29?5 9?5 12?5 14?s Bloot mag blijven in Scheveningen m i Dagbladen nog in grote zorgen mm m mi Stork vecht voor bestaan Koninklijk gezin terug van vakantie ter meuten ter meuten ft p Molestverzekering nóg niet gereed Verstopt bloedvat veiliger te vinden E larechaussee klaagt over uitlaatgassen Limburgers moeten ondergronds wonen TROS: Jeugdjournaal zat f out met Marx Josephine speelt nu Na Drui pe «fmmm m Kerncentrale draait weer Auto's bekrast - ton schade Moordaanslag mislukt Man steekt vrouw dood De Ruiter weg bij Holland Festival (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Een kleine 100 beleggers, die samen 20 miljoen dollar zouden hebben geïnves teerd in Amerikaanse onroerend goedprojecten van de in februari gearresteerde Rienk K. uit Moergestel, hebben vanmorgen gezamenlijk een strafklacht tegen K. ingediend. Het Amsterdamse gerechtshof bepaalt vandaag of het voorarrest van K. met nog eens 30 dagen wordt verlengd. Nu nog voordeliger... Schoudertas. Skai schoudertasje. Modern schoudertasje. Het Pales tina Comité heeft zon dag in Am sterdam een korte demonstra tie gehou den in ver band met de moord op de PLO- waarnemer Santawi in Portugal. Bij het Na tionale Mo nument op de Dam werden bloemen gelegd. Zie ook pag. 7 Abonnees Zelf betalen 3 of 5 dagen mooi Veere Inlichtingen en boekingen: HÉT VRWE VOLKf birm letiiand 3 MAANDAG 11APRIL 1S83 E eleg ;ers 5Deke: ti zè li F hi urngeld BREDA Onbekenden heb ben gisterochtend in Breda voor tenminste 100.000 schade aangericht aan geparkeerde personenauto's. De auto's wer den bekrast en in de lak van hakenkruisen en obscene woor den voorzien. Volgens de politie zijn tot vanmorgen zestig aangiften binnengekomen maar zij ver wacht er nog veel meer. De beleggers, die vrezen hun geld te hebben verloren in de projecten "Antelope Valley" en "Wheatlands", hebben zich verenigd in de "stichting BAW", die met behulp van Amerikaanse advocaten wil Stevige droogmolen van licht gewicht aluminium met vier opklapbare armen en maar liefst 50 meter droogruimte. Kompleet met bodempijpje. Verstelbaar in hoogte. Nu geen 39,50 maar Regenscherm voor de droog molen. Eenvoudig te bevesti gen met bijgeleverd materi aal. Afm. ca. 3 x 3 mtr. voor 19,95 EXPEDhlEORUKTE MEENEMEN Met dubbele schouderriem en binnenvak. In wit. marine, Dei- ge of zwart, van 2d,95 voor Met binnenntsvakje. in wit. marine, beige of zwart Van 29,95 voor Met koord afgezet en koord- schouderriem. 2 Vakken en middenvak met extra ritsvak. In wit, marine, beige of zwart. Van 34,95 voor trachten nog enkele honderden miljoenen guldens te redden. De stichting, geleid door de Zuidhollandse kaashandelaar B. den Hollander en P. Geer- Ting, vreest te maken te heb ben met de "grootste zwendel aller tijden". De wildste schat ting bedraagt een miljard dol lar. Dit weekeinde werd in Gel- dermalsen, waar de beleggers bijeen kwamen, de politie te hulp geroepen om een jurist en een boekhouder van "K. In vestments", die ongenood wa ren verschenen, uit de zaal te zetten. De Amsterdamse fraude-of ficier mr. De Bruin, die het on derzoek tegen K. leidt, zal bin nenkort naar de VS reizen, waar de FBI ook een onder zoek instelt tegen K. en diens voormalige partner Whitney. Volgens mr. De Bruin heeft K. dan we! beloofd, dat mensen die gedupeerd zijn hun geld te rug kunnen krijgen, maar blijft hij tegelijkertijd volhou den dat er momenteel nog nie mand aanspraak kan maken op die regeling. Mr. De Bruin heeft ruim 100 klachten tegen K. binnengekregen van beleg gers uit binnen- en buitenland die zich door K. bedrogen voe len. De fiscaal-juridisch direc teur van K. Investments meent evenwel dat er nog steeds geen strafbaar feit is geconstateerd. Rienk K. heeft inmiddels van uit zijn cel laten weten zich door de activiteiten van de stichting BAW in zijn eer en goede naam aangetast te voe len. De multi-miljonair wordt nog steeds verhoord. DEN HAAG Burgemees ter Schols van Den Haag is niet van plan de komende zo mer op te treden tegen naak te zonaanbidders en aanbid sters op de Scheveningse stranden. De burgemeester schrijft dit in een brief aan de Cen trale Kerkraad van de Her vormde Gemeente in Scheve- ningen, die hem had ge vraagd om maatregelen te- gen het bloot-toerisme te ne men. Hoewel naakt recreëren of ficieel alleen is toegestaan op speciaal daarvoor aangewe zen strandgedeelten vindt de burgemeester het niet nodig om de poiitie op de naaktlo pers- en loopsters af te stu ren als ze elders de kleren uitdoen. Topless baden is langs de Nederlandse kust vrijwel een algemeen verschijnsel ge worden, behalve in de Zeeuw se gemeente Veere. waar een speciale ambtenaar is aange steld, die naaktlopers en top less-liefhebbers mag verbali seren. SS» (Van onze sociaal- economische redactie) AMSTERDAM „In het af gelopen jaar is het de Neder landse kranten in economisch opzicht niet goed gegaan. Twintig bedrijven hebben ver lies geleden of een uiterst mar ginaal resultaat geboekt". Dit vermeldt het jaarverslag 1982 van de Vereniging de Ne derlandse Dagbladpers, de or ganisatie van dagbladuitge- versdn ons land. „Het is noodzakelijk, zo zegt het jaarverslag, „dat na verloop van vijf jaar een ge middeld rendement is bereikt van zes percent van de omzet. Pogingen om voor dit doel tot een meerjarenafspraak met de overheid te komen zijn, door onwilligheid van die overheid, op niets uitgelopen." „Dit betekent," zeggen de dagbladuitgevers, „dat de kranten telkens hun kompas op korte termijn moeten afstel len." De uitgevers zijn door de re cente opstelling van de over heid wat optimistischer gewor den. Immers, mochten de be drijven per 1 januari geen ver hoging van de advertentieta rieven invoeren, nu is over eenstemming bereikt over prijsaanpassing in deze sector van vier percent per 1 juni. Een positief gegeven is te vens, volgens het jaarverslag, dat de kostenstijgingen zijn meegevallen, vooral door da ling van de papierprijzen. Als de conjunctuur niet verder in zakt is er een goede kans dat de sterke daling van de rende menten van de laatste jaren tot staan wordt gebracht. Hoewel het deze keer niet met zoveel woorden in het jaarverslag wordt gezegd, be horen nog enkele stijgingen van abonnementsprijzen in de komende jaren tot de moge lijkheden, willen de dagbladen inderdaad in 1987 tot een ren dement van zes percent zijn gekomen. Het jaarverslag staat uitvoe rig stil bij de grote omzetda lingen, die zich op advertentie- gebied in de afgelopen twee jaar hebben voorgedaan. In drie jaar tijd zijn de adverten ties met 25 percent teruggelo pen. Toch steeg in diezelfde tijd het aantal redactiepagi na's. Het aandeel van de redac tionele informatie is thans op gelopen tot een gemiddelde van 59 percent per dag. Vol gens het jaarverslag is dat het hoogste niveau van de afgelo pen tien jaar. Een lichte daling heeft zich voorgedaan in het aantal abon nees, dat aan het eind van 1982 met 0,6 percent terugging. Toch had dit geen invloed op het totaal aantal lezers van dagbladen, omdat de losse nummer-verkoop en het z.g. "samen-lezen" sterk is toege nomen. De totale inkomsten van de dagbladbedrijven overschre den vorig jaar voor het eerst de twee miljard en kwamen op ƒ2.037 miljoen. Het aandeel van de lezers was daarin 47,4 percent, dat van de adverteer ders 52,6 percent. De terugloop in personeels advertenties is zeer groot ge weest, in drie jaar 71 percent. Ook advertenties van onroe rend goed liepen sterk terug, alleen het vorig jaar al met 14,3 percent. Daar de advertentiemarkt nog geen tekenen van herstel vertoont doet het bestuur van de NDP een dringend beroep op de overheid om af te zien van uitbreiding van de STER- reclame op radio en TV. „Meer omroepprogram ma's", zo constateert het jaar verslag, „moeten betaald wor den uit verhoging van luister en kijkgeldbijdragen". Experi menten met lokale omroep worden niet afgewezen, maar voorwaarde is, dat de consu ment dan de volledige kosten moet betalen. Overigens blijft de NDP van mening dat de kansen voor een rendabele exploitatie van een enigszins professionele lokale omroep in Nederland „hoogst twijfelachtig, zo niet afwezig" zijn. Uitstekend verzorgd 3-of 5-daags voorjaarsarrangement. Goed hotel in het centrum. Halfpension. Ai vanaf f130,-pp Provinciale WV Zeeland, Postbus 123,4330 AC Middelburg. Tel. 01180 - 33051 of ga naar een van de 70 WVi kantoren. In elke grote plaats is er wel een. Pubhkatie in samenwerking met het Nationaal Bureau voor Toerisme. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De 35-jari- ge Amsterdammer S. D. dankt zijn leven aan de weigering van een pistool. Zaterdag avond loste de 27-jarige M. S. in een koffiehuis in Amster dam van een paar meter af stand een schot op hem, maar de kogel bleef steken in de loop. Volgens de politie ging het hier om een regelrechte moordaanslag. D. zou de vrouw van S. met de dood hebben bedreigd ais zij niet met hem trouwde. Dit gebeurde terwijl S. in Turkije was. S. deed later aangifte bij de politie, maar nam het heft in eigen handen toen het on derzoek hem te lang duurde. Beide mannen zijn aange houden. Van onze soc.-econ. redactie DEN HAAG/HENGELO Stork Ketels in Hengelo vecht voor z'n bestaan. Ongeveer duizend werknemers hebben vanmiddag samen met het ge meentebestuur van Hengelo gedemonstreerd in Den Haag." Zaterdag was ai een manifes tatie gehouden in Hengelo. Volgens A. T. Aibers, be stuurder van de Industriebond FNV, kost sluiting van Stork Ketels zeker zevenduizend ar beidsplaatsen. (Van een onzer verslaggevers) - ARNHEM De kernener giecentrale in Dodewaard is na een ingrijpende, bijna drie maanden durende reparatie dit weekeinde weer in bedrijf gesteld. Experts van de dienst Stoomwezen en de Kernfysi sche Dienst hebben de centrale uitvoerig getest en in orde be vonden, aldus een woordvoer der van de Gemeenschappelij ke Kernenergiecentrale Neder land, GKN. Dodewaard werd half janua ri buiten bedrijf gesteld. Be halve de jaarlijkse splijtstof wisseling stond dit keer ook een omvangrijke inspectie- en onderhoudsbeurt op het pro gramma en een zeer ingewik kelde reparatie van de aanslui ting van een koelwaterleiding op het reactorvat in de centra le. Met de reparatie was een be drag van circa tien miljoen gulden gemoeid. EINDHOVEN De Eindho- venaar F.H. (27) heeft bekend dit weekeinde thuis zijn 33-ja- rlge vrouw te hebben doodge stoken. Het echtpaar was vrijdag avond uitgegaan en had op straat ruzie gekregen. De ruzie werd thuis voortgezet. Toen de vrouw besloot te gaan slapen, stak H. haar neer. Vervolgens belde hij de GG en GD. Kort daarop werd hij gearresteerd. Directeur drs. G. A. Bernelot Moens klaagde de politiek aan. In 1981 kwamen deskundigen tot de conclusie dat concentra tie van de grote kctelbouw in Nederland bij Stork in Hengelo economisch verantwoord is. De Tweede Kamer en vervol gens minister Terlouw van Economische Zaken besloten daarop het zwaartepunt in Twente te leggen en niet bij De Schelde in Vlissingcn. Nu wordt echter gevreesd dat toch voor Vlissingen gekozen zal worden. Volgens de Stork- directcur zijn er politici die vinden dat RSV. het moederbe drijf van De Schelde, uit een groot politiek medelijden voor haar tekortkomingen beloond moet worden door toch als de ketelbouwer van Nederland te worden aangewezen. DEN HAAG Frans de Rui ter (36), nu nog directeur van het Holland Festival, wordt in augustus 1986 directeur van het Koninklijk Conservato rium in Den Haag als opvolger van Jan van Vlijmen. Tot die tijd zal hij als adjunct-direc teur optreden en ook nog part time voor het festival blijven werken. De Ruiter studeerde klave cimbel en muziekwetenschap pen. Hij heeft in de leiding van het Holland Festival meer dan tien jaar meegedraaid. HILVERSUM Een jaar na de dood van vier om roepmedewerkers in El Salvador heeft de NOS nog altijd geen afdoende mo- lest-verzekering voor free-lance-me- dewerkers. die in het buitenland re portages maken, kunnen afsluiten. Dat bleek gisteren uit antwoorden van NOS-commissaris Personeelszaken, Kees Spaan, op vragen van NOS- bestuursleden. Vol gens Spaan zijn pogingen om verze keringen af te slui ten nog altijd afge ketst op juridische haken en ogen. Ko mende weken zul len hierover nog vergaderingen wor den gehouden. Free-lance-om- roepmedewerkers. die naar "gevaarlij ke gebieden" wor- den gestuurd, lo pen nog extra grote risico's, omdat het zelf afsluiten van verzekeringen veel te duur gaat wor den. Alleen in NOS- verband is het op te brengen. WAGENINGEN Onderzoekers van de Wageningse Landbouwhoge school hebben een volmaakt risicoloze melhode ontdekt waarmee bijv. een verstopt vat in een zeer fijn netwerk van bloedvaten kan worden opge spoord. Bij de nieuwe tech niek. de zg. kern spinresonantie, kan het stromingspat roon van het bloed met behulp van ra diogolven en een magnetisch veld gemeten worden en in kaart gebracht. De nieuwe meet methode kan de gevaarlijker rönt- gentechniek voor een deei vervan gen. Het principe van kernspinresonantie berust op het regis treren van bewe gende vochtdeeit- jes in het lichaam, zonder dat die me ting wordt gestoord door stilstaande vochtdeeitjes. In medische laborato ria kan ook het stil staand vocht wor den gemeten en dat heeft inmiddels geleid tot een re volutie op het ge bied van het in beeld brengen van het inwendige van de mens, bijvoor beeld van organen en tumoren. De nieuwe techniek om bewegende vochtdeeitjes op te sporen maakt het mogelijk om o.a. de vernauwing en ver wijding van bloed vaten op een scherm zichtbaar te maken. MEPPEL Mare chaussees, die dienst doen bij drukke grensover gangen hebben zich bij de Mare chausseevereniging beklaagd over de ongezonde ar beidsomstandighe den. Zij vinden, dat zij teveel bloot staan aan hoge ge haltes koolmonoxy- de van uitlaatgas sen. De marechaussees vinden, dat de overheid bouwkun dige voorzieningen aan de drukke grensposten moet treffen met goede afzuiginstallaties, zodat het personeel op verantwoorde wijze kan werken. Volgens de Mare chausseevereniging zal de overheid een eventuele bekorting van de diensttijd om gezondheidsre denen moeten ac cepteren. Het VVD-Kamerlid J. A. Evenhuis gaat de minister van De fensie deze week vragen stellen over de arbeidsomstan digheden van de Marechaussee. Hij zal daarbij aandrin gen op een onder zoek naar de klach ten. ROERMOND De Roermondse archi tect Richard Grob- benhaar wil van de bewoners van Mid den-Limburg een nieuw soort holen- mens maken. Grobbenhaar heeft een ondergrondse woning ontworpen waarvoor binnen kort, over twee maanden, in Roer mond de eerste paai de grond in gaat. Aanleiding: in grote delen van Midden-Limburg mogen boven gronds geen huizen meer worden ge bouwd vanwege het vliegtuiglawaai, veroorzaakt door straaljagers van een luchtmachtba sis bij de West duits-Nederlandse grens. De ondergrondse, experimentele hui zen zijn samenge steld uit vier koe pels en hebben een vloeroppervlak van 75 vierkante meter. De koepels zijn van beton en worden afgedekt met een laag aarde, waarin heide en brem wordt geplant. Lichtinval in de on dergrondse wonin gen wordt verzorgd door zg. glaspuien. Volgens Grobben haar is de geluids- en warmte-isolatie van de woningen uitstekend en lig gen de bouwkosten 25% lager dan bij traditionele wonin gen. De huizen zou den volgens zijn zeggen erg goed passen in de ge luidswallen die te genwoordig langs de snelwegen wor den aangelegd. HILVERSUM De TROS heeft de NOS-top gevraagd te onderzoeken of het NOS-Jeugd- journaal de 100-ste geboortedag van Kari Marx wel ob jectief heeft behan deld. Volgens TROS-di- recteur Cees Baay zijn er bij de Marx- herdenking in het Jeugdjournaal "fei telijke onjuisthe den" gedebiteerd en was de weerga ve van zijn denk beelden niet "neu traal". Baay wilde niet zeggen wat er niet juist is geweest. We! pleitte hij in het NOS-bestuur voor het voortzet ten van het Jeugd journaal gedurende de zomermaanden. „We zijn nog in een experimentele fase en voor twee maanden in de zo mer is het geid er niet," aldus NOS- tv-commissaris Tom Nieuwenhuy- zen. Of het Jeugd journaal ai of niet objectief is geweest zal de Raad van Beheer van de NOS schriftelijk rappor teren. ■DEN HAAG Ko ningin Beatrix, prins Claus en hun zoons zijn zaterdag teruggekeerd van een Paasvakantie in het Italiaanse Ta- vernelle. Prins Claus zag er volgens een woord voerder van de Rijksvoorlichtings dienst 'goed uit'. Of de Prins op Huis ten Bosch blijft of toch weer voor be handeling naar el ders gaat is nog niet beslist. Tijdens zijn verblijf in Tavernelie is prins Claus niet naar de kliniek van professor dr. Kiei- holz geweest, wat volgens de RVD een goed teken is. De Kerstvakantie, die in Lech werd doorgebracht heeft de Prins wel onder broken voor be handeling in Bazel. AMSTERDAM, HIL VERSUM Actri ce Josephine van Gasteren gaat de rol spelen van Na Druppel in de tele visieregistratie van "De Jantjes" van Nooys Volksthea ter. Zij neemt daar mee de rol op zich van Ank van der Moer, die eind maart enkele uren voor de opnamen zouden worden ge maakt, overleed. Josephine van Gas teren heeft aan haar optreden en kele voorwaarden verbonden. Zij wil de rol van Na Drup pel eerst enkele malen in het thea ter spelen om de reacties van de toeschouwers te peilen. J

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1