Baanbrekend initiatiefin Dordt, maar: Rotjongens in Klassewerk s s Eend valt kind aan Ted Y. dreigde eerder Weer alarm in Dordtse gifpolder Taiwan betaalt niet eerder Vandaag met; Hondenbezitster slachtoffer hetze? Stukgoed Spert Flat plus levenslang vakantie 8 WEEK AGENDA m IS133I11J it 13 if? mm Trio verdacht van moord 3 Van onze verslaggever GERT JAN VAN WIJK DORDRECHT De Baanlozen Inkoop Organisatie f Dreehtsteden, die uitkeringstrekkers kortingen aan biedt bij de aanschaf van allerhande goederen, lijkt geen lang leven beschoren. De Dordtse Ondernemers Vereniging, waarin bijna alle Dordtse middenstanders verenigd zijn, wijst het kortingssysteem zonder meer af. SN IP? ¥H ■=-4v> Minister Smit-Kroes: lachen in Vlaardingen, zwijgen over de Dokhaven. 100 miljoen In bedrijfshal Wijnands, Mozartlaan, Maassluis zaterdag 16-4 vlooien- en automarkt 8.30-17.00 uur. Braderie 22 en 23 april in western styie met o.a. Paardrijden, Hoefijzergooien etc.. Zwaanshals, R'dam N. Oostenrijkse dag met grote braderie en kermis in Poortugaal-Dorp op zaterdag 23 april a.s. Braderie Plein 1953, R'dam-Z, zaterdag 23 april a.s., open 9.00-17.00 uur. Grootse braderie Oudendijk Rotterdam 9.30-16.30 uur zaterdag 23 april a.s. mmv. o.a» Willem Duyn, Oscar Harris en Hepie-Hepie Kralingsebos prestatieloop za. 16 april a.s., start om 12.00 Langepad in Rotterdam. DEDUBBELKRANT t' WOENSDAG 13 APRIL 1SM3 Vee, i winkeliers zijn tegen kortingsidee De winkeliers vinden, dat de winstmarges toch al klein zijn. Ze zeggen: "Bedrijven die zo krachtig zijn dat ze wel kor- ting kunnen geven, moeten niet een bepaalde groep be voorrechten, maar de prijzen voor alle klanten verlagen." De leden van de ondernemersver eniging is geadviseerd niet met het kortingssysteem in zee te gaan. De baanlozenorganïsatie - ondergebracht bij de Vrijwilli gers Organisatie Dreehtsteden - heeft het systeem opgezet, omdat de uitkeringstrekkers vaak achtergesteld worden. Door de inkomenspolitiek van de overheid, krijgen juist dege nen die leven van een uitke ring steeds minder in het handje. Voor veel groepen zijn kortingsregelingen, vaak via inkooporganisaties, maar uit keringstrekkers vallen altijd buiten de boot. Uitkeringstrekkers kunnen voor een tientje inschrijfgeld bij de Baanlozen Inkoop Orga nisatie een pasje krijgen. Hier mee zouden zij bij de aangeslo ten winkeliers in Dordrecht en Zwljndrecht kortingen kunnen krijgen die variëren van tien tot dertig percent. De organi satie is nog in onderhandeling met vele winkeliers. Het is de bedoeling, dat levensmiddelen, luxe goederen, huishoudelijke goederen en diensten voor het kortingssysteem in aanmer king komen. De naam en het adres van de pasjeshouder worden niet op het pasje vermeld om de ano nimiteit van de uitkeringstrek ker te waarborgen. Het sys teem zal, zo mogelijk, wljksge- wijs opgezet worden. De voor zitter van de vrijwilligersorga nisatie R. van Baaren zegt HELLEVOETSLUIS Wie de flat van Frans van "t Hek in Hellevoet- sluis overneemt lijkt een echte spek-koper te zijn. De toekomstige eigenaar krijgt van deze 46-jarige marketing-manager een heel leven lang, veertien dagen per jaar. gratis vakantie-onderdak in Tenerife, Zuid-Frankrijk of desnoods Hawaï. Het is alom bekend dat de huizenmarkt slecht is maar houdt van 't Hek nog wel geld over na de ze transactie? Dat valt volgens hem wel mee, hij wil na vijf jaar wonen op de flat graag overstappen naar een huis met een tuin. Om de verkoop enigszins te stimuleren stelt hij het veertiendaags ge- brulks- en eigendoms recht van een flat in Tenerife beschikbaar. Dit deeltijdbezit is ver wisselbaar met verge lijkbare projecten over de hele wereld. De koper van de flat in Hellevoet- sluis krijgt dus ook de kans om naar Japan of Zuid-Afrika te gaan. Dit buitenverblijfje voor twee weken heeft Van 't Hek 16 duizend gulden gekost. De koper is niet verplicht om dit extraatje over te nemen. -Het gaat erom dat mijn advertentie in "t oog springt," verklapt de huiseigenaar. hierover: „Wij streven er naar om in elke wijk een vast pak ket van korting-gevende win keliers te hebben. Het gaat ons dan vooral om de winkels waar de eerste levensbehoef ten te koop zijn. Met de pasjes kunnen uitke ringstrekkers ook artikelen ko pen, die bij de Vrijwilligers Or ganisatie Dreehtsteden ge maakt zijn. De vrijwilligers beschikken over een groot pand in de Schrijversstraat in het historische havengebied van Dordrecht. Er wordt daar van alles gemaakt, vaak ook van afgedankte spullen. Zo zijn er gerepareerde tele visies te koop of met als waar deloos bestempeld hout ver vaardigde boekenkasten. Fiet sen en wasmachines worden er gerepareerd en verkocht even als zelfgekweekte groenten. De vrijwilligersorganisatie zegt er streng op toe te zien, dat alleen pasjesbezittera van de kortingsmogelijkheden ge bruik maken. Niettemin heeft de Dordtse Ondernemers Ver eniging ook hiertegen bezwaar en bij het gemeentebestuur van Dordrecht zal dc vereni ging een protest van enkele winkeliers ondersteunen. In dit protest eisen de middenstan ders dat de gemeente niet lan ger meewerkt aan de vrijwilli gersorganisatie. De verkoop van goederen, al zijn ze twee dehands, zou verboden moeten worden. De middenstand doelt daarbij op intrekking van het subsidie. De Baanlozen Inkoop Orga nisatie is vooralsnog niet be vreesd voor de protesterende middenstanders. Men probeert krachtig het kortingssysteem uit te breiden, onder meer naar Zwljndrecht. Hier is on langs een „afdeling" van de Dordtse organisatie van start gegaan. In Papendrecht is een door de gemeente in het leven geroepen vrijwilligersorgani satie haar activiteiten begon nen. In samenwerking met de ge meentepolitie in Zwljndrecht 'hebben de vrijwilligers daar fietsen geregistreerd. De twee- wlelers zijn voorzien van de postcode en het huisnummer van de eigenaar. Men moest daarvoor één gulden betaïeft. In korte tijd zijn zo enige dui zenden fietsen gecodeerd. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Zes Rotterdamse jongeren ma ken begin mei hun debuut als acteurs, louter door zich zelf te spelen. Zij doen mee aan het projekt Klas sewerk, naar het toneelstuk Class Enemy van Nigel Williams. De Jongens vormen een onuitstaanbaar zestal. Hun klas, 4k2, is ooit groter ge weest, maar zij hebben alle medescholieren weggepest. Trouwens, ook leraren hou den het zelden langer uit dan een week. Door toe doen van de zes jongens is er zojuist weer één over spannen verdwenen. Het wachten is op een nieuwe leerkracht. Die nieuwe man laat op zich wachten. De zes be sluiten daarom elkaar les te gaan geven, maar dan wel in dingen waar ze wat aan hebben. En zo komen ze op de vraag: Waar heb je wat aan? Dat is aanleiding voor een fikse ruzie. Spacy, Sambal, dr. Pik, Dakraam, Spijker en Hengel, zoals de jongens elkaar noemen, ko men er uiteindelijk toch uit. Wie wil weten hoe, kan terecht in Rotterdam-Zuid. Van 2 tot en met 28 mei (behalve op zondag en maandag) speelt de Klas- sestrijd zich af in een oud schoollokaal aan het Afri- kaanderplein 40b. Klassestrijd is een pro jekt van de Kerngroep Bij zondere Projekten van de stichting Toneelraad Rot terdam. De regie is in han den van Antoine Uitdehaag en Jules Deelder zorgde voor een Rotterdams-bek kende vertaling. IX jpSy», 'Mi x „Ut (Van een onzer verslaggevers) VLéAARDINGEN/DOR- DRECHT/ROTTERDAM De eerste van de drie rioolwa terzuiveringsinstallaties die al het rioolwater van Rijnmond gaan zuiveren, "De Groote Lucht" in Vlaardingen, is gis teren in gebruik gesteld. Mi nister Neelle Smit-Kroes van verkeer en waterstaat draalde er een afsluiter van open- Met de bouw van de overige twee installaties, Krallngse- veer en Dokhaven, wordt nog dit jaar begonnen. Mevrouw Smit-Kroes repte met geen woord over een brandbrief die het Zuiverings schap Hollandse Eilanden en Waarden in Dordrecht, naar de Eerste en Tweede Kamer heeft gestuurd. Daarin wordt de noodklok geluld over de ge volgen van het peperdure Dok- haven-project. Het Zuiveringsschap stelt dat het nodig is dat het minis terie de geldelijke steun voor dc Dokhaven fors verhoogt Met het project is een investe ring van 450 miljoen ge moeid. Het ministerie wil daarvan niet meer dan de helft betalen. Als het Rijk hogere steun blijft weigeren, zal het tarief in de komende jaren steeds met zeven percent moeten stijgen. Het schap schrijft dat dit on aanvaardbaar is: in drie jaar tijd zijn de tarieven al met 66% gestegen. In 1980 betaalde een gezin nog 'slechts" 150 per jaar, nu is dat al 205. Steeds meer actiegroepen komen in opstand tegen de to renhoge tarieven. In Rotter dam, Spljkenisse, de Dreeht steden én ln de Hoeksche Waard is opgeroepen de aan slagen niet te betalen. Het Zui veringsschap heeft begrip voor het groeiende verzet. Er is al voor tientallen miljoenen be zuinigd op het Dokhaven-pro- Ject en de bouw van andere in stallaties Is voorlopig op een lager pitje gezet. Grote veront reinigingsbronnen bij Gorkum, Spijkenisse en Zwljndrecht blijven daardoor 'onaange- pakt*. De alarmerende brief is niet (Van een onzer verslaggeefsters) DORDRECHT De drieja rige Richard Staats zal waar schijnlijk een heilig ontzag voor eenden hebben opgelopen. Toen hij met zijn moeder aan het wandelen was achter de Dordtse Nijenstein werd het jongetje aangevallen door een grote wit-bruine eend. Richard viel en toen hij op de grond lag, pikte de eend hem onder het oog in het gezicht. Het kind hield er alleen een flinke blau we plek aan over. Mevrouw Staats heeft de eend een paar keer flink moeten schoppen voor hij het kind met rust liet. Van een onzer verslaggevers DELFT De 27-jarige Cev- det Y., die ervan wordt ver dacht vorige week bij een schietpartij in het Deiftse café "t Koetsiertje zes mensen te hebben gedood en vier ver wond, blijkt al eerder cafébe zoekers met een pistool te heb ben bedreigd. Op vrijdagavond 18 maart zou Cevdet in het Deiftse café Royal aan de Voldersgracht het pistool hebben getrokken, en dreigde daarmee enkele mensen te zullen doodschieten. Een 62-jarige Delftenaar. die op dat moment het café be zocht, belde een half uur later al de politie. Een woordvoerder van de Deiftse politie bevestigde gis teravond dat de getuige de po litie telefonisch heeft ingelicht. Volgens de woordvoerder kreeg de politie een summiere persoonsbeschrijving, waarbij ook de naam „Ted" is ge noemd. Ted is de bijnaam van Cevdet Y. Toen twee rechercheurs op de bewuste vrijdagavond café Royal bezochten om een on derzoek in te stellen, was de verdachte al niet meer aanwe zig. De getuige zelf verklaart een goed bruikbaar signalement te hebben opgegeven aan de poli tie. Voor dc rechercheurs was het signalement echter ontoe reikend om hem op te sporen. De politie werd op de 62-jari ge getuige geattendeerd door iemand die contact met hem had gehad. De politiewoord voerder zei gisteren dat het dossier van de „18de maart" daardoor sneller in behande ling wan genomen. Aanvanke lijk was het „aangehouden" om na te trekken. Op de vraag of de getuige naar aanleiding van het opsporingsbericht in zake de schietpartij in 't Koet siertje de politic had getipt, kon de politie niet zeggen. De politie heeft nog niet alle twee honderd binnengekomen tips onderzocht. Overigens hullen politie en Justitie zich verder in een diep stilzwijgen over het verdere verloop van het onderzoek naar de schietpartij in Delft. de eerste actie van het schap. Het is eerder naar de Raad van State gestapt om de hals starrigheid van het ministerie aan te vechten. In de Vlaardingse installatie "De Groote Lucht" wordt het rioolwater van Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Maas land en De Lier gezuiverd. De bouw heeft ƒ100 miljoen ge kost. De installatie draait nog niet op volle toeren» omdat Schiedam en Maassluis hun aansluitingen niet op tijd ge reed hadden. Het Hoogheemraadschap Delfland, exploitant van de in stallatie. wil een hoge schade vergoeding eisen van Schie dam, aangezien het nog tot ze ker eind 1984 zal duren, voor dat Schiedams rioolwater rich ting "De Groote Lucht" stroomt. Maassluis levert nu amper de helft van haar riool water, maar deze problemen worden in de loop van dit jaar opgelost. Van een onzer verslaggevers DORDRECHT De bewo ners van een bungalow aan de Grevelingenweg in Dordrecht, even noordwaarts van de gif- wijk Merwedepolder, mogen voorlopig geen water meer uit de eigen kraan drinken. Het GEB van Dordrecht heeft to lueen, ethylbenzeen en xyleen in het drinkwater aangetrof fen. De stoffen zijn door de kunststof waterleiding gedron gen in de chemisch verontrei nigde grond nabij de bunga low. De familie, W. van de Steenoven, is aangeraden de oude leiding te vervangen door een koperen. Hoewel B&W van Dordrecht rekening houden met een mogelijke uitloper van dc verontreiniging in de gifwijk, gelooft men daar niet in. De grond rond de bungalow is vervuild door een nabij gele gen bedrijf, zo verwacht men. Ook een eindje verder aan de Grevelingenweg, bij het be drijf Caldic Chemie B.V., zijn verontreinigingen aangetrof fen. Ook hier echter verwacht men dat de gifstoffen in de grond zijn gekomen door on achtzaamheid van het bedrijf zelf. Aangenomen wordt, dat de verontreiniging zodanig is, dat de troep de bodem uit moet. Om inzicht in de situatie te krijgen, is het GEB van Dor drecht, dat een eigen en des kundig laboratorium voor het drinkwaterleidingbedrijf heeft, begonnen met een onderzoek. Bij tien bedrijven in de directe omgeving van de Grevelingen weg zal het drinkwater bemon sterd worden. De Technische Milieudienst Dreehtsteden krijgt van de ge meente Dordrecht opdracht uit te zoeken waar de eventuele verruilingen vandaan komen. Gisteravond had de TMD ove rigens zo'n opdracht nog niet ontvangen. B&W van Dor drecht zullen ook de Inspecteur voor de volksgezondheid in de provincie Zuid-Holland infor meren over de nieuwste gif vondst. TAIPEH/DEN HAAG Tai wan heeft géén plannen om de onderzeeboten die RSV mo menteel bouwt vervroegd af te betalen. Dit heef de militaire woordvoerder generaal Wang Miao gisteren in Taipeh ver klaard. Hij wilde geen com mentaar geven op „speculatie" dat Taiwan plannen zou heb ben om het in moeilijkheden verkerende RSV-concern te hulp te komen. „Ik geef geen commentaar op speculatie. Ik kan slechts zeggen dat de bouw van de on- derzeeooten en de betaling vol gens het in het contract vast gelegde oorspronkelijke sche ma zullen verlopen", aldus dc generaal. Een Taiwanese func tionaris die niet met name wil de worden genoemd verklaar de opnieuw dat zijn regering geen plannen heeft voor een reddingsoperatie bij RSV of steun aan de werf Wilton-Fije- noord, waar de onderzeeers worden gebouwd. OcHf hij be vestigde dat het contract van 1.3 miljard geheel volgens het oorspronkelijke plan wordt af gewikkeld. Taiwan heeft al en kele hondrden miljoenen aan betaald. Een groot deel daar van Is verdwenen in het verlie slijdende Amerikaanse RSV- kolengraafproject. Ex-RSV-topman ir. A. Stik ker bevindt zich momenteel ln de hoofdstad van Taiwan voor „een beleefdheidsbezoek". Hij zou de vervroegde betaling van dt- duikboten ter sprake wilien brengen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Dc Rotter- damse politie maakt jacht op twee onbekende mannen en een vrouw die verdacht wor den van de moord op de 39-ja- rige S. Demir uit Rotterdam. Het slachtoffer werd gister nacht in zijn woning aan het Mathenesserplein in de hart streek gestoken en overleed op zijn bed aan dc verwondingen. De vrouw van het slachtof fer heeft bij de politie ver klaard dat haar man bezoek had gehad van het haar onbe kende drietal. Een gesprek dat buiten haar aanwezigheid plaatsvond, ontaardde in de fa tale steekpartij. De daders zijn met een auto gevlucht en sindsdien spoorloos.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1