Bi Rodeo joggingmode isbinnen! 4: asm- tem Schip a re ik van luchtkasteel Weer gifvondst in Dordrecht Zuinig Dijkzigt I ewaarders gaan weer stipt werken Bouw van huizen in Rijnmond is nu echt ingestort 12:/13: :ll!ê Vandaag met? Burgemeester Brieile tegen kernraketten Misverstand ÉÈtMSii En die is tóch voordeliger! rnuwen kind, Êitli 1 ROTTERDAM Woonwagenbewoners in Rotterdam en enkele andere steden zijn niet langer bereid hun huidige standplaats te verlaten. Na jarenlange moeiza me onderhandelingen met gemeente en rijk hebben ze de medewerking aan verhuizing naar kleinere woonwa- ge* unpen opgezegd. Rotterdamse woonwagenbewo- he. öbcn bij het ministerie van Volkshuisvesting en de gomeentera,ad gepleit voor handhaving van de be staande kampen. Boxershort T-shirt Jongensmaten 128-176 Jongensmaten 128-176 i!i« I si %%s ft^ t Stacaravans staan veel te dicht op elkaar. Dc ramen, uitgang bij brand, kunnen nauwelijks open. wettelijk verplicht als nood- Fantasie (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „Vrijwel alle bewaarders in het Rotterdamse Huis van Bewaring en in de andere 15 huizen van bewaring in ons land, zullen vanaf dinsdag 9 mei weer stiptheidsacties gaan houden," aldus Wim van Keulen van de ambtenarenbond Abva-Kabo. R h sig Wat echt lekker is, dat Iaat je niet lopen. Daarom is Echte Boter voor veel mensen het laatste waar ze op bezuinigen. Logisch. Want Echte Boter is lekkerder. En lichter verteerbaar. En er zitten natüürlijke vitaminen in. Nou dan. Niet te versmaden. 6 'i>: -• WOENSDAG 4 ME11963 17o onwagei - bewoiaers wijzen i >p: rdding Ze eisen nu dat de gemeente zo snel mogelijk begint met het opknappen van de woonwa gencentra in de Beverwaard (De Kievit) en Crooswijk (Vei- iingweg). De huidige situatie is onhoudbaar en levensge vaarlijk. Stacaravans staan veel te dicht op elkaar. De sa nitaire voorzieningen zijn ge- SCHIEDAM Ruim tachtig taxi's snelden afgelopen nacht naar Schiedam om een gegij zelde 'collega' te hulp te schie ten. Het bleek op een misver stand te berusten. Dc taxi-cen trale in Amsterdam had loos alarm geslagen. brekkig. Bovendien zijn ze ver stoker. van aardgas en kabelte levisie. De oplossing van rijk en ge meente voor deze problemen is volgens hun geldverspilling. De bouw van nieuwe, kleinere kampen is door jarenlang ge leuter zonder zichtbare resul taten zinloos geworden, zeggen ze. Slechts een handjevol woonwagenbewoners van De Kievit zou nog bereid zijn naar een ander, kleiner centrum te verhuizen. Ook de bewoners van het terrein aan de Veiling- weg willen niet meer vertrek ken, tenzij naar hun "thuisba sis" in de Beverwaard. Op de Kievit staan momen teel ruim zestig woonwagens. Er wonen ongeveer 250 men sen. Het aantal standplaatsen zou gelijk moeten blijven, vin den de bewoners. We! zou een braakliggend veld dat direct aan het kamp grenst, gebruikt moeten worden voor uitbrei ding van het terrein. Op dit voormalige voetbalveldje zou den de bovenmaatse caravans kunnen staan zodat de andere meer lucht krijgen. Daarnaast zou de gemeente twee of drie kleinere kampen moeten inrichten met zo'n vijf tien standplaatsen voor diege nen die wel willen verhujzen en pas getrouwde stelletjes. Veel jonge paren wonen nu we gens gebrek aan standplaatsen in toercaravans. Zij krijgen van het rijk pas een woonwa gen aangeboden als er een standplaats beschikbaar is. "We zijn indertijd akkoord gegaan met het terugbrengen van het aantal standplaatsen tot veertig," vertelt ome Ber- tus, bewoner van De Kievit. "Inmiddels zitten we al zoveel jaar op de schopstoel, dat we schoon genoeg hebben van dit beleid." De plaatsen die de gemeente Rotterdam op het oog had voor de inrichting van nieuwe woonwagencentra, zijn inmid dels van de baan of uiterst on zeker. Op enkele mogelijke kampterreinen bleek de bodem ongeschikt of vervuild. Alleen in Charlois en Lom- bardijen lijken nog mogelijk heden te bestaan. Maar de in richting van het terrein aan de kruising Korperweg/Schulp- weg (Charlois) kost erg veel geld. Het terrein in Lombardijen lijkt ook verre van ideaal nu naast het geplande woonwa gencentrum misschien een op slagplaats voor licht radio-ac tief materiaal zal worden ge bouwd. „Ze hebben ons eigenlijk overrompeld met die kleinere kampen," zegt een bewoonster van De Kievit, „het is allemaal opgedrongen. Maar we zijn in middels wijzer geworden en bovendien nog meer ingebur gerd dan vijf jaar terug. Het is zo'n gemeenschap bij ons, dat ais er eens wat is dat je altijd bij iemand terecht kan. Nie mand wii dat meer missen. Ook daarom willen ze niet meer weg van De Kievit. In dertijd dachten velen ook nog dat we met die kleinere kam pen een stuk trekvrijheid zou den terugkrijgen. Maar ook dat hebben ze afgenomen." Een andere bewoner die aan vankelijk wilde vertrekken naar een kleiner kamp in Charlois, is ook op zijn beslis sing teruggekomen. „We kun nen geen betaalbare werk plaatsen krijgen daar. Zolang dat niet mogelijk is, ga ik hier niet vandaan. Hier heb ik ten minste nog wat ruimte om mijn spullen op te slaan." De Rotterdamse woonwa genbewoners wijzen erop dat de roep voor het behoud van grote kampen niet alleen in Rotterdam te horen is. Een op roep in het woonwagenblad om gezamenlijk te vechten voor de bestaande grote kampen in Brabant en Limburg en verha len van familieleden elders maken volgens hen duidelijk dat de woonwagenbewoners helemaal niet gelukkig zijn met het spreidingsbeleid. Voor het Rotterdamse woonwagen volk is het een uitgemaakte zaak dat de regering en de ge meente hun standpunten moe ten herzien. „We zijn dat hele gedoe beu, zegt ome Bertus. Zowat alle nieuwe locaties zijn van de kaart verdwenen en nu wii de gemeente Rotterdam weer be ginnen met zoeken naar ande re plekken. Krijgen we weer die hoorzittingen met de bur gers, waaraan we toch al niet zulke goede herinneren heb ben. En wat zeuren ze over in tegratie. De Kievit is inmid dels al ingebouwd in de Bever waard. Onze kinderen gaan naar het buurthuis en de school in deze wijk en enkelen van ons zitten in de bewoners vereniging en stuurgroep. Vooral als de Kievit geren oveerd is, zijn we best in staat verder te integreren in de Be verwaard." fvWv -A N yjSS&f X -Sv tMy ■'"l V NS s"»N S-Ns NS-SS^- VN-N^NSN> V S s s\V n\. kV» Sf1 ,NSV V X? .si- «V «s ROTTERDAM Met het bij rederij J. Feenstra losgeprate en niet betaalde passagiers schip Alida organiseerde kapi tein Steven K. (34) uit Brieile vele tochten en mini-cruises, maar een behouden vaart was het uiteindelijk beslist niet. „Omdat hij in een luchtkasteel leefde en zijn eigen mogelijk heden schromelijk overschat te," zo stelde officier van Justi tie mr, H. A. van Brummen, die gisteren bij de rechtbank één jaar gevangenisstraf tegen deze 'schipbreukeling' eiste. „Correct" en „Niet correct" waren de stopwoordjes, waar van de vlot orerende Steven K. zich om de haverklap bediende in vertwijfelde „Ik ben kapi tein - Géén zakenman" weer klonk menigmaal door de zaai. Reactie van rechtbankpresi dente mr. R. C. Lensink-Bos- man: „Tja, dat zegt u steeds wanneer er feiten ter sprake komen. Maar weerleggen doet u ze niet." De Briellenaar was, zoals de officier het uitdrukte, bezeten van het idee met een passa giersschip aan het werk te gaan. Hij sloot met reder Jo hannes Feenstra een voorlopig koopcontract, kreeg het schip mee om het op te knappen en in te richten, maar kwam niet aan betaling van de overeenge komen 200.000 gulden toe. „Ik kreeg geen krediet, omdat ach teraf bleek dat er een hypo theek van vier ton op het schip rustte," aldus Steven K. op ver ongelijkte toon. Geheel in strijd met de vol gens reder Feenstra gestelde voorwaarden, ging de Brielle naar de Alida toch exploiteren. Zo maakte hij trips in samen werking met de VW van Ber gen op Zoom, tochtjes naar Duitsland en weekendcruises. Leveranciers van gasoüe, etenswaren, dranken etc. lipt hij na verloop van tijd op beta ling wachten. Bijna dertig meisjes, die alierlei werk zaamheden aan boord moesten verrichten, kregen van hem een arbeidscontract op naam van een niet bestaande Zwit serse onderneming. „Ik heb die contracten be wust zó opgesteld, dat die meisjes bij eventuele proble men geen poot hadden om op te staan," zo verklaarde Steven K. naderhand tegenover de po litie. Ook dwong hij de meisjes er min of meer toe als fotomo del, geheel of ten dele ontkleed, op te treden. „Daardoor waren die meisjes niet geheel vrij meer. Zij waren als het ware aan K. gebonden," aldus offi cier van Justitie mr. Van Brummen. Steven K. gaf toe tegenover de politie allerlei verklaringen te hebben afgelegd, maar dat DORDRECHT Opnieuw is er in Dordrecht gif gevon den. Ditmaa! niet in de al zo veel geplaagde Merwodepol- der, maar in het zogenaam de Lijnbaan-gebied. In dit gebied, waarvan de gemeen te renovatie- en nieuwbouw- plannen heeft, zijn in de bo dem zware metalen in sin tels aangetroffen, terwijl op een aantal locaties te hoge concentraties lood en arseen gemeten zijn. De zware metalen in de sintels kunnen bij zogenaam de uitloping in het grondwa ter terecht komen en dus een potentieel gevaar vormen voor de volksgezondheid. De sintels, die in grote hoeveel heden in het onderzochte ge bied gevonden zijn, zijn af komstig van waarschijnlijk kolengestookte eenheden van een vroegere siroopfabriek en/of een voormalige elek triciteitscentrale. Het Lijnbaan-gebied stond al als 'verdacht' te boek. In november vorg jaar werd zelfs een werkgroep opge dragen de aard en omvang van dc bodemverontreini ging te onderzoeken. Deze werkgroep heeft nu de Dordtse gemeenteraad voor gesteld er bij de provincie op aan te dringen dat het Lijn baan-gebied wordt opgeno men in het provinciaal on derzoeksprogramma oost dit jaar. 1 v fy i 1 t>-"* daar in werkelijkheid niets van klopte. Hij had onder meer verteld reder Feenstra bewust het passagiersschip ontfutseld te hebben, omdat deze hem zo'n tien jaar geleden zon der volledige betaling van ga ge ontslagen had. „Ik wilde die man zoveel mogelijk scha de berokkenen en zelf zoveel mogelijk verdienen," zo liet hij de politie tijdens de verhoren noteren. De Briellenaar verklaarde daarbij ook een taxateur 500 gulden te hebben toegestopt opdat deze de dagwaarde van het schip boven de vier ton vereist voor een bankkrediet zou stellen. Tijdens de te rechtzitting lachte Steven K. om deze beweringen: „De poli tie heeft er een aardig draai boek van gemaakt. Het zit ech ter vol hiaten." In feite gaf hij alleen maar toe onder een val se naam zwart te hebben ge werkt gedurende een periode, waarin hij een uitkering van de sociale dienst genoot... Voor de rapportage van psy chiater en reclassering ('een verbitterd man, die de grens tussen werkelijkheid en fanta sie niet weet te onderschei den') had Steven K. geen goed woord over. Onder zijn straf blad, waarop verduisteringen en andere delicten prijkten, kon hij weer niet uit. Officier van Justitie mr. Van Brummen benadrukte, dat Ste ven K. bij zijn streven uitslui tend zijn eigen belangen voor ogen had gehouden en geen moment bij de schade, die hij anderen berokkende, had stil gestaan. Daarbij presenteerde hij zichzelf steeds als de eige naar van de Alida, hoewel hij geen cent laat staan een schip bezat. Ook schermde K. met de naam van een be kende tankrederij, warvan de eigenaar zijn vader zou zijn.... Mr. Van Brummen baseerde zijn eis van één jaar op oplich ting, flessentrekkerij en vals heid in geschrifte. Raadsman mr. A. Beker concludeerde op alle punten tot vrijspraak. Hij stelde, dat Steven K. welis waar over het schip beschikte, maar geen toeeigeningshande- lingen pleegde, niet het oog merk had de rekeningen voor allerlei leveranties onbetaald te laten en dat er ten aanzien van de arbeidscontracten geen nadec! kon ontstaan omdat dc daarop vermelde Zwitserse firma niet bestond. „Steven K. heeft met de Alida echt geen kapitalen verdiend. Integen deel, het is een échec gewor den. Wanneer de rechtbank toch tot een veroordeling komt, zal deze man dit als on recht ervaren." aldus mr. Be ker. Uitspraak op 17 mei. t. H ROTTERDAM Door zuiniger met het licht om te springen, hebben mede werkers van het Acade misch Ziekenhuis Dijkzigt in de eerste twee maan den van '83 voor een be sparing van ƒ80.000,- ge zorgd. Het energiebewuste handelen van het perso neel leidde in 1982 al tot een besparing van 230.000.- Dijkzigt heeft uitgerekend met zijn hui dig electra-verbruik weer terug te zijn op het niveau van 1979. De 120 bewaarders in Rotter dam en honderden daarbuiten protesteren nog steeds tegen de bezuinigingen op het gevan geniswezen. Tijdens de actie zullen de bewaarders strikt volgens de regels gaan wer ken. Hierdoor zullen vertragin gen ontstaan voor rechtbanken en raadskamers in ons land. De acties gaan vooraf aan de bijeenkomst op 16 mei van de vaste kamercommissie van justitie, waar de staatssecreta ris zal gaan uitleggen waar en hoe er 45 miljoen gulden bezui nigd moet worden. Voigens de bonden en vaste kamercommissie, zegt van Keulen, kan er geen sprake van bezuinigingen zijn. Die zouden anders een verlies van 750 arbeidsplaatsen binnen het gevangeniswezen betekenen. De nu al zwaar belastte be waarders zouden daardoor overbelast worden en boven dien zouden daar de gedeti neerden weer dc dupe van wor den. „De bewaarders zouden weer de cipiers van vroeger met rammelende sleutelbossen worden," aldus de noodkreten van de bewaarders zelf. Of de gedetineerden de ac ties van de bewaarders tegen de bezuinigingen zullen steu nen is nog niet bekend. Tijdens eerdere acties in de huizen van bewaring in Rotterdam. Veen- huizen, Scheveningen en Am sterdam, was er wel actiesbe reidheid onder de gedetineer den. Een van de bewaarders die als woordvoerder optreedt. Max Sordam, zegt: „Alle be waarders zijn volledig gemoti veerd. Eerdere acties hadden niet helemaal het gewenste ef fect doordat verdachten eerder werden opgeroepen voor raad kamer of rechtbank te ver schijnen zodoende toch nog re delijk op lijd waren. Maar de ze keer zal dit anders worden," aldus Sordam. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De wo ningbouw in het Rijnmondge bied i3 midden vorig jaar echt ingestort. In het tweede en der de kwartaal van 1982 werden er 34 procent minder huizen in aanbouw genomen dan in de zelfde periode van 1981. Er kwamen wel bijna evenveel woningen gereed als in 1981, maar dat zal in 1983 anders zijn. Huizenbouw in de woning wetsector daalde het scherpst: min 43 procent. De premicsec- tor kwam er in 1982 het best van af met een daling van 16 procent. In genoemde periode werden in Rijnmond 5.791 hui zen in aanbouw genomen. Rot terdam kreeg daarvan het grootste deel (3320), gevolgd door Capelle aan den IJssel (679) en Hclievoetsluis (533). Dat geidt ook voor de aantal len midden vorig jaar in ge bruik genomen huizen: 87.5 procent van het totaa! stond in de drie groeikernen (Capelle, Hclievoetsluis en Spijkcnisse) en in Rotterdam. Het totaal aantal woningen in het Rijnmondgebied was eind september '82 430.069, met een gemiddelde bezetting van 2,4 personen per woning. "Ik hou "t bij lekken" "h i

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1