schiedam 14 ^ejaxirdPvd/T er over 1 mei toert en nu j Glas fabriek bezorgd Twee Sehiedamse hands openen Schiepop-festival L rente en toch dagelijks k opvraagbaar? Dat zoek iki bondsspaarbank Koninginnedag feesten Lintjes voor vijftien Schiedammers r Doe meer met de spaarbank die meer doet Video-films huren? 3 complete speelfilms voor 25." per .week Super 8 speel/sexfilms, 6 voor 27.50 voor een hele week. SCHATGRAVER AANGEHOUDEN Vracht wagen zakt door Koe markt- brug Spaar Selekt Extra Rekening snel sparen en toch vrij om op te nemen bij opname 2% retourrente geen minimum-of maximum- inleg vraag voor meer informatie de folder bij uw kantoor in de buurt li Sch SCHIEDAM "De 1 mei-viering is niet moei lijk. De ménsen zijn moeilijk. Ze zijn er niet wak ker meer voor." Schiedammer M. van Harmeien is 83 jaar en denkt vaak met weemoed terug aan de mei-vieringen uit het nabije verleden. "Wat er nu gebeurt: Daar kan ik niet warm meer voor draaien. De beweging heeft geen élan meer. En zonder élan kan een bewegng niet meer draaien." Vlaggen Volksgebouw Zinkend schip mm *.v 11^1% BALY, DAM 5a, SCHIEDAM Tel. 010-267216 Geopend van 10-18 uur. Donderdagavond koopavond. Geen borg - Legitimatié vereist. Cahoot: compleet op dc ene en niet com pleet op de andere foto Ontzettend blij t is. Riverside Blues Band: ook in Schiepop. rt "a Schiedam HET VRUE VOLK VRIJDAG 29 APRIL 1963 De Beweging is n zinkend schip "Ik heb het vijftien jaar gele den al voorspeld. Ik zei toen: Binnen vijftien jaar zijn de so cialisten allemaal kleine kapi talisten. Ja, niet kapitalisten in de kwaaie zin van het woord, maar de strijd is niet meer zo nodig. Ze hebben alles. Je ziet het nu, van de beweging is niet veel meer over. Bij tienduizen den tegelijk stappen de men sen uit dc vakbeweging. En dat terwijl het juist harder dan ooit nodig is." Van Harmeien woont nu in een flat in de Siachthuisbuurt met uitzicht op de schooltui nen en Wilton Fijenoord. Heeft in die buurt nog jarenlang de Voorwaarts bezorgd maar zijn gezondheid laat dat niet meer toe. "Mijn vader was rood." ver telt hij. "Met de strijd van de moderne vakbeweging deed hij mee. Hij was metselaar. In de winter was hij uitgevroren en zat hij thuis. En 's zomers gin gen ze staken voor hoger loon. Zo nu en dan tussendoor werk te hij ook nog wel eens." Het was voor zoon Van Harmeien een vanzelfsprekendheid dat hij op 23 juli 1917, zijn vijftien de verjaardag, meteen lid werd van de BWTO, de Bond van Werkmeesters, Technisch- e« Opzichthoudend Personeel. Van Harroclen werkt dan bij dc machinefabriek Fontijne. een bedrijf waar hij 48 jaar zal blijven. Van onze soc.-econ. redactie SCHIEDAM Voor de Vercenigde Glasfabrieken in Schiedam wordt 1983 vol gens de directie een heet moeilijk jaar: het binnen landse glasverbruik daalt, maar daarnaast wordt de onderneming getroffen door een veel kleinere uitvoer naar het buitenland. De afnemer zijn geneigd hun bestaande voorraden wat meer te beheersen. De glasfabriek boekte over 1983 nog een nettowinst van bij na tien miljoen gulden. SCHIEDAM De jaarlijkse lintjesregen op koninginnedag is ook aan Schiedam niet voor bijgetrokken. Elf Schiedam mers kregen vanochtend in de auia van het Stedelijk Mu seum, uit handen van burge meester John te Loo, een Ko ninklijke onderscheiding op dc borst gespeld. Ere-medaille in brons, ver bonden aan de Orde van Oran je Nassau: Dc heer L. Noor- dam. Hij Is universeel slijper bij de RDM en vierde hier vo rig jaar zijn veertig-jarig jubi leum. Ere-medaille In zilver, ver bonden aan de Orde van Oran je Nassau: De heer F. A. W. Huibers, werkmeester bij de RDM. De heer H. L. B. F. Bruns, planner bij het bedrijfsbureau van Verolme Botlek B.V., de heer T. J. de Bruin, construc tie-bankwerker bij het zelfde bedrijf en de heer W. A. F. Meerhof, eveneens werkzaam bij Verolme als baas-lasser. Mevrouw C. M. J. Meijer. Zij legde vorig jaar haar functie ais leidster van Scouting Ne derland neer. Mevrouw B. Westerveld. Zij werkt al 32 jaar bij de Stich ting de Lindenhof. begonnen als groepsleidster in de perio de dat dit nog een weeshuis was en tegenwoordig praktijk- begeleidster in de huidige kin derbeschermingsinstelling. De heer L Bitter. Hij wordt beloond voor veertig jaar trou we dienst bij het Openbaar Slachthuis. De heer A. Aardoom, secre taris van de afdeling Schie dam van de Nederlandse Ver eniging voor Ex-politieke ge vangenen en Voormalig Ver zet. Aardoom, zelf oud-verzets man is sinds de oprichting ai bestuurslid van deze vereni ging- De heer W. A. A. Melissen. Hij is al veertig jaar werk zaam bij de Sehiedamse Werk tuigen- en Machinefabriek. Ere-medaiHc, verbonden aan de Orde van Oranje Nas sau: De heer C. Wassenaar, makelaar in en taxateur van onroerende goederen. Al 25 jaar lang is hij zelfstandig on- •dernemer. Aan de volgende Schiedam mers is eveneens een Konink lijke onderscheiding toege kend. Deze zijn vanochtend door de betrokken ministers uitgereikt. Ere-medaille In goud, ver bonden aan de Orde van Oran je Nassau: De heren M. Poot en C. Pluym, beiden veertig jaar lang hoofdemployé bij de F.T.T. Bidder in de Orde van Oran je Nassau: De heer H. van Weijen. hoofdcommies bij het Ministerie van Volkshuisves ting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer. Officier in de Orde van Oranje Nassau: De heer mr. W. J. Noteboom, secretaris van het Openbaar Lichaam Rijn mond. Al snei raakt hij in het plaat selijke bestuur van de vakbe weging verzeild en weet zich daarom alles nog van de orga nisatie rond de mei-vieringen te herinneren. "Spandoeken, vlaggen: Door de hele stad. We gingen de Hoogstraat over. Ze keken je hier en daar wel met scheve ogen aan. In Vlaardin- gen hadden ze er wel meer last mee. Daar werden ze nage jouwd en zongen ze van 'Alle socialisten in een harington', maar daarvan hadden wij in Schiedam geen last. ..We hadden ook altijd fees ten in het Passage-theater. Dat waren prachtige revues. 'Stap er eens uit' heette het. We be perkten dat niet alleen tot de eerste mei. We hadden regel matig van die avonden met to neelgezelschappen, operettes, variété en zo. En altijd Joop Walvis aan het orgel. Mooie avonden waren dat hoor". De teloorgang van de Bewe ging wordt voor hem gesym boliseerd door de verkoop van het Volksgebouw, opgericht met dc centen, stuivers en dub beltjes van de Sehiedamse ar beiders. „Ik zei toen het slecht ging nog: Laten we de contri butie van de bond met één cent per week verhogen. Het kwam echter niet zover omdat de metaalbond er tegen was. Die vreesde dat alle leden weg zou den lopen." Van Harmeien zingt nog in Excelsior. „Over een paar we ken gaan we met zijn allen naar de Expoha! in Hilversum om daar te zingen. De arbei derszangvereniging bestaat dan 80 jaar. Dat wordt lande lijk gevierd." Ook daarin is de Beweging niet meer wat het geweest is. „We hebben er voor moeten vechten om daar op dat feest strijdliederen te mo gen zingen. Nou vraag ik je. Ja, Morgenrood is geen pro bleem. Maar ik geloof niet eens dat de Internationale op het programma staat." „De mensen," vervalt hij in een filosofische bui: „zijn le vensmoe. Daar lijkt het wel op. Ze strijden niet meer. Ze aan vaarden hun lot. Ze hebben nog niets geleerd van al die ja ren strijd, van al die jaren vechten voor sociale recht vaardigheid. Ik zal je een voor beeld geven over hoe laks de mensen nu wel zijn. Ik zit nog bij de gepensioneerde FNV-le- den. We hebben zo'n zeshon derd leden geloof ik. Wc had den wethouder Zijdeveld uitge nodigd om over zonne-energie te komen praten. Nou, dat is toch een interessant onder werp, vind je ook niet? Ieder een kreeg een convocatie. En weet je hoeveel leden er kwa men opdagen? Nou? Zes.... niet meer dan zes. „Weet je wat het is: die hele beweging is een zinkend schip. Neem zou dat geklungel hier in Schiedam. Ze zitten elkaar maar in de haren. Tot zelfs in de fractie liggen ze met elkaar overhoop. Dat is niet fijn. Je moet met elkaar strijden. Ik M. van Har- melen (S3) denkt vaak met wee moed terug aan de mei- vieringen uit het nabije verleden. "Wat er nu gebeurt, daar kan ik niet meer warm voor draaien". w ben vorig jaar nog op een le denvergadering geweest. Ik was diep teleurgesteld over hoe ze elkaar daar dwars zit ten. Ja, ik heb zelf jarenlang in de gemeenteraad gezeten. In mijn tijd was dat niet voorge komen. Nee. zoals dat nu gaat is het niet fijn. Het is niet so cialistisch. Ze moeten samen werken. Laten ze daar op 1 mei maar eens aan denken. Je moet schouder aan schouder staan. Voor elkaar opkomen. Elkaar helpen. Met elkaar her rie maken, lost niets op. Je krijgt er echt niet meer leden door." „Ik blijf wel lid. Natuurlijk, maar als ze zo blijven kemp hanen, zien ze mij er niet meer. Zeg nou zelf, dat hoort toch niet bij een partij als de PvdA." Met toestemming van de redactie overgenomen uif Voorwaar*.*, af de- lingsblad Partij van dc Arbctd Schie dam) SCHIEDAM Bij het Oude Kerkhof achter de St. Jans- kerk is een schatgraver aange houden. De man was op eigen houtje bij de gesloopte LEAO- school op zoek naar archeolo gische vondsten. De 36-jarige Leidenaar had een metaalde tector bij zich. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Riverside Blues Band en de formatie Ca hoot openen respectievelijk vanavond en zaterdagmiddag het Schiepop-festival: twee ras echte Sehiedamse amateur bands tussen de professionele grootheden uit het vaderland se popwereldje, zoals Time Bandits. Herman Brood en de Polle Eduard Band. Nu we het daar toch over hebben: het valt de muzikanten een beetje tegen dat er maar twee Sehiedamse bands op het programma staan, „Er komen te veel gevestigde namen," vindt Carlo Reijs van de Blues Band. „De verhoudingen in de popwereld liggen scheef," vult Gerard Schinke, toetsenman van Cahoot hem aan. „Het is een elitair rotklimaat. Te gek dat iemand achter een micro foontje bepaalt wie populair is en wie niet." Cahoot en Riverside Blues oefenen in jeugdhonk De Dijk aan de Westfrankelandsedijk. Bij wijze van betaling treden zij gratis op tijdens Schiepop. „Twee dijken van bands." al dus een van de muzikanten. Van zenuwen is bij de leden van de twee formaties geen sprake. Wel vinden, ze dat ze 'voor de leeuwen gegooid' wor den en dat het festival een 'uit daging' is. „We spelen ze alle- maal weg. Herman Brood mag blij zijn als ie met ons mag meespelen," schept zanger/ mondharmonicaspeler Carlo Reijs op. In haar huidige bezetting be staat de Blues Band ongeveer drie maanden. Zij speelt de zo genaamde City-blues waarmee een grootheid als Muddy Wa ters zijn sporen verdiend heeft. Muziek met veel improvisa ties. „Ik vind het prachtig als ik iemand zie swingen en uit zijn bol zie gaan," zegt Rien van der Jagt, gitarist en zan ger. Hij wil de 'grote jongens* laten zien dat ook amateur bands hun mannetje staan. „De professionele bands heb ben al een naam en kunnen zich meer permitteren. Gita rist Eric Clapton zei eens dat het publiek het zelfs mooi vond als hij een valse noot speelde. Wij hebben niets te verliezen. Als het lukt is het meegeno men. Als het mislukt is het jammer. Kunnen we altijd nog onze naam veranderen." De vier jongens van Cahoot zijn de laatste weken serieus aan het repeteren voor het Schiepop-festival. Cahoot be staat ongeveer twee jaar. De groep speelt symfonische rock. De zes nummers die zij brengt zijn allemaal zelf geschreven. „Het is goed voor je naam om op Schiepop te spelen. We zijn er ontzettend blij mee. Je staat tenslotte op dezelfde poster als Herman Brood en dat zegt wel wat. Wij nemen het festival bloedserieus," zeggen de band leden. De beide groepen vinden het niet erg om het festival te ope nen. „Je kan dan tenminste een goede geiuidstest doen," aldus Wim van de Water. Cahoot heeft geen eigen 'knoppenman* die het geluid regelt. De River side Blues Band huurt wel iemand in om het geluid zo goed mogelijk af te stellen. „De knoppenman die de profgroepen meenemen kan ons geluid nooit goed regelen," vindt Rien van der Jagt. „Ais wij de sterren van dé hemel spelen zal de geluidstechnicus van bijvoorbeeld de Time Ban dits dat niet zo leuk vinden." Een ding is zeker: de Sehie damse muzikanten vinden het prachtig om op Schiepop te verschijnen: „We gaan er lek ker tegenaan." Bezetting Riverside Blues band: Harry Visscher (drums), Henk Leenderts (bas), Bas Plaisier (gitaar en zang). Rien van der Jagt (gi taar en zang) en Carlo Reijs (zang en mondharmonica). Bezetting Cahoot: Wim van de Water (drums, zang), Ge rard Sinke (toetsen, zang). Hans de Graaft (gitaar) en Pe ter Wehrmeijer (basgitaar). LAMPIONOPTOCHT Voorafgaand aan Koninginne dag zijn vanavond in vijf wijken lampionoptochten. In het Sin gelkwartier bij het Edisonplein met medewerking van drum band Juliana: in Zuid en West bij de Dwarsstraat met mede werking van de Jeugd Rijn mondband: in Nieuwland op het plein van de Alb. Magnus- school aan de Parkweg met medewerking van het Jeugd Showkorps OBK; in Groe- noord-Kethe! bij het Johann Slraussplein waar de drum band Ambrosius present is en tenslotte in Woudhoek bij het Heijermansplein waar drum band Wilton Feijenoord voorop gaat. Alle lampionoptochten beginnen om 20.45 uur. Op stellen om 20.30 uur. AUBADE De viering van Koninginnedag begint zaterdagmorgen om acht uur met het luiden van al le kerkklokken gedurende vijf minuten en het uitsteken van de vlaggen. Leerlingen van de scholen in Kethe! en Groen- oord brengen om 9.00 uur op het plein van de hervormde kerk in Kethel aan het Noord einde een aubade aan de ko ningin. Het zangkoor wordt be geleid door dirigent Van Rhijn van het Kerkkoor. Het harmo nieorkest Sint Radboud en pia nist K. van de Meer zorgen voor de muziek. SCHOOLTOERNOOi Het handbal- en voetbaltoer nooi voor de schooljeugd wordt vanavond en morgen voortgezet. De finalewedstrij den voor de voetbalteams be ginnen vanavond en gaan door op zaterdag op de terreinen van HDVS en SVDPW. De handbalwedstrijden zijn in sporthal Margriet en op het terrein van UVG. SCHIETWEDSTRIJDEN In de Korenbeurs aan de Lan ge Haven 57a zijn vanaf tien uur schietwedstrijden die du ren tot 18.00 uur. Na een korte pauze wordt er om 19.00 uur weer gestart tot 22.00 uur, waarna de prijsuitreiking plaatsvindt. Er zijn vrijebaan-, jeugd- en geluksbaanwedstrij- den en een toernooi om het kampioenschap van Schiedam. FAMLIEVOETBAL Excelsior '20 houdt zaterdag een familie-voetbaltoernooi. Tien families met van oudsher veie Excelsiorleden strijden vanaf 10.30 om de familieeer. In het strijdperk treden de fa milie Boon-Broeren-Collignon- Van Deventer - Van Harmeien - Van de Hoeven-Kreischer - Kuiters-Lansbergen en Van de Ven. De officiële opening is om tien uur door burgemeester Te Loo. Muziekvereniging Harpe Davids begeleidt het hijsen van de familieviaggen op de twee Excelsior-velden. JEUGDWIELERRONDE De jeugdwielerronde over het parcours Noordvestsingel, Damlaan, Noordvest, Parkweg en Noordvestsingel begint om twaalt uur en duurt tot onge veer 18.00 uur. KINDERSPELEN Blokjes rapen, werpspelen, skippyrace, eierrace, en zaklo- pen zijn de wedstrijdelementen van de kinderspelletjes. De in schrijfformulieren zijn op alle basisscholen uitgereikt. De spelletjes beginnen 10.00 uur op het Albertus Magnusschool- plein aan de Parkweg; 10.00 uur op het Schoolplein van het Windas aan de Nachtegaal laan: 9.30 uur op het Edison plein. en om 14.00 uur bij het schoolplein van „De Gorzen" aan de Dwarsstraat 2 en op het plein bij de Mgr. Bekkers- schooi aan de Eduard van Bei- numlaan. STRAATTEKENEN Straattekenwedstridjen zijn er op de volgende pleinen: om 11.30 uur bij het Edisonpiein; om 10.00 uur bij het school plein van de Gorzenschool, eveneens om 10.00 uur bij de Mgr. Bekkersschool; om 14.00 uur bij de Albertus Magnus- schoo! en tenslotte om 15.00 uur bij de Martinusschool aan de lepenlaan. MUZIEK In de loop van de dag maken muziekgezelschappen een mu zikale rondgang door de stad. In het centrum is het Show korps van OBK te zien, in Ke thel de harmonie Sint Rad boud; in West de Jeugd Rijn mondband, in Nieuwland het tamboer- en trompetterkorps Gusto en in Woudhoek de drumband Wilton-Fijenoord. KONINGINNEBAL Traditiegetrouw is er op Konin ginnedag 's avonds in zaal Ire ne een Oranjebal. Tal van mu zikanten verlenen hun mede werking aan het bal dat om 20.00 uur begint. Toegang tien gulden. PLEINFEEST Bij Jeugdhaven Nieuwland, Al- bardastraat word! een plein- feest met rommelmarkt en volksdansdemonstraties ge houden. Verder zijn er kraam pjes om te verven, emailleren, sieraden en buttons te maken en eet- en drinkkraampjes. Het pleinfeest is van 13.30 tot 17.00 uur. AMBACHTSMARKT In Bijdorp is een rommel- en creativiteifsmarkt. Behalve ge wone spullen zijn er vele arti kelen te koop die door Bijdor pers zelf zijn vervaardigd. Zo is er een stand met volksschil derkunst waar beschilderde te gels, (lessen en presenteerbla den te koop zijn, en stands met glasgraveren, en zelfge maakte sieraden- verder kraampjes met tweedehands kleding, bloemen en planten voor tuin en balkon en de monstraties wolspinnen. De markt in de speeltuin van Bij dorp voor clubgebouw Het Trefpunt duurt van 11.00 tot 16.00 uur. TAPTOE Ter afsluiting van de Koningin nedag-festiviteiten is er om 20.00 uur bij het parkeerterrein achter de Hema een taptoe die duurt tot 21.15 uur. Aan de taptoe verlenen hun medewer king: showkorps OBK. Jeugd Showkorps OBK. Jeugd Rijn mondband, Drumband Ambro sius en het tamboer- en trom petterkorps Gusto. De majo rette-pelotons hebben speciaal voor de taptoe twee shows in* gestudeerd. CAFÉS De cafe- en dansgelegenheden.' mogen tot drie uur 's nachts open blijven, in verband met i.» de viering van Koninginnedag, Het overlaadstation aan de Pa rallelweg, achter het NS stations- is zaterdag gesloten. De ONS is bij storingen bereikbaar on- der nummer 62 22 22. SCHIEPOP Het Schiepop-festival in de tent op het grasveld aan het Noordmolenplein begint om 18.00 uur met een disco. De rest van het programma zie! er t ais volgt uit: 19.30 uur de Ri- verside Blues Band. 21.00 uur. j Vandale en om 22.30 uur Time Bandits. Zaterdag begint Schiepop om 14.00 uur met een disco, om 14.45 uur speelt Cahoot. Om 16.00 uur is Polle Eduard en zijn band aan de beurt. King Size en de Walkman speelt om 19.30 uur. Om 21.00 uur speelt FC Gerania. Herman Brood and his Wild Romance sluit het festival om 22.30 uur af. Voor een kaartje betaalt men een knaak per dag. raj. y hli Uk Vi a A. SCHIEDAM Een zwaar beladen vrachtwagen is gtstermld- dag door de Koemarktbrug gezakt. De chauffeur 1% over het fiets en voetgan gersgedeelte gereden dal niet was bere kend op zoveel tonnages. De houten plan ken bezweken, het verkeer on dervond de no- dlge overlast. -t 1 I N 1 V t s

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2