14 eren Hordenloopster besluit 'Vlasch'-serie Grote bezoekdag in Tierelier en Gorzen de vroede 'Uitslapen is alleen voor luiërikken' Tekort 8 ton snel opgevangen' Free-pop wordt Schie-pop Plan voor oefenruimte popgroepen ligt klaar Zwembad Groenoord zonder chloor door Rein Wolters Verhuur ver loopt langzaam Vast op eiland m 'J Wm WTJ li Mil Onderuit door bromfietser mrmmmm mm Sch (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Jongeren zonder werk kunnen dit jaar gratis een week op vakantie. Wie zin heeft kan inschrijven op een week kamperen in het Bra bantse Drunen. Alleen een slaapzak en tandebor- stel meenemen, voor de rest wordt gezorgd. Guus Kiepke aan boord van de Groene Vrede. De va kantiereizen naar Drunen worden ge maakt met De Rode Valk. ,.r '&Y3M. /f 4 "V jWÊm f ÈSk. <Ymê, Bier Waterlek Flessen Diefstal Computercursus Bingo Stenen gooien Het Vrije Volk begint vandaag in Schiedam de ru briek De Vroege Kroeg. De steden binnen het Rijn mondgebied ken non vele i'an die cafe's die om 5 of 6 uur in de ochtend open gaan. Dit heeft cr zonder- twijfel mee te maken dat Rijnmond een werkgebied is. Verslaggever Rein Woltcrs en fotograaf Ed Oude naarden zullen vanaf vandaag wekelijks in zo'n vroeg café opduiken. Klanten van Schiedamse vroe ge kroegen, die vinden dat juist hun zaak een bgzoek verdient, kunnen dat kenbaar maken via tel. 11,71,00 toestel 211,. Aan een biljartje wagen de dames (v.l.n.r.) Trims Hulsman, haar dochter Irma en IVilma Stubbe zich 's ochtends vroeg ook weieens. School Gifmenger Anja en Leo Maas naast het fraaie aquariuntf aWderl v de bar. HET VRUE VOLK sdMedajr- DINSDAG 22 MAART 1983 £.■4 m X\- ^l!W 'v'«' V - 'x'-'.-f'l? Ik vraag loop den IM of hii ko>mt Is dit een stunt van een uit zendbureau o( gaat het om een list van een groot bedrijf dat op deze manier probeert perso neel te werven? Geen van bei de. De zeven dagen vakantie in de open iucht wordt aangebo den door de jeugdgroep Rode Valken. „We noemen het een werklozenkamp," legt voorzit ter Guus Kiepke uit. „Toen we binnen de Rode Valken begon nen te praten over de werk loosheid kwam ook de geschie denis van de Arbeiders Jeugd Centrale aan de orde. We kwa men er op via de werkloosheid in de jaren dertig. Uit die tijd dateren ook de werklozenkam- pen." Een naam met een beladen klank, maar volgens Guus hoeft niemand bang te zijn dat het kamp van de Valken lijkt op die van zestig jaar geleden. ,."t Wordt geen werkkamp. De nadruk ligt op ontspanning. Veel plezier maken, sporten, samen eten koken." Toch ont breekt de serieuze toon niet: in de avonduren, zo is de bedoe ling, zal gepraat worden over ernstiger zaken, zoals bijvoor beeld... werkloosheid. Guus: „Ik ga Den Uy! vragen of hij in die week een avond wil langskomen. We denken ook aan iemand van het NI- VON om te praten over de na tuur." SCHIEDAM/VLAARDIN- GEN "Het is zeker geen te genvaller". zo is de ervaring van directeur Marten Putman van de Viaardingse Stadsge hoorzaal met het samenwer kingsverband 'Vlasch' met het Schiedamse Passagetheater. In het seizoen *82/'83 werden vier maatschappij-kritische to neelstukken vertoond, in elk theater twee, waarvoor de be zoekers één abonnement 25 gxiiden konden kopen. Donder dag wordt de serie besloten met het toneelstuk "De Hor denloopster" in Passage. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Vrijwel zon der slag of stoot stemde gister avond de gemeenteraad in met een extra bezuinigingsronde van 8 ton. Dat bedrag zou dit jaar het tekort op de begroting zijn omdat de regering in to taal 130 miljoen gulden minder aan de gemeenten geeft. Voor Schiedam betekent de ze bezuiniging dat het opknap pen van de wielerbaan wordt uitgesteld en ook de aanleg van een skateboardbaan en rolschaatsbanen niet door gaan. Ook de bouw van een po litiebureau in Kethel is van de lijst geschrapt. Een deel van de bezuinigin gen bestaat uit 'meevallers'. Zo kan de gemeente het gas voordeliger inkopen, waardoor een voordeeltje ontstaat van 236 duizend gulden. CPN raadslid U. Bruseker gaf het college een compliment voor *de soepele manier waarop het de tekorten opvangt', maar vond het toch jammer dat 'een aantal leuke dingen voor de mensen niet doorging'. Hij stelde voor wel voorrang te ge ven aan de wielerbaan en de skateboardbaan en dan maar «en begroting in te dienen met een tekort van een ton. Wethouder C. van Tilborg voelde daar niet voor: "Dit voorste! is een uitlokking tot ongehoorzaamheid van een la gere overheid naar een hogere overheid. We willen beslist de begroting voor dit jaar slui tend maken." "Maatschappij-kritische to neelstukken zijn niet bij uit stek geschikt voor grote za len," zegt directeur Putman. "Het ligt ook niet in de bedoe ling om door te gaan met Vlasch. We kunnen nu De Har monie gaan gebruiken." De Harmonie is een kleine zaal naast de Stadsgehoorzaal. Het toneelstuk De Horden- ioopstcr wordt uitgevoerd door de groep Sater en is geschre ven door Guus Baas. De hoofd persoon is Anna die haar man en dochter zoveel mogelijk de geborgenheid van een gezin wil meegeven. Haar invalide man Anton wordt met ontslag bedreigd. De vrouw probeert wanhopig haar gezin te redden waardoor het uiteindelijk uit draait op een echtscheiding. De man wil zijn dochter be houden. De machtstrijd die tussen de drie gezinsleden ontstaat is het thema van het stuk. Hoever een vrouw kan gaan als zij in haar bestaan wordt bedreigd blijkt aan het eind wanneer Anna zich met een radikale daad van haar bedreiging ver lost. De voorstelling begint om kwart over acht in het Pasage theater. Voor bezoekers zonder abonnement bedraagt de en tree tien gulden- SCHIEDAM De organisa toren van het Free-pop festival hebben de naam veranderd in Schie-pop. De organisatie is dit jaar in andere handen dan het afgelopen jaar en men vond dat dan ook de naam beter veranderd kon worden. De organisatie heeft ai ken nis kunnen maken met de nuk ken van de vaderlandse popgi ganten. Zo heeft Herman Brood in zijn contract vast ia- ten leggen dat er een gediplo meerde pianostemmer aanwe zig moet zijn. Na het nuttigen van zijn eveneens vereiste fles Tequila vertrouwt de muzi kant waarschijnlijk de kracht van zijn handen niet meer waardoor het snaarinstrument wel eens ontstemd zou kunnen raken. Hoe komen de Rode Valken aan het geld voor deze vakan tie? Subsidie? „Nee hoor," zegt Guus. „Helemaal niet. we wil len het geld zelf verdienen. We doen overal klusjes, zoals bij-' voorbeeld het aanvegen van de Ahoy-hallen. Of we bewaken 's nachts de Margriethal als daar een beurs is. Het geid dat we zo verdienen gaat in een pot voor het kamp." Volgens Guus is er voor twee weken al- ies-inbegrepen 4000 gulden no dig. Voorwaarde om mee te gaan is, behalve dat je zonder werk moet zijn, ook dat je tussen de 16 en 21 jaar oud bent. Guus Kiepke: „Onze groep bestaat zelf uit jongeren tot 25 jaar. Dan kun je niet mensen mee nemen die twee keer zo oud zijn." Bestaande groepen val len ook af, die moeten zelf maar een vakantie organise ren. Zaterdag 6 augustus ver trekt het schip De Rode Valk vanuit de Buiten-Haven naar Waalwijk. Vandaar is het nog vijf kilometer naar Drunen, ai- waar op een weiiand bij een boerderij de tenten worden op gezet. Een week later vaart de Rode Valk voor de tweede keer uit met weer 25 jongens en meisjes aan boord. Wie zin heeft om zich bij de pomp te wassen of bij nachtelijk duis ter een kampvuur te stoken kan zich opgeven bij Guus Kiepke, Cort van der Linde laan 106. Telefoon: 704797. SCHIEDAM Er ligt een plan klaar om popgroepen ruimte te geven waarin ze kunnen repeteren. Wethouder H. W. Posthoorn beioofde gis teravond de gemeenteraad dit plan binnenkort te bespreken in de commissie Onderwijs en Cultuur. Eerder had de communist B. E. Coiié het college gevraagd meer aandacht te besteden aan de brief van Vereniging Popoverleg waarin wordt aan gedrongen op een gemeentelijk popbeleid. "Burgemeester en wethouders stellen voor om de ze brief voor kennisgeving aan te nemen. Al een paar jaar wordt gepraat over een eigen repetitieruimte voor popgroe pen. Maar er is nog niks ge beurd. Behandel deze brief daarom in de commissie." al dus Collé. SCHIEDAM De verhuur van de woningen in de nieuw bouwwijk in het centrum valt tegen, maar is volgens de heer Van Tilborg van de Stichting Schiedamse Samenwerkende Woningcorporaties (SSSW) niet alarmerend. "De verhuur loopt langzaam. Ik denk dat dat door de economische ma laise komt. Het grote punt is 'wie wil er in de binnenstad wonen*," aldus Van Tilborg. Het is niet precies na te gaan hoeveel woningen er opgele verd zijn en hoeveel er daar van inmiddels zijn verhuurd. "Ik heb geen algemene klacht over de woningen gehoord." SCHIEDAM Vier kinderen leden in een vijver in het Bea- trixpark schipbreuk toen hun rubberbootje lek raakte. Ze waren net op een eilandje aan land gegaan toen bleek dat de rubberboot niet langer 'zee waardig' was. De brandweer moest er aan te pas komen om de kinderen van het eiland te bevrijden. firfo -W" yf/s/.w 9 i y, 4 'VA W', 'a vZfc v. A'Ak SCHIEDAM Het begin van de lente was gisteren voor kleuterschool De Tielerier en lagere school De Gorzen een van de aanleidingen om open dag te houden. Ongeveer hon derd ouders maakten van de gelegenheid gebruik om eens te zien kregen. hoe hun kindern les Natuurlijk stond rekenen en taal op het programma. Maar ook gymnastiek, muziek en fil men behoorden tot de lessen. Waarmee gelijk de andere aanleiding voor de Grote Be zoekdag duidelijk wordt, want maandag is niet zomaar-een dag op de twee scholen In de Dwarsstraat. Zelfs de schooltandarts ont brak niet en ook bij hem mochten de ouders vrij bin- Twee jeugdige Schiedam mers vestigden in de nachtelij ke uren de aandacht op zich door met een krat bier door de stad te lopen. Toen de politie naderde maakten ze zich (zon der krat) uit de voeten. Later verklaarden ze de krat gesto len te hebben uit een levens middelenzaak aan de Zijl straat. De Openbare Nutsbedrijven Schiedam (ONS) gaan een on derzoek doen naar lekken in de drinkwaterleiding. Vanaf 5 april zulien twee medewerkers 's nachts met meetapparatuur de leidingen in de stad nalo pen. Drie jongens en een meisje kregen op het Dr. Wibautplein bezoek van de politie. Ze wa ren bezig flessen uit een gias- container te vissen en gooiden die om zich heen. Een cassettedeck ter waarde van 1680 gulden was de buit na een diefstal in een winkel aan de Gerrit Verboonstraat. Wie meer wii weten over de computer en de mogelijkheden ervan kan inschrijven op vier avondlessen in het M.C.M. de SCHIEDAM Een 80-jarige inwoonster uit Rotterdam moest in het Schieland Zieken huis worden opgenomen nadat zij op de Nieuwe Da ml aan was aangereden door een bromfiet ser. Ze stak snel het fietspad over om de bus te halen en zag de bromfietser niet aankomen. Ze brak een arm en een been. Groothuis, Stadhoudersiaan 30. Speciaal bedoeld voor mensen die niets afweten van automa tisering. Vooropleiding is niet nodig. Opgeven kan bij Delphi Educa, Tuinlaan 40, Schiedam. Cursusdata: 2. 9. 16 en 30 mei. De cursus kost 125 gulden. De balletjes rollen weer op een bingoavond in de grote zaal van de Chr. Sociale Belan gen aan de Lange Haven. Woensdag 23 maart is de zaal vanaf 19.00 uur open. De op brengst gaat naar de Invaliden Sportvereniging De Ooievaars, De deelnemers wordt ge vraagd op tijd (20.00 uur) aan wezig te zijn. Twee jongens zijn door de politie aangehouden nadat ze langs de spoorbaan ter hoogte van station Schieland 'stenen gooiden naar passerende trei nen. Er werd geen schade aan gericht. nenlopen. Voor ouders van Turkse kinderen waren infor matiestencils in hun eigen taal voorhanden. Ook de Turkse vakleer kracht was aanwezig om vra gen te beantwoorden. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De chloorln- stallatie in zwembad Groenord zal worden vervangen door een apparaat dat chloor maakt van keukenzout. Pijnlijke ogen en prikkeling van de luchtwe gen blijven dan achterwege. De huidige installatie is al sinds 1969 in gebruik en hard aan vervanging toe. Met het nieuwe systeem van in water opgelost keukenzout is al erva ring opgedaan in zwembad Zuid. Zwemmers ondervinden daar geen last meer van chloor omdat het gebruik van chemicaliën overbodig wordt. De aanleg van de nieue instal latie kost 195.000 gulden. „Ik ben altijd wakker. Wat moet je nou in je bed doen? Als je dood bent, slaap je voor eeuwig. Dus we moeten lustig van het leven genieten, oók 's morgens vroeg." De klok wijst 06.31 uur op een zachte lenteachtige dinsdag morgen ais Wilma Stubbe (19) met wakker gezicht tot voor gaande uitspraak komt. Ze is een vaste bezoekster van café The Old Posthoorn aan het Rotterdamse Mathenesser- plein. Een héérlijk bruin café. „Bruiner kan gewoon niet," zegt ook eigenaar Lo Maas (25) als hij met zijn vrouw Anja (23) binnenstapt. Zij wonen in Capelle aan den IJssel en zijn sinds zes maanden eigenaar van het cafe. „De zaak is van m'n vader ge weest. Hij heeft hem vijf jaar gehad en heeft nu in Bolnes een ander. Met ons cafe zitten wij op een prima piek. Straks zal het met de klandizie, vooral 's morgens vroeg, wel wat be ter worden als de Matbenes- serbrug weer volledig voor het verkeer is opengesteld. Zo om streeks half mei zal dat zijn," denkt Lo Maas. Fotograaf Ed Oudenaarden doet tijdens onze vroeg-kroeg- bezoeken ztjn mond bijna nim mer open. Nu zegt hij echter: ,,lk wou dat dat aquarium in mijn kamer stond. Wat 'n prachtding." Hij wijst daarbij op de water bak, die bijna de hele achter wand van de bar beslaat. „Ik kom al acht jaar in deze zaak," zegt Truus Hulsman (40) onderwijl van haar koffie slob berend. „Iedere morgen ben ik hier te vinden. Neê, ik heb niets an ders te doen. Het is hier ge woon gezellig. Straks ga ik naar huis. mijn keuken soppen. Uitsiapen? Da's voor de luie- rikken. Ach, als het hier gezel lig is, dan gebeurt het wel dat ik pas diep in de middag thuis ben. Dat geeft toch niks? Als we maar lol hebben." Haar 15-jarige dochter Irma knikt instemmend na de moe derlijke uitspraak. „Ik ban ook graag vroeg op. Alles is beter dan op je bed blijven meuren. Ja, ik zit nog op school. Twee dagen per week en de rest ben ik thuis." Joop Leemans (15). 'n broer van Anja Maas, moet ook naar school. „Ik woon ook m Capel le en kon vandaag meerijden naar Rotterdam. Ik zit op tech nische schooi De Poort aan de Laanslootweg. Normaal reis ik altijd met de bus," zegt hij spelend met de eenarmige bandiet. M. Cuijsnovic (38) en J. Gurbaj (32) nuttigen in hoog tempo enkele koppen koffie en snuf felen tegelijk in een krant. „Wij werken bij de firma Cle- ton in Vlaardmgen. Ab olaat- werker. Ik al 13 jaar en Gurbaj twaalf," zegt Cuijsnovic. Hij voegt eraan toe: „Leuk werk, we doen het met plezier. In dit café komen wg altijd 's morgens een paar koppen kof fie drinken en als we met wer ken klaar zijn een paar glaas jes bier kopen. Mooie zaak met fijne mensen," aldus zijn "com pliment. Lo Maas vertelt: „Van cfe zo mer hoop ik de zaak te mogen uitbreiden met een terrasje Wij hebben de hele dag zon voor de deur en daar mogen onze klanten gerust van profi teren. De vergunning is aange- 4e' vraagd, ik hoop die spoedig binnen te hebben." Anja Maas wil kwijt: „Dat cafe- werk is erg leuk. Elke dag be leef je we! wat anders. Nee, gelukkig geen ellende. W,ij heb ben fijne klanten. Voordien heb ik drie jaar gewerkt t>ij ASB. Vergelijkenderwijs'js mjjn huidige werk wel wat anders. Wij zijn zeven dagen per week open. Alleen op zondag gaat de deur later open en wel om 11.00 uur. Vanmorgen opende Bep Bra- bers (38) de cafedeur. Zij is een huisvriend van het echt paar Maas en zegt: „Ik ben aan het verhuizen naar de Wo ning boven deze zaak. Zodoen de was ik het eerst en heb ik de deur open gemaakt." Koos Schapezak (28) stormt tegen zevenen binnen en zegt: „Van beroep ben ik hulp-gif menger. Ja, hier schuin aan de overkant in cafè-restaurant De Grote Toren." Koos probeert duidelijk de guit uit te hangen als hij verduide lijkt: „Ja ja, hulpkok dus. Wer ken'' Wat heet! Ik ga straks mijn aanwezigheidspremie op strijken, Daar is het dan wel mee gezegd." Hij laat zich van make-'up voor zien door Bep Brabers en roept dan: „Kom maar op foto graafje, ik ben gereed voor de kiek van je leven." Intussen is The Old Posthoorn behoorlijk vol geraakt met kof fiedrinkende mensen. De sfeer is uiterst gezellig en dat kam ook niet anders in een café dat zo smaakvol is ingericht-als de ze zaak in Rotterdam-West. r

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2