Opbrengst markt niet genoeg voor verbouwing AANGEHOUDEN OP KERMIS: 6P*oJ litie ondervraagt ons over kennissen9 1 m m ff 1 j j Tn afwachting van uw antwoord...' Tegen lantaarnpaal Ruzie op terras WÊ& Wïï. mm m Sch Door onze medewerker HAN VAN DER HORST SCHIEDAM Met een klinkend feest in sport- café Mon Ami is zaterdagavond het 75-jarig be staan gevierd van Bode Stokhof. Firmant Huib Stokhof (69) en zijn vrouw Bets waren hiervan het stralende, maar verraste middelpunt. Want de maten hadden het echtpaar wijsgemaakt, dat het zaalvoetbalteam "Stokhof Boys"< door de firma sinds een jaar gesponsord het einde zou vieren van een succesvol seizoen. Praehtieven Theaterorgel WMBA Ml Huib en Bets Stokhof ne men het eer betoon in ontvangst, dat de vrien den en ken nissen het echtpaar be reidden, om dat hun bo de bedrijf vijfenzeven tig jaar be staat. PM1 rnrnrnma I öf >JI A De hond Caesar die zo'n zeventig jaar geleden vijfhonderd kilo vracht naar Rotter dam kon trekken. Naast hem Johan Stok hof die rond de eerste wereldoorlog op tragische wijze om kwam bij een poging om twee brandersk nechts het leven te red den. Dezen waren be dwelmd ge raakt bij het schoonma ken van een ruwvat, een groot reser voir voor de grondstof van jenever. Talloze Schiedam mers woon den de be grafenis van het drietal bij. Patiënten Koffieconcert Paul van Vliet Wolkenprins Ruit "Schandalig" noemt Frank van der Burg het optreden van de Schiedamse politie. BRIEF VAN GROTE LEIDERS: Burgemeester Fred van Lier van Vlaardingen in aktie met het IKV-bordje. Hij zou later een "boze" brief ondertekenen aan Reagan en Andropov. Schamen h HET VRIJE VOLK scl i ede i! -1 4 MAANDAG 11 APRIL 1983 Drie kwart eeuw bode Stokhof De firma Stokhof heeft maar drie lichte vrachtwagens in be drijf. Toch is het een van de bekendste ondernemingen in Schiedam. Oude stadgenoten herinneren zich nog, hoe Hulbs vader dagelijks met de kar de Rotterdamsedijk afreed om overal in Rotterdam pakjes te bezorgen. "Ik heb laatst nog eens uitgezocht, hoeveel de eerste bestelling opleverde. Vijftien cent," zegt Huib Stok hof. De trekkracht voor Stokhofs kar werd geleverd door de hond Caesar, die voor een ia- ding van vijfhonderd kilo de gespierde poot niet omdraaide. Dierenmishandeling? "Bij ons had Caesar een praehtieven" herinnert Huib Stokhof zich. "Toen ik een jaar of tien was, onderhield ik hem helemaal. Ik maakte bijvoorbeeld zijn voetzolen schoon. Sinds de jaren twintig rijdt de firma Stokhof met vracht auto's. Het bedrijf onderhoudt nog steeds de bodedienst op Rotterdam en Kethel. Een bodedienst is openbaar vervoer voor goederen. Wie zo'n bedrijf opzet, moet elke dag vracht of geen vracht in het eigen werkgebied een wagen laten rijden. Een heel netwerk van bodediensten zorgt ervoor, dat een zending binnen vierentwintig uur op ei- ke piek in Nederland bezorgd wordt. De overheid ziet erop toe, dat iedere bodedienst zijn verplichtingen preeie3 nakomt. De aard van de vracht is in de loop der jaren wél veran derd. Voor de oudste klant van het bedrijf. Boers en Co haalde Stokhof bij alle boekhandels in de stad pas verkochte vulpen nen op. Daar graveerde Boers dan de naam van de eigenaars in. Stokhof herinnert zich ook nog de grote klandizie van het Passagetheater, waar voor de oorïog veel toneelvoorstellin gen en concerten plaatsvinden. "We hebben destijds ook af en aan gereden met de onderde len voor het theaterorgel." ver telt Huib Stokhof, "Pas had ik een pakketje van vier kilo voor Stef Meeder. Dat dingetje kan evenvee! als dat hele theater orgel. Zo gaat het met alle eiectronlca. Huib Stokhof is niet van plan na vijfenzeventig jaar het bijltje erbij neer te gooien. Hij zet de zaak drie arbeids plaatsen op de oude voet wm'A issisS:; SSKS8>V«T (K voort, maar uitbreiden zit er niet in. Daarvoor is de toe stand in het vervoerswereldje te onzeker. Stokhof: "De ene dag ben je 50% van je vracht kwijt, de andere heb je er weer 40% bij. Je kunt overal klanten genoeg krijgen. Maar ze beta len geen prijzen, waarop nog wat te verdienen valt." kortaf De Patiënten Belangen Ver eniging Schiedam houdt mor genavond haar eerste leden vergadering in de Blauwe Brug. De bijeenkomst begint om acht uur. Tijdens de verga dering zal het bestuur verant woording afleggen voor haar activiteiten van het afgelopen half jaar. Ook zullen er een aantal nieuwe bestuursleden gekozen moeten worden. De le den kunnen hiervoor nog kan didaten opgeven. De zanger, dichter en gita rist Robert Boer geeft op woensdag dertien april een koffieconcert in het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat. Het concert, een initiatief van de vereniging van Vrienden van het Museum, begint om half één en is gratis toeganke lijk. Eind vorig jaar heeft Ro bert Boer in het Museum geëx poseerd met dichtbundels. De cabaretier Paul van Vliet •treedt morgenavond op in het Passage theater. Hij brengt de show die in 1981 in Carré in première ging. Doorspekt met grappen en grollen behandelt Van Vliet een groot aantal on derwerpen die ons allemaal betreffen. De cabaretier wordt muzikaal bijgestaan door Bex Jasper, Frank Noya, Chris van Bree en Hans Beths. De voor stelling begint om kwart over acht. Kaarten kosten 15,-, 22,50 en ƒ25.-. CJP en pas 65+ zijn geldig. Het Theater Wim Zomer geeft woensdag een voorstel ling van het kindertoneelstuk De Wolkenprins in het Passa getheater. Het stuk gaat over Erik die op een avond bezoek krijgt van een aantai 'wolken'. Erik wii graag zelf een wolk zijn en wordt 'wolkenprins' ge maakt. Hij krijgt een wolken doos waarmee hij onder zijn plichten als mens probeert uit te komen. Het toneelstuk be gint om twee uur. De entree bedraagt ƒ7,50. De Schiedamse politie heeft drie jongens van 14, 16 en 17 jaar aangehouden die op het NS-station Nieüwiand een ruit hadden ingegooid. Ook twee ruiten van een kleuterschool aan de Burgemeester van Haarenlaan bleken niet veilig voor de baldad'ge jeugd. Na een proces verbaal werd het drietal naar huis gestuurd. In hei begin van de mid dag was 'de loop eruit' bij de rommel- markt van Muziekkollek- tief 't Slacht huis. De muzi kanten kon den onge stoord voc' - de deur van b gekraakte pand van het zonnetje ge nieten. SCHIEDAM „Nee, vier honderd gulden is niet ge noeg", verzuchtte Hans Wol ken, penningmeester van MuziekkoIIektief 't Slacht huis zaterdagmiddag. Dat was tot dan toe de opbrengst van de rommelmarkt die door de muzikanten werd gehouden In het door hen ge kraakte pand aan de Noord molenstraat. Met de markt wilde het kotlektlef geld bijeen krij gen voor haar nieuwe onder komen tn het Passage thea ter. Algelopen week kregen de muzikanten toestemming om de keider van het thea ter te verbouwen tot oefen ruimte. „En dat kost onge veer achttienhonderd gul den", aldus Hans Wolken. „Dat geld wordt gebruikt om Isolatiemateriaal aan te schaffen." De leden van het kollek- tlef zijn voorlopig nog druk doende met het wegbreken van 'overtollige' muren In de kelder. Als dat klaar Is kan er geïsoleerd worden. Het kollektlef houdt al ge ruime tijd het pand aan de Noordmolenstraat bezet. De gemeente zegt een koper voor het pand te hebben ge vonden en wil dat de muzi kanten de gekraakte ruimte verlaten. De gemeente had het kol- lektief al gedreigd voor de rechter te slepen als zij het pand niet zouden verlaten. De kelder van het Passage theater is uiteindelijk uit de bus gekomen als oplossing- De muzikanten zijn daar blij mee. „We hebben een contract voor een jaar", zegt penningmeester Hans. ^,Daar betalen we achthon derd gulden voor, inclusief electriciteit en water." De muzikanten vinden het wel tijd worden dat zij weer eens een instrument kunnen aanraken. „We liggen al een maand of twee stil. De elec triciteit is afgesloten. Het is geen doen om thuis te oefe nen omdat dat teveel herrie maakt. Op deze manier ra ken we er een beetje uJt," vindt Hans. Het muziekkollektlef gaat proberen zoveel mogelijk optredens voor de bands die lid zijn te krijgen. "Daar ho pen we dan de rest van het geld mee te verdienen." SCHIEDAM Drie Jonge ren uit Schiedam-Noord heb ben ruim dertien uur op het politiebureau vastgezeten, na dat zij een ruitje op de kermis hadden kapot gemaakt. Ze zijn er, zo beweren zij, aan de tand gevoeld over misdaden die be gaan zouden zijn door hun vriendjes. De moeder van één van hen beeft een klacht inge diend. 'Tk wil niet dat mijn zoon vogelvrij wordt ver klaard." zegt zij. "Zo kunnen ze Iedereen wel aanhouden." Frank van der Burg, een van de drie, is razend op de politie. "Nu hebben we eindelijk een paar jongeren uit Noord te pakken, zeiden ze bij het ver hoor", aldus Frank. "Ze wilden ons murw krijgen. We moesten vertellen wat wij wisten over andere zaken in Noord. Of wij wisten wie dat gedaan hadden. Ik weet niks, en als ik wat zou weten, zou ik het niet vertel len", zegt Frank vastberaden. In Nederland heeft de politie het recht om iemand zes uur lang vast te houden, gerekend vanaf negen uur 's ochtends. De drie jongens hebben dit aan den lijve ondervonden. "We werden donderdagnacht om half twee aangehouden op de kermis op het Bachplein. Een van ons had per ongeluk een ruitje ingedrukt. We moesten mee naar het bureau. Ik mocht mijn moeder niet opbellen. Op vrijdag werden we verhoord. Om drie uur 's middags moch ten we weg." Frank heeft een voorwaarde lijke straf van twee weken hechtenis lopen en denkt dat de politie daar gebruik van maakt. "Daar dreigen ze mee", aldus Frank. Het is niet de bedoeling van NS\\$ de politie om mensen te verho ren over dingen die anderen hebben gedaan," zegt hoofdin specteur Piet van de Hengel. Hij was vorige week met ver lof. Adjudant Vos is pertinenter. "Het kan niet gebeurd zijn." De agenten die direct bij het ver hoor betrokken waren, konden niet om commentaar gevraagd worden. wo x CS 5* vs V-\>N (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM/ VLAARDINGEN Het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) in Vlaardingen heeft een brief ge stuurd naar presi dent Reagan van Amerika en de Russische leider Andropov met het verzoek geen kruis raketten *en SS-20 raketten te plaat sen in Europa. De brief me! een af schrift aan premier Lubbers, is onder tekend door burge meester Fred van Lier van Vlaardin gen en eindigt met de zin: „In afwach ting van uw ant woord, onderteke nen wij... etc." „Niet dat wij ooit antwoord verwach ten," zegt iKV-lid Ineke Nieuwstraten. „Het is een officieel zinnetje dat er nu eenmaal achteraan moet." Hoe officieel ook, er werd zaterdag smakelijk om gela chen door een paar honderd bezoekers van een vredescon ferentie in zaal De Harmonie in Vlaar dingen. Diverse sprekers gingen dieper in op de plaatsing van een bordje „Kernwa- penvrije gemeente" door burgemeester Van Lier op de grens tussen Vlaar dingen en Schie dam langs de mr. L. A. Kesperweg. Het was een logi sche stap na het raadsbesluit om nooit en te nimmer kernwapens toe te staan op Vlaar- dings grondgebied. Ook buurgemeente Schiedam heeft vo rig jaar een derge lijk besluit geno men. De IK V-kern van Schiedam hoopt dat burge meester John te Loo eveneens een bordje bij zijn ge meentegrens za! plaatsen. Na afloop van de handeling togen de tientallen belang stellenden naar de Harmonie waar zich enkele honderden aanhangers van de vredesgedachte ophielden. Ineke Nieuwstraten zei: „Het bordje is een symbool voor meer stappen. Het roept verplichtin gen op. Vlaardin- gen mag niet San ger meewerken aan de grootmachten die alleen maar meer raketten wil len plaatsen. Vlaar dingen mag niet meewerken aan misleidende propa ganda die zegt dat een kernoorlog is te overleven. Wij willen geen schuü- kelderbeleid. Het bordje heeft meer consequenties dan alleen maar wat de tekst zegt." Sienie Strlkwerda wierp zich op na mens alle vrouwen, „Wij moeten ons schamen als wij mee zouden doen aan het vijandden ken. Wij vrouwen hebben ons voor de oorlog laten misleiden door de propaganda van de fascisten. Wij moe ten langer de "hel pende hand" zijn in de "wapenfabrie ken", onderge schikt aan het "haantjesgedrag" van mannen als ge neraal Rogers die ons vertelt wat wij moeten doen om de vrede te bewa ren." Waarop de volgen de spreker, Theo Meeuwisse, dis trictsbestuurder van het FNV, de handen omhoog hief en zei: „Ik kan er ook niets aan doen dat ik een man ben." Nadat het gelach was weggestorven: „Het FNV zal zich niet bijvoorbaat neerleggen bij een parlementaire be slissing over de plaatsing van kruis raketten. Als die dingen er komen, is er altijd verzet mo gelijk. Dat gebeurt als de tijd daar is en als de feden het willen." Omroeppastor Jan Terlaak van de KRO hiefd het pu bliek voor dat men zich niet mag fixe ren op de kruisra ketten. „Als de vre desbeweging dat zou doen, zou het protest spoedig in elkaar zakken. Want kruisraketten hoeven niet per sé in Nederland te worden geplaatst. Het is een koud kunstje om de ra ketten in tijden van crises vanuit buur landen te lanceren of alsnog snel in Nederland te plaat sen. We moeten in de gaten houden hoe het mechanis me in al die politie ke hoofdjes werkt." Internist Henk Mui der van de Daniël den Hoedkliniek in Rotterdam wees er op dat de medische aspecten van een kernoorlog in de voorlichtingsboek jes nauwelijks aan de orde komt. Het effect op die in for matie, zo gaf hij zelf toe, werkt ver lammend. „Moeten wij ons bezig hou den met de medi sche verschrikkin gen van een holo caust?" vroeg hij zich af. „We moe ien af van het dra matische. Ik zie meer in voorlichting over de juridische, economische en sociale aspecten van de kernbewa pening." Het IKV heeft ge probeerd medische gastsprekers uit Vlaardingen te krij gen. Op diverse uit nodigingen aan het Holy-ziekenhuis, het Zonnehuis en de Huisartsenkring hebben deze medi ci niet gereageerd. SCHIEDAM De 20-jarlge Schie dammer H.V. is za terdagnacht be wusteloos aange troffen op de Bur- gemeeser Knap- pertlaan. Hij was met zijn racefiets tegen een lantaarn paal op geknald. Omwonenden had den de politie ge waarschuwd. Zij hoorden het geluid van een aanrijding. Toen zij buiten gin gen informeren vonden zijn de be wusteloze V. met naast zich zijn fiets. De ongelukkige werd meteen over gebracht naar het Dijkzigt ziekenhuis waar bleek dat hij een hersenschud ding en een stevige wond aan het hoofd had. De man was niet dronken. Hij heeft vermoe delijk de macht over het fietsstuur verloren. SCHIEDAM - De 18-jarige Schie dammer G. van A. Is zaterdagnacht na een vechtpartij door de politie aan gehouden. A. had zich tegen de zin van de ober in, een plaatsje op het ter ras van café het Vierkantje aan de Koemart toege- elgend. Hij wachtte op de bus. De ober kwam naar buiten en verzocht A. ergens anders te wachten. Daarop ontstond een hand gemeen. De 20-Ja- rige Schiedammer M. W. van B. be moeide zich daar mee. Tussenkomst van de hermandad kon lichamelijk let sel voorkomen. Ook B. werd mee genomen naar het bureau. r-v i

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2