Drie man zwaar m Mm 19?5 ruzie PETITIE TEGEN ONDERDRUKKING JODEN IN SU 1r 1r 1r Oorzaak motelbrand duister Lijk in zak afkomstig uit Soest Kamer eist 60 miljoen ter meulen ter meulen Onstandvastig Volendam loopt J.R. onder de voet Centrumpartij met bandjes beduveld C. ten Boom dood door HANS DE JONG Van een onzer verslaggevers LELYSTAD Drie mannen zijn gisteren zwaar gewond geraakt toeA het sportvliegtuigje, waar mee zij deelnamen aan de luchtvaartshow „Fly- Inn" in Lelystad, tijdens de landing verongelukte. Twee van hen, de Vlissingers N. A. Smit en R. Buys, werden met levensgevaarlijke verwondin gen opgenomen in het ziekenhuis van de Vrije Universteit in Amsterdam. De piloot H. L. Delwei uit Klaaswaal, is overgebracht naar een zieken huis in Lelystad. Van het ver ongelukte sportvlieg- tuig bleef niet meer over dan een trieste schroothoop. Ï:WP;> 7 500 Sukrettine zoetjes. in tafelverpak king van 6,95/ voor Climat eau de toilette spray Van Lancöme. Met verstuiver. Voor Polykur shampoo. Voor droog, normaal of vet haar. voor mm. Noodklok De Nijmege- naarFrans van der Hung maak te gisteren van de nood een deugd. Op een door de extreem hoge water- stan<i&nder- gelopen wei land in het Gelderse plaatsje Ooy kon hij onge stoord surfen. gaat voornamelijk om het deel langs het Pannerdens Kanaal bij Arnhem. Perso neel van Rijkswaterstaat moest zaterdag op deze plek zelfs met zandzakken in actie komen omdat kwelwater op sommige plaatsen door de dijken dreigde heen te drin gen. Uit ons tuincentrum... pyramldaal- vormige konifeer. (Cham lawsoniana) Uitste kend geschikt voor haagbe planting of als solitair Snelle groeier en groenblijvend Win terhard van 4,25 voor Bloeiende helde. Heide in diverse soorten en kleuren Zeer geschikt voor kleinere tuinen. Winterhard, van 2,95 voor Berberis. (Strumb Atropurpurea) De welbekende rode berberis Zeer geschikt als haagplanc Plantafstand 4 stuks per me ter van 1,95 'voor Haagliguster. Uitstekend geschikt voor ha gen. afscheidingen ed Win terhard Makkelijk te knippen van 1,85 voor Larry Hagman en zijn vrouw Maj in Volendammer kostuum, uitkijkend over het IJsselmeer. het VRfJEVOLK binnenla d 3 MAANDAG 11APRIL 1*3 Duizenden zien spc wrtvliegtuigj e veron§ jelukl ten Het toestel waarin zij vlo gen, een Robin DR 400/160 mey het registratienummer PH-SRG was gistermorgen van de Rotterdamse luchtha ven Zestienhoven opgestegen om deel te nemen aan een de monstratie formatievliegen. Het zou als iaatste van vier vliegtuigjes landen. Voor de ogen van duizenden toeschou wers stortte het aan de noord zijde van het vliegveld van Le lystad neer. Hoe dit kon gebeu ren is nog niet duidelijk. De Rijksluchtvaartdienst stelt een onderzoek in. De politie van Lelystad, die twee inzittenden uit het toestel moest bevrijden de derde was eruit geslingerd door de klap waarmee het vliegtuigje de grond raakte werd in haar werkzaamheden belem merd doordat de vliegshow ge woon doorging. Een ooggetuige van het on geluk, de 30-jarige Ron Nagte- gaal uit Zwille, zei gisteren: „Het toestelletje kwam als laatste In een formatie op de baan af en maakte ineens heel vreemde bewegingen. Het leek wel of het in een luchtwerve ling terecht kwam. De rechter vleugel raakte daarbij de grond en toen was het afgelo pen. Het hele zaakje sloeg over de kop en sloeg helemaal uit elkaar. Bijna geluidloos, heel vreemd." Volgens deskundigen had het toestel op het moment van het ongeluk een snelheid van bijna 120 kilometer per uur. De piloot voerde een landing op Lelystad uit om aanwezig te zijn bij een briefing over de' veiligheidsregels. Na het ongeluk werden de demonstraties met formatie- vliegen van het programma geschrapt. Wei door gingen de demonstraties met het antieke „Fokker Four"-team. Een gToep vliegfanaten, onder wie gepensioneerde technici, die uit de dump opgekochte S-II machines hebben opgekocht en in een loods bij Fokker hebben opgekalefaterd. (Van een onzer verslaggevers) NULAND Onderzoek in het Gerechtelijk Laboratorium moet uitwijzen of de brand die vorige week vrijdag voor 5 miljoen schade aanrichtte aan motel Nuiand, onderdeel van het Van der Valkconcern, al dan niet is aangestoken. De brand was ontstaan op de opslagzolder boven het hoofd gebouw waar ook het ketelhuis stond. Eerste onderzoek zou hebben aangetoond dat de brand niet bij het ketelhuis is begonnen. De zolder was van binnenuit per personeelslift be reikbaar; van buiten per trap. De recherche heeft het hele weekeinde personeelsleden en bezoekers die vrijdag in het motel waren verhoord. Het motel, waarvan twee verdiepingen van het hoofdge bouw uitbrandden en de onder gelegen restaurantzalen en de keukens fikse waterschade op liepen, is gisteren alweer open gegaan. Het eigen bouwbedrijf van het concern was meteen met bouwvakkers en zwaar materieel te hulp geschoten en na hard werken was de zaak weer toonbaar. Joep van den Nieuwenhui- zen, directeur van het motel: „We gaan gewoon verder, al hebben we onze portie zo lang zamerhand wel gehad. Eerst die ontvoering van mijn schoonmoeder, de 10 miljoen losgeld die nog zoek is, en nu dit. En we waren onderverze- kerd wegers het premievoor deel. Financieel wordt het er allemaal niet beter op." ALMERE Het lijk, dat vo rige week donderdag, gewik keld in twee jutezakken in een vaart in Aimere werd gevon den is van de 32-jarige me vrouw Johanna Louise Ele- veid-Gadella uit Soest, die sinds 1 maart na een echtelijke ruzie werd vermist. Het lijk van de vrouw dat in de met sierstenen verzwaarde zakken zat heeft zeker twee w"!;en in het water gelegen. De schedel van de /rouw was ver brijzeld. Zij was slechts ge kleed in een slipje en gekne veld met nyionkoorden. De echtgenoot van de vrouw met wie ze ruzie heeft gehad is na verhoor vrijgelaten. MOERGESTEL Een schadeclaim van tenminste 60 miljoen gulden gaat de vorige week vrijgelaten financieel ad viseur Rienk Kamer (40) in dienen bij de Staat der Neder landen. Volgens Kamer is hij ten on rechte vastgehouden. Beschul digingen wegens verduiste ring, valsheid in geschrote en oplichting zijn naar eigen zeg gen "nergens op gebaseerd". Kamer vindt dat de officier van Justitie in Amsterdam te ver is gegaan door naar beleg gers in Belgie voorgedrukte aangifte formulieren te sturen. SPfW A2g UNCÓwE Weer VVD-CDA Van onze parlementsredactie DEN HAAG/AMERSFOORT WD en CDA zijn dit week einde weer eens fel tegenover elkaar komen staan. Ten eerste in de discussie over het ontzien van AOW'ers bij de komende bezuinigingen. Na CDA-fractieleider De Vries wezen ook partijvoorzitter Bukman en premier Lubbers een dergelijk WD-voorstel van de hand, omdat dat discri minerend zou werken. Boven dien streek WD-fractieleider Nijpels zaterdag tijdens het congres van zijn partij in Amersfoort de CDA'ers nog eens tegen de haren in met zware kritiek op de media-nota van CDA-minister Brinkman. Behalve het CDA heeft ook de PvdA bezwaren tegen het buiten de bezuinigingen hou den van bejaarden. Van alle kanten is er dit weekeinde op gewezen dat geen onderscheid gemaakt mag worden tussen verschillende uitkeringstrek kers ('een minimum is een mi nimum'), maar dat er wel ver schil is tussen de ene AGW'er en de andere, omdat sommi gen nog een pensioen hebben. Kritiek was er ook op Nij pels, omdat hij vorige week in de Tweede Kamer zijn mond niet opendeed toen PvdA-leider Den Uyl hem herinnerde aan de WD-verkiezingsbelofte om de AOW'ers te ontzien. Volgens Nijpels zou het ech ter heel onverstandig zijn ge weest daarover te praten zo lang de ministerraad de Voor jaarsnota nog niet definitief had vastgesteld. De kans zou naar zijn mening dan groot zijn geweest dat de verlaging van de sociale uitkeringen per 1 oktober met twee percent he lemaal niet zou zijn doorge gaan. Vrijdagmiddag heeft het kabinet het overleg over de Voorjaarsnota afgerond. Het WD-voorstel slaat een gat van 100 miljoen gulden In de kabinetsplannen, waarvoor el ders bezuinigingen gevonden zullen moeten worden. WD-fractieleider Nijpels kondigde zaterdag aan dat de media-specialisten van zijn partij over enkele weken met een eigen medianota zullen ko men. Wat minister Brinkman van plan is, is volgens de WD erg teleurstellend. De partij vindt dat op die manier kunst matig een omroepbestel in stand wordt gehouden, dat zichzelf overleefd heeft. In de nota wordt volgens de WD geen antwoord gegeven op de nieuwe ontwikkelingen in de mediawereld. Nijpels sloot rich aan bij de kritiek van AVRO, TROS en Veronica, die bang zijn van het scherm te zullen moeten ver dwijnen, Dat is ook voor de WD onaanvaardbaar. Er moet maar één norm zijn: hoe veel mensen kijken of luisteren naar een programma, aldus Nijpels. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Ongeveer 2500 demonstranten hebben zaterdag voor de Russische ambassade in Den Haag een vreedzame betoging gehou den om te protesteren tegen de massale onderdrukking van Joden In De Sovjet- Unie. Geprobeerd werd een peti tie aan het ambassadeperso neel te overhandigen, maar het ijzeren hek voor het pand bleel gesloten, in de" petitie wordt een appel ge daan op de Sovjet-Unie alle Russische joden, die dat wil len uit het land te laten ver trekken en te stoppen met hun onderdrukking. Ook in Den Haag, protes teerden zaterdag circa twee honderd Marokkanen tegen de steeds slechter wordende leefsituatie van Marokkaan se gezinnen in Nederland. Een zwartboek, waarin knelpunten staan vermeld werd en op het Binnenhof overhandigd aan PvdA- Tweede Kamerlid Patijn, lid van de vaste kamercommis sies van Justitie en voor minderheden. De demonstratie was ge organiseerd door het Komité Marokkaanse Arbeiders in Nederland. Een van de Ma rokkaanse sprekers eiste on der meer afschaffing van de visumplicht voor buiten landse werknemers, legali sering van Marokkaanse WAO-ers, gezinshereniging voor bijstandsgerechtigden, en stopzetten van het uit het iand zetten van buitenland se Jongeren. In de Amsterdamse RAI hebben ongeveer duizend mensen zaterdagavond de oprichting van de Joodse staat in 1948 herdacht. De Israëlische ambassadeur In ons land J. Nechustan noem de deze onafhankelijkheid dag naast een vreugdevolle ook een droevige dag. Hij weet er op, dat de strijd voor de onafhankelijk heid ln feite nog aan de gang is en dat Israël nog steeds niet wordt aanvaard door vele landen. LOS ANGELES De Neder landse schrijfster en evange- liste Corrie ten Boom is zater dag op 91-jarige leeftijd in de Amerikaanse stad Los Angeles overleden. Kijklustigen dromden samen op Rijndijken Van onze verslaggever JEN VUETSTRA NIJMEGEN De kijkers naar de wateroverlast langs de grote rl- 'eren hebben zich tijdens het v ekeind over het algemeen irig gehouden aan de do -r rijks- en ge meentepolitie voorgeschre ven omleidingen. Er zijn ner gens belangrijke beschadi gingen van de dijken door het verkeer geconstateerd. „Maar wat de drukte betreft, was het me het weekeindje wei," zuchtte tegen de zon dagavond iemand van de meldkamer van de Rijkspoli tie te Nijmegen. "Vooral za terdag heeft het uiterste waakzaamheid geeist om het verkeer over de dijken bin nen de perken te houden." "De collega's van onze pa trouillewagens hebben het er overigens maar heel zelden echt moeilijk mee gehad. Voor de kijkiustlgen hadden we de speciale routes zo uit gestippeld, dat zij hoofdzake lijk over secundaire wegen werden geleid. Slechts hier en daar namen enkelen daar geen genoegen mee. Zij pro beerden dan de borden met doorrijverboden te negeren. Maar ze kwamen er nooit ver mee. Als ze al niet door onze mensen werden tegengehou den, kwamen ze al spoedig met hun wielen voor het wa ter te staan, waarin hier en daar de weg nog eenvoudig verdween. En dan moesten is?1'''1/"/, ze wel omdraaien en terugke ren." "Onze grootste zorg was eigenlijk het verkeer op gang te houden. Daarom hadden we speciale routes met een richtingverkeer uitgestip peld. Wie zich daar niet aan hield, kwam ook riet ver. Die liep als regel snel vast in de file '/an het hem tegemoetko mends verkeer. Z'n ergste straf vas dan vaak, dat hij geruime tijd moest wachten voordat nlj kans kreeg om te keren. A< h, onze mensen van de patrouillewagens zijn daar nu eenmaal nogal ge makkelijk in. "Wie niet luis teren -wil, moet maar voe len," redeneren zij. "Een tijd je wachten is wel de m nste straf voor wie het waaijt de eenrichting- of verbodsbor den te negeren." "Gelukkig zijn de moeilijk heden nergens uit de hand gelopen. Ook ernstige onge lukken hebben zich nergens voorgedaan. Al rr et al is het tijdens het weekeind best meegevallen met de ver keersdrukte in het gebied van de wateroverlast." Het waterpeil was gister avond bij Lobith gezakt tot 14.74 meter, een meter lager dan de hoogste stand van vrijdagmorgen. Volgens Rijkswaterstaat zakte het water na die "top" met twee centimeter per uur. Ir. J. Vink van Provinciale Rijkswaterstaat in Gelder land heeft gisteren nog een3 de noodklok geluid over bijna 90 kilometer zeer slechte ri vierdijk in de provincie. Het Vanwege de hoge water stand heeft ir. Vink dit week einde met Kamerleden, amb tenaren en leden van de Gel derse waterstaatscommissie een excursie gemaakt langs de bedreigde dijken. Hij schat dat met de verbetering van de dijken ("Ik denk dat vanwege dc slechte financi ële positie de urgentste ver beteringen zelfs 'n de jaren '30 nog niet gereed zijn") een bedrag is gemoeid van ruim 600 miljoen gulden. Het weekendweer bereikte zaterdag zijn top. In Rotter dam werd toen 17,6 graden Celslus bereikt, in Eindho ven 18,7 en Maas tricht 19,2 graden Celslus. Zondag was het weer een afknapper door het wegblijven van de zon en met de re gen: 4 tot 7 mm. Rotterdam kwam toen met verder dan 13,4 graden, in Deelen werd het nog wel 17.1 en Twente kwam het verst met 16.9 gra den Celsius. We hadden hier te maken met een fraai voorbeeld van hoe een korte ter- mljnverwachting alsnog de mist in kan gaan. Johan te Linde uit Eefte kreeg zondagmid dag eerst tussen Deventer en Zut- phen en later niet ver van Apeldoorn tijdens een licht re genbuitje witte aanslag op de autoruit. Doordat de luchtstromingen in de voorafgaande nacht vooral op ho ge niveaus sterk waren toegenomen uit het zuidzuidwes- ten moet aangeno men worden dat het hier fijn zand betrof uit Spanje of Marokko. Het is met die bovenwind naar de Lage Lan den getranspor teerd en daar neer geslagen. Aan nieuwe natte neerslag zal het de komende dagen niet ontbreken. Wij hebben te maken met een langgerekt en vlak lagedrukge bied van de Noorse Zee tot over Frank rijk en Spanje. Hie rin komt boven de Golf van Biskaje een afzonderlijke kern van 995 milli bar voor, die in on ze richting trekt. Dit wijst op een aan houder de kans op nu en aan regen en zelfs hier en daar een onweersbui. De temperatuur blijft eerst goed op peil met 15 tot 17 gra den bij wind uit zui delijke richtingen, maar in de komen de dagen gaat die wind om naar west of noordwest en zal het kouder worden, vooral aan zee. De luchtdruk in Rotterdam vanmor gen negen uur 998 millibar (748 mm) tendens dalend. I plaats wcér temp. max. tnm.j Amsterdam zw. bew. 13 10 De Bilt zw. bew. 14 10 Deelen half bew. 16 10 Eelde zw. bew. 15 11 Eindhoven zw. bew. 16 10 Den Helder zw. bew. 14 9 Rotterdam zw. bew. 13 11 Twente licht bew. 17 10 Vlissingen zw. bew. 12 9 Zd. Limburg licht bew. 16 9 Athene on bew. 16 6 Barcelona zw. bew. 17 9 Berlijn zw bew. 18 10 Bordeaux regen 19 11 Brussel regen 15 11 crankfort licht bew. 21 11 Geneve regen 18 7 Helsinki licht bew. 10 0 innsbruck zw. bew. 19 8 Kiagenfurt zw. bew. 18 2 Kopenhagen regen 12 7 Lissabon regenbui 18 9 Locarno geh. bew. 14 9 Londen regen 10 5 Luxemburg onbew. 16 8 Madrid regen 20 11 Malaga zw. bew. 19 15 Mallorca geh. bew. 22 12 Malta zw. bew. 13 Munchen zw. bew. 20 7 Nice regen 16 13 Oslo regen 12 6 Parijs zw. bew. 17 10 Rome geh. bew. 18 11 Split half bew. 16 5 Stockholm zw. bew. 11 6 Wenen onbew. 16 4 Zurich zw. bew. 19 7 Casa Blanca regen 22 14 Istanbul mist 4 Las Palmas half bew. 23 16 Beiroet reg.bui 18 7 Tunis zw. bew. 21 14 AMSTERDAM J.R. Ewmg heeft even Nederland in 48 uur gedaan. De Amerikaanse televi siester. in het da gelijks leven Larry Hagman struinde met zijn vrouw Maj Axeisson in record tempo vrijwel alle voor Amerikanen bekende toeristi sche trekpleisters af die ons land kent. In de vaste prik Volendam zorgde de populai re slechterik uit "Dallas" voor chaotische tafere len onder de vele duizenden fans die hem opwachtten. "Vijftigduizend mensen wilden me bestormen en er waren geloof ik maar twee politie mensen aanwezig om me In bescher ming te nemen," laente Larry Hag man gisteravond nog na in het Haag se Amicitia, waar enkele honderden lezers van Teievi- zier (het blad dat J R. Ewing naar Nederland haalde) hem tijdens een onderonsje vragen mochten stellen Tussen de optre dens van Ameri kaanse Nederlan ders Lori Spee, Donna Lynton en Joe Bourne door gaf de voortdurend breed lachende ac teur op gemoedelij ke wijze antwoord. Zodoende is nu bn- voorbeeld bekend dat Rutger Hauer zijn favoriete acteur is, dat "Dallas" als het aan hem ligt nog twintig jaar doorloopt, dat er geen sprake is van rivaliteit met het op dezelfde leest ge schoeide "Dyna sty" ("Naapers") en dat het geheim van zijn dertig jari ge huwelijk is dat zijn Zweedse echt genote en hij alles samen doen. Larry Hagman. 51 jaar Jong, maak te voorts meer dan eens duidelijk dat hij niets met zijn al ter ego J.R. Ewmg gemeen heeft. HILVERSUM ln plaats van propa ganda vóór de Centrumpartij kre gen radioluiste raars die zaterdag avond om 18.20 uur afstemden op Hilversum 2 een aanval óp deze po litieke groepering te horen. Onbeken den hadden de band verwisseld. De aanval ging nog door in het om 18.30 uur begin nende overheids programma Franco Thuis, waarin voor lichting zou worden gegeven over so ciale aangelegen heden. Bij elkaar duurde de aanval zo'n twintig minu ten. „De Centrum partij moet verbo den worden," eiste een mannenstem onder meer. Partijleider Jan maat is woedend en wil dat zijn pro gramma alsnog wordt uitgezonden. Ook de Rijksvoor lichtingsdienst, ver antwoordelijk voor Franco Thuts, is niet gelukkig met de gang van zaken. De Nos heeft een diepgaand onder zoek toegezegd Een woordvoerder sprak in eerste in stantie van "een slimme boycot" van iemand die goed weet hoe het toegaat met ban den van politieke partijen en ovsr- hiiidsuitzendingen. D s banden zijn verzegeld en in Oen Haag, waar ze zijn gemaakt voorzien van bon nen met de namen en handtekeningen van de betrokken technici. Op de bonnen van de nu uitgezonden ban den stonden ande re namen en hand tekeningen De "bandenvervai- sers" iieten een man horen die zich uitgaf voor de Am sterdamse officier van jue titie voor discriminatiezaken, mr. W. Mijnssen. Ook voerden zij een Surinaamse vrouw op en lieten een toilet doortrek ken. De luisteraars werden opgeroe pen "te knokken voor een kleurrijk Nederland" en steun te geven aan anti-fascismegroe- peringen. Officier van justitie Mijnssen weet nog met of hij stappen zal ondernemen te gen het misbruiken van zijn naam. Hij wil eerst de 'nep- banden' horen. Tijdens de uitzen ding kwamen er enkele klachten van luisteraars bin nen maar de dienstdoende NOS- mensen bij de Av- ro, de omroep die deze Politieke-Par- tijen-uitzending en Franco Thuis tech nisch moest verzor gen, wisten er wei nig op te zeggen. Ze waren met ongebruikelijk ternauwernood op de hoogte van wat er de ether inging. Sympathisanten van de Centrum partij demonstreer den zaterdagavond met fakkels bij het Nos-complex in Hil versum. Ze eisten de uitzending van de originele CP- band. Die uitzen ding komt er ver moedelijk wel. Nos- voorzitter Jurgens zal er desnoods ex tra-zendtijd voor aanvragen.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1