4 Ouders zongen mee. Schravelant speelt alleen voor uitgezocht publiek Naar hart elust rommelen en graaien' Peter Hellemons in Passage: opgestapelde gek kigheid m Surf wedstrijd op Vlaardingse Vaart Veel publiek in Gemeentemuseum Lenteloop wm- Kortaf Opening later Inbraak met staartje Opgeven zomerkamp Nieuwe expositie in Schieland-galerie Huis uitgebrand (Van onze verslaggevers) SCHIEDAM/MAASSLUIS Honderden Turkse kinderen van verschillende lagere scholen in Schiedam en Maassluis vierden zaterdag feest ter ere van Atatürk. Hij bracht in 1920 de eerste en tweede kamer van het parlement bijeen nadat hij de laatste sultan uit het land had verdreven. Ata türk (riep 23 april van dat jaar uit tot „nationale kinderfeestdag" omdat ook kinderen in die ge denkwaardige strijd voor gerechtigheid in Turkije zijn omgekomen. 'Verlicht despoot' mm Sch HET VRIJE VOLK Schiedam Hoitidercl<en kinderen vierden Atatürk-feest In het Pas- vage Theater begeleidde deze jongen opzijn "saz" het jeugd koor dat héél hard ver schillende volksliedjes uit Turkije liet horen. In het Passage Theater in Schiedam deden meer dan 200 SCHIEDAM Bij een brand in de Van Maanen- straat is vrijdagavond een woning volledig uit gebrand. Omwonenden werden gealarmeerd door een forse rookontwikke ling. Toen kort na elf de brandweer arriveerde be stond het vermoeden dat er drie kinderen in het huis waren. De brand weer trapte de voordeur open en ging met zuur stofmaskers het huis bin nen. De kinderen bleken niet meer in de woning te zijn: het gezin was vroeg in de avond vertrokken. De politie vermoedt dat inbrekers via de achter kant het huis zijn binnen gekomen en bij hun ver trek de boel hebben aan gestoken. Ook namen ze nog een videorecorder, vakantiebonnen en een paar honderd gulden aan contant geld mee. Het gezin dat het huis bewoonde is bij familie ondergebracht. kinderen mee aan een pro gramma dat speciaal voor dit doel was samengesteld. Sen tot de nok toe gevulde zaal (de ouders keurig achterin) genoot zichtbaar van de prestaties van de jongens en meisjes op het toneel. Vooral het koor dat verschillende Turkse volks liedjes liet horen, kon rekenen op veel enthousiasme: er werd uit voile borst meegezongen, terwijl hier en daar met vlag getjes werd gezwaaid. Verder waren er optredens van een volksdansgroep en was een collage van schoolpleinspeiie- tjes te zien. waarbij kinderen gekleed gingen in schooluni formen. Dit alles onder het toeziend oog van de „verlichte despoot" Atatürk, van wie een groot portret op het toneel prijkte. Zo groot was de ^langstelling van ouders en kinderen dat ko mende zaterdag het feest in Passage nog eens dunnetjes wordt overgedaan. Ook dan wordt weer een bomvolle zaai verwacht. Het programma be gint weer om 13.00 uur en Ne derlandse kinderen zijn ook welkom. In Maassluis kwamen de Turkse kinderen bijeen in de gymzaal achter de Prins Bern- hardschool. Ook hier 'zaten de ouders keurig achterin de tot de nok gevulde zaai. Zij zon gen en klapten vrolijk mee met door de kinderen voorge dragen liedjes, sketehjes, to neelstukjes en volksdansen. Zowe! in Schiedam als in Maassluis waren weinig Ne derlandse ouders en kinderen bij het feest. In Vlaardingen werd afgelopen vrijdag in de Lijnbaanhallen wel een Neder lands steentje bijgedragen tot de feestvreugde. Turkse kinde ren zongen Berend Botje ging uit varen en Nederlandse kin deren zongen mee met Turkse liedjes. „Wij willen ook zo'n integra tie," zegt Anneke Elenbaas, schoolcontactpcrsoon in Maas sluis. „Wellicht dat wij vol gend jaar ook Nederlanders bij het Ataturk-feest betrekken." Ook wordt volgend jaar ge zocht naar een grotere ruimte om de overweldigende kinder- stroom tc vermaken. Een scène uit Dc Revisor, ten huize van de burge meester. Van links naar rechts: Jean-Paul van den Bos, Ronald Jonkman, Rcmco Groen en TV. Troost. Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Ze staan drie keer per jaar op het to neel, de amateurs van de Schravelant Spelers. Ze spe len vrijwel uitsluitend stuk ken van wereldberoemde schrijvers. Shakespeare bij voorbeeld. Of Gogol. De uit voeringen vinden plaats in besloten kring: alleen leer lingen van de Rijksscholen gemeenschap Schravelant mogen, mét bun ouders, ko men kijken. Verdeeld over drie avonden zijn het altijd nog duizend bezoekers die de aula van de scholenge meenschap binnenlopen, een aantal waar menige ama teurtoneelclub van dróómt. De acteurs van de Schrave lant Spelers bestaan uit le raren en leerlingen van de schooi. De regie is al twee jaar in handen van ama nuensis J. W. Garree die, op de vraag hoe het komt dat de aula steeds weer propvol zit bij hun uitvoeringen, zegt: "Wat we brengen is om aan te zien. Dat weten de mensen en wc stellen ze niet teleur." Waarmee de regisseur niets te veel zegt. Dit weekeinde stonden de Spelers met Gogols 'De Re visor' op dc schoolbanken. Vanaf augustus zijn de der tig medewerkers iedere don derdagavond bezig geweest met deze komedie van de Russische schrijver. Na tuurlijk rolde er geen pe-- fect gespeelde voorstellir g uit, maar wat werd ver toond was leuk om naar te kijken. Korte inhoud: Een regeringsfunctionaris komt naar het plaatsje Njezjin om daar het ambtelijk ap paraat door te lichten. Tot grote schrik van de burge meester die leiding geeft aan het corrupte zootje. Het kan niet missen: de verkeer de persoon wordt aangezien voor de 'revisor' en het heie stadje raakt in rep en roer. De regisseur had zijn spe lers opdracht gegeven type tjes te spelen en er een klucht van te maken. Een goed idee. want spelers met weinig ervaring konden tóch uit de voeten en het pu bliek vie! het makkelijker de spelers (en namen!) uit elkaar te houden. De aankle ding oogde voortreffelijk. Het decor was simpel en practiseh. De kleding van de spelers verdient eveneens een compliment: fraaie jur ken en dito pakken (voor malige RET-uniformen ble ken goed te gebruiken). De Russische namen rolden moeiteloos over het toneel. (Burgemeester W. Troost gebruikte een bandrecorder om eindeloos de tongbreken- de namen te repeteren) en bij massascènes werd ge bruik gemaakt van eenvou dige en doeltreffende mise cn scene. Met de voorstel ling van De Revisor namen de leerlingen van de exa- menkiassen afscheid van de school. De zittenblijvers hebben écn troost: ze kunnen volgend jaar weer een rol krijgen bij de Schravelant Spelers. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM -- „Het is hier geen C&A en ook geen Clop- penburg. De mensen kunnen naar hartelust rommelen cn graaien." Dat lieten de bezoe kers aan dc rommelmarkt die de Schiedamse Voetbal Vereni ging zaterdag hield zich geen twee keer zeggen. De verkoop op het Museumplein liep als een trein en na een paar uur stroomden de briefjes van vijf en vijfentwintig met handen vol in de zakken van SVV-sup- porter Aad Dekkers. Wekenlang is dc Club Van Honderd bezig geweest met het ophalen van schoenen, boe ken, lampen, kieren en keuken gerei en toen alles min of meer ordentelijk in kraampjes was ondergebracht kon de verkoop beginnen. „Het geld is voor de bouw van acht nieuwe kleedlo kalen voor de amateurs van SVV, legt Aad uit. „Zo willen we in deze rottijden de club on dersteunen." Die ondersteu ning krijgt de voetbalvereni ging van de Club van Honderd: supporters en leden die graag iets extra's willen doen voor "hun club". Het fraaie weer lokte honderden bezoekers naar het Museumplein. Aad Dekkers wilde daarom wel een schatting maken over de op brengst: „Ik hoop op een 7 tot 8 Door onze verslaggever THEO VERHEY SCHIEDAM „Ik sta op het podium omdat ik weet dat ik iets te zeggen heb. Ik denk dat ik dat ook kan. Wat ik doe is eigenlijk een voordracht met gebaren." Vrijdagavond stond de Schiedamse kunstenaar Pe ter Heiiemons in het Passage theater op het toneel met een voorstelling waarvoor hij zelf alle ideeén en teksten leverde. 'Dagboek van mijn broer' heet te de productie. Om direct met de deur in huis te vallen: het toneeldebuut van Peter was al leszins de moeite van het kij ken en luisteren waard. Aan het begin van zijn drie kwartier durende show schil derde hij op een groot doek: ;Lief dagboek*. Met veel kleur rijke theatereffeeten kregen de kleine honderd bezoekers 'fragmenten' uit dit zeer per soonlijk getinte dagboek voor geschoteld. Het denken en han delen van een schizofreen, een gespleten persoonlijkheid, stond centraal in deze voor dracht. Bedoeld als verduide lijking op het theatergebeuren, maar eigenlijk overbodig: is de wereld al niet gespleten ge noeg? Kijk om je heen (en naar jezelf) en je ziet niet an ders dan opgestapelde gekkig heid. Het aardige van Peter's show was dat vrijwel alle mo gelijkheden van het theater waren benut: een fraai decor, mooie belichting en voldoende afwisseling om de aandacht vrijwel voortdurend vast te houden. Veelal gebruikte Peter zijn eigen stem bij de voordracht, vaak ook leende hij die uit aan Mare Verdoes. Verf, licht, ge luid en dia's begeleidden deze teksten waarin het zoeken van iedere mens naar 'zin' en 'on zin' centraal staat. Soms ging dat te ver. Een tekst die laat weten 'hoe ver schrikkelijk het is te leven als een sardine' hoeft niet onder steund te worden met het openmaken en leeghalen van een blikje haring. Dat is dub belop. Ook het gebruik van 'bloed' dat vanonder een T-shirt op de vloer klettert leek me teveel van het goede en benaderde de grens vai smakeloosheid. De monoloog boven op de trap daarentegen ('De momen ten die we samen waren en niets zeiden') maakte indruk, evenais de scène waarin Peter met een lamp over het donkere toneel kruipt ('Ik ben niet gek, ik ben een kabouter'). Naarmate de voorstelling vorderde leek het gesproken woord belangrijker te worden. Jammer, omdat het evenwicht tussen tekst en handeling wat zoekraakte. Opvallend was de gedreven heid van Peter. In een hoog tempo liet hij zich door de tekst meesleuren. Door het ge bruik van verf, etenswaren en bioed werd zijn uiterlijk steeds bizarder. Toegegeven, Peter schotelt je geen vrolijk wereld beeld voor. Maar boeiend om naar te kijken is het wel. duizend gulden." Komt er dit I "Nee," zegt Aad. „Zo groot- I kun je maar een keer in het jaar nog een actie voor SW? scheeps aan de weg timmeren jaar doen." WWM Grote drukte tijdens de rommelmarkt van SVV op het Museumplein. (Van een onzer verslaggeefsters) MAASSLUIS Zeilpiank- liefhebbers kunnen op 30 april en 1 mei meedoen aan twee wedstrijden, die de zeilplank vereniging "Delfland" uit Maassluis heeft georganiseerd. Op 30 april wordt een surf- wedstrijd met hindernissen gevaren op de Vlaardingse Vaart, bij de brug van Rijks weg 20. Iedere surfer kan gra tis meedoen. De inschrijving is om half twaalf 's morgens, de strijd begint om één uur. Op het Haringvliet, halver wege Hellevoetsluis en de dam, wordt op zondag a mei gestreden om de "Dewi-Ha- ringvliet Wisseltrofee". Het in schrijfgeld hiervoor is vijf gul- den, de eerste wedstrijd begint om elf uur. De "vrije" surfers zijn bij deze twee wedstrijden uitdrukkelijk welkom. Voor meer informatie kan men te recht bij Ed de Groot van de wedstrijdeommissie, telefoon 01899-21722. MAANDAG 25 APRIL 1983 MAASSLUIS Het scheelde wei nig of het 50-jarig jubileum van hel Maassluise Ge meentemuseum moest voortijdig worden afgebroken wegens een door gezakte vloer. De opening van de ex positie "Maasslui- zers Thuis" trok za terdag zo veel pu bliek dat de helft van de belangstel lenden de ope ningsspeech van wethouder Isaëc van der Knaap op de eerste verdie ping niet konden horen. Enkele be zoekers besloten huiswaarts te keren om pas de volgen de dag de tentoon stelling rustig te bekijken. Er hangen werken van dertien kun stenaars, deels amateurs, deels professionals. De naam van de ten toonstelling is te danken aan het ge geven dat alle kunstenaars in Maassluis wonen (drie van hen zijn er ook geboren). Van der Knaap had in zijn warme toe spraak een per soonlijk woordje over voor alle deel nemers. BINGO Liefhebbers van de rollende balletjes kunnen woensdag avond 27 april te recht bij de Grote Ooievaarsbingo in het gebouw van de Chr. Sociale Belan gen. De opbrengst komt ten goede aan de Schiedamse Invaliden Sportver eniging. Het eerste nummer wordt om precies 20.00 uur afgeroepen. Adres: Lange Haven 73. CONCERT Het Kerkkoor van de Grote kerk geeft op woensdag 27 april een concert- bij-kaarslicht in de Grote Kerk. Het koor staat onder leiding van Willem Dorst. Aan het or gel zit Aart Berg werf! en Annemarie Vijverberg speelt op de fluit De toe- Eigenlijk zou direc teur van het Ste delijk Museum in Schiedam Hans Paalman de expo sitie hebben ge opend. Hij heeft het Gemeentemuseum geadviseerd toen het enkele jaren geleden zijn koers verlegde naar de wat modernere kunst. Paalman moest echter ver stek laten gaan door ziekte. Het zou te ver voe ren om over alle kunstenaars wat te schrijven. Bij de balie hangen foto's van hen en is een catalogus verkrijg baar waarin zij hun werk toelichten. Een van hen, Otto Zeegers, schrijft over zijn kerami sche druppels: "De druppel is de enige vorm van een vloei stof. Het heeft maximale span ning. Wanneer ik dit moment "ver steen" krijg ik een boeiende kerami sche vorm." Door glazuur laag na laag aan te bren gen ontstaat een vloeiend verloop van kleuren die de spanning nog meer opvoeren. gangsprijs be draagt 1 gulden. Het concert begint om 20.00 uur. REUMA „De behandeling van reuma" heet de voordracht die dr. H. C. van Paas- sen woensdag avond 27 april geeft in het Dien stencentrum De Vier Molens (Nieu we Damlaan 766). Van Paassen is reumatoloog in het Sint Franciscus Gasthuis te Rotter dam. De bijeen komst is georgani seerd door Reuma patiëntenvereniging Nieuwe Waterweg Noord. Vanaf 19.30 uur zijn belangstel lenden welkom. REÜNIE De Bewoners Ver eniging Schiedam Zuid bestaat tien Wellicht vertelt de druppelvorm ook iets over de per soon Zeegers. Hij iS> een emotionele man die zich er niet voor schaamt te huilen wanneer ge. voelens hem hevig beroeren. Vlak voor de opening vertel de hij •'knap zenu wachtig" te zijn. Terwijl hij wist dat daartoe geen enke le aanleiding was Gerda B. Ploeg trok veel bekijks met haar poppen van keramiek, aan- gekleed met textiel. Het zijn pafferige wezentjes die Ger da met ogenschijn lijk simpele gaatjes en verfijningen in het galaat een ster ke uitdrukking geeft. Wethouder Van der Knaap wees er in een bomvolle zaai fijntjes op dat de op stapel staande uitbreiding van het Gemeentemuseum geen overbodige iuxe is. Het museum aan de Zuiddijk 16 is geopend op dins dag tot en met zon dag van twee tot vijf uur. Op 5, 12 en 22 mei gesloten. De tentoonstelling duurt tot 23 mei. jaar. Ter gelegen heid daarvan is er op woensdag 27 aprii een reünie in de Zwartewaal- straat 16. Het be stuur belooft een gezellige middag waar herinneringen kunnen worden op gehaald. Vanaf 14.00 uur zijn be woners en oud-be woners van harte welkom. EERSTE PAAL Mevrouw E. Zwep- Krop zal woens dagmiddag de eer ste paal slaan voor de bouw van 45 bejaardenwoningen en Bethelkapel in de Nieuwe Maas straat. De wonin gen worden ge bouwd in opdracht van Woningbouw vereniging 'Volks huisvesting'. De paal gaat om 15.00 uur de grond in. SCHIEDAM De opening van de tentoonstelling 'Ge tekend in Wester- bork' in het Ste delijk Museum zal worden verschoven naar dinsdag 3 mei. Aanvankelijk zou de expositie vanaf woensdag 27 april te zien zijn, maar technische proble men bij het inrich ten van de tentoon stelling zijn de oor zaak van de vertra ging- SCHIEDAM/ VLAARDINGEN Drie Schiedammers zijn op heterdaad betrapt bij een auto-inbraak ii Vlaardingen. De drie mannen van' 19, 22 en 26 jaar worden verdacht van meerdere in braken en diefstal len in voornamelijk Schiedam. De SCHIEDAM Feyenoord-speler Benny Wijnstekers zal op 28 mei het startschot geven voor de negende Lenteloop die ba sisschool De Woudhoek organi seert. De Lenteloop valt in vier delen uiteen. De aller kleinsten kunnen precies één kilome ter lopen. De meer geoefende lopers kunnen kiezen uit twee afstanden: de 3 en 5 kilometer. Ook dit jaar is er weer het Grote Ge beuren: de presta- iieloop over tien ki lometer door het prachtige polderge bied van midden- Delfland. Vlaardingse politie za! de zaak verder afhandelen. De mannen werden hel hele weekeinde vast gehouden voor verhoor. De ziekenomroep zal van deze tocht een rechtstreeks verslag verzorgen voor de zieken in het Holy-zieken- i jis. Voor inlichtingen kunt u bellen met T. Groeneveld, tel. 706616 of P. van Leeuwen, tel. 703649. SCHIEDAM Kin deren die het leuk vinden om mee te o'oen aan een zo merkamp kunnen zich opgeven bij de ■de Werkgroep Jeugdwerk in Schiedam-Noord. Deze werkgroep or ganiseert namelijk van 13 tot en met 20 augustus een kamp in een boer derij in Escharen (bij Den Bosch). Je moet wel tussen de zes en elf jaar oud zijn. Er kunnen 40 kinderen mee. De prijs voor zo'n week bedraagt 12' gulden. Bij inschrij ving betaal je vast 25 gulden. De werkgroep heeft een eigen kantoor in De Blauwe Brug {Bachplein 590). Bellen kan ook. Het nummer is 70 2207. SCHIEDAM In de Schieland-Gale- rie (Stadhouders laan 98) is tot 30 mei werk te zien Al fred Tempelman (edelsmeedwerk) en van Henk Be rends (zeefdrukken, etsen en plexiglas sculpturen). Alfred Tempelman is geboren in 1946. Van huis uit is hij edelsmid, ai noemt hij zichzelf liever vormgever. Won onder meer de Geert Bouwmees- terprijs. Henk Berends werd in 1953 in Schie dam geboren. Zijn hobby (tekenenen schilderen) mond® uit in een opleiding aan de academie voor Beeldende Kunsten in Rotter dam, waar hij >n 1981 zijn diploma haalde.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2