is lekker weer* 9 Er is veel méér nodig dan brandslangen Discussie over kernenergie Beneluxflat viert feestje Wie helpt buiten landers onze taal spreken? Abonnement bibliotheek gaat vijftien gulden kosten Algra met VUT Vreemde man in bed Hoofdonderwijzer als part-timer op eigen schooi 5Crisis" in Oost Betaald parkeren in Vlaardingen Video-films huren? voor jll-pwwHk. T. BALY,DAM5a, SCHIEDAM. Tëï. 010-267216. Redactie Sch .w ?$#k% f^.w SCHIEDAM De elfen, tovenaars en trollen van de Engelse schrijver Tolkien vormen de on derwerpen van de schilderijen op een Tolkien-ex- positie in het Stedelijk Museum. De expositie, die is georganiseerd door de gezamelijke Schiedamse boekhandels, wordt vanavond geopend. -w Benée Vink, Theo de Fe- ber en Hans Lapidaire (vlnr) van het Landelijk Tol kien Genoot schap werken mee aan de door de boek handels geor ganiseerde expositie. In een vitrine hebben zij de door de schrijver ge maakte boe ken ten toon gespreid. wfi'v. Super 8 sfeeel/sexfilms, 6 voor 27,'50 vóór een hele week.'. Editie Schiedam: Hoogstraat 125b, 3111 HD Schiedam. Tel. 265205/266646. Editie Vlaardingen/Maassluis: Hoogstraat 125b, 3111 HD Schiedam. Tel. 736049/736061. Postadres: Postbus 467, 3130 AL Vlaardingen Abonneeservice: tel. 147400. HET VRIJE VOLK schiedam 14 VRUDAG 25 MAART 1983 «éMiSi i Wu$ x/ Tovenaa rs en trollen op Tolkien- De in 1973 overleden schrij ver kreeg wereldwijde bekend heid door zijn boek 'In de ban van de ring'. Dit boek is later verfilmd. Tolkien beschrijft in zijn boeken een fantasie-we reld die wordt beheerst door wezens die (naar wij gevoe- SCHIEDAM Als er genoeg medewerkers worden gevon den houdt Klubhuls Oost op 1 mei een 'crisis'-manifestatie. „We willen wat meer politiek in het klubhuis hebben", geeft Nico Curfs, de jongerenwerker als reden voor het festijn. „We houden het met opzet op de dag na koninginnedag. Dat is een feest waar heel wat poen mee gemoeid is. Ik merk dat steeds meer mensen zich er aan storen in een tijd dat we minder geld hebben." Het ligt in de bedoeling om op de manifestatie asandacht te besteden aan wcrklozenpro- .j eet en. gelijk aannemen) niet bestaan. De verhalen gaan over het goede en het kwsde. Tolkien heeft in zijn leven twee boeken gepubliceerd: „In de ban van de ring" en „Hob- bit". Zijn zoon is nu bezig om nog ongepubliceerde verhalen uit te geven. „Unfinished Ta- les" en „Silmarillon" zijn na zijn dood verschenen. „ToSkien was fel tegen alle technische ontwikkelingen. Hij vond dat er ai genoeg rationa liteit was", zegt Eenée Vink van het Landelijk Tolkien Ge nootschap. „Hij zou in deze tijd waarschijnlijk aanhanger van milieugroepen zijn." De schilderijen, zo'n vijfen zeventig in getai, geven de hoofdpersonen en sketches uit de boeken weer. Dit geheel naar de fantasie van de ma kers. In een vjtrinc hangen een dertigtal met de hand gemaak te poppen die eveneens wezens uit de verhalen voorstellen. Aan de expositie is een quiz verbonden. In de boekwinkels en bibliotheken konden de in woners van Schiedam een vra genlijst invullen. Vanavond worden de prijswinnaars be kendgemaakt. SCHIEDAM De ABC-taalcursus zoekt versterking bij het les geven aan buitenlanders. De lessen voor buiten landers zijn onderver deeld in cursussen voor analfabeten, beginners en gevorderden. In to taal maken zeventig bui tenlanders gebruik van de lessen. De ABC-taalcursus helpt niet alleen bij het leren van de Nederland se taal. maar geeft ook voorlichting over aller lei zaken die voor bui tenlanders van belang zijn. Er komen thema*3 aan de orde zoals huis vesting, arbeidsmarkt en gezondheidszorg. Er zijn drie vrouwen groepen op maandag- en woensdagmorgen en op donderdagavond. Op woensdagavond wordt les gegeven aan een ge mengde groep cursisten. Sinds kort is er ook een intensieve cursus Neder lands die vier ochtenden per week wordt gegeven en in korte tijd de leer lingen de taal bijbrengt. De lessen worden ge geven in de onderwijs- wlnkel aan de Hoog straat en in de Willem de Zwijgermavo. Wie in teresse heeft om te hel pen bij het lesgeven of om een cursus Neder lands te volgen, kan contact opnemen met Cees van Giezen (tele foon 26 60 05. Voor de leerlingen is Recep Aluc (tel. 712034) contactper soon.) //SS/ W/W'- De lente is nog maar enkele dagen oud of de kinderen trekken weer de straat op. Touwtje springen, hoelahoep, knikkeren, coivboytje spelen: wat wordt deze zomer het meest populaire tijdverdrijf? De kinderen op de foto (genomen op de Julianalaan) kozen voor knikkeren. Met de knieën op de grond en in uiter ste concentratie proberen ze hun knikkers in een gaatje te krijgen dat dankzij de verzakkende straat automatisch is gevormd. Op de vraag van onze foto graaf of het niet te koud was, antwoordden ze in koor: "Nee hoor, 't is lekker weer." (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM „Een druppel op een gloeiende plaat", noe men bewoners van het woon wagencentrum aan de Schle- kade de vervanging van hun brandslangen. „Het is in ieder geval iets, maar er zijn nog zo veel andere zaken die moeten worden aangepakt", zegt Ellen Patenier van buurthuis Hof van Syrene. Met die 'andere zaken' doelt ze ondermeer op de bodemver ontreiniging van het sloopter- rein bij het centrum. De grond van dit terrein, evenals van de nabijgelegen Oostabtspolder, is verontreinigd met zware metalen. De bewoners klagen al jaren over geprikkelde ogen, hoofdpijn, aandoeningen aan de luchtwegen, huiduitslag en jeuk. Ook de brandbeveiliging in het centrum is al jaren een probleem. De wagens kunnen niet worden verzekerd, omdat ze te dicht op elkaar staan. Tussen de wagens staan brandgevaarlijke olietanks. De brandslangen zijn tijdens de strenge winter van 1982 kapot gevroren. De slanghaspels zijn bovendien te kort. De nieuwe brandslangen kunnen pas worden gekocht als het ministerie toestem ming geeft. Ze kosten 17.800 gulden. Voor de verzekering maakt de aanschaf overigens geen verschil. Onlangs is er weer een brief naar de gemeente gegaan met het verzoek om de watertoe voer te verbeteren. De water leidingen liggen niet diep ge noeg in de grond. Bij een paar graden vorst bevriest het wa ter er al in. „Ik vind de water leiding heel belangrijk", zegt Ellen. „De zomer is een mooie periode om deze zaak aan te pakken." De waslijst met klachten vermeldt verder het ontbreken van een hek om het centrum en het feit dat de douches in de schuurtjes niet gebruikt kun nen worden omdat ventilatie ontbreekt. SCHIEDAM Ook Schie dammers kunnen meepraten over het toekomstige energie beleid en vraagstukken rond om het gebruik van kernener gie. De bijeenkomsten, georga niseerd door de stuurgroep Maatschappelijke discussie energiebeleid, beginnen met een informatieavond over energie en energiebeleid. De eerste is op dinsdag 29 maart in gebouw De Rank aan de Schiedamseweg 122. Op de ze avond kunnen vragen wor den gesteld, en is informatie materiaal zoals energiekran ten en het tussenrapport van de stuurgroep verkrijgbaar. Verder wordt een diapresenta tie gegeven. Aan het einde van de avond krijgt iedere deelnemer een enquêteformulier. Vragen als "wat zijn uw standpunten over energiebeleid en -besparing, energietarieven, en welke energiebronnen zouden tot het jaar 2000 gebruikt moeten wor den" staan op dit formulier. De ingevulde vragenlijsten worden verwerkt in een eind rapport dat de stuurgroep wil aanbieden aan regering en parlement. Het tussenrapport is voor vijf gulden te koop bij bibliotheken en de gemeentelij ke afdeling voorlichting. De vervolgavond met discus sie is op donderdag 7 april in hetzelfde gebouw. De beide bij eenkomsten beginnen om acht uur. VLAARDINGEN Vanaf 1 januari volgend jaar moet de automobi list betalen voor het par keren in de binnenstad van Vlaardingen. Wethouder Bas Gou- driaan (verkeer) weet nog niet welke plaatsen parkeerautomaten en meters krijgen. Vast staat dat in ieder geval parkeren op het Veerplein geld gaat kos ten. SCHIEDAM Het grote Lentebal morgenavond wordt door Recreatievereniging Be neluxflat aangegrepen om op passende wijze het twaalf eneenhalfjarig bestaan te vie ren. Zolang al is de zaal op de dertiende verdieping van de flat de ruimte waarin de bewo ners menig feestje hebben ge vierd. "Als de vereniging er niet was geweest, had ik me aardig eenzaam gevoeld toen ik hier kwam wonen", zegt mevrouw Ria Buisman-De Graaf, die ne gen jaar geleden met haar ge zin verhuisde van Overijssel naar Schiedam. Ze is sinds een maand secretaris van de ver eniging. "Je krijgt contact met de medebewoners. Ik vind het uniek. Nergens in Schiedam en Vlaardingen hebben ze een re creatiezaal voor de bewoners". G«op*ndvan' 10-18 uur. Dondardagvond koopavond. Geen borg - Lègltihïatlö vereist De uitspraak "we gaan naar boven" is een veelgebruikte in de Beneluxflat dat aan t Chopinplein staat. "Dat zegt iedereen. Wij hebben zelf twee kinderen en als die naar bed zijn zeggen we dat tegen el kaar". Zoals gezegd, menig feestje is door de jaren heen in de zaal losgebarsten. "En het zijn voor mij allemaal hoogtepunten. In oktober vorig jaar hadden we bijvoorbeeld een mossel- en wijnavond. De bewoners kopen dan de etenswaren in en die worden boven geserveerd. Voor de rest worden er dans avonden, kaartavonden, films en spelletjes voor de kinderen, enzovoort georganiseerd. Het seizoen loopt van september tot eind maart". De bewonersvereniging telt 210 leden. In de fiat wonen 250 gezinnen dus de vereniging ia goed vertegenwoordigd. "Het leeft echter onder de bewo ners" aldus mevrouw Buis man. De recreatiezaal is op dins dagavond, zaterdagavond en zondagmiddag open. Van acht tot haK tien wordt zaterdag de receptie voor het jubileum ge houden. ,wftw.vrtvTwa A s SCHIEDAM Het boeken lenen bij de bibliotheek wordt 1 april 2,50 duurder. Een jaarabonnement gaat vijftien gulden kosten. Voor het te laat terugbrengen van de boeken, gaat de boete ook omhoog tot zestig cent per boek. Het was vijftig cent. Houders van een CJP-pas betalen voor een jaar abonnement elf gulden (was negen gulden). Het tarief voor bejaarden wordt drie gulden (was 2,50). De verhogingen zijn nodig omdat het Rijk min der geld beschikbaar stelt. FvdA-raadslid mevrouw Yvonne Siljee heeft gevraagd of het mogelijk is een halfjaar lijks abonnement in te voeren. Zij vreest dat het lenen door de dalende inkomsten voor veel bewoners onbetaalbaar wordt. Deze mogelijkheid zal voor 1984 worden bestudeerd. Verder wil men ook bekijken of het mogelijk is de contribu tie in termijnen te betalen. INSTUIF NIEUW- LAND Zaterdag is er weer een instuif in buurt huis Nieuwland, Al- bardastraat 65 voor kinderen van 6 tot en met 11 jaar. Deze middag wordt er door de kinderen patat ge bakken, spelletjes gespeeld en ge knutseld. De entree is één gulden. De instuif duurt van twee tot vier uur. WOUDHOEK Maandag 28 maart is er in diensten centrum Woudhoek een groenten- en fruitshow. Deze be gint om half twee. Toegang Is gratis. Op tal van vragen omtrent het eten van groenten en fruit wordt aan de hand van dia's, films en discussie informatie gegeven. Een groentehapje en verloting in de pauze zorgen voor deze twee uur du rende show voor gezelligheid. LENTEBAL Wijkvereniging Groenoord begint maandag 21 maart met de verkoop van kaarten voor het lentebal op 2 april. Het bal wordt gehouden in boer derij Landvreugd, Sweelincksingel 7. Hier begint maan dag ook tussen 20.00 en 21.30 uur de kaartverkoop. Toegang ƒ7,50, voor niet-lednn ƒ10,-. BRIDGE INSTUIF De Sportraad houdt ook dit jaar weer een bridge-in- stuif die begint op donderdag 2 juni en twaalf weken duurl. Het kaart spel zal worden ge speeld in de boven zaal van sporthal Margriet. FIETSTOERCLUB RIJNMOND De Fietstoerclub Rijnmond houdt zondag een fiets tocht voor het hele gezin. Er wordt In een rustig tempo een afstand van 25 kilometer verreden. Jeugd en oud kan meedoen. De start is om half elf vanaf de kantine in de Wielerbaan in sportpark Harga. Om twaalf uur ko men de fietsers weer thuis. WHISKY WEG Uit een distilleerde rij aan de Noord- vest in Schiedam is een onbekende hoeveelheid whisky gestolen. Van de daders ontbreekt ieder spoor. Een handelondeme- ming in de Admi raal de Ruyter- straat mist na on gewenst bezoek enkele ventilatoren. Onbekenden stalen een radio-cassette recorder uit een shoarmazaakje in de Hoogstraat. Ook namen zij 400 gul den uit de kassa en een geldbedrag uit een gokautomaat. Een 18-jarige Schiedammer deed aangifte van zijn gestolen bromfiets. Dieven hebben zijn voertuig, ter waar de van 2000 gul den, uit een kelder gestolen. Zij bogen het traliewerk bo ven de deur open. MEISJESVOETBAL Sportvereniging "Excelsior" wil een meisjeselftal op richten. Er zijn al dertien aanmeldin gen voor meisjes voetbal binnen. Met nog een paar meisjes erbij, kun nen er verdere plannen worden gemaakt. Aanmel den via telefoon nummer: 264388. Ook diegene, die het meisjesvoetbal wil helpen begelei den, kan zich opge ven. SCHIEDAM Na een dienstverband van bijna 27 jaar heeft de heer A. Al gra gisteren af scheid genomen van de afdeling On derwijs van de ge meente. De heer Algra (62) maakt gebruik van de VUT-regelmg. Algra is na zijn stu die in 1943 in dienst gegaan van de gemeente Leeuwarden. In 1956 kwam hij als plaatsvervangend chef in Schiedam terecht. Hij heeft zijn loopbaan afge sloten als hoofd van de afdeling On derwijs, In 1965 werd hij in die func tie benoemd. Op de foto Algra met echtgenote in gesprek met een onderwijsman. SCHIEDAM Een 59-jarige vrouw in de Laurens Coster- straat kreeg di schrik van haar le ven toen zij een vreemde man in haar bed aantrof. De man was tijdens haar afwezigheid haar huis binnen gedrongen en had zich tegoed gedaan aan de drank in het huis. Op bed wilde hij zijn roes uitsla pen. De vrouw waar schuwde de politie die de man mee nam naar het bu reau waar hij zijn roes verder uitsliep. SCHIEDAM Hoofdonderwijzer G. J. van Praag van de Willem Gehrels- school gaat op zijn school part-time werken. Hij wilde geen volledige baan meer en heeft daarom als hoofd ontslag gevraagd en gekregen. Zijn opvolger wordt G. Brinkman, die sinds 1975 als onderwij zer op de school werkt. Van Praag heeft vier jaar lang geen klas gehad, maar ziet dat niet als een probleem. „Ik help nu kinderen die leermoeilijkheden hebben. Dat werk blijf ik straks ook doen. Het lijkt me geen probleem om weer een collega te zijn tussen het team. Wij hebben altijd leuk en goed met elkaar samen gewerkt." Een vervelende bij komstigheid van de functiewisseling is, dat Van Praag straks ook op straat kan komen te staan, omdat door bezuinigings maatregelen onder wijzers moeten af vloeien. „Ik hoop natuurlijk aan de slag te blijven," zegt hij. „Het liefst zou ik op verschil lende scholen les sen aan kinderen met leermoeilijkhe den willen geven." Van Praag werkt nu zestien jaar op de Willem Gehrels- school aan de Pe ter van Anrooylaan. Daarnaast is hij ac tief in de School raad, Regionale Werkgroep School- 31 werkplan en voor lopige Medezeg genschapsraad. „Dat vind ik nu een van de leukste kan ten van part-time werken. Ik heb nu meer tijd om mij- grondig te verdie pen in de commis- sies."

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2