- beurs mishandeld. Daarvan is aangifte gedaan bij de politie. Volgens dc reder is hij niet ge bonden aan het systeem van evenredige vrachtverdeling via de beurs, omdat het daar bij om een vrijwillige regeling gaat. De schippers zien daarin een bewuste poging de markt ordening om zeep te helpen, omdat Van der Gevel in feite een rijnvaartreder is die zeidc- nof nooit op de noord-zuid-rou- te opereert.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1