schrikt van 9t lawaai 5Ergens in Nederland ligt een prachtig, ongebruikt fietspad Cafébazen bedreigd Meer ontslagen in onderwijs BADHANDDOEK Jeugdbende opgerold Vandaag met 'nfrarood-discoshow van de baan liewe films Sport 'ft k ye (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM De nieuwe sneltramlijn is nog niet eens officieel geopend, of het regent al klachten in Om moord. De proefdienstregeling, die vorige maand is be gonnen, brengt zoveel geluidsoverlast met zich mee dat gezinnen aan het Bolkruid, een straat vlak langs de rails, overwegen om te verhuizen. Ook zijn er mensen die de komende huurverhoging niet willen betalen wegens verslechtering van het woongenot. ~v? "i"'? 1li wmfm& Aan de uitein den van het fietspad heeft het Hoog heemraads chap botweg hekken ge plaatst. ROTTERDAM/DOR DRECHT Lee Towers song in de Rotterdamse Lusthofstraat honder den fans bijmekaar die gisteren op bevrijdings dag nog eens extra geno ten van de zon. In de hele stad was het bijzonder druk. Ken nelijk waren niet alleen de ambtenaren de dag vrij, maar had ook me nige niet-ambtenaar een snipperdag gepakt. De terrassen vormde voor de bevrijdingsdag- vierders de grootste trekpleister. Minder druk was het bij de festiviteiten op de Laurensplaats waar on der meer optredens wa ren van Peter Blanker en de Amazing Stroop wafels. Waarschjnlijk ligt de Laurensplaats toch teveel uit de loop route. In Dordrecht gebeur de nog een incident toen PSP-aanhangers in een demonstratiestoet tegen kernwapens, het span doek "Nederland de NA VO uit, de NAVO uit Ne derland" ontvouwden. Burgemeester J. H. van Zuuren weigerde toen verder aan het hoofd van de stoet verder te lopen.Pas toen het span doek werd weggehaald vervolgde hij zijn vreed zame mars. Negen maal per dag (ABONNEE WERFT ABONNEE BADHANDDOEK) DEDUBBÉLKRANT Het Vrije Volk, afd. AbLService Antwoordnummer 1573 3000 VB Rotterdam V Bewoners la ngs lijn sneltram willen weg Een aantal bewoners voelt zich flink in de maling geno men door de gemeente. Die heeft immers vóór de aanleg van de lijn alle bezwaren uit de wereld gepraat. "Het zijn moderne treinstellen mevrouw en die maken nauwelijks her rie, is ons sussend gezegd", vertelt een boze Bo)kruid-be- woonster ("mijn naam doet er niet toe"). Van 's morgens kwart voor zes tot 's nachts kwart voor één heeft zij enor me hinder van het stalen ge vaarte dat om de vier minuten voorbijraast. Ook haar buren verkondigen dat ze nu al de sneltram zat zijn. "We kunnen niet eens meer de ramen openzetten, zo'n herrie is het. Baat staan dat je voor je plezier in jc tuintje gaat zitten", valt de heer Van Smirren uit. Verhui zen is voor hem geen uitkomst in tegenstelling tot andere straat-genoten: "Dit is welis- L_ j ff-Wfl 'Sf'S/s, """*A waar een huurhuis, maar we hebben een hoop centen in de inrichting gestoken. Dan stap je niet ineens op". Mevrouw Van Smirren ver telt: "Het gaat ons ook om dat ijzingwekkende getoeter tij dens het voorbijgaan en de noodstops die ze om de haver klap maken. Wanneer er twee trams tegelijkertijd passeren is dat oorverdovend". Mevrouw Zuidmeer boft dat haar twee kinderen hun slaap kamer aan de voorkant van het huis hebben. Zelf is ze ge dwongen om "aan de lawaaie rige kant" te slapen. "We heb ben nou eenmaal niet de ruim te om allemaal aan de rustige kant in bed te kruipen. Maar van mensen zonder kinderen heb ik al gehoord dat ze van slaapkamer zijn veranderd", vertelt ze. De Bolkruidse, die niet mee mocht doen aan de vooraf ge houden acties tegen de tram omdat ze daarvoor te kort in de straat woont, neemt de in voering van de lijn hoog op: "Ik vind dat we als compensa tie de huurverhoging niet moe ten betalen. Tegen onze zin in is deze sneltram aangelegd. We mogen nog blij zijn dat we geen koophuis hebben. Anders- had je je woning aan de straatstenen niet kwijt ge raakt. Nu kun je tenminste nog opstappen". (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Onder aan de Schaardijk bij Kra lingen ligt een schitterend fietspad. Het is voor alle fietsers een uitkomst, om dat het een einde maakte aan de levensgevaarlijke capriolen die zij op de smalle dijk moeten uitha len om roekeloze automobi listen te kunnen ontwijken. Maar zij mogen het niet gebruiken. Aan de uitein den versperren hekken de doorgang. En zo komt het dat er "ergens in Neder land," zoals "Koppelstuk", het personeelsblad van de Rotterdamse Drinkwater leiding met gevoel voor drama schrijft, "een onge bruikt, en duur fietspad ligt." "Koppelstuk" Is boos om dat de fietsende medewer kers van het produktiebe- drijf Kralingen dat ook zijn. Zij hadden maar wat graag het fietspad als fiets pad behouden willen zien. Dat blijkt al uit de wijze waarop hun personeelsblad het pad beschrijft: "In het vroege voorjaarszonnetje ligt onaangeroerd een fiets pad te blinken. Een schitte rend pad met asfaltbedek- king, zo'n pad waar je met je fiets overheen glijdt, waar je ongestoord zonder hobbels en bobbels en druk doende automobilisten, de laatste meters naar je werk toe kunt afleggen. Een zaligheid voor iedere fietser." De werkelijkheid is dra conisch: toen het productie bedrijf geïnstalleerd was, werd er op een zandli- chaam langs de Schaardijk door het Hoogheemraad schap een asfaltpad aange legd. Fietsers uit Capelle waren verrukt: voortaan hoefden zij niet meer over de drukke Schaardijk te fietsen, een dijk die zó smal is dat fietsers er meermalen in een berm worden gedrukt "door een slaperige automobilist." En aan de andere kant ligt de Maas Maar het Hoogheem raadschap gunde de fiet sers geen vreugde. Het liet de Schaardijk asfalteren en plaatste aan de uiteinden van het fietspaden wrede hekken. Het fietspad heette ineens 'onderhoudspad'. De fietsers werden gedwongen weer over de Schaardijk te rijden, waar automobilis ten zich door het gladde as falt 'uitgedaagd' voelden met hoge snelheden over heen te scheuren. De werknemers van het productiebedrijf kwamen via Rotterdam klachtente- iefoon voor fietsers terecht bij het Hoogheemraad schap. Dat liet weten van de onderhoudspot wel weer een fietspad te willen ma ken, op voorwaarde dat de gemeente Rotterdam 70.000 zou bijdrgen in de aanlegkosten. Er werd daarop een brief gestuurd naar B U W, maar die stelden de mede werkers en overige fietsers óókd teleur. "We peinzen er niet over mee te betalen." En zo komt het dat er er gens in Nederland ■rf RET vraagt steeds vaker hulp politie (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Steeds va ker doen RET-controleurs een beroep op de Rotterdamse po litie omdat zich moeilijkheden voordoen bij plaatscontroles in tram, bus en metro. Dat blijkt uit een steekproef die de RET hield. Opgave van een valse naam bij plaatscontrole blijkt verre weg de meest geliefde manier van zwart- en grijsrijders om onder een bekeuring uit te ko men, aldus het RET-onder- zoek. "Moeilijkheden binnen het openbaar vervoer verdienen nog altijd een hoge prioriteit binnen het politiekorps. Daar is de openbare orde direct in ROTTERDAM Een 27-jarige man, H.S.D. uit Delft is gisteren gearres teerd op verdenking van af persing. Bij de Rotterdamse politie kwamen in februari aangif ten binnen van voornamelijk horeca-exploitanten. Zij had den een brief ontvangen waarin wij werden gesom meerd om op een aangege ven plaats een grote som geld neer te leggen. Volgens de politie ging het meestal om bedragen van tweehonderdduizend gulden. Ir) de brief werd gedreigd met geweld, brandstichting, sexueel geweld, moord en doodslag. Geen van de be dreigde mensen heeft vol gens de politie geld aan de afperser gegeven. D. bekende tegenover de politie dat hij de brieven heeft geschreven. Hij stuur de ze naar mensen in Rotter dam, Delft, Nieuwland en Pijnacker. De politie vermoedt dat nog meer mensen een derge lijke dreigbrief hebben ont vangen, zonder aangifte te doen. aeweaeiaimmwsiBawwmmeswsse (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM In het openbaar voortgezet onderwijs in Rotterdam verdwijnen hon derdtien banen. Wethouder Si mons van onderwijs past de zelfde truc toe als in het lager onderwijs bij de ontslagen. Op voorhand zegt hij de betrokke nen ontslag aan. Mocht later blijken, dat hij kan volstaan met minder ontslagen, dan neemt hij enkele leerkrachten weer aan. Achttien docenten in vaste dienst hebben hun ontslagbrief reeds in hun bus gevonden. De anderen hebben een tijdelijke aanstelling. Zij krijgen binnen kort bericht dat hun betrek king ten einde is. Het gaat in totaal om twintig scholen. Wethouder Simons schrijft de betrokkenen dat het hem spijt, dat zij zo lang in onze kerheid hebben moeten verke ren. Hij verwijst naar het late moment van de beslissingen in Den Haag. Nog steeds Is niet precies bekend hoeveel leer krachten moeten verdwijnen. Enkele weken geleden vreesde Simons dat 10 percent van alie lessen zouden wegvallen door de bezuinigingen, nu lijkt dat uit te komen op 8 percent. Dat zijn bijna 2200 lesuren. Simons verontschuldigt zich per brief over de ontslagen in het openbare basisonderwijs in Rotterdam, waarop een storm van kritiek losbarstte. "Wij hebben minister Deel man er bij herhaling op gewe zen dat zijn beleid afschuwelij ke gevolgen zou hebben voor de grote steden," aldus Si mons. "Hadden wc naar zeker heid over de omvang van de ellende. Nu zitten we in een ontredderende onzekerheid. Als Rotterdam alle3 op zijn be loop had gelaten, had het de stad maandelijks twee miljoen gulden kunnen kosten," aldus Simons in zijn schrijven. Over de toekomst van het onderwijs zegt Simons: "Ais wethouder oefen ik met man en macht pressie uit om werk loze leerkrachten met behoud van uitkering aan het werk te krijgen." het geding. Het feit dat de poli tie steeds vaker moet uitruk ken om de RET bij te staan is voor het gemeentebestuur ech ter geen reden om de bevoegd heden van de controleurs uit te breiden," aldus burgemeester Bram Peper in een reactie op de RET-cijfers. In mei 1982 kwam de politie 118 maal in actie op verzoek van RET-controleurs, van wie er per week 95 op stap gingen. In 83 gevallen dat een wanbe taler werd gesnapt hadden de controleurs het vermoeden dat een valse naam werd opgege ven. Dat vermoeden bleek in iets meer dan de helft van de aanhoudingen gegrond, name lijk 44 maal. Voor betrapte passagiers die hun naam niet wilden noemen, kwam er in 24 gevallen politieversterking. Elf maal gebeurde dat nadat zwartrijders agressief waren geworden. Een half jaar later bleek po- litie-assistentie gemiddeld ne gen keer per dag noodzakelijk. De maand oktober gaf 281 ge combineerde RET-politie-op- tredens te zien. In driekwart van de gevallen (209 maal) was dat volgens de RET nodig wegens een vermoedelijk vals (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM In Rotter dam-Zuid is een jeugdbende opgerold die voornamelijk ope reerde met diefstallen en in braken in de wijk Feijenoord en op het Noordereiland. De jeugdpolitie van het bu reau Maashaven arresteerde tot nu toe 23 jongens in de leef tijd van 1520 jaar. Ze worden verdacht van in totaal 50 in braken. Onder de gearresteer den bevonden zich ook drie he lers. De waarde van hun stroop tochten wordt 'geschat op een halve ton. opgegeven naam. Die indruk werd 114 maal bevestigd. We gens 'stilzwijgen' trad de poli tie 39 maal op en in 33 gevallen omdat er handtastelijkheden ontstonden. Het RET-onderzoek zegt overigens niets over een even tuele verontschuldiging van politiemensen of RET-contro leurs aan passagiers die welis waar niet hadden betaald, maar we! hun juiste naam hadden opgegeven, voordat zij meemoesten naar het politic bureau. Ook rept de RET met geen woord over de nieuwe methode waarmee zij sinds enkele maanden controleert. Die houdt in dat drie controleurs in burger opstappen en tot de volgende halte de bewegingen van de passagiers in de gaten houden. Daar stappen vervol gens enkele geüniformeerde RET-crs op, die wanbetalers verbaliseren. Mogelijk dat juist deze me thode tot gevolg heeft dat meer politie-assistentie wordt gevraagd. A.W.A. Formaat 100x50 cm. exclusief gemaakt voor u met de nieuwe me tro als dessin. U krijgt deze rulle kwaliteits-badhanddoek van ons als u een nieuwe abonnee via deze bon aanmeldt. Natuurlek ont vangt hij/zij de dubbelkrant eerst twee weken gratis. IK HEB RECHT OP DE BADHANDDOEK: NAAM: STRAAT:NR: POSTCODE:PLAATS: TELEFOON: 0- MIJN NIEUWE ABONNEE IS: (voor minimaal 3 maanden) NAAM: STRAAT: POSTCODE:PLAATS: TELEFOON: 0- Hij/zij betaalt 20.41 p. mnd, 60.40 p. kwartaal Maak nog geen geld over. Wacht op onze acceptgirokaart. Vul in, knip uit, en stuur op in een gesloten envelop naar: De postzegel betalen wij.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1