Vier kogels doden taxi chauffeur i 9Bare base lijkt op bar en boo m Oproep FNVKom naar Den Haag 'Kabinet bezuinigt in het wilde weg' ter meulsn 250 V. Agt en Spit commissaris Faber: geen excuses Met 20.000 groene vogels bij de VARA Den Braber: Kunst m«A A wooiite. 3 afwasborstrls. van 3.75 voor Straatbezem. Clorix tolletbioc. voor Van onze verslaggever JAN HEIN DE GROOT VREDEPEEL De monstreren in zijn zui verste vorm. Geen har de kernen, die op con frontatie uit zijn, geen gemanipuleer door .or ganisatoren, die de monstranten gebruiken als „(water) kanonnen- voer", geen vernielin gen. Niets van dit al, zaterdagmorgen bij het toegangshek van vlieg veld De Peel, de basis waar volgens het IKV en anderen de Ameri kaanse kruisraketten worden gestationeerd. Een èchtc demonstra tie van verontruste bur gers, die zingend, leu zen roepend en span doeken dragend van hun protest getuigden. Ze hadden hun kinde ren meegenomen. En hondjes. En bloemen, die aan het hek rond de basis werden bevestigd. Er waren bossen bloe- men voor de korporaal wachtcommandant en zijn maat Jan Soldaat. -f wpsr/'i 'AAvf WmM Een van de vele kinderen, die yneededen aan de vredige demonstratie in De Peel brengt bloemen aan op het hek van de vliegbasis. 'Beter Peelvrede dan Pecldoden' was een van de leuzen, die vredesdernonstranten voerden op de zaterdag gehouden demon stratie bij vliegbasis De Peel. Monstertje Poezenfestival HET VRIJE VOLK binnenland 3 MAANDAG 21 MAART 1SC3 De zwaar gehavende taxi, waar in dc be nt uur der de 37-ja rigc A jn-s ter- dam .se taxichauf feur Frede- rik Hal.se- ma (inzet) werd vcr- AMSTERDAM Dc on rust in de hoofdstedelijke taxiwereld is weer in volle heftigheid opgelaaid nu za terdagnacht voor de vierde keer in twee jaar tijd een taxi-chauffeur werd ver moord. Ditmaal was het de 37-jarige chauffeur Frede- rik Ilalsema, die rijdend aan de Zoutkeetsgracht in zijn wagen werd getroffen door vier kogels en onmid dellijk dood was. Dc taxi ramde drie ge parkeerde auto's en kwam tot stilstand tegen een wo ning, waarna hij in brand vloog. Omstanders zagen dat een man waarschijn lijk de dader de bran dende taxi uitrende om een goed heenkomen zocht. De politie beschikt over zijn signalement. Het geld van de chauffeur bevond zich nog in de auto. Een collega van de chauffeur trok het lijk uit de brandende auto. Op Hai- sema werd een werkboekje bleek, dat zijn laatste rit had gevoerd van het Sones- tahotei naar de Paarden straat. Of hij deze rit heeft voltooid is niet bekend. Ook bestaat geen duide lijkheid over de plaats, die de passagier in de auto heeft Ingenomen: naast of achter de chauffeur. Om uiting te geven aan hun medeie ?n legden de Amsterdam e taxichauf feurs het werk lange tijd stil. Zoals gebruikelijk na moorden op taxichauffeurs kwamen zij bijeen op het Museumplein, waar onder de vierhonderd verzamel den heftige debatten ont stonden over de te treffen ■veiligheidsmaatregelen, die al jaren in de pen zijn. Zoals bekend willen vele hoofdstedelijke taxichauf feurs overschakelen op het gebruik van Enge'se taxi's met een gescheiden com partiment voor de bestuur der, Deze taxi's zijn echter aanmerkelijk duurder dan de nu in gebrul"' zijnde per- ««huii sonenauios. Pe alder ions tralie Loop uit op '"wake voor vrede wast volledig veilig Voor wol en alle andere tere weefsels Van 6,25 voor Met sterke PVC vulling Boven dien met gratis steel van 4,75 voor En ook voor de rijkspolitie mannen, die even kleumend in de miezerige regen stonden, die over het zwarte Brabantse iand werden geblazen als de tientallen fotografen en jour- nalisten. Grote belangstelling van de kant van de media, om dat het de eerste „Peel-de- monstratie" betrof. ..Het zal zeker de laatste niet zijn", was het oordeel van door de wol geverfde actie-corre spondenten, die professioneel een blik wierpen op het terrein ais om het te beoordelen op zijn geschiktheid als „slag veld" van de toekomst. Na Borssele, Dodewaard, Amelis- weerd een ingesleten gewoon te. De demonstratie van zater dag had dat naïeve, dat zo ken merkend was voor de flower- beweging uit de beginjaren zestig. Zo uitten de organisato- (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT De FNV gaat alle leden oproepen mee te doen aan de grote anti-kernwa- pendemonstratie in oktober. Aan stakingen of werkonder brekingen tegen plaatsing van nieuwe kernwapens in Neder- HEERLEN Oud-premier A. A. M. van Agt en de voorma lige vice-voorzitter van de FNV w. J. L. Spit zijn per 1 roei 1983 benoemd tot commis saris bij DSM in Heerlen. Mi nister Van Aardenne (Econo mische Zaken) heeft hen bij dit staatsbedrijf benoemd als opvolgers van J. Palmen en E. van Veelen die met leeftijds ontslag gaan. Drie commissa rissen die aan aftreden toe (rijn, PvdA-kamerlid mevrouw ;M. Epema-Brugman, E. Lely- •veld en W. P. Teeuwisse, zijn herbenoemd voor vier jaar. land denkt dc vakcentrale nog niet. De actiegroep 'verontruste FNV'ers' heeft dit weekeinde de notitie van het FNV-bestuur hierover naar buiten gebracht. De 'verontruste FNV'ers' vin den de plannen van dc vakcen trale 'vaag en onvoldoende'. De FNV-notitie, die vandaag wordt besproken in de feder- atieraad, is een vervolg op de nota 'Vrede en ontwapening' van mei vorig jaar. De 'verontruste FNV'ers' vinden dat de centrale moet aangeven welke eigen vak bondsacties kunnen worden ontplooid, zoals een landelijke stakingsactie, besmet verkla ren van vervoer van oorlogs materiaal of dc bouw van in stallaties voor nieuwe kernra ketten. In de bestuursnotitie wordt alleen gezegd dat de af zonderlijke bonden samen met hun leden moeten bekijken wat ze zouden-kunnen doen. zonder dat daarop nader wordt inge gaan. De FNV vindt het nog te vroeg een definitieve uitspraak te doen over plaatsen of niet plaatsen. In mei wordt met vredesgroeperingen overlegd. ren zich ook: „Wij worden ac tiegroepen genoemd, dat wil len we helemaal niet. We zijn vredesgroepen. We worden door de omstandigheden ge dwongen actie te voeren, maar we zijn vredesgroepen. Daar 4noet de nadruk op worden ge legd." De publicatie van het IKV, vorige week, waarin bekend werd gemaakt dat het kern achtige oorlogstuig op de Peel zal worden gestationeerd, had de vredesgroepen in Venray, Bakel en Deurne verrast. In allerijl werd tot de de monstratie van zaterdag beslo ten. Ze laten zich niet langer een oor aannaaien. Ook niet door Lubbers, die eiste dat het IKV aan defensie-minister De Rui ter excuses zou aanbieden, om dat het niet waar zou zijn dat De Peel is aangewezen als ra ketbasis. „Er zijn zoveel aanwijzin gen, dat het IKV gelijk heeft, dat we aan het maken van ex cuses nog lang niet toe zijn." Die aanwijzingen: Er is zo maar ƒ17 miljoen uit de lucht komen vallen voor herstel werkzaamheden aan de start en landingsbaan van vliegveld De Peel. Herstel aan de baan van vliegveld Twente, dat voorrang had, is opgeschort. Er is een brief van majoor J. W. Bergink, hoofd van de voor lichtingsdienst van de lucht macht aan de burgemeester van Bakel, waarin wordt gewe zen op de onterechte onrust - der de bevolking over het L-- zoek van Amerikaanse militai re delegaties aan De Pee!. Het gat slechts om de voorberei ding van een oefening, laat de majoor weten. En dan is er de Amerikaanse raketspeciahst Bill Arkin ook in deze krant uitvoerig aan het woord geweest die begin '82 voorspelde dat Voikel de Nederlandse basis voor kruis raketten zou worden. „De Peel en Voikel zijn voor hem het zelfde, ze vallen onder een en hetzelfde commando", vertel len de organistoren. Dan is er nog het besluit van de provincie Noord-Brabant om de totaie zandwinning voor de provincie te laten plaatsvin den in de gemeente Bakel bij 'Milheeze. „Daar moet de in frastructuur op worden aange past. Dat betekent nogal wat voor zo'n dorp. We kunnen niet aantonen dat er een relatie bestaat tussen de zandwinning en de plaatsing van raketten, waarvoor ook het nodige aan de infrastruc tuur moet worden veranderd, maar het is wel verdomd toe vallig." (Van een onzer verslaggevers) DEN. HAAG IKV-se- cretaris Mlent Jan Faber is niet van plan minister De Ruiter excuus aan te bie den voor zijn bewering, dat Nederland in samenwer king met de VS al zou heb ben gekozen voor de plaat sing van kruisraketten bij vliegbasis De Peel. Premier Lubbers had dit vrijdag na het wekelijks kabinetsberaad geopperd. Faber vindt het verzoek om een verontschuldiging volstrekt niet op zijn plaats. 'Laten ze liever met bewijzen komen, dat het niet waar is,' zegt hij. „Nu wordt net gedaan of wij be zig zijn onrust te zaaien en een minister Sn diskrediet te brengen. Daar is geen aanleiding voor. De Ruiter is een oprecht man, maar ook hij kan zich vergissen," aldus Faber. Waakzaam, dat zijn ze in de Peel. Dc vredesgroepen zijn verdeeld in teams met ver schillende taken. Een ervan houdt nauwlettend in de gaten welke bouwvergunningen op de verschillende gemeentehui zen worden aangevraagd en afgegeven. In het kader van de waak zaamheid past de wekelijkse wake bij het vliegveld. Een symbool. Opgeroepen wordt zo'n wake te houden in alle plaatsen, die in aanmerking komen te worden aangewezen als basis voor kruisraketten. De eerste demonstratie in de Peel zit erop. De rust rond de "slapende" basis is weerge keerd. De "bare base" een kaai stuk grond, volgens mi nister Dc Ruiter ligt er vre dig bij. „Bar en boos, zo kun je het beter vertalen", zegt een Haag se IKV'er spottend. „We heb ben eens in Amerika geïnfor meerd naar die bare base Daar sturen we geregeld post heen, werd ons verzekerd. Nu wil ik alles over Amerikanen geloven, maar dat ze post stu ren naar een kaal stuk "and, nee. dat gaat me te ver." (Van onze parlementsredactic) EDE/AMSTERDAM Het kabinet moet ophouden ande ren de kastanjes uit het vuur te laten halen, waarschuwde zaterdag PvdA-kamerlid Ed van Thijn tijdens een partijbij eenkomst in Ede. Hij doelde daarmee op het afwentelen van de bezuinigingen door het kabinet op gemeente en pro vincie. „Voordat men het weet zijn de kastanjes op en staat heet het bestuurlijk draagvlak van onze democratische staat in lichterlaaie." Van Thijn verweet het kabi net in het wilde weg te bezuini gen. „Elke minister schept zijn ^igen burger naar zijn eigen evenbeeld. Gewone burgers be staan niet meer. De ene minis ter ziet de burger als louter patient, de ander als wegge bruiker, een derde ziet hem als kostwinner, een vierde als openluchtrecreant. Zo maakt een optelstom van veertien de partementale solisten van het Nederlandse volk een optelsom van 194 miljoen zielen die stuk voor stuk een stapje terug moeten willen doen," aldus Van Thijn. De CPN wil, bleek zaterdag tijdens een actiedag m Am sterdam, een brede sociaal- economische beweging organi seren die het kabinet ten val kan brengen. Volgens fractie- leidster in de Tweede Kamer Ina Brouwer zijn de voorwaar den voor zo'n brede oppositie beweging op dit moment gun stig. Zij noemde het kabinet niet zo eensgezind ais het lijkt Barstjes in het kabinet zouden volgens ha~»- onder druk van maatschappelijk verzet we ieens tot diepe brc,ken kunnen leiden De FNV-jongcrcnorgamsatic heeft mei uitgeroepen tot ac- tiemaand. De nadruk zal ko men liggen op regionale acties tegen verlaging van mini mumjeugdloon cn uitkeringen Verder krijgen ook arbeidstijd verkorting "n afschaffing van sollicitatieplicht en strafkor tingen aandacht. Op de schouder ran de baas mer tuur Vara's Groenweekcinde, waar ondt r (rndei r i aardigheids- wedstrijdcn voor katten werden gd.ouden. Door "VIM DE JONG HILVERSUM Een tafereeltje in het verbrande bos Op de zeepkist tussen de dennebo- men klom een blozende jon gen In zijn armen wiegde een plastic baby Iets vrolijks"5 Even zag het ernaar uit, dat de tientallen kinderen in de druk ke VARA-ontvangsthal hun aandacht voor het leed in de natuur een momentje mochten verliezen. Kijk Daan, wat een leuke pop' Kleuter na kleuter wurmde zich naar voren voor een plaatsje op de eerlijk-eiken tribune. Nog voordat iedereen kon gaan zitten, zette de pop een keel op die de hele zaal even wel ogenblikkelijk met stom heid sloeg. Het ijseiijk gegil bleek slechts bedoeld als bin- nenkomertje voor een heleboel ergs meer Met een vriendelij ke glimlach om de mond richt te de actievoerder op het po dium zich tot de zaal Waren er ouders aanwezig, die een zui- gelingetje hadden, dat geen moedermelk bliefde' Nou nee. zo veel kritiek op het avonde ten was er aan tafel nooit te horen geweest. „Toch zou het vandaag of mor gen kunnen gebeuren," be zwoer de spreker, terwijl hij zijn handen rustig op de lesse naar legde „Want, misschien wist u het nog niet, in moeder melk zit gif Het gevaarlijke PCB Dat zit tegenwoordig na melijk overal in In een beetje paling bevindt zich al een forse dosis. En het ligt al op straat Dus geen won der dat ook de borstvoeding is besmet." Het kwam hem met overtuiging over de lippen. Ofschoon de jongen zeker de leeftijd nog niet bezat om uit naam van alle bezorgde vadess in Nederland "PCB-vrije moedermelk" te kunnen eisen, was z'n bekom mernis aanstekelijk. Dat gold eigenlijk voor alle redenaars, die zich in de afgelopen drie dagen rondom de openstaande microfoon in Hilversum ver drongen. Je kon het zo gek met beden ken, of er werd wel voor ge pleit. VARA's "Groen week eind", een manifestatie voor het milieu is zodoende zonder meer geslaagd. Ruim twintig duizend "vroege vogels" ver gaten één keertje hun behoefte aan een frisse neus en dauw- nat bladergroen en kwamen massaal bijeen in het overdek te bos, waarin het grote om- roepgebouw in het Gooi voor deze gelegenheid was omgeto verd. Temidden van het struweel, da! her en der in het VARA- hoofdkwartier was aange bracht, had iedere zichzelf re specterende voorvechter van het gezonde buitenleven zich achter zijn marktkraam opge steld voor het bewustmakende liefdewerk. „Domme Dirk," de zel'ka- zende boer uit Broek in Water land, prees zijn hompen brand netel-belegen aan. Kritisch Faunabeheer voerde een hand tekeningactie voor de rotgans, de trekvogel en de houtsnip en Fanny Rosenzweig gaf uitleg over het wezen van het be staan in de bio-sfeer. Drie leden van de Stichting Vlieger Op bepleitten van hun kant de invoering van de "zachte luchtvaart". Onder de bewegingsloze vlerken van een papieren sperwer, vertelde Ge rard van der Loo van de Haag se vliegerwinkel over de filoso fie achter deze steeds popu lairder wordende sport „in Amerika heb je al psychiaters, die hun clienten een middagje vliegeren voorschrijven Uit vliegeren gaan is een zeer rustgevende hobby. Van onze vereniging zijn al meer dan 170 enthousiasten lid, en we ver moeden dat we met dat aantal alleen nog over het topje van die hele grote groep belang stellenden praten. Het is ook hardstikke leer zaam. Zie je, mensen kijken helemaal niet naar de wind doorgaans Ze merken hem met op Als je met vliegeren begint, wordt je zogezegd weer snel wmdbewust Een tiental meters verderop en twee trappen af, stond chemi cus Van Dijk van het laborato rium Perkin/Elmer met een jampotje tuinaarde in zijn han den „Volgens mij zitten er zware metalen in die grond." zegt de eigenaar van het monstertje met een bedenkelij ke blik in de ogen „Ik moet er welhcht aan toevoegen, dat de groenten het in mijn tuin het overigens goed doen Van Dijk beloofde een snelle analyse Zo'n 150 bezoekers van het groenweekeind rea geerden op de uitnodig ng van de VARA om wat gronr, van huis mee te nemen, zc 'at die op benzeen- en tolueer -jehal- tes kon worden onderz :ht Van Dijk dacht even tl eluurs te raken van alle grapjassen, die een deel van de inhoud van hun smeerkuil in een flesje hadden gestopt Om eens te vernemen wat meneer de we tenschapsman daar wel met al lemaal voor giftigs uit zou kun nen halen Van Dijk vertelde, dat 99 pro cent van de monsters, die hem vanaf vrijdag werden aangebo den „er keurig uitzag Vol gens hem was hij gedurende de manifestatie alleen maar bezig geweest de klanten met hun flesjes en potjes grond op hun gemak te stellen „Het zal wel te maken hebben met het feit, dat het gif al enige tijd een dankbaar onderwerp is voor de media Er dienen zich hier tal van mensen aan, die mij vroegen of ze hun radijsjes nog wel konden eten, sinds het een beetje was gaan stinken in de sloot bij hun volkstuinen." De leukste onderdelen van het Groen Weekeind waren onge twijfeld het poezenfestival en de gedichtenwedstrijd, waarin de luisteraars an het radiopro gramma Vroege Vogels een vers moesten maken op de be ginregel „Als ik uit mijn ven ster kijk Een van de inge stuurde poëtische omzwervin gen ging als volgt' Als ik uit mijn venster kijk Zie ik twee poezen krollen De een geeft van zijr, lie'de Voor de ander blijk Tussen de hondeü -ollen Het kattengebeuren, onder lei ding van de bioloog Midas Dekkers, behelsde ondermeer een aantal vaardigheidsoefe ningen voor Siamezen, Burme- zen en wat minder voorname rassen Er was een kampioen schap scheelkijken. dat gewon nen werd door ene Rashied ("Kan Rashied nu ook even met zijn andere oog naar de jury kijken'") Er was een demonstratie van Roetje, die de kattebak voor goed had verwisseld voor een glazuren toiletpot, en de bonte Jan Splinter van mevrouw Lie- verst dong mee in de "op wie lijk ik keurproef met zijn Marcel van Dam-act Veel ruimte om de verrichtin gen van de op zijn gemak poe pende Roetje, staande tegen de wc-bril. nauwlettend gade te slaan was er met Daarvoor waren er te veel liefhebbers op het Groen Weekeind. Een pri ma teken, moet Midas Dekkers hebben gedacht, toen hij door een horde reikhalzende vader landers tegen een muur werd platgewalst Immers, het was Dekkers, die zich in het programmaboekje nog een beetje boos had ge maakt over die honderdduizen den mensen, die bij het woord natuur denken "aan een bos met hertjes erin, waar je lid van hoort te worden om er 's zondags in te mogen wande len" Dat er op dit "natuur- feest" dan meer mensen ko men dan voor een middag ere divisievoetbal had vermoede lijk ook deze beminnelijke brompot met verwacht. HILVERSUM - Gerrit den Braber legt in juli zijn func tie van hoofd geva rieerde program ma's AVRO-tv neer. Hij verhuist naar de afdelinq "Kunstzaken" van de AVRO-tv. waar hij hoofd wordt. De AVRO zoekt naar een nieuwe tv-amu- sements-chef. Den Braber kwam vijf geleden bij het AVRO-amusement terecht. Hij was toen mede-direc teur van een pla tenmaatschappij

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1