Bezoekers van popconcert naar rechter H s pra ■SM! NEDERLAND-KIKKERLAND Smokkelaars vrij door ruimtenood Pensioenfonds: 'Liever recreatie dan huizen' 5.95 10: 6.95 k95 195 6.95 .2.50 9.95 - Vandaag mets Brandweer houdt examenkluis nat Stukgoed UIT Sport wmmmmmmmmm* Lachgas- leukemié voorkomen 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. CAO-overleg Shell is afgebroken mmm. MOEDERDAG 'Mag ik/17.000?' m sn'1 O Van onze verslaggever LOUIS DE MOULIN ROTTERDAM Het laatste woord over het concert van Cliff Richard in Ahoy' op 26 april jongstleden is nog niet gevallen. De aanhoudende discussie (onder meer in HVV's Door U Voor U) over het feit of de Engelse popzanger nu als hitparadester dan wel als evangelist naar Rotterdam was gekomen en over de onjuiste voorlichting over zijn optreden in het sportpa leis krijgt binnenkort een vervolg in de rechtszaal. Posters Cliff Richard; zelf ook boos. ?JL mmk //if Spartelen en trappelen in het super-de-luxe zwembad Oostervant in Rotterdam. Honderden kinderen, gadegeslagen door hun ouders, deden gisteren mee aan de Rotterdamse finale van Nederland-kik kerland. De uiteindelijke winnaar was de Montes sorischool met 30,5 pun ten. Leerlingen van deze school gaan naar de lan delijke finale op 6 juli in Noordwijk, ivarvan de NCRV televisieopnamen maakt. Tweede werd in Rotter dam de Elout van Soetc- weideschool, 27,5 pnt.; 3. Graaf F lor is school 23,5 pnt; J). Gerhardschool 22 pnt; 5. St. B er nar dus- school 20,5 pnt; 6. Albert Plesman I, 17 pnt.; 7. Piersonschool, 16 pnt.; 8. Albert Plesman II, lj pnt. en negende de Asch van Wijk-school met 9 punten. Aan de wedstrijden de den alleen vijfde- en zes- deklassen van dc lagere scholen mee. Geen aangifte SEIKO horloges 20-50% KORTING juwelier sativar Spinchry santen, per bos 3-4/5. Tuingeraniums, per stuk 2.75 'a-'M, 4 stuks Lange rozen, rood of rose, per bos Fresia's, A per bos s-4/5, H Babyrozen, diverse kleuren, 7 stuks, per bos x-*/s, n Fleurig Moederdagboeket, per bos ma Stephanotus, *1 per stuk -m-s- J Begonia's of potchrysanten, in verschillende kleuren, cm/s, 3 stuks JLVJ7 per stuk 3.95 Bakje met 3 plantjes, fleurig opgemaakt as Cliff-fans: ons geld terug' Een van de vele ontevreden bezoekers, mevrouw Bouman, heeft van de organisatie haar geld teruggeeist. "Ik wil als voorbeeld dienen voor de tallo ze mensen die zich in de ma ling genomen voelen. Geven ze mij mijn geld terug, dan zullen ze dat aan iedereen die zich bekocht acht moeten doen." Mevrouw Bouman, een fana tiek concertbezoekster uit Rot terdam, weet zich gesteund door de Consumentenbond. "Ik heb de mensen daar uitgelegd dat er op de affiches en in de advertenties nergens te lezen stond dat het een gospel-avond betrof en dat Youth for Christ Cliff naar Nederland had ge haald. Dat valt in de recht spraak onder dwaling en dan heb je aue recht op terugbeta ling." De Consumentenbond heeft mevrouw Bouman aangeraden verhaal te halen bij Ahoy', om dat ze via de aankoop van een kaartje een zogenaamd con tract tot levering heeft geslo ten met het sportpaleis. Daar Ahoy" alleen maar de ruimte heeft verhuurd en Youth for Christ de eigenlijke organisator van het concert is zal Ahoy' op haar beurt weer de christelijke jongerenvereni ging verantwoordelijk stellen. Perschef Jan Leupe van het Rotterdamse sportpaleis zegt van een gospel-karakter van Cliff Richards concert vooraf niets te hebben geweten. "Natuurlijk was ons bekend dat Youth for Christ dit optre den organiseerde. Wij hebben voor hen zelfs posters laten drukken en persberichten ver stuurd, maar steeds in de volle overtuiging dat Cliff een nor maal popconcert zou geven. Met een paar gospelsongs er tussen door. Zo hebben we dat ook steeds naar buiten ge bracht." Victor van Heusden van Youth for Christ heeft afgelo pen dinsdag voor de VARA-ra- dio al toegegeven dat er over de inhoud van Cliffs optreden verwarring heeft kunnen ont staan. Er zijn twee verschil lende posters gemaakt. Me vrouw Bouman heeft waar schijnlijk die onder ogen ge kregen waarop stond Jubi leumconcert. Dat is dan jam mer. Dat meen ik oprecht, maar dat neemt niet weg dat ze toch een goed concert van Cliff heeft meegemaakt. Haar verzoek tot terugbetaling zul len we dan ook niet honore ren." Mevrouw Bouman is over dat commentaar, onvermin derd woedend: "Ik vind het schandalig dat Youth for Christ durft te beweren dat ik een goed concert voorgescho teld heb gekregen. Ik vond het waardeloos. Ik en vele anderen met mij waren helemaal niet gekomen om Cliffs preken aan te horen. Wij hadden dat pure popconcert van oktober jongst leden nog voor ogen." Uit de tientallen brieven die de afgelopen week bij deze krant binnenkwamen bleek dat verreweg de meeste inzenders de mening van mevrouw Bou man volledig delen. Ook heefi een woordvoerder van de pla tenmaatschappij inmiddels het vermoeden bevestigd dat de zanger zelf van de onduidelij ke publiciteitscampagne niet op de hoogte was. Nadat hij bij aankomst in Ahoy' de affiches met daarop Jubileumconcert had gezien was hij enorm ge belgd." Zoals de meeste fans al ver wachtten heeft Cliff, die zelf belangeloos optrad, dus met de spraakmakende zieltjeswer ving van Youth for Christ, dat mogelijk bang was voor een halfvol Ahoy', niets van doen. k5' -3 vlnHSt'vV V 'JyrmV'Zü r Y'/'WyfyM S> 55 'y/'y//'/ WW'rAAi'' A. Risico's 't grootst in randstad (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM/VOORBURG Jongeren, ongehuwden, mannen, inwoners van de randstad èn Nederlanders met hoge gekwalificeerde beroepen zijn naar verhouding vaker slachtoffer van misdrijven dan andere mensen in ons land. Dat blijkt uit de door het Centraal Bureau voor de Sta tistiek uitgevoerde slachtoffer enquête in 1980, die onlangs werd gepubliceerd. Het totaal aantal misdrijven dat werd ge schat op basis van deze enquê te was elf maal zo hoog als het aantal dat bij de politie werd aangemeld. Het aantal delic ten waarvan procesverbaal is opgemaakt bleek het dubbele van het politiecijfer. Het CBS pleit daarom voor een nader onderzoek naar deze verschil len. Het CBS voerde de slachtof ferenquête uit in januari en fe bruari 1981. De steekproef om vatte 12.220 personen, in totaal werden 8.473 Nederlanders van 15 jaar en ouder ondervraagd. Uit de enquête bleek dat in 1980 31 procent van de bevol king van 15 jaar en ouder slachtoffer werd van een mis drijf. Bij 21 procent was dat diefstal, bij 10 procent waren dat meerdere delicten. Van de ondervraagde slachtoffers bleek 33 procent van mannelij ke kunne en 29 procent van vrouwelijke. Met het toenemen van de leeftijd neemt het risico om slachtoffer te worden van een misdrijf af. Voor 15 tot 29-jarï- gen is de kans driemaal zo groot als voor personen van 65 jaar en ouder. Tevens zijn jon geren frequenter slachtoffer van meerdere delicten, zo schrijft het CBS. Beoefenaars van vrije beroe pen, bedrijfshoofden en kan toorpersoneel lopen meer risi co dan arbeiders cn werklozen. Drenthe, Overijssel en Zeeland blijven volgens de slachtoffer enquête de veiligste provincies om te wonen, Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht het onveiligst. Hoe dichter bevolkt het gebied, hoe groter het risi co. aldus het CBS. Het totaal aantal geschatte misdrijven in Nederland in 1980 ligt elf maal zo hoog als de politiestatistiek te kennen geeft. Dit komt omdat van veel misdrijven geen aangifte wordt gedaan, aldus het CBS. Toch constateerde het CBS een verschil tussen de aangiftes die middels proces-verbaal waren opgenomen en het poli tiecijfer. dat de helft lager lag. Het CBS geeft niet aan waarin de oorzaak van dit verschil schuilt, daarom pleiten 's Rijks snuffelaars voor een na der onderzoek van dit verschil. ROTTERDAM Officier van Justitie mr. L. C. de Wit heeft er gisteren bij de Rotter damse rechtbank zijn ongenoe gen over uitgesproken, dat be gin dit jaar twee bij een cocaï nesmokkel betrokken Colom- bianen wegens gebrek aan cel ruimte noodgedwongen op vrije voeten moesten worden gesteld en, als ongewenste vreemdelingen, over de grens zijn gezet. Mr. De Wit eiste tegen orga nisator Jorge M. P. (28) cn koerier Jesus F. (28) bij verstek gevangenisstraffen van resp. acht cn vier jaar. De Colombianen waren van uit hun vaderland naar Genè- ve gevlogen cn vandaar per trein naar Rotterdam gereisd. Zij hadden de partij van circa ROTTERDAM/WOUDEN BERG Rotterdam staat een ramp te wachten als Neder lands grootste pensioenfonds, het ABP, zijn dreigement uit voert om zich terug te trekken uit de woningbouw. Het ambtenarenpensioen- fonds heeft zich via een 'heren afspraak' verpiicht de komen de drie jaar 2500 premiehuur woningen neer te zetten, onder meer in de oude havengebie den. Daar is een investering van bijna ƒ400 miljoen mee ge moeid. Als de bouw van deze huizen niet doorgaat, schiet al leen al het Rotterdams grond bedrijf er 2500 maal 10.000 bij in. aanbieding De nieuwste modellen tevens ontvangt iedere klant een leuke attentie v.Haettenstr. 4 tel. 329493 zijstraat Groene Hilledijk ABN-topman dr. J. W. van der Dussen heeft gisteren bij de opening van een bedrijfs pand in het Utrechtse Wouden berg gezegd, dat niet alleen het ABP, maar ook andere grote beleggers steeds minder brood zien in woningbouw. De beleggers is de nieuwe model- woonruimteverordening van staatssecretaris Brokx en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) in het ver keerde keelgat gestoten. Volgens Van der Dussen krijgen gemeenten met die verordening eenzijdig de macht te bepalen wie welk huis mag betrekken. De beleg gers willen daar echter zelf ook nog enige zeggenschap in houden. Door de sterkere greep van gemeenten op wo ningen kan het moeilijker wor den om een huis te verkopen. Daardoor daalt de waarde. Gevolgen hiervan zijn vol gens ABN-hoofddirecteur Van der Dussen dat kopers meer eigen geld moeten opbrengen en een hogere hypotheekrente moeten gaan betalen. Hij waarschuwde dat de manier waarop gemeenten nu al wo ningen toewijzen belemme rend werkt op de zogeheten 'arbeidsmobiliteit'. Zonder de mogelijkheid om voor een baan te verhuizen naar een an dere gemeente wordt het ko mende herstel van de econo mie gehinderd, meent hij. Van der Dussen wees er op dat grote beleggers als ABP en PGGM na jaren lang geen pen sioengeld meer in de woning bouw te hebben gestoken, dit de laatste tijd juist weer van plan waren. Maar de nieuwe verordening verergert de pro blemen, stelde hij. Het ABP verwacht op het gebied van de bouw nu alleen nog heil van nieuwe recreatie-accommoda ties. Het steekt daar liever zijn geld in, "omdat Nederland ge zien de inkomensdaling als va kantieland voor de eigen be volking weer aantrekkelijker wordt." De huurverhoging met 5% per 1 juli dit jaar is voor het ABP nog een reden om zijn ac tiviteiten in de woningbouw "op een erg laag pitje te zet ten." Van der Dussen vindt het moeilijk om zijn huurders in deze tijd van dalende inko mens met een wettelijk ver plichte lastenverzwaring op te zadelen. Hij verwacht toene mende leegstand, huuropzeg- gingen en betalingsproblemen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Eras mus Universiteit heeft een vin ding tegen lachgasleukemic ontwikkeld. Deze vorm van bloedkanker komt voor bij me disch personeel dat in een op eratiekamer te vaak bloot heeft gestaan aan kleine hoe veelheden lachgas. Tot nu toe werden operatie- patiënten met lachgas ver doofd via een "open" beade mingssysteem. Hieruit ont snapten altijd kleine hoeveel heden van de op termijn kankerverwekkende stof. De afdeling Anestesiologie van Erasmus heeft nu een geheel gesloten beademingssysteem ontworpen. Hieruit gebruikt de patiënt slechts zoveel zuurstof, lach gas en andere operatiegassen als strikt noodzakelijk. Zo zal er voortaan geen vier liter lachgas meer nodig zijn, maar slechts een tiende van die hoe veelheid. Dat betekent minder vervuiling van het "milieu" in de operatiekamers en boven dien een besparing van onge veer 80 procent op het gebruik van diverse gassen. Het nieuwe apparaat gaat rond 50.000 gulden kosten en komt in 1984 beschikbaar. Speciaal voor Alle bloemen cn planten zolang de voorraad strekt. cén kilo cocaïne, die bijna an derhalve ton moest opbrengen, in het deksel van een koffer verborgen. Jorge M. P. zocht contact met Fencio F. (37) uit Capelle aan den IJ-ssei, die de woning van zijn halfbroer Stanley K. (39) in Spijkenisse gebruikte om de zaken af te wikkelen. Doodsangst voor de grote Colombiaanse bazen, die al heel wat 'cocaine-moorden' op hun geweten zouden hebben, zou de (half)-broers er toe ge bracht hebben medewerking aan dit project te verlenen. Mr. De Wit hechtte meer waarde aan de verklaringen van de twee vrijgelaten Co lombianen. Daaruit zou blij ken, dat F. speciaal van Cu racao was overgekomen om zaken met de bende te doen. Officier van Justitie mr. De Wit eiste tegen hem zes jaar gevangenisstraf. Mr. De Wit vorderde tegen Stanley K., op wie mogelijk pressie was uit geoefend. één jaar cel. De rechtbank zal op 18 mei vonnis wijzen. ROTTERDAM Een onbe kend gebleven man heeft giste ren een bank aan de Blaak op gelicht voor ƒ17.000,-. Hij zei rekeninghouder te zijn en kreeg daarom geld op vertoon van zijn rijbewijs. Dit was ver moedelijk vals. (Van onze sociaal-economi sche redactie) ROTTERDAM Het CAO- overleg tussen Shell Pernis en Moerdijk en de industriebon den is vanochtend afgebroken. Het olieconcern blijft volgens de Industriebond FNV weige ren om het voornemen tot af- r vloeiing van 1000 arbeidsplaat- sen ongedaan te maken of te c verminderen via arbeidstijd- verkorting.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1