HAMVRAAG OP UNIVERSITEITEN WIE WORDT DE KLOS? 5 9 i Vandaag met Arie Stolk wint internationale cartoonprijs UIT-agenda mwmwm IfcJl mm i Jk, tmmM - ,y90800gi& jfiÉÉlSl «SlflIP? liSiiifc ?éfÉÉ I •as* JU ^Hitparade Zorgvuldiger Toren Waarschuwend Hamvraag Jonge onderzoekers ZATERDAG 30 APRIL 19S3 i t De witte wolkenkrab ber, puist in het ge zicht van Rotterdam, vpaar wèl voortreffe lijk onderzoek wordt verricht. Geen wonder dat Rotterdam v.'/mV'/s'' ifï GUM ïr&wi r -■r'M.EM Onderzoekers van de afde ling neuro- anatomie aan het werk. Vol gens de Raad van Advies voor het We tenschapsbe leid behoort deze vak groep van de Medische Fa culteit in ons land tot de ab solute top pers. goed medisch onderzoek heeft Van onze verslaggever BERT VAN DOMMELEN Hoogleraren in de geneeskun de slaan zichzelf niet snel triom fantelijk op de borst, althans niet nn het openbaar. Ook in hun kring is het veiliger om jezelf niet te veel prima-donna-allures aan te meten, want hoogmoed komt voor de val. Voor het oog van de buitenwe reld reageerden de Rotterdamse professsoren dan ook nogal on derkoeld toen een gewichtige ad viesclub van de minister van On derwijs onlangs in een "werkdo cument" vaststelde dat de Eras- gpius Universiteit voorop loopt 'als het om medisch onderzoek gaat. De hooggeleerde dames en he ren hulden zich in bescheiden heid en verklaarden hooguit dat ze "het wel leuk vonden". Maar in de veilige beschutting van hun witte wolkenkrabber op Hoboken wreven ze zich wel degelijk ver genoegd in de handen. Ook een wetenschapper is uiteindelijk maar een mens, en dus gevoelig voor lof en complimentjes. En bovendien: dat "werkdocu ment" van die gewichtige ad viesclub (de Raad van Advies voor het Wetenschapsbeleid, kortweg RAWB) had niet op een gelukkiger moment kunnen ko men. Want ook de wetenschap is verwikkeld geraakt in een strijd om lijfsbehoud. Het wetenschap pelijk onderwijs zal de komende vier jaar met kracht worden ge- kortwiekt. In 1987 moet het als Ljjevoig daarvan 258 miljoen ■—goedkoper zijn geworden. Van dat bedrag dienen de medische faculteiten en academische zie kenhuizen ruwweg 95 miljoen voor hun rekening te nemen. '.Er zullen dus klappen vallen, j^n minister Deetman van On derwijs heeft aangekondigd dat hij het minst vruchtbare onder zoek het eerst zal laten sneuve len. Dus, redeneren de medische hoogleraren, hoe voordeliger hun winkeltje (in het universitaire jargon vakgroep genaamd) er bij de RAWB op staat, hoe groter de kans dat het redelijk onge schonden door de bezuinigings- golven kan worden geloodst. Al 'n ze daarop ook weer niet he- aal gerust, want met die gse heren weet je maar nooit i voor onaangename verras- ^fhgen je te wachten staan. ^««Hoopvol is in elk geval dat het ^Werkdocument van de RAWB zo "*lügemeen als betrouwbaar wordt beschouwd. Heel wat anders dan ""die "hitparade" van hoogleraren in de geneeskunde die kort gele den door drie wetenschappers van de Vrije Universiteit uit Am sterdam werd gemaakt. Sommige professoren hebben er nog moeite mee om zich te be heersen als dit werkstuk ter sprake komt. En dan te bedenken dat het uitgerekend werd gepu bliceerd in NRC-Handelsblad, de enige krant die velen van hen nog enigszins kunnen waarderen. Wat hadden de Amsterdam mers gedaan? Ze hadden eens uitgezocht hoe vaak hoogleraren nu worden geciteerd in weten schappelijke publicaties. Want zoals een ouderwetse dominee in een betoog om de haverklap naar passages uit De Schrift verwees om zijn stellingen te bewijzen, zo is het in wetenschappelijke krin gen gebruik om veel te verwijzen naar conclusies van anderen. Het idee van de Amsterdam mers was dat de professor die vaak werd geciteerd dus invloed rijk moest zijn. Ze keken welke hoogleraren in vijf jaar tijd meer dan honderd maal in arti kelen van anderen waren ge noemd en stelden aldus een "top-95" van de hoogleraren in de geneeskunde samen. Deze top-95 oogstte afgrijzen, en lang niet alleen bij de profes soren die hun eigen naam er te vergeefs in zochten. Ook weten schappers die een eervolle plaats hadden gekregen hadden er geen goed woord voor over. De Amsterdamse onderzoekers hadden er namelijk geen reke ning mee gehouden dat weten schappelijke publicaties in de re gel door meer dan één persoon worden geschreven. Eén treedt er dan op als eerste auteur. Dat kan de hoogleraar zijn die de lei ding had van het onderzoek waarover de publikatie handelt, maar veel hoogleraren gunnen de eer van het eerste auteur schap aan één van hun jonge me dewerkers. De Amsterdammers hadden alleen naar die eerste auteurs gekeken. Zo kon het bijvoorbeeld gebeuren dat de Rotterdamse neuro-anatoom prof. dr. H. G. J. M. Kuijpers niet in de top-95 voorkwam, terwijl de RAWB heeft vastgesteld dat zijn vak groep tot de absolute toppers van medisch Nederland behoort. Nee, dan heeft de RAWB de za ken heel wat zorgvuldiger aan gepakt. Daar hebben ze niet slechts naar de eerste auteur ge keken, maar onderzocht hoe vaak de conclusies van een be paalde vakgroep in de internatio nale medische tijdschriften voor kwamen. Bovendien hebben ze bekeken hoeveel de vakgroepen internationaal gepubliceerd kre gen, hoeveel redacteurschappen Prof. Van der Molen (links) "Wil je je on derzoektaak waar maken, dan moet een derde tot de helft van je onderzoek goed tot zeer goed zijn. In Rotterdam zitten we met 20 van de 40 vakgroepen op de helft. Dat vind ik heel behoor lijk." Prof. Kuij pers (neuro- anatomie): "Ik heb wer kelijk geen idee of ik ook moet inleve ren." ze hebben bij vooraanstaande vakbladen in de wereld, hoe bui tenlandse coryfeeën over hun werk dachten en hoe goed ze bij Nederlandse deskundigen be kend staan. Op die manier, beamen diverse hoogleraren onafhankelijk van elkaar, is een vrij betrouwbaar beeld geschetst van de kwaliteit van het medisch onderzoek. In dat opzicht komt Rotterdam er dus heel goed af. Twintig Rotter damse vakgroepen vallen vol gens de RAWB in de categorie "goed tot zeer goed", twee daar van horen zelfs bij de beste acht van Nederland: de al genoemde groep van prof. Kuijpers en de vakgroep celbiologie-genetica van de hoogleraren Bootsma en Galjaard. Tegenover die twintig hoog waardige Rotterdamse onder zoeksgroepen stelt Nijmegen er 16, Leiden 13, de Universiteit van Amsterdam 10, Groningen 9 en de Vrije Universiteit van Am sterdam slechts 5. De Limburgse universiteit komt niet verder dan 3, maar die is nog in op bouw; het zou niet eerlijk zijn haar met de andere te vergelij ken. Een echte verrassing was die Rotterdamse koplopersrol overi gens niet, althans niet voor inge wijden. "Geen wonder," zegt bij voorbeeld de decaan van dc Lim burgse medische faculteit prof. dr. J. M. Greep. "Querido heeft die toren indertijd neergezet met de uitdrukkelijke bedoeling dat daar vooraanstaand onderzoek zou komen. Dat is dus kennelijk gelukt." Greep, zelf oud-Rotterdammer, verwijst hiermee naar de nogal flitsend verlopen start van de medische faculteit in Rotterdam. In 1965 besloot de toenmalige mi nister van Onderwijs Diepen horst dat er ook in Rotterdam artsen opgeleid moesten worden. Hij had grote haast, want hij kon het aanbod van nieuwe studenten in de medicijnen niet verwerken. Of Rotterdam dus maar wilde opschieten. Een jaar, dat moest maar genoeg zijn om de nieuwe medische faculteit uit de grond te stamp-.- De opa ..i .«reeg de etiketten "gekkenwc;.. "barbaarse" en "Rotterdams grootste haastklus" mee. Een bouwteam onder aan voering van prof. Querido deins de er echter niet voor terug. Het daverde door alle anders zo tijdrovende procedures heen, verwijderde het oude Ahoy' van Hoboken en bouwde daar binnen de kortste keren een 117 meter hoge, 27 etages tellende toren. Die witte wolkenkrabber zal altijd wel een van de akeligste puisten in het gezicht van Rot terdam blijven, maar wat er bin nen gebeurt geeft de Rotterdam mer tenminste weer eens wat re den tot chauvinisme. Of niet Vanuit Limburg heft prof. Greep de waarschuwende vin ger. Natuurlijk, erkent hij, op de Erasmus Universiteit wordt veel goed medisch onderzoek gedaan, maar dat wil nog niet zeggen dat dc medische faculteit van Rot terdam dus ook de beste van het land is. „Want onderzoek is wel be langrijk, maar het mag niet voorop staan. Onze eerste taak is onderwijs geven; zorgen dat we goede basis-artsen afleveren. Door onderzoek te veel als al leenzaligmakend te beschouwen vertekenen we de werkelijkheid," zegt hij. In Rotterdam kijken ze er van zelfsprekend een tikje anders te genaan. Greeps Rotterdamse col lega prof. dr. H. J. van der Mo len, zelf aanvoerder van een vak groep die als "zeer goed" uit het onderzoek van de RAWB tevoor schijn komt: „Wetenschappelijk onderzoek is een van onze hoofd taken. Als je nagaat dat van de 315 vakgroepen aan de medische faculteiten er nog geen tachtig meer dan middelmatig onder zoek doen, dan vind ik dat een teken aan de wand. Wil je je on derzoektaak waarmaken, dan moet volgens mij toch een derde tot de helft van jc onderzoek goed tot zeer goed zijn. In Rot terdam zitten we met twintig van de veertig vakgroepen op de helft. Dat vind ik heel behoor lijk." Een verschil in zienswijze met op dc achtergrond de actuele hamvraag; wie is er straks het meest de klos als er bezuinigd gaat worden? Vast staat dat Limburg en de Vrije Universiteit volgens minister Deetman zeer in hun activiteiten beperkt moe ten worden. Daar moeten vol gens hem in de toekomst voorna melijk huisartsen worden opge- ieid, plus andere artsen die niet in een ziekenhuis werken. Bij de rest van de bezuini gingsoperatie wil hij zorgen dat wat goed is kan blijven bestaan. „Dus," concludeert prof. Van der Molen, „als Deetman doet wat hij steeds gezegd heeft kan hij niet om de conclusies van de RAWB heen." Anders gezegd: dan kan de minister moeilijk an ders doen dan al dat goede Rot terdamse onderzoek op poten houden. Zo ziet ook prof. Kuijpers het. Nu zijn vakgroep ais één van de toppers uit de bus is gekomen hoopt hij op "een beetje bescher ming", zoals hij het voorzichtig zegt. Maar zelfs hij voelt zich kennelijk nog niet echt veilig. "Ik heb werkelijk geen idee of ik ook moet inleveren, en hoeveel dan. Ik vraag steeds aan het facul teitsbureau of er wel iets bekend is, maar daar weten ze het ook nog niet." Het ziet er voor hem althans iri zoverre gunstig uit dat Deetman weinig blijkt te voelen voor een "ponds-pondsgewijze" verdeling van de pijn. Zo'n systeem, waar bij voorlopig elke faculteit ver houdingsgewijs hetzelfde inle vert, heeft hij vrij krachtig afge wezen. Kwaliteit telt, vindt de be windsman. Maar dan niet alleen dc kwaliteit van het wetenschap pelijk onderzoek ook die van de artsen-opleiding en van de pa tiëntenzorg in de academische ziekenhuizen dienen een rol te spelen. De patiëntenzorg in Dijkzigt zal overigens niet in het gedrang komen ais er op de medische fa culteit wordt bezuinigd, meent decaan prof. Van der Molen. "We hebben hier steeds geprobeerd om de geldstromen voor de pati ëntenzorg enerzijds en voor on derwijs en onderzoek anderzijds gescheiden te houden. Als de fa culteit moet inleveren zal het ziekenhuis daarvan niet recht streeks de dupe kunnen worden. Wel indirect natuurlijk, want als er op de faculteit veel goed on derzoek wordt gedaan heeft dat een positieve uitstraling naar het ziekenhuis." Stel nu eens dat de Rotterdam se wensen in vervulling gaan en dat het goede onderzoek mag blijven. Roest de zaak dan op de iange duur niet vast? Want dan mogen de gevestigde coryfeeën weliswaar doorgaan, maar ko men nieuwe initiatieven van jon ge onderzoekers dan nog aan bod? "Geen sprake van." zegt prof. Van der Molen. Voor nieuwe ideeen van beginnende onderzoe kers zai de faculteit altijd wat geld achter de hand houden. "Als het ministerie van Onderwijs nu maar zorgt dat we het onderzoek dat zich bewezen heeft kunnen behouden, dan zorgen wij dat nieuwe ontwikkelingen in het medisch onderzoek een kans krijgen. Als we dat nalaten zijn we bezig ons eigen overlijden over een jaar of tien. twintig voor te bereiden. Dan eten we on ze toekomst od

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1