Onzekerheid rond nieuwe b.v. 's Milieuprobleem door kolenstook IKON weert sex-spel' Raad van State: tijd te kort Bordeel gesloten Drie ton in schoen - neuzen Van Kemenade ontwerpt nieuw onderwijsstelsel Vandaag met: Niet met de auto naar de marathon Stukgoed Sport Dodelijk ongeval WEEK- AGENDA m ■kZ **oo/ Heroïnedode (Van onze sociaal-economische redactie) ROTTERDAM De RDM is ter ziele. De Rotter damse rechtbank heeft de werf vanmorgen failliet ver klaard. Voor zo*n duizend werknemers betekent dat onher roepelijk ontslag. Voor nog eens vijfhonderd is het de "vraag of zij in de nieuwe reparatie-b.v. aan de slag kunnen. Naar zee Üi Uit het talud van het Booyterrein aan de Oude Maas- weg steekt op het vuilste plekje van de Geulhaven een afvoerpijp, die de meeste tijd onder de waterlijn ligt. Een leidingstelsel voor afvoer van regenwater heeft het bedrijf hierop aangesloten. De DCMR ontdekte vo rig jaar dat hierop ook een zogenaamde "Uniserlei- ding" illegaal was aangesloten en liet die verdwijnen. w/mmm Scène uit "Liefde en van Dattum" van Wiedus Jeugdtheater. Louis Kockel- mann (twee de van rechts) steekt het nodige op bij een win keltje in voor behoedsmid delen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Raad van State, het hoogste adviescollege in ons land, heeft een waarschuwen de vinger geheven tegen het toenemend gevaar van overhaasten in de wetgevingsprocedure. De raad wijst in haar jaarverslag op de steeds toene mende druk om in korte tijd adviezen uit te bren gen. Verder moet het adviescollege ook steeds sneller optreden bij de regelgeving op financieel, economisch en sociaal terrein en bij de wetgeving rondom de rijksbegroting. DEDUBBELKRANT WOENSDAG 6 APRIL 19*3 RDM-WERF teekeije De oprichting van die b.v. is twijfelachtig geworden nu de ^bedrijfsvereniging metaalin- *<lustrie hieraan mogelijk geen •^medewerking geeft. Nog deze «'Jweek zal uitsluitsel worden ge geven. De bedrijfsvereniging moet •lafzien van een claim van onge veer vijf miljoen gulden voor onder meer betaalde uitkerin gen (WW-betalngen) en af vloeiingsregelingen voor het personeel van de "oud RDM- reparatiewerf". De bedrijfsver eniging is wettelijk verplicht die claim in te dienen. Er zijn echter al vergelijk bare gevallen waarin bedrijfs verenigingen van dergelijke claims hebben afgezien. Met spanning wordt door de initia tiefnemers van het RDM-red- dingsplan naar debeslissing van de bedrijfsvereniging uit gekeken. Rond de marine-b.v., waarin 1530 man werk moeten krijgen, heerst ook nog onzekerheid. Die betreft de overdracht van grond, opstallen en dergelijke aan die nieuwe b.v. Vorige week had de directie aan de ondernemingsraad van de RDM gevraagd met die overdracht akkoord te gaan. De ondernemingsraad heeft Gif in haven al tl ie jaar bekent (Van onze verslaggever BEN i'- VAN HAREN) ROTTERDAM Al tien |5 jaar geleden stond de vergifti- »vging van de Geulhaven met h olie en koolwaterstoffen vast. Gemeentewerken Rotterdam staakte de eerste de beste ult- baggering voor de kant bij ~;Booy Clean, drie jaar na de aanleg van de haven in 1970.' v Er kwam in die zomer van ^,1973 een ondragelijke stank vrij en TNO constateerde een zeer ernstige verontreiniging jC van de havenblubber. y „Op gTond van de resultaten van de getrokken monsters y ben ik van mening dat u de veroorzaker van deze veront- reiniging bent," schreef direc- J> teur ir. H. Molenaar van het 5- Havenbedrijf aan Booy. Uit stukken, die vandaag be- if handeld worden in de gemeen- p lelijke commissies voor mi lieuzaken en haven en econo mische ontwikkeling, blijkt dat alle betrokken gemeentelijke diensten van meet af aan op de hoogte zijn geweest. De rap- portage aan het college van burgemeester en wethouders is onvoldoende geweest, maar f aanleiding tot belangrijke kri- tiek op die diensten is er niet, vinden de betrokken wethou- 3; ders. Zij stelllen de raadscom- é- missies voor de wenselijkheid uit te spreken van een snelie oplossing voor de verwerking van afvalwater en de bouw van een havenontvangstinstal- iatie. Ook willen de wethouders Booy Clean zo kritisch moge lijk laten volgen door alle overheden die betrokken zijn bij milieutoezicht. De wethouders Laan (mi- 5 lieu) en Den Dunnen (haven) constateren dat Booy zich niet v aan de voorschriften houdt, maar tevens dat het bedrijf uit milieuhygiënisch oogpunt niet k gesloten mag worden, omdat daarmede een noodzakelijke .activiteit in een grootschalig haven- en industriegebied zou ,t wegvallen." Meer dan een jaar geleden had Booy zijn bedrijf al gesa- i neerd moeten hebben. Dat was >in 1979 afgesproken toen Rijks waterstaat een voorlopige ver gunning gaf om afvalwater te lozen met stoffen, die gevaar lijk zijn voor het milieu. Booy zou op korte termijn de beste technieken van het moment aanwenden om dergelijke stof- fen uit het afvalwater te ver- wijderen. De benodigde zuiver- ingsinstallatie is nog niet aan- jj wezig. Sinds de geconstateerde ern stige verontreiniging in 1973 corresponderen Booy en het Havenbedrijf over de kosten, die verwijdering van de gif- blubber met zich meebrengt. Een op 3 juli 1974 door het Ha- •-venbedrijf verzonden factuur van 40.000 gulden is pas eind vorig jaar door een jurist van de Coolsingel oninbaar ge- noemd. De rekening was geba seerd op afvoer van die zwaar verontreinigde blubber naar zee. Molenaar schreef aan Booy in 1974: .Aangezien de specie dermate verontreinigd is, dat deze niet in een loswal kan worden gespoten, dient afvoer van ca. 2000 m3 naar zee plaats te vinden." Het ging hier om blubber uit de zuidwestelijke hoek van de Geulhaven, waar Booy een af- voerleiding heeft die officieel alleen voor de afwatering van het bedrijfsterrein bestemd is. De Dienst Centraal Milieube heer Rijnmond heeft vorig jaar ontdekt dat Booy daarop een illegale leiding wilde aan sluiten. Tussen die hoek van de Geulhaven en het werkponton Calao is de haven het meest verontreinig en ook nooit meer gebaggerd sinds de enorme stank in 1973 tot staking van dit werk leidde. Gemeentewer ken heeft toen ook de rivierpo litie gewaarschuwd. Uit de gemeentelijke stuk ken blijkt thans d er in de afgelopen tien jaar in totaal zestig processen-verbaal tegen Booy zijn uitgeschreven door de havendienst. Ook staat erin dat zoals eerder cx-mi!ieu- gecommitteerde Arie van Dijk tegenover Het Vrije Volk ver klaarde juist het Havenbe drijf aile bevoegdheden had om tegen Booy op te treden. Voorts geven de resultaten van monsteranalyses aan dat de laatste twee jaren de veront reiniging enorm is toegeno men in de Geulhaven. Mogelijk houdt dit verhand met de slui ting van Uniser. UTRECHT Geef de Wcstlandse tuinbouwbedrij ven geen vergunning voor kolenstook want hierdoor ontstaan grote milieupro blemen. De stichting Na tuur en Milieu klopt met dit argument aan bij de Zuid- hollandse gemeente De Lier die binnenkort over een der gelijke vergunning moet be slissen. Het stoken op kolen is volgens Natuur en Milieu alleen toegestaan als bij de installatie goede milieu voorzieningen worden ge troffen. Die zijn volgens de stichting bij kleine installa ties niet rendabel. Stappen de Westlandse tuinders massaal over op kolenstook dan zuilen de hoeveelheden zwaveloxyde en roet waar aan een mens mag bloot staan worden overschreden, vreest de milieustichting. Zij ziet meer in een zuini ger stoken met de bestaan de gasinstallaties, warmte krachtkoppeling en dubbele beglazing van de kassen. dat geweigerd omdat het daar mee ook akkoord zou zijn ge gaan met het ontslag van zo'n tweehonderd man in die sec tor. Volgens de ondernemings raad en de bonden is dat ont slag nu niet nodig, Hernieuwd overleg tussen directie, be windvoerders en onderne mingsraad heeft gisteren ook geen oplossing kunnen bren gen. Met het faillissement wordt de bewindvoerder vervangen door een curator, die niet ge bonden is aan de Wet op de On dernemingsraden. Dat bete kent dat die meer armslag heeft om te opereren. Overigens is niet iedereen het van harte eens met de op richting van een reaparatie- b.v., die onder een andere naam wel met de afkorting RDM moet gaan opereren. Voorzitter L. Couwenberg van de ondernemingsraad van Verolme Botlek, een andere re paratiewerf van RSV, zou het "een belachelijke zaak" vinden als de gemeente Rotterdam tien miljoen gulden in de repa ratie van de RDM steekt. De gemeente en het bedrijf Scandinavian Marine Services BV zijn bereid geld te steken in de reparatie-b.v., samen on geveer vijftien miljoen gulden. Een en ander gebeurt onder strikte voorwaarden. Couwenberg noemt dat red dingsplan "een onhaalbare kaart". Volgens hem kan dat geld beter gestoken worden in de integratie van RDM en het Schiedamse bedrijf Wilton Fijenoord, waarbij Wilton openblijft. Hij noemt de plannen nog onbegrijpelijker als gekeken wordt naar het feit dat er bij Witon driehonderd mensen ontslagen moeten worden. Bo venalen, aldus Couwenberg, is er op de reparatiemarkf een overcapaciteit. Volgens hem is Scan Marine "doodgewoon een grote koppel baas", „Het heeft 30 mensen in dienst, een paar loodsjes en een pier en hoopt nu goedkoop aan een dok te komen." yS, *^/~//fr//yy///#/6///yyy'yy/S//SpW/"S//"/y//'/r//s///s4f//'/'6////'""'ys Van onze verslaggever PIET KOSTER HILVERSUM, ROTTER DAM Uit vrees dat het programma door zijn op drachtgevers lees: de ge zamenlijke Nederlandse ker ken als "provocerend" zou kunnen worden ervaren, zendt de IKON-televisie "Liefde en van Dattum" van IKON-m edewerkerKarei Eykxnan, .een produktie van het Rotterdamse Jeugdthea ter Wiedus, niet uit. In een brief aan Wiedus, waarin hij meedeelt dat de IKON de voor 29 april en 6 mei geplande uitzendingen heeft afgelast, schrijft IKON-televisiedirecteur Wim Koole dat het bestuur van zijn omroep "tot de con clusie is gekomen dat op televisie voor een groot pu bliek gebracht de bood schap van het spel veel te gemakkelijk verstaan zal worden als synoniem met de seksuele opvoeding zoals de kerken deze zich voorstel len." Koole refereert in zijn brief aan eerder door de IKON uitgezonden program ma's als .Allemaal tuig", „Weekend", „Borsten" en Freek de Jonge's „De Open baring", die bij de deels be houdende achterban van de IKON enig stof hebben doen opwaaien. Omdat, met betrekking tot „Liefde en van Dattum", de IKON meent dat niet de sug gestie moet worden gewekt dat het stuk de visie van de IKON vormende kerken uit draagt, is het besluit geno men. Daarbij wordt in de brief uitdrukkelijk verwezen naar de „intensieve en vaak con troversiële discussie die mo menteel met de opdrachtge vers gaande is over de ker kelijke opdracht van de IKON." En, wordt nog opgemerkt: '"„Wat in het theater wel bijvoorbeeld door gesprek ken na de voorstelling goed kan worden doorge praat, is op televisie minder goed op te vangen." De leden van Wiedus Jeugdtheater toonden zich gisteren nogal verbouwe reerd door het IKON-besluit. „Het stuk is juist héél erg nodig. We hebben het vorig seizoen veertig keer ge speeld, en dit jaar staan zes tig voorstellingen op het pro gramma. We hebben ge speeld op zéér christelijke scholen, op goed katholieke instituten... Nóóit, bijna nooit negatieve reacties gehad. Het slaat juist enorm aan. Het is een stuk in de taal die de jongelui waarvoor de ze voorselling is bedoeld zelf spreken. De dingen bij de naam." („Liefde en van Dat tum" is een produktie over liefde en sexualiteit voor jongeren vanaf twaalf jaar, de IKON had de uitzending op 29 april en 6 mei gepland om 22.00 uur.) Wiedus vreest dat met het schrappen van „Liefde en van Dattum" op „jammerlij ke wijze de progressieve ten- denzen binnen de IKON wor den afgekapt", dat „de klok dertig jaar wordt teruggezet. „En verder vinden de leden van de groep dat zij nu lich telijk „in hun hemd staan." De IKON, die enkele dagen geieden de knoop doorhakte, heeft met „Liefde en van Dattum" een jaar in zijn maag gezeten. Het mede in opdracht van deze kerkelijke zendgemachtige geschreven stuk een bewerking van het Duitse „Was heisst hier Liebe" werd al in maart 1982 op beeldband opgeno men. Twee maai eerder werden geplande uitzendingen ge schrapt; aanvankelijk zou bet stuk in vier afleveringen van een half uur 's avonds om zeven uur worden uitge zonden. Daar zag men van af. Besloten werd toen het stuk pas in 1983, later op de avond te programmeren. Ook daarvan is nu dus afge zien. Wicdus: "Jammer, een programma waar geen an dere omroep Aan durfde, zou er eindelijk komen... En nu dit!" Zou een andere omroep het nu toch willen overne men? Wicdus' John Buysman: "Wie weet. We zullen eens in formeren of het kan. Want, van wie is het nu? Kan een ander het kopen? Misschien wel Veronica, die zijn toch zo dik met jongeren". Volgens de raad kan die haast in de politieke besluit vorming tot problemen leiden. Er zouden regelingen tot stand kunnen komen, die na enige tijd niet goed blijken te wer ken. Ook de adviserende func tie van de raad komt door de grote tijdsdruk vaak niet vol doende tot haar recht. Vice-president mr. W. Schol ten wijst er in het jaarverslag op, dat door de aanhoudende toevloed aan werk de komende tijd geen sprake zal zijn van enig gas terugnemen door de raad. De vice-president vindt dan ook, dat men in de toe komst door moet gaan met zich te bezinnen op de rechts bescherming en vooral op de behoefte aan administratieve rechtspraak. ROTTERDAM De 27-jari- ge vorkheftruckbestuurder V. A. Olivera uit Hoogvliet is gis termiddag op zijn werk bij een stukgoedbedrijf aan de Han- delsveen/Steinweg aan de Rijnhaven om het leven geko men. De man viel bij het ach teruitrijden met zijn heftruck naar beneden vanaf een 1,20 meter hoge oplegger. Hij kwam onder het anderhalve ton wegende voertuig terecht en was op slag dood. Rotterdam Marathon, zaterdag 9 april. Start Coolsingel voor het Stadhuis 16 OQ uur Badmintontoernooi voor recreanten op 8. 9 en 10 april in de Eemhal van het Ahoy'-complex, aanvang vr. 19.00 uur, za. en zo. 13.00 uur. Deelname: 5.- p.p Toeschouwers: f3.75 p p. Prestatieloop m het Kratingse bos. Zaterdag 16 april. Start 12.00 uur, inschrijving vanaf 11.00 uur aan het Langepad Vlooien- en Automarkt in Bedrijtshal Wijnands, Mozart- laan Maassluis op zaterdag 16 april Van 8 30 tot 17 00 uur Voor inlichtingen over deze rubriek kunt u bellen 010—147400 tsl 140 (Van een onzer verslag gevers) ROTTERDAM De politie heeft in diens hut aan boord van het mo torschip Carsten aan de Wilheiminakade, het le venloze lichaam gevon den van een 32-jarige Duitse kok. De man is overleden aan een over dosis heroïne. ROTTERDAM De politie heeft vanmorgen een pand aan de Atjehstraat 2a in Katen- drecht dichtgetimmerd. Hoe wel er een sluitingsbevel was uitgevaardigd, werd geconsta teerd dat een kamertje deson danks gebruikt bleef worden voor prostitutie. AMSTERDAM-ROT TERDAM Op de luchthaven Schiphol is tijdens het paasweekein de een man aangehou den die voor ruim drie ton aan bankbiljetten van duizend gulden in zijn schoenen verborgen had. In diverse hoeken van zijn kleding werd verder nog drieduizend gulden aangetroffen. De 26-jaxige Chinees C.B.O. had de 314 biefjes van duizend verborgen in de neuzen van zijn schoenen. Voigens de Koninklijke Marechaus see werd de man aange houden omdat hij ge zocht werd door de Rot terdamse recherche in verband met handel in verdovende middelen. De man, die op weg was naar China, is voor ver der onderzoek overge dragen aan de politie in Rotterdam. Een 29-jarige vrouw uit Rotterdam is dins dag op Schiphol aange houden met een kilo co caïne, verstopt in een koffer met dubbele bo dem. De vrouw heeft zo wel de Peruaanse als de Nederlandse nationali teit. De rijkspolitie op Schiphol schat de waar de van de cocaïne op een kleine honderdduizend gulden. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Oud-minister en huidige PvdA-Kamerlid Jos van Kemenade heeft vandaag een model gepresenteerd van een nieuw stelsel aan voortge zet onderwijs. Hoofdzaak van ROTTERDAM Vandalen hebben gisteravond een rava ge aangericht in het gerechts gebouw aan de Noordsingel. Schrijfmachines en kantoor meubilair werden tegen de vlakte en uit het raam gegooid en in de rechtszaal werden te lefoons en omroepinstallaties vermeld. het model is de vervanging van het huidige stelsel door een systeem, dat bestaat uit één schooltype voor alle leer- .lingen. Doel is de bevordering van de ontwikkelingskansen van alle leerlingen. Tevens is het ontwerp gericht op een betere voorbereiding van en op deel name aan dc samenleving en op verdere studie en opleiding. Volgens Van Kemenade is het parlement in staat om nu reeds te beslissen over een nieuw onderwijsstelsel. Die be slissing behoeft niet te worden uitgesteld, zoals bij dc forma tie van het kabinetLubbers door de fracties van CDA en WD is afgesproken.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1