Rodeobaas wil procederen tegen dierenbeschermers Dwerg trotseert 'energie-reus' Ontvangst van BBC wordt niet beter Polak rechter U. kiest mr. Doedens 159.- EE 19.- m uit Den Haag Stukgoed Sport vanaaag woeaena weg P *9r5tr52r Lasser verdrinkt (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „Ik kan me niet voorstellen dat een stad als Rotterdam één van de beste dierentuinen van de wereld de nek wil omdraaien. Dat zou een vergis sing zijn. Als het wezen van onze diergaarde wordt aangetast, dan is sluiting van de tuin het alternatief." s# De rust in het klaclV- tcncentrum van de Rot terdamse kabel keert langzaam terug. Vanaf vorige week dinsdag heeft de tele foon roodgloeiend ge staan. Die dag werd het vernieuwde cn van méér radio en tv voor ziene kabelnet in ge bruik genomen. Beeld en geluid vinden nu af trek in 210.000 huisge zinnen. Al direct na de over schakeling op het kop- station op het dak van VROOM^DREESIVIANN kö'nftsfófi grastapijt Handen af va i:i Blij dorp Zó dreigend weet Diergaarde-direc teur Van Dam nog niet te kijken. Onder meer dankzij de col lectie mensapen wordt Blijdorp door de New York Times tot de tien beste die rentuinen ter wereld gerekend. Met deze niet zonder emotie uitgesproken woorden rea geert ir. D. van Dam, direkteur van Diergaarde Biijdorp, op de bezuinigingsmaatregelen van de gemeente Rotterdam zoals die op een persconferentie door wethouder J. Linthorst naar buiten zijn gebracht. Blijdorp, dat op een begro ting van 15 miljoen thans 10 miljoen gemeentelijke subsidie krijgt, zou in de komende ja ren 3 miljoen moeten inleve ren. De subsidie zou in 1987 dan nog 7 miljoen bedragen. De heer Van Dam wijst op de grote consequenties die de ze bezuinigingen voor het aan tal arbeidsplaatsen (thans 170) zou kunnen hebben. „Anderhalf jaar geleden," zegt hij, „is er al ƒ1,5 miljoen door Blijdorp bezuinigd. Toen is er de franje afgehaald. De 3 miljoen die nu moeten worden ingeleverd zou. volgens de direkteur, uit sluitend ten koste van de werk gelegenheid gerealiseerd kun' nen worden. Zestig arbeidsplaatsen zou den dan verloren gaan. Daar bij zouden nog eens veertig in de Diergaarde tewerkgestelde WSW'ers moeten verdwijnen." Ir. Van Dam zegt te begrij pen dat er in de huidige benar de economische omstandighe den bezuinigd moet worden. De manier waarop dit is mee gedeeld noemde hij principieel fout. Gesteld is o.a. dat de bio logische afdeling en de kweke rij zouden moeten verdwijnen. Ook het aantal dieren moet worden ingekrompen. „Het nemen van dergelijke beslissingen." aldus ir. Van Dam, „is echter een zaak van het bestuur. De gemeente heeft zich steeds een goede subsidie gever getoond en Blijdorp is daar dankbaar voor. Maar de Koninklijke Rotterdamse Dier gaarde is een zelfstandige stichting, wier besluit een eigen verantwoordelijkheid heeft." Slijdorps direkteur wijst er niet zonder voldoening op, dat men er met behulp van ge meentelijke subsidies in ge slaagd is dc diergaarde in on geveer tien jaar tijd op een be hoorlijk peil te brengen. Een gerenommeerd blad als de New York Times rangschikte Blijdorp kort geleden zelfs on der de beste tien tuinen van de wereld. Het niveau van de Rotter damse Zoo accentuerend zegt hij: „Een dierentuin zonder biologische afdeling is als een kip zonder kop." Ir. Van Dam wil niet ingaan op subsidies die andere tuinen van de overheid krijgen. Zoals bekend krijgt Artis veel meer overheidsgeld. „Ik beperk me tot Blijdorp" zegt Van Dam. Wel wil hij nog kwijt het merkwaardig te vinden, dat de provincie Zuid-Holland des tijds de geringe subsidie van 35.000 voor Blijdorp schrapte en nu een aanzienlijk bedrag stopt in de dierentuin van Was senaar. Hij waarschuwt er ook nog voor niet alleen maar heil te verwachten van speel- of pretparken. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Pro motor Ed Lelie van een Amerikaanse rodeo wil de Rotterdamse Dierenbe scherming voor de rechter slepen. Dc publicitcitsman voelt zich gedwarsboomd door de felle kritiek van de Dierenbescherming nu het wild-westfcstljn op 8, 9 en 10 april naar het Sportpa leis Ahoy' komt. Cowboys proberen tij dens dc rodeoshow acht se conden op een wilde bron- co ol op een twee tot drie ton wegende brahma-stier tc rijden en worstelen met stieren. De koeienjongens zijn Amerikaanse soldaten In Duitsland die hun rodeo- kunst van thuis op niveau willen houden. Zij zouden volgens de Dierenbescher ming scherpe sporen ge bruiken om het wilde paard flink te laten bok ken. Ook zou de riem om de lies van de dieren, be doeld om het paard te kie telen, de testikels van hengsten afklemmen. Ed Lelie is zo mogelijk nog woester dan de op Amerikaanse prairies ge vangen bronco's die straks het Rotterdams publiek zullen vermaken. „De Amerikaanse cow boys vangen geen hengs ten voor Europese rodeo's. Die mannetjesbronco's zijn levensgevaarlijk en tijdens transport niet te hanteren. Wij gebruiken alleen merrie-bronco's. Ik wil dus niets horen over testikels," aldus Letie. In de zeldzame gevallen dat sporen worden ge bruikt, moeten deze stomp zijn, zo zegt de promotor, llij heeft onlangs een pro ces tegen dierenbescher mers in dc Duitse stad Munchen gewonnen. Een paardenarts van de Haagse bereden politie staat achter Lelie. „Er is niets aan de hand," conclu deerde hij na enkele in Den Haag georganiseerde rodeo's te hebben bezocht. Ook twee agenten van de Haagse bereden politie menen dat er geen sprake is van dierenleed. Volgens Lelie heelt daarom het hoofdbestuur van de Die renbescherming zich bij de zaak neergelegd. „Het is idioot dat een af delinkje weer lasterpraat jes over mij uitstrooit. Dit vraagt om een proces," „egt Lelie. „Die jongens hebben nog nooit een rodeo gezien." Het bestuur van de Rot terdamse afdeling van de Dierenbescherming krijgt daarom van Lelie een uit nodiging voor de rodeo in de Ahoy'-hallen. teste s v vt* X- «WW» Sloopactie /oor de binnenvaart (Van onze soc.-econ. redactie) ROTTERDAM Meer dan zeshonderd Nederlandse bin nenschepen moeten uit de vaart worden genomen wil de binnenscheepvaart weer enigs zins gezond worden. Er zijn er ongeveer 650 te veel waardoor de spoeling zo dun is geworden dat er voor dc binnenschipper bijna geen droge boterham meer is te verdienen. Staatssecretaris Scherpen- huizen (Verkeer en Water staat) zei gisteren tijdens een congres over de binnenscheep vaart, dat in het Rotterdamse Groothandelsgebouw werd ge houden, dat wei alle landen een aantal van hun binnen schepen moeten slopen. Hij gebruikte daarvoor de uitdrukking "internationaal gecoördineerde sloopactie". „Wij zijn bereid on3 aandeel daarin te nemen," aldus de staatssecretaris, die daar ove rigens weer direct aan toe voegde: „Ik besef overigens dat de financiering van een sloop actie nog een uiterst, netelig probleem za! kunnen vormen." Verder wil Scherpenhuizen maatregelen die voorkomen dat het aanta! binnenschepen onnodig wordt uitgebreid. „Het is economischer dat te voorko men dan achteraf schepen te slopen." aldus Scherpenhuizen. In Nederland is al eerder tot CAPELLE A.D. IJSSEL Bij een arbeidsongeval op dc scheepsreparatiewerf van Vuyk in Capelle is vanochtend de 57-jarige W. J. de G. om het leven gekomen. De man viel tijdens laswerkzaamheden van een ponton en is vermoedelijk door de zware werkkleding die hij aanhad verdronken. de Medische Faculteit, werden het G.E.B. overstelpt met vragen cn klachten. „Ik schat dat wij tot aan vandaag zo'n 3.000 telefoontjes hebben ge had. De moesten daar van gingen over het af stellen van video-appa- ratuur. Daarnaast veel klachten over de kwali teit van de Engelse en Franse tv-stations. Overigens krijgt men deze vier stations gra tis geleverd", aldus voorlichter Hans Web bers. (Van een onzer verslaggevers) SCHIPLUIDEN Het West- landse tuindersdorp Schiplui den zet onverschrokken het plan door om per 1 januari 1985 zelf electriciteit op te wek ken. De gemeenteraad heeft una niem besloten zich niets aan te trekken van het dreigement van de gemeente Delft om dan een schadeclaim van tientallen miljoenen guldens in te dienen. „Ik vermag niet in te zien waarop Delft dat bedrag ba seert," zegt burgemeester A. J. A. L Bruggcman. „Het con tract met het Delftse electrici- tcitsbedrijf Midden-Delfland verbood het zelf opwekken van energie, maar Delft heeft dat contract per 1 januari 1984 op gezegd." Schipluiden beseft dat Delft dc kosten van het afkoppelen van het net vergoed zal willen zien. „Wij zullen de gemeente dan ook binnenkort aanbieden dat net tegen boekwaarde over te nemen. Daar is niet zoveel mee gemoeid en met die kos ten is rekening gehouden in ons plan," aldus dc heer Brug gcman, die hoopt dat het over leg hierover én over het over gangsjaar "in goede harmo nie" zal verlopen. Als eerste gemeente in Ne derland gaat Schipluiden stroom 'maken'. Dat gebeurt met behulp van zogeheten To tal Energy-installaties. Deze mobiele apparaten zijn veel milieu-vriendelijker, en zorgen ervoor dat het dorp kan vol staan met de helft van de hui dige hoeveelheid benodigde electriciteit. De tarieven vallen daardoor aanmerkelijk goedkoper uit, en daar hebben vooral de vele tuinders baat bij. subsidiering van sloop in de binnenscheepvaart besloten, sinds de jaren zestig is zo voor circa 900.000 ton laadvermogen verdwenen. Veel heeft het niet uitge haald omdat het laadvermo gen van de gehele Nederlandse vloot aan binnenschepen op vijf miljoen ton is gebleven. Volgens de staatssecretaris hadden er in de afgelopen ja ren meer binnenschepen uit de vaart gehaald moeten worden. Scherpenhuizen heeft goede hoop op een Europese aanpak van het probleem. Daaraan heeft het tientallen jaren lang geschort. Met name de kans dat er nu eens een soort ver gunningenstelsel komt, stemt hem optimistisch. Nederland telt zo'n 6.500 bin nenschepen. Dat betekent, zo heeft het Economisch Bureau voor het Weg- en Waterver voer berekend, dat er ongeveer tien percent teveel zijn. Aan duwbakken is een overcapaci teit van twintig percent. Het teveel aan binnensche pen in Europa wordt onder meer veroorzaakt door de te ruggang in de bouwsector (zand- en grind vervoer) en dc staalindustrie (ertsen). Ook worden steeds minder kolen vervoerd omdat energiecen trales op andere brandstoffen overstappen. ROTTERDAM - Li beraal van de oude stempel, het Rotterdam se VVD-raadslid Minus Poiak (54) is benoemd tot kantonrechter van het arrondissement Rot terdam. In een eerste reactie op zijn benoeming rea geerde mr. H. C. G. L. Polak vanochtend met: 'Ik ben blij met deze be noeming. Het vak van rechter heb ik altijd heel boeiend gevonden.' De vraag of hij er in salaris op achteruit gaat wil hij niet beantwoorden. Polak zei te willen aanblijven als gemeen teraadslid. 'Ik zie niet in waarom ik mijn baan als kantonrechter met met een raadszetel zou kunnen combineren,' al dus de VVD-man. DORDRECHT Ex-Frisol- bockhouder John U. heeft geen vertrouwen meer in zijn raadsman mr. B. Moszkowicz. Dc wegens miljoenenfraude tot vier jaar gevangenisstraf ver oordeelde John U. heeft voor zijn in hoger beroep door het Haagse gerechtshof te behan delen zaak mr. P. Doedens aangewezen. Volgens deze Utrechtse ad vocaat heeft John U. hem ge vraagd of hij nog mogelijkhe den ziet bij het gerechtshof. Kennelijk kon mr. Koszkowicz U. niet voldoende "bieden". Mr. Doedens is evenals mr. Moszkowicz een bekende straf pleiter. Of ook de hoogte van het honorarium (geschat op ƒ830,- per uur voor mr. Mosz kowicz) een rol heeft gespeeld bij dc nieuwe keuze van John U-, is onduidelijk. We! is be kend dat de 41-jarige U. volko men op zwart zaad zit. Jersey blazer 100% Zuiver scheer wol Geheel gevoerd Met ceintuurtje en opgestikte zakken. In marine of ecru. 40 t/m 48 «er- zuiver sdKJL-rwoi SPEZIAl Automatische diaprojektor VP35A Veelzijdig apparaat met haar scherp Heidosmat objektief 2,8/85 mm Incl. heldere 24V/150W halogeenlamp. Adviesprij's 245.- Nii Chocolade-paasei Leuk presentje Luchtig en lekker. Met surprise bonbons binnenin. 125 Gram Herenslipover Acryl Keuze uit vele kleuren. S t/m XL. 25:- 5t5CT Wash-minute Handig voor al uw (tussendoor)wasies Kompakt. Kap 1,5 kg droog wasgoed. Werkt snel veilig en zuinig, Kema-Keur 478% ook geldig op de plaatselijke koopavond Praktisch voor o m balkon of terra§. Met slip- vaste noppen rug (ook voor waterafvoer) Per strekkende meter 200 cm breed 100 cm breed I

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1