IKabelbazen gaan nu pas rekenen Politieke uitspraak nodig over Randweg rond Zuid Werken met video 'voor iedereen' Jongetje (8) aangereden Schiedammers in Zuid-Korea Samen rouw verwerken Kruideniers zijn goed voor klanten Hofje wordt Heenvlietseplein L 'Politie treedt te hard op' l Sch (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM/VLAARDINGEN De Schicdamse en Vlaardingse kabelexploitanten maken geen haast met het uitbreiden van het zenderaanbod. Technisch gezien kunnen de beide gemeenten de uitzendingen van de En gelse en Franse televisie zö van Rotterdam overne men. Maar men wacht voorlopig op de uitslag van een financieel onderzoek door de Schiedamse Nutsbedrij ven, waarmee net is begonnen. Geld over Het indruk wekkende antenne- ivond op dc Van Beetho- venflat kan via een een voudige straalver binding BBC 1 en 2, ITV en Antenne Deux via Rotterdam ontvangen. mmmé s< Breuk x""': Adviezen êv' HET VRIJE VOLK schiedam 10 dachten met BB in voordeel van kijker Rotterdamse kabelabonnees beschikken sinds afgelopen dinsdag over zestien netten. Tot dusver hebben Vlaardin- gen en Schiedam nog niets on dernomen om daarvan mee te profiteren. Volgens het GEB- Rotterdam is het "gewoon een kwestie van een straalverbin ding leggen. Als de PTT mee werkt, dan is dat zó voor el kaar te boksen," aldus H. Web bers van het GEB-Rotterdam. Maar de Vlaardingse en Schiedamse kabelexploitanten verschuilen zich nu achter de slechte beeldkwaliteit. "Een paar maanden wachten is in het voordeel van de kijker," zegt M. Dingenouts, woord voerder van de directie van de Openbare Nutsbedrijven Schie dam. Inderdaad werd deze weck snel duidelijk dat de ont vangst van met name BBC 1 en BBC 2 te wensen overlaat. Volgens Dingenouts zullen de Openbare Nutsbedrijven binnen enkele maanden komen met een "financieel plaatje". "Het is dan aan de gemeente raad om te beoordelen of we dc uitzendingen van Rotterdam moeten overnemen. Nu staat al vast dat dan de CAI-tarie- ven (het kabelgeld voor dc burger) omhoog moeten." Din genouts bevestigt dat er tech nisch gezien geen problemen zijn. In Vlaardingen ligt de finan ciële afweging iets eenvoudi ger. nu bekend is geworden dat het GEWB geld over heeft op het CAI-budget. Overigens volgt daaruit dat de Vlaar dingse burgers meer kabelgeld hebben betaald dan nodig was. Wethouder IJ. van der Velden noemt dan ook een andere mo gelijke besteding van dat geld, naast de nettenuitbreiding: na melijk het achterwege laten van de jaarlijkse CAI-taricf- stljging. Ook in Vlaardingen is tot dusver geen onderzoek gedaan naar het overnemen van dc Engelse en Franse TV van Rotterdam. Wethouder Van der Velden: "Wij zullen straks ongetwijfeld lering kunnen trekken uit het onderzoek van dc Openbare Nutsbedrijven Schiedam. Tot die tijd kunnen we rustig bekijken hoe onze eigen financiële vlag ervoor staat." Zolang dc beeldkwaliteit slecht Is zullen Vlaardingen en Schiedam zeker niet overeaan tot een straalverbinding. Be halve BBC 1 en 2 betreft de nettenuitbreiding ook het com merciële (Britse) station ITV en de Franse Antenne Deux. Bovendien is het aantal FM- radioprogramma's uitgebreid tot 24. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Het spook van de 'Zuidelijke Randweg' waart nog steeds rond in Zuid. De gemeente !s begon nen met het verlengen van de West-Frankclandsedljk naar de Burgemeester van Haarenlaan. Volgens de Be wonersvereniging Schiedam Zuid het begin van wat in de toekomst Zuidelijke Rand weg moet gaan worden. Al vanaf 1968 wordt de term Zuidelijke Randweg gebezigd. In dat jaar kwam dc gemeente met een plan op de proppen voor een weg die de Vlaardin- gerdijk met de Rotterdamse- dijk moest verbinden. In een rechte lijn dan wel te verstaan. Omdat er voor deze weg teveel huizen zouden moeten worden gesloopt is er van af gezien. Sindsdien is er sprake van een randweg die zou moeten lopen over de West-Franke- landsedijk, Willem de Zwijger laan, Havendijk. Hoofdstraat, Maasdijk, Nieuw Mathenesser- straat en de Van Deventer- straat. Een weg die de twee in dustriegebieden in Zuid, de Wilton Wilhelminahaven en de Merwehaven een goede verbin ding met de uitvalswegen moet geven. „Als die plannen doorgaan verwachten wij dat het in Zuid een stuk drukker wordt. Het wordt steeds moeilijker voor het verkeer om door het cen trum te komen. Het wordt naar de randen van de stad ge drukt," aldus Armand van Puyvelde, opbouwwerker in Zuid. Deze werk zaamheden worden door de BVSZ als een aanzet voor de Zuide lijke Rand weg gezien. Het verlengen van de West- frankeland.se- dijk naar de Burgemeester van Haaren laan. De 'onrust' in Zuid hangt sa men met het brengen op Delta hoogte van de Hoofdstraat, de Maasdijk, de Nieuw Mathenes- serstraat en de Van Deventer- straat. De verhogingen gaan uiteraard gepaard met moder nisering en verbreding van de wegen. „Het wordt daardoor «O5* aanlokkelijk voor het verkeer om langs Zuid te rijden," aldus van Puyvelde. Volgens Hans van der Vlist, verkeersdeskundige op het Stadskantoor, doet de gemeen te pogingen de twee industrie gebieden zoveel mogelijk van elkaar te scheiden. „Het is de bedoeling dat het verkeer uit de Wiltonhaven een uitvalsweg heeft over Rijksweg 19. De vrachtwagens uit de Merweha ven moeten via de Rotterdam- sedijk de stad verlaten. Het moet eerst blijken dat de druk te in Zuid stijgt. Als dat ge beurt zijn er genoeg mogelijk heden om dat tegen te gaan." Een mogelijkheid die door beide partijen als voor de hand liggend wordt beschouwd is het afsluiten van de aanslui ting West-Frankeiandsedijk op de Willem de Zwijgerlaan. Daardoor ontstaat een 'breuk' in de randweg en wordt het verkeer gedwongen of naar het oosten of naar het westen af te reizen. „Het punt is dat wij met we ten wat de gemeente van pian sis. Wij willen niet wachten op de drukte die volgens ons ze ker ontstaat. Dat punt moet van tevoren worden afgeslo- Opbouwwerker Armand van Puyvelde: "Er moet duide lijkheid komen. De politiek moet zich uitspreken over de Randweg". ten. Voor ons staat gewoon vast dat er zonder afsluiting een veel groter verkeersaan bod komt. Het is in feite heel simpel. Het wordt een handige sluipweg." aldus Van Puyvel de. Ook mevrouw Henny Bo- gerd, bestuurslid en mede-op richtster van de bewonersver eniging, ziet een bedreiging voor het leefmilieu in de Gor zen. „We worden afgesloten van de Maasboulevard en het Zwembad Zuid als er meer verkeer komt. We zijn vrese lijk bang." „We vragen een duidelijke politieke uitspraak", gaat Van Puyvelde verder. „We hebben een goed overleg met de amb tenaren op het Stadskantoor maar de gemeenteraad zal uit eindelijk het laatste woord hebben." „Binnenkort wordt de goed- keuring van het Rijk verwacht voor de dijkverhogingen. De verwachting is dat de Zuidelij ke Randweg, als de plannen doorgang vinden, in 1986 klaar ROTTERDAM „VI DEO: gisteren nog slechts 'n spel, nü 'n dodelijk wa pen." Met deze slogan wor den bioscoopbezoekers vla advertenties naar de nieuwste Walt Disneyfilm "Tron" gelokt. Dc Rotter damse video-groep van de stichting Eksit-Ruimte ge bruikt een andere, meer realistische kreet, om be langstellenden voor video te interesseren. "VIDEO: geen dodelijk wapen, maar een expressiemiddel om heer lijk mee te spelen, te expe rimenteren en te communi- C6f6n.M VIDEO, in één op de tien huiskamers staat al een vi deorecorder. Maar video is méér dan alleen gehuurde films afspelen of program ma's van de tv opnemen. Video kan ook meer krea- tief worden gebruikt. Daarvoor is echter wel kostbare camera- en ge luidsapparatuur nodig. En verder professionele ban den, recorders, halogeen lampen en montagemoge lijkheden. Kortom, voor de door snee-burger en zeker voor de minimumloners of uitke ringstrekkers, is "spelen met video" niet weggelegd, zou je denken. „Nee hoor, dat is hele maal niet waar!" beweert Ger Bruens (32), van be roep industrieel ontwerper in Delft en verder "video begeleider" bij de stichting Eksit-Ruimte in Rotter dam. In zijn Delftse bureau voor produktenontwikke- ling en tussen allerlei te keningen van badkamerac- cessoires, meubels en fiets bellen legt Ger uit dat bij Eksit-Ruimte "iedereen on der de 35 jaar" met video aan de slag kan. „Wij beschikken over vrij professionele video-appara- tuur waarmee je kwalita tief erg goede dingen kunt doen. Bovendien hebben we de mogelijkheid om in het video-centrum van de Rot terdamse Kunststichting één dag per week de banden te monteren. Ieder kwartaal starten we drie introduktie-cursussen voor bij elkaar zo'n twintig mensen. Tijdens de eerste drie bijeenkomsten maak ik ze wat vertrouwd met alle apparatuur en daarna kun nen de groepen onder mijn begeleiding "doen waar ze zin in hebben. Na die drie maanden zijn de cursisten "gediplo meerd" en mogen ze geheel zelfstandig de apparatuur en faciliteiten gebruiken. Sommigen doen dat weer in groepsverband, maar ande ren trekken er in hun eentje of met z'n tweeen op uit." Ger Bruens onderscheidt ruwweg vier eategorieen deelnemers. „Per groep kan het we! verschillen, maar je hebt bijvoorbeeld altijd de zogenaamde "apparatuur- freaks". Die kicken op alles wat technisch met video te maken heeft. Ze willen zo veel mogelijk achter de ca mera staan en monteren. Het inhoudelijke interes seert ze soms niet zo vee!. Dan zijn er de mensen die zichzelf graag eens op een tv-scherm zien. Ze akteren graag en vinden het leuk dat ze een opgenomen seène later terug kunnen zien. Verder zijn er de mensen die graag films of program ma's willen maken. Ze stel len draaiboeken op of be denken een scenario voor een documentaire. En ials laatste groep heb je de mensen die "zomaar" naar de cursus komen. Sommi gen raken dolenthousiast, anderen hebben het na een paar weken al bekeken." Het maakt Ger niet uit met welke motivatie jonge ren aan de groepen deelne men. Hij stimuleert de mensen alleen bij hun idee- en en geeft zo nodig techni sche adviezen. „In de praktijk valt het opnemen altijd tegen. I^et. uitlichten van een scène of situatie kan soms iang du ren. En als je het niet goed doet, moet je weer hele maal opnieuw beginnen. Een paar voorbeelden van waar groepsleden mee bezig zijn (geweest). „Op het ogenblik is er een aan tal mensen dat zich specia liseert in het registreren van popconcerten m Arena. De banden worden later ge monteerd en kunnen in de toekomst weer voor publiek in Arena afgedraaid wor den. Tijdens de grote anti kernwapens demonstratie in Amsterdam heeft een groep van ons ook opnamen gemaakt. Deze fiim wordt bijvoorbeeld op scholen uit gezonden. Zo hebben we ook een congres van de Rotter damse junkiebond bijge woond met onze camera's. Die documentaire wordt nu verhuurd aan allerlei be langstellende instanties. De nieuwe cursussen starten in de eerste week van april. De groepen zijn verspreid over de dinsdag en donderdag. Bij een te groot aantal belangstellen den wordt volgens een wachtlijst gewerkt. Op het moment kunnen zich echter nog wel mensen inschrij ven. De kosten bedragen- zestig gulden per kwartaal. Jongeren (tot 35 jaar) met een uitkering betalen slechts vijftien gulden. Ek sit-Ruimte is gevestigd in een pand aan de Gaffel dwarsstraat. Telefoon: 010-363314, ZATERDAG 28 MAART 1983 SCHIEDAM De gemeentepolitie van Schiedam treedt in sommige gevallen veel te hard op. Volgens jongeren van het Wibauiplein slaat de politie er te ge makkelijk op los. Als voorbeeld noe men ze de gebeur tenissen op don derdagavond op de Hoogstraat. "We stonden daar wat te ouwehoeren toen de politie langsk wam," zegt Peter Boom, een van de jongens. "De om wonenden zullen de politie wel gebeld hebben. We maak ten inderdaad wat herrie. Plotseling moest een van ons mee naar het bu reau. Hij wilde niet en werd door een paar agenten in el kaar geslagen. Volgens een politie woordvoerder 'wenste de jongen de agent allerlei ziektes toe'. De be- trokken agent nam deze beledigingen niet en arresteerde de jongen. "Daarbij s! zijn klappen geval- ten," aldus de poli tie. "Onzin," is de re actie van Peter Boom. Die agent is helemaal met bele- s digd. We kunnen i met vijf man getui gen. Er is mets bij zonders gezegd. De zes jongens zijn van plan een klacht in te dienen tegen het politieoptreden. SCHIEDAM De 8-jarige C.O. is in de Nieuwe Maas straat door een auto aangereden. Het jongetje werd met een hersen schudding en schaafwonden op genomen in het Schielandzieken- huis. De aanrijding ontstond toen het kind de straat over stak. Omdat het tussen twee bouw keten vandaan kwam. zag de auto mobilist W.K. (54) geen kans het te ontwijken. Ook de 65-jarige Schiedammer N.3. kwam in botsing met een auto. Op het kruispunt 's-Gravenlandse- weg/Burg. Honner- lage Gretelaan Delflandseweg ver leende hij met zijn fiets geen voorrang aan een auto. Een botsing was het ge volg. De man is met nog onbekend letsei in het Schie- iandziekenhuis op genomen. Wie denkt dat 'de mannen' van Wil ton Fijenoord al leen hun brood ver dienen op de scheepswerf in Schiedam heeft het mis. Want deze fo to bijvoorbeeld is gemaakt in Zuid- Korea. In opdracht van een Nederland se baggerfirma wordt daar een hopperzuiger uitge lijnd. Dit is nodig omdat ter hoogte van beide schroe ven een dubbel stel straalbuizen wordt aangebracht. Hier door wordt de trek kracht van de schroeven met on geveer twintig pro cent verhoogd. De Schiedamse wert beschikt over zeer precsese uithjnap- paratuur. Op de fo to is te zien hoe specialisten contro leren ot verschillen de scheepsgedeel- ten met 'uit de lijn geraken'. •SCHIEDAM Voor mensen die er moeite mee heb ben de dood van hun partner te ver- werklen start na Pasen een zoge noemde rouwver- werkingsgroep. De bijeenkomsten zul len iedere maan dagmorgen worden gehouden in diens tencentrum De Vier Molens (Nieuwe Damlaan 766). De deelname ;s koste loos. Inschrijven kan tot 6 april. Op geven is mogelijk Bij de Stichting Maatschappelijk Werk. Vragen naar Pieter van Zoest ol Nelly Heme, tele foon 731033. SCHIEDAM De Schiedamse krui deniers en super markten zijn goed voor hun kianten. Over het algemeen zijn de artikelen vers, wordt de juis te hoeveelheid af gewogen en klop pen de kassabon nen. Dit is de uit slag van een win- keionderzoek dat de werkgroep Schiedam van de Consumentenbond hield. In een perio de van een jaar zijn er in totaal 136 steekproeven ge houden. Uit dit onderzoek blijkt dat zuivelpro- dukten in 33 geval len ook na de uiter ste verkoopdatum nog in de koelvak ken stond. Bij de losse ver koop van kaas en vlees kreeg de klant bij het afsnij den 19 keer te veel en 4 keer te weinig in handen. De kas sabonnen bleken veelal in orde: twaalf keer werd er teveei aangeslagen en vier keer te wei- mg. De foutieve be dragen kwamen met uit boven de vier gulden. Vol gens de werkgroep o valt het bij de krui-^ deniers en super markten in Schie- dam "allemaal wel mee". «-"* werk- ~'J groep raadt de klant wel aan goed te letten op de uiterste verkoopda tum van de zuivel producten. SCHIEDAM Het hofje aan de Heen- vlietsestraat m de Gorzen wordt bin nenkort omgedoopt tot Heenvlietse plein. Dit op het uitdrukkelijke ver zoek van bewo nersvereniging Schiedam Zuid. In het hofje staan zes huizen. Tot nu toe heette het ge woon Heenvlietse- straat. Alle wonin gen hadden het nummer 35 'klein' en dan een num mer oplopend van een tol en met zes. "Dat gaf proble men bij het bezor gen van de post. Er werd herhaaldelijk verkeerd bezorgd," aldus mevrouw Henny Boqerd van de bewonersvereni ging. De woningen in het hofje zijn gereno veerd. Over onge veer een week be gint gemeentewer ken met de bestra ting, het aanbren gen van lantaarns en het onderhou den van de beplan ting. Als dat klaar is zal de naam ver anderd worden. w g( st ni ze 'af l pa »sli ge feco

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2