Koude wake tegen Aardappelbrand van 5 mil oen M®bil,alt|ci écht voordelig korting per liter PAASTOERISME VALT TEGEN Ier zeilers verdronken in Sneetermeer Meer regen Mobil, altijd écht voordelig Win een reis t.w.v. ter meulen fff"" i-kas in eigen zak gestoken Man van ontvoerde(?) vrouw in Italië SPAREN MET DE PLUSREKENING: HOGE RENTE EN TOCH F 3.000,-PER MAAND VRIJ BESCHIKBAAR. Oorlogsmuseum Groesbeek prachtige kwaliteit... Spreeuwenwolk: verkeerschaos ALMELO Vreedzaam is tijdens het Paas weekeinde op vijf plaatsen in ons land gedemons treerd tegen kernwapens en kernenergie. De grootste demonstratie werd Eerste Paasdag in Al melo gehouden, waar een paar duizend mensen protesteerden tegen de uraniumverrijking bij het bedrijf Urcnco. Volgens de organisatoren werd de manifestatie gehouden omdat het verrijkte uranium kan wor den gebruikt voor de produktie van kernwapens, vooral als wordt geleverd aan landen, die zich aan iedere controle hierop onttrekken. 'Meer bezuinigen onaanvaardbaar' Wmm Met bellen, toeters, puntmutsen en borden met leuzen protesteren voornamelijk jongeren in het centrum van Rotterdam tegen kernwapens. Eerste vlucht naar Taiwan üs Een Nederlands terras tijdens Pasen 1983. Verdachte van schietpartij gearresteerd Wie spaart, heeft altijd geld achter de hand. U kunt dan makkelijker iets vervangen als t stuk gaat. Of toch iets kopen als 't maandbudget 't eigenlijk niet toelaat.'t Is natuurlijk wel zaak om verstandig te sparen. Tegen een aantrekkelijke rente en liefst zonder 't geld vast te zetten. De Plusrekening is zo'n spaurvorm. De Plus rekening biedt u momenteel VA% rente en u kunt toch 3000 gulden per kalendermaand zonder kosten over laten boeken naar uw postrekening. Alleen als u méér overboekt, wordt over het extra bedrag 1% kosten berekend. Bovendien heeft u meteen Plusrekening al het gemak van het thuisbankieren. Als u vóór 17 april 1983 een Plusrekening opent met een minimum inleg van f30,-, dan ontvangt u f 7,50 premie. U moet 'tgeld dan minstens één m.und laten staan. Een folder met alle informatie ligt op het postkantoor voor u klaar. ^•postgiro rijkspostspaarbank door A DE JONG het VRIJE volk; bin- er land 3 mt Crêpe jersey van 100% poly ester in de nieuwste dessins en kleuren Maak voor het voorjaar zelf uw jurkjes, blou ses en rokken 150 cm breed per meter van 14,75 voor UTRECHT Zó geboeid raakten automobilisten dit weekend op de A27 bij Utrecht- Noord toen daar 's avonds een zwerm van naar schatting een half miljoen spreeuwen rond cirkelde, dat cr een paar kleine aanrijdingen het gevoig van waren. Bestuurders remden midden op de weg af. stopten op de vluchtstrook en een en keling vergat te sturen en raakte uit de bocht. De politie moest de spreeuwenkijkers tot doorrijden manen. De enorme vogelzwerm cir kelde ongeveer een uur boven de weg, waarna de vogels in de polder een slaapplaats zochten V]r ie d<esd erancmstrar tij es alom vredig verlopen In de nacht van Eerste op Tweede Paasdag werd in Al melo een wake georganiseerd waarbij de demonstranten zich warm probeerden te houden bij een aantal vuurpotten. Incidenten deden zich niet voor; wel werden fakkels over de omheining van het Urcnco- terrcin gegooid. Enkele honderden mensen demonstreerden zaterdagmor gen bij de poort van de vlieg basis De Peel in Venray tegen de eventuele plaatsing van kernraketten op die plaats. Het is de bedoeling hier voorlopig elk weekeinde te demonstre- ROTTERDAM Twee mil jard gulden extra bezuinigen dit jaar, waarvan de helft moet worden opgebracht door ambtenaren en mensen met een uitkering, is voor de chris telijke vakcentrale CNV 'vol strekt onaanvaardbar'. CNV-voorzitter Van der Meulen zei dat dit weekeinde voor de TROS-radio. Eerder'al had zijn collega Kok van de FNV dergelijke bezuinigingen onaanvaardbaar genoemd. Door met toeters, bellen en fluitjes in het centrum van Rotterdam een kleine 'heksen ketel' te ontketenen vestigde het comité 'Rotterdam tegen kruisraketten' in het centrum van de stad zaterdag de aan dacht op deze wapens. De demonstratie moet vol gens de organisatoren als een voorproefje worden gezien op de komende grote landelijke acties. Andere vredesdemonstraties vonden plaats in Haarlem en Amsterdam, waar de belang stelling zich beperkte tot enke le honderden mensen. (Van een onzer verslaggevers) WEERT Een brand, die gepaard ging met zo'n enor me rookontwikkeling dat cr zo'n 1000 nieuwsgierigen tot ver uit de omtrek op afkwa men, heeft zondagmiddag vrijwel de gehele coöperatie ve aardappelgroothandel Ko- val in het Limburgse Itter- voort in de as gelegd. Alle zes hallen en koelcel len, met daarin naar schat ting 3000 ton aardappelen, gingen in de vlammen op. De schade wordt op vijf miljoen gulden geschat. Het gebouwencomplex, pas vier jaar oud, stond in een mum van tijd in lichterlaaie. Politie en brandweer is het nog een raadsei hoe dat zo snel kon. Ook directeur Ver sluis verklaarde cr niets van te begrijpen. De brandweer, die het vuur met 100 man te lijf ging en daarbij door de kijkers voor de voeten werd gelopen, kon slechts een deel van het kan toor redden, ook al omdat de waterdruk te laag was. Het bedrijf is tegen brand verze kerd. AMSTERDAM De eerste directe passagicrslijnvlucht van West-Europa op Taiwan is tijdens het Paasweekeinde uit gevoerd door de Boeing 747 van de KLM. De dienst is mogelijk gewor den door een overeenkomst tussen de luchtvaartmaat schappij van Taiwan, Martin air en KLM. Reizigers uit Europa moes ten tot dusverre voor Taiwan overstappen in Tokio. Honkong of Bangkok. 5 iff n kAnkil 1/^oc^K/M^nAn A 11> i i -rn w/\/K Bewaar uw Mobil Kassabonnen. Als u ze vóór 8 mei opstuurt naar Mobii krijgt u 5 cent terug per liter diesel of benzine (tot een maximum van 300 liter). En u kunt meedoen aan de Mobil Vakantiewedstrijd, waarin u een reis t.w v. f 2.500,- kunt winnen. Desgewenst krijgt u de kassa bonnen retour. '-as* 'i (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Paasda jtgen hebben ongeveer 600.000 buitenlandse toeristen getrok- ken: 50.000 minder dan een jaar geleden, Het Nationaal y Bureau voor Toerisme wijt het s tegenvallende buitenlandse be zoek vooral aan de slechte weersvoorspellingen aan de vooravond van Pasen. Uitein delijk bleek het weer zo nu en dan wat zon beter te zijn dan was voorspeld. Het grootste aantal bezoe ker: kwam uit West-Duitsland. gevc'gd door toeristen uit Frankrijk en Engeland, waar van de meestcn terecht kwa men in de bollenstreek. De v Keukenhof was met 61.000 be zoekers Nederlands' drukste s attractiepUnt. In verhouding tot vorige ja- 1 sren hebben aanzienlijk minder buitenlanders in Nederland ^overnacht met als gevolg dat er nergens problemen zijn ge weest met "net onderbrengen van toeristen. In het hele land meldden de hotels en pensions neg voldoende vrije kamers. Het verblijf op de kampeer terreinen was minimaal, aldus 'het NBT. In Rotterdam meldde het rondvaartbedrijf Spido "een mooi resultaat geboekt te heb ben" met 10.000 paastoeristen. "Gezien het slechte weer en omdat we nog niet konden pro fiteren van de trek naar de bol len. zijn we toch tevreden," al dus een woordvoerder. Hetzelf de geluid komt uit Blijdorp, dat de afgelopen drie dagen 16.000 bezoekers teide. „Dat was 6000 meer dan vorig jaar Pasen, maar toen was het weer n",g slechter. We zijn dan ook niet ontevreden," zegt de heer Van Swicten van Blij dorp. De Nederlanders hebben zich in het algemeen iets min der aangetrokken van het weer. De bungalows in het heie land waren goed tot zeer goed bezet. Het verkeersbeeld op de Ne derlandse wegen is het hele Paasweekeindc vrij rustig ge bleven. De Rijkspolitie noteer de op Tweede Paasdag slechts enkele files en 27 botsingen op autosnelwegen, waarbij zestig auto's betrokken waren en vier mensen licht werden gewond. (Van een onzer verslaggevers) SNEEK De rijkspolitie te Water hoopt vandaag in het Sneekermeer alsnog de lijken te vinden van de Leeuwarder broers Jaap (36) en Anton (24) Andringa, die vorige week vrijdag tijdens een zeiltochtje verdronken, evenals Henriètte Tijhuis (22) en Harriet Hum mer (21), twee Leeuwarder kwekelingen die met de broers meevoeren. Hun lijken zijn ge borgen. Het viertal, dat de Paasva kantie bij het Sneekermeer wilde doorbrengen, was vrij dagavond in een kleine, open BM bij straffe noordoorsten- wind vanuit Terzooi het meer opgevaren. Het bootje, waar van de giek gebroken was, spoelde zaterdag omgeslagen bij het Starteiland aan. Vermoedelijk zijn de vier er varen zeilers toen het bootje op de terugweg omsloeg zó snel door de kou van het wa ter, op dat moment 3 graden, bevangen geraakt dat geen van hun nog kans zag weer aan boord te klimmen. Omdat er 's avonds geen andere zei lers op het meer waren bleef hulp uit. De politie is het hele week einde met een helikopter en zes boten op zoek geweest naar de slachtoffers. Zaterdag en zondag werden de lichamen van de jonge vrouwen gebor gen; het zoeken naar de broers bleef vergeefs. Jaap Andringa, getrouwd en vader van vijf kinderen, was ieraar aan een streekschool in Leeuwarden. Zijn broer Anton, ongehuwd, studeerde in Leeuwarden aan het conserva torium. Henriette Tijhuis uit Emmen en Harriet Hummel uit Roden studeerden in Leeuwarden aan de Pedagogi sche Academie. Het drama moet zich hebben afgespeeld, nadat Anton An dringa de drie anderen had op gehaald voor een tochtje met zijn boot. Op dat moment wa ren er geen andere zeilers op het meer. Pas de volgende och tend werd alarm geslagen toen het omgeslagen bootje aan spoelde De politie ging meteen met een helikopter, vier RP-boten, twee speedboten en sleepnetten op zoek. De speuractie is het hele weekeinde voortgezet. AMSTERDAM De Am sterdamse politie heeft L. W. (24) aangehouden, die ervan wordt verdacht vorige week vrijdag in zijn huis Peter Veerman (30) te hebben dood geschoten en diens vriend Gcr- rit van der S. (31) ernstig te hebben verwond. De verdachte kwam zich zondag zelf bij de politie melden, maar ontkent nog de schoten te hebben afge vuurd. De politie denkt daar anders over. Volgens een woordvoer der stond W. bij de beide Am sterdammers voor enkele dui zenden guldens in het krijt en was de schietpartij ontstaan toen ze dat geld kwamen opei sen. DMSDAG5APfatJM3;g twser Het weer op Tweede Paasdag is vooral in Zuidwest- Nederland een af knapper geworden In Rotterdam liep de temperatuur met hoger op dan 5 graden (Rozenburg 4,9 graden Celsius record laag) wat ongeveer een graad of 7,8 onder de normale waarde voor de tijd van het jaar was. In West- Brabant zakte het kwik in een ruk van 6 naar 2,8 graden Celsius, iets dat na 1963 met meer was voorgevallen (toen 2 6 graden Celsius). In Luxemburg en België was het nog kouder met Brussel maximaal op 3 gra den Celsius. Er viel daar op verschei dene plaatsen sneeuw. Bij ons was het regen- Ro zenburg 4 mm Daarentegen liep de temperatuur in het uiterste oosten van ons land tot circa 10 graden op Dat gebeurde na een hogedrukvorst- nacht met minus 6 graden Celsius in Losser op klomp hoogte. Als con trast kan gelden de 20 tot 25 graden Celsius, die m Zuid- Europa worden waargenomen Het blijft in de t est van deze week wis selvallig. Het weer wordt gestuurd door een vrij onbe weeglijke depressie van 992 millibar.bij Schotland. Rondom dit minimum ver plaatsen zich aktie- ve randstormgen. na een dag met hier en daar een bui, soms met ha- ge! en een kansje op onweer, zal de lucht opnieuw sterk bewolken en stij gen de regenkan sen. Dit houdt ver band met een ak- tieve randstonng in het zeegebied ten zuidwesten van Ier land, die snel na derbij komt Om middernacht wordt die met een kern- druk van 986 milli bar al boven hel oostelijk deel van het Kanaal ver wacht, op weg naar Zuid-Óuitsland. De regen ervan kan la ter op dinsdag in ons gebied al be ginnen en morgen aanvankelijk voort duren. Donderdag wordt dan weer een dag met opkla- rmqen en ook een bui. Vervolgens krijgen we vrijdag een nieuwe randstonng op visite In Mid den-Europa (het bergland) valt sneeuw. Dat ge beurt vaker in de maano. waarvan gezegd wordt: april is nooit zo goed of het sneeuwt de schepen op zijn hoed. De luchtdruk in Rotterdam vanmor gen om negen uur 998 millibar (748 mm) tendens lang zaam dalend. Amsterdam zwaar bew. 6 1 De Bilt regen 6 2 Deelen regen 8 2 Eelde zwaar bew Q 3 Eindhoven regen 7 2 Den Helder zwaar bew 6 2 Rotterdam regenbui S 3 Twente hagelbui 9 3 Vlissmgen zwaar bew. 5 3 Zd. Limburg regen 7 2 Aberdeen mist 6 -1 Athene zwaar bew 21 12 Barcelona licht bew. 6 Berlijn regen 10 2 Bordeaux half bewolkt 12 6 Brussel geheel bew 3 2 Frankfort zwaar bew 8 1 Geneve regen 8 3 Helsinki regen 7 3 Innsbruck geheel bew. 9 1 Klagenfurt zwaar bew. 11 -1 Kopenhagen licht bew 8 -1 Locarno onbewolkt 13 2 Londen sneeuwbui 10 2 Luxemburg sneeuwbui 4 0 Madrid onbewolkt 15 7 Malaga onbewolkt 23 11 Mallorca licht bew 17 6 Munchen zwaar bew. 6 1 Nice half bewolkt 14 9 Oslo zwaar bew. 5 0 Parijs licht bew 8 4 Split zwaar bc v. 13 5 Stockholm zwaar bew. 5 -4 Wenen regen 10 4 Zurich half bewolkt 8 1 Casa Bianca licht bew. 7 Istanbul licht bew 21 12 Las Palmas zwaar bew. 20 16 Beiroet zwaar bew. 20 13 Tel-Aviv zwaar bew 19 13 Tunis half bewolkt 8 TERNEUZEN De penningmeesteres- se van het Chili-co- mité in Terneuzen heeft de afgelopen drie maanden 18 000 gulden uit het fonds in eigen zak gestoken. Het geld, bijeenge bracht door de le den van het comité, was bestemd voor verdrukte vak bondsleden in Chili. De PvdA-afdeling Terneuzen heeft" besloten de zaak buiten de rechter om af te handelen. Er zal een commis sie in het leven worden geroepen die met de vrouw, de uit Sluiskil af komstige M. van V., een terugbeta- lingsregel.mg zal opstellen. Volgens de plaat selijke PvdA-voor- zitter A. Soomers heeft de partij meer humanitaire kassen die allemaal wor den gecontroleerd. „Door onze slordig heid was dat tn hef geval van mevrouw Van V. met ge beurd Daar speelt in mee dat de Chtli- werkgroep z'n zaakjes altijd prima voor elkaar had. Het is een verve lend naar inciden teel voorv I." De ABVA/KABO, de landelijk coördi nator van het Chiii- comite, heeft 1500 gulden toegezegd als startkapitaal voor een nieuwe Chili-actie in Ter neuzen Leden van de plaatselijke af deling hebben zelf nog eens 600 gul den in de pot ge stort. Soomers ver wacht de hulp aan de gezinnen van Chileense vak bondsleiders (100 gulden per gezin per maand) over twee maanden te kunnen hervatten. De penningmeeste- resse is inmiddels op eigen verzoek geen lid meer van de PvdA MAASTRICHT De recherche iri Maastricht heeft dit weekeinde de ver blijfplaats kunnen achterhalen van de echtgenoot van de op 28 maart moge lijk ontvoerde fysio therapeute Narinx- Otten (34). De man is met vakantie in Italië. Hij zei van de vermissing van zijn vrouw, die wegens een echtschei dingsprocedure bij haar ouders in Meerssen verblijOt, mets te hebben ge weten Zijn vakan tie wilde hij er niet voor onderbreken, het echtpaar heelt een dochtertje van vier jaar Ondanks tal van tips heeft de politie nog geen spoor van de vermiste vrouw Op de be wuste avond was ze naar haar prak tijk gegaan Kort nadat ze daar, in Maastricht, arri veerde hoorden omwonenden een vrouw gillen en za gen ze een lichtge kleurd busje met hoge snelheid we grijden GROESBEEK In het Gelderse Groesbeek wordt gewerkt aan de bouw van een oor logsmuseum ter ere van de geal lieerde troepen uit de Tweede Wereld oorlog. Het geld er voor wordt bij el kaar gehaald door een groep Ameri kaanse veteranen en Nederlandse en Amerikaanse za kenmensen. Centraal in het museum zal een vijf bij zeven meter grote maquette staan van de Slag om Arnhem. Verder komt er een fotose rie. waarop het ver loop van de veld slag van dag tot dag te volgen is. Bewaar uw Mobil Kassabonnen Behalve 5 cent korting per liter diesel of benzine kunt u daarmee een reis naar een zonnig vakantieland winnen t w v f2 500.- Dit moei u doen Omschrijf in 20 woorden waarom u bij voorkeur Mobil tankt Stuur dat mèt de kassabonnen op naar Mobil Oil B VLente-Aktie. Postbus 1131, 3000 BC Rotterdam Vóór 8 mei Desgewenst krijgt u dé kassabonnen retour 2500: OW -al»

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1