SP Geinig vertrouwen 1 Burenhulp Schiedam-Noord Q I Muziekcollectie! naar kelder Passage Bibliotheek naar Roelants Renovatie plannen nog zinvol? Nieuw plan Schienoko- gebied Vier eeuwen vrolijke ellende in Passage jsfe 323VIP VEEL IN PETTO. VOORDELIG lN PRIJS. Z Video-films huren? 'iSZtSZSF*-. Sch mmmvm ii3g (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM "De situatie waarin we verzeild zijn geraakt lijkt een spelletje Russisch roulette. Van de 2600 werknemers bij Wilton moeten er 260 worden ontslagen. De arbeiders houden alleen niet zelf het pistool tegen het hoofd. Dat wordt voor ze gedaan." A. Kalken van het Rijnmond Alarm Ko- mité was gisteravond een van de sprekers op de protestbijeenkomst die het Wilton Fijenoord Vrou wen Alctie Komité in zaal Beatrix hield. Afwezig Beloftes Aanrijding Tegen de lamp Diefstal Mevrouw A. Kuiters, met in haar handen de he le organisatie: ^Allemaal vrijwilligerswerk. Ze krij gen er geen cent voor." $üper 8 speel/sexfiims, 6 voor 27,50 voor een hele week. BALYr DAM 5a, SCHIEDAM. Tel. 010-267216. Person. T5*" Noordmolenstraat 17-20 Schiedam Tel. 265607 Pr •_::T F :"éi e r-h, k - VI HET VRIJE VOLK schiedam 14 VRIJDAG 1 APRIL 1983 fcASx^aSpï^ ''Ontslagen bij WF't Is net Russisch roulette' SCHIEDAM Mu ziekcollectie! 't Slachthuis houdt zaterdag een rom melmarkt om geld in te zamelen voor zijn nieuwe oefen ruimte. De pop groepen kunnen gebruik maken van de kelder van het Passagetheater. Ze moeten de repeti tie- en opslagruim te zelf opknappen en isoleren. Het pand aan de Noordmolenstraat 4 moet worden ont ruimd. De gemeen te heeft een gega digde die er een bedrijf in wit vesti gen. Het muziek- collectief heeft het pand in 1981 ge kraakt met de be doeling er oefen ruimtes te maken. Wethouder Herman Posthoorn van Cul- mand precies wist wat de ge volgen zullen zijn voor Wilton Fijenoord nu het RSV-coneern pp instorten staat. "Van de directie hoor je niets. De ondernemingsraad Een avond die vooral werd gekemerkt door opgestapelde machteloosheid. Veel boze woorden en oproepen tot mas saal verzet klonken in een ma tig gevulde zaal. En verwar ring heerste alom, omdat nie- hult zich in stilzwijgen en van de gemeente Schiedam hebben we ook niet veel gehoord," hield Kalken de aanwezigen voor. "Het lijkt wel o£ alles in het geniep gebeurt. Wel onder het mom dat het voor ons eigen bestwil is." CPN-raadslid U. Bruseker riep op tot verzet: "We schie ten er niets mee op als we ons naar de slachtbank laten lei den," aldus Bruseker, die de vrouwen uitlegde dat de ge meenteraad een 'brede motie' heeft aangenomen voor behoud van de werkgelegenheid bij WF. Maar het vertrouwen in de politiek was ver zoek bij de aanwezigen in zaal Beatrix. "Wat hebben we aan moties als we verder niks horen of zien", reageerde een van de vrouwen fel. Volgens D'66 raadslid A. Reijnhout zou de gemeente Schiedam zich garant moeten stellen voor het uitbetalen van de salarissen als daar weer problemen over komen. "Zo kan de gemeente aantonen dat ze zich daadwerkelijk voor de werknemers van Wilton wil in zetten." Van alle politieke partijen moest vooral de PvdA het ont gelden. De socialisten waren gisteravond de grote afwezi gen. "De PvdA laat het afwe ten", brieste mevrouw M. M. Boes. "Ze zeggen gewoon: jul lie hebben toch de CPN. Ze denken dat we door de CPN worden gemanipuleerd. Dat is grote onzin. We krijgen geen cent van de CPN. Alleen advie zen. Verder doen we alles zelf. We hebben een schrijfmachine en stencilmachine, aldus me vrouw Boes. "De PvdA zegt: in stilte steunen we jullie. Maar dan zeg ik: wat hebben" we aan stilte? Helemaal niets." Veel kritiek was er ook op de werkwijze van de directie van Wilton om op lijsten werkne mers "aan te stippen' die straks hun ontslag krijgen. De chefs op de werkvloer zouden worden opgezadeld met deze 'stippenactie'. Welke criteria hierbij worden gehanteerd fs niet duidelijk. Een walgelijke manier van werken, vond ook Nlek Bok van de Landelijke Bedrijfsorganisatie Metaal. "Zo worden mensen op de werkvloer tegen elkaar uitge speeld. Nu moeten chefs beslis sen wie er ontslagen moet wor den, terwijl dat een taak is van de directie." Een collecte die in de pauze werd gehouden leverde een be drag op van 150 gulden. "De zaalhuur is er in ieder geval uit." aldus Jeanne Kalee van de Wilton-vrouwen. kortaf tuur noemt de kei- ders van het Pas- .T sagetheater dé op lossing voor het muziekcollectief, Het aanbod moet nog worden be- sproken in het be- stuur van het thea- *-£* ter. De rommelmarkt is --wsr- vanaf tien uur 's morgens en wordt gehouden in het kraakpand. {Van onze medewerker HAN VAN DER HORST) SCHIEDAM Vestig in de oude drukkerij van Roelants op de Lange Haven een depot voor de bibliotheek. Dan kan dit'waardevolle gebouw voor Schiedam behouden blijven. Deze suggestie gaat de Histori sche Vereniging Schiedam doen aan het College van B en W. Op de jaarvergadering van de Historische Vereniging, donderdag in het Stedelijk Mu seum, wees actief lid Zoetmul der op deze mogelijkheid. Hij was op het idee gekomen door een bezoek aan de gemeentebi bliotheek van Leiden die ach ter historische gevels geves tigd is. Begin dit jaar hebben Schie- damse gemeenteraadsleden al een excursie naar dit Leidse voorbeeld van stadsherstel ge maakt. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Nu het minis terie van Volkshuisvesting Schiedam in het ongewisse laat over het aantal woningen dat gerenoveerd mag worden, vragen verschillende renova tieteams zich af of verder plannen maken nog zin heeft. Op het lijstje te renoveren woningen prijkt onder meer het Fabriplein, de Wattstraat, en de Emma bejaardenflat. De bewoners kijken reikhalzend uit naar de renovatie en staan regelmatig op de stoep bij de projectteams. Wethouder C. van Tilborg (stadsvernieuwing) is nog vol op in onderhandeling met Volkshuisvesting. Hij heeft tij dens een informeel gesprek al gehoord dat Schiedam dit jaar minder mag renoveren. Ook het jaar daarop wordt gekort. Hoeveel minder, kan hij nog niet zeggen, „maar een rede lijk renovatieprogramma zit er nog wel in." 'i [k voel me niet de redder van de Gorzen' SCHIEDAM „Het is ge slaagd". Cees Tegussinklo, jon gerenwerker in het jeugdhonk De Dijk aan de Westfranke- landsedijk, is tevreden over zijn werk. Vandaag is Cees precies één jaar actief in Zuid. „Het gaat hier prima. Dat is voor het grootste deel het werk van de jongeren zelf." In het afgelopen jaar heeft de jongerenwerker een hecht clubje van vrijwilligers om zich heen verzameld. „Ik ver trouw hen en zij vertrouwen mij. Ik kan gerust een middag je wegblijven als het honk lo pen is. Ze regelen het zelf wei. Laatst was er een ruit inge gooid terwijl we open waren. Ik was er niet. Toen ik terug kwam, was de hele boel al ge regeld. Dat is geen probleem." Cees ziet zichzelf zeker niet als de baas 'van het spul'. De bestuurlijke kant van het cen trum is verdeeld over commis sies met aan het hoofd een zo genaamde jongerenraad. De bareommissie, de discocom missie en de jongerenhonk be slissen wat er allemaal in en rond het jongeren honk ge beurd. De jongerenraad buigt zich over zaken als de aan schaf van een video, de aanleg van een terrasje en uitstapjes. „Ik beslis niets. Ik zit erbij. Af en toe kom ik met punten waar de jongeren over praten. In het begin verliepen de dis cussies moeizaam. Tegenwoor dig zegt iedereen zijn zegje. Er wordt goed gepraat." Jongerenhonk De Dijk valt onder het zogenaamde 'raad- groepjongerenproject'. In Zuid, Noord er» in Nieuwland wordt geprobeerd de jeugd 'van de straat' te houden door hen een eigen ruimte te geven. In Zuid blijkt dat erg goed te lukken., „De Gorzen zijn een stuk rustiger geworden", is het eensluidende oordeel van Cees en drie van zijn vrijwilligers, Remco van der Stelt, Theun Moes en Johan Oudenaarde. Kwamen zij tot voor kort nog fc. y sM Theun Moes, Remco van der Stelt, Cees Tegussinklo en John Oude naarde (vlnr) voor jonge renhonk De Dijk. 'De Gor zen zijn nu een stuk rus tiger.' bijeen op de pleinen in de buurt, tegenwoordig treffen zij eikaar in De Dijk waar zij zich kunnen uitleven op de voetbal tafel of op een spelletje Risk. „Ik voel me niet de redder van de Gorzen", zegt Cees. „Ik vind het alleen belangrijk dat de jongeren zich hier thuis voe len. Dat het gezellig is." „Ik ben vorig jaar april be gonnen met een wandeling door de wijk. Ik werd ontvan gen als de zoveelste jongeren werker met beloftes. 'Kom vanavond maar terug" werd er gezegd. Toen ik inderdaad weer verscheen werd er gerea geerd met 'wat is dat nou voor een rare gozer'. Ik ben daar een paar avon den geweest, de groep werd wat groter, en ik besloot wat te gaan doen. Ik organiseerde een uitstapje naar Rotterdam waar niemand op af kwam. Met het volgende uitstapje naar Scheveningen waren er al zeven mensen. Daarna naar de bioscoop met zo'n 24 jongelui. We hebben heel wat afgela- chen. Toen ik vertelde dat er een pandje zou komen geloofde niemand dat. 'Hee, het is er echt', was dan pok de reactie toen het er eenmaal stond. Sinds die tijd is het grandioos gelopen. In deze tijd, januari, februari, maart, komen er zo'n veertig mensen regelmatig langs. In de zomer wordt dat wel meer." Cees voelt zich aardig thuis tussen de jongeren van Zuid. „Ik wil werken met jongeren die vervelend zijn", zegt hij. „Een beetje spanning is altijd leuk. Ze hebben 's nachts stie- kum het pandje geverfd. Kijk dat vind ik een rotstreek maar dat krijgen ze nog wel te ho ren. Het merendeel vind de be schilderingen ook niet leuk meer." Het honk werd met een gróót aantal 'punkachtige' beschilde ringen voorzien. „Iedereen denkt nu ten onrechte dat het hier een rotzooitje is. De jonge renraad heelt zelf besloten om bijvoorbeeld geen videospelle tjes in huis te halen. Dan gaan mensen die toch al weinig geld hebben hun guldens daar aan verpatsen. Het gebruik van hasj is gewoon verboden. Dat zijn toch allemaal dingen die ik echt prima vind." Dat het honk leeft onder de jongeren in Zuid blijkt uit het feit dat er over het laatste half Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Bewoners in Schiedam-Noord die ziek op bed liggen en niemand weten die boodschappen voor ze haalt, kunnen vanaf vandaag via de telefoon burenhulp aan vragen. 86 Vrijwilligers staan klaar om een karweitje te doen voor mensen die daartoe niet zelf in staat zijn. „In veel nieuwe wijken wo nen mensen In grote flats. Daar kennen ze hun buren niet. Ze ontmoeten elkaar ook nergens en er wordt veel een zaamheid geleden," zegt me vrouw C. M. Westra, een van de initiatiefnemers. Evenals mevrouw A. Kuiters is ze ak- tief in het katholieke vereni gingsleven. De twee vrouwen leggen er de nadruk op dat de burenhulp 'algemeen' is. „Iedereen kan hulp aanvra gen," aldus mevrouw Kuiters. „Het moet alleen gaan om klei ne karweitjes. Als iemand echt langdurig hulp nodig heeft schakelen we een maatschap pelijk werkster in." Anderhalf jaar geieden von den de vrouwen dat een veel gehoorde klacht van vooral bejaarde mensen, dat hulp zo moeilijk te krijgen is, maar eens aangepakt moest worden. Met hulp van de Stichting Raad voor het Bejaardenwerk' ging men op zoek naar vrijwil ligers. Die zijn er nu, evenals een organisatie die er op pa pier goed uitziet. De werkwijze is als volgt: iemand die 'om 't hand zit" belt naar wijkcentrum 'De Blauwe Brug'. De vrijwilliger die daar opneemt noteert naam en adres. Op een lijst ziet hij wie de contactpersoon is voor dit adres. De contactpersoon op haar beurt heeft thuis een lijst van vrijwilligers klaarliggen. Ze belt een van die vrijwilli gers, die op zijn beurt niet ver hoeft te lopen om "een handje te helpen". Mevrouw Kuipers: „Een moeder kan ziek op bed liggen terwij! de kinderen naar school moeten. Ook komt het regelmatig voor dat bejaarden of gehandicapten niet alleen naar het ziekenhuis kunnen. In die gevallen kan burenhulp een uitkomst zijn." Aanvragen voor hulp kunnen gedaan wor den via telefoonnummer 701049. Vóór elf uur 's morgens bellen geeft de meeste kans op hulp. Mevrouw C. M. Westra: „Ik houd de administratie van de parochie bij. Dan merk je dat de mensen nogal eens verhuizen. jar slechts twee zaken kunnen worden opgetekend waarbij de jeugd 'de straat op ging'. De jaarlijkse kerstbomenjacht en het afsluiten door de bewoners van de Lekstraat. Cees heeft vandaag bezoek gekregen van ambtenaren van het Ministerie. „Ik durf best te gen hun te zeggen dat het hier geslaagd is," aldus de jonge renwerker. SCHIEDAM De Stich ting Binnenstad Schiedam heeft een eigen plan ge maakt voor het Schlenoko- gebled. Op dinsdag 5 april wordt aan de hand van dia's en tekeningen verteld welke ideeën de door on dernemers opgerichte stichting heeft over de toe komst van dit stukje bin nenstad tussen Schie, Noordwest en Korte Haven. De plannen voor de ge meente richten zich voor namelijk op het Spinhuis pad. Dit jaar komt daar nog nieuwbouw. De stichting Binnenstad heeft zelf een architect be naderd. „We lopen zeven maanden vooruit op de ge meente," zegt bestuurslid J. Knaap, die nog niets wil onthullen. „We vinden het waanzin het gebied op te delen in stukjes. Onze plan nen kijken naar het geheel. Ze zijn niet alleen aan vaardbaar voor de onder nemers, maar ook voor de bewoners." De stichting Binnenstad bestaat nu vijf jaar en wil meepraten over de binnen stad, De informatieavond is in de aula van het museum. Aanvang acht uur. Na de presentatie is er gelegen heid met leden van de Stichting van gedachten te wisselen over de getoonde plannen. De 59-jarige auto mobilist J. de R. uit Rijswijk moest na een aanrijding, met een hoofdwond worden opgeno men in het Schie- land-ziekenhuis. Op de kruising Burge meester van Haa- renlaan - 's-Grave- landseweg verleen de hij geen voor rang aan een bus. De 43-jarige P. v.d. L. uit Hellevoetsluis liep tegen de lamp toen hij op de Bur gemeester van Haarenlaan wegens een kapotte kop lamp werd aange houden. Hij ver keerde onder in vloed van te vee! alcohol. Op het po litiebureau bleek dat hij onlangs een auto in zijn woon plaats had aange reden en was door gereden. Voor vijfduizend gulden aan sigaret ten en RET-kaarten is uil een sigaren winkel aan de Rot- terdamsedijk ge stolen. De gemeen tebibliotheek aan de Lange Haven mist na ongewenst bezoek enkele geldkistjes. De kist jes bevatten 2500 gulden. Onbeken den hebben bij een autobedrijf aan de Nieuwe Haven 150 gulden gestolen. Een shoarmazaak op de Hoogstraat mist 75 gulden. Het geld zat in drie speelautomaten die door de inbrekers werden open ge broken. SCHIEDAM Vier eeuwen vrolijke el lende gaat dinsdag aan de toeschou wers voorbij van het toneelstuk "De klucht van Pierlala" door toneelwerk groep Proloog. Een geestig en vooral muzikaal program ma over de ge schiedenis van het gewone volk. Veel liederen, huivering wekkende én ont roerende verhalen over militarisme, vrouwenhaat, ho movervolging, kapi talistisch winstbe jag, woningnood en ai dies meer. De klucht van Pier lala begint bij de tachtigjarige oorlog en eindigt in de twintigste eeuw. In de hoofdrollen on der meer Nelly Frij- Geopend van 10r18 uur. Dohderdagvond koopavond. Geen borg- Legitimatie vereist De Mazda 323 VIP is een auto met Veel Interessante Pluspunten. Hij biedt royaal plaats aan vier volwassenen plus een berg bagage. U zit als een vorst in de ergonomisch gevormde stoelen. De 1071 cm3 motor met elektro nische ontsteking springt niet alleen zuinig om met normale benzine, maar levert bovendien een prima acceleratie en een top van 143 km/u. De verbazingwekkende tech niek van Mazda zorgt voor een voor beeldig weggedrag: sportief in de bocht, rotsvast op het rechte eind en veilig in de zachte berm of met een lekke band. Aan geluidsisolatie, afwerking en roestpreventie zijn de allerhoogste eisen gesteld. En om de Mazda 323 VI.R een exclusief tintje te geven, is de auto voorzien van een achterspoiler, sier- ringen op de wielen en eeri gedistin geerd streepje langs de flanken. Eén advies nog: wees ersnel^ bij,want zo'n Mazda 323 voor f 14.850,- is slechts beperkt lever-j baar. Uw Mazda dealer ontvangt u met alle égards. Want per slot van rekening bent u een Very Important yUS Afleveringskostcn f 360.-, Meerprijs metallic f 275.-. Prijzen inclusief BTW. Importeur Auto Palace-De Binckhorsi BV., Den Haag. telefoon O70-4Ö9-ÏÖ0. MÉÉR AUTO. MINDER ZORGEN. Landman da bekend van de Rooie Haan-liedjes van de VARA. De entree bedraagt tien gulden. Hou ders van een CJP of Pas 65 betalen 7,50. Reserverin gen via de VVV, Buitenhavenweg 9, of de kassa van het theater. De voor stelling begint om 20.15 uur in het Passage Theater. •ii.V 'ei .Cl w n; di Vc< bi ;?'ic ui di \Ti r< ni pi 01 cf Cf rr ki si rr w di zi v< di 'I o: h si s; Cl ri "1.. P: h -hi V, bi di hi

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2