Patiënten vereniging zoekt leden Fietsen voor Green peace Klacht tegen politie Weer schatgraver aangehouden Jeugdbende (17 man) opgerold kroeg m, Cabaretier Robert Paul in Passage- theater de strippenkaart in La Boca Maassluis heeft 'meevallers' is,- Muzikale vondst in zusterstad Udine door Rein Waiters Sch (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM "Hier is sprake van een wraakactie". Dat zeg gen enkele Turkse jon geren naar aanleiding van de brand die in de nacht van zondag op maandag het Turkse koffiehuis 'Genclik Kul- ubü' aan de Singel 146b, volledig in de as legde. Volgens de jongeren ondervindt de Turkse gemeenschap in Schie dam de laatste tijd nog al wat last van "beledi gingen" en "bedreigin gen" als gevolg van de schietpartij in het Delftse café 't Koet siertje. De gedepu teerde eige naar van het afgebrande koffiehuis Ahmet Ko- cygit. Het koffiehuis was een waar toe vluchtsoord voor Turkse jongeren. 'Aangeslagen' BMiP. w*. Z*x rïJmk V" - ^4 Computer Henny Schefferlie en Roel Weyl nemen de zaken voor de nieuwe dag aoor. Goedkoop Koos van Vuuren: Tachtig paar schoe nen per dag." Stille tijd HET VRUE VOLK schiedam 14 DINSDAG 26 APRIL 1963 ,-g^ /,Si< ^y//VvrV^f-A Brand koffiehuis zou een wraaikadtie zijn Een van de verontwaardigde jongeren is de 20-jarige Y. Y. Hij wi! liever niet met naam en toenaam in de krant worden genoemd omdat hij bang is voor represailles: "Niet voor mijzelf, ik kan me wel verdedi gen, maar er wonen hier zat mensen die dat niet kunnen." Y. Y. vertelt zijn verhaal: "Twee weken geleden gooiden drie Nederlandse jongens een raam in van het koffiehuis. Een van hen kregen we te pak ken. Er ontstond een vechtpar tij en even later kwam de poli tie erbij." SCHIEDAM De Pati ënten Belangen Vereniging Schiedam (PBVS) wil meer leden hebben. De vereni ging is nogal geschrokken van de slechte opkomst bij de jaarvergadering op 12 april. Van de vierhonderd leden waren er twintig. Ook van technische pro blemen blijft de PBVS niet gevrijwaard. Het automati sche antwoordapparaat dat, als er niemand is, de telefoon 'aanneemt', is een week lang kapot geweest. Wellicht zijn daardoor mensen die informatie van de PBVS wilden enigszins teleurgesteld in de vereni ging- De vrijwilligers van de PBVS behandelen proble men die te maken hebben met de gezondheidszorg. Zij bemiddelen of geven di rect antwoord op de vra gen. Op maandagmiddag van half drie tot half vier en op donderdagavond van zeven tot acht uur zijn ai- tijd twee medewerkers aanwezig in het onderko men van de vereniging aan de Westfrankelandsestraat 51. Het telefoonnummer van de PBVS is "3.15.17. "In plaats van hem mee te nemen, werden wij allemaal naar binnen gebracht en een voor een helemaal onderzocht op wapenbezit. De jongen werd op staande voet vrijgelaten en dat terwijl hij een mes bij zich had." Inmiddels had de jongen wel een "flink pak slaag" gekregen van enkele Turkse jongeren, die het koffiehuis beschouwen als hun "tweede huis". De zeer gegriefde jongen verkondigde echter "weldra terug te ko men" om wraak te nemen. Volgens Y. Y. is het dezelfde jongen die nu het koffiehuis in de brand heeft gestoken. Vol gens hem zijn er minstens tien getuigen die echter niets dur ven zeggen, eveneens uit angst voor represaillemaatregelen. Op de Singel zijn diverse Turk se winkeltjes en een Turks reisbureau. De eigenaar van het koffie huis. de 23-jarige Ahmet Kocy- git was zeer aangeslagen door het verlies van zijn zaak. Hij had zich diep in de schulden gestoken voor zijn koffiehuis: "Ik ben niet alleen bedroefd voor mijzelf, maar vooral voor mijn vaste klanten. Vooral voor de jongeren was het kof fiehuis een waar toevluchts oord." Kocygit is echter niet van plan om bij de pakken neer te gaan zitten: "Al branden ze mijn zaak tien keer af, ik blijf terugkomen", aldus de gedu peerde eigenaar, die de schade op ongeveer 50.000 gulden schat. Het café naast het koffiehuis en diverse huizen van buren hebben ais gevolg van de brand lichte rookschade. Bo venbuurman l-'red Jung (40) stond de ochtend na de brand nog te trillen als een riet: "Ik werd vannacht om een uur of drie wakker geroepen door omstanders. Toen ik mijn ogen opende, zag ik helemaal niets door die verschrikkelijke i'ook. Ik dacht eerst dat mijn eigen huis in brand stond. Ik stoof naar beneden cn ik zag dat de rook vanonder de vloer van daan kwam. Mijn twee katten iagen helemaal versuft in de kamer. Een kreeg er later nog zuurstof toegediend van de ambulancedienst. Mijn hele huis is zwart van de rook, vooral dé vloerbedekking is flink beschadigd." Dat Fred nog helemaal over zijn toeren is, is zeer begrijpe lijk. Aan de brand ging voor hem nog een blijde gebeurtenis vooraf. Hij was zojuist vader geworden van een zoon. Fred: "Ik mag echt van geluk spre ken dat mijn vrouw en kind nog in het ziekenhuis liggen. Ik moet er niet aan denken wat er allemaal had kunnen gebeuren als zij vannacht hier hadden geslapen." De politie is giste ren begonnen met een onder zoek. MAASSLUIS Dankzij en kele financiëlemeevallers hoeft Maassluis dit jaar geen extra bezuingingsmaatregelen te nemen. Vorig jaar moest dat wel. onder druk van Gede puteerde Staten (GS) van Zuid-Holland. Maar de begro ting voor 1983 is door GS in één keer goedgekeurd, zonder speciale^voorwaarden. bSbSSST" Ir*** mmm Het duurt niet zo lang meer, dan rijdt er weer een tram over de Broersvest. De eerste rails liggen er al. Jarenlang is er geen tram meer over de Broersvest gegaan. Het Matste ritje van de paardetram da teert uit 1919. De werkzaamhe den voor het doortrekken van tramlijn 1 en 8 naar de keerlus op het Stadserf schieten op. In mei begint het werk aan de rails en de kruising van de tramsporen met de rijweg. Eind augustus gaat de tram gebruik maken van de keerlus bij het Emmaplein. Tegen die tijd wordt er een feestje ge vierd om de eerste officiële rit van de RET over de Broers vest luister bij te zetten. Een traditie is dan in ere hersteld. Voor het verkeer is het eind van de vertragingen nog niet in zicht. De auto's rijden in middels weer over de ver nieuwde Broersvest. Op som mige uren staan er nog wel fi les, maar dat heeft niets te maken met de versmalling van de Broersvest. Dit euvel is te wijten aan de stoplichten op- de Koemarkt. SCHIEDAM/VLAARDIN- GEN/MAASSLUIS De afde ling Waterweg-Noord van de Echte Nederlandse Fietsers Bond (ENFB) roept fietslief- hebbers en milieu-activisten op om mee te doen aan een fietstocht voor Greenpeace op 14 mei. Het is de bedoeling dat deelnemers vanaf een centraal punt in de regio, gezamenlijk naar Utrecht fietsen, waar vanaf 13.00 uur in het jaar beurscomplex een manifesta tie wordt 'gehouden onder het motto: "Greenpeace vijf jaar in Nederland". De deelnemers aan de fietstocht moeten voor een eigen sponsor zorgen, die een bepaald bedrag per kilo meter betaalt. De opbrengst hiervan wordt gebruikt om het actieschip Sirius in de vaart te houden. Wie mee wil doen, kan zich laten Inschrijven op 28 april, tussen 19.00 en 21.30 uur bij Heieen Wagenaar, 010—349139. SCHIEDAM De 52-jarige Schiedammer H.V. heeft een klacht ingediend tegen de poli tie wegens mishandeling.. De man werd vrijdagnacht aange houden in de Klaas Kater- straat. Hij zat volgens de poli tie met een teveel aan genut tigde alcoholische dranken achter het stuur van zijn auto. Nadat de hermandad hem had gesommeerd te stoppen, stapte de man uit en zette het op een lopen. De politie slaagde er uit eindelijk in de man in de kraag te vatten. Dit ging ge paard met 'hevig verzet' van V. "Over en weer vielen tik ken", aldus een politiewoord voerder. Tijdens de worsteling werd de man bijgestaan door een onbekende die later verdween. V. werd na een ontnuchterend nachtje in een politiecel op het hoofdbureau huiswaarts ge stuurd. SCHIEDAM Cabaretier, zanger, danser en mime-kuns- tcnaar Robert Paul is van avond in i one-man-show te zien in het Passagetheater. In zijn nieuwe show brengt hij een afwisselend programma met liedjes, conferences, dan sen en imiteert hij een aantal prachtige typetjes, Ieleen Egan zal in een aantal scènes zijn tegenspeelster zijn. Het showprogramma begint om 20.15 uur. Kaarten voor de voorstelling kosten 22,50, 20,- of ƒ15,-. Met CJP en Pas 65 ƒ2,50 reductie. Donderdag is er in het Pas sage weer vanaf half negen volop muziek. In het theater café geven pianiste Marlies van Gent en aitviolist Erik van de Wel een concert. Toegang gratis. UDINE In de Noord-Ita liaanse stad Udine, zusterstad van Schiedam, heeft de musi- 'coloog Maurizio Grattoni par tituren van vijf aria's van de componist Thommaso Albino- ni gevonden. Veel werken van Albinoni, een tijdgenoot van Vivaldi, zijn verloren gegaan. Hij schreef vooral balletmu ziek, vioolconcerten, kamer muziek en opera's. SCHIEDAM Wederom heeft de Schiedamse politie in de ruine aan de Huls te Rivie- reweg een schatgraver in de kraag gevat. De 43-jarige Schiedammer J.P. van E. was gewapend met een metaalde tector en een schep op zoek naar het grote geluk. Op grond van de zogenaamde Monumen ten wet kan de politie schat gravers aanhouden. E. kreeg een proces-verbaal en moest zijn metaaldetector op het bu reau achterlaten. Ook vorige week hield de politie een schat graver aan. SCHIEDAM Als gevolg van een aanhouding begin vo rige maand heeft dc Schie damse politie een jeugdbende opgerold die de afgelopen maanden voor zo'n negentig duizend gulden aan goederen had gestolen. De zeventien le den van de bende variëren in leeftijd van 17 tot 22 jaar. In de nacht van 14 op 15 maart betrapte de politie twee Schiedammers op heterdaad terwijl zij de kluis van een benzinestation aan de Vlaar- dingerdijk probeerden open te breken. Na een korte vlucht kon het tweetal in de kraag ge- 1 vat worden. Aan de hand van bekentenissen kon vervolgen? de jeugdbende opgerold wor den. Naast de diefstallen hadden de jongens voor ruim veertien duizend gulden aan schade aangericht. De politie heeft vier Schie dammers van 19 tot 24 jaar aangehouden die in de nacht van 16 op 17 maart uit een be drijfspand van De Molukken aan de Tuinlaan een complete computer met toebehoren had den gestolen. Het technische vernuft had een waarde van 72.000 gulden. De twee broers H. v. J. (31) en A. v. J. (32) zijn door de hermandad in de kraag gevat naar aanleiding van vier in braken in bedrijfspanden van de ITO. Uit twee panden aan de Nieuwe Haven en de Admi raal de Ruyterstraat ont vreemdde het tweetal voor hij- na 28.000 gulden aan goederen. De buit kon worden geretour neerd aan de eigenaar. -7 .V- - V'-\". J"/ ///l&Js" "SVe, 'S' s /4 Dinie van de Bos (rechts) drinkt al acht jaar elke werkdag koffie in La Boca. Links Susan Kooren. ,Soms voel iK me net een so ciaal werkster, een vraag baak voor iedereen. Wat wil je, ik werk hier al net zo lang als deze zaak geopend is. Bij na elf jaar dus. ledereen kent me in c(it winkelcentrum. Ver geet ook niet dat ik mijn werk met erg veel plezier doe." Henny Schefferlie (44) lacht breed. Zij is hoofdjuffrouw in het restaurant La Boca in het centrum van het winkelcen trum Zuidplein. Het is geen Vroege Kroeg in de zin van deze rubriek, maar wel een zaak die 's ochtends vroeg wordt bevolkt door de lief hebbers van een goede kop koffie. Om half acht zit het terras vol met klanten, waar van de meesten naast koffie zijn voorzien van een och tendkrant. La Boca omvat in totaal drie zaken. Naast het Zuidplein zijn er ook vestigingen aan de Lijnbaan en de Meent. De laatste zaak heeft eigenaar Roe! Weyl verpacht onder de afspraak dat de La Boca for mule onveranderd doorgang vindt. „Die vestiging aan de Meent is een bijzondere," zegt Weyl tevreden. „Daar wordt men aan tafel bediend. Ook 's ochtends vroeg, want ook dan is deze zaak open. Ik heb die zaak indertijd aange kocht omdat ik een betaal baar restaurant wilde opzet ten. Dat is ook gelukt. Voor nog geen dertig gulden kan je er compleet dineren. En - niks geen afhalen, néé, voor die prijs word je heiemaal verzorgd. Ik zeg dit niét voor eigen reclame, maar wel als waardering aan de twee mensen die die zaak voor treffelijk runnen." La Boca hanteert een strip penkaartsysteem voor de verkoop van koffie. Zo'n kaart kost 10,- en heeft tien strippen voor even zoveel koppen koffie. In elk van de drie vestigingen zijn deze strippen inwisselbaar. „Een erg goedkoop en han dig systeem." lacht Theo Vo gel, Hij vervolgt, onderwijl zijn compaan Bart Wijtemans (26) aankijkend: „Wij drinken hier altijd koffie als we uit de nachtdienst komen. Ja, van nacht hebben wij ook ge werkt. In de containers bij Sealand. Die natte haren? Dat komt omdat wij eerst zijn wezen zwemmen. Doen wij meestal na het werk. Dan hier nog een bakkie troost en vervolgens naar onze kooi." Verdiept in de ochtendkrant zit Dlnie van de Bos (25). Desgevraagd vertelt ze: „Ik werk hier in het centrum. Als verkoopster in de meubelwin kel van Hulst. Acht jaar al weer. Maar ik begin geen en kele werkdag zonder eerst in La Boca een koop koffie te hebben gedronken."' Met kwieke pas komt de in minirok gestoken Susan Kooren het terras op. „Ik moet straks naar het instituut Schoevers aan de Mathen- nerlaan. ik doe een cursus steno. Vanuit IJsselmonde kom ik altijd eerst hier naar toe voor een kopje koffie." aldus de 17-jarige die vanwe ge haar frêle uiterlijk nogal wat bekijks heeft. Ook al verdiept in een krant drinkt Giny van Deursen (37) iiaar kopje koffie. „Ik werk hier in het centrum als schoe nenverkoopster bij de firma Krol. Dat doe ik als parttimer, dus drie dagen per week. Ik woon in Spijkenisse en kom meestal met de auto. Maar eigenlijk is dat toch een ver- zoeking. Die Spijkenissebrug gooit telkens roet in het eten. Ik zal blij zijn als straks de metro (in 1985 R.W.) zal zijn ■doorgetrokken. Dan is al die wacht- en file-eilende ten minste over. Neé, ik tegin mijn dag niet zonder koffie. s Zonder een paar koppen be- gin ik de dag verkeerd." Koos van Vuuren (35) heeft wat gemeen met het werk van Giny. „Wat zij verkoopt, komt meestal weer bij mij te recht. ik ben schoenmaker in de hakkenbar Hakky hier in het centrum. Doe ik al vier jaar. Het is keihard, maar wel erg leuk werk." „Het is nu een vrij stille tijd, maar ik denk dat ik per dag toch nog zo'n tachtig paar schoenen repareer." Het blijft vo! op het terras van La Boca. „Wij hebben hier eigenlijk drie stromen: de doorgaande reizigers, win kelpersoneel en Ikazia- stroom. Ze hebben allemaal zo'n beetje hun eigen tijdstip. 1 In het begin keek men soms op van het Ikaziapersoneel. Die gebruiken 's ochtends weieens alcoholische versna- peringen. Natuurlijk niet zo verwonderlijk, omdat die mensen uit de nachtdienst komen. Voor hen is het in fei- - te avond en dat vergeten an dere bezoekers nog wel eens," legt Roel Weyl uit. Intussen is het tegen de klok' van negen uur. Het wat kille winkelcentrum van een uur eerder is ontwaakt. Lichten floepen aan, winkeldeuren gaan open. Het personeel start de werkzaamheden. Voor de mensen van La Boca is de kop er echter al lang af. I

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2