schiedam ,18 Getekend te Westerbork: documenten Politie moet dit jaar drie man inleveren Kans op 30 km-bord in veel straten binnenstad Filmweekend met Fame Korte metten met krotten Aida-festivai in theater Teerstoof Lentefeest gaat op vakantie Fietsen naar Delft Een popfestival dat nodig? JAC: meer uren is Sch, SCHIEDAM Aart Aardoom kreeg vorige week een Koninklijke onderscheiding voor zijn werk in de Neder landse Vereniging voor Ex-politieke Gevangenen en Voormalig Verzet. Zijn "oude verzetsmakker" Arie Pons wed een jaar eerder al voor hetzelfde onderschei den. Waarom Aardoom en Pons hun zilveren medaille niet gelijktijdig omgehangen kregen is een raadsel, want sinds het uitbreken van de oorlog, achtendertig jaar geleden, zijn zij niet meer van eikaars zijde gewe ken. Mil kommen Hel Aart Aardoom (links) en Arie Pons, gezworen kameraden tijdens en ook 7ia de oorlog. ËÉiPr Wemer Löwenhardt, één van de twee exposanten, bekijkt foto's van het concentra tiekamp Auschwitz; ze behoren bij een documentaire foto-tentoonstelling die gelijk tijdig gehouden wordt met "Getekend in Westerbork". SS SI Gesloten Sportraad verhuist Dodenher denking Bingo Geen orgelspel HET VRUE VOL* WOENSDAG 4 ME11983 'Geuzen laten elkaar iooit in de steek' Van een onzer verslaggevers Samen zaten zij in de Schie dam s/Vlaardingse verzets groep de Geuzen, samen zaten zij in het Duitse kamp Buchen wald en samen reden ze naar hun bevrijding in een autobus weer naar huis. Oók né. de oor log bleven ze trouwe kamera den. Beiden stonden ze aan de basis van de Vereniging die zo veel oorlogsslachtoffers heeft kunnen opvangen. Aardoom is 77 jaar. Pons is 15 jaar jonger. Ondanks de el lende die ze in Buchenwald on dervonden en gezien hebben, is hun uitstraling nog jong en vrolijk. Schijnbaar praten ze "gemakkelijk" over het verle den, maar dat is niet zo. Alles wat de beide vrienden hebben meegemaakt staat diep in hun geheugen gegrift en heeft di verse eeltplekken op hun ziel achtergelaten. Aardoom en Pons hebben het .grootste gedeelte van de oor log in gevangenschap doorge bracht. Al vroeg na de capitu- latie waren beiden al actief in de verzetsgroep de Geuzen. De "haard van deze groep lag bij de werf Wilton, waar Aardoom werkte. Hier werden veel Duit se marineschepen gerepareerd "zodat het geen wonder is dat veel Wiltonners lid waren van de Geuzengroep. Het sprookje was echter al gauw uit. Op 30 november 1940 •werd Aardoom door de Sicher- heitsdienst gearresteerd, drie maanden later was het de beurt aan Pons. De beide vrienden wisten niet wat een ellendige periode hun nog te wachten stond. Na een kort stondig verblijf in de Scheve- ningse gevangenis, het Oranje hotel, belandden ze uiteindelijk in Buchenwald. Aart Aardoom weet achteraf nog schertsend over zijn arres tatie te vertellen: "Ik was die ochtend gewoon naar mijn werk gegaan. M'n vrouw was jarig, dus ik vertelde nog dat ik vrij vroeg thuis zou zijn. Op 't werk zei een collega tegen me dat er twee mannen bij de poort 3tonden die naar me hadden gevraagd. Ik er naar toe. Bist du Aardoom, zeiden ze. Ik zeg ja word ik met een in m'n kraag gegrepen. Mitkommen.' Ik werd naar het politiebureau gebracht op de Lange Nieuwstraat. Diezelfde avond nog werd ik met twaalf anderen richting Oranjehotel getransporteerd." Pons: "Bij mij ging het exact hetzelfde. Ik was toen bak kersknecht en werd bij de bak kerij gearresteerd. Bijna drie maanden heb ik met mijn bak kerskloffie in het Oranjehotel gezeten." Regelmatig werden pons en Aardoom naar het Binnenhof gebracht om ver hoord te worden. Dat ging er niet zacht aan toe, maar on danks de vele klappen en af en toe een pistool tegen de siaap, Jieten ze niets los. Pons: "Wij Geuzen hadden een eed van trouw aan elkaar afgelegd. We zouden elkaar nooit verraden, al moesten we dat met de dood bekopen." Zijn celgenoot Albert de Haas heeft dat moeten onder vinden, want op de dag da de "Oranjeklanten" op transport naar Buchenwald werden ge steld werd hij samen met een aantal andere Geuzen gefusil leerd. Aardoom: "Wij dachten dat ons in Buchenwald weinig kon gebeuren, dat wij hoogstens 'omgeschoold' zouden worden en daarna weldra weer thuis zouden zijn. Wisten wij veel..." De vier jaren in het kamp werden een hel. De vrienden kwamen met 154 anderen te recht in barak 14. De gevange nen werden onderverdeeld in diverse arbeidscommando's. Aardoom en Pons moesten naar een van de zwaarste af delingen. het 'Schachtcom mando'. Dat betekende dag in dag uit funderingen graven met behulp van een pikhou weel Voor Arie Pons duurde dat "gelukkig" nief lang. Hij kon trompet spelen en mocht naar het kamporkest. Pons: "Elke ochtend vroeg, als de anderen naar het werk gingen, moesten wij marsmuziek spelen bij de ingang en als de jongens weer terugkwamen stonden wij er weer. Ik heb dat tweeëneen half jaar vol gehouden, totdat ik m'n tempen kapot blies. Toen was 't afgelopen." Pons kwam terecht bij de "Feuerwehr" en behield dus zijn relatieve be wegingsvrijheid. Hiermee red de hij uiteindelijk nog het le ven van zijn vriend Als de oorlog tegen zijn ein de loopt doen de Duitsers nog een wanhopige poging om 30.000 man op transport te stel len. Veel van hen zijn niet meer terug gekomen. Aard oom stond ook op de nominatie voor het transport: "We wer den in twee barakken gestopt midden in het kamp, met twee bewakers ervoor. Het zou niet lang meer duren voordat we zouden vertrekken. Arie wist daar echter een stokje voor te steken." Pons vult het verhaal zelf aan: "Omdat ik bij de kamp brandweer zat liep ik met een zwarte band om de arm. Met een groep anderen wist ik bij de barakken te komen met als voorwendsel dat wij een blus- apparaatje moesten controle ren. Aart en een heleboel ande -en gaven we ook zo'n band en lodoende konden ze onder het ransport uitkomen." Aardoom en Pons hebben el- Kaar in de oorlog door dik en dun gesteund. Maar ook toen de oorlog afgelopen was. ble ven de Geuzen elkaar trouw. Op de binnenplaats van Bu chenwald legden zij op de dag van de bevrijding een massaie eed af, waarin zij plechtig be loofden elkaar nooit meer in de steek te laten. De Geuzen hebben dit zeker waargemaakt. Regelmatig zien zij elkaar weer tijdens reünies en halen dan herinne ringen op met een lach en een traan. Ook vanavond komen zij el kaar weer tegen bij het monu ment op de Plantage, waar zij hun kameraden herdenken die niet meer terugkwamen. Het groepje wordt echter elk jaar kleiner. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Hoe knap de tekeningen ook gemaakt mo- gen zijn, hoe mooi het kamp, zijn bewoners en de omgeving vereeuwigd zijn: op de achter grond staat toch het leed. Deze kanttekening lijkt op zijn plaats bij "Getekend te Wes- ierbork", een tentoonstelling met tekeningen en werken in gemengde techniek van Leo Kok en Werner Löwenhardt in het Stedelijk Museum. Gisteravond opende Hans Paalman in een wel zeer ma tig gevulde aula de tentoon stelling, een week later dan oorspronkelijk de bedoeling was. Hij vond de tekeningen voor zichzelf spreken*. "Het zijn belangrijke documenten van het leven in Westerbork." De tekeningen van Leo Kok (19231945) tonen het dage lijkse leven in het kamp. De Belgische decoratieschilder portretteert vrienden, kinderen in het ziekenhuis, bewoners van de strafbarakken enz. Werner Löwenhardt (1919) tekent vooral lokatics in en buiten het kamp. Hij mag daar komen dankzij een door de kampcommandant getekend Ausweis. Beide (joodse) kunstenaars kwamen in oktober 1942 m Westerbork. Kok werd in 1944 op transport naar Theresien- r/n stadt gesteld. Hij overleed kort na de oorlog. Löwenhardt werd in 1945 uit het kamp bevrijd. Hij was toen een van de nog weinige bewoners. De tekeningen worden bege- ,leid door tension uit het boek "In dépot" van Philip Mechani cus. Voor de oorlog was hij re dacteur buitenland van het Al gemeen Handelsblad. Zijn dag boek bevat een verslag van zijn verblijf in Westerbork dat vrijwel samenviel met dat van de twee kunstenaars Gelijktijdig met ut entoon- stelling en in dezelfde ia! ex poseert het museum foto's van concentratiekampen onder de naam "Dezelfde plekken grond". De foto's tonen plaat sen in Westerbork/Hooghaalen en Ausehwitz/Birkenau toen en nu. De recente foto's zijn ge maakt door Else Mulder. Tenslotte is er ook nog een fragment te zien uit een film over het leven in Westerbork. Het toont een transport uit het kamp naar Oost-Europa. "Getekend in Westerbork", tekeningen van Werner Lö wenhardt en Leo Kok. "Die zelfde plekken grond", docu mentaire foto tentoonstelling. Stedelijk Museum Schiedam, Hoogstraat 112, Openingstij den: ma t/m za 1017; zon-, hemelvaarts- en 2e Pinkster dag 12.3017 uur. Tot 30 mei. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM -- Het po litiekorps moet dit jaar drie arbeidsplaatsen in leveren. De verminde ring van het aantal agenten is opgelegd door het Ministerie van Bin nenlandse Zaken. Vol gens commissaris Van der Haagen heeft het be sluit geen gedwongen ontslagen tot gevolg. "De personeelsver mindering gaat via na tuurlijk verloop", aldus de commissaris. "Voor dit jaar is het geen pro bleem, maar in 1984 moeten we opnieuw drie arbeidsplaatsen inleve ren en het jaar daarop nog eens drie. En dat geeft wrijving, maar ik heb goede hoop dat de sterkte van de gemeen tepolitie volgend jaar weer omhoog gaat." Bij de gemeentepolitie werken momenteel 144 mensen. Dat moeten er 142 worden. De herverdeling van de gemeentelijke politie is een landelijke aange legenheid. Er wordt ge sleuteld aan een andere verdeling. Schiedam heeft bij de minister van Binnenlandse Zaken aangedrongen op extra mankracht, omdat ze di rect grenst aan Rotter dam. Grote steden krij gen meer politie omdat de overheid erkent dat deze gemeentebesturen te kampen hebben met "grotestadsproblemen ais zware criminaliteit en hard drugs." (Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM Een groot aantal nauwe straatjes in de binnenstad komt in aanmer king voor een snelheidslimiet van dertig kilometer per uur. De Verkeersdienst is druk doende alle in aanmerking ko mende straten te inventarise ren. Hans van der Vlist van Ci viele Werken noemt de Singei en de Lekstraat grote kansheb bers. „Een prima middel om het verkeer er aan banden te leggen. Ook voor de binnenstad is het ideaal. De nauwe stegen lenen zich niet voor hardrij den." De dertig kilometergrens •geidt niet voor hoofdwegen, geasfalteerde verbindingswe gen of woonerven. „De Aleida- straat of PKO-laan vallen er buiten." zegt Van der Vlist. VLAARDINGEN De CJV- socleteiten Stoof, Fico, Sokkel en In the mood houden volgen de maand een filmweekend, waarop de film "Fame" ver toond wordt. „Een wervelend feest, bruisend als champagne, een enorme belevenis vol mu ziek, dans, humor, drama; een fantastisch onderhoudende film over jeugdig talent", ai- dus de aankondiging in het CJV-blad Impuls. Het draai- schema ziet er als volgt uit. De Stoof: 3 juni 21 uur, Fico: 4 juni 13.30 uur, De Sokkel: 4 juni 21.30 uur en In the Mood: 5 juni 21 uur. „Ook woonerven niet. Hier gaat het ministerie ervan uit dat er al voldoende kronkels in het wegdek zitten die de snel heid indammen." De Verkeersdienst kijkt ook naar wegen waarover al jaren wordt geklaagd of die onveilig zijn voor voetgangers. Het gaat daarbij om ongevallen die niet op hoofdwegen gebeu ren. „De Lekstraat krijgt zeker het advies voor een 30-kiiome- terbord. Hier klagen de bewo ners al jaren over hardrijden en vrachtverkeer. De Singel kent ook veel snelheidsovertre- ders. Bij de Lekstraat bekijken we ook nog de mogelijkheid wegversmallingen aan te leg gen," aldus Van der Vlist. Schiedam wil het straten- lijstje van de woonwijken die in aanmerking komen, nog voor de zomer af hebben. Ook bewoners kunnen verzoeken voor een 30-km bord indienen. >V^4\ >sï. xi *fx f V Xe. Y'S. V De stofwolken vlie gen de automobilis ten om de oren bij het parkeerterrein aan de Lange Ach- terweg/Nleuwstraat. De slopers maken momenteel korte metten met enkele verzakte panden langs de Achterweg. Ze gaan tegen de vlakte om plaats te maken voor nieuw bouw. De eerste nieuwe woningen in dit deel van de binnenstad kwamen al in 1975 van de grond. Daar na bleef het lange tijd stil. Inmiddels zijn de eerste hon derd nieuwbouwwo ningen alweer be woond en wordt nu haast gemaakt met de volgende serie nieuwbouw. Dat wor- den 147 woningwet woningen en tien Van-Dam woningen. SCHIEDAM Ook de Schiedamse theaters doen mee aan de tiendaagse manifestatie van Aida Nederland. Deze organisatie komt op voor de onderdrukte kun stenaar. De cultu rele manifestatie m Rotterdam, ver plaatst zich vrijdag naar theater De Teerstoof. Een groot aantal arties ten brengt een af wisselend program ma met zang. po- ezie, toneel en mu ziek. de avond wordt in geluid met een to neelstuk in een be drijf door Roel Vis ser en Bram van der Vlugt. ,,Het protest" laat de ge wetensnood van schrijvers zien in het intolerante sys teem van de Oost bloklanden. Het is geschreven door Vaclav Havel. Deze Tsjechische schrij ver schreef de een- acter een jaar voor hij werd gearres teerd wegens zijn bemoeienissen met "Vons" de organia- tie die opkomt voor ten onrechte ver volgde mensen in T sjechoslowakije. Na de pauze draagt Jana Beranové poezie uit eigen werk voor. Ilona Chechova zingt teksten onder an dere van Jana. Bram Commijs be geleidt haar op de piano. Tsjechische volksliedjes broij- gen Rolinha Kross" en Jaroslav Hutkg" Het benefietoptre- den waarvan de baten gaan naar," AIDA begint onr' negen uur. Kaaiien kosten tien gulden met VJP en Pas 65 korting. Om de aandacht Ie vestigen op onder-, r. drukte kunste- naars, is zondag 6', mei ook in het Pa$ï sage-theater een muziekavond. Het Maarten Altena kwartet en de pia nist Leo Cuypers r en saxofoniste Vera - Vingerhoed verzor gen in het theater café een concert dat om half negen' begint. Toeganq 6.50. De vacaturebank van het Gewestelijk Arbeidsbureau is op bevrijdingsdag gesloten. Ook het spreekuur van het arbeidsbureau ver valt vanavond in verband met Do denherdenking. De Openbare Nutsbe drijven zijn 5 mei eveneens gesloten. De huisvuilophaal dienst verschuift naar maandag 9 mei. Ook de grof- „vuilophaaldienst Vervalt. Het bureau van de Sportraad verhuist donderdag naar de 8e etage van het Stadskantoor. De adressering en het telefoonnummer blijft geiijk. Bij het monument in de Plantage wor den vanavond in een korte plechtig heid de doden her dacht die in de Tweede Wereldoor log zijn gevallen. Aanvang 20.00 uur. Na deze herden king volgt nog een bijeenkomst in het Passage-theater. Invaliden Sportver eniging De Ooie vaars houdt van avond een bingo avond in de grote zaal van de Chr. Sociale Belangen (Lange Haven 73). Vanaf 20.00 uur rollen de eerste balletjes. De zaal is om 19.00 uur open. De opbrengst komt ten goede aan DeX Ooievaars. Deze maand zullen in de aula van het Stedelijk Museum geen orgelbespelin- gen plaatsvinden. Zaterdagse activi teiten op het Mu seumplein maken zóveel herrie, dat er geen orgelklan ken tegen zijn op- gewassen, vindt de Vereniging Vrien den van het Ste delijk Museum. SCHIEDAM Vijf enzeventig vaste soosbezoekers van Stichting Lente feest genieten van een weekje vakan tie met het motor schip Azollo. Ze maken een boot tocht door de Ne derlandse wateren. De gehandicapte passagiers zijn aan boord van alle ge makken voorzien. Het schip is hele maal aangepast voor minder-vali- den. Er zijn ver pleegsters aan boord. De tocht gaat langs Utrecht. Volendam, Purmerend, Alk- maar, Haarlem en Gouda, waar ook tijd is ingeruimd voor de beziens waardigheden. In deze week zullen Imca Marina en Va der Abraham borg staan voor een ge zellige feestavond aan boord. Voor de gehandi capten is deze boottocht vaak het enige uitje in het jaar. Stichting Len tefeest organiseert de vaarvakantie i jaarlijks. De be- langstelling is zo groot dat een aan tal soosbezoekers^ moest worden te- leurgesteld. Op 5 mei krijgen de va-" kantiegangers een, bloemetje aange boden. Zaterdag arriveert het schip weer in Schiedam.., waar het aanmeert' bij de kade van het' Hoofdplem. SCHIEDAM Deelnemers aan de Landelijke Fietsdag (zaterdag 7 mei) kunnen in Schie dam vanaf 9.00 uur starten vanuit het 'ANWB-kantoor aan de 's Gravelandse- weg 565. De toch is ongeveer veertig kilometer lang en voert naar Maas land. Schipluiden en Delft. Via de Schie fietst men weer terug naar Schiedam. Een rou tebeschrijving kost- 3 gulden en is, ver-,' kr'ijgbaar bij de ANWB en VVV- kantoren. Bij terug; komst ontvangen de deelnemers een medaille o( jaar- hanger. SCHIEDAM "Een popfestival in de stad. Is dat nou wel nodig?", vroeg het CDA-raadslid Aan van Lingen gisteren in de rond vraag bij de com missie Politieaan- geiegenheden. Na het gebeuren bij Schiepop van afge lopen weekeind zet hij vraagtekens bij het muziekgebeu- ren, dat meer men sen uit de regio trekt dan uit Schie dam zelf. Het Schiepop ontaard de zaterdagnacht in een groot scheepse knokpar tij tussen motorrij ders en andere jeugdgroepen. "Achteraf hadden we wel kunnen voorzien dat het op knokken zou uit draaien." reageer de commissaris Van der Haagen. "Met een toe gangsprijs van 2,50 kan je ver wachten dat er jon gelui op afkomen die herrie zoeken." "Nou, nou," suste wethouder Cor van Tilborg. "ik denk eerder dat de mu ziek van Herman Brood ophitsend werkt." Twijfels waren er ook over de plaats van het tweedaag se muziekgebeu- ren. "De locatie buiten het centrum aan de Parallelweg was veel gunstiger geweest," meen- den de aanwezige; commissieleden. Volgens Van Til- borg is de knok- s partij te wijten aan de "chemische re actie" die is ont- staan toen bezoe kers van café De Goudsbloem zich mengden met het; Schiepoppu bliek. De burgemeester krijgt van het ge- beuren een gede tailleerd verslag en het advies Schie- pop voortaan aan de Parallelweg te houden. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Het Jongeren Ad vies Centrum (JAC) heeft vorig jaar meer tijd besteed aan zijn clienten dan in voorgaande jaren. Het aantal contacten (telefo nisch of mondeling) tussen staf en cli ënten steeg er van 1197 in 1981 tot 2912 in 1982. Toch was het perso neelsbestand nog met op volle sterk te. De stijging valt samen met een lichte teruggang in hjt aantal ciiënten: 397 in 1981 tegen 382 in 1983. In 1982 deden 160 mannen. 167 vrou wen en 55 instellin gen een beroep op het aan de P. K. Drossaartstraat ae- /estigde JAC, zo blijkt uit het jaar verslag. De hulp vragen hadden be trekking op huis vesting (131), gel" (78; het jaar ervoor: 39), weglopen (36), juridische (22). - ouderlijke macht/ voogdij (10) en re laties (10), plus een aantal andere cate gorieën, waaronder eenvoudige infor matie (181). 1 i.-

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2