Pplitie noemt resultaat'niet opzienbarend' Sommige mensen weten niet eens Topman* en Booy Clean vrij hoe de tv aan moet ter meulen [otterdam: veel méér ontslagen Chef Slavenburg's op vrije voeten ook bij uw voordeur. Vandaag met: Mat schrijversfestival In Rotterdam Stukgoed oporu Keileweg seksvrij Georganiseerde misdaad achter diefstal containers? JU*** 3E Mm PHILIPS TTTS Tevergeefs zette de poli tie gistermid dag ook een hasjhond in. Drugsmokke laars bleken gisteren geen gebruik van het spitsuur te maken. ROTTERDAM Zwartwerkers, illegale buitenlan ders, smokkelaars en andere wetsovertreders gebrui ken de drukke avondspits om politiecontroles te ontdui ken. Tientallen mensen stap pen dagelijks binnen in het voorlichtings centrum van het kabelnet. De grootste vraag betreft het afstellen van video recorders. Met geduld legt een voor lichter uit wat men wel of niet moet doen. Wmm -mmm. Van onze verslaggever REIN WOLTERS ROTTERDAM „Ik heb de Pink Panther op het scherm, maar die staat nergens in de radiogids. Is het soms een piraat?" Op het klachtencentrum van het Rotterdamse kabelnet schuddebuikt men van het la chen na dit telefoontje. Piek weer zo'n leuke vensterval... voor ROTTERDAM Bij de tweede bezuinigingsoperatie van de gemeente Rotterdam staan volgens de ambte narenbond Abva/Kabo geen 3700 banen op het spel, zoals B. en W. zeggen, maar 2775. De berekening die leidt tot 1700 banen rammelt volgens vakbondsbestuur der Siep Dorenbos aan alle kanten. „Het rekenma chientje van wethouder Linthorst is niet in orde," zegt hij. zn. JlA Zie verder pag. 23 i k DONDERDAG 24 MAART 1983 u Avondspits zit boordevol met i~-t...v- •/V... -l: zwartwerkers {Van een onzer ver slaggevers) ROTTERDAM De Keileweg Is weer seksvrij. Op last van de gemeente verwij derden de seksbazen gistermiddag alle ca ravans van waaruit sinds enkele weken prostitutie werd be dreven. Seksbaas Henk Smol gaat wel In be roep tegen de uit spraak van de rech ter die zegt dat pros titutie op de Keile weg in strijd is met het bestemmings plan. Ondertussen zoeken de seksbazen naar een nieuwe ge schikte plaats in het havengebied voor straatprostitutle. Dit vermoeden dat reeds lang bij de Rotterdamse politie leefde is gisteren tijdens een grootscheepse verkeerscontro le in de Waalhaven bevestigd. Een controle van een dergelij ke omvang is nog niet eerder in Nederland gehouden. Honderd ambtenaren van politie en tal van andere op sporingsinstanties oogsten na een drie uur durende aktie en kele honderden processen-ver- baak Zo maakten medewer kers van het GAK ruim zestig maal proces-verbaal op tegen mensen die worden verdacht van zwartwerken. De douane bracht enkele tientallen zaken aan het licht waarbij sprake was van ontduiking van in voerrechten. Welk bedrag met deze smokkelpraktijken is ge moeid wordt pas over enkele weken bekend gemaakt. De vreemdelingendienst moest 42 keer optreden tegen mensen die niet over de juiste papleren beschikten tijdens hun aanhouding. Bij ruim hon derd bestuurders werd een technisch mankement aan de auto geconstateerd. De politie had ook een hasj hond Ingezet, maar drugs wer den niet aangetroffen. De mo torrijtuigenbelasting maakte in totaal 8000 foto'3 van kente kenplaten van personen- en vrachtauto's. Het zal een maand duren voor deze alle maal zijn gecontroleerd. De honderden ambtenaren hielden de algemene controle tussen half vier en half zeven op en kele belangrijke toevoerwegen in het Waalhavengebied. De politie ontkent dat er een speciale aanleiding was voor de opmerkelijke aktie. Inspec teur E. van der Streek die nauw betrokken was bij het op zetten van de aktie: "We had den alleen het vermoeden dat veel overtreders de 3pits zien als een goede onderduikmoge- lljkheid. Daarom kozen we be wust voor een doordeweekse dag. Veel mensen denken dat de politie het tijdens die avondspits te druk heeft voor uitgebreide controle-akties." De Inspecteur baseert deze conclusie op eerder gehouden kleine controle-akties. "Die le verden voldoende aanwijzin gen op om zo'n grote aktie te houden". Een woordvoerder van de Rotterdamse politie noemt de resultaten van de grootscheep se aktie "niet opzienbarend". De politie had op meer over tredingen gerekend. V VL' V J* s-> w v 3 I ROTTERDAM De direk- teur en bedrijfsleider van Booy Clean zijn gisteren op last van het gerechtshof in Den Haag op vrije voeten gesteld. De raadslieden van de twee had den een beroep bij het hof inge steld, nadat de Rotterdamse rechtbank eerder een verzoek om vrijlating had afgewezen. De rechtbank verlengde vo rige week het voorarrest van de Booy-mensen met dertig da gen Sn beiang van het onder zoek, dat zich richt op de ver antwoordelijkheid van de twee bij illegale lozingen in het Bot- lekgebied. De raadslieden gin- gen bij het hof in beroep, om- dat zij vonden dat er geen ver- dere onderzoeksgronden be- stonden voor het vasthouden van de verdachten. Het meren deel van het bewijsmateriaal bestaat namelijk uit schrifte lijke bewijsstukken. Tegelijkertijd heeft het da gelijks bestuur van Rijnmond op "vragen van het PvdA- raadslid mevrouw Van Veenen geantwoord, dat Booy Clean nog drie jaar afvalwater mag behandelen via de in de Geul haven drijvende installatie Callao. Tot 1986 krijgt het be drijf de tijd om aan de wal een zuiveringsinstallatie te bou wen. Moeilijkheid is dat de werk zaamheden van de Cailao niet onder het toezicht van de Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond vallen, omdat de in stallatie geen vaste verbinding met de wal heeft. ROTTERDAM Georgani seerde misdaad zit voigens schade-experts achter de con tainerdiefstallen van de laat ste tijd. Gisteren zijn in Deift twee containers leeg terugge vonden die anderhalve week geleden in Rotterdam werden gestolen. De lading uit de containers bestond uit eau de cologne, slakken, antibiotica en infusen ter waarde van enkele hon derdduizenden guldens, die nu voor het grootste gedeelte is verdwenen. De gestolen medische appa ratuur was bestemd voor zie kenhuizen in Amsterdam, Lon den en Parijs. „Zulke leuke vragen krijgen wij gelukkig ook te verwerken. Maar goed óók, want wij krij gen ook vervelende telefoon tjes," vertolkt Sja&k van Gaam namens zijn vijf collega's. Het klachtencentrum is on dergebracht in het voorlich tingscentrum van het Gemeen telijk Energie Bedrijf aan de Roehussenstraat. Sinds dins dag staan de telefoons er wer kelijk roodgloeiend. Allemaal door mensen die vragen of klachten hebben over het nieu we en uitgebreide kabelnet. Vriendelijk en vooral gedul dig leggen de drie heren en twee dames van het telefoon team steeds weer uit hoe tv- toestellen, radio's en video-re corders afgesteld moeten wor den. „De meeste vragen handelen over video. Vaak hebben de bellers al genoeg aan dit tele fonische advies om uit de pro blemen te komen. Er komen ook erg veel mensen persoon lijk informatie halen. Wij de monstreren hen dan welke handelingen wél en welke per se niet moeten worden ver richt. Bijna iedereen gaat weer tevreden de deur uit," zegt Re- né Spek chef van het voorlich tingscentrum. Gistermorgen was het een klein "gekkenhuis" op het voorlichtingscentrum. De tele foons ratelden constant. Geen moment rust Ook veel geroezemoes door mensen die elders op de afde ling hun vragen beantwoord krijgen. „Ik word hier nog fa- brieksdoof, dat houdt een nor maal mens niet vol", zegt Rian van Ballegooyen tussen twee telefoontjes in. Als ze weer neerlegt laat ze het grijze belmonster even ra telen. Zegt dam „Er zijn men sen die totaal geen benul heben van radio of televisie. Uit som mige vragen blijkt zelfs dat zij niet eens weten waar de aan- en ult-knop zit „Het is nu wel heel erg druk. Jammer dat dat wel ten koste gaat van de service die wij normaal gesproken verlenen. De gesprekken moeten wij strikt zakelijk en vooral kort houden. Buiten de klachten op het regeltechnlsche vlak, zijn er ook mensen die bellen met de mededeling dat ze geen prijs stellen op de vergroting van het kabelprogramma. Ver geet daarbij niet dat het kabel tarief ook weer omhoog gaat. Met name bijstandsgezinnen klagen daarover", bemerkt Sja&k van Gaam. Veel bellers klagen dat zij op de FM-band Hilversum 1 niet meer kunnen ontvangen. De zender zit op de frequentie 87,5. „Er zijn ontvangers {vooral Japanse) waarvan de FM- band niet de internationaal aangehouden breedte heeft. Die is van 87,0 tot de 108,0 me gahertz. Wie een FM-band op de radio heeft van 88 of van 90,0 tot 104,0 megahertz, mist dus een aantal stations", aldus een der voorlichters. Veel mensen blijken nuttige informatie te hebben geput uit de kabelkrant, die het GEB vooraf heeft verspreid. .Alle lof voor die informa tie", zegt Pieter Lamers, be drijfsleider van Radio Modern in het filiaal aan de Asterlo. Hij meldt dat de meeste klach ten het afstellen van video's betreft. Nu een afbeelding van paar den Een mooie val van 60 cm hoog. 100% polyester. In wit. - De Abva/Kabo komt tot een verlies van 2775 arbeidsplaat sen op basis van het bezuini gingspakket dat Linthorst vrij dag heeft gepresenteerd, én na georganiseerd overleg tussen de vakbonden en wethouder Ries Jansen (Algemene Perso neels- en Organisatiezaken). De bonden hebben Jansen la ten weten dat ze geen gedwon gen ontsiagen zullen accepte ren. Ook het extra inleveren van loon is voor hen onaan vaardbaar. Als ze in dit op zicht geen harde garanties krijgen zullen ze niet aan de nieuwe bezuinigingsronde meewerken. De bonden eisen bovendien dat de behandeling (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De ge schorste souschef van Slaven burg's Bank, de 29-jarige A.T. is gisteren weer op vrije voe ten gekomen, nadat de rechter commissaris bij de rechtbank in Rotterdam dat heeft gelast. De souschef van de afdeling betalingsverkeer buitenland van Slavenburg werd vorige week vrijdag met zijn chef R. van der H. (33) op het Rotter damse vliegveld Zestienhovcn gearresteerd. Belden werden aangehouden op verdenking van oplichting van de bank voor 170 miljoen gulden. De Rotterdamse officier van justitie mr. J. Schoonaard kon niet zeggen waarom de sous chef uit voorarrest is ontsla gen. Op de vraag of dit moge lijk te maken heeft met het feit, dat beide verdachten stee vast het hen ten laste gelegde ontkennen, wilde de officier in het belang van het onderzoek niet ingaan. Nu m 9.13.18 en 25 wall Opaal en Pnsmi 25 Wal! «perkt 'oertear Een Sb lamp verbruikt maar een kwart van de energie van'n gewone gloeilampen gaat vijfmaal zo lang mee. Dte lamp brengt dus dik 2*n geld op. Bi) de voordeur, maar ook in de hal, boven de eettafel en in de leeshoek. PhlLipS SL L )C L UTlp QIC U VCRliCHt. van het bezuinigingspakket niet op 26 mei, maar pas na 1 september in de raad komt. Ook onder de ambtenaren zelf is grote onrust ontstaan na de aankondiging van de nieuwe bezuinigingsplannen. De ambtenaren in de stads vernieuwing bereiden acties voor. De Medezeggenschaps commissie vafc het Gemeente lijk Havenbedrijf noemt de manier waarop de gemeente met haar personeel omspringt "onaanvaardbaar". Het advies orgaan van personeelschefs heeft voorgesteld om een nieuw, zorgvuldiger bezuini gingspakket te maken waarbij de sociale aspecten wèl vol doende aandacht krijgen. Wethouder Ries Janssen heeft in het georganiseerd overleg het verwijt van de bon den dat het college van B en W zich tot "koel rekenwerk" be perkt, van de hand gewezen. ,Als wij het bij koel reken werk lieten dan zouden we zeg gen dat een bezuiniging van rond de 180 miljoen gulden 3000 arbeidsplaatsen zou kos ten," aldu3 Jansen. „Het gaat cr juist om dit aantal terug te brengen. Ik wil alles In het werk stellen om niet 3000 man maar zoveel mogelijk mensen minder een nare zomer te be zorgen." De wethouder heeft de bon den er verder op gewezen dat het vrijdag gepresenteerde be zuinigingspakket nog een amb telijk voorstel is, waarover het college zich nog geen oordeel heeft gevormd. Daarover komt 26 mei duidelijkheid. De ambtenarenbond Abva/ Kabo die zich aanstaande maandag intern beraadt met kaderleden, zal bij een onbe vredigend antwoord van het college het hier en daar al op tredend verzet van ambtena ren bundelen. De gezamenlijke bonden hebben afgesproken in dit sta dium spontane acties nog niet te zullen aanmoedigen, maar zich er wel achter te stellen. Het verhaal van wethouder Jansen dat ambtenaren met bet Inleveren van loon het ver lies van duizend arbeidsplaat sen kunnen voorkomen, heeft gisteren geen indruk gemaakt op de bonden. Volgens Dorenbos van Abva/ Kabo klopt om te beginnen het getal duizend niet. „Het zou 225 arbeidsplaatsen schelen en dus kom ik op een verlies van 2775 in totaal." De bonden vinden het verder onaanvaardbaar dat ambtena ren nog meer moeten inleve ren dan de rijksoverheid op legt. „Bovendien komt dit voorstel neer op een situatie waarin de relatief zwaarste lasten op de zwakste schou ders terecht komen," aldus Do renbos. 700 f

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1